PAKHUIS IN BRAND Nede,land is verkade sinaasappelwafel Vlammenzee verwoest Blaauwhoedenveem VADER EN ZOON KNOEIDEN MET PLASTICFABRIEK Al stijgen de prijzen: geen hogere lonen Israëlische president Esjkol bij Johnson telefoniste aank. kantoorbediende (vrl.) ELEKIROMONTEURS AANK. MONTEURS ANWB mobiel kantoor Verhuisd .VAN 1SALEN DREEF a. ASSISTENT(E) b. ASSISTENTE Ie kapster c. ACCURAAT MEISJE LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG JUNI 1964 liet niet eens met de „Zes" „Zes") is gisteren opnieuw door Ne derland m de ministerraad van de Zes in Brussel verdedigd. Zoals be kend is dit een kwestie, die sinds het Franse vete tegen het Britse lid maatschap in januari 1963 steeds weer aan de orde komt. In de Brus selse vergadering van gisteren Wereldhandelsconferentie in Genève. India heeft voorgesteld in de eind- resolutie van de conferentie een be paling op te nemen, dat geïndustria liseerde landen, die deel uitmaken van regionale economische groepe ringen (zoals de EEG) zich tot het uiterste moeten inspannen om door hun economische integratie vooral de invoer uit ontwikkelingslanden niet te benadelen. Vooral Frankrijk kan zich niet met deze tekst verenigen en ook West-Duitsland. Italië, België en Luxemburg w%ren er tegen of wens ten althans een wijziging aan te brengen, die de strekking ervan ver zwakt. Aangezien alleen voor Neder land het Indiase voorstel in zijn huidige vorm aanvaardbaar is en een gemeenschappelijk standpunt van de Zes daardoor niet mogelijk is, werd als compromis besloten dat de vijf andere EEG-landen echter niet optredend als EEG-eenheid in Genève zullen trachten instemming te vinden voor een door hen gewij zigde tekst. Nederland behoudt zich indien dit niet lukt de vrijheid voor. zijn stem te geven aan de oor spronkelijke vorm van het voorstel. (Van onze Amsterdamse correspondent) q Een hardnekkige brand die kort na vijf uur uitbrak en tot ver na het invallen van de duisternis woedde, heeft gisteravond een kapi taal pakhuis van het Blaauwhoedenveem achter de Hoogte Kadijk j in Amsterdam grotendeels verwoest. Het Veem. dat is gebouwd i. achter de kleine huisjes aan de zijde van de lj-gracht. werd ver- bouwd en bevatte daarom geen opslaggoederen. Tienduizenden Amsterdammers waren naar de brand getrokken, maar zagen wei- hxg mèer dan rook. Een groot deel van het blussingswerk onttrok i zich aan het gezicht. Het vuur Is door nog onopgehel derde oorzaak ontstaan op de derde verdieping van het gebouw. Aanvan kelijk scheen de situatie niet ernstig, maar toen het blussingswerk op een oor na was gevild, braken de ruiten en joeg een straffe noordoostenwind Kind verdronken in Sassenheiin Het driejarig zoontje van de familie Rietkerk te Sassenheim is gistermid dag in de omgeving van zijn woning in een sloot te water geraakt en ver dronken. De politie heeft het kind uit het water gehaald, maar kon de le vensgeesten niet meer opwekken. het vuur weer op tot hoge vlammen, die de vierde verdieping en vervol gens het dak aantastten. Dezelfde noordooster dreef de dikke rook, die door de pek en mastiek van de dak bedekking donker kleurde over de binnenstad. Vonken van hout, dat in verband met de verbouwing in het pakhuis lag opgeslagen, sloegen neer tot op het Waterlooplein en 't Rem- brandtplein. Strijd Terwijl de brandweer het vuur be vocht, leverde de politie met motoren paarden en gummilatten strijd tegen de opdringende mensenmassa. Om de brandweer gelegenheid te geven haar werk te doen, werd het noodzakelijk geacht, de Kattenburgerbrug en de Een grote brand heeft gister avond gewoed in het Blaauw hoedenveem in Amsterdam. Een overzicht van de blussing door de brandweer, die met tachtig stralen de vuurzee te lijf ging. eer deze bruggen „schoon" De vlammen sloegen over op de huisjes op de IJ-gracht., maar wer den snel opgevangen door de water kanonnen van de nieuwe blusboot van de havendienst, die voor zijn eerste grote brand was opgestoomd en nu 16000 liter water per minuut Angst Aan de Hoogte Kadük hadden de bewoners hun woningen verlaten en zagen angstig toe hoe de brandweer de slangen door hun huiskamers uit rolde om uit keuken- en slaapkamer ramen stralen te richten op het pak huis. Die angst week tegen negen uur toen de brand onder de knie was en de woningen waren gered. De derde en vierde verdieping van het Veem zijn geheel verwoest. Ter wijl de lagere verdiepingen flinke schade hebben opgelopen. De her bouwkosten zullen enkele miljoenen guldens gaan bedragen. Rechtzaak duurt hele tveek (Van A'damse correspondent) In het paleis van Justitie in .Am sterdam is vanmorgen een begin ge maakt met een van de meest inge wikkelde strafzaken, die de afgelopen jaren in de hoofdstad zyn behan deld. De vijfde kamer van de recht bank heeft de gehele week uitge trokken om een inzicht te krijgen in de reeks manipulaties van een va der (69) en een zoon (35), die als respectievelijk commissaris en direc teur van de N.V. Plasticonam, een fabriek van plastic regenjassen in Amsterdam, zich zouden hebben schuldig gemaakt aan oplichting, verduistering en valsheid in ge schrifte. Maanden ingespannen speurwerk zijn vooraf gegaan aan de zeer uit voerige, uit negen delen bestaande dagvaarding. Er zijn tien getuigen opgeroepen, onder wie twee bankdi recteuren. Het belangrijkste punt van de beschuldiging is, dat vader en zoon omstreeks de jaarwisseling 1961 "62 de directeur van de N.V. Cultuur-, Handel- en Industriebank zouden hebben opgelicht voor een bedrag van f 425.904,—. Zij hadden het geld nodig voor de financiering van machines voor hun bedrijf, maar in de bescheiden, die werden overge legd, was de waarde van de fabrieks- inventaris verdubbeld en werd on dermeer verzwegen, welke gelden van derden in de N.V. Plasticonam zaten. Werkgeversvoorzitter Zelfs al zouden de prijsstijgingen dit jaar het verwachte per centage van zeven overtreffen, dan nog zou het onverstandig zijn de lonen weer te verhogen. Verduistering Tevoren, in februari 1961, zouden zi] zich hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een generator en van twee persen ten koste van de N.V. Van Nievelts Financieringsbe- drijf. Zij sloten namelijk bij een zakenrelatie in Dtisseldorf een geld lening van f 100.000,af door on dermeer de generator en de persen tot zekerheid van die lening in eigen dom over te dragen, hoewel het e'gendom berustte bij de firma Van Nievelt. Een soortgelijke manipulatie om een geldlening van f 100.000,te linjgen. werd in januari 1962 ver richt. Boekhouding Twee meisjes door auto overreden Twee meisjes z\jn gisteravond in Geleen bij een verkeersongeluk cm gekomen. Zij staken onverwacht de weg over en werden aangereden door I een personenauto. De slachtoffertjes zijn de 7jarige Petronella Gerritsen uit Geleen en haar 4-jarige nichtje S. W. Boor, dat met haar ouders bjj de familie Gerritsen op bezoek was. De bestuurder van de auto heeft door krachtig remmen en uitwijken nog geprobeerd een aanrijding te voor komen. van de glasindustrie J. Murkoster in Den Bosch onjuiste bedragen in de balans hebben vermeld en onder meer een bedrag van f 82.000,— ten onrechte als goederenwinst hebben opgenomen Als boekhouder-accoun tant van de vereniging „Algemene commissie voor kinderverpleging en kinderbescherming" had hij in de boeken van deze vereniging de post gebouwen, gronden en inventaris te hoog gewaardeerd om te maskeren da", een aanzienlijk bedrag van deze vereniging ten behoeve van de glas industrie Murkoster was gebruikt. De zoon wordt er onder meer van oeschuldigd een personeelslid van de N.V. Plasticonam een factuur te heb ben doen vervalsen en verder een be drag van ruim f 6.600,van een bankinstelling te hebben verduisterd. Arabische naties geprikkeld Dit is de mening van de voorzit ter van het Verbond van Nederland se Werkgevers, de heer H. J. de Kos ter. Volgens hem zou een verdere loonsverhoging zoveel moeilijkheden voor talrijke bedrijven met zich mee brengen, dat een werkloosheid, die groter is dan de gewenste „ontspan ning op de arbeidsmarkt" er het ge volg van zou kunnen zijn. De heer De Koster is van mening, dat de prijzen thans eigenlijk minder zijn gestegen dan goed zou zijn voor de betalingsbalans. Al zou het prijs peil in de komende maanden wat meer omhoog gaan. dan zou z.i. de budgetpositie van het Nederlandse volk nog niet zodanig worden aan getast, dat er ingrijpende maatre gelen moeten worden genomen. Paniek In een toelichting op het vandaag verschenen jaarverslag van het V.N.W. zei de werkgeversvoorzitter voorts over het prijsbeleid van mi nister Andriessen: „In het begin ver keerde men bij Economische Zaken in een, overigens gezien de ongewo ne toestand die was geschapen dooi de loonexplosie, wel begrijpelijke paniek. Dat heeft geleid tot lukrake prijsstoppen en daardoor wrijving met de bedrijven. Nu is weliswaar het beleid nog steeds strak, maar de uitvoering is in rustiger banen ge komen". Hij zag het gevaar, dat de marges van de industrie te veel dalen en dat men daardoor huiverig zal komen te staan tegenover investe ringen. Volgens een steekproef-on derzoek. dat het Verbond in de afge lopen weken heeft ingesteld, ver wachten 29 van de 35 ondervraagde ondernemers dit jaar kleinere winst marges. Een op de vier bedrijven verwacht een beperking van de in vesteringen in de komende jaren. De groep bij het onderzoek ingeschakel de bedrijven was wel representatief geschakeerd, maar te klein om reeds een volledig beeld te geven. Concurrentie Eveneens uit ervaringen van het bedrijfsleven concludeerde de heer De Koster, dat de Nederlandse con currentiekracht op de buitenlandse markt „niet onaanzienlijk" is vermin derd. De ontwikkeling is al de ver keerde kant uitgegaan: de import is te sterk gestegen in vergelijking met de export. Hij knoopte hieraan vast zijn mening, dat onze export wel erg sterk gericht gaat worden op de E.E.G. De heer De Koster waar schuwde in dit verband op het ge vaar van blokvorming, dat volgens hem in de E.E.G. schuilt. (Van onze correspondent in Washington) Gisteren begon het eerste staats bezoek van een Israëlische premier aan de Verenigde Staten. President Johnson ontving Levi Esjkol met een toespraak, waaruit geloof in Israëls vredelievendheid en hoop op een vreedzame regeling van de spannin gen in het Midden-Oosten tot. uiting kwamen. Johnson verwacht, dat het staatsbezoek leidt tot versterking der reeds hartelijke betrekkingen tussen beide landen. Bovendien beloofde Johnson voort zetting van de technisch hulp, voor 1 voor Israëls essentiele Jordaan- ater-project. Met een dergelijke ontvangst deed Johnson geen plezier de Arabische naties, waarvan de ambassadeurs vorige week reeds hun bezorgdheid kwamen uiten tegenover de minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk inzake het bezoek van Esjkol, vooral ook uit vrees dat de Verenigde Staten zullen ingaan op de Israëlische verzoeken om ultra moderne wapens. Een dergelijke Israëlische vraag is niet denkbeeldig aangezien men in Jeruzalem hoogst bezorgd is over de Russische leveranties van de mo dernste raketten aan Egypte. Het be zoek van Esjkol is mede bedoeld om Washington duidelijk te maken, dat Israëls dapperheid op den duur niet opweegt tegen de moderne wapens, die Israëls talrijke tegenstanders krijgen. De Israëliërs willen een eind maken aan de opvatting, dat hun manschappen dermate goed en het moreel van het volk zo superieur is aan de Arabieren, dat er geen werkelijk gevaar voor Israël dreigt. Esjkols besprekingen zijn extra inte ressant door het recente bezoek van premier Chroesjtsjow aan Egypte, Arabisch nationalisme kritiseerde. De Israëliërs willen daarin geen po sitief element zien, maar leggen er tegenover de Amerikanen de nadruk op, dat de feitelijke militaire machtsverschuivingen in het Mid den-Oosten worden veroorzaakt door de Russische leveranties van de moderne, voor Israëls bevolkingscen tra levensgevaarlijke raketten. Hillary weer naar Himalaja Sir Edmund Hillary, de bedwinger van de Mount Everest, heeft gister avond in Nieuw-Zeeland meegedeeld dat hy in het najaar een expeditie naar het Himalaja-gebergte zal lei den voor een eerste beklimming van de Tamserkoe, 6600 meter hoog. De expeditie zal in de eerste week van september uit Nieuw-Zeeland ver trekken en tegen Kerstmis terugke ren. De leden van de groep zullen tevens te Tsjaomnkarka, op 3.0CQ meter hoogte, een vliegveld aanleg gen en een brug over de rivier de Doedh Kisi slaan. Grote aandacht zal besteed worden aan de fysiologie van de mens op grote hoogte, gezien de grote energie van de plaatselijke sjerpa-bevolking. Vrouw vermist na aanvaring De 58-jarige schippersvrouw Ma ria Alma Spechts-Michielse uit Ant werpen wordt sinds vanmorgen ver mist, toen het Belgische sleepschip Poseidon 3 werd overvaren door het Engelse schip Bencruachan. De aan varing geschiedde in een mistbank op de Westerschelde. Het sleepschip is onmiddellijk gezonken. Aangeno men wordt, dat de vrouw niet tydig uit de stuurhut van de Poseidon 3 kon komen. Schipper Specht en een matroos van de Poseidon 3, slaagden er bij de aanvaring in op de Nederlandse sle per Leba 3 te springen. Drankenhandel v/h Gebr. Lafeber Tevens voor lichte administratieve werkzaamheden in bezit van diploma typen, eventuele vakantie-afspraken kan rekening gehouden i worden. i A. DE HOOP ROTTERDAM Wegens toeneming van onze werken is er plaatsingsmogelijkheid voor nog enkele prima alsmede enkele Met gemaakte vakantie.afspraken wordt rekening gehouden. Sollicitatiekosten worden vergoed. Op woensdag 3 juni a.s. houden wy zitting in Café Restaurant „Zomer- zorg", Stationsplein 35, Leiden, 's avonds van 79 uur. U kunt ook schriftelijk solliciteren i de Personeelsafdeling, Willingestraat 2, Rotterdam-Zuid. Een Nederlands eerlijk ACTIEF PERSOON wil van betrekking verande ren. Goed op de hoogte met timmeren, schilderen en met selwerk voor onderhoudswerk van fabriek of werkplaats, ook met de verkoop van bouwma terialen grote ervaring, bur. v. d. blad onder no. 34371. VOOR EEN TAXI Dag en nacht geopend. TELEFOON 22444. THANS BONAIRESTR. 13 Verpleeghuis CLEMATIS vraagt voor haar dependance (9 bedden) een VERPLEEGHULP )or de avonddienst en een inval WACHT (3 nachten per week). Aanmelden Rjjnsburgerweg 125, telefoon 53859 werkt mee aan het slagen van uw vakantie! Uw vakantie nadert - u begint al plannen te maken! Daarom komt de ANWB juist nü naar u toe met een rijdend inlichtingenkantoor. Om u te helpen met de voorbereiding van uw vakantie in binnen- of buitenland. Met kaarten en gidsen, met documenten, met de verlenging van uw kampkaart, kortom met alle service, die de ANWB u kan bieden. Komt u eens langs; u bent van harte welkom! Waar en wanneer vindt u het ANWB mobiel kantoor? Op de donderdagen 4 en 18 juni van 12 tot half zes overdag en van 7 tot 9 uur 's avonds, Beestenmarkt in Leiden. J. KOOY orgelreparatie. SCHOENEN perêx CeeZrK£&t <6ut Xe hrsie*. w %I9.75 ht&t tAfCÏéccL wtammÊw x'oor Schoenen Donkersteeg 21 - Leiden N.V. KONINKLIJKE ZILVERFABRIEKEN I van Kempen Begeer Meubel Toonkamers BURG STEEG 3-r-5—12 VOORSCHOTEN Gevraagd KAPSTER. Voor onz« salon zoeken wy een beslist met het gehele vak op de hoogte zijnde allround voor de Calculatie-al Enig technisch inzich Prettige verschijning Mondelinge of schriftelijke sollicitaties te richten i

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7