LEIDSCH DAGBLAD BERDEEN LIJKT WEL N STAAT VAN BELEG Communisten gaullistische winnen zetel Scholen9 theaters en hotels dicht ,Top is in Tokio op 8 juni Monteur dood na vechtpartij Geld op vuilnisbelt vermoedelijk vanPTT Warme mei neemt afscheid met onweer VERRASSENDE VERKIEZINGSUITSLAG Szilard overleden TURKEN ALS GIJZELAARS .VAN VALEN Zoon voor de Rockefellers 'ftvs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 1 JUNI 1964 No. 31274 Directeur: E. A E. vac Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per ween: Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Nu reeds 204 inwoners in ziekenhuis (Van onze correspondent in Londen) In het weekeinde zijn in de Schotse stad Aberdeen nog twintig 'fusgevallen geconstateerd, waardoor het totale aantal op 157 is ►komen. Met inbegrip van de mensen van wie alleen vermoed ordt dat zij deze ziekte hebben, bevinden zich thans 204 per- men in het ziekenhuis. Aberdeen met zijn 186.000 nwoners verkeert in een soort .vrijwillige staat van beleg". De >evolking werkt in alle opzich ten mee. De autoriteiten hebben Ie inwoners gevraagd geen eizen buiten Aberdeen te on dernemen, terwijl zij bezoekers waarschuwden voorlopig weg te ilijven. In het algemeen houdt nen zich hieraan. scholen zijn gesloten en de lestigduizend kinderen moeten tot nader order thuis blijven. De hotels In de stad hebben verscheidene hon- lerden reserveringen geannuleerd. Het fraaie strand van Aberdeen, het neeste bezochte aan de Schotse Akust, is gesloten. Bioscopen, nouwburgen, danszalen, jeugdclubs andere vermaaksinrichtingen blü- ook dicht, let is zeer onwaarschijnlijk, dat jtaande woensdag de Schotse imerbeker-finale, welke in Aber- i worden gespeeld, nog door- ing zal vinden. Ook is op iedereen een beroep ge- zoveel mogelijk hygiëne te be rechten. Indien dit niet gebeurt, |jft het gevaar van snelle uitbrei- de ziekte bestaan. Waarschuwing Dr. Ian Macqueen, directeur van t gemeentelijke geneeskundige ienst van Aberdeen, heeft zaterdag leeswaren gegeten die afkomstig ^^ren uit de slagerij vanwaaruit de emene besmetting is begonnen. wilde het publiek tonen, dat er deze zaak geen gevaar meer is', [jj waarschuwde overigens tegen het onverpakt gekookt vlees en asteien, rauwe sla en alle andere iverpakte levensmiddelen welke Biet hoeven te worden gekookt. Macqueen wil ook dat de „pubs" e populaire drinkgelegenheden, lorden gesloten, maar hij erkent niet teveel van het publiek „Je kunt een stad nu een maal niet in een klooster verande- «jpij' Maleisië heeft zaterdag officieel meegedeeld, dat het zal deelnemen fan de topconferentie die op 8 juni Tokio met Indonesië en de Phi- orden gehouden over ómstreden vorming der Malei- Federatie. [„Indonesië" aanvaardt het begin- fl van terugtrekking van zijn strijd- rachten, zowelgeregelde als onge helde, uit Sabah en Serawak (de iaten 3omeo die samen met Ma in Singapore de federatie vor- aldus een officiële verkla- nng. „Het begin van de terugtrek king valt samen met de bijeenkomst (er ministers van Buitenlandse Za- welke onmiddellijk voorafgaat de conferentie dei regeringslei- i. De regering van Siam zal wor- verzocht zich te belasten met fc controle op de terugtrekking". Volgens berichten uit welingelichte kon is de compromisformule, op ffond waarvan Indonesië met de te- Ngtrekking van vijftig guerril- jjders begint, van Britse zijde gesteld. Men schat het totale nntal Indonesische militairen aan (e grenzen van de Maleisische ge- Heden in Borneo op hoogstens twee- r President Johnson zal op 22 en 23 jfoli in Washington besprekingen voe- :*n met premier Abdoel Rachman f"1 Maleisië, zo heeft een woord- loerder van het Witte Huis gister- Hond meegedeeld. De staatslieden [allen o.m. „de algemene toestand m Azië" bespreken. WEERRRRTCHT KOEL Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Bewolkt met tijde- regen. Krachtige tot matige wind tossen noordoost en noord. Koel. (Opgemaakt om 11.15 uur). 2 JUNI Zon op: 4.25 uur; onder: 20 51 uur «aan op: 1.26 uur; onder: 10 43 uur. itogwater te Katwijk te 7.39 en «■09 uur; laagwater te 3.14 en 15.35 I ren", zei hij. Het chloorgehalte van het drinkwater van Aberdeen is aan zienlijk verhoogd. Vandaag werd voorts bekend, dat ook twee manschappen van de En gelse onderzeeboot „Rorqual", welke in Faslane, aan de Schotse west kust, ligt, vermoedelijk tyfys hebben. Zij zijn in een ziekenhuis in Glas gow opgenomen. Mogelijk heeft zich aan boord besmette corned beef be vonden. De duikboot zou vandaag voor oefeningen uitvaren; alle man schappen, zeventig, zijn nu tegen tyfus ingeënt. Oud vlees Kenneth Robinson, Labours woord voerder voor de volksgezondheid, zal de regering in het Lagerhuis vragen stellen naar aanleiding van bewerin gen dat zij rechtstreeks verantwoor delijk is voor het uitbreken van de epidemie. De regering zou namelijk in verband met het tekort aan rund vlees voorraden corned beef distri bueren die dertien jaar oud zijn. Robinson wil weten op dit inderdaad zo is en of de eerste stroom blikjes thans over het hele land is ver spreid en ook zijn weg heeft gevon den naar schoolkantines en zieken huizen. In Engeland krijgen de meeste schoolkinderen een warmt lunch op school. Het Engelse departement van land bouw weigert tot dusver te onthul- Na een vechtpartij voor een café aan de Charloisse Kerksingel in Rot terdam is gisterochtend vroeg in het ziekenhuis overleden de 23-jarige ver warmingsmonteur C. Nelis uit Rot terdam. Een sectie wees uit, dat de doodsoorzaak een schedelbasisfrac- tuur was. Nelis was met onder meer enkele buitenlandse zeelieden uit het café gekomen. Zij verkeerden onder in vloed van alcohol. Plotseling ont stond er een vechtpartij, waarvan de aanleiding de politie nog niet dui- len, hoe groot de voorraden corned is. - beef zijn welke de regering heeft op-1 De Rotterdamse monteur werd te- geslagen, omdat deze een onderdeel gen de straat geslagen en bleef be- vnrmpn van Hp «tfrafpvicr-hp mcprvp wusteloos liggen. Aanvankelijk werd welke geheim is. "1 ^dacht dat het niet zo ernstig zou zijn. Maar korte tijd later was hij De dierenarts die als speciale at- I do°d- D? bultenlanders zijn tot op taché verbonden aan de Britse am- 1 bassade in Buenos Aires, die 25 goedgekeurde cornedbeeffabrieken aan regelmatige controle onderwerpt, heeft verklaard dat de hygiëne daar in orde is. heden niet gevonden, zodat de cherche weinig aanknopingspunten heeft. De eigenaar van het café heeft verklaard dat er in zijn zaak in de nacht van zaterdag op zondag geen ruzie is geweest. Brief met 31.000 was in prullenmand gegooid Onder verdenking Het is zo goed als zeker, dat de f 31.000, die vrijdag tussen het huisvuil in het Drentse dorp Wijs ter werden gevonden, afkomstig zijn uit het Haagse postkantoor aan de Prinsestraat. brief met een inhoud meer dan dertigduizend gulden in de prullenmand gegooid. Daar het Haagse huisvuil naar een belt in Drente wordt vervoerd, De verdwenen brief was door de Rotterdamsche Bank aangetekend verzonden, waarbij de waarde van een paar honderd gulden werd aangegeven. Dit is in de bank wereld gebruikelijk: slechts een deel van de waarde werd aangege ven, om verzekerd te zijn van een bepaalde wijze van verzending. Voor het overige deel zijn de ban ken verzekerd. De vondst in Wijster heeft vooi Haagse ambtenaren bijzonder pret tige kanten. DePTT=reehe had sinds 27 januari naar de miste brief gezocht, doch deze niet gevonden. De ambtenaren stonden sindsdien onder verdenking geld te hebben weggenomen. Nu het geld is teruggevonden, bestaat er geen reden meer te vrezen dat er bij de Haagse PTT een oneerlijke ambte- Het onderzoek is nog niet geheel af gesloten. Men gaat nu na waar uit de bankbiljetten precies be staan. De bank kent de coupures en de nummers van de biljetten waren genoteerd. Gisteren heerste grote drukte op alle stationsvanwaar treinen vertrokken naar badplaatsen en andere recreatieoord (Van onze weerkundige medewerker) De warmste mei in deze eeuw na die van 1947 en 1917 nam de laatste uren van zondag afscheid met een actief en plaatselijk vrij langdurig onweer, dat. omstreeks half zes van België uit Zeeland be reikte om pas enige uren in juni via de Wadden en noord-oost Gro- ningen ons 'tand weer tc verlazen. In grote gebieden van ons land viel daarbij 10 tot 20 mm regen. De vrij zware buien gingen plaatselijk met veel bliksemontladin- gen en regenval gepaard. In Almelo werd vanmorgen 33, Rotterdam 32, Ypenburg 31, Sas van Gent 28 en op Schiphol 21 mm regen ge meten. Het Drentse Gasselte meldde zelfs 41 mm regen. Na een herstel met opklaringen blijft de depressie bij Frankrijk de eerste dagen van juni voor vrij grote onweerskansen zorgen, waar bij de temperaturen op een lager niveau zal blijven dan tijdens het afgelopen weekeinde. Het onweer heeft hier cn daar door blikseminslag en wateroverlast veel ongemak veroorzaakt. In België moest de radio de uitzendingen verscheidene malen door elektriciteitsstoringen onderbreken. In het Zuiden speelde het onweer de Ned. Spoorwegen danig parten. Er ont stond vertraging op diverse plaatsen door blikseminslag in boven leidingen. (Van onze Parijse correspondent) Wat verwacht was is ge beurd: in Longwy in het depar tement van Meurthe-et-Moselle heeft bij een tussentijdse kamer verkiezing de communist het van de gaullist gewonnen. Bij de eerste ronde van verleden week zondag liepen de communisten vooruit van 34.39 procent in 1962 tot 64.74 procent, terwijl de gaullisten daalden van 43.20 Pakje margarine één cent duurder De consumentenprijs van marga- ne is met ingang van vandaag met in cent per pakje van 250 gram ver. hoogd. Deze prijsverhoging is in overleg met het ministerie van Economische Zaken tot stand gekomen. Kosten verhogingen vormen de aanleiding Dit blad bestaat uit 16 pagina's Dr. Leo Szilard, een Ameri kaanse geleerde van Hongaarse afkomst, die als een van de „va ders" van de kernbom wordt be schouwd, is zaterdag op zijn landgoed in Californië op 66- jarige leeftijd overleden. Dr. Szilard werd in Boedapest geboren en in 1943 tot Ameri kaan genaturaliseerd. Hü is een dergenen geweest, die in 1939 Albert Einstein overreedde, de Amerikaanss regering te wijzen op de betekenis van het kernonderzoek voor de nationale defensie. Professor Einstein schreef toen een brief aan president Roosevelt en kort daarna begon de Amerikaanse regering met de uitvoering van een onderzoek, dat zou uitlopen op de vervaardiging van de eerste kernbom. In 1942 ontketende dr. Szilard met dr. Enrico Fermi de eerste ketting reactie in een laboratorium van de Universiteit van Chicago. De twee geleerden schiepen in samenwerking met anderen ook de eerste zelfstan dige grafiet-uranium-reactor. Naderhand ,toen dr. Szilard zich de gevaarlijke consequenties van zijn eigen uitvindingen sterk bewust was geworden, werd hij een vurig pacifist en stelde alle pogingen in het werk om de kernbom niet te doen gebrui ken. tot 29.59 procent. Daar geen der kandidaten de volstrekte meer derheid kreeg (de helft plus 1) moest gisteren een herstemming worden gehouden waarbij die kandidaat het zou winnen die de meeste stemmen haalde. Bij de tweede ronde haalde de com munist 17.651 en de gaullist 14.675 stemmen, zodat de c munist werd gekozen. gen liever vissen dan naar de stem bus. Om de thuisblijvers van toen aan te moedigen had de prefect het sluitingsuur van de stembus verlaat van zes tot zeven uur zondagavond. Het heeft iets geholpen, want het percentage thuisblijvers daalde van 36.55 tot 25.83 procent. Voor het gaullisme is het verlies van een kamerzetel (gaullisten nu 214 communisten 50) speciaal aan de communisten, een pijnlijke zaak, maar het is de vraag of De Gaulle zelf er ook zo over denkt. De Gaulle stuurt Frankrijk duide lijk de richting uit van twee blok ken: een gaullistisch en een commu nistisch blok, een volksfront van links. Daar hij zelf wel voelt, dat na zijn verdwijning van het politieke toneel het gaullisme hem niet zal overleven, zoekt hij voor het gaullis me naar bondgenoten, die hij alleen kan vinden bij de conservatieven en bij de katholieke MRP, dat volks front van rechts hoopt hij de schrik op het lijf te jagen door het volks front van links, d.w.z. door een sa mengaan van communisten en so cialisten. De middenpartijen zouden in dat geval verpletterd worden tus sen uiterst links en uiterst rechts. Lukt dat plan, dan kan het gaul lisme nog enkele jaren aan het be wind blijven. Er komen dan wel com munistische kamerleden bij, maar die hoopt De Gaulle, ofschoon hij een vijand is van Rusland en van de Franse communistische partij te kunnen gebruiken voor zijn politiek tegen de Verenigde Naties, tegen de NAVO en tegen de EEG (Europese Economische Gemeenschap de ,Zes")In dat opzicht lopen de po litiek 1 i die het Dreigend gevaar Dat de middenpartijen, met name 5 katholieke MRP en de socia listische partij, niets voor deze poli tiek voelen en niet doodgedrukt wil len worden tussen gaullisme en com munisme spreekt van zelf. Maar het is de vraag of zij dat nog kunnen voorkomen, want de tijd dringt. Vol gend voorjaar moeten gemeente raadsverkiezingen worden gehouden en volgend najaar presidenteverkie zingen. In Longwy zat er zondag voor de socialisten weinig anders op dan zich terug te trekken voor de communisten. De MRP deed hetzelf de ten gunste van de gaullist. Dat is wel niet met zoveel woorden gezegd, maar in de praktijk komt het daar toch wel op neer. Aan het dreigende gevaar probeert de MRP te ontko men door de oprichting van een cen trumpartij te propageren, waartoe socialisten en liberalen worden uit genodigd, terwfjl de socialisten nog altijd de hoop koesteren de commu nistische partij te kunnen bekeren tot een democratische partij. Na Longwy zullen de Franse com munisten juichen. Bij de gaullisten zal men begrafenisgezichten zien. De enige die in zijn vuist zal lachen zal generaal De Gaulle zijn. Hij hoopt volgens het bekende spreekwoord de gene te zijn, die het laatst lacht. Prinses Beatrix heeft in de Expo-hal in Hilversum de vie ring bijgewoond van het eerste lustrum van de invaliden-sport club „Hilversum"De Prinses in gesprek met enkele spelers van het zitvolleybaltoernooi. Turkije heeft de ambassadeurs van Engeland en Griekenland (als waar- borgers van de overeenkomsten van Cyprus) een nota overhandigd, waar in geklaagd wordt dat 244 Turkse Cyprioten door de Griekse Cyprioten als gijzelaars worden vastgehouden. In het afgelopen weekeinde ls tweemaal sabotage gepleegd aan de installatie, die de Britse basis Dek- helia op Cyprus ran water voorziet. Zaterdag ontstond brand in het pompstation en zondag werd schade aangericht aan het buizennet. Aan gezien de schade beperkt bleef zal de watervoorziening van de basis niet ernstig worden gestoord. vanaf 59.75 mmmtaÊr V'oor Schoenen DONKERSTEEG 21 - LEIDEN Mevrouw Rockefeller, de echtgeno te van de gouverneur van New York, heeft zaterdag een zoon ter wereld gebracht. Nelson Rockefeller, die juist een verkiezingscampagne in Californië heeft besloten, was tegenwoordig bij de geboorte van zyn zoon. het eerste kind van het echtpaar, dat op 4 mei 1963 in het huwelijk trad. Mevrouw Rockefeller heeft vier kinderen uit haar vorige huwelijk niet dr. James Slater Murphy, en Nelson Rockefeller had ook vier kin deren uit zijn eerste huwelijk. Een var hen, Michael, werd in novem- bei 1961 tijdens een expeditie in De werkzaamheden tot het leggen van het rail-paar- denspoor te 's-Hage, worden met zooveel ijver voortgezet, dat de geheele weg nog vóór den lsten Julij in dienst zal worden gesteld. Hedennamiddag ontstond brand in de Bierbrouwerij op de Heerengracht, die veroor zaakt schijnt door het eesten van graan, waardoor een houten schoorsteen vuur vat te. De brandweer was den brand dadelijk meester.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1