DIENSTPLICHT OP CYPRUS MEINEED NIET BERECHT IN BELANG VAN GETUIGE Orgelconcerten Pieterskerk LZC vlug uit de strijd op „polodagen" ROOK MET VERSTAND, ROOK MET SMAAK. ROOK SIGAREN ÖCHcojL oum <k tywu W. P. LEENEN 25 JAAR BIJ HET ONDERWIJS Uw Kunstgebit „Apollo" na 50 omwentelingen in de atmosfeer verbrand Les Milandes bijna failliet VERLIEZEN VOOR UVS? Veel betere betrekkingen VS-Roemenië HET FRIES IN DE KERK Opgericht 1 maart 1860 Dinidag 2 juni 1964 Tweede blad no. 31278 Voor de Leidse kantonrechter Tijdens de zitting van de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, kreeg gisteren de zaak tegen een 20-jarige kapper uit Lelden een onverwachte wending toen woorden als meineed in de zaal vielen. De zaak zelf was niet zo belangrijk en ging over een overtreding, zoals er dagelijks tientallen wor den gepleegd: de kapper verleende in de avond van 13 maart met zijn scoo ter op het kruispunt 5 Meilaan—Hoge Rijndijk onder Zoeterwoude geen voorrang aan een van links komende auto, die op de Hoge Rijndijk rijdende, voorrang had. Zijn duopassagier trad als getuige a decharge op verklaarde onder ede: „Mijn vriend stopte nog voor de rijbaan van de Hoge Rijndijk. Tot onze schrik maakte de bestuurder plotseling een kleine zwenking naar rechts en reed recht op ons in, zodat een botsing onvermijdelijk was". De spanning nam toe toen de kantonrechter uit het proces verbaal resumeerde, dat niet min der dan 4 getuigen hadden ver klaard, dat verdachte niet voor, doch bijna midden op de rijbaan was gestopt en daardoor de vrije doorgang voor de automobilist vrijwel had geblokkeerd. „U staat onder ede en Uw verklaring druist kennelijk tegen de waarheid in", waarschuwde hij de getuige. Deze hield echter vol, dat niet de 4 ge tuigen, doch hij de situatie juist weergaf. De spanning brak toen bleek, dat de kantonrechter niet voornemens was om inzake een eventuele meineed „het onderste uit de kan te halen". „Ik zal maar aannemen, dat U zich vergist heeft, want anders is een ver volging wegens meineed hier zeker ten volle gerechtvaardigd". Tijdens zijn kort overleg met de officier mr. N. J. Out, dat kennelijk het afzien van een vervolging wegens meineed tot onderwerp had, knikte deze toestemmend. Verdachte zelf verklaarde nog, dat zijn getuige k décharge de enige juiste verklaring had afgelegd. Gezien de verklaringen van de 4 getuigen achtte de officier het bewijs van verdachtes schuld overduidelijk bewezen. Rekening hou dende met het feit, dat verdachte zelf nogal wat letsel bij die botsing had opgelopen eiste hij slechts f 40 boete subs. 8 dagen. „Niet ik maar die automobilist maakte een fout", bleef verdachte ook tijdens zijn laatste woord van mening. „De vier getuigen zijn een andere mening toegedaan en aan de verklaring van Uw getuige k décharge hecht ik overigens ook in z*n eigen belang totaal geen wa de", repliceerde de kantonrechter veroordeelde de kapper tot f 50 boete subs. 10 dagen. „Moeder is slecht ter been „Mijn moeder is slecht ter been er daar ik haar nogal eens met de auto ergens heenbreng zal zij bij een zegging van mijn rijbevoegdheid gehandicapt zijn", met dit pleidooi probeerde een 24-jarige student uit Delft zijn rijbewijs te behouden. De zojuist geëiste boete van f 100 subs. 20 dagen deerde hem blijkbaar niet. Wel de bijkomende straf t.w. onvoor waardelijke intrekking van zijn rijbe voegdheid voor de tijd van een jaar. De eis tot intrekking van het rijbe wijs zat overigens reeds bij voorbaat „in de lucht" gezien de aard van d< overtreding en het feit, dat de stu dent de leuze „Geen alcohol H>jj snel verkeer" niet tot de zijne had ge> maakt. Nadat hij in de avond van 2< maart met een door hem bestuurde auto uit een bocht in de Veurseweg onder Voorschoten tegen een ver keersbord was opgevlogen, ontdekte de politie, dat hij nogal diep in het glas had gekeken. „Het was de auto van mijn broer en aangezien deze auto een rechts stuur heeft, heb ik mij in de afstand vergist", gaf ver dachte als reden van het afwijken van de rechte weg op. „Volgens de politie was U dranken en sprak war taal, terwijl een bloedproef boven dien nog uitwees, dat U flink wat had gedronken", las de kantonrechter uit het procesverbaal. „Ik had er geen last van want bij het drinken heb ik steeds wat gegeten", aldus de wederom een serie vijf orgelconcerten in de Pieterskerk gegeven worden. De beroemde Parijse organiste Ma rie Claire Alain zal op 17 juli de serie openen. Piet Kee, de stadsor- ganist van de St. Bavo in Haarlem brengt op 31 juli in verband met Bachs sterfdag (28 juli (1750) een Bach-programma ten gehore. 14 met medewerking van de fluitist Koos Verheul. Meyer studeerde aan de Musikhochschule in Berlijn en won achtereenvolgens eerste p'rijzen in Berlijn, Frankfurt en van Radio München. Ook in Gent kist hij het zich doen horen op 28 augustus. Hij zal, na de zelden gespeelde derde so nate van Hindemith over oude volks liederen improviseren over een opge geven thema. De organist van de Pieterskerk, Adriaan Blankenstein verzorgt het slotconcert. Aan zijn concert zal de vermaarde altzangeres Aafje Heynis bijzondere glans verlenen. Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker. V. d. WATER, Haarl.str. 207 heeft het De beste merken Jung hans - Kienzle - Mauthe. Officiële publikatie GELDSCH1ETERSWET Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat door het Agentschap Financia Ne derland N.V., overeenkomstig de Geld- schleterswet een aanvraag ls Ingediend om toelating tot het houden van een particuliere geldschletbank ln t Per ceel Ravelstraat 23 Er bestaat voor een leder gelegen heid binnen 14 dagen na dagtekening van deze kennisgeving tegen inwilli ging van het onderhavige verzoek be- verdachte. Daar de officier het ge bruik van alcohol als een zeer bezwa rende omstandigheid liet gelden kwam hij tot bovenvermelde eis. Ver. dachtes pleidooi voor het behoud van zijn rijbewijs, bleek vergeefse moeite te zijn. „Het algemeen belang gaat hier ver boven Uw particulier belang uit en als U moeder wordt benadeeld ligt de schuld hiervan geheel bij U", was de kantonrechter van mening. Zijn vonnis luidde dan ook geheel conform de eis. „Maar twee glazen bier..." Een hierna volgende verkeerszon- daar, een 24-jarige chauffeur uit Nieuw-Vennep had in tegenstelling tot de vorige verdachte, meer belang bij een lagere geldboete dan bij het bezit van zijn rijbewijs. Hjj stond te recht, omdat hij met een vrachtauto geen voorrang had verleend aan een van rechts komende auto op het kruispunt HoogmadesewegDorps straat te Leiderdorp. Ook hier speel de de glazen bier die verdachte te vo ren had genuttigd, een strafbezwa- rende rol. ,Jk had maar twee glazen bier op en was dus niet dronken, maar ik zag die auto even te laat", verklaarde verdachte zijn overtreding. „Een bloedproef wees uit, dat er nogal wat alcohol in Uw bloed zat en de politie vond U dermate onbekwaam, dat zij Uw rijbewijs tijdelijk afnam", ont dekte de kantonrechter in het pro- ces-verbaal. „Weer zo'n geval waar bij de invloed van alcohol niet weg te denken valt", vond de officier en eiste naast een geldboete van f100 subs 20 dagen de onvoorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbe voegdheid voor de tijd van 6 maan den. „Omdat U chauffeur van be roep bent. zal ik er geen jaar van maken", voegde hij er aan toe. „Ik zit nogal krap bij kas en ben ge'en chauffeur meer", gaf verdachte zijn voorkeur voor een lagere geldboete te kennen. De kantonrechter kwam hem in derdaad iets tegemoet en maakte er f75 subs. 15 dagen van, doch legde wel de gevraagde ontzegging in zijn vonnis vast. Een groot aantal Leidse zevental len heeft zaterdag en zondag in Utrecht deelgenomen aan het jaar lijkse waterpolofestijn van UZSC, de polodagen. Van deze Leidse zevental len wist er slechts één het tot de overwinning te brengen: de gecon- bineerde LZC- De Zijl ploeg, die in de afdeling 3 F uitkwam. De overige teams kwamen met meer of minder succes uit het water, maar zonder meer teleurstellend was de neder laag van het eerste LFC-team in de voorwedstrijd tegen het Amsterdam se DJK (1—2). LZC nam ln deze wedstrijd door Moolhuyzen de leiding, maar toen arbiter Van der Bijl enkele onduide lijke beslissingen ging nemen en Ad Moolhuijzen herhaaldelijk uit het water stuurde, was er voor de LZC geen redden meer aan DJK greep de kans met beide handen. Beter brachten de heren van De Sleutelstad het er af. In de eerste wedstrijd werd tegen het Hilversum- se HZC gelijkgespeeld (3—3) maar de Leidenaars namen de strafschop pen beter, wat hen in de finale bracht tegen het Amsterdamse De Dolfijn. De Amsterdammers wonnen dit duel verdiend met 41. Ook de jeugdploeg van De Zijl bracht het tot de finale. AZ'70 werd met 21 geklopt en ook het Haagse ZIOS verloor van De Zijl, zij dat hier twee series straf worpen voor nodig waren na de 1—1 eindstand. In de finale trok het Haagse ZIAN met 3—0 aan het langste eind, zodat De bracht het wel tot een eerste plaats. Nep tun us Zaandam 2 werd met 81 verpletterd en ook zondag leden de Leidenaars geen verlies. De reserves de LZC vormden met De Zijl niet te kloppen formatie, al was UZSC 2 dicht by een overwinning. Na de 2—2 eindstand wonnen de Lei denaars na strafworpen. In de fi nale was het Hilversumse HZC 2 willoos slachtoffer van de Leid se gelegenheidsformatie: 7—1. De dames van de LZC werden reeds in de eerste ronde uitgescha keld SZC(20). Het Aiphense AZC bracht het tot in de tweede ronde. Na de 1—0 zege op Frybo werd hierin met 20 van Brandenburg verloren. In de hoofdklasse heren won de Robben in de finale met 0—1 van DZV. Ook de dameshoofdgroep ein digde in een Robben-zege. De Hilver sumse dames wonnen in de eind strijd met 6—0 van HZC. Lezers schrijven Er zit veel méér muziek in de muziek in die orde; was het van wege het fraaie stafrijm, dat de on dertitel luidde: „Muzikale Mogelijk heden Minimaal?" Ook: „Maximaal" dit stafrijm hebben opgeleverd. neen, daarmee kunnen wij het niet eens zijn. En we durven met een ge rust hart te zeggen: de muzikale mo gelijkheden zijn talrijker en geva rieerder dan vroeger en er zit beslist véél meer muziek in de muziek dan gelijkheden: podium, lesgeven in een particuliere lespraktijk (f 200.— per jaar per wekelijks lesuur is voor een bevoegde en bekwame leerkracht be slist veel te weinig!) en orkest, zijn de mogelijkheden geenszins uitgeput komen die andere mo gelijkheden niet ter sprake? Hier volgen er enkele. De muziekpedagogische Instituten hebben schreeuwend gebrek aan be kwame cursusleiders en consulenten; is bij Verenigingen en Instituten van verschillende soort voortdurend rote vraag naar goede muziekleer- xachten en men vindt ze niet; en .an scholen van allerlei type is de deskundige vervulling van de functie muziekleraar steeds één der vaste problemen. Met een vakdiploma-muziek plus een muziekpedagogisch Getuigschift van b.v. een Gehrels- of Ward-Instd- tuut (resp. Amsterdam en Roermond) al dan niet in combinatie met een Staatsexamen Blokfluit (of gitaar) en Getuigschrift van de Vereni- w w tor Huismuziek (examens on der toezicht v.e. Regeringsvertegen woordiger). eventueel aangevuld met een praktijkstage op cursussen, scho len of bij verenigingen, kan ïiende praktijk op wel veelzijdige bouwen als aan verschillende scholen Nijverheidsonderwijs) werkzaam zijn, hetgeen een vaste benoeming met alle sociale voorzieningen kan betekenen. Het Opleidingscentrum Middeloo te Amersfoort kent óók een vakopleiding Muziek, en wel voornamelijk voor die genen, die op sociaal muziek] gisch terrein werkzaam willen jeugdigroepen, andere groepen, inrich tingen enz. Dan is er aan de Conser vatoria de opleiding Schoolmuziek voor het leraarschap aan scholen VHMO, Kweekscholen enz. een uitge breide opleiding op basis van eind examen Gymnasium en HBS en daar naast die voor Alg. Muzikale Vor ming, die minder hoge eisen stelt en voor andere schooltypen en voorberei dende klassen aan muziekscholen dient. Ten slotte: de studie Muziekweten- ;hap aan de Universiteiten te Am- erdam en Utrecht, die toegang geeft tot wetenschappelijke functies, maar tevens (in hoeverre: terecht, blijve hier buitenbeschouwing) tot de leraarsfuncties als genoemd by schoolmuziek. Bovengenoemde examens kan men ook als Staatsexamens afleggen. Het is nu eenmaal altijd zo, dat de „Oost voor de Baet" uitgaan, d.wz. dat men zich eerst terdege dient te bekwa men, alvorens de vruchten daarvan te kunnen plukken; hoewel veel méér dan vroeger het volgen van cursussen en het bijwonen van conferenties di rect of indirect van Rijkswege wordt gestimuleerd, en gesteund. Doch voor wie tijdens en na zijn vakopleiding om zich heen ziet, belangstelling toont en mogelijkheden exploreert, liggen er, ook in de muziek, voldoende kansen voor een werkkring, die 'n be hoorlijk levensonderhoud garandeert en die wat minstens even belang rijk is blijvende voldoening en be vrediging schenkt. Daarom verdriette ons vooral de laatste zin van het voorlichtend arti kel: „Er zit meer muziek in geld, dan geld in muziek". Zónder geld kan men in onze maat schappij nu eenmaal niet leven maar of er altijd „muziek" in zit? Het hangt er maar van af, wat men „muziek" noemt. En dat er in muziek óók wel geld althans: voldoende geld kan zitten: hieromtrent hopen we U met het bovenstaande enigs zins te hebben gerustgesteld. Marie Veldhuyzen Leiden, Burggravenlaan 206. Wees verstandig, kies de sigaar die past bij uw beurs en die u kunt blijven roken. In alle prijsklassen zijn onze sigaren goed. Vraag zonodig uw sigarenwinkelier om advies. Hoe rustiger u rookt hoe meer u geniet. De wet op de dienstplicht, op grond waarvan alle Grieks-Cy prioten van 18 tot 50 jaar voor een dienstplicht van zes m den kunnen worden opgeroepen, is gisteren eenstemmig door de Cyprische Kamer van Volksver tegenwoordigers aangenomen De Turks-Cyprische Kamer leden waren afwezig. Dr. Kütchük, de Turks-Cyprische vice-president van Cyprus, heeft in een brief aan president Makarios de Grieks-Cyprische leden van CAMBODJAANS STAATSHOOFD NAAR PARIJS Het staatshoofd van Cambodja, pnns Norodom Sihanoek, is gisteren met een regeringsdelegatie met lynvliegtuig van Air France Pnom Penh naar Frankrijk vertrok ken. Na een medische behandeling in een particuliere kliniek in Grasse aan de Franse Rivléra zal de prins van 24 en 27 juni een officieel be zoek aan Parijs brengen. Voor zijn vertrek naar Frankrijk heeft prins Norodrom Sihanoek in 'n radiorede gezegd dat versterking van de vriendschap met Frankrijk nood zakelijk is, omdat Franrijk, dat bewonderenswaardige politiek i zaglijke bijdrage leverde aan de Azië en Afrika. Prins Norodom Sha- noek drukte ook zijn grote dankbaar heid uit jegefis president De Gaulle voor de steun van Franrijk aan Cambodja in de Veiligheidsraad tij dens de behandeling van de Cam bodjaanse klacht tegen Zuid-Vletnam i de Verenigde Staten. Volgens het Cambodjaanse staats hoofd staan zeer belangrijke onder handelingen en besprekingen met Frankrijk op het program die onder zullen gaan over verruiming de bestaande handelsovereen komsten en over militaire steun, waaronder de levering van geleide Vijftig jaar Dr. A. v. Voorthuijsenschool Ter gelegenheid «estaan van de Dr. senschool vindt op 26 Juni officiële Stadhuis ifficiële ontvangst in he plaats. Bovendien organi seren school- en oudercommissie oj Dierenvrienden Tot onze spijt is gisteravond in ons Blad een advertentie op genomen waarin volwassen poe zen en katers te koop werden gevraagd, wy stellen er prys op te ver- i klaren dat deze advertentie ten nenshuis en Uw ogen "op straat i goed geopend te houden. bü het Rembrandt-lyceum, hartelijk gehuldigd in verband met het feit, dat hy deze dag het onderwUs een kwart eeuw diende. Voor deze huldiging, welke plaats vond in het lyceum, gaven behalve docenten en oud-docenten o.m. ook biyk van hun belangstelling de wet houder van Onderwijs, de heer S. Sannes, de voorzitter van de Com missie van Toezicht, mr. C. J. Woud stra en de chef van de afdeling On- derwys, dr. J. M. Roosenschoon. chr. lager onderwys in Den Haag begonnen en verder aan zeer vele instellingen van onderwys, van kleu terscholen tot V.H.N.O. toe, les heeft gegeven. Spreker dankte de jubilaris voor het vele goede wat hy voor Lei den heeft gedaan en bood hem de ge bruikelijke gratificatie aan. Vervol gens voerde de rector van het ly ceum. dr. J. W. Blom, het woord. Uit ervaring kon spreker naar voren brengen wat de heer Leenen, behalve lesgeven, nog aan extra werk doet voor de school, o.a. succesvol werk weken leiden. Verder spraken nog de heer H. Kukler namens de afdeling Leiden van de Kon. Ver. van leraren Opvoeding in Nederland, mej. larius, hoofd van de Mytylschool, waar de jubilaris ook tegenwoordig nog les geeft, de heer J. B. Volkers, mede namens de heer M. Beekma, het huidige hoofd van de Haver- straatschool en de heer S. W. Hage- Rebergen doom, die met het dagehjks bestuur van het Oudercontact van het Rem- brant-lyceum blük gaf van waarde ring. Diverse toespraken gingen met het aanbieden van geschenken ge paard, waarbij ook mevr. Leenen niet vergeten werd. In een sym pathieke toespraak dankte de jubi laris voor al hetgeen hem by deze huldiging ten deel viel. Een dank, IJsballet Baier komt naar Leiden Na een tournee van twee jaar door Zuid-Amerika komt het Ijsballet van Maxie en Ernst Baier van 30 juni t.em. 5 juli naar Leiden (Schutters veld). In deze ijsshow zullen ook sterren optreden uit het grote Ame rikaanse ysballet „Holiday on ice". Bestuur SVB Het bestuur van de Studenten Vak- beweging afd. Leiden is in de alge mene ledenvergadering als volgt ge kozen: voorzitter H. Amptaneyer; vice-voorzitter G. A. van der Mark; secretaresse mej. A. Me interna; pen ningmeester G. Bakker; studie commissaris P. Das; actiecommis saris A. H. L. Lokhorst; bestuurslid der Graats; perschef J. ministerraad bezwaren aangevoerd tegen de invoering van dienstplicht alle Grieks-Cyprioten. Volgens Russische en Tsjechoslowaakse pens door de regering van Cyprus. De Britse hoge commissaris heeft by de regering van Cyprus geprotes teerd tegen de behandelingen van Britse mannen en vrouwen door de Grieks-Cyprische politie. In het af gelopen weekeinde hebben zich drie incidenten voorgedaan, waarby Brit ten aan onheuse behandeling onder worpen zouden zijn geweest. Verder beklagen vele Britten er zich over 's nachts met anonieme telefoontjes te worden geplaagd. Engeland zou de vorige week don derdag, toen het wetsontwerp tot in voering van de dienstplicht bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers werd ingediend, de Cyprische rege ring reeds hebben laten weten de in voering van de dienstplicht als een schending van de Cyprische grond wet te zullen beschouwen. De Turkse regering zou een protest in gelijke zin hebben doen horen. zit de gehele dag stevig op zijn plaats! Thans is het niet meer nodig, dat Uw kunstgebit bij het spreken, eten, lachen of niezen losschiet of verschuift. Een weinig Dentofix-poeder op de gebits plaat, en deze ongemakken bestaan voor U niet meer; Dentofix geeft U een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen. Aangenaam en hygië nisch in het gebruik. Tevredenheid ge garandeerd. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Castro beticht Amerikanen van bacteriënoorlog Premier Fidel Castro van Cuba heeft gisteren de verdenking geuit, dut de Verenigde Staten een bac teriënoorlog tegen zijn eiland provincie Las Villas, 'n grote hoeveel heid „lichte voorwerpen" uit de lucht zijn gevallen. Ooggetuigen onder wie militairen, hadden verklaard dat de voorwerpen eruit zagen als ballonnen van verschillende afmetingen, die op grote hoogte schenen te zijn losgela ten. Toen zij de aarde bereikten zou den de ballonnen uiteen gevallen zijn in een gelei-achtige substantie, gelijkend op die, welke wordt ge bruikt bü de ontwikkeling van bacte- nënculturen. De substantie loste snel op. Doordat het spoedig na de lan dingen regende was het moeiiyk mo sters voor een chemische en een bio logische analyse te nemen, aldus de verklaringen van Castro. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde gis teravond, dat Castro's beschuldiging „ongerijmd is en kant noch wal raakt". Het ministerie wijst erop, dat Castro zorgvuldig heeft vermeden een concrete beschuldiging jegens de verenigde Staten te uiten. „Castro poogt de Verenigde Staten door mid del van insinuaties in staat van be schuldiging te stellen", aldus het mi nisterie. De Boliviaanse politieleiding heeft meegedeeld dat Castro-gezinde rebel len, die in het aan de rivier de Paraguay gelegen gebied van San Ignacio opereerden, daaruit, na mi litair optreden, zyn verdreven. De opstandelingen zijn over de Brazili aanse grens gevlucht. De militaire operatie in het gebied van San Ig nacio heeft twee dagen geduurd. Ruimteonderzoek in Engeland blijft te ver achter Het onbemande model van het Amerikaanse maanschaip „Apollo", dat donderdag jl. werd gelanceerd, is tydens zijn vüftigste omwenteling om de aarde in de dichtere lagen van de dampkring verbrand. De Apollo werd gelanceerd met een Sa- turnus-raket, waarvan de laatste trap aan de cabine verbonden bleef. De Amerikanen treffen voorberei dingen voor de lancering van een nieuw type communicatie-satelliet, de „Early Bird", welke men in april vol gend jaar in de ruimte hoopt te (Van onze correspondent in Parijs) Het kasteel Les Milandes in het departement van de Dordogne, waar Josephine Baker Raar twaalf aan- :enomen kinderen grootbrengt, ver leert ln financiële moeilijkheden Dat is overigens niet de eerste maal. Maar dit keer schijnt het toch wel serieus te zijn. In 1947 vertrouwde Josephine Ba ker het beheer over het kasteel toe haar man Jo Bouillon, maar de scheiding moest zij zichzelf met de administratie bezighouden, wat in verband met haar voortdu rend verbiyf in het buitenland bij na onbegonnen werk was. Het be heer werd overgedragen aan een ad ministrateur. die er een Amerikaanse onderneming van maakte met dor pen. straten, souvenirwinkels, een ei gen hotel, een postkantoor, zwemba den en een openluchttheater voor to neel en concerten. Men hoopte dat verwezenlijkt. Het kasteel met de aanverwante modelboerderij werd noodlijdend. Jo sephine, die over de vyftig is. de dreigende schuldenlast zich af te wentelen. Kort geleden was de vedette in de Paryse musichall ympia. 'osephine zou beter hebben gedaan persconferentie te houden in Pa- •"ijs, waar zy ongetwyfeld vele hon derden journalisten onder haar ge hoor zou hebben genad. Thans heeft /iy gisteren een ontvangst uitgeschre- in Les Milandes zelf, waar zy met tranen in de ogen haar nood heeft geklaagd en om hulp heeft ge roepen. De steungelden die binnen komen, zullen in elk land door een speciale bank worden beheerd en al leen gebruikt worden voor afbetaling in de schulden. Uit alle windstreken van de we reld heeft Josephine Baker een twaalftal kinderen aangenomen, die gezamenlijk door haar worden opge voed en waardoor Josephine hoopt te bewijzen dat rassehaat station voor ruimtecomniunicatie Goonhilly Downs zal moeten worden verbouwd om voor deze nieuwe com municatie-satelliet geschikt te zyn. Dit zal tien miljoen gulden kosten. De werkzaamheden zullen in sep tember beginnen. Het station zal daardoor niet in werking zijn tijdens de Olympische spelen, zodat televi sie-uitzendingen daarvan via het Franse station en Eurovisie naar En geland zullen moeten plaats vinden. Inmiddels heeft de Engelse radio astronoom sir Bernard Lovell scher pe kritiek geleverd op het feit, dat het Engelse ruimte-onderzoek sterk achterblijft bij dat van Amerika en Rusland. Wanneer niet veel meer geld en andere middelen beschikbaar worden gesteld, is een fatale uittocht van geleerden en technici te ver wachten en het verlies van een we tenschappelijk prestige, terwyi tevens de industriële vooruitgang ernstig zal worden afgeremd. Franse geleerden zUn van plan met behulp van talrijke ballons en enkele satellieten een studie te ma ken van de luchtstromingen. Het on derzoekingsproject, dat de naam Aeolus" heeft gekregen, zal officieel De UVS-spelers Herbert Zuma en Haagse eniging SHS. Het is nog niet bekend of beiden een contract zullen krijgen. In de Sportkroniek van deze week is het volgende bericht opgenomen: „Map Maryt, de linksbuiten van Noordwijk, heeft overschrijving aan gevraagd naar Ajax. De overschrij ving naar UVS is in overleg met de ze Leidse club ongedaan gemaakt, om de Noordwijker in de gelegenheid te stellen de Ajax-kleuren te gaan verdedigen". Het UVS-secretariaat deelde ons vanochtend mee, dat het van deze laatste stap van Maryt niet op de hoogte is gesteld en dat met UVS beslist geen „overleg" is gevoerd. Bijna honderd kandidaten teveel voor T.H. Twente Er hebben zich 292 jongelui aan gemeld voor studie aan de Techni sche Hogeschool te Enschede. Er is plaats voor circa 200 studenten. 62 kandidaten komen uit Twente. De onderhandelingen tussen de VS Roemenië zyn gisteren beëindigd met een overeenkomst inzake de uit breiding van de handel en verheffing van de gezantschappen tot ambassa des en Amerikaanse leveranties voor Roemeense kernreactor. Daarmee heeft Roemenië erkenning door Washington van haar onafhankelijk heid binnen het communistische kamp weten te bereiken waarop nog de nadruk valt door de bepaling in de overeenkomst, dat Roemenië niet mag doorverkopen aan Rusland, Chi- a. en Cuba. Sinds 1957, toen Washington Po- lens onafhankelijke status erkende en Polen oreenomen werd onder de ta- riefsbegunstige landen, hebben de Amerikanen geen overeenkomst met een Oosteuropees land gesloten die zo ven-eikend was als ditmaal. Het ak koord betekent een nieuwe stap in de contactenpolitiek tegenover het com munisme, waarin de overeenkomst tussen Washington en Moskou inzake wederzydse oprichting van consu laten de voorlaatste stap was. Het is te verwachten dat president Johnson doorgaat met het bruggen bouwen naar Oost-Europa, zoals hjj het uitdrukte. Wellicht is nu Honga- aan de beurt, waar de VS slechts gezantschap hebben en waarmee de relaties sinds de Hongaarse revo lutie in 1956 gering zyn. De erken- „Niet laten bevriezen Het „Kritlik Frysk Selskip", het Chr. Fries Genootschap, dat o.a. veel heeft gedaan voor de totstandkoming van de Friese bijbelvertaling (uitge geven in samenwerking met het Nederlands Bijbelgenootschap) en de Friese psalm- en gezangenberijming ls niet geheel gerust over de volgens deze ver eniging te langzame ontwikkeling van het Friese taalgebruik ln de eredienst. Men wil volgens een rondschry- en aan predikanten en andere evan- reliedienaars het vraagstuk van het 'Vies in de kerk niet „laten bevrie- em". Voorgangers uit verscheidene kerken zijn daarom vandaag uitge nodigd in Leeuwarden bijeen te ko- Als discussiepunten worden o.a. ge noemd: 1) predikanten, die af en toe een dienst in de Friese taal leiden, moeten dit vaker doen; 2) predikan ten. die de Friese taal wel beheersen, maar zich niet wagen aan het hou den van een Friese preek, moeten worden geanimeerd deze wel te hou den; 3) bij kerkelijke trouwplechtig heden zou men het Jonge paar de keuze moeten laten tussen een bUbel in de Nederlandse of in de Friese vertaling, zo er althans namens de kerkeraad een bijbel wordt aangebo den; 4) op elke kansel in Friesland behoort 'n Friese bijbel en Fries psalm en gezangenboek aanwezig te zyn; 5) in een kerkdienst in de Nederland se taal kan veel meer dan tot op heden uit de Friese bijbelvertaling worden geciteerd en 6) meer dan tot op heden zou men tweetalige (b.v. liturgische) diensten kunnen houden. Verder acht het Kristlik Frysk Sels kip nodig Friese bijbellectuur on der het volk te brengen, het bevor deren van uitgaven door het Ned. Bijbelgenootschap in hedendaags Fries, het houden of doen houden van lezingen over bUbellectuur in het Fries op conferenties van predikanten en ouderlingen en het uitgeven van preken in de Friese taal ten behoeve van het z.g. preeklezen. Ook wil het Selskip de kwestie van het Fries in de kerk ter sprake brengen in kerkeiyke vergaderin gen, b.v. het provinciaal kerkbestuur. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Heerlen (vac. H. Bol ten) H. C. Nortler te Diepenveen. Bedankt voor Goedereede J. C. de Ble te Aalst. GEREF. KERKEN Aangenomen nr Zaandam (5e pred - pl.) G. Brouwer te Ten Post naar Reltsum c.a. Joh. G. Lenslnk te Haas trecht naar Boerakker K. Hoog- steen te Staveren. Bedankt voor Rot- terdam-Overschle (vac. Joh. Rlbberlnk) Joh Dijkstra te Klazlenaveen voor Bierum J. de Jongh te Nes (W.-D.) voor Franeker (vac. A. W. Bol) dr. M. Feltsma te Emmen voor Arum en Post Rlnsumageest Brouwer te Ten CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Hamilton (Free Chr. Ref Church(Ont. Can.) M. C. Tanls te Barendrecht - voor Zutphen W. Heerma te Nunspeet. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Zuid p. Blok te Dlrksland. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Vroomshoop O. Olden- Dofder' kand' 0611 Helder te Den VRIJE EVANO. GEMEENTEN Bedankt voor Kampen H. H. Tim- te A'dam-West.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3