kunst GOLDEN FICTION Geheimzinnige figuur in proces-Longpré Toneelprijzen 1964 te Sittard uitgereikt Ppgericht 1 maart 1860 Woensdag 3 juni 1964 Derde blad no. 31273 kc\leiöosQ29P Wereldcongres „Jemeesses Serie interessante concerten Het lSe wereldcongres van de Federation internationale des Jeunesses musicales (FIJM) zal van 16—22 juli in het Conpert- gebouw te Amsterdam worden gehouden. Hierbij zijn thans 23 lan den, verdeeld over vier werelddelen aangesloten. Het totaal leden tal bedraagt ongeveer 650.000. Het congres wordt donderdagmid dag 16 juli geopend in de grote zaal van het concertgebouw, 's Avonds geeft het Concertgebouw orkest o.l.v. Bernhard Haitink een concert met als solist de pianist Hans Henkemans. Zaterdagavond con certeert het Nationaal Jeugdor kest oJ.v. Nico Hermans met als solist Renato Capacchi. Dinsdag avond 21 juli geeft het Internatio naal Jeugdorkest o.l.v. Bernard Hai tink met medewerking van het In ternationaal Jeugdkoor een concert. Voorts vermeldt het congrespro gramma: lezingen door de componist en ethno-musicoloog Ton de Leeuw over Aziatische muziek en dans een inleiding over 31-toonsmuziek door prof. Fokker en prijsuitreiking van het ter gelegenheid van het congres enkele van de beste Nederlandse sembles en allerlei excursies en mu- sa^bezoeken. De componist Floris van der Puit heeft een hymne voor „Jeugd en muziek" gecomponeerd voor het con gres. De composities, die de compo nisten Robert Heppener en Jurriaan Andriessen in opdracht der gemeen te Amsterdam hebben geschreven, Grand prix voor Bernard Kruysen L'Academie Nationale du disque te Parijs heeft voor de tweede maal een „grand prix du disque" toegekend aan de Nederlander Bernhard Kruy sen voor de beste interpretatie van liederen van Schumann. De prijs wordt 11 juni in de Opera te Parijs uitgereikt. resp. een kort feestelijk stuk voor het Nationaal Jeugdorkest met ge bruikmaking van een koor, zullen op het congres hun wereldpremière be- Ook Belg wil koning worden der zigeuners (Van onze correspondent in Brussel) Vertegenwoordigers van Belgische zigeunerstammen hebben uit hun midden ook een kandidaat voor het koningschap over de Europese zigeu ners aangewezen. Hij is Octaaf Pe- terbos, die in het Belgische leger heeft gediend en die ook de Belgische nationaliteit bezit. De zigeuners uit België waren samengekomen in de buurt van de terreinen van de voor malige wereldtentoonstelling, even buiten Brussel langs de weg naar Antwerpen. Octaaf Peterbos en de zijnen me nen dat Koka Petaio veel te jong is om over de zigeuners te kunnen re- geien. Ze vinden hem een borden wasser. hetgeen in hun jargon een ernstig scheldwoord moet zijn, want een echte man doet geen vrouwe- werk. Bovendien vinden zij dat hij een snoever is. De aankondiging van zijn huwelijk zien zij ook als een pu bliciteitsstunt. De Belgische zigeuners zijn niet groot in aantal, maar zij schijnen in de Europese zigeunerwereld toch wel iets te betekenen. Drie jaar ge leden hebben zij zo ook Vaida Voivod III, de zogenaamde Parijse koning van de zigeuners, ten val gebracht toen hij naar Brussel kwam om door zijn stamgenoten erkend te worden. E.M.S.-prijs danskunst Rudi van Dantzig en Hans van Maanen Twee jonge Nederlandse choreo grafen, Rudi van Dantzig en Hans van Maanen, hebben tezamen de EJVI.S.-cultuurprijs 1964 voor dans kunst gewonnen. Ieder krijgen zij een bedrag van f. 5.000. De prijs werd toegekend op een stemmig advies van de danscritici A. Kamphof te Amsterdam, D. Koning te Bussum, J. Schultink te Amster dam, E. van Vliet te Den Haag, W. Wag ener te Rotterdam, N. de Wal te Den Haag en E. Wingen te Am sterdam. Naar het oordeel van deze jury hebben Van Dantzig en Van Maanen met hun tot dusverre ge leverde werkstukken een zeer per soonlijke en belangrijke bijdrage ge leverd tot de ontwikkeling van d< danskunst in Nederland. De danskunstprijs kwam in de plaats van de oorspronkelijk inge stelde architectuurprijs, die vanwege de tekorte voorbereidingstijd op ad vies van de uitgenodigde jury een jaar werd uif Advertentie voor de danskunst als een vast derdeel van de jaarlijks te winnen cultuurprijzen op te nemen. Twee Van Gogh's voor 250.000 Tijdens de gisteren gehouden kunstveiling in de voormalige Do- minicanenkerk te Maastricht brachten twee Van Gogh's, waar van een „man met baard" en een voorstellende een dubbelland- schap, een doek dat op beide zij den was beschilderd, tezamen f250.000,op. Buiten de catalo gus om werd een Rubens in de verkoop gebracht. Het doek stelt voor „Kop van pan" en bracht f 160.000.op. Een Breitner werd verkocht voor f 1500.een Utril- lo voor f 1000,en een Bonnard voor f1500,Een aantal andere werken van oude en moderne meesters ging van de hand voor j betrekkelijk lage prijzen. I De Van Gogh's waren gisteren gemeld vergezeld van een exper tise van de Parijse expert Jean Kirsch, terwijl bij de Rubens geen expertise aanwezig was. De koper van dit doek kreeg het recht binnen twee maanden het doek te laten onderzoe ken. Mocht dit onderzoek negatief uitvallen dan krijgt hU de koopsom i terug. U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange... Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. Voor rokers met een eigen stijl EEN LAURENS PRODUKT van den Berg de gelukkigen NAVO versterkt noordelijke flank Van de luchtmachtbasis bij Eind hoven is gisteren het 314-ste squa dron van de koninklijke luchtmacht Noorwegen vertrokken om te nemen aan een NAVO-oefe- die daar van 2 tot 20 juni wordt gehouden. Met 18 Thunder- streaks zullen de Nederlandse lucht strijdkrachten zich, samen met een heden uit Engeland, België en de Verenigde Staten, voegen bij de Noorse luchtmacht om versterking te bieden bij een grootscheepse oefe ning van de landmacht van diverse NAVO landen. Het betreft hier een troepenver plaatsing door de lucht van ongeveer 6000 militairen van de Belgische, Ita liaanse en Britse landmacht. Van Amerikaanse zijde wordt aan deze „airlift" deelgenomen doar in Euro pa gelegen eenheden. Doel van deze oefening op last van de opperbevelhebber in Europa, ge neraal L. L. Lemnitzer, is de ver sterking van de noord-flank van het NAVO-leger in het geval, dat de vij and hierop een aanval zou doen. Het transport va nmanschappen en ma terieel geschiedt in 150 vluchten met militaire toestellen van de Belgische Nederlandse, Engelse en Amerikaan se luchtmacht. Vanuit Nederland zal materieel en grondpersoneel worden overgevlogen met vier Fokker f 27 „troopships". De „Northern Express", zoals deze oefening heet, wordt gehouden in het noorden van Noorwegen in het gebied van de Troms en staat onder leiding van de vice-admiraal van de Noorse marine, I. V. Storheill. Gunstige verklaring in Namen Prijs Franse kritiek: Jacques Audibert De prijs van de Franse letterkun dige kritiek, de laatste prjjs die in het Parjjse literaire seizoen wordt toegekend, is dit jaar ten deel ge vallen aan Jacques Audibert voor zijn jongste twee werken. „Ange aux entrailles" en „Les tombeaux fer ment mal". in 1899 geboren auteur die be kend is geworden door zijn roman „Le mal court", werd bij de tweede stemming met algemene stemmen door de 12 juryleden als winnaar aangewezen. De prijs bedraagt 5.000 franken. Een ongeschoren schamel geklede man, die ofwel met een Frans ofwel met een Brussels accent sprak, maar zich in elk geval niet in het dialect van Auvelais uitdrukte, is gisteren in de rechtszaak tegen Marie José Longpré een rol gaan spelen. Mevr. Longpré, die, verdacht van moord op haar zoontje Pierre, in Namen terecht staat, beweert dat een derge lijke man zich op de dag van het verdwijnen van haar kind op ver dachte wijze in de omgeving van haar huis heeft opgehouden. Deze geheimzinnige man heeft zich daar, volgens getuigenis van de plaatsge- note van de verdachte, mevr. Simone Henry, inderdaad vertoond en naar het adres van de familie Longpré gevraagd. Er volgde een breed uitgesponnen vraag- en antwoordspel over het da gelijks leven in Auvelais, gepeperd met. dorpsroddel. Het hof van ge zworenen noch de vele journalisten kwamen daarvan bijster onder de indruk. Opnieuw werd een aantal getuigen gehoord op het punt van het tijd schema. waarbinnen verdachte mevr. Longpré naar de vuilnisbelt zou zijn gegaan om speelgoed weg te gooien, haar bedevaart in het aangrenzend dorp en de tijden, waarop zij met de kleine Pierre in het wandelwagentje in de straten van Auvelais is gezien. Van de elektriciens, die belast zijn Vastbesloten De Verenigde Staten zijn vastbeslo ten de territoriale onschendbaarheid en de onafhankelijkheid van alle landen in het Midden-Oosten te handhaven en zioh te verzetten tegen agressie tegen welk land dan ook in dit gebied. Dit stond in een gezamen lijke verklaring, die gisteren werd uit gegeven als besluit van de bespre kingen die premier Levi Esjkol van Israël in Washington met president Johnson heeft gevoerd. In de verklaring wordt gesproken ding van vitale hulpbronnen voor mi litaire doeleinden" in het Midden- Oosten. Het communiqué ziet nader uiteen dat de Verenigde Staten besloten hebben Israël te blijven steunen bij zijn zoeken naar een oplossing van economische vraagstukken, vooral waar het gaat op de ontzilting van het water. de kous hunner werkzaamheden weten. Voorts is een lange rij getuigen van secundaire aard verhoord: zij verschaften gegevens over het mo reel van de familie Longpré. Dit wa ren o.a. een propagandist van de Belgische bond van grote gezinnen, buren en leveranciers. Ook een in genieur van de elektriciteitscentrale van Auvelais werd langdurig aan de tand gevoeld temperatuur op de Sambre wordt geloosd. Dit hoor leek slechts technisch verband te houden met de verdrinking van de kleine Pierre, wiens lijkje enkele dagen na zijn dood in dit afvalwater werd gevonden. Strauss contra „Der Spiegel" De voorzitter van de Beierse Chris- telljk-Sociale Unie (CSU), Franz Jo sef Strauss, is in zijn persoonlijke veto met het Westduitse biad „Der Spie gel" na een langdurige pauze op nieuw tegen het bekende tijdschrift in actie giekomen. Hij heeft via *n recht bank in München het blad laten ver bieden, nog eens te beweren dat hij zich in zijn functie van minister van Defensie aan conuptie schuldig ge maakt en geld had aangenomen. „Der Spiegel" zou verder niet meer mogen schrijven, dat Strauss ei-van ver dacht wordt zich verrijkt te hebben en op nog raadselachtige wijze een vermogen van elf miljoen mark bijeen heeft Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen). Geboren: Antoinet Marian* dr. v. Heslinga-Niemeijer, Groningen. Overleden: J. de Vries, 79 jr, Rot terdam. H .R. de Haaij, 66 jr. Rot terdam. J. Alter. Amsterdam. E. Bur ger. 81 jr.. Amsterdam, E. J. Eversen 66 jr, Halfweg. Han Bentz v. d. Berg Stakingsactie in Nigeria In Nigeria legt een toenemend i l aantal arbeiders het werk neer, ge- hoor gevend aan een oproep van de vakbonden tot een algemene staking j uit protest tegen de weigering van de regering, loonsverhogingen toe te kennen. In het noorden van het land 1 zouden 30.000 mijnwerkers en 15.000 textielarbeiders in staking zijn ge- i gaan, in het oosten 5.000 mijnwer- kers, 15.000 gemeente-employé's en 3.000 anderen. In Lagos, de hoofd stad, staken 15.000 havenarbeiders, terwjjl in het treinverkeer grote ver- j j tragingen voorkomen doordat 32.000 man spoorwegpersoneel naar huis ie gegaan. De bekende dichter f. P. J. H. Clinge Doorenbos hoopt dins- j 1 9 juni a.s. zijn 80ste verjaar- j te gedenken. Ank van der Moer - Hans Bentz In de Sittardse Stadsschouwburg zijn gisteren de jaarlijkse to neelprijzen uitgereikt van de Vereniging van schouwburg- en con certgebouwdirecties in Nederland. De Colombina 1964 werd toegekend aan mevrouw Enny Meu nier voor haar vertolking van de figuur van Gerritje Duif in Scha kels" van Herman Heijermans, door het Nieuw Rotterdams To neel. De Arlecchino 1964 was voor Wim van den Brink van de toneelgroep Studio voor zijn warmbloedige Rembrandtfiguur in ..Spinoza" van Dimitri Frenkel Frank. De Louis d'Or en de Theo d'Or werden toegekend aan Ank van der Moer en Han Bentz van den Berg, die in een. door Henk Rigters geregisseerde voorstelling de rollen van Martha en Georges brachten uit „Wie is bang voor Virginia Woolf" van Edward Albee. De prijzen werden door burgemeester H. Dassen van Sittard aan de winnaars uitgereikt. De jury vermeldde in haar algemeen rapport o.m.: „Er viel in de loop van dit seizoen op toneelgebied veel te bewonderen en te waarderen. Het repertoire der toneelgezelschappen was gevarieerd h I en vaak belangwekkend. Een niet gering aantal acteurs en actrices ANK VAN DER MOER maakte indruk door technisch kunnen en/of bewogen spel". Hierboven een moment tijdens de aanbieding der toneelprijzen te Sittard. V.l.n.r. Enny Meu nier met haar ColombinaAnk van der Moer met haar gouden penningen en Wim van de Brink met zijn „Arlecchino" Louis d'Or en Theo d'Or

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5