Geslaagde oefening van Rode Kruis Rijnsburg Ook Duitse ploeg werkte mee AS PI RI Ndaar staat BAYER achter Harry Kamoen: aparte figuur in „De Ruif" kunst kAleiüOSCQQP Rus Moguilewsky wint Concours Elisabeth Opgericht 1 maart 1860 Maandag 1 juni 1964 Derde blad no. 31274 De colonnes Rijnsburg, Oegst- geest, Warmon'd en Voorhout van de afdeling Rijnland van het Nederlandsche Roode Kruis 'hebben zaterdagmiddag in sa menwerking met de colonne uit de Duitse plaats Geisweid een geslaagde oefening gehouden. Door de zeer gunstige weersom standigheden sloegen velen deze oefening gade. Aan de overzijde van het Oegsl- geesterkanaal ter hoogte van de oude tram brug had zich zo werd voorgesteld een explosie voorge daan, waardoor 26 personen ge wond of bedwelmd waren. Door de hevige rookontwikkeling, waarvoor de RiJnsburgse vrijwillige brand weer had gezorgd, was het bijzon der moeilijk de plaats des onheils te bereiken. De leden van de Geisweidse colonne kregen de opdracht deze gewonden en bedwelmden op te sporen en naar de oever van het kanaal te brengen. Van daaruit werden zij door de andere medewerkers aan deze oefe ning per kabelbaan en motorboot naar de overzijde gebracht en ver volgens naar de brandweerkazerne vervoerd, waar de centrale post van de oefening was. Na verzorgd te zijn door helpsters van de afde ling Rijnland volgde vervoer naar de verschillende ziekenhuizen. Een zeer vlot verloop kenmerkte deze oefening. Er werden natuurlijk wel de gebruikelijke foutjes gemaakt, maar toch slaagde men erin voor het vastgestelde schema klaar te zijn. Waarnemend-commandant dokter Held en dokter Jac. Timmers, die bij de verzorging van de gewonden de leiding had, waren vol lof over het resultaat. De colonne uit Geis weid had de beschikking over zeer goed materiaal, onder meer zend apparaten, waardoor er een gere geld contact was met de andere zijde van het kanaal. Doordat de motorboot defect raakte moest deze eenmaal met twee ge wonden aan dek langs de kabel baan over het kanaal worden ge trokken. Gelukkig was het euvel snel verholpen. Deze boot deed niet alleen dienst voor het transport van gewonden, maar werd ook ge- Hef vervoer van de gewonden langs de kabelbaan. (Foto LD./Holvast) bruikt voor het vervoer van bran cards, dekens en verbandmiddelen. Onder de vele toeschouwers merkten wij op burgemeester B. H. Koo- mans, de districts-commandant, dr. A. P. Veldhuizen en bestuurs leden van de afdeling Rijnland. Na de oefening werd aan de deel nemers in de chr. kleuterschool een broodmaaltijd aangeboden. De dok toren Held en Timmers gaven daar nog een kort overzicht en bespra ken de fouten, die waren gemaakt. IN HET WATER GEARRESTEERD De Oostduitse waterpolitie heeft zondag vier Westberlijners drie zwemmers en een man in een rubber boot aangehouden., die zich in het midden van de (niet gemarkeerde- grensrivier de Havel bevonden, zo heeft de Westberlijnse politie meege deeld. Eén van de mannen werd later weer vrij gelaten. Succes voor Leids jeugdkamerorkest Weer eens hebben wij met ge noegen kunnen luisteren naar het voortvarende spel van het ..Jeugdkamerorkest Leiden", dat zo juist in Luzern zoveel succes geoogst heeft. Ditmaal werd in het Leidse Volkshuis voor de Werkgemeenschap ,,De Ratel" een herhaling gegeven van het programma, dat onlangs in de Zuiderkerk zulk een goede in druk schonk van de capaciteiten van dit ensemble, dat onder lei ding van de kundige leiding van Henk Briër steeds meer de aan dacht op zich gaat vestigen. Wij hebben indertijd daarover uit voerig g_erapporteerd. Henk Briër gaat met zijn discipelen uitermate consciëntieus en punctueel te werk. Hij kent de uit te voeren werken op z'n duimpje dirigeert uit het hoofd! en weet, als nauw gezet leerling van Willem van Otter - loo, wat deze werken toekomt, lijkt ons voorbeschikt om in schaarse legertje van dirigenten nog eens een op de voorgrond tredende rol te spelen. Ned. prijswinnaars zangconcours te Antwerpen Twee Nederlandse deel nemers aan het vrijdagavond in Antwerpen gehouden zangcon cours ,,Wie wordt operaster 1964?", dat door de Antwerpse Kameropera was georganiseerd, hebben de eerste plaatsen bezet. Het waren Germaine Stordiau uit Den Haag, die de eerste prijs behaalde (medaille Pro Musica en een vliegreis naar Majorca) en de Rotterdammer Peter Me lis aan wie de tweede prijs ten deel viel (medaille van de stad Antwerpen en 2500 franken). Beide prijswinnaars zijn afge studeerden van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Hoge prijs voor Picasso-gravure De Newyorkse kunsthandelaar H. P. Kraus heeft zaterdag op een openbare veiling in Bern (Zw) 82.800 Zwitserse franken betaald voor een gravure van Picasso. Dit zou de hoog ste prijs zijn die ooit voor een gra vure van Picasso is betaald. De gravure, „repas frugal" wordt algemeen beschouwd als een mees terwerk van hedendaagse kunst. Vol- Hij i gens plaatselijke kunsthandelaren het de eerste maal dat dit werk een veiling werd aangeboden. SEEBOHM: .KLOPJACHT' BEGON IN NEDERLAND De Westduitse minister van Ver keer en woordvoerder van de Sude- tewduissers, Hans Christoph Seebohm heeft zaterdag op een bijeenkomst van Sudetenduitse studentenvereni gingen de aanvallen op hem als een „klopjacht" van linksgeoriënteerde Westduitse bladen gekentschetst. „De georganiseerde laster" was in het buitenland begonnen en wel in Nederland, aldus Seebohm. „Deze lie den leven nog met de waanvoorstel ling, dat hetgeen met ons Sudeten- duitsers is gebeurd, door toedoen van ons is geschied", zo zei de Westduit se minister, die zegt te denken aan een Europa zonder grenzen, dat fede ralistisch van opbouw is. Het recht cp een vaderland en zelfbeschikking kunnen volgens de Westduitse mi nister de Sudetenduitsers niet prijs geven „omdat zij Europa niet willen prijsgeven". Japan wil gebied terug van Rusland Japan is bereid een vredesverdrag met de Sowjet-Unie te tekeijen, „mits het de gebieden terugkrijgt die eeu wen lang in zijn bezit zijn geweest". Dit heeft premier Ikeda geantwoord op een brief van premier Chroesjt- sjow, waarin deze zich bereid had verklaard, eventuele Japanse voor stellen ter verzekering van de vrede, ,.in het bijzonder in het Verre Oos ten", in overweging te nemen. Vroeger heeft Japan aanspraken laten gelden op de Habomai-archi- pel ten Noordoosten van Japan waar van de Russen zich aan het eind van de tweede wereldoorlog meester heb ben gemaakt. De Sowiet-Unie steunt slechts de overdracht aan Japan van twee van de vier eilanden, die de Japanse re gering terug wil hebben als voor waarde voor de ondertekening van een vredesverdrag, aldus de Russi sche eerste vice-premier, Anastas Mikojan, gisteravond in een tele- vi6ieverslag over zijn bezoek aan Ja pan. De Russische regering be schouwt de twee andere eilanden als een ooort naar het Kamtsjatka- schiereiland, zo zei hij. Een vredes rerdrag met Jpan is daardoor „on mogelijk gebleken". De Russische minister sprak ook over de principiële overeenkomst voor een directe luchtverbinding tussen Tokio en Moskou. De Japanse rege ring wil, dat twee jaar Japanse en Russische vliegers elkaar op deze route zouden afwisselen. Rusland wil echter geen beloften doen, daar dit betekenen dat buitenlandse vliegers dan over Siberië zouden vliegen. Vol gens de tot nog gevoerde onderhan delingen zal de dienst worden gevlo gen met Russische TU- 114 vlieg tuigen met Russische piloten en ver der Japanse bemanningen. Morgen verkiezing Neliroe's opvolger partij in beide huizen van 't Indiase parlement bijeenkomen voor de verkiezing van de opvolger van wij len premier Nehroe. Gisteren is het werkcomité der partij m vergadering bijeengeweest voor het aanwijzen van een kandidaat. Aan deze ver gadering werd ook deelgenomen door de eerste ministers der zestien sta ten, die van India deel uitmaken. Welingelichte politieke kringen in Nieuw Delhi verklaarden, da.t de ver kiezing tot premier van de 59-jarige minister zonder portefeuille Lal Ba- hadoer Sjastri wel zeker schijnt. Hij heeft vermoedelijk de steun van het grootste deel der leden van beide parlementsfracties van de congres- partij. Twee doden na ongeluk in Maasdam Van de vüf mannen, die vrijdag ochtend zwaar werden gewond bij een autobotsing in de omgeving van Maasdam, zjjn er twee overleden. Za terdagavond bezweken in het Dük- zigt-ziekenhuis in Rotterdam aan hun verwondingen de 38-jarige be tonwerker G. van Dam en de 33-ja- rige ijzervlechter T. de Wit, beiden uit 's-Gravendeel. Het ongeluk gebeurde in een dich te mist. Het busje, waarmee de slachtoffers op weg naar hun werk waren, botste tegen een stilstaande vrachtauto. Drie andere inzittenden van het busje, die eveneens zwaar gewond werden, worden nog in het ziekenhuis verpleegd. Met het Concerto grosso op. 3 11 van Vivaldii t, Handels Concerto op 3 no. 1, hendrik Andriessens Variaties en Fugs op een thema Kuhnau en de z.g. Jenaer-symphonie van Beethoven heeft hij ruimschoots bewezen zijn orkest, dat gelukkig over verschillende uitstekende in strumentalisten beschikt, naar een voer amateurs aandachttrekkend niveau te kunnen stuwen. Er is correct, accuraat en ook al met de nodige diepgang gespeeld:. Een orkestje om trots op te zijn! e con- certmeesteresse, de violiste Joke Hartzheim, die zich reeds in Vivaldi met haar fraaie toon had weten te onderscheiden, bleek ook de Romance in F. op 50 van Beethoven opmerke lijk muzikaal in hoofd en vingers te hebben. De sopraan Leny Stevens-Ridderhof was ditmaal bijzonder op dreef in haar bij uitstek goed liggende aria's uit ,La nozze dl Fiigaro" van Mozart en Von Webers „Der Freischütz". De beide solisten, zorgzaam bege leid, oogstten een dankbaar applaus en ontvingen prachtige bloemstuk ken. De ontwikkeling van het Leids Jeugdkamerorkest verheugt ons ten tie van iemand die biyk geeft van grote betekenis, dat jongeren gele genheid vinden zich in het orkestspel te bekwamen. Dat dit mag geschie den onder de nog voorzichtige direc. tie van iemand dieb ljjk geeft van verantwoordelijkheidszin, stemt tot extra-vreugde" De beschermheer, de violist Theo Olof, was aanwezig en heeft zich eveneens met veel lof over de ont wikkeling van het orkest uitgelaten. Nooit heeft een pijnstillend middel zo de wereld veroverd als Aspirin. Het is het standaardmiddel tegen pijn en koorts,verkoudheid en griep. Steeds van dezelfde betrouwbare samenstelling, nu in een moderne plastic verpakking. Aspirin, het pijnstillende middel voor de moderne mens. Gedu rfde ka ra kteristieken Reeds eerder maakten wij. destijds in de ..Mensa", kennis met het teen door ons uitvoerig besproken werk van de tekenaar-schil der Harig Kamoen. wiens nieuwe expositie zaterdagmiddag onder geringe belangstelling, vermoedelijk in verband met het mooie weer door mc. Jak. van dei Meulen Vossensteeg geopend i De 19-jarige Rus Eugène Moguilewsky heeft zaterdagavond in Brussel het internationale „Koningin Elisabeth van België concours 1964" voor piano gewonnen. Op de tweede plaats eindigde de 21- jarige Nicolai Petrow. eveneens uit de Sowjet-Unie, en derde werd de 17-|ar;ge Belgische pianist Jean-Claude Vandenenden. Aan de finale in het paleis van Schone Kunsten namen 12 pianisten deel: 4 Amerikanen, 3 Russen, 2 Bul garen, een Belg, een Fransman en een vertegenwoordiger van de Chi nese Volksrepubliek. Koningin Elisa beth grootmoeder van Koning Boude- wijn. Prins Albert en Prinses Paola aren aanwezig. Aan de eerste prijs van het con- iurs is een bedrag van 150.000 Bel gische franken (ongeveer f 10.850) verbonden. Eugène Moguilewsky is een leer ling van Neuhaus. Hij is in Odessa geboren en heeft gestudeerd aan het conservatorium van Moskou Tienjarig bestaan Muiderkz'ing O Het cultureel genootschap „De Muiderkring" heeft zijn 10-jarig be staan zaterdag herdacht tijdens de elfde jaarlijkse plenaire zitting en het Muiderslot, die gewijd was aan Shakespeare. Na het openingswoord van slot voogd Ton Koot in de Ridderzaal hield als gastspreker prof. dr. W. van Maanen een inleiding over: „Sha kespeare en de muziek". Aan het avondprogramma werkten mede: Mary Dresselhuys. Wand a Reumer, Hella Haasse, Harry van Boss, Otto Sterman en Johan Schmitz, allen leden van het Genoot schap. Een klein ensemble uit het Ned. Kamerkoor zong een aantal Madri galen. Het doel van het Genoot schap is de traditie van de 17de eeuwse Muiderkring voort te zetten en het Muiderslot een eigen beteke. nis in het. hedendaagse cultuurleven 'te geven. Kaderinstitimt amateurtoneel Opleiding adviseurs en regisseurs De Nederlandse Amateur Toneel Unie zal in de toekomst waar schijnlijk een nationaal kaderinstituut oprichten voor het amateur toneel en tevens trachten te komen tot een opleiding voor adviseurs en regisseurs van amateur toneelgezelschappen. Dit deelde de voorzitter van de NATU, mr. P. Cleveringa, mee op de j aarvergadering in Middelburg die voorafging aan de landdag in Vlis- singen. Mi-. Cleveringa kondigde eveneens een verhoging van de contributie aan. De Nederlandse Amateur Toneelver enigingen zullen voortaan f 45 per jaar aan de NATU moeten afdragen, In Brussel werd een grote his torische optocht gehouden ter gelegenheid van het feit. dat 500 jaar geleden de Staten-Generaal voor het eerst bijeenkwamen. De optocht trekt voorbij de tribune op de Grote Marktwaar Phi lips de Goede had plaats geno- voor de jeugd- en schoolverenigingen zal dat f25 per jaar worden. Op de jaarvergadering kwam tevens de sug gestie naar voren om in Friesland een tweede toneeladviseur aan te stellen. De heer Cleveringa legde de na druk op de scholingsmogelijkheden voor amateur-acteurs en -actrices. „Teveel denkt men nog dat toneel spelen van zelf gaat. De instelling van de amateurtoneelspeler in Ne derland ls nog teveel die van zelf genoegzaamheid en zucht naar per soonlijke glorie. Dat kan alleen ver beterd worden door lessen te nemen", aldus besloot de heer Cleveringa. Koorfestival Hilversum Het hoogste aantal punten, dat tot dusver op het door de AVRO en de Kon. Bond van Zang- en Oratorium verenigingen te Hilversum georgani seerde Koorfestival 1964 is behaald bedraagt 390. Dit aantal staat op naam van de Gem. Zangvereniging Irene te Heerle (NB) onder leiding van A. M. Stroop in de afdeling C - gemengd koor. Drie eerste prijswinnaars zijn in de afd. A.-mannenkoor het Rijssens Mannenkoor te Rijssen onder leiding van Bert Joosten (371 p.), in de af deling A Jeugdkoor het Westbra bants Jongerenkoor te Oudenbosch onder leiding van broeder Emilus Vervaart (313 p.) en in de afdeling C-Vrouwenkoor „Bel Canto" te Dordrecht onder leiding van Hans Hoven. „Zeemeermin" op haai- plaats terug Vandaag zou de beroemde zeemeer min van Hans Ohristiaan Andersen haar plaats op de steen ln de haven van Kopenhagen weer innemen. Het beeldje, dat in 1913 door Ed- vard Eriksen werd gemaakt, werd gelijk bekend, vorige maand „ont hoofd". Volgens deskundigen is het nu praktisch onmogelijk het nieuwe hoofd, dat niet te onderscheiden is van het oude, opnieiuw van de romp te verwijderen. Eindexamens Toneelschool eindexamen va'n de Amsterdam se Toneelschool gehouden. Dit jaar slaagden er vier manne lijke en drie vrouwelijke kandidaten. Voor de pauze speelden zjj gedeel ten uit „Huppolitos" van Euripides; „Kerstinkopen" van Schnitzler, „Naar het u lijkt" van Shakespeare en „Het kruis van krijt" van Brecht. Na de pauze gedeelten uit „De eer- biewaardige lichtekooi" van Sartre en „Noaeh" van Obey. De geslaagde vrouwelijke kandida ten zijn: Christine Ewert, Yolande Bertsch en Willeke van Ammelrooy. Zij zijn reeds geëngageerd door resp. de toneelgroep Studio, Centrum en De Nieuwe Comedie. De mannelijke kandidaten René Jessurun Lobo, Reinier Heidemann en Henk Uter- wijk verkregen een engagement bij resp. Ensemble, De Haagse Comedie en Het Nieuw Rotterdams Toneel. De vierde mannelijke kandidaat Lou Landré sloeg drie engagementen af om eerst nog een jaar bewegingsleer in Parijs te gaan studeren. De di recteur van de Amsterdamse Toneel school, de heer W. Ph. Pos, reikte na afloop van de voorstelling de diplo ma's uit en sprak tot iedere kandi daat persoonlijk een kort woord. René Jessurun Lobo overhandigde de directeur uit naam van zijn me de-leerlingen een heester „als eerste aanplant voor een toekomstige nieu we toneelschool in Buitenveldert". Veel werken verloren bij bibliotheekbrand Bjj de brand, welke tijdens het vo rige weekeinde in de bibliotheek der Academie voor Wetenschappen in Kiew, de hoofdstad der Oekraine, woedde, zijn ongeveer 60.000 werken een prooi der vlammen geworden. De bovenste verdieping van het gebouw werd vernield, terwijl de rest grote waterschade opliep. De bibliotheek, waarin ongeveer zes miljoen boeken zijn onderge bracht, is de grootste van de Oekrai ne. Verscheidene zeldzame en onver vangbare werken zijn verloren ge- het hotel „De Rui[" aan de Jan De op 17 november 1921 te Am sterdam geboren Harry Kamoen, die de laatste jaren veel naam maakte, studeerde slechts korte tijd aan de Vrije Academie te Den Haag, waarna hij als autodidact zijn weg vervolgde. Eerst op 35-jarige leeftijd, wijdde hy zich, na een avontuurlijk en veel bewogen leven, waarin hij vele baan tjes vervulde, geheel aan de kunst, na een totale breuk met al het voor afgaande. Thans is hjj opgenomen in de z.g. „contraprestatieregeling", hetgeen een zekers waarborg vormt voor talent en kunnen. Op de plaats waar Cor Snelders aan jonge kunste naars 'n gelukkige gelegenheid biedt hun werk te tonen gelijk hij zulks vroeger te Amsterdam deed in „Het behouden huis" en „De groene kale bas" presenteert Harry Kamoen nu zijn scheppingen, waartoe hij uiteenlopend materiaal gebralkt: olieverf, Japans krijt, O.I.inkt en te genwoordig. in tegenstelling tot vroe ger veelvuldig bijts. waarmee hy met originele geest en visie visueel-schok- kende impressies weergeeft en op merkelijke resultaten bereikt. Zijn werk is zeker niet esthetisch in de gebruikelijke zin. Zijn analyse is echter fel-indringend, soms bui- veringwekkend-luguber, een enkele maal teder en gevoelig. Nog steeds blijft het menselijk lichaam hem voor alles boeien; hiervan getuigen diverse vrouweportretten, waarin men merkwaardigerwijze meermalen de eigen beeltenis meent te herken nen. Zijn voorkeur gaat daarbij uit naar fel-consterende kleuren. Hier in legt hij meer dan de werkelijkheid alleen. Kamoen lijkt een exponent van de beweging, welke zich de „nouvelle figuration" noemt,. Hoewel bij hem nog veel amateuristische en kinder lijke trekken vallen op te merken speciaal in de vormgeving is toch zijn uitdrukkingskracht evident. In vergelijking tot zijn vorige expositie treft de rijping in verscheidenheid, waarvan de massieve bijtsschilderin- gen voorbeelden zijn. Zijn kunst zal, gelijk mr. Van der Meulen het in zijn openingswoord uitdrukte, menigeen wellicht „ver schrikken", anderzijds zal zij naar ons gevoel voor anderen aantrek kingskracht bezitten door de sterk persoonlijke, gedurfde karakteristiek, welke haar ongetwijfeld eigen is. Men moge zich daarvan gaan over tuigen. Wij zijn nieuwsgierig naar de ver dere ontwikkeling de aparte figuur die Harry Kamoen ongetwijfeld is en welke wellicht nog tot merkwaar dige verrassingen kan leiden. Internationaal koorfestival in Den Bosch 1965 (Van onze correspondent) Na langdurig overleg met de vier Nederlandse zangersbonden heeft de overkoepelende Kon. Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen be sloten om het internationaal koor festival 1965 in Den Bosch te hou den. Totnutoe hebben 30 geselec teerde Nederlandse koren en 50 bui tenlandse waaronder twee Ame rikaanse universiteitskoren in principe toegezegd aan het Festival in Den Bosch te zullen deelnemen. Het ministerie van O., K. en W. heeft de organisatoren meegedeeld voor f 25.000 garant te willen blijven by eventuele verliezen; de gemeente Den Bosch geeft f 15.000 subsidie en is bereid dit bedrag zo nodig tot f 20.000 te verhogen. De stichting en de organisatie van "n Internationaal. Koorfestival zullen in Den Bosch worden gevestigd, omdat Brabants hoofdstad in principe voortaan elk internationaal koorfestival binnen haar muren krijgt. Jordaanse legerband even in ons land Vandaag arriveerde met het KLM lijnvliegtuig uit New York het mu ziekkorps van het Jordaanse leger op Schiphol voor een kort bezoek aan Amsterdam. Het uit 46 leden bestaand orkest, onder leiding van majoor Mazarweh. heeft het recente staatsiebezoek van Koning Hoessein aan de VS muzikale luister bijgezet. Ook werden concer ten gegeven op de Newyorkse wereld tentoonstelling, waar Jordanië met -~:n paviljoen vertegenwoordigd is. By de aankomst op Schiphol was m. It koL R. van Yperen, inspec teur militaire muziek, ter begroeting vezig. De militaire band, die in land geen uitvoeringen op het programma heeft staan, reist morgen

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5