Onder sigarettenrokers veel hoger sterftecijfer v.s. kunst kaleiöoscoQp het over Zuidoost-Azië en Engeland zijn „volledig eens" Verlaag invoerrechten van liet rundvlees Rederij Avifauna ROCOCO N.v. Automobiel Mij. Koorenman MARCHEL ervaren verkoopsier Assendelft zelfbediening TFIWCH DAGBLAD ZATERDAG W MR 1M4 Westcliiits rapport onderschrijft conclusie Amerikaans rapport: Ook de Westduitse dienst voor de volksgezondheid heeft zich bezig gehouden met het vraagstuk van het verband tussen roken en de gezondheid en is na een diepgaande analyse van de op dit gebied verrichte wetenschappelijke arbeid tot de slotsom gekomen, dat de sterfte onder sigarettenrokers ongeveer tweederde hoger is dan onder niet-rokers. Daarbij is ook het dit jaar gepubliceerde Amerikaanse rapport betrokken, volgens hetwelk het roken van sigaretten als hoofdoorzaak moet worden beschouwd van de toe name van longkanker in de Verenigde Staten. Het Westduitse rapport beperkt zich echter tot een loutere constatering van feiten en beoogt niet stelling te nemen tegen bepaalde wetenschap pelijke standpunten. Bij zijn onderzoek is de Westduitse gezondheidsdienst uitgegaan van een op grond van bekende gegevens vast gesteld verbruik in 1962 van 1500 si garetten per hoofd der Westduitse bevolking boven de veertien jaar. Het rapport onderschrijft volledig de Amerikaanse, en door onderzoe kingen in Engeland en Canada be vestigde. conclusie, dat onder „siga rettenrokers in de leeftijd van tussen omstreeks 35 en 70 jaar een zeer veel hogere sterfte voorkomt als onder niet-rokers". Tegenover honderd sterftegevallen onder niet-rokers komen, onder vrij wel gelijke omstandigheden en onge acht de doodsoorzaken, 168 sterfge vallen onder sigarettenrokers voor. Dat wil dus zeggen, dat de sterfte onder sigarettenrokers ruim tweeder de hoger is als bij de niet-rokers. Van dit hogere stertecüfer komt 54,9 procent op rekening van hart kwalen en ziekten In de bloedsom loop, terwijl 15,7 procent aan long kanker moet worden toegeschreven, aldus het Westduitse rapport. In het geheel worden niet minder dan elf kwalen, waaronder kwaad aardige gezwellen aan vyf verschil lende organen, geconstateerd, waar van de dodelijke afloop by sigaret tenrokers ruim de helft hoger was dan onder niet-rokers. Gezien het algemeen hogere sterf tecijfer onder sigarettenrokers, ver geleken met niet-rokers, en mede ge zien het hoge aantal sterfgevallen onder sigarettenrokers als gevolg van hart- en vaatziekten, wordt in het Twee Poolse wielrenners verdwenen (Van onze Haagse correspondent) Twee leden van de Poolse ploeg- wlelrenners ,dle ln Olympia's Tour- door Nederland hebben meegereden, xfln gisteren niet op Schiphol ver schenen voor de terugreis naar hun land. Het betreft hier de coureurs Chtiej en Kosluwski. De Poolse equipe heeft gisteren vergeefs naar hen uitgeke ken. Waar zij zijn gebleven, kon nog niet worden achterhaald. Maar men vermoed dat zij pogingen in het werk hebben gesteld om naar het buiten land te vertrekken. De moeder van één der renners woont in Frankrijk de broer van de andere rijdt op het ogenblik in een wedstrijd in Oosten rapport vastgesteld, dat de betekenis van het verband tussen longkanker sigarettenroken daarbij ver ten longkonker onder veel geringere mate ook bij werd geregistreerd, kon geen daar mede overeenstemmende toename van alle soorten kankerziekten wor den vastgesteld, aldus gaat het rap port verder. „Zeer waarschijnlijk zou bij mensen, die door welke oor zaak ook thans aan longkanker lijden .in de regel een andere vorm van kanker zijn opgetreden als de longkanker zich niet had voorge daan", zo wordt in het rapport ver klaard. dat er klaarblijkelijk van uit gaat dat, afgezien van andere oorza ken van het eerdere sterven van si garettenrokers, longkanker als doods oorzaak pas dan in het geding komt, als het slachtoffer aanleg tot kanker heeft. De resultaten van het Amerikaan se onderzoek maken „de conclusie onafwendbaar, dat er een oorzakelijk verband tussen sigarettenroken en longkanker bestaat en dat het gevaar voor de ontwikkeling van longkanker bij sigarettenrokers met het aantal gerookte sigaretten stijgt", aldus het rapport verder, daaraan toevoegend dat dit alleen geldt voor sigaretten en niet voor tabak of het roken op zichzelf. Voor pijp- of sigarenrokers is het gevaar voor het ontwikkelen van longkanker niet wezenlijk groter dan bij niet-rokers, zo constateert de Westduitse gezondheidsdienst verder. Hoogovenbedrij f in Rotterdam Opnieuw heeft de gemeenteraad van Rotterdam rijn goedkeuring ge hecht aan een voorstel om te laten onderhoeken of de monding van de Nieuwe Waterweg een geschikt punt is om een hoogovenbedrijf te vesti gen. Aan het onderzoek is ditmaal geen directe financiële consequentie verbonden. Pas na afloop zal een fi nanciële regeling in werking treden, die by een negatieve conclusie Rot terdam f 150.000 zal kosten en bil een positieve conclusie een veelvoud hler- Burgemeester Van Walsum moti veert de hardnekkigheid, waarmee Rotterdam een staalbedrijf in het Europoort of Botlekgebied nastreeft met te zeggen: „Wij kunnen het ons niet permitteren een kans om een staalbedrijf te krijgen te laten ont snappen, wegens het grote belang, dat dit voor de haven en voor de be volking zal hebben". Inmiddels blijkt, dat het Rijk een belangrijke partner wordt voor de uitvoering van de plannen. Derhalve zijn de rij ksbij dragen voor de vol tooiing essentieel. Koningin ontving leider Leger des Heils Koningin Juliana heeft gisteren de onlangs nieuw gekozen internatio nale leider van het Leger des Heils, generaal Frederick Coutts, in parti culiere audiëntie in Paleis Soestdljk ontvangen. Generaal Coutts vertoeft op het ogenblik in ons land in ver band met vandaag gehouden velddag van het Leger des Heils op het Ko ninklijk domein Soestdljk te Baarn. (Van onze correspondent in Londen) Tijdens de gistermiddag en eergis teren in Londen gehouden conferen tie tussen Butler, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, en Bundy, Washingtons topdeskundige inzake het Verre Oosten, is de nadruk ge legd op een werkverdeling tussen Engeland en de VS wat betreft het afwenden van de nieuwe communis tische dreiging in Zuidoost-Azië. Engeland zal voortgaan Maleisië op zo sterk mogelijke wijze tegen de In- donessche agressie steunen en de VS zullen belangrijke militaire hulp aan Thailand verlenen indien dit land hierom verzoekt. Officieel wérd verklaard, dat beide zijden het volledig eens zijn over de ernst van de toestand in Laos en over de verschillende wegen welke openstaan om de bedreiging een halt toe te roepen. De VS erkennen, dat er in het Verre Oosten reeds een uiterste be roep is gedaan op Engelands hulp bronnen, zodat van de Britten geen extra inspanning zal worden ge vraagd. De Amerikanen zijn bereid zonodig troepen naar de grens tus sen Thailand en Laos te sturen om duidelijk te maken hoe ernstig zy de jongste communistische vorderin gen opvatten. Men gelooft echter, dat de com munisten thans bereid zijn de op mars te staken omdat zij van me ning zouden zijn. dat er thans vol doende druk is uitgeoefend om een nieuwe internationale conferentie over de toekomst van Laos af te dwingen. conferentie over Zuidoost-Azië. Het standpunt van de Britse rege ring is, dat vry binnenkort een nieuwe internationale conferentie over Laos nodig is. Maar Butler heeft de Amerikanen verzekerd, dat Engeland intussen Amerika's eis vol ledig zal steunen dat een conferentie op volle schaal pas kan beginnen na teruggave van het grondgebied. de communisten zich in de slagen. afgelopen weken hebben meester ge maakt. Tot zover onze correspondent. Prins Soevanna Phoema, de neu- trallstischc premier van Laos, heeft Volgens Soevanna Phoema moet het gesprek worden gehouden in de ko ninklijke hoofdstad Loeang Pr a bang of in Vientiane, waar de regering ze- raal Kong Le, de bevelhebber der neutralistische troepen, nog steeds stand houden in zfjn commandopost in de heuvels ten westen van de Vlakte der Kruiken, die in handen der Pathet Lao Is. Hy zou nog over 23 tanks van Russische makelij be schikken. Op verschillende punten zouden de neutralisten de troepen de Pathet Lao hebben terugge- Slagers verzoeken regering: (Van onze Haagse correspondent) Het Bedrijfschap voor slagers in Den Haag en de Federatie van Slagerspatroonsbonden hebben de ministers van Economische Zaken en Landbouw telegrafisch verzocht om onmiddellijke op schorting of tijdelijke verlaging van de invoerrechten van rund vlees. Dit teneinde een nog verder uitlopen van de toch al hoge rundvleesprijzen te voorkomen. De maatregelen die het Produkt- schap voor Vee en Vlees ln Utrecht enkele weken geleden nam, om de invoer te verruimen en zo de prezen omlaag te brengen, hebben nog niet het gewenste effect gehad. De prij zen tonen eerder een neiging tot stijgen dan tot dalen. Vooral nu de Franse regering gisteren heeft be sloten de invoerheffing tijdelUk te halveren, vrezen de slagers een enorme Franse vraag op de Neder landse markt, die de Nederlandse prUzen nog verder zal doen uitlopen. Zij zien daarvoor maar één oplos sing: onmiddellijke opschorting van de Nederlandse invoerrechten. Het rundvlees wordt voorts duur betaald, omdat er op het ogenblik een enorme handel in invoertoewijzingen gaande is. die de rundvleesprijs met rond 20 cent per kilo opdrijft. komt voor een dergelyke invoertoe- wjjzlng van het Produktschap in aan merking, met als gevolg dat over en weer vergunningen worden verhan deld ten laste van de consument. Luns naar Parijs De munster van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. E. H. Luns, is gis teren van Schiphol naar Parijs ver trokken. waar hij tijdens het komen de weekeinde of maandagochtend een onderhoud hoopt te hebben met zijn Franse ambtgenoot Couve de Mur- ville. Deze bespreking houdt verband met de maandag later op de dag in Brussel beginnende bijeenkomst van de E.E.G. waarheen mr. Luns zich die dag met zijn Franse collega hoopt te begeven. De vergadering in Brus sel duurt drie dagen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN RUSSISCHE KUNST IN LONDEN In Londen zal maandag de eerste commerciële tentoonstelling van he dendaagse Russische kunst sinds 1922 worden gehouden. Er zullen on geveer 150 schilderijen, aquarellen en tekeningen van minstens 60 kunste- Beeld Heijermans Het borstbeeld van de toneelschrij- er Herman Hcyermans keert op 1 juni om 16 uur, na een afwezigheid van ongeveer 24 jaar, terug op zyn plaats in het Leidsebosje ln Amster- Het werk van de beeldhouwer J. Mendes da Costa werd in 1929 in het Vondelpark onthuld door de toen. malige wethouder dr. F. Wibaut. Het werd echter telkens besmeurd, >dat een nieuw ontwerp in 1935 in het Leidsebosje moest worden ge plaatst, waar het ook weer werd be smeurd. In het eerste jaar van de bezetting werd het borstbeeld van Heijermans ernstig beschadigd, zodat het moest worden weggehaald. Op initiatief van de vroegere di recteur van het Stedelijk Museum, jhr. W. Sandberg werd in 1959 een w restaur;'tte-Dr^cedé toege past in het Stedelijk Museum te Am sterdam onder toezicht van stads beeldhouwer Hildo Krop en beeld houwer De Miranda. De restauratie v. n de neus lukte echter niet en het beeld werd afge keurd. De heer De Miranda heeft daarna een nieuwe poging onderno- die succes had, zodat Heijer- s na 24 jaar van omzwervingen „hersteld" in vertrouwd^ omgeving Li terugkeren. Landdag N.A.T.U. De voorzitter van de Ned. Amateur Toneel Unie, mr. P. Cleveringa, is mening dat de amateurtoneel spelers In vergeiyking met de muziek liefhebbers zich nagenoeg geen in spanning getroosten om door oefe ning tot betere resultaten te komen, j Op de vandaag in Vlissingen gehou den landdag van de N.A.T.U. sprak j de heer Cleveringa daarover zyn te- leurstelling uit, want z.i. is het crea tieve menseiyk lichaam toch wel het loeiiykste instrument dat men zich kan voorstellen. Mr. Cleveringa vestigde ook de aan dacht op het verschijnsel van de ver wijdering tussen leiding en leden, dat in de NATU merkbaar is. Hij meent dat men iedere toneelspeler toch altijd in het bijzonder op het gebied van het toneelspelen zal moe ten benaderen teneinde de afstand te overbruggen. Men mag van hem of haar niet eisen dat hij belangstelling opbrengt voor de organisatorische problemen van de totale organisatie, maar men behoort deze belangstel ling toch wel in sterke mate aan te kweken bij de leden van verenigings- en afdelingsbesturen. Wederzijds be grip is daarvoor nodig en met name bereidheid van de zijde van de be stuurders. Mr. Cleveringa vond het Jammer dat het vormingswerk tot nu toe beperkt is gebleven tot enkele af delingen, die eigen tekortkomingen onder ogen durven zien. De acteur van het Nieuw Rotter dams Toneel Piet van der Meulen hield op de landdag een causerie, waarna een voorstelling werd gege ven van Dimitri Fr enkel Franks to neelstuk „blaffen tegen de maan" door het Vllssings Schouwtoneel on der regie van de provinciale toneel adviseur in Zeeland, de heer A. van Bergen. Ziekenhuisbouw blijft sterk achter bij de aanvragen In de bouw van ziekenhuizen werd in 1963 een bedrag van 88 miljoen gulden geïnvesteerd. Op 1 mei jongst leden vertegenwoordigden de aanwe zige aanvragen voor Ryksgoedkeuring echter een bedrag van 284 miljoen gulden. Een handhaving van deze situatie zou dus betekenen, dat elk ziekenhuisbestuur na zyn aanvraag gemiddeld drie jaar geduld moet hebben. Bij de verpleeginrichtingen is de toestand nog ongunstiger: terwijl er vorig jaar in de bouw 15 miljoen gul den werd geïnvesteerd, beliepen de aanvragen voor Rijksgoedkeuring op 1 mei 61 miljoen gulden. Voor de psychiatrische inrichtingen waren deze bedragen respectievelijk 24 en 57 miljoen gulden. Hierbij dient ech ter te worden vermeld, dat de stapel aanvragen om Rijksgoedkeuring in acht maanden tijds met 70 procent is gegroeid. De in totaal op 1 mei aanwezige aanvragen vertegenwoordigden een bedrag van een half miljard gulden. Het gaat daarbij om 11 ziekenhuizen, 36 verpleeginrichtingen, 63 psychia „Vrijheidsstraf voor militairen uit de tijd" Kolonel W. Bakker, zenuwarts bü de Konlnkiyke Landmacht, heeft een betoog, gisteren in Utrecht tydens de jaarvergadering van de Nationale Christen Onderofficieren Vereniging, laten uitmonden in de stelling dat het in militaire dienst opleggen vai vryheidsstraffen voor krijgstuchte lijke vergrijpen als een achterhaalde zaak moet worden beschouwd. Hy zei de celstraf, volgend op een krygs- tuchtelyk vergryp, te kunnen verge lijken met het geruime tyd opsluiten van een kind in een kolenkelder voor een huishoudelyke misdraging. „Ik dacht dat we boven het stadium van dat soort opvoeding moesten zyn uit gegroeid", aldus kolonel Bakker. Kolenel Bakker stelde, dat er een veel betere methode is om èn het straf element te laten gelden èn het opvoedkundig element. Namelyk, om lan in de gelegenheid te stellen zich door eigen prestatie een nieuwe waardering te veroveren, niet in een zaamheid maar in de collectiviteit. Over het streng arrest (en in ze kere mate ook het verzwaard arrest) zei kolonel Bakker nog, dat zijn be en niet in de eerste plaats gel den het feit, dat „de daartoe bestem de cellen" veelal niet deugen, dat er alle gelegenheid is zich daarin te ver wonden of te stranguleren. Mijn be zwaar is. zo zei hij, dat men bij een opgelegde isolatie voor een krijgs- tuchtelijk vergrijp, vaak zonder dat voldoende is kunnen overzien, een onevenredig grote kans loopt om zich te vergissen. Men kan dat risico trachten te beperken door de delin quent medisch en psychiatrisch te la ten onderzoeken. Maar de medicus en de psychiater kunnen slechts tot een „enigszins" verantwoorde conclusie over de persoon van de delinquent komen, na eeni zeer uitvoerig onder zoek. Dissertatie over Jan Slauerhoff (Van onze Parijse correspondent) Zaterdag 6 juni a.s. zal de Franse leraar Louis Fessard in de Sorbonne te Parys zyn proefschrift verdedigen over „Jan Slauerhoff (1898—1936) sa vie, son oeuvre", met als aanvullende dissertatie: „Le thème du Hollandais volant dans les principales littera- tures Europeënnes". De promovendus is leraar Duits en heeft aan de Sorbonne de colleges gevolgd van prof. Pierre Brachin die als zyn promotor zal optreden en van de lector Nederlands de heer Merkus, directeur van het Neder lands paviljoen aan de Cité Univer sitaire. Sedert 1888 is aan de Sorbonne geen proefschrift verdedigd, in zijn geheel gewijd aan een onderwerp de uitgever A. G. Nizet. De aanvul lende dissertatie bestaat alleen nog maar in getypte vorm. Het academisch proefschrift zal in het openbaar worden verdedigd. Hoge prijzen voor Chinees porselein vkeurig ieder barstje en schilfer tje vermeldt dat er aan te ontdekken viel. is gisteren op de kunstveiling by Mak van Waay aan het Rokin te Amsterdam naar Amerika voor de prijs van f 35000 verkocht. Gisteren was gekleurd Chinees porselijn aan de beurt. Zeer hoge prijzen werden gemaakt voor het zo genaamde Chine-de-commande. Twee borden van deze soort, voorstel lende „Het oordeel van Paris", brach ten elk f 1000 op. twee Chine-de- commande terrines in de vorm van een vis werden geveild voor f 7000. Voor een terrine met deksel (met een bodembarstje) werd tot f3000 gebo den. Een serie van vier zeskantige blanc-de-Chine doppotjes met dek sels haalde f 4200. Alle overige ge veilde stukken brachten soortgelijke hoge bedragen op. Zoals wij gisteren reeds meld- den. heeft H.M. de Koningin te Zundert een monument onthuld van de gebroeders Theo en Vin cent van Gogh. Hierboven H.M. de Koningin met de burgemeester van Zun dert. de heer G. J. A. Manders, na de onthulling van het monu ment. Opdrachten lustrum Brabants Orkest (Van onze correspondent) Het Brabants Orkest bestaat in 1965 15 jaar. Ter gelegenheid van dit j derde lustrum heeft de culturele raad voor Noord-Brabant zes in deze provincie werkende componisten op drachten verstrekt voor een rapsodie met variaties op het lied van Hertog Krlenen TIEN JAAR VRIENDEN SCHIEDAMS MUSEUM Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de vereniging vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam is gisteravond in dat tentoonstelling geopend. „Vrienden Schenken", zoaté deze expositie heet, geeft een overzicht van de Er zijn o.a. drie doeken van Anton Rooskens en een stuk van Corneille en verder nog enige beeldbouwwer ken van hedendaagse kunstenaars. De wethouder van culturele zaken van Schiedam, mr. M. J. M. Kinderen, die de opening verrichtte, bracht de dank van de gemeente over aan de vereniging voor haar ac tiviteiten bp het gebied van kunst en cultuur. Stenen ganzenhoedster in Coevorden In de gemeente Coevorden zal nog dit jaar een beeldje van de ganzen hoedster worden onthuld. De inge zetenen van de vestingstad menen, dat Coevordens ganzenhoedster op meer historische rechten kan bogen dan het beeldje van Bartje in Assen. Initiatiefnemers van Coevordens ganzenhoedster zijn de heren H. Ro- waan, hoteleigenaar en R. van der Velde, boekhandelaar. Shirley Louise, dr i M. E. Beemer Herat; Jacqueline, dr van J. Koopmana en J. J. Blok; Yvonne, dr van A. A. de Jong en C. M. Schraa; Wil helm ina Elisabeth Maria, dr van A. E. L Ruhe en E. J. P. Brom; Hubertus Leonard us Hendrlcus. zn van W. P. M. Meijer; Maria Cornelia, dr E. de Vries Frederlca,_dr Stravera; H. J. de Greef; m P. van Delft sn van W. F. P. Broekhulzen; Al Ida Wll- Augusta Johanna, dr Verwey; Anton Theodoor, a De Leidse Lammerenmarkt beleefde gisteren een van zijn hoogtijdagen. Er was een record aanvoer. Vele duizenden lam meren van het Texelse- en Fries Groningse ras verwisselden van eigenaar. Een overzicht van de markt, met op de achtergrond molen „De Valk". P. C. Rosier en M. K. Goudawaardt. 1RONDVAARTEN elk uur afvaart voor tocht over de Braassemermeer. 2. DAGTOCHTEN 3. Afhalen van gezelschappen 4. Recepties 5. Zaken- en familiefeesten. Nadere Inlichtingen worden gaarne op aanvrage verstrekt. AVIFAUNA - Hoorn 65 Alphen aan den Ryn Telefoon 017203000 GEVRAAGD: VERKOOPSTER voor de middagen. DONKBRSTEEG 1? LEIDEN Uw sleutel weg, Uw 6lot kapot H. JANSE maakt elke sleutel, ook Uw slot. Heeft u haast, 't ls geen oe zwaar, wy maken alles in één dag klaar. H. JANSE het bekendste adres van Lelden HaarLstraal 129 's Maandags gesloten. NIEUW GEVESTIGD AUTOMOBIELBEDRIJF. BMW-dealer voor Leiden en omstreken v. d. Valk Boumanweg 27c Leiderdorp heeft aan te bieden enige byzonder mooie OCCASIONS o.a. 2 BMW LS Luxus 1962, 27.000 - 38.000 km.; BMW Coupé Sport 1962. 34.000 km., BMW 700 wit 1961, 50.000 km.; FORD Talcon met radio 1960; OPEL Rekord 1955. Als zeer speciale aanbieding kan nog enige opdrachten aanvaarden voor het schoon maken van kantoren en loka- ZWARTEWEG 42—41 - BENNEBROEK - TEL. 02502—«S

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4