LEIDSCH DAGBLAD classic Vakcentrales gaan alleen praten met de regering Nieuw onderzoek naar „ENGLAND SPIEL" Nr. 1 OVER PRIJSONTWIKKELING Werkgevers zien geen heil in een gesprek hailioiweer vandaag'. S.S.-MOORDENAAR OP VRIJE VOETEN Mille per minuut voor de Beatles in Blokker Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 30 MEI 1964 No. 31273 Directeur; E. A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21607 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Geen nut (Van onze parlementaire redactie) De vakcentrales zullen op korte termijn zonder de werkgevers met de regering gaan praten over de prijsontwikkeling. Zij heb ben de werkgevers niet meegekregen in hun verlangen om ge zamenlijk met enkele ministers te overleggen in hoeverre een ver dere stijging van de kosten van levensonderhoud door een strak ker prijsbeleid kan worden voorkomen. „Wij zien onder de huidige omstandigheden op dit moment geen aan leiding voor een dergelijk gesprek", verklaarde ir. J, Bosma, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond gistermiddag na afloop van het beraad tussen beide partijen in de Stichting van de Arbeid. waarin de vakbeweging verkeert. Maar hij zag het nut van een ge sprek met de regering niet in, nu uit recente uitlatingen van de mi nisters Andriessen en Witteveen dui delijk is gebleken, dat het kabinet cp het gebeid van de prijzen uiter ste dilligent is. Drs. Roemers, voorzitter van het N.V.V., betreurde het besluit van de werkgevers. „Wij hadden liever een gezamenlijk gesprek gehad," zei htj afloop in een kort commentaar," ar de werkgevers zien de situa tie blükbaar niet zo ernstig in" Uit de reacties van werknemerszjjde bleek voorts, dat men in het ge sprek met de regering behalve het 'prijsbeleid ook het mededingingsbe leid de overheidstarieven en de in- van rundvlees met de werkge- ter tafel had willen brengen. Ir. Bosma bleek, gezien de onrust over de prijsontwikkeling, begrip te kunnen opbrengen voor de positie, Dertig mille gevonden op vuilnisbelt Bij de verwerking van het straat- n huisvuil heeft het personeel van de vuilafvoer maatschappij in Wijster In Drente op een van de sorteerban- een bedrag van 31.000 gulden papiergeld uit het vuil te voor schijn gehaald. Het is moeilijk na te gaan waar het geld vandaan komt. Men heeft het vermoeden dat het afkomstig is uit het vuiltransport uit Den Haag. Bij de Haagse politie is echter nog geen aangifte gedaan vermissing van dit bedrag. Eerste dode door tyfus in Aberdeen De gevreesde tweede golf in de tyfusepidemie welke de Schotse stad Aberdeen teistert, is inderdaad geko Het aantal bevestigde tyfusge vallen is gisteren met 34 toegenomen, het totaal op 136 brengend. Verder bevinden zich nog dertig patiënten in het ziekenhuis, bjj wie tyfus wordt vermoed. Gisteravond kwam droevige nieuws van het overlijden van het eerste tyfusslachtoffer. In een ziekenhuis bij Aberdeen zijn 78 extra bedden vrijgemaakt voo opname van nieuwe gevallen. Een aantal sportwedstrijden in gebied van Aberdeen is afgelast, De Britse koninklijke marine Londen heeft als voorzorgsmaatoegel een onderzoek gelast naar alle v raden corned beef. Zoals men weet is de oorzaak van de. epidemie [Aberdeen een door tyfus besmet blik corned beef, dat door een kruidenier op de machine was uitgesneden, waardoor ook andere vleeswaren werden besmet. Advertentie bescherm uw huid met hamol ultra WEERBERICHT IETS WARMER Volgens het weeroverzicht van iet KNMI van 10 uur zal het mor gen nog iets warmer worden dan vandaag. Afgezien van een iets toe nemende kans op enkele buien, houdt het weer een overwegend zonnig karakter. 31 MEI Zon op: 4.27 uur; onder: 20.49 uur. Maan op: 0.25 uur; onder: 8.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.08 en 18.31 uur; laagwater te 1.51 en 14.11 uur. Fvenals de positie van die groepen werknemers, die het met een loons verhoging van tien procent hebben moeten doen. Externe factoren Volgens ir. Bosma moeten de prijs stijgingen meer aan externe factoren 'duurdere grondstoffen groenten en fruit, sigaretten) worden geweten, de loonstijging van januari. :n vlees kan worden waargeno men, mag dan nog door verdere prijsstijgingen in de komende maan den worden teniet gedaan, op dit moment is niet aan te nemen dat de basis van het loon- en prijsak- oord is weggevallen. Het bedrijfsleven dat al moeite genoeg heeft met de naleving van de prijsspelregels, zou een verzoek aan de regering om een strakker prijsbeleid ook moeilijk begrijpen, te meer daar minister Andriessen dit bedrijfsleven voor zijn medewerking heeft geprezen, aldus ir. Bosma. Parallel wu reële loonstijging, conform de stijging van produktiviteit", zei de werkgeversvoorzitter. „Niemand is gediend met een verdere loonstijging. In dit opzicht lopen onze belangen parallel. Het geschil gaat alleen om de wijze van aanpak". Volgens ir. Bosma maakt een gezamenlijk ge sprek met de regering de kans op een déraillement eerder grote dan kleiner. Ook de heer P. G. van der Weele, voorzitter van de Kon. Ned. Middenstandsbond, dacht dat een dergelijk gesprek de prjjsdicipli- ne eerder kwaad dan goed zal doen. De 53-jarige Gerhard Schnei der, die kapitein bij de SS is ge weest en tot zes jaar gevange nisstraf werd veroordeeld we gens medeplichtigheid aan de moord op 320 Russische Joden in 1941 in de Oekraine, is giste ren als vrij man uit het gerechts gebouw in West-Berlijn vertrok ken. Van 1959 af had Schneider in voor arrest gezeten. Die periode werd van de straftijd afgetrokken en het zes de jaar werd hem geschonken. In het eerste proces tegen Schnei der In 1962 werd de joden-moorde naar tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de moord op Russische joden, gepleegd in 1941 toen hij bij een spe ciale politie-eenheid in de Oekraine Echtpaar uit schuur gezet (Van onze Bossche correspondent) Gemeente-arbeiders uit het Brabant se dorpje Lith hebben de wanden en het plafond uit een grote land- bouwschuur gesloopt, waardoor het deel van de schuur, dat de heer Van Rossum (28) en zijn vrouw Helena (25) als woning hadden in gericht, onbewoonbaar is gewor den. Volgens het gemeentebestuur heeft het echtpaar aan de schuur een bestemming gegeven, die niet over eenstemt met de verleende bouw vergunning, met de woonruimtewet de bouwverordening en met het wederopbouwplan. Op 12 mei kreeg de heer Van Rossum opdracht zijn provisorische woning af te breken vóór 20 mei. Toen schreef Van Rossum terug niet aan het bevel te kunnen voldoen, om dat er voor hem geen andere woon ruimte in het dorp beschikbaar is. Tevens stelde hij op die dag de Ko ningin en Ged. Staten van Bra bant op de hoogte van zijn moei lijkheden. De gemeente Lith had echter niet lang geduld: het echtpaar, dat vijf jaar verloofd is geweest, zag zijn pril geluk verstoord door gemeen te-arbeiders, die het woninggedeel te van de schuur zonder pardon af braken. In etalage nr. 1 van juwelier Siebel, Lange Poten 11 Den Haag zijn 122 paar verschillende gouden verlovingsringen geëta leerd. Het zijn de mooiste en de beste die er zijn. diende. Tegen dit vonnis werd beroep aangetekend en op het tweede, gis teren afgesloten proces kreeg Schnei der zes jaar. De rechter zei gisteren, dat de verdachte, toen hij destijds aan de moordpartij deelnam, „zich duidelijk bewust was dat hij een onmenselijke opdracht uitvoerde". Hij verwierp Schneiders betoog, dat hij het bevel slechts had opgevolgd uit vrees vergelding. De verdachte, aldus de rechter, had om overplaatsing het front kunnen vragen als hij deze ensen niet had willen doden. Walter Neumann, de procureur generaal van West-Berlyn, heeft meegedeeld dat hjj beroep zal aan tekenen tegen het vonnis. Hij kan niet akkoord gaan met de vrijlating Schneider. De heer H. H. Wemmers, voorzit- !i' van het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers, voegde daar aan toe, dat de werkgevers met hun weigering geenszins een nega- houding willen innemen, maar de discussie over de prijsontwikkeling liever geplaatst willen zien in het kader van de besprekingen in de over het in de naaste toekomst voeren sociaal-economisch be leid. De'gerichte adviesaanvrage, die de regering in het vooruitzicht heeft gesteld, wordt binnen enkele dagen verwacht. Bij de behandeling daar van komt vanzelf de gehele proble matiek, maar dan aan de hand van de denkbeelden van het kabinet, ter tafel, aldus de heer Wemmers. In de aula van de Wilhelms Universiteit te Munster is giste- ren de Joost van den Vondel,- prijs 1963 uitgereikt aan de to neelspeler en regiseur Albert van Dalsum. Uit handen van de rector van de universiteitprof. dr. Bittel ontvangt Albert van Dalsum deze prijs. (Van onze Haagse correspondent) Op last van de procureur-generaal in Amsterdam, mr. J. de Zaayer, wordt een hernieuwd onderzoek ingesteld naar één van de meest dramatische perioden uit de tweede wereldoorlog het vermoorden van 40 Nederlanders, die in bezet gebied werden geparachuteerd en als gevolg van het „England Spiel" direct na de landing in handen vielen van de Duitsers. Drs. J. W. de Pous heeft gis teren met het uitspreken van een rede het voorzitterschap van de S.E.R. aanvaard. Naast hem de heer H de Koster. Aanleiding tot dit onderzoek, dat reeds in een gevorderd stadium ver keert, vormt de arrestatie in West- Duitsland van twee voormalige Duit se officieren, die voor deze moor den verantwoordelijk worden geacht. Het zijn de Hauptsturmführers Karl Schulz en Anton Streitwiesser, Het England Spiel, ook wel genaamd Nordpol Spiel, was ontsproten aan bet brein van twee officieren van de Duitse Abwehr, Giskes en Schreie- der, die er in slaagden één van de eerste agenten, die door de Neder landse geheime dienst in Londen in bezet gebied werd afgeworpen, te ar resteren. agent Fouten Deze agent. Lauwers, verklaarde zich bereid zijn radioverbinding ter beschikking te stellen van de Abwehr. Lauwers maakte echter in de code de met de Nederlandse geheime dienst afgesproken fouten, waardoor men in Londen kon weten, dat de ter werden de fouten in de code niet opgemerkt. De Duitsers zetten Lauwers gevangen en leidden één medewerker van de Abwehr op, die de stijl, snelheid en andere eige naardigheden van Lauwers imiteerde. \ia de lijn „Lauwers" werd het con tact met Londen vele maanden voortgezet. De droppings van agenten en wa pens, die over deze radiolijn en later ook over andere werden aan gekondigd, gaven de Abwehr de ge legenheid sabotagedaden in bezet ge bied en het leggen van contacten door deze agenten met het Neder landse verzet volledig te doorkruisen. Alle agenten werden gearresteerd opgesloten in een klooster in Noord-Brabant. Het was de bedoe- deze massamoord zouden Schulz Streitwiesser zijn. De bewijzen tegen dit Duitse twee tal zijn voor een groot deel verza meld in Joego-Slavië, waar een Ha genaar, die als medewerker van de Nederlandse geheime dienst zelf in Mauthausen gevangen heeft gezeten, enkele tientallen getuigen van de moord op de Nederlanders en Brit ten heeft gevonden. Deze getuige heid te stellen. Vermoord Op order van Berlijn werden de- 40 agenten echter na de lucht landingen bij Arnhem naar Duits land getransporteerd. Zij hadden nog slechts enkele uren te leven. Direct na hun aankomst op 6 septem ber 1944 werden de veertig in de steengroeven van het vernietigings kamp Mauthausen vermoord. Tussen twee rijen S.S.-ers door moesten zij honderd kilo zv/are rots blokken hoog de bergen in brengen. Deden zij één stap opzij dan werden zij neergeschoten: „Poging tot ont vluchten" De meeste agenten deden, nadat zij éénmaal de steengroeve v/aren opgeklommen, deze passen vrijwillig. Anderen strortten te tijd dodelijk vermoeid in elkaar kregen dan een nekschot. Bin- enkele uren waren de 40 dood. Naast hen lagen de ontzielde licha- van zeven Engelse commando's, die gevangen waren genomen na een raid op de havenweken van St. Na- BELEEFDE DIEYEN „Neemt u ons niet kwalijk, maar er zijn per ongeluk drie postzakken in uw trein terecht gekomen. Zoudt u zo goed willen zijn ze aan ons terug te geven". Op het station van Lydd, in het Em gelse graafschap Kent. kon een be> waker van de posttrein Newroim meyAshford geen weerstand bie den aan zoveel beleefdheid van I iemand die vergezeld was van drie andere mannen, van wie een de uniform van politie-agent en een tweede de pet van een postbeambte droeg. Bij het volgende station kreeg de be waker achterdocht en hij waar schuwde de plaatselijke politie. Spoedig bleek dat vier vermetele en welingelichte gangsters hun slag hadden geslagen: de drie postzak ken bevatten een aanzienlijke som geld waarvan de waarde nog niet bekend is gemaakt. T r ekduwtr ein gaat rijden Zondag, by het ingaan van de nieuwe dienstregeling van de N.S„ gaat er tussen Enschede en de Duit se grens een bijzondere trein rijden, namelijk de zogenaamde „trekduw- trein". Het bijzondere van dit exem plaar is, dat de trein die maar door één locomotief wordt getrokken, in twee richtingen kan rijden, zonder eerst te worden omgerangeerd. Bij dit systeem neemt de machi nist in de achtercabine plaats en bestuurt hij van daaruit de trein. Het Nederlandse publiek zal er aan moeten wennen, dat de trein dus een andere kant kan uitrijden dan in welke richting de locomotief staat. Niet alleen op de stations is dit van belang, maar in het bijzonder bij niet-beveiligde overwegen, waar men er rekening mee moet houden dat de trein wanneer men de achterkant ziet, ook kan naderen! De Beatle-ban waarin de Nederlandse jeugd verkeertbereikt zaterdag 6 juni het hoogtepunt als zich 14.000 jongelui naar het Noordhollandse dorpje Blokker begeven, om te zien en te horen hoe hun sterren daar een mille per minuut gaan verdienen. De vier tienersterren uit Liverpool zullen in de Veilinghal „Op hoop van zegen" twee maal 45 minuten optreden, waarvoor zij f 90.000 zullen ontvangen, wat neerkomt op 80 procent van de ont vangsten van dit negende Blokker-festival. Voor dit festival in het dorpje vijf kilometer ten noordoosten van Hoorn, kwamen 300 aanvra gen van binnenlandse en buiten landse journalisten binnen. Er zullen echter slechts honderd journalisten worden toegelaten, van wie velen uit Engeland, Duitsland, België en Frankrijk. De BBC komt met een speciaal team eerst het rustige dorpje met zijn 3000 inwoners filmen en de veilinghal in normaal gebruik. Daarna zal hetzelfde gebeuren als The Beatles met aanhang bezit hebben genomen van Blokker. Als grootste probleem ziet Ben Essing het opvangen van de onge veer 200 bussen en honderden auto's en brommers. „Wij hebben het zo goed mogelijk georgani seerd. Honderd mannen van de Rijkspolitie zullen het verkeer langs de toegangswegen regelen" De middag- en avondvoorstel lingen op de 3200 vierkante me ters hal zijn alleen mogelijk dankzij60.000 veïlingkisten, die worden gebruikt voor zitplaat- Advertentle Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond sen, vestiaires, buffetten, enz. De plaatsen voor het eerste optreden van The Beatles zijn, op 700 voor de avondvoorstelling na, reeds verkocht. Voor de middagvoor stelling werden er 6500 via radio Veronica verkocht. De komst van de Beatles wordt ook in de hoofdstad met zorg voorbereid. Zelfs de Amsterdamse politie is in zekere staat van op winding geraakt, want gisteren is besloten in verband met de aan komst van het Britse viertal vrij dagmiddag van 2 tot 4 uur de Doelenstraat geheel af te sluiten. De fans zullen het Doelenhotel dan tenminste niet kunnen be stormen. De organisatoren heb ben niet geprotesteerd. Aanvan kelijk moesten zij maar afwach ten of er horden jongelui naar de Doelenstraat zouden oprukken, maar nu de politie de straat af sluit, komen ze beslist. Zaterdag zullen de Beatles de Nederlandse pers uitnodigen. (§Ucf Q&u BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 LEIDEN ALPHEN WS Uit Parijs wordt berigt dat t de Keizer van Rusland de reis naar Holland zal aan- f vaarden om eenige dagen bij zijn tante, HM. de Koningin- weduwe, door te brengen. Tot bevordering van han- del en onderling verkeer liet Leiden de trekpaden naar J Delft (a°. 1636). Haarlem (a°. 1664) en langs de Zijl x (a°. 1682), maken. Dat waren i toen groote ondernemingen i der stad waardig.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1