LEIDSCH DAGBLAD Bloedige gevechten in de Znidkoreaanse hoofdstad Nr. 8 ONDERZOEK NAAR OORZAAK VAN TYFUS-EPIDEMIE Betogende studenten slaags met politie Franse moordenaar vermoedelijk gek Vrijdag Beatletijd in Treslong-Hillegom VOOR TV- OPTREDEN Nederlands flottielje bij vergissing in Zweedse wateren (0uc/ êfftè teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 3 JUNI 1964 No. 31276 Directeur: EL A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 In Seoel, waar studenten al geruime tijd het aftreden van de Zuidkoreaanse president Park Tsjoeng eisen, is het vandaag tot bloedige relletjes gekomen tussen betogers en politiemensen. Grote aantallen studenten drongen door prikkeldraadver sperringen rond het Congresge bouw heen, liepen op wacht staande politiemannen tegen de grond en stormden de terreinen van het Congresgebouw op. De politie, die met traangasgranaten had ingegrepen, kon de vloed golf echter niet meer keren. Pa rachutisten en militaire politie Manoeuvres van ZOAVO Meer dan 20.000 militairen, 75 schepen en honderden vliegtuigen nemen deel aan de 27ste grote noeuvres van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO), die morgen bij Mindoro (Philippijnen) beginnen. De deelnemende landen zijn Enge land, Frankrijk, de V.S.i Australië, Nieuw-Zeeland en de Philippijnen. Thailand, Pakistan en de andere landen van de ZOAVO zullen waar nemers zenden. y err aderlij ke liondetrouw Hondetrouw heeft er in Den Haag toe geleid, dat de politie daar een van winkeldiefstallen verdachte vrouw kon aanhouden. Een rechercheur van het bedrijf hield in een warenhuis in de bin nenstad een vrouw aan, omdat hij vermoedde, dat zij in haar tas uit het warenhuis gestolen goederen bij zich had. De vrouw bevestigde dit, stopte de man de tas in de ene hand en gaf hem in de an dere hand het lijntje, waaraan haar hondje vastzat. Zelf nam zij ijlings de benen. Met de levende have en de tas met gestolen goederen, begaf de enigszins verbaasd achtergelaten speurder zich toen naar het po litiebureau aan de Jan Hendrik straat, waar men in eerste in stantie geen oplossing wist. Foto's van vrouwen werden nog beke ken, maar de verdachte was er niet bij. Een slimme rechercheur kwam op het idee het hondje los te la ten en het per surveillancewagen te achtervolgen. Inderdaad, toen men het beestje los liet wandelde het de poort van het bureau uit, en zocht zijn weg naar een be paald adres, waar het begon te blaffen en tegen de deur op te springen. De politie belde daar aan, vroeg de vrouw of het hondje van haar was en nam haar na de beves tiging van deze vraag toen maar direct mee naar het bureau. Advertentie In etalage nr. 8 van juwelier Siebel, Lange Poten 11, Den Haag, zijn gouden manchet knopen Van de beste inter nationale ateliers geëxposeerd. Een collectie vol allure, zoals U zelden in Nederland vindt. WEERBERICHT ZONNIGE PERIODEN Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer en morgen pe rioden met zonneschijn. Zwakke tot matige wind, krimpend van west naar zuid. Hogere temperaturen overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 4.24 uur; onder: 20.53 uur; Maan op: 2.08 uur; onder: 13.13 uur Hoogwater te Katwijk te 9.44 en 22.19 uur, laagwater te 5.01 en 17.41 In Honoloeloe heeft het top- gespvek plaats gehad over de toestand in Zuidoost-Azië. Om (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) I de conferentietafel van links met bajonet op het geweer, na men toen de taak van de ge wone politie over. De betogende studenten hadden zich meester gemaakt van twaalf militaire vrachtauto's en vier politiejeeps. Ook in de buitenwijken van Seoel kwam het tot bloedige gevechten tussen studenten en politie. Zoals bekend eisen de studenten het aftreden van president Park Tsjoeng, omdat deze de politiek van de voorzitter van de regeringspartij, Kim Tsjong Pil, steunt. Kim Tsjong Pil wil hervatting van de diploma tieke betrekkingen tussen Japan en Zuid-Korea. De studenten zijn hier fel tegen gekant. De parachutisten en militaire po litie deden echter geen ernstige po ging om de betogers tegen te hou den De studenten begonnen toen te schreeuwen: „De soldaten staan aan onze kant". Later trokken zjj zich terug in de straten rond de ambts woning van de president. Van betrouwbare zijde is inmid dels vernomen dat de V.S. de Zuid koreaanse regering dringend hebben aangeraden nog niet tot uitroeping van de staat van beleg over te gaan. Rond 500 studenten zijn nog steeds in hongerstaking uit protest tegen regeringspolitiek. Nog twee jongens verdwenen (Van onze Parijse correspondent) Gisteren is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de 12-jarige Franse jongen, Luc Taron, die ver leden week door een onbekende in het bos van Verrières (in het depar tement van de Seine en Oise) werd vermoord. Op het kerkhof genten in burger dader zich onder aren verscheidene n de hoop dat de belangstellenden TRESLONG in Hillegom is vrij dagmiddag het domein van de Beatles en vierhonderd Neder landse fans, die rond de vier knapen geschaard zullen zorgen voor een sfeerrïjke entourage, ter meerdere glorie van de Beatle-cultus. De vier harige hoofden zullen dan klinken in een nimbus van licht van tele visielampen, terwijl VARA-ca- meramannen zullen trachten de „popkunst" in beelden en geluid te vangen. Het tv-programma gaat enige dagen later de lucht Van vier tot zes uur repeteren John, Paul, George en Ringo in Treslong. Zeventienhonderd aanvragen waren voor het spec taculaire optreden binnengeko men, maar dit aantal was te veel van het goede. De manager van Treslong, A. F. Aelen moest bij de toewijzing van de toe gangskaarten streng selecteren om ervoor te zorgen, dat niet geheel Treslong ivordt afgebro ken. De Hillegomse politie heeft ook al uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen. Overigens verwacht tv-regisseur Ben de Jong geen hysterische tonelen, zoals in Engeland. Hij is het afgelopen weekeinde in Engeland geweest om met het Beatle-kwartet voorbereidingen voor het tv-optreden te treffen. Ben de Jong noemt dit pro gramma één van de moeilijkste die hij ooit heeft gemaakt. De Beatles zelf zijn heel bereidwil lige jongens. Aan hen zal het niet liggen. Maar hoe het jeug dige publiek hier in Nederland zal reageren op het geBeatle moet worden afgewacht De 400 „concertgangers" kunnen Treslong uit de Vosselaan of de van Tetsstraat alleen bereiken als ze een doorlaatbewijs rijk zijn. De Treslongtuin aan de Weeresteinstraat wordt tevoren cifgegrendeld. Na de repetitie 's middags scharen de Beatles zich aan een diner. Klokslag half acht is het dan Beatletijd: tv-opnamen tot half negen. De popsingerszullen dan een zestal van hun populairste lie deren zingen. Daarna gaan de miljonairs weer naar het Doe len-hotel in Amsterdam. de Parijs, waar de dader zich ""driemaal telefonisch heeft aangemeld bij de commerciële radiozender Europa I. De eerste maal vertelde hij, dat er een belangrijke brief lag onder een lantaarnpaal in de Rue Marignan. Men vond niets. Daarna kwam de telefonische mededeling, dat een brief was geschoven onder de rui tenwisser van een auto, geparkeerd voor nummer 3 van genoemde straat. Andermaal vond men niets. Ten slotte werd aan een redacteur van Eüropa I gevraagd waarom de brief nog altijd niet gehaald was, maar deze verbrak de ven-binding en ant woordde dat hij van de lugubere grap genoeg had. Toch is de brief er geweest *s Avrnds laat kwam een echtpaar uit de bioscoop en zag onder de ruitenwisser van een auto een brief waar duidelijk op te lezen stond: „dringend". De man, even eens denkend aan een grap nam de brief mee. maar noteerde voor alle zekerheid het nummer van de wagen. Pas de volgende dag lieD hij met de brief naar de politie, die èn èn de na - tot dusver gehouden. Nog altijd meent de politie met een gek te doen te hebben. De ge hele Rue Marignan is uitgekamd. In het departement van de Seine et Oise zijn twee jongens van 12 en 13 jaar verdwenen. Men heeft hen zaterdag j.l. voor het laatst gezien. Voorlopig nog vaste prijzen (Van onze Haagse correspondent) Het is niet te verwachten dat staats secretaris Bakker van Economische Zaken vóór september voor de dag zal komen met maatregelen tegen de individuele verticale prijsbinding, het systeem waarbij de fabrikant de win kelprijzen vaststelt. De vrees van een groot deel van fa brikanten en middenstand, dat de regering hen zou overrompelen met vaste prijs-verboden, lijkt ongegrond. Een branche waarin vrijmaking van de prijzen werd verwacht, was o.m. die van radio- en t.v.-toestellen. Veertien Nederlandse mijnen vegers zijn gisteren uit Zweedse territoriale wateren gestuurd. De schepen werden door een heli kopter attent gemaakt op hun fout. Er was via de diplomatieke kanalen geen toestemming ge geven om in de Zweedse wa teren te varen. Aantal patiënten stijgt nog steeds (Van onze Londense correspondent) De Britse regering heeft besloten een onafhankelijk onderzoek te laten instellen naar de oorzaak van de tyfus-epidemie in Aber deen, omdat daar nog steeds onzekerheid over bestaat. De rege ring heeft geadviseerd om als verdere voorzorgsmaatregel grote blikken cornedbeef van twee merken aan alle winkels te onttrek ken. De minister voor Schotland, Mi chael Noble, deelde dit in het Lager huis mee, dat gisteren van het pink sterreces terugkeerde. Hij verklaarde verder, dat er geen positief bewijs voor is dat de epidemie aan besmet cornedbeef is te wijten. Doch wel is gebleken dat een firma welke corned beef produceert, de nalatigheid heeft begaan om gedurende een periode van vijftien maanden niet-gechlo- rcerd water te gebruiken voor de af koeling voor sterilisatiedoeleinden verhitte blikken. Toevoegen van chloor is een extra middel tegen het binnendringen van organisme in de blikken. Ook een andere firma blijkt geen chloor te hebben gebruikt, maar deze heeft geen cornedbeef aan Aberdeen geleverd. Ook de grote blikken van deze firma zullen uit de circulatie worden genomen. Er bestaat, aldus de minister, geen grond voor de bewering dat de in fectie is veroorzaakt door corned beef uit regeringsvoorraden. Gisteravond waren er in Aberdeen 241 bevestigde tyfusgevallen, zeven tien meer dan de dag daarvoor. Der tig personen die vermoedelijk tyfus hebben, zijn in observatie. De directeur van de geneeskundige dienst van Aberdeen, dr. Macqueen, verklaarde gisteren, dat er helemaal geen twijfel aan bestaat dat het be smette vlees corned beef was. Ook houdt hij wel degelijk rekening met de mogelijkheid dat het van een voorraad kwam welke in 1951 door het Britse departement van Voedsel voorziening werd gekocht en onlangs op de markt werd gebracht. De moeilijkheid is echter, dat het blik, dat het besmette corned beef bevatte, is weggeworpen en niet meer kan worden teruggevonden. Het is als een poging om een moord op te lossen nadat het lichaam in een poel met alligators is gesmeten. Buiten Aberdeen zijn er in Schot land thans drie tyfuspatiënten, vijf personen bij wie tyfus wordt vermoed en vijftien, personen in observatie, Er waren in 1962 130 gevallen i tyfus in Engeland en Wales. De helft van deze patiënten liep de ziekte tij dens buitenlandse vakanties op. De minister van Schotland onthulde dat in een normaal jaar in Groot-Brit' tannië 50 tot 100 tyfus-gevallen voor' komen. naar rechts admiraal Feitopper bevelhebber van de strijdkrach ten in de Pacific, generaal Tay lor, voorzitter van de verenigde chefs van staven McNamara. de Amerikaanse minister van De fensie, Rusk, zijn collega van Buitenlandse Zaken, de onder minister Bundy en de assistent van de Amerikaanse ambassa deur in Thailand, Chadbourne. Tijdens de receptie ter ge legenheid van het eeuwfeest van het bankiershuis Lentjes en Drossaerts in Den Bosch werd aan Prins Bernhard een boek over ,,Geld" aangeboden. De Prins vond het kennelijk zeer vermakelijke lectuur Sjastri zet politiek van Nehroe voort De opvolger van wijlen premier Nehroe van India, Lal Bahadoer Sjastri, heeft gisteren kort nadat hem door president Radhakrisjnan was verzocht een nieuwe regering te vormen, verklaard de door zijn over leden voorganger gehuldigde politiek van niet-verbondenheid te zullen voortzetten. De nieuwe regeringsleider zal ver moedelijk volgende week dinsdag worden beëdigd als de plechtigheden waarbij de as van Nehroe boven de Gsnges wordt uitgestrooid, ten einde zijn. Gisterochtend was Sjastri in de grote zaal van het parlement aan gewezen als leider van de Indiase congrespartij, een functie die Nehroe tot aan zijn dood vervulde. Sjastri hield vervolgens een toespraak waarin hij zei het werk van „Panditji" (Neh roe) te zullen voortzetten. De nieuwe leider werd door emotie overmeesterd toen hij Nehroe's naam noemde en hij kon geruime tyd geen woord uitbren gen. Tenslotte vervolgde hij: „Het land staat voor een crisis en wij kun nen niet anders dan handelen zoals Panditji het gewild zou hebben. Het socialisme is ons doel". Inmiddels heeft waarnemend pre mier Nanda, die de kandidatuur van Sjastri steunde, het ontslag van het voorlopige kabinet ingediend. Presi dent Radhakrisjnan verzocht hem lan te blijven tot Sjastri een nieuwe •egering zal hebben samengesteld. De 59-jarige Sjastri, klein van stuk, is gehuwd en heeft zes kinderen. Hij is grootvader. Hij wordt be schouwd als een vredelievend mens zoals vele Indiërs gebruikt hij geen vlees, alcohol of tabak. De bejaarde Ierse staatsman werd door gouverneur generaal Vanier en premier Lester Pearson welkom gehe ten. De Valera beantwoordde de wel komstgroet In de beide officiële talen van Canada. Engels en Frans. Er wonen op het ogenblik bijna tweemiljoen per- """""i ln Canada die van Ierse afkomst De Nederlandse commandant ver klaarde, dat hy in de mening ver keerde, dat een eerder verzoek tot toestemming om tijdelijk in Zweed se wateren voor anker te mogen gaan, was toegestaan. De Marinevoorlichtingsdienst deel de later mede: „In verband met het oefenen van een Nederlands mij nenveegflottielje in Scandinavische wateren was diplomatieke toestem ming aangevraagd voor een imfor- meel bezoek aan de Zweedse stand Malmoe. Door de opening evenwel van een ter plaatse te houden jaar beurs door de Zweedse koning, en de daardoor te verwachten drukte, had de Zv/eedse regering laten weten, dat het bezoek van een dergelijk aantal mijnenvegers in deze periode om accommodatieredenen haar minder goed uitkwam, waarop van Neder- lanlse zijde was besloten Zweden niet aan te doen. Vermoedelijk ls dit besluit, dat aan de comman dant van het reeds op oefe ning zijnde flottielje telegrafisch werd toegezonden, zodanig geïnter preteerd als dat een bezoek aan Malmoe niet, het anker in Zweedse wateren wel was toegestaan. In ie der geval stoomde het flottielje op naar de Vingafjord om daar te an keren. waarop een helikooter van de Zweedse marine de Nederl. sche pen praaide met de mededeling, dat niervoor geen diplomatieke toestem ming was verleend. Onmiddellijk daarop trok het flottielje zich terug uit Zweedse wateren". ,KollinginneIlaring, aangeboden Vanmorgen om half elf Is In het paleis Soestdijk de Koningin de traditionele koninginneharing aan geboden. Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten werd met een Scheve- ningse delegatie ten paleize ontvan gen. De delegatie bestond uit de he ren W. en A. van der Zwan, direc teuren van de N.V. YV. van der Zwan en zn., de inspecteur van de dienst der Nederlandse Haringcon trole, de heer YV. J. van der YVindt en de controleurs van die dienst, de heren N. Taal en G. Bagchus. Schipper J. de Bruin, die met de SCG 54 de eerste haring van het jaar aanvoerde, was niet aanwezig, om dat hij weer is uitgevaren. De heren W. en A. van der Zwan, hebben als reders, voor wie schipper De Bruin ter vangst was uitgeva ren, de haring aan Koningin Julia na overhandigd. De haring was verpakt in twee oranje keggen en was van de allerbeste kwaliteit. De heer Van der Windt bood de Ko ningin een door hem ondertekend certificaat aan, waaruit de kwaliteit van de haring blijkt. Auto-veerdienst Nederrland- Engeland (Van onze correspondent in'Londen) Ei"d volgend jaar zal tussen Huil en Nederland de eerste veerdienst voor vrachtwagens, personenauto's en hun passagiers worden geopend. Dezer dagen zal worden besloten of de schepen op Europoort dan wel op IJmuiden zullen varen. De veerdienst is opgezet door een Nederlands-Engels-Duits consortium. In Duitsland worden twee auto veerboten gebouwd. De dienst zal van groot belang zijn voor de ver binding tussen de industriegebieden van midden- en noord-Engeland met het vasteland alsmede voor het toeristenverkeer met Yorkshire, het gebergte van de Pennines, het me- rendistrict en Schotland. De overtocht gedurende de nacht zal len uur duren. Begonnen wordt met een dienst van eenmaal per week. Het is echter de bedoeling er op den duur een dagelijkse dienst van te maken. Het voordeel van deze verbind mg zal zijn, dat men het drukke, overvolle Londense gebied omzeilt. Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 (Jit het Leidsch Dagblad van 3 Junij 1864: Door de kiesvereeniging Grondwet en Koning wordt als kandidaat voor het lid maatschap van de 2e Kamer der St. Generaal voorgesteld Mr. D. Tieboel Siegenbeek, Burgemeester dezer stad. Z.M. heeft benoemd tot hoogleraar in de medische faculteit aan de Leidsche J Hoogeschool Dr. J. c, G. f Evers te s-Gravenhage

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1