SUCCES VOOR OPERETTE 'DE VERDWENEN KONINGSZOON' In studentenpastoraat veel vreugdevolle dingen ke zege van Van der Leeuw-Ulo Naar nauwere Spaans- Franse samenwerking Sluitstuk brug over Haringvliet geplaatst .Opgericht 1 maart 1860 Maandag 1 Juni 1964 Tweede blad no. 31274 Vijftienjarig Staalwijk Zeer verzorgde presentatie Vier februari f949 werd de Chr. Zang spelclub „Staalwijk en Omgeving" op gericht. Zegenrijk zjjn de tussenlig gende 15 jaren door de bewindvoer ders besteed. En wie de schouders heb ben gezet onder de instuderingslast van een zg. moeilijke en ingewikkelde kinderoperette als „De verdwene Koningszoan" van Jo Mulder, met al resultaat een zo glad lopende en tc in het uiterste verzorgde presentati als in de goed gevulde Schouwburg gegeven werd, verdienen onvoorwa; del Uk groot respect. Dat zijn, naast bestuursleden, in de eerste plaats de, regisseur F. Heijnen en de dirigent P. J. Eikerbout. Een stuk moet op gang komen. Hier zijn het Zigeuners, die het toneel be volken als het gordijn wijkt. Zij zijn een dankbaar element in deze kin- deroperette, o.m. door de afwisselende kleur bij het componeren in de bege leiding, de koorzang of de muzikale illustratie. Stukjes „alla zingarese" staan immers meestal in mineur. Een preludium op de komst van de boze fee is de verschijning van Viola en als de koning, op zoek naar zijn zoon, zijn gesprek heeft gehad met de boze fee, is al in het eerste bedrijf een damatische wending gegeven, die de toehoorders psychologisch heeft ge pakt. Die greep blijft door de dege lijke constructie van het stuk, door werken tot het vierde en laatste be drijf, dat de dingen een omgekeerde beweging zal geven, waarbij het ver steende rijk van koningin Zonnelicht leer ten leven gewekt wordt en waarbij alles inderdaad, ondanks on verwachte verwarring, „reg" komt met vergeving en optimisme over toe komstig goed gedrag. Tekst en muziek zijn van Jo Mulder afkomstig, een koorpedagoge in Den Haag. De wederzijdse doordringing van tekst en muziek zijn opmerkelijk. Beide (een 25 jaar terug ontstaan) zijn conventioneel geaard, maar of schoon het geheel van louter bekend groudmateriaal werd samengesteld, wordt men toch ternauwernood rechtstreeks herinnerd aan wijzen of melodieën van anderen, of 't had er- Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f 400.—. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. Eterna - Certina - Prisma Junghans -Ewe - Anker. Philips trein in Leiden Onder het motto „Goed Spoor" voert Philips Nederland momenteel een voorlichtingsactie voor alle dea lers in Nederland. In samenwerking van de N.S. voor deze actie een speciaal treinstel gecharterd, waarmede in een tournee van bijna drie maanden niet minder dan dertig stations worden bezocht. Zaterdag kwam de trein in Leiden aan. Met deze rijdende show wordt beoogd om in een zo kort mogelijke tijd duizenden dealers te bereiken, waarbij deze handelaren zelfs nooit meer dan een afstand van dertig kilometer behoeven te overbruggen om deze bijzondere en voor hen on getwijfeld zeer instructieve trein, die niet toegankelijk is voor particulie ren, „te kunnen halen". CORRESPONDENTIE B. te Leiden: Leiden, Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Stamproy, Maeseyck, Sittard, Maastricht, Val kenburg. P. de G. te Leiden: Leiden, Utrecht Amersfoort, Apeldoorn, Beekbergen, Plm. 125 km. Kranige redding Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur ls de 64-jarige heer H. van der Aar, alhier woonachtig, ter hoogte van de Fruinlaan in het water van de Zoe- terwoudsesingel geraakt. De 40-jari ge H. van Rheenen, wonende aan het Plantsoen, die vanuit zijn rubber bootje de drenkeling zag drijven, slaagde er met veel moeite in de man die het bewustzijn reeds had ver loren, op het droge te brengen. Door het toepassen van de mond-op- mond-beademing gelukte het de heer Van Rheenen om de levensgeesten van het slachtoffer weer op te wek ken. De E.H.D. heeft de man voor een nader onderzoek naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Wateroverlast De hevige regenval in de afgelopen nacht was oorzaak, dat tal van inge zetenen in hun kelders met water overlast te kampen kregen. In totaal werd de brandweer achttien maal gealarmeerd. In alle gevallen werd, ao mogelijk nog vannacht en veelal ook in de loop van de dag, hulp ge boden. Brommers op de bon In totaal 45 processenverbaal In het afgelopen weekeinde heeft de politie een verkeerscontrole toege past op het rjjden met een bromfiets, waarbij speciaal werd gelet op de na leving van de maximumsnelheid. Een controle, welke niet overbodig bleek t« zijn. Zaterdag werden nl. niet min der dan 24 bromfietsers bekeurd, waaraan er gisteren nog eens 21 wer den toegevoegd. gens in een uitgesponnen koraal moe ten zijn. Tasten der wijs is wel eens contrapuntisch (de soep-canon!) iets ondernomen in de richting van door breking van een uitsluitend romanti sche schrijfwijze. De spelertjes hebben steeds vol doende vrijmoedigheid getoond in ac teren. beweging en uitspraak om een doorstromend verhaal te garanderen. De vele dansjes en het ballet waar. voor mevr. StuifzandLamboo zich had ingezet en de kostuum verzor ging werk van Truus Bakker uit Badhoevedorp zijn wel heel extra te loven geweest. Zij vond dat men haar operette (die zij zelf voor het eerst te zien kreeg ondanks de nodige opvoeringen el ders) er „geweldig afgebracht" had! Ds. Kloek heeft tenslotte als ere voorzitter alle goede geesten van „Staalwijk" om zich heen verzameld, degenen die we al opnoemden, Carla Talens als meespelend lid van de op richting af, de pianist W. F. Barendse en nog anderen en het vijfhoofdige orkestje onder leiding van J. Trouwee, dat de entr'actes met passende mu- Tentoonstelling van boerenkaas J. H. v. d. Kloot uit Vebo-zuivelcommissie In een vergadering van de Vebo- Zuivelcommissie zijn de plannen voor 1964 besproken. Het ligt in de bedoe ling weer een tentoonstelling te hou den van Boeren-Leidse en Boeren- Goudse. De speciale Nederlandse kaassoorten bij uitstek. De heer J. H. v. d. Kloot, voorzitter van de Zuivelcommissie sinds de eer ste VEBO in 1935, gaf de wens te kennen om gezondheidsredenen te willen aftreden als voorzitter. De heer P. F. Vergeer (lid dagel. bestuur VEBO' bracht de heer Van der Kloot dank voor wat hij in onge veer 30 jaar voor de commissie heeft gedaan. Met algemene stemmen werd tot voorzitter gekozen de heer A. Adema, die eveneens vanaf het begin voor de VEBO werkzaam is. Besloten werd. dat de kazen voor de tentoonstelling te houden op 18 september a.s., deze maand moeten zijn gemaakt. Dr. G. Th. Rothuizen nam afscheid van Geref. Kerk Dr. G. Th. Rothuizen, thans hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen, hield gisteravond in de Zuiderkerk zijn afscheidspreek als stu dentenpredikant van de Geref. Kerk van Leiden. Prof. Rothuizen had als tekst Prediker 12 vers 13: „Van al het gehoorde is het slotwoord: „Vrees God en onderhoud zijn geboden, want dit geldt voor alle Bij het kiezen van zijn tekst had prof. Rothuizen gedacht aan Psalm 90, de zogenaamde oudejaarspsalm. Hierin ligt aldus spreker een monumentaal moment met veel wee moed. Bekijkt men de voorbije tijd, studentenpredikant beleeft ook veel plezier en daarom heeft spreker liever de Prediker genomen. Deze is ook zo'n terugziener, maar één, die zich niet tot tegenslagen beperkt, maar ook genoten vreugde kan ver melden. De terugblik van Preidker past beter bij de studentenpastores, want deze ondervinden in hun pasto- behalve moeite en verdriet wel degelijk veel vreugdevolle dingen. Er tijd c te en e tijd c telachen. Als gij dit doet heeft God het zeker gewild. Aan het „carpe diem" (pluk de dag) doen de studen tenpredikanten dapper mee. De vraag is immers wat het leven de moeite waard maakt. Het zou masochistisch zijn als moeite en verdriet de waarde •van bepaalden. Wat de waarde van het leven be talt is het „Vreest God en zijn ge boden" uit de tekst en aldus ver volgde prof. Rothuizen Paulus vat te het zo samen dat al die geboden op ding neer komen, namelijk dat de liefde de vervulling der wet is. Dit is het. wat de mens tot mens maakt. Het apostolaat doet de mens aen God denken en als men vraagt wat God ermee te ma.ken heeft, kan men zeggen: alles, want God gaat daarin voor, zoals Golgotha en Bethlehem. Sommigen vinden er iets onver draaglijks in. dat er in de tekst staat ..alle" mensen. Dus ook boeddhisten humanisten vallen hieronder. Dezen het evangelie te brengen is wel moei lijk, maar nooit té moeilijk. Hoe zou den wij zonder God aan 100% verge ving kunnen komen? Iedereen heeft behoefte aan vergeving en aan Goede banden Na afloop van de dienst werd prof. Rothuizen namen de kerkeraad toe gesproken door dr. K. Dronkert. De kerkeraad had collega Rothuizen dol graag willen houden, maar wilde hem toch ook dolgraag als hoogleraar zien. Er waren tussen de kerkeraad en de scheidende studentenpredikant goede banden gegroeid, waardoor hij een bijzonder plaatsje in ons hart en in de gemeente veroverd had, aldus dr. Dronkert. die voorts gewaagde van de charme die van dr. Rothuizen uit ging, wanneer hij zo geheel open voor zün overtuiging uitkwam. De Stalen Band De personeelsvereniging van de HCW en en NEM „De Stalen Band- bood zaterdag al haar medewerkers in de recreatiezaal van de bedrijven een cabaretavond aan. In zijn inlei- deze avond wordt gegeven om al de medewerkers (sters) te danken voor hun prestaties in het afgelopen jaar. Onder leiding van Hans Bakker werd avond 'n gevarieerd programma afgewerkt. In de pauze reikte de voorzitter van de biljartclub, de heer Buis, de prijzen uit, welke in een gehouden biljartwedstrijd werden be haald. De 1ste prijs en wisselbeker kwamen in handen van de heer A. Dubbeldeman. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de examens: kandidaats niet-westerse sociologie mej. E. van Maaren, (Den Haag kandidaats Nederlandse taal- en letterkunde de heer C. de Ruiter (Den Haag)docto raal geschiedenis de heren H. van Slooten (Rotterdam) en S. R. Juliard (Leiden) Buis van waterleiding gesprongen In de afgelopen nacht is onder het wegdek van de Langegracht een hoofdbuis van d? waterleiding ge sprongen. tengevolge waarvan een groot gat in het wegdek ontstond en hoeveelheid drinkwater verloren ging. Personeel van de LDM zorgde voor herstel van de leiding. Minderjarigen op stap Twee minderjarigen uit Amster dam, een 19-jarige slagersbediende en een 18-jarige verkoopster, die sinds donderdag op stap waren, zijn giste ren door de politie aangehouden. In de loop van de dag zijn zij aan de Amsterdamse kinderpolitie ter be schikking gesteld. Pro/, dr. G. Th. Rothuizen En dr. Rothuizen had steeds iets aparts. Zo was het dan ook met zijn proefschrift, want het is een disser tatie met een plaatje (van Picasso). Deze afbeelding verwijst naar pagina 275 en daar had dr. Dronkert gevon den: „Het dienen in de Kerk wordt geleid door één gedachte: de vrede". Deze gedragslijn heeft dr. Rothuizen in de kerkeraadsvergaderingen steeds voor ogen gehouden, want hoe vaak heeft hij ons niet wakkergeschud. opgejut of boosgemaakt met als enigst doel: vrede. Sjaloom, ga in vrede, al dus besloot dr. Dronkert. Ds. de Vries, sprekend namens de classis Leiden prees de speelse en uit dagende bijdragen van dr. Rothuizen in de Geref. Kerkbode. Spreker zag voor prof. Rothuizen een grootse taak in Kampen. Nadat prof. Rothuizen de beide sprekers had beantwoord, was er ge legenheid persoonlijk van professor Rothuizen afscheid te In Nicosia hebben studenten gedemonstreerd met spandoeken waarop de terugtrekking van de Engelse troepen werd geëist. De demonstraties waren een gevolg van de arrestatie van een En~ gelsman. die van wapensmokkel naar de Turkse troepen werd verdacht. Schoolhandbaltoernooi Gesprek over West-Irian Rolz Bennett bij Soekarno José Rolz Bennett, onderchef van het kabinet van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties Oe Thant, heeft zaterdag een onderhoud gehad met president Soekarno over de uitvoering van het akkoord van me werd voorzien in 't houden van i volksstemming over 'n keuze tus- i onafhankelijkheid en aansluiting bij Indonesië. Bennet arriveerde vrijdag in Dja karta na een inspectietocht van vier dagen door West-Irian. j was in Soekarnapoera, het voormalige Hollandia verwelkomd door honderden scholieren, die span doeken bij zich hadden met leuzen als „We hebben geen behoefte aan volksstemming" en „West-Irian m integraal deel van Indonesië. Dergelijke leuzen waren op verschei dene punten in de stad aangebracht oen zag ze ook in andere plaat die Bennett bezocht. In Soekar- nopoera zei de V.N.-vertegenwoordi ger, dat hij getuige was geweest van „de geweldige vooruitgang" in de ontwikkeling van dit gebied. Hij was twee jaar geleden gedurende 'n twee tal maanden in West-Irian als V.N.- bestuurder onder het tijdelijke gezag de volkerenorganisatie. Hij stelde de plaatselijke autoriteiten voor in de toekomst Manokwari als hoofd stad te gebruiken, omdat deze plaats dichter bij Djakarta ligt dan Soekar- nopoera. Bennett vertrekt begin juni naar Cyprus. Leerstoeldramaturgie A'damse Universiteit Aan de Universiteit van Amster dam is de Nederlander prof. dr. B. Hunningher te New York benoemd tot gewoon hoogleraar in de drama turgie en de geschiedenis van de dra matische kunst. Het betreft hier een nieuwe leerstoel in de faculteit der letteren. Het heeft de Schoolsportcommissie met de heer Lagerwey aan het hoofd zaterdag veel, heel veel moeite gekost om een winnende school uit de jaar lijkse handbalwedstrijden te toveren. Want na de finales, waren de drie finalisten, prof. Van der Leeuw Ulo, Stedelijk Gymnasium en UTS, nog even ver. zodat de wedstrijden op nieuw werden gespeeld. Nu toonde het team van de Prof. van der Leeuw Ulo, het enige met „echte" handbal lers, zich de sterkste. Maar overtui gend was het bepaald niet! Aanvechtbare beslissingen van scheidsrechter Duursma hebben de Van der Leeuw ULO de overwinning bezorgd tegen het Gymnasium <4-3>, want wanneer deze arbiter het trap pen van George Tissema naar zijn tegenstander niet had weggewuifd, dan zou Tissema, één van de beste spelers zijn zonder enige minuten hebben mogen overdenken. Minuten, die voor het Gymnasium juist vol doende zouden zijn geweest de wed strijd te beslissen. Het Gymnasium, dat in de „twee de" finale reeks met enige invallers aantrad omdat de andere spelers reeds waren vertrokken, had daar voor van de UTS verloren (5-8), zo dat de wedstrijd tussen de UTS en de Van der Leeuw ULO beslissend Twee doelpunten van Jaap van Veld beslisten deze gelijkopgaande strijd in het voordeel van de Van der Leeuw ULO. Bij de junioren waren deze wed strijden een volkomen Gymnasiale aangelegenheid. Het eerste team bleef ongeslagen en het tweede ver loor alleen van het eerste. De Prof. Van der Leeuw ULO legde in deze afdeling op de derde plaats beslag. Uitslagen: Senioren finale(s): UTS—Gymna sium 7-10 (8-5); Prof. Van der Leeuw ULOGymnasium 12-6 (4-3); UTS—Prof. Van der Leeuw ULO 9-7 '0-2). De tussen haakjes vermelde uitslagen zijn die uit de tweede finale reeks. Ju Jul. sium 1—Gymnasium 2 7-2; P. Leeuw ULOGymnasium 1 2-11; Jul. van Stolberg ULOGymnasium 2 1-5; Gymnasium 2Pr. v. d. Leeuw ULO 2-1: Gymnasium 1Jul. van Stolberg ULO 10-3. In Madrid is zaterdagmiddag een Frans-Spaans communiqué gepubli. ceerd, na afloop van de besprekingen tussen de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, en zijn Spaanse ambtgenoot, Fernan do Maria de Castiella. Volgens dit communiqué is gesproken over de betrekkingen tussen Frankrijk en Spanje en over de belangrijkste in ternationale politieke kwesties waar. mee Frankrijk en Spanje te maken hebben. De besprekingen hebben, aldus het comimmiqué, aangetoond, dat de ver houding tussen de regeringen van Parijs en Madrid sinds 1959 voort durend is verbeterd. De Franse rege ring in het bijzonder is zich bewust van de betekenis van de steeds be langrijker wordende rol. die Spanje gaat Spelen in de economische ont wikkeling en in de verdediging van Europa. De twee ministers zijn over eengekomen de economische expan sie te stimuleren en de veiligheid van beide landen te versterken in hun eigen belang alsook in dat van de vrije wereld. Het communiqué bevat voorts pas sages die gewijd zijn aan het streven naar versterking van de Frans- Spaanse samenwerking op economisch en cultureel terrein en ter verbetering van de positie van de in Frank- Russische piloten uit Guinea gewezen President Sekou Toere van Guinea heeft twee Russische piloten die zijn hefschroefvliegtuig besturen, ver zocht het land te verlaten, zo is zon dag in doorgaans welingelichte krin gen vernomen. De president zou het verzoek don derdag j.l. hebben gedaan. De twee piloten zouden inmiddels al naar hun land zijn teruggekeerd. Volgens ge noemde kringen zou het geen kwestie van spionage, sabotage of onbe kwaamheid zijn. De twee vliegeniers waren twee weken tevoren in Guinee aangeko men, waar zij collega's aflosten. Twee stellen Russische piloten zijn aan de Guinese luchtvaartmaat schappij Air Guinee verbonden om de helikopter van de president en de Russische verkeersvliegtuigen van het type Ujoe^sjin-18 te vliegen. Amokmaker op vrachtschip De voltallige bemanning van het 1953 ton metende vrachtschip „Pa- caya" van de rederij Vinke en Zonen in Rotterdam dreigde zaterdag in de Peruaanse havenstad Callao aan de wal te blijven, als de kapitein van het schip, V. van Beelen, geen maat regelen zou nemen tegen een Neder lands bemanningslid, dat aan boord paniek had gezaaid. De schuldige was de dag tevoren door de Peruaan se douane streng beboet wegens si garettensmokkel. De man zag de smeerder Juna Villalon er voor aan, hem te hebben aangegeven. In dolle woede achtervoglde hij Villon door het gehele schip met een mes in de vuist. De bedreigde wist echter te ontkomen. De ander werd overmees terd. De verontwaardigde bemanning Zaterdagmiddag om één uu het laatste stuk van de brug het Haringvliet tussen Numansdorp en Ooltgensplaat op zijn plaats ge legd. Het was de klap van 35 meter lange basculebrug, waarvan de tevoren het zogenaamde staartstuk in de kelderpijler was bevestigd. Het werk geschiedde met behulp van en kele bokken. De 1222 meter lange brug vormt nu een geheel. Zij be staat uit tien overspanningen van 106 meter lang, één van 80 meter, een basculebrug van 35 meter en nog enkele kleine verbindingen. De brug heeft een breedte van 25>2 meter. De onderkant ligt op 14 meter boven N.A.P. De gehele brug rust op tien pijlers, een kelderpijler en twee land- hoofden. De eerste overspanning van 106 meter is 13 september 1862 aange bracht. De laatste jongstleden dins dag. Elk deel weegt 830 ton. Over de helft van de brug worden twee van de vier rijbanen in gereedheid ge- In Boli vië ESTENSSORO HERKOZEN President Estenssoro van Bolivië is gisteren herkozen. De verkiezingen, gehouden voor het aanwijzen van een president, een vice-president, de heift van de Kamerleden en een der de gedeelte van de Senaat, werden geboycot door de oppositie van uiterst iinks tot ultra-rechts. Meer dan tach tig procent van de kiezers is naar de stembus getogen. Ruim zestig pro cent stemde op de president, terwijl de overigen hun stembiljet ongeldig maakten. Estenssoro kreeg de sym pathie van het leger door generaal Ortuno, voormalig luchtmachtbevel hebber. aan te wijzen als kandidaat voor het vice-presidentschap. Nieuwe predikanten Unie van Baptisten Op de algemene vergadering van de Unie van Baptistengemeenten in Nederland, die het afgelopen week einde in Groningen is gehouden, werd een nieuw dagelijks bestuur ge kozen, waarin zitting kregen ds. F. E. Huizinga uit Hengelo, voorzitter, ds. W. Veenstra uit Musselkanaal. vice- voorzitter, en S. van der Werf te Sneek. algemeen adjunct. Het secre tariaat berust op het uniebureau „De Vinkenhof" in Den Dolder onder leiding van ds. T. Jansma uit Arn hem. Benoemd werden in het bestuur der Unie de heren A. Bosma te Gro ningen en E. den Haan uit Beerta. Met ingang van 4 juni werden beroepbaar gesteld als predikanten de heren J. bracht, zodat in de tweede helft van juli de brug voor het verkeer kan worden opengesteld. Goeree-Overflakkee heeft nu dus een vaste verbinding met de Hoek- De totale kosten van deze brug be dragen bijna f 50.000.000,- Door tol geld te heffen zal de N.V. Brugver- binding aan haar verplichtingen van aflossen van de geldlening kunnen voldoen. Weer rustig in Katanga De rust is teruggekeerd in Albert- stad, de hoofdstad van Noord-Katan ga. De voorzitter van de wetgevende rijk werkende Spanjaarden en de in Spanje wonende Fransen. Tot slot wordt gesproken over versterking van de Frans-Spaanse samenwerking op technisch en wetenschappelijk gebied en op het terrein van de film. radio en televisie. Wat het ruimte-onder zoek aangaat zal de samenwerking permanent worden. Minister Couve de Murville heeft op een persconferentie speculaties over de vorming van een „as Parljs- Madrid-Rabat" tegengesproken. Hoe. wel Frankrijk zowel met Spanje als met Marokko zeer vriendschappelijke betrekkingen onderhield, was van een „as gericht tegen derden" geen sprake. Ook bestaan er volgens de Franse minister generlei plannen voor een Middellandse-Zeeverdrag. Wat de Spaanse wens tot aanslui ting bij de EEG betreft, legde de Franse minister er de nadruk op, dat Frankrijk slechts een van de zes leden van de EEG is. Het Spaanse verzoek, dat tot dusver door Parijs en Bonn is gesteund, zal volgens de minister waarschijnlijk op 2 juni in Brussel opnieuw ter sprake komen. Minister Couve de Murville noemde Spanje een wezenlijk element in de Westelijke verdediging. Hij bevestig de. dat bij zijn bezoek aan Madrid ook gesproken is over de aanleg van aardgasleidingen van Noord-Afrika door Spanje naar Frankrijk en over samenwerking bij het vreedzaam ge bruik van kernenergie. F amilieberichten (Overgenomen uit andere bladen). Overleden: H. Klyn, 58 jr., Rotter dam. P. F. Lutjens. 77 jr.. Voorburg. L. Korstanje, 79 jr., Rotterdam. H. L Valkhoff, 76 jr., Rotterdam. Nozemgroepen schoppen rel in Zandvoort Zonnig Zandvoort is gisteren onvei lig gemaakt door groepen jongelui, die, naar het model van de Engel se Mods en Rockers, elkaar in de badplaats kwamen provoceren en daarbij af en toe slaag raakten. De uit Amsterdam afkomstige onrust stokers noemen zich, al naar de buurt waar zij in Amsterdam ple gen rond te hangen, Dijkers (van de Nieuwendijk) en Pleinders (van het Leidseplein). vergadering van Noord-Katanga InJtot 70 kwam,en Z* Prosper Mwamba Iloenga, die als de gistermiddag tegen een uur of twee naar Zandvoort. deels per brom fiets, soms liftend of met de trein, en trokken te voet door de smalle Kerkstraat, naar de rotonde en naar het strand. Daarbij sneuvel den wat ruiten in de Kerkstraat, wat de politie aanleiding gaf te chairgeren met de motorfiets en i zestal jongelui in de cel te zet- teerd. Hij zal in Elisabethstad den berecht. Thans zijn alle voornaamste leiders der opstandige beweging gearresteerd en men schijnt de toestand thans volkomen meester te zijn. In Albertstad is meegedeeld, dat tijdens de mislukte revolte van link se rebellen in Noord-Katanga, die drie dagen heeft geduurd, meer dan honderd mensen het leven hebben gelaten. Er zijn 150 arrestaties ver richt. Het is nog niet duidelijk hoe de rebellen erin zijn geslaagd Albert stad, een plaats van 80.000 inwoners, enkele dagen in hun macht te hou ten. Amsterdammers en Zandvoortse jongens en soms tegen de politie. De jongens gebruikten flessen, ploertendoders, en tafelpoten als slagwapens, waarbij nogal wat ge zichten flink werden gehavend. Tegen vyf uur, toen ook de ongeveer 100.000 strandbezoekers Zandvoort gingen verlaten, trokken de Am sterdamse jongelui weer weg. Verpleegsteropleiding krijgt basis, vorm en duiu d. Geer, A. Kik, G. H. eiste strenge maatregelen, die ook W. Pflaum en O. Oldenburger. Als volgden. De man werd van boord ge- uniepredikanten werden erkend ds. zonden en zal als gewoon passagier J. Tromp, Sittard, ds. A. Visscher, andere schip Almelo en ds. R. J. Vóórhaar, Hen- Igelo, nieuwe Met ingang van 1 januari 1965 Het is de bedoeling van de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat de verpleeg stersopleiding met ingang van 1 ja nuari 1965 tenminste drieëneenhalf jaar zal duren. Tot de opleiding die in de ziekenhuizen zal plaats hebben kunnen meisjes van 18 jaar worden toegelaten, die een mulo- i hebben behaald, aatssecretaris heeft zijn plan- or de verpleegstersopleiding neergelegd in een ontwerp-beschik- king, die nu ter discussie is gesteld. Opmerkingen kunnen worden ge maakt tot 1 augustus. Dit heeft de plaatsvervangend di recteur-generaal voor de Volksge zondheid de arts P. L. Stal vanmor gen meegedeeld op het zevende lan delijke ziekenhuiscongres in Utrecht. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft de conceptbeschikking opgesteld na een discussie van vele tientallen jaren tussen de overheid en belanghebben de instellingen en verenigingen, die tussen 1932 en 1958 resulteerden in tien lijvige rapporten. De concept-beschikking betekent een wijziging van de uit 1929 date rende opleidingsbeschikking en is noodzakelijk om tot een grotere uni formiteit in de verpleegstersopleidin gen in ons land te komen. De wijzigingen komen er op neer, dat voor toelating het Mulo-niveau vereist is, dat een pre-klinische pe riode van drie maanden wordt inge voerd, dat gedurende de theoretische opleiding een meer gedetailleerd leer plan moet worden geboden, dat de praktijk gedurende de opleiding een bepaald aantal weken op diverse af delingen moet omvatten, dat de kraamverpleging geïntegreerd is in de opleiding tot het diploma A-zie- kenverpleging en dat het overgangs examen en het eindexamen aan nieuwe eisen zullen moeten voldoen,

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3