JEUGD OP SAFARI N H FELLE AANVAL OP TIENERCULTUUR" KAAGCONCOURS BEGINT 14 JUNI 59 CL A l GROTE PLANNEN MAAR GEEN GELD KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS HAARVERF Zaterdag 30 mei 1964 GDEDKODP - AVONTUURLIJK - ONGEBONDEN De Nederlandse Jeugdherberg Centrale staat voor de noodzaak om in twintig jaar tijd haar bezit aan vakantieverblijven vrijwel te verdub belen. Hoewel er thans nog slechts met weinig zekerheid over de financiële aspecten van deze prognose kan worden gesproken, houdt het be- C stuur van de NJHC rekening met een investe ring van zo'n dertig miljoen gulden. Wanneer dan ook de subsidieverlening van Rijkswege niet drastisch wordt verruimd zal de organisatie er- f gens tussen de wens tot verbetering en de geldelijke mogelijk heden in het moeras geraken. Deze harde feiten heeft NJHC- secretaris irs. A. Oostindië op tafel gelegd tijdens een persconfe rentie in Amsterdam. ter Het grootste logiesverstrekkende bedrijf van Nederland, met onge twijfeld de laagste prijzen, lijkt overigens een zeer voorspoedig sei zoen tegemoet te gaan: het aantal nieuwe inschrijvingen ligt twintig procent hoger dan dat van vorig jaar en het aantal overnachtingen Een vroegere Britse schoonheids koningin, de 19-jarige Rosemary Williams, heeft verscheidene aanbiedingen gekregen van mensen die een oog aan haar willen afstaan. Rosemary is al blind aan één oog en nu dreigt zij ook het licht in het andere oog te verliezen? Onder de men sen die haar willen helpen is een 44-Jarige sleepbootkapitein die zegt aan één oog genoeg te heb- drie meter lange raket met vaste brandstof gelanceerd die een hoogte van twaalf kilometer bereikte en een afstand van 35 km aflegde. Een- zeer kostbare vaas uit de vierde eeuw voor Christus is on langs in het nationale museum van Napels aan scherven ge- I gooid bij een stoeipartij tussen studenten. De vaas was versierd met bacchantische voorstellin gen. Engelse schoolkinderen van zes tien tot achttien jaar zullen deze zomer bij wijze van proef vlieg les krijgen, zo heeft het ministe rie van Luchtvaart meegedeeld. Het woord „hotel" wordt in het Frans ook gebruikt voor een pa leisachtig herenhuis en dat is een omstandigheid die tot vreemde misverstanden kan lei den. In „Hotel Matignon", de ambtswoning van premier Pom pidou, is een brief ontvangen, waarin een Westduitse jeugdor ganisatie vraagt of men er be halve logies ook een ontbijt kan krijgen. Als het zo uitkomt een kop koffie, maar beslist niet meer, zo heeft de premier ge antwoord. Vorig jaar kwam uit Polen een brief met hetzelfde soort vragen. is totnutoe niet minder dan tachtig procent boven dat van dezelfde pe riode in 1963 gestegen. De ver wachting voor dit jaar reikt dan ook tot 550.000 overnachtingen, in totaal 50.000 meer dan in het voor gaande jaar. Ondanks 't op de lange duur niet zo rooskleurige financiële uitzicht, is er toch geld genoeg om dit jaar op een aantal belangrijke punten verbeteringen ter waarde van een half miljoen gulden aan de keten van jeugdherbergen uit te voeren. Hoe komt de NJHC aan haar verwachting dat tussen 1980 en 1990 Nederland 107 jeugdher bergen moet tellen, vijftig meer dan op het ogenblik? Uitgaande van een recente publi- katie van de Rijksdienst voor het nationale plan „recreatieruimten in Nederland" en met toevoeging Iedere jongen tussen veertien en achttien jaar kan in de periode van 15 juli tot 1 september een „jeugdsafari" maken, een tocht per bromfiets of gewone fiets van minstens vijf dagen langs kampeerterreinen. Onderweg zal hij kunnen profiteren van belangrijke reducties op de toegangsprijzen voor tal van instel lingen en attracties. Hij kan zijn „ongebonden zwerf toch" overal beginnen en beëindigen en mag zijn eigen route bepalen. Hij zal zijn vakantie in volledige vrijheid kunnen doorbrengen, niemand die zich zorgen over hem zal maken, zijn ouders uitgezonderd (waarover straks meer). trale vèr vooruitziend een bestek opgemaakt. Aan de kust moeten 34 Jeugdherbergen komen (thans zijn er 12), in de groene ruimten 30 (25), watersport heeft er 8 no dig (6 nu), in de grote steden wil men ten naaste bij achtmaal het aantal nu beschikbare jeugdher bergen vestigen: 33 tegen 4 5, terwijl tenslotte op verschillende andere plaatsen de onderkomens voor de trekkende jeugd kunnen worden verminderd van 9 nu tot 2 ln de toekomst. Alles tezamen zullen er 13.478 bedden moeten klaar staan voor d# jongeren, die zich in het verband van de NJHC van een goedkope vakantie in de aantrekkelijkste ge bieden van Nederland willen laten voorzien. Langs welke weg binnen een kwart eeuw de prognose moet wor den waargemaakt, is thans nog moeilijk te zeggen. Er wordt gespro ken met het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen over meer subsidie dan de thans maximaal mogelijke honderddui- zendgulden per jaar. Er is ook met nadruk vastgesteld dat een aanmer kelijk ruimere samenwerking met de volkshogescholen nodig is. Het zal voorts noodzakelijk worden om de mogelijkheden van winterexploi- tatie te verruimen, door de huizen voor educatieve doeleinden ter be schikking te stellen. Tariefsverhoging biedt geen uit zicht, vindt het NJHC-bestuur. Nog steeds is het immers zo, dat 55 procent van de Nederlandse bevol king zijn vakantie in de eigen woonplaats doorbrengt. De NJHC heeft zich voorgenomen desnoods als militante pressiegroep te zullen optreden, wanneer het erom gaai de belangen veilig te stellen van de tienduizenden jongeren, die de laatste jaren met steeds meer ani mo gebruik maken van een orga nisatie, die zich met enige moei te van oude tradities heeft af gewend, met een moderne toekomst in het vooruitzicht. Het initiatief tot deze „goedkope en avontuurlijke zomervakantie" voor jongens is genomen door de vereniging De Nederlandse Pad vinders, die medewerking kreeg van de Nederlandse Heidemaat schappij, Staatsbosbeheer, de ANW, het Verbond voor Veilig Verkeer, de AVRO en de Vereni ging van Huisvrouwen. Na storting van een rijksdaalder (op postgiro 150484 ten name van De Nederlandse Padvinders) ontvangt men voor Juli een zoge naamd safari-boekje met vele re ductiebonnen. een lijst van vijftig kampeerterreinen welke kunnen worden gebruikt en andere gege vens en instructies. Safarigangers kunnen op hun tochten gebruik maken van tien tallen faciliteiten. Zoals goedko pe of gratis bezoeken aan musea, molens, grote bedrijven, kastelen, dierentuinen, zwembaden. om- roepstudio's, stadhuizen, jazzcon certen, boswachterijen, een dag blad. Schiphol, Madurodam enz. Aan de jeugdsafari zijn wedstrij den (met flinke prijzen) verbon den voor o.a. fotograferen, ge- luidsjagcn, schrijven van reis verslagen, oplossen van verkeers- puzzels enz. Geschat wordt dat een safari van een week op ongeveer 26 gulden komt, met inbegrip van de kosten voor overnachten (75 cent tot een gulden per nacht) en eten. Jon gens die geen tent hebben, kunnen bü vijf bedrijven tegen gereduceer de tarieven kampeeruitrustingen huren. Het motief van de organisato ren is de jeugd in eigen land ge durende de lange vakanties Iets nieuws en ongedwongens te bie den. Deze eerste keer zal de sa fari alleen voor jongens zijn. Als het een succes wordt, wordt de jeugdsafari in volgende jaren waarschijnlijk ook voor meisjes georganiseerd. Schriftelijke toestemming van de ouders wordt niet uitdrukkelijk verlangd. De deelnemers aan de safari zullen niet automatisch tegen ongevallen zijn verzekerd op hun tochten, maar ook daar wordt naar gestreefd in de komende ja- (Wy kunnen ons voorstellen, dat er ouders zijn die er weinig voor voelen hun zoon van veertien of vijftien jaar op jeugdsafari te stu ren, hoe aantrekkelijk het pro gramma verder ook is. De jeugd wordt zoveel mogelijk „vrijge laten", hetgeen betekent dat er uitgezonderd op de kampeerterrei nen geen toezicht of leiding is. Op de kampeerterreinen is niet speciaal ruimte voor de jongen» gereserveerd. „Als er geen plaats is, zoeken ze het maar verderop, dat kan iedere kampeerder gebeu ren". aldus het standpunt van de organisatoren. En juist in de maanden juli en augustus is het heel goed mogelijk, dat er soms geen plaats is. Natuurlijk, de oude re jongen redt zich dan wel. Maar de jongen van veertien, die moe is van een hele dag fietsen en slechts twee tientjes op zak heeft? Een an der punt is, dat de deelnemers niet verzekerd zijn tegen ongevallen. Al met al lijkt deze jeugdsafari ons nog geen doortimmerde construc tie, althans zeker niet voor jongens van veertien en vijftien jaar. Wel licht kan het grote scala facilitei- nog wat worden uitgebreid, zo- Ook dit Jaar wordt in Meer- rust in Warmond een Kaagcon cours gehouden. Jaap van Praag (broer van Max) is weer de pre sentator van deze talentenjacht Iedereen die denkt iets te pres teren op het gebied van rock 'n roll, jazz of cabaret (dit jaar voor het eerst) kan meedoen. De winnaars hebben kans op een opname van een grammo foonplaat (door Bovema) en een televisie-uitzending. De organisa toren denken minimaal vijf voorselecties (steeds op zondag middag' nodig te hebben voor de finale kan worden gehouden. Dit tweede Kaagconcours begint 14 juni. Meerrust-exploitant v. d. Meer vertelde ons, dat de VARA de televisie-opnamen combineert met die van het Loosdrecht- een program- Het belooft weer bijzonder druk te worden in Meerrust. Het is te hopen, dat de organisatoren de stroom van belangstelling niet in onbeperkte mate laten vloeien. Dat zou niet zo plezierig zyn optredende amateur-artiesten. boslaan 6 Heemstede. Lord Willis, in Engeland beter be kend als de tekstschrijver voor film en televisie, Ted Willis, heeft onlangs in het Britse Ho gerhuis een felle aanval gedaan op de „tienercultuur" in Enge land. Hij deed een beroep op de rege ring een „culturele aanval in te zetten ter vulling van de leegheid van de vrijetijdsbesteding". Vol gens Lord Willis wordt deze leeg heid nu door de promotors van de Beatles en andere zogenaamde pop-groepen" misbruikt. Lord Willis, die sprak in een debat dat was gewijd aan de vrijetijds besteding, zei verder, dat de Britse tieners zich voor een di lemma zien geplaatst omdat de meeste steden „uitgestorven en levensloze woestijnen zijn met kleine, goedkope koffiebars en grammofoonplatenzaakjes die hier en daar als neon-oases op doemen" lis, dat de meer extreme leden van de gemeenschap zich aan drank en verdovende middelen overgeven. Over de Beatles zei Lord Willis: „Ze zijn levendig, lawaaierig, enthousiast en technisch goed. Dit vindt men stuk voor stuk re denen om hen te bewonderen. Beatles zijn zoetsappig surrogaat Lord Willis betoogde dat de Beat les hun nut hebben en betrekke lijk ongevaarlijk zijn. „Maar is dat genoeg?", zo vroeg hy zich af. „Dit is geen cultuur, het is een goedkoop, zoetsappig surro gaat voor cultuur en iemand moet maar eens de moed op brengen dat uit te spreken". „De muziek van de Beatles vervult psychologische grondbeginselen die dezelfde primitiviteit bezitten als de krygsdansen der wilden en achtergebleven volkeren. Het is een uiting van aanbidding van valse idolen, een kunstmatige opwinding. Dat er over zeggen De president-directeur van een firma in New York welke spullen levert aan kappers, heeft gezegd, dat steeds meer mannen in Amerika naar de flacon met haarverf grijpen, „omdat in deze tijd het accent nu eenmaal op de jeugdigheid ligt" .Hij vindt, dat men dit de Amerikaanse man niet mag ver wijten „nu vaak bruin of zwart haar werk en grijs haar werke loosheid betekent". Overigens gebeurt ook wei eens het tegenovergestelde, al dus deze zakenman. „Een jonge man stapt onze haarkliniek bin nen en vraagt om grijze slapen, omdat hij op zijn werk is om ringd door mannen van middel bare leeftijd die hem haten om dat hij jonger is dan zij". De president-directeur heeft gecon stateerd, dat de mannen die hun jeugd terugvinden in de flacons van zijn firma, liever te werk gaan in de beslotenheid van hun badkamer dan dat zij zich aan de kapper toevertrouwen. De aardigste interviews staan niet altijd in de bladen van en voor volwassenen (kranten b.v.i. De aar digheid van een interview schuilt namelijk vaak ln de onvoorwaarde lijke eerlijkheid van de interviewer 'de onbevangenheid waarmee hij vragen stelt alsook de nauwkeurig heid waarmee hij eigen en ander mans stupiditeiten weergeeft». Het is een soort eerlijkheid die kennelijk alleen de jeugd kan (of wil) op brengen. Schoolbladen by voorbeeld kunnen daardoor zeer interessante lectuur zijn, mits ze niet al te zeer door leraren en geestelijke raads lieden worden gecensureerd. Landeiyke bekendheid kregen b.r. de interviews met Harrv Mulisch en Ko van Dyk, die vorig" jaar in (de vierde) „Een tien voor de tieners" werden opgenomen. Zoals bekend bevat deze uitgave een keuze vtn wat er in een cursusjaar in de Ne derlandse schoolpers is verschenen. Ook in de vyfde „Een tien voor da tieners" staat weer een dergeiyk in terview, geschreven door een meisje van 16 en twee Jongens van 16 en 17 jaar, leden van de redactie van „T.L. Vizie", het schoolblad van het Petrus Hondius Lyceum Ter neuzen. Het is een interview met de Belgi sche schrijver Hugo Claus, waaruit wy hieronder enkele passages laten volgen. Red.: Wij vinden ,J3e Metsier»'* (geschreven op 19-jarige leef tijd) uw beste boek. Wat vindt u zelf uw beste boek? H. C.: van zulke boeken als „De Metsiers" zou ik er vier per jaar kunnen schrijven. M'n beste boek vind ik ,J)e Ver wondering" Red.: En wat uw slechtste? H. C.: Misschien ook ,J>e Ver wondering". Red.: In onze vorige school krant hadden we een inter view met George van Renesse, die H. C.: Wie i» dat? Red.: Een beroemd Nederland» pianist. Hij zei o.a. dat jazz onestetisch is. H. C.: Die opmerking van Van Renesse raakt kant noch wal. Dan kan men net zo goed zeg gen dat deze bril onestetischer is dan deze schaar. Men kan jazzmuziek niet met klassieke muziek vergelijken. Red.: In uw goeken komen nogal eens zwakzinnige personages voor. Heeft u daar een reden voor of hebt u zulke personen gekend? H. CDe meeste mensen die ik ontmoet schijnen zwakzinnig te zijn. Red.: Uw boek ,J)e Metsiers" speelt zich af onder de Vlaam se boeren. Vindt u niet dat de ze boeren zijn weggelopen uit Amerikaanse romans? Wij herkennen de Vlaamse boer veel eerder uit de romans van b.v. Timmermans. H. C.: Vindt u datDie zijn weggelopen uit Walt Disney films. U gelooft toch niet dat elke Vlaamse boer z\jn naam in de sneeuw plast? Timmer mans maakt a.h.w. aquarellen. Als u iets over het Vlaamse boerenleven wilt lezen, dan moet u Streuvels nemen. Ove rigens kan ik u zeggen dat in wezen de Amerikaanse boer niet verschilt van de Vlaamse. Alle boeren zijn hetzelfde. Red.: (i.e. het meisje van 16): Ik mag uw boeken thuis niet lezen H. C.: Daar hebben je ouder» groot getyk in. ik schrijf niet voor kleine meisjes. Red.: Meneer Claus, dit was het. Wij danken u hartelijk dat u ons hebt willen ontvangen. We zullen u een schoolkrant met het interview toesturen. Ver der hopen we dat we uw ge dachten goed zullen weerge- H.C.: Dat zal wel niet. doorbraak is alles wat kan". Het zyn kleurrijke figuren. Ze zyn „anders" en trekken hun neus op voor de wereld der vol wassenen. Zij hebben succes en worden benyd. Door naar hen te luisteren, verkeren jonge mensen van dezelfde leeftyd in eikaars gezelschap". Willis toonde zich een voorstander van het transformeren van grau we steden in Engeland, verande ring van de jeugdverenigingen en het stichten van culturele centra over het hele land. Een ander lid van het Hoger Huis. Lord Taylor, verklaarde het niet zondig te vinden de Beatles te kunnen waarderen. „Jongeren hebben wat opwinding nodig en dat is goed" zei Lord Taylor. *jp ttn. uuycu m uonden geopende tentoonstelling kan men dit kunstwerkte, vier kop pen van de Beatles in brons, kopen voor het civiele prijsje van vijftienduizend gulden. Ma ker van het beeld is David Wynne, die hier bij zijn schep ping poseert. Wanneer niemand de koppen wil kopen, hoopt Da vid ze nog voor een redelijk sommetje aan de Beatles zelf te slijten. KAPPERS ZIJN DE DUPE In de Engelse stad Hudderstield heeft een kapper zijn ta rieven met tien procent verhoogd, omdat hij gemiddeld min der klanten krijgt. De oorzaak hiervan is, dat vele jongelui de haardracht van de Beatles zijn gaan imiteren en hun haren dus langer laten groeien. Ook elders in Engeland klagen de kappers steen en been. Wat hun betre/t Is het liever vandaag dan morgen met de Beatle-rage gedaan.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15