LEIDSCH DAGBLAD A.O.W. naar f. 3.540 Belasting miljard minder Huren 15 a 20 omhoog Sjastri volgt Nehroe op BAMI Regering vraagt advies aan de S.E.R. Belastingen gaan in twee etappes omlaag Sociale uitkeringen per 1 juli aangepast Kluizenaar (18) geeft feestje in boskapel Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 2 JUNI 1964 No. 31275 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 35041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Leiden - Giro no 67055 (Van i parlementaire redactie) De regering is voornemens de A.O.W.-uit- keringen per 1 januari 1965 te verhogen tot een sociaal minimum", dat f. 3540,- voor gehuw den en f. 2478,- voor ongehuwde bejaarden bedraagt. De A.W.W.-uitkeringen gaan om hoog tot f. 3540,- voor weduwen met en f. 2478,- voor weduwen zonder kinderen. Het grootste deel van deze verhogingen moet door middel van premieverhogingen worden ge financierd. De premie, die de werknemers heb ben te betalen, wordt met 1,9 procent verhoogd. Hiervan zal de helft door een loonsverhoging moeten worden gecompenseerd. De schatkist zal f 150 miljoen in de lastenstijging bijdragen. De regering heeft voorts het plande loon- en inkomstenbelasting met rond f. 1 miljard te verlagen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze verlaging in tweeën wordt gesplitst. De data van ingang worden dan 1 juli 1965 en 1 januari 1967. Beide verlagingen zullen ongeveer even groot zijn, met dien verstande, dat de verhoging van de belastingvrije voet, waarvan vooral de lage inkomenstrekkers profiteren, reeds onmid dellijk bij het eerste deel van de belastingverlaging zal worden gereali seerd. Mocht de belastingverlaging in één keer plaatshebben, dan wordt 11 januari 1966. De regering vindt voorts, dat de huren in deze kabinetsperiode nog met 15 20 procent zullen moeten worden verhoogd. Zij vraagt zich nog af, of deze huurverhoging in één keer dan wel gespreid tot stand moet komen. Deze maatregelen staan kondigd in de langverwachte ad viesaanvraag over het komende sociaal-economische beleid, die de ministers Veldkamp (Sociale Za ken) Andriessen (Economische Zaken), Witteveen (Financiën) Bogaers (Volkshuisvesting) gi ren na langdurig kabinetsberaad aan de Sociaal-Economische Raad hebben gezonden en waarop zij mogelijk vóór augustus antwoord verwachten. Beleid In de adviesaanvraag wordt uit eengezet, dat de jongste loonope- ratie heeft geleid tot een stijging van de loonkosten met 13,4 procent. Het komende kabinetsbeleid zal zijn gericht op bestrijding van de op getreden inflatie en wel door stre- Ook in Londen tyfusgeval (Van onze correspondent in Londen) Ook in Londen is een tyfusgeval geconstateerd, namelijk bij een drie jarig jongetje in de gemeente Walt- hamstow in noord Londen. Dit is echter een geisoleerd geval, dat niet in verband staat met Aberdeen. De Britse regering heeft thans besloten een onmiddellijk onderzoek naar de epidemie in te stellen. De regering hoopt dat hierdoor de ongerustheid over verspreiding van de ziekte in andere delen van het land kan wor den weggenomen en beschuldigin gen van de oppositie dat hier grove nalatigheid in het spel is geweest ongedaan gemaakt te worden. ben voldoende bedden het hoofd te bieden. Gebleken is voorts, dat de twee opvarenden van een duikboot om trent wie bericht werd dat zy aan tyfus zouden lijden, een andere ziek te blijken te hebben. De stemming in Aberdeen is thans vry somber. De nieuwe tyfusgeval- len maken deel uit van de z.g. twee de golf van de epidemie. Indien de toestand niet snel verbetert, is het niet onmogelijk dat morgen een der de golf zal optreden. Ook uit Glas- WEERBERICHT BUIEN Het K.N.M.I. verwacht van heden- tot morgenavond: veranderlijke be wolking met nu en dan buien, waar van sommige met onweer. Zwakke tot matige, hoofdzakelijk zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt m 11.15 uur). Zon op: 04.25; onder: 20.52. Maan op: 01.49; onder: 11.57. Hoogwater in Katwijk: 8.38 en 21.11; laagwater: 4.44 en 16.30 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) ven naar ontspanning van de arbeidsmarkt, herstel van het even wicht op de betalingsbalans en voorkomen van nieuwe kostenstij gingen. De uitwerking van dit be leid zal moeten geschieden tegen de achtergrond van de toeneming van de werkelijke nationale pro- duktie, die op 4 procent wordt ge schat. Wil men het verwachte betalingste kort laten verdwijnen, dan zal het nodig zijn de toeneming van de binnenlandse bestedingen tenmin ste 2 procent te laten achterblijven bij de groei van de nationale pro- duktie. Hoeveel of hoe weinig ruimte er dan nog overblijft voor loonsverhogingen, meldt de rege ring niet. Vooral hierover zal de 2.ER. zich hebben te beraden. Geen beperking De regering rekent voor volgend jaar echter wel op een beperkte loonstijging. Zij heeft geen extra- beperkende maatregelen voor ogen bij haar streven de bestedingen te drukken. Mits de nieuwe loonsverho gingen binnen het raam van de produktiviteitsstijging blijven, zal het evenwicht zich vanzelf herstellen, dankzij al eerder getroffen maat regelen. Wat de Rijksuitgaven betreft zal het beleid worden gebaseerd op een begrotingsaccres van 4 procent, con form de groei van het nationale inkomen. Het deel van de belasting ontvangsten, dat boven dit accres uitgaat, is bestemd voor de aange kondigde belastingverlaging, opdat een stijging van de belastingdruk wordt vermeden. De regering ver wacht, dat het volume der particu liere investeringen iets zal dalen. Het prijsbeleid zal worden gehandhaafd met dien verstande dat in principe geen doorberekening van hogere loonkosten meer mogelijk zal zijn, hoewel aan nog verdere prijsstijgin gen, mede onder invloed van de EEG, niet zal zijn te ontkomen. A.O.W.-premie De verhoging van de AOW tot een sociaal minimum zal een premie stijging van 2,9 procent vergen, waar van 0,6 procent bestemd is voor aan vulling van de liquiditeitsreserve. Hiervan zal 0,5 procent (150 miljoen per jaar) worden gefinancierd uit de algemene middelen, terwijl nog eens 0.5 procent zal worden gecompen seerd door beëindiging van de pre miebetaling voor de invaliditeitswet en verlaging van de premie voor de werkloosheidsverzekering. Van de resterende 1,9 procent zal de werk gever de helft compenseren. Premie AOW is nu 6,8%, AWW 1,3%. Wordt dus totaal 10 procent. De regering verwacht niet, dat van de hogere AOW een inflatoire impuls zal uitgaan, zei minister Veldkamp gisteravond. Belasting Om een forse bestedingsimpuls te voorkomen, wil de regering de be lastingverlaging in twee fasen door voeren. Blijft een verdere kostenstij ging achterwege dan kan de eerste fase ingaan per 1 juli 1965, terwijl de tweede fase uiterlijk per 1 Januari 1967, maar misschien al eerder, valt te realiseren. Met de eerste fase zal met inbegrip van de reeds dadelijk te verhogen belastingvrije voet een bedrag van ongeveer 550 miljoen ge moeid zijn, maar realisering van de data hangt in sterke mate af van de verdere loonontwikkeling. Prinses Irene en haar echtge noot zijn na de wittebroods weken op de Canarische eilan den in Madrid teruggekeerd. De jong-getrouwden bij hun aan komst op het vliegveld Barajas, waar zij door een twintigtal Car- listen werden begroet. Huren De regering meent dat aan verdere huurverhoging niet is te ontkomen. Zij denkt aan 15—20% al dan niet gespreid tydens deze kabinetsperiode tot stand te brengen. zy zal de S.E.R. hierover nog nader advies vragen. De regering deelt de S.E.R. ten slotte mede, dat zy hééft besloten geen kostwinnersbyslag in te voeren. Over de verwerking van de reeds bestaande huurbijslagen ziet zij gaarne het advies van de SB.R. te gemoet. Ook verlangt zy een afzonderlijk advies van de S.E.R. Over de vraag hoe in het alge meen kan worden bereikt, dat de inflatoire druk, die zich ook in ons land de laatste 15 jaar zo frequent heeft voorgedaan, in de toekomst tot een meer incidenteel verschyn- sel kan worden teruggebracht, on der handhaving van de overige doelstellingen van het sociaal- economische beleid. De parlementaire fractie van de Indiase Congrespartij heeft de 59-jarige minister zonder portefeuille Lal Bahadoer Sjastri als haar leider aangewezen. Sjastri volgt als zodanig wijlen Nehroe op. Zijn verkiezing houdt in, dat hij automatisch minister-president van In dia wordt. Sjastri ,die met algemene stemmen is gekozen, stond Nehroe het naast ln diens laatste dagen. Hy zal over enkele dagen worden beëdigd. Sjastri komt, in tegenstelling tot wyien Nehroe, uit een arme familie van de burgeriybe middenstand. Hy heeft behalve Nepal geen ander vreemd land bezocht. Hy is nooit op zyn Westers gekleed gegaan en onthoudt zich ^an vlees, alcohol en tabak. Verwacht wordt dat hy de politiek van ztfn oorganger zal voortzetten. O Slot pag. 2 (Van onze parlementaire redactie) Los van de verhoging van d AOW- en AWW-uitkeringen tot een „sociaal minimum", heeft minister Veldkamp van Sociale Zaken aan de Sociaal-Economi sche Raad advies gevraagd over een verhoging van de sociale uit keringen, die reeds per 1 juli moet ingaan en die verband houdt met de huurverhoging en de stijging van het indexcijfer van de lonen. Vooruitlopend op de loonsverho gingen van ddt jaar zyn de sociale uitkeringen per 1 januari al met tien procent verhoogd. Voorzover de stij ging van de loonindex deze tien procent te boven zal gaan, dienen de uitkeringen aan deze verdere styging te worden aangepast. Hieronder volgt een overzicht de huidige en van de nieuwe bedragen. De nieuwe bedrag' zijn nog voorlopig. Ze zult eerst definitief kunnen worden vast gesteld nadat de S.E.R. advies heeft uitgebracht en het indexcUfer der lonen op de laatste dag van de maand, waarin de huurverhoging ingaat, bekend zal zyn. A.O.W. Gehuwden f. 2928 (thans f. 2754). Ongehuwden f. 1908 (1770). A.W.W. Weduwen zonder kinderen f. 2172 (f. 2034). Wezen tot 10 Jaar f. 666 (f. 642). Wezen 10—16 jaar t. 1002 (1. 966). Wezen 16—27 Jaar f1314 (f. 1260) Bespreking van EEG met Madrid Geen bespreking over een moge- ïyke associatie, maar wel over de economische problemen, die voor Spanje ryzen door het bestaan van de Europese Economische Gemeen schap: dit zal de Spaanse regering worden geantwoord door de EEG op het verzoek van de regering in Ma drid om besprekingen met de EEG. Het Spaanse verzoek dat dateert van januari 1962 en begin van dit jaar werd herhaald, werd vandaag in Brussel opnieuw door de minister raad van de EEG in een geheime zitting besproken. Alle ministers van Buitenlandse Zaken van de „Zes", sn hiervan deel. Invaliditeitsrente Klasse A f. 4830 (f. 4620). Klasse B f. 3924 (f. 3750). Klasse C f. 3024 (f. 2892). Kinderbijslag Eerste kind f. 78.78 (f. 76,44). kie en 3de kind f. 85,80 (f. 82,68). kie en 5de kind f. 117 (f. 112,32). kie en volg. kind f. 131,04 (f. 126,36). Uitslag haringprijsvraag De animo voor de haringprysvraag van het L.D. was ook dit jaar zeer groot. Wy mochten enige honderden inzendingen ontvangen. Door de bepalingen van het Produktschap voor Vis en Visprodukten was het aantal kantjes, dat op de eerste dag van de aanvoer van Hollandse Nieuwe aan de Katwykse afslag verhandeld werd zeer gering: slechts 27. Daardoor liepen de opgaven nogal uiteen. Zy varieerden van 9 tot 1287. Geen enkele inzender heeft het juiste aantal geraden. Maar toch waren er, die er met 26 en 28 heel dicht bü waren. De uitslag luidt als volgt: lste prijs f50,-: J. J. Schaap, Adrian astraat 51, Katwyk aan Zee. 2de prijs f 25.-: C. J. van Iterson, Pr. Bernhardlaan 16, Oegstgeest. 3de pry's f20.-: C. Schaap, Herenweg 29, Noordwyk. 5 prijzen van f10.-: mevr. G. van Duijvenbode—De Jong, Kon. Emmastraat 17, Katwyk aan Zee; C. wykmans, Ger. Brandtstraat 11, Leiden; mevr. J. van Zwet-van Duijn, p.a. G. Varkevisser, Jan Kloosstraat 21, Noord wijk; T. Ouwehand, Voorstraat 93, Katwyk a. Zee; H. Kurpershoek, Schimmelstraat 16, Leiden. 10 prijzen van f5,-: J. van Dyk jr., Tramstraat 61, Katwyk aan Zee; mevr. M. J. Groen, Joubertstraat 29a, Leiden; C. van Duyven- bode, Malefytstraat 57, Katwyk aan Zee; C. Groenendyk, v. d. Tas- straat 13, Leiden; J. van Ryn, Rynmond 124, Katwyk aan Zee; M van Roon, Mayaleinstraat 15, Noordwyk; W. Klok, Spinozalaan 11, Rynsburg, A. Prins. Jacobsdochtershof 13, Leiden; F. J. Ketting l Zee; mevr. C. J. Kessels, Lopsenstraat 18, Uitstel „top" in Tokio? De conferentie over Maleisle, die op 8 juni in Tokio gehouden worden, zal misschien uitgesteld ten worden als Indonesië niet laat weten wat het precies bedoelt met de paragraaf over de terugtrekking van zyn troepen uit Borneo, die het heeft toegevoegd aan een gemeen schappeiyke communiqué over d< topconferentie, zaterdag in Koeala Loempoer, Manilla en Djakarta ge publiceerd. Dwaas avontuur in Zeister Bos (Van onze Utrechtse correspondent) lyceumleerling in Zeist. Hy werd van het jongensintemaat gestuurd, zyn ouders plaatsten hem in een inter Twee 17-jarige meisjesleerlingen in het Christeiyk Lyceum in Zeist hebben haar studie vroegtijdig moe ten afbreken. Het tweetal liep vorige week weg uit het internaat van vereniging „Pavia" aan de Laan Beek en Royen in Zeist. Een vai twee kwam na twee dagen uit eigen beweging weer naar Zeist terug. Het andere meisje werd samen met een 18-jarige uit een internaat in Bloe- mendaal weggelopen Rotterdamse jongeman door de Belgische politie teruggevonden in de bouwlanden by Het weglopen van de twee meisjes uit „Pavia" vormde als het ware het sluitstutk van een dwaas avontuur, dat zich afspeelde in het Zeister Bos. Dichtbij De 18-jarige Rotterdamse jongen had de meisjes leren kennen tydens zyn weinig succesvolle studietyd als De jongen trok naar Zeist en zyn intrek in de leegstaande boskapel, een kerkgebouwtje van de hervormde gemeente van Zeist, in het Zeister Bos, op nauweiyks honderd meter af stand van het meisjesinternaat. De twee .Bavianen" voorzagen de Jonge kluizenaar van eten en drin ken, dat uit het internaat werd r gesmokkeld. Een gezellig dansfeestje in de boskapel maakte een eind aan het avontuur, toen het al 14 dagen duurde. Het gebeurde vorige week dinsdagavond. Er was 'og een ander vriendje van de meisjes van de party. Radio en grammofoon zorgden voor de muziek. Maar personeelsleden van het internaat hoorden het geluid in de boskapel. Lawaai, dat kennelyk niets met kerkmuziek te maken had. Het betekende het eind© van het dansfeest. feet II graags Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd.Drie minuten In de braadpan en het b Haar. Slechts f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen,, met verkoop uit gekoelde toonbank, VERPAKTE KANT EN KLAAR MAAITIJDEN i de Chinese keukenr in Nederland «OATMOIEN V OEN HAAS TEC. MH8 SS Matroos Van Eijck deze maand voor de zeekrijgsraad Haagse correspondent) (Van De zaak-Theo van Eijck zal tegen het einde van deze maand of begin Juli, maar zeker nog vóór het zomer reces voor de zeekrUgsraad dienen. De commandant zeemacht Nederland heeft, nadat h« alle rapporten be treffende de geruchtmakende vlucht van de matroos-elektricien van Mal ta naar Libië had bestudeerd, de zaak naar deze raad verwezen, De fiscaal van de zeekrUgsraad Is thans bezig met het officiële voor onderzoek, dat nodig is om de zaak te kunnen voorbrengen. Matroos van Eljck wacht zijn berechting af in het Huis van Bewaring in Schevenlngen. Weer weg De meisjes werden meegenomen naar Ra via", waar door het college van curatoren van de lycea werd be sloten samenspraak te houden met de betreffende ouders. De twee vrien dinnen wachtten niet op de uitslag van dit beraad, maar namen donder dag te benen, in gezelschap van de Inmiddels weer by het internaat op gedoken Rotterdamse jongeman. Het drietal wist de grens over te komen, waar op Belgisch grondgebied in de openlucht werd gekampeerd. Het geen een van de meisjes allesbe halve goed bleek te bevallen. Zij keer. de snel liftend naar Zeist terug. De verdwijning van de meisjes uit het internaat was niet onopgemerkt gebleven. De politie werd ingescha keld en via Interpol kwam men da twee anderen op het spoor. itDS Uit het Leidsch Dagblad van 2 JuniJ 1864: i B. en W. dezer gemeente, I in aanmerking nemende dat zich in dit gewest gevallen van hondsdolheid voordeden, bepalen dat tot nadere be schikking, honden niet an ders dan gemuilband op straat mogen gelaten wor- den. AdvertentieBadhuis te Katwijk Zee. Het Badsei zoen zal op 13 Junij age opend worden. De Familie- omnibus zal 3 maal daags van Katwijk a. Zee naar Leg den vice-versa rijden. K. C. Teun, Logementhouder

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1