Plan - Mansholt op lange baan Diamanten bruidspaar Tegelaar TAAL Dr. Beerekamp: rapport laat een te weinig hervormd geluid horen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 3 juni 1964 Tweede blad no. 31276 Maandag is het zestig jaar geleden, dat de heer A. Tegelaar in ..lepeltje het Stadhuis met sierlijke letters zijn handtekening plaatste onder een huwelijksdocument, dat even later ook werd getekend door de toen 20'jarige mej. G. Fasseur. Het diamanten bruidspaar, dat zich beroep, kwam nog even in de bezet- omringd weet door de goede zorgen van zeven kinderen, woont reeds tien tallen jaren in de Prinsenstraat 86 Gistermiddag zijn wij er even op be zoek geweest en vertelde de 81-jarige bruidegom ons enthousiast over zijn uitstervend beroep, dat van koper- blikslager. Een vak, waarvoor in 1 leden tijden de machine heeft thans het werk overgenomen heel wat kwam kijken. Vele potten pannen, blikken en kannen, maar artistieke koperen voorwerpen, 5 sierlijke vaasjes en de typisch Hol landse molen, waren het ambachte lijke produkt, dat onder zijn handen vandaan kwam. Een opleving v zijn Onderscheiding voor prof Hermesdorf De Belgische ambasadeur, baron F. X. van der Straten Waillet, heeft in zijn ambtswoning in Den Haag mee gedeeld, dat prof. mr. B. H. D. Her mesdorf, oud-rector-magnificus van de universiteit van Nijmegen, be noemd is tot Commandeur in de Kroonorde van België wegens zijn verdiensten voor de culturele Bel gisch-Nederlandse toenadering. Prof. Hermesdorf heeft van 1931 tot 1963 Romeins recht gedoceerd aan de Universiteit van Leuven. Eindexamens Rijnlands Lyceum Geslaagd voor het diploma gymna sium a: de dames: M. F. Dijkhuis, B, J. Frederikse, P. M. van de Kreeke, M. Lansen, I. Th. Leijerzapf, M. R. van Nimwegen, P. C. Six; S. G. van 't Vlie; de heren S. E. Beelaerts van Blokland, R. Brouwer, Th. M. Gorter, O. B. Wiersma. Er is één kandidaat afgewezen. Met één kandidaat wordt het examen voortgezet. Geslaagd voor het diploma gymna sium b: de dames: M. J. Burgemeis ter, M. L. A. Doedijns, H. S. Riedstra, A. L Verheul: de heren: M. W. Jose- phus Jltta, G. W. A. Lamsvelt, C. J. van Lookeren Campagne, H. A. Plan- tenga. R. E. Rogaar. Er is één kandi daat afgewezen. Met vijf kandidaten wordt het examen voortgezet. Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- of f 300 en f 800,-. Juwelier v. <L WATER Haarlemmerstr. 207, heeft z Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Hendrik Willem, z. v. H. Melnders en G Krol. Frederlk Cornells Rafaël, z. v. F. T. M. Spieksma en M. I. A. Boeze- man. Anna Maria, d. F. L. Blom en A. P. Rijvers. Hendrik 1 Leeuwen en C. C. M. Wilhelmus, z. v. L. W. van Gent en E. A. M. van Noord. Gerrlt, z. v. G. Ravensbergen en G. Rusman. Brigitte J. Meel Jacqueline, d. v. A. Goedhart Bergshoeff. Davld Martin. Bijl en P. E. M. Breedev Catharlna. d. v. R. Stam Jasper en C Visser, d. v. J. Tamboer; en C. M. ken. Igor Michael, z. v. E. Blnsbergen en E. W. U. Hug. Willem Hendrik, z. V. W, H. Wijnhout en L. Hellendoorn. GETROUWD W. de Vreeze en M. A. Devllee. D. van Schoonderwoerd den Bezemer en A. Staphorst. OVERLEDEN C. E. Montagne, 92 Jaar. wed. v. F. Knaap. J. E. Stolte, 83 Jaar, man. J. P. Móhlmann. 41 Jaar, man. M. van de Poppe, 78 Jaar, Jaar, man. J. Steel F. C. Rlecher8, 65 jaar. huls, 37 Jaar, man. M. Kapteljn, 56 Jaar, echtgen. v. A. C. van Leeuwen. J. Korevaart, 79 Jaar, echtgen. v. K. Plooster. J. G. Jussen, 6 Jaar, C. Steenl 49 Jaar, i tingsperiode: wat al bodems heeft de heer Tegelaar toen onder pannen en potten gezet. Naast koper- en blik slager, thans in ruste, was de bruide gom ook een hartstochtelijk sportvis ser. De heer Tegelaar heeft een sei zoen gekend, dat hij in vier weken niet minder dan 465 snoeken, met heb de haak sloeg". Groot zijn liefde ook voor bloemen planten, waartoe zijn tuintje hem vol op gelegenheid biedt. Zijn bruid, mo menteel gehandicapt door langdurige ziekte, moet het heel wat kalmer aan doen. Maar de kinderen zijn zorgen, dat het vader en moeder aan niets ontbreekt. Vooral de oudste en ongetrouwde zoon, is een wi Jiulp in de huishouding". Tien kleinkinderen en een achterkleinkind vormen de vreugdevolle nazaten van het Tegelaar-geslacht. (Foto LD./Holvast) Dahliaver. „Johan Mater" sloot actief jaar af In 1963 10.000 stekken uitgezet De Leidse Dahliavereniging „Johan Mater" hield gisteravond in het ge bouw voor Christelijke Sociale Belangen haar algemene jaarvergadering. In zijn welkomstwoord richtte de voorzitter, de héér L. J. J. Dooyenburgh, zich in het bijzonder tot de afgevaardigden van de Leidse Bond van Volks tuinverenigingen, de heren A. Zaalberg en J. v. d. Zwart en tot de heer Wetselaar, ambtenaar van de Hortus, die na de vergadering onder het motto „Exotica" een causerie hield Nadat de notulen onveranderd ren goedgekeurd vroeg de secretaris, de heer J. Montenberg aandacht voor zijn jaarverslag. Hieruit kwam onder meer naar voren, dat de vereniging kan terugzien op een zeer actief boek jaar met als hoogtepunten de grote dahliatentoonstelling in september en de viering van het 20-jarig bestaan in oktober jl. Het uitzetten Van de dah lia- en chrystantenstekken onder de leden werd in 1963 een groot succes daar in totaal bijna 10.000 stekken werden afgenomen. Het aantal leden nam met 35 toe en bedroeg ultimo december 1963 reeds 155, zodat in 1964 de inschrijving van het 200ste lid niet denkbeeldig is. In zijn financieel verslag kon d< penningmeester, de heer G. J. Schip- aanboord, een ruim batig saldo laten horen en erop wijzen, dat de vereni ging er financieel zeer gezond voor staat. Nadat de kascommissie bij monde van de heer J. J. van der Steen, ver slag had uitgebracht, werd de pen ningmeester décharge verleend er dankte de voorzitter secretaris er penningmeester voor het vele werk, dat zij in het afgelopen Jaar weer in het belang van de vereniging ver richtten. In aansluiting hierop kon de voor zitter tot zijn genoegen meedelen, dat de naamgever van de vereniging de thans bijna 90-jarige heer Johan Mater wederom een fraaie wisselbeker beschikbaar had gesteld voor de kwe ker van de mooiste dahlia op de eerstkomende tentoonstelling. De vo rige Johan Materwisselbeker werd in september j.l. definitief eigendom van de heer J. Koevoet. De bestuursverkiezing was snel af gehandeld, daar de periodiek aftre dende heren L. J. J. Dooyenburgh, H. Amoldus (alg. sec.) en H. H. Dongel- s (alg. sec.) by acclamatie wer den herkozen. De kascommissie-1964 worden gevormd door de heren J. 'an der Steen en H. Verhoogt. De Nederlander kent zijn taal over het algemeen bedroevend slecht. Maar het is toch wel het toppunt, wanneer iemand de woorden, die zijn eigen beroep aanduiden, niet juist kan schrij ven en dit nog van de daken af schreeuwt ook. Dit bord hangt hoog aan een gevel aan de Middelweg achter de Hooglandse Kerk. Wellicht zal de man, die hier reclame maakt voor zijn werk, bijzonder knap zijn in decoratie en restauratie, maar hij zou er beter aan doen dit niet aan den volke kond te doen öf in zijn vrije dagen de studie van de Ne derlandse taal ter hand te nemen i aantal exotische planten. Het gesproken woord toelichtend met plantenmateriaal uit de Hortus en tal van fraaie zelfvervaardigde kleurendia's, vertelde de heer Wetse laar bijzonderheden over de exotische planten, waarvan in de bijbel sprake is en die als leveranciers van hout, kruiden, olie, wijn (uit de bessen), vruchten en zalven in het dagelijks leven een grote rol speelden. Kleu rendia's van een aantal fraaie plekjes Nederlands natuurschoon in recrea tiecentra werden eveneens vertoond. Europa 1, 2,3 In navolging van vele gemeenten is thans ook in Leiden een plaatselijk actiecomité opgericht, dat in samen werking met en onder auspiciën van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap zich zal belasten met de landelijke actie „Europa 1, 2, 3". Deze actie heeft ten doel om gelden te verza melen, welke ten goede komen aan jeugdorganisaties, zowel binnen als buiten Europa. Het geheel gesohiedt in nauw overleg en in het kader van de Unesco. Het thans gevormde actie-comité strekt zijn activiteiten ook uit over Leiderdorp, Oegstgeest en Wassenaar. Inlichtingen over deze actie kunnen ingewonnen worden bij de heer B. Gans, Huizingastraat 14, alhier. Ook in Koudekerk a. d. Rijn (Hogewaard 4) is een dergelijk comité opgericht. Alphen a. d. Rijn en Hazerswoude vallen mede onder het werkterrein van dit comité. Geen verpleger maar student In ons Blad van vrijdag j.l. maak ten wij melding van een 33-jarige verpleger uit Oegstgeest, die door de Haagse Rechtbank wegens herhaalde diefstallen in het Acad. Ziekenhuis is veroordeeld tot 8 maanden gevange nisstraf. Naar ons thans blijkt betrof het hier geen verpleger, doch een Ju ridische student, die zich, gekleed in witte jas en toegerust met een stethoscoop, op het terrein van het Academisch Ziekenhuis bewoog, voor gevende arts te zijn. Gouden jubileum P. G. Hilgersom Zondag 14 juni is het een halve eeuw geleden, dat de heer P. G. Hil gersom, procuratiehouder van het kantoor Leiden van de NV Twentsche Bank bij dit bankconcern in dienst trad. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum wordt er maandag 15 juni -5.30 ueptie Leidsche Schouwburgvereeniging Wederom acht voorstellingen geprojecteerd Het bestuur van de bijna honderd jarige Leidsche Schouwburgvereeni ging heeft ook voor het komende to neelseizoen wederom contracten af gesloten voor twee series van acht abonnementsvoorstellingen met de meest vooraanstaande Nederlandse gezelschappen. Waar deze laatste hun programma's thans nog niet hebben vastgesteld, kan momenteel ook nog niet worden medegedeeld welke stuk ken zullen worden gespeeld. Uit den aard der zaak zal bij die keuze ook rekening moeten worden gehouden met de beperkte mogelijkheden, wel ke de Leidse Schouwburg helaas nog steeds biedt. Gelukkig staan daar ook gunstige factoren tegenover zoals de voortreffelijke akoestiek en de alom geroemde intimiteit. Overeenkomstig veler wens zijn de voorstellingen wederom op maandag en dinsdag vastgesteld; alleen in de maand december zal dat op een ach tereenvolgende dinsdag en *n woens dag zijn. Zoals gezegd werden wederom acht voorstellingen gegeven, waarvan twee door de Haagse Comedie, het Rotter dams Toneel en de Toneelgroep „Centrum", één door de Toneelgroep „Studio" en één door „Theater". De inschrijving is vanaf heden opengesteld bij het secretariaat, pa. Oude Vest 43. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het apothekersexamen, mej. E. A. Holmer (Oegstgeest) en de heer H. L. Vos (Leiden)voor het doctoraal examen Ned. recht de da mes J. D. van Ketwich Verschuur (Haren) en O. de Nie (Haarlem) en de heren S. Th. Steenweg (Delft), W. H. de Beaufort (Baara) en M. Schel- tema cum laude (Haren). Kwestie legerpreclikant in Eerste Kamer Kritiek op optreden van de hoofdlegerpredikant ds. Bos (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft de behandeling van de defensiebegroting aangegrepen om uitvoerig van gedachten te wisselen over de vraag of het uitdragen van het atoompacifisme door geestelijke verzorgers van de strijdmacht toelaatbaar is. Aanleiding tot dit de bat vormde het ontslag van staflegerpredikant ds. H. J. Diekerhof, die zich tot ongenoegen van hoofdlegerpredikant ds. B. A. Bos openlijk achter het kernwapenrapport van de hervormde synode heeft geplaatst. Van verschillende kanten werd minister De Jong om het standpunt van de regering gevraagd. Desertie Voor de anti-revolutionaire se nator H. Algra lag de zaak een voudig. Het synoderapport ver werpt in wezen het defensiebe leid en de leg er predikant, die dat rapport uitdraagt, verwijt in feite de overheid ongehoorzaamheid aan het evangelie en roept dus op tot desertie. De heer Algra bleek van mening, dat afzien van kern wapens feitelijk op capitulatie neerkomt, omdat die ontwape ning altijd eenzijdig is. Wie het atoompacifisme aanhangt, moet zo eerlijk zijn volledige ontwape ning te bepleiten. Hij verlangde een duidelijke afwijzende uit spraak van de minister. De christelijk-historische senator -. J. W. Beerekamp stelde zich ge nuanceerder op. Ook hij bleek zich met de conclusies van het hervormde rapport niet te kunnen verenigen (een teveel particulier synodaal en een te weinig hervomd geluid), het geen niet wegneemt dat het rege lingsstandpunt uiterst tolerant zal moeten zijn. Voor zover de legerpre- dikant zich beperkt tot het stellen Teleurstelling in Brussel De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap (EEG) is vannacht niet in geslaagd uit de impasse van de graanprijzen te ko- lang en uitzichtloos de bat werd ver na middernacht beslo ten de maximum- en minïmumprij- die in 1963 golden, ongewijzigd 1964 te handhaven en een be slissing over het „plan-Mansholt" (eenmaking jvan de graanprijzen in Dit betekent echter geenszins, dat West-Duitsland door deze beslissing gebonden is om vóór het einde van 1964 het plan, dat voor het oogstjaar 1966/67 in werking zou moeten tre den, te aanvaarden. Het staat de regering in Bonn volledig vrij om in december te verklaren (zoals zij de afgelopen maanden heeft verklaard), Bovenbedoelde besluiten van de ministerraad waren nog de enige mogelijkheid, nadat de Bondsrepu bliek in haar afwijzende houding vol hardde, ook toen de Europese Com missie, bij monde van voorzitter prof. W. Hallstein, had laten weten dat zij weigerde nieuwe voorstellen in te dienen, omdat zij het „plan-Mans holt" nog steeds als de beste oplos sing beschouwt. De Duitse houding had overigens succes, want het resul taat van de nachtelijke zitting van de EEG-ministerraad is ongeveer neergekomen op hetgeen de Bonds republiek de afgelopen maanden bij de besprekingen over het plan heeft willen bereiken. en doorzichtig maken van het pro bleem, zag hij geen redenen in te grijpen, temeer waar het atoom-pa- cifisme bepaald geen gemeengoed on- dei de legerpredikanten kan worden genoemd. Voor de kerk zag dr. Bee rekamp aanleiding zich waardig en ingetogen te gedragen. „De kerk dient niet de koekoek te zijn, die atoom-pacifistische eieren legt in het Navo-nest", zei hij. Meent de kerk, dat de overheid de toelaat bare grenzen in de bewapening over schrijdt, dan past een gesprek, zon der direct legerpredikanten in con flictsituaties te brengen. Te veel kolonel... Dr. Beerekamp zei de indruk te hebben, dat de hoofdlegerpredikant het hervormde rapport teveel als kolonel en te weinig als predikant heeft gelezen. Hij vroeg zich af hoe diens positie zou zijn indien meer synodes een dergelijke uitspraak had- Duitse „zebra" nu beschermd (Van onze correspondent in Bonn). Sinds maandag zijn ook in de Bondsrepubliek de zebrapaden wettelijk beschermd. Hoewel de bekende witte strepen al geruime tijd op straten en pleinen ivaren aangebracht, stoorden alleen de hoffelijksten in het verkeer zich m. Nu de zebra's „rechtgéldig- heid" hebben gekregen en ook door de onhoffelijken niet meer over het hoofd kunnen ivorden gezien, zijn ze plotseling levens gevaarlijk geworden en vertoont het systeem alle kinderziekten die het ook in Nederland moest door maken. In de tred van de voetganger ont dekt men een zekere uitdaging aan het adres van de automobilist, die met gierende remmen en veel lawaai van vallende bagage nog net kans heeft gezien zijn voertuig voor de als een kip op de weg verschijnende voetganger tot stilstand te brengen. Zodat bij het samenspel tussen zebra- gebruiker en automobilist veel zal moeten worden geleerd. De kranten zijn in ieder geval al in paniek geraakt. „Chaos in de binnen stad te verwachten" en „Voetgangers- terreur" zijn enkele van hun koppen. Verkeersdeskundigen doen allenvege een beroep op de redelijkheid van beide partijen en spelen op het ge moed met argumenten als „denk mee, verplaats u in de situatie van de ander". den gedaan. Volgens de christelijk- historische senator ligt de conflict stof reeds geborgen in de positie van de hoofdlegerpredikant, die tegelijk man van de kerk en van het leger is. Deze indruk had ook de socialist W. Thomassen, die daarom de minis ter vroeg de positie van de g< verzorger in het leger nog een studie te nemen en te ontdoen zijn tweeslachtigheid. „De legerpre- dikant moet van de kerk zijn", vond hij. Het toppunt omdat daarin de ernst vraagstuk niet uit de weg is gegaan, had ernstige kritiek op het optreden var de hoofdlegerpredikant ds. Bos. Deze heeft zich behalve militaire ook geestelijke autoriteit aangemeten en zich derhalve als een bisschop ge dragen, vond h\j. De wijze waarop ds. Bos de staflegerpredikant ds. Die kerhof heeft verboden met de leger predikanten in opleiding te spreken over het hervormde rapport, noemde hij het toppunt. Aangezien er nooit sprake van pro paganda voor dat rapport is geweest, heeft ds.Bos het probleem op te laag niveau behandeld en de zaak een slechte dienst bewezen. Hij adviseer de minister ds. Bos „een duidelijke wenk met de vulpen" te geven. Dat het C.LO.M. (Contact in overheids zaken-militairen) ds. Bos in zijn op treden heeft gesteund, vond de heer Thomassen onbegrijpelijk en hij be twistte dat het betrokken advies met algemene stemmen is aanvaard. Kerken zijn verantwoordelijk De problemen die het hervormde synoderapport heeft opgeroepen in de geestelijke verzorging van de krijgsmacht werden ook door het ka tholieke afgevaardigde Chr. G. Matser en de liberale senator mr. H. van Riel aangeroerd. De heer Matser bleek met de minister van oordeel dat de kerken verantwoordelijk zijn voor de geestelijke verzorging in het leger en dat de moeilijkheden daarom bmnen het kerkelijk ver band tot een oplossing moeten wor den gebracht. Hij vond met de heer Van Riel, dat de legerpredikant gast in het leger is, die de regels van het huis in acht moet nemen Voelt men zich gedwongen daartegen in te gaan, dan moet men dat niet als leger predikant doen, vond de heer Van Riel. Humanistische raadsleden in liet leger Opvallend in het debat was voorts een verklaring van de christelijk- historische senator dr. Beerekamp, dat hü achter de intrede van de humanistische raadslieden in het le ger staat, „'vanuit mijn christelijke levensbeschouwing sta ik aarzelend tegenover geestelijke verzorging door humanisten", zei hij, „maar vanuit politiek oogpunt aarzel ik niet hun bezigheid goed te keuren". Jonge- hebben recht op de geestelijke begeleiding die ze in hun eigen mi lieu ook zouden kiezen en aange- erheid daarin niet mag en, moet zü de humanis tische verzorging in de strijdmacht toelaten. Dr. Beerekamp oogstte deze verklaring de waardering Kerke lijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Garijp H. Engelsma te n—""~ Alblasserdam (wijkgem. Altdorf (Evang. Nieuw-Bulnen. Bedankt voor Blokzijl (toez.) Jao. Smit te Ee (Fr.). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Harderwijk (vac. wijlen A. Dercksen) H. J. Bouwhuis te c Bussum (vac. L. Rlng- Hj ïela naar Jpllker Joh. Dijkstra te Klazlenaveen. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Bedankt voor NIJkerk C. v. Venetlé te Wormerveer. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Meppel T. Prins, kand. te Veendam. Veranderd klimaat Rooms- en oud-kafh. theologen bijeen Voor het eerst sedert het schisma tussen Utrecht en Rome, hebben zes theologen van de Oud-Katholieke Kerk een oriënterende bespreking gevoerd met zes theologen van de R.-K. Kerk, De conferenties zullen worden voortgezet- De twaalf theologen confereerden in het oud-katholieke seminarie in Amersfoort, zij oriënteerden zich ten aanzien van de wederzijdse betrek kingen der kerken door in collegiale sfeer problemen, geschilpunten en zaken, die beide kerken gemeen heb ben, onder eikaars aandacht te bren gen. De conferentie, die met instem ming van kardinaal Alfrink en van de oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. Andreas Winkel, werd gehouden, is mede mogelijk ge worden door het veranderde klimaat in ons land, dat een gunstige invloed onderging o.m. door het zenden van een oud-katholieke waarnemer naar het concilie in Rome. HET FRIES IN DE KERK In hotel „De Klanderij" in Leeu warden is gisteravond onder auspiciën van het „Kr is tl ik Frysk Selskip" een bijeenkomst gehouden over de plaats van het Fries in de kerk. Voor deze vergadering bestond goede belang stelling. Aan het begin deelde de voorzitter, de heer R. Boomgaard t. mede dat de onlangs gehouden Friese bijbelverkoopactie samen een 8000 exemplaren van diverse uitgaven, zo als de Friese zakbijbel, de Friese bijbel, kinderbijbel enz. had opgele verd. De actie zal worden voortgezet. Aan het slot van de bijeenkomst kwam de wens naar voren een werk groep te installeren, die de zaak van het Fries in de kerk nader zal be studeren en langs kerkelijke weg aan de orde zal stellen. Studieweek ..Kerk en Wereld" In samenwerking met de Interna tionale Christelijke V red es Beweging (Mouvement Chrétaen pour la Paix> oi^aniseert het Instituut Kerk en Wereld, een stichting van de Ned. Hervormde Kerk te Driebergen in het gebouw „De Voorhof" van 25 juli tot 1 augustus een internationale studieweek voor jonge volwassenen. Er zal gesproken worden over het thema: .Democratie". Prof. dr. W. Banning heeft reeds toegezegd te zullen spreken over: „Hedendaagse vormen van demo cratie".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3