O II shirts SENATOR Beroering in Italië om „De Plaatsbekleder" kunst EL-MIOR EL-MIOR DUET Regeringsverklaring tegen aantijgingen kAleiöo^jgp Bijbelexpositie in het Tropenmuseum Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 mei 1964 Derde blad no. 31272 Ed. Hoornik geeft opdracht aan A.V.R.O. terug De dichter Ed Hoornik, die van de AVRO korte tijd gele den de opdracht kreeg tot het schrijven van een televisiestuk, heeft deze opdracht gisteren te ruggeven. Aanleiding hiertoe is het ver bod van de AVRO het program ma .Literaire ontmoetingen", waarin Remco Cam pert voorge steld zou worden, niet uit te zen den „omdat enkele woorden in een gedicht van Campert minder netjes zouden zijn" en onge schikt voor „massaconsumptie". De persdienst van AVRO deelt mede, dat de AVRO-televisie de heer Hoornik telegrafisch de ontvangst van diens telegram heeft bevestigd. In haar antwoord zegt de AVRO- televisie voorts de beslissing van de heer Hoornik te betreuren. De tot op heden met hem gemaakte afspraken heeft zij, ingevolge zijn verzoek, ge annuleerd. Pater stal eigen ikoon (Van onze correspondent). De drie eeuwen oude zilveren ikoon (waarde f3.000), die zater dag werd vermist óp de tentoon stelling Amate in het Brabantse Oirschot, is terecht. Een pater uit Boxtel, die tijdens de expositie eens kwam kijken hoe zijn eigendom het deed tus sen alle andere kunstvoorwerpen, zag tot zijn schrik dat het zilver werk van de ikoon dringend res tauratie behoefde. Hij nam het kleinood mee naar huis, zonder de inrichters van de tentoonstelling te waarschuwen. Later las de pater in de krant, dat er aan diefstal werd gedacht. Hij belde de leiding van de Amate op, bood zijn verontschuldiging aan voor het vervelende misver stand en bracht de ikoon dezelf de dag nog naar Oirschot terug, waar het tot het einde van de tentoonstelling weer te bezichti gen is. Advertentie brengt een nieuwe kous! elegante, o zo sterke wandel-nylons de legendarisch sterke nylons van na de bevrijding keerden terug in elegante vorm. DUET extra sterke ■wandel-nylons ƒ2 95 met GRATIS spaarzegel van 25 ct. En zeker Is zeker, nietwaar? Daerom: probeer Senetor. Tenminste, als u houdt van een verfijnde, geurige, lichte elgaar. En presenteer Senator, Als u zleh graag eens onderscheidt door een goed gebaar. Zo la er de Senstor Grandioos van 25 cent. Een elgaar om mee te geuren I Er zijn veel goede sigaren... n enkele is uitstekend (zoals bijvoorbeeld Senator) MET ALLE GOEDE TREKKEN VAN DEZE TIJD! (Van onze Romeinse correspondent) Zoals te verwachten was heeft het stuk van Rudolf Hoch- huth, „Der Stellvertreter", ook in Italië beroering gewekt. Tot nu toe was dit niet meer dan een echo van wat in andere landen werd gehoord. Het stuk is nog maar net in het Italiaans ver taald, maar kort geleden heeft een communistisch weekblad en kele scènes van deze vertaling opgekocht en daarbij was ook een beschouwing over de hou ding van Paus Pius XII. drukt en met name die scène, ln de paus zelf optreedt. Tevens wordt nu van bepaalde zijde druk uitgeoe fend om in Italië het stuk op de planken te krijgen. Dat daar op zich zelf niets op tegen is, omdat het Ita liaanse publiek niet minder volwas sen is en niet minder bevoegd zich een eigen oordeel te vellen, dan het publiek van welk ander land ook, spreekt vanzelf. Maar er is een reactie gekomen nlt een wel heel eigenaardige hoek. De regering, en met name de mi nister van Buitenlandse Zaken, Sa- ragat, heeft een officieel communiqué uitgegeven, waarin stelling wordt ge nomen tegen deze aantijgingen te gen het karakter van de grote paus Pius XII, aan wie zoveel regerings personen en vooraanstaande anti fascisten het leven te danken hebben, doordat zij tijdens de Duitse bezet ting konden onderduiken in he klooster. Tevens wordt in dat com muniqué gezegd dat de paus alles zou hebben gedaan wat maar in zijn vermogen was om de joden en alle andere personen, die gevaar liepen, te redden. Het is vanzelfsprekend dat dit re- geringscommuniqué heel wat stof heeft doen opwaaien. Saragat is, of noemt zich althans, nog steeds een marxist en men verwacht dus van hem een atheistische of althans ag nostische levensopvatting. Maar Sa- ragat is ook vrij onberekenbaar in zijn uitlatingen. Vooral teleurgesteld is door verkiezingsuit slagen. Zoals nu het geval is met de toch werkelijk niet opzienbarende re- cu.^ sultaten van de verkiezingen in het kardinalen trachten, Taus heeft daar op omzichtige wijze Uitreildng A.N.W.B. prijzen Voor publicistische prestaties Ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, voorzitter van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., heeft gistermiddag in hotel „Wittebrug" in Den Haag de prijzen door zijn Bond beschikbaar gesteld voor uitnemende prestaties van publicistische aard op toeristisch gebied in 1963 uitgereikt. Deze prijzen zijn toegekend aan de auteur Alfred Kossmann voor zijn boek „Reislust", aan de auteur Leonhard Huizinga voor zijn trits „Wijzers" waarvan de laatste in 1963 verscheen en daardoor formeel alleen in aanmerking kwam, aan de foto graaf Cas Oorthuys voor zijn „Am sterdam onze hoofdstad" en aan de cineast Hattum Hoving voor zon werk „Zeilers". Voor de heer Kossmann, die thans buitenslands is, nam zijn vader de prijs in ontvangst. De prijs, die de voorzitter De heer Van der Linde van Sprankhuizen merkte in zijn ope ningstoespraak op dat de uitreiking der prijzen van de ANWB (voor de zevende achtereenvolgende maai) een traditionele ceremonie wordt. Hij heeft geen bezwaar tegen traditie, mits die maar niet leidt tot verzan ding, tot routine. Er is daarvoor geen betere remedie dan het werk degenen die nu met de prijzen den gehuldigd. Er wordt wel eens met dédain ge sproken over Baedeker, maar hij heeft de voorwaarden geschapen voor het toeristisch genieten met zyn dichtbeschreven partituren. ANWB voelt zich in zijn werk r verwant aan Baedeker. Het genieten van de partituur hangt af van de- geen die het instrument bespeelt. Namens de commissie die het dage lijks bestuur van de ANWB van advies heeft gediend bij het toeken nen der prijzen, heeft de voorzitter, prof. dr H. J. Prakke, de bevindingen der commissie medegedeeld. Reeds het vorige jaar was geconcludeerd dat ook de cinematografie kandida ten voor de prijs moest kunnen op- liek intellect bestaat er in zeer gerin ge mate, en de reden daarvan hebben wij meermalen uiteengezet. Het be- Italiaanse katholieken veel minder tegen het stuk van Hochhuth van leer trekken dan de regering dit bij monde van Saragat heeft gedaan. Hoogstens zullen zü beweren dat het stuk weinig litteraire waarde heeft en dat het gaat om een slinkse po ging van Duitse zijde om de schuld van de gruweldaden in Duitsland ge pleegd, af te schuiven op paus Pius de Xn. Maar ze zijn niet persé te- ten publikatie van Hochhuth's stuk in een Italiaanse vertaling. De houding van het Vaticaan ls natuurlijk enigszins anders. Een paar gewest Venezia Giulia Maar men vindt het toch wel een beetje vergaand dat Buitenlandse Za ken zich in deze kwestie mengt. Daar komt dan nog bü dat Saragat in een toespraak heeft verklaard, hetgeen sterk overdreven is, dat de Italiaan televisie voor 50% door commu nisten wordt beïnvloed, terwijl de filmindustrie geheel door communis- zou worden overheerst en de Italiaanse uitgeversmaatschappijen vrijwel uitsluitend communistische boeken ter perse leggen, omdat de personen, die de handschriften le zen, allen communisten zouden zijn. Dit alles is sterk overdreven. meegewerkt, Pius de XII stellen als een uiterst voorzichtig Hij zou de nazisten en Hitier niet hebben veroordeeld om erger te voorkomen, zowel voor de joden als ook voor het gehele katholiek deel. De socialisten en hun af| den groepen als de Nenni dringen aan op vertaling ;ehele katholieke volks- ifgeschei- oeialisten. ui op tekst en opvoering van het stuk. De communisten vallen de regering aan en met name Saragat. Maar dat is mets nieuws. Ze zijn nu eenmaal in de oppostie en elke aanleiding huidige regering het leven moeilijk Ie maken, is de communisten wel (Van onze Amsterdamse correspondent) Een tentoonstelling met de titel „De wereld van de bijbel" zal menigeen doen vermoeden dat het slechts gaat om een uitstalling van bijbels in vele talen en uitvoeringen. Maar als zij daardoor zoi den wegblijven van de expositie, die het 150-jarige Ned. Bijbel G nootschap in het Tropenmuseum te Amsterdam heeft ingericht, doen zij zich veel tekort. „De wereld van de bijbel" is namelijk een van de meest interessante zomertentoonstellingen die er in dat mu seum zijn geweest. Expositie ..Kunst moderne naïeven" Voor de zomertijd, van 10 juli tot 6 september organiseert het museum Boymans—Van Beuningen in Rotter dam een tentoonstelling: .De kunst de moderne naïeven". Het wordt groot internationaal overzicht dit facet van de 20ste eeuwse kunst, hetgeen voor ons land iets nieuws is. Franse schilders als Séraphine, Bomlbois, Bauchant en Vivin zullen vertegenwoordigd zijn, maar ook belangrijke groepen schil derijen komen o.m. uit Joego-Slavië Polen, verder uit Italië. Engeland Amerika. Ook Nederland heeft, naar bekend, kunstenaars die tot deze stroming kunnen worden gere kend, zoals Sal Meyer en Houtman. Fleurig no-lron BANDSCHORTJE vlot model met 2 ruime zak ken. Praktisch en charmant. Keuze uit 6 kleu- A Q5 >2' Haarlemmerstraat' 172 - 174 Herenstraat 9 Prof. Prakke vestigde er de aan dacht op dat het toerisme in de publiciteitsmedia steeds meer aan dacht krijgt, maar de is. M prijswinnaar heeft de heer Leonhard Huizinga het dagelijks bestuur dank gebracht en, uit soortgelijke ervarin gen puttend, de adviescommissie medeleven betuigd. Politie-festival in Den Bosch Den Bosch heeft gisteren 900 po litiemannen binnen zijn veste gehad. De invasie had niets te maken met plotselinge ongeregeldheden, maar was alleen een gevolg van het feit, dat Rijks- en gemeentepolitie van Brabants hoofdstad gezamenlijk het nationale jaarlijkse politie-muziek- festival hadden georganiseerd. Het Rijkspolitie-korps en 15 ge meenten politie-korpsen presenteer den zich gistermorgen in een mas saal défilé aan de autoriteiten, die op het bordes van het eeuwenoude stadhuis hun goedkeurend oog lieten gaan over het kleurige gezelschap. Successievelijk gaven de korpsen met lage en die met hoge stemmen blijk van hun muzikale kunnen. De mas sa-directie berustte bü de Rykspo- litie-kapitein, H. Hoogervorst. In de middaguren verrasten de afzonderlü- ke korpsen bejaarden en geestelüke en lichamelüke zieken met een klin kende serenade in hun diverse tehui zen. Tot slot van het muziekfestün bezorgden de Rükspolitiekapel en de gemeentepolitie-korpsen van Arn hem, Eindhoven, Tilburg en Utrecht een grote taptoe op het marktplein. Tot 1 september zal iedereen ook de niet-gelovige, die in de bübel slechts een historisch schrift ziet zich hier kunnen laten boeien door deze tentoonstelling, bü de inrich ting waarvan het bü belgenootschap vele züden medewerking kreeg, onder meer van het Koninklük In stituut voor de Tropen en het Rüks- useum van Oudheden te Leiden. „De wereld van de bübel" is be slist geen boekententoonstelling. Met het doel aan te tonen hoe wereldrük wereldrük is verzonken en hoe het woord is gebleven is de bübelse geschiedenis hier op aantrekkelüke wüze visueel gemaakt, waarbü op grote schaal authentiek materiaal is büeengebracht. Als er over Jericho wordt gesproken, ziet men de olie lampen die later zün gevonden op de plaats waar zich eens deze oudste stad van de wereld bevond, de zil verlingen waarin Judas zün loon kreeg uitbetaald liggen er en zelfs er woestünsprinkhanen le vend en wel die zo'n belangrijke rol hebben gespeeld bü het vrijlaten in de kinderen Israels door de fa- De tentoonstelling is grotendeels opgebouwd uit collecties die zich in Nederland bevinden maar is en wordt nog aangevuld met voor werpen uit het buitenland. Er is alle gelegenheid om „De wereld van de bübel" te gaan zien want het Bübel- genootschap zal de expositie na Am sterdam nog in enkele andere steden brengen. Er is reeds overeen stemming bereikt met het Centraal Museum te Utrecht voor de winter maanden terwül het Rijksmuseum te Enschede de tentoonstelling in het voorjaar van 1965 plaats zal bieden. Nico Molenkamp: Van Lanschotprijs die zich naar het oordeel van de jury op wetenschappelijk, cultureel of maatsehappelük gebied voor de stad Tilburg en haar bewoners büzonder verdienstelijk heeft gemakt, is voor het jaar 1963 toegekend aan de Til- burgse kunstschilder Nico Molen kamp. De prijs van f 1000.— en een zilve ren legpenning werden gisteravond in het raadhuis door mr. C. J. G. Eecht, burgemeester van Tilburg, te vens voorzitter van de jury overhan digd. Mr. Becht sprak daarbü over de zeer grote verdiensten van Nico Molenkamp als kunstschilder en pe dagoog op artistiek en cultureel ge bied voor de stad Tilburg, zowel als op nationaal en internationaal niveau. Amsterdamse typografiepri j zen B. en W. van Amsterdam hebben de typografieprijzen voor 1963 toe gekend aan de heren Alexander Ver- beme en Teun Teunissen van Ma nen. B. en W. volgden hierbü het voorstel van de adviescommissie voor de toekenning van deze prijs- In deze adviescommissie hebben zitting de heren H. P. Doebele, B. Stroman en B. Wissing. Aan Alexander Verbeme werd de H. N. Werkman-prüs-1963 prüs van f 1500,- voor het best zorgde boek toegekend voor het boek „Kopy en druk in de Neder landen". De Frans Duwawprüs-eveneens een prijs van f 1500,- werd toegekend aan Teun Teunissen van Manen voor de vormgeving van het gebruik drukwerk en de publikaties van de N.V. Wcverü De Ploeg te Bergeyk. Het bekroonde werk zal worden toegevoegd aan de typografische ver zameling van het Stedelük Museum. Koningin onthulde beeld van Zadkine voor gebr. Van Gogh In geboorteplaats Zundert Koningin Juliana heeft gisteren in de Brabantse gemeente Zundert, de geboorteplaats van Vincent van Gogh. een beeld onthuld, door Ossip Zadkine gemaakt, en voorstellende de twee-eenheid tussen de gebroe ders Theo en Vincent van Gogh, die in Zundert zün geboren. Het beeld van Zadkine is in Zun dert geplaatst op het plein voor de Nederlandse Hervormde Kerk. Voor ilein van het gemeentehuis »n bü aankomst van de Konin- :steld het Zundertse gilde, de ruiters en een deputatie uit Saint Remy de Provence, de plaats waar Van Gogh gestorven is. De burgemeester van Zundert, de heer G. J. A. Manders, memoreerde, dat het monument van Zadkine staat op grond die al vüf eeuwen geleden door de Nassau's figuur van Vincent van Gogh belich tend noemde de burgemeester hem Nederlands roem, uitgedragen over de gehele wereld. Nadat de Koningin het beeld had onthuld, sprak burgemeester Vigne van Saint Remy de Provence een dankwoord. De heer J. van Lanschot dankte >or de aanvaarding van het beeld door de gemeente Zundert en wees op de aloude band met Zundert sinds de dertiende eeuw. In gezelschap van ds. J. van de Berg heeft de Koningin de Neder lands Hervormde Kerk bezocht, Daarbü werd de geboorte-akte van Vincent van Gogh getoond. De Koningin heeft voorts de ex positie van werken van Van Gogh bezocht, die in het parochiehuls te Zundert is ingericht en die tot 7 Juni duurt. De tentoonstelling omvat on geveer dertig tekeningen en aquarel len die Vincent van Gogh voomame- lük vervaardigde in Etten en Nuenen. De collectie kon worden ge ëxposeerd dankzü de bemoeienissen een neef van Vincent van Gogh, ir Van Gogh uit Laren. „Fanny Hill" moet uit de handel In opdracht van de officier van Justitie in Amsterdam heeft de ze denpolitie vandaag aan de twee im porteurs in de hoofdstad van de drie Engelse edities van de omstreden roman „Fanny HUI" en aan de Am sterdamse uitgeverij, die de in Ant werpen gedrukte Nederlandse ver taling in ons land verspreidt, ver zocht de verkoop te stoppen en de aan de boekhandel geleverde exem plaren terug te nemen. Mocht aan dit waarschuwend verzoek geen ge volg worden gegeven, dan zon de officier van Justitie en hoofd van het arrondissementsparket in de hoofdstad, mr. J. F. Hartsuiker, an dere maatregelen treffen. Omdat de boeken al een paar maanden op de markt zün, heeft hü in eerste instantie met deze milde maatregel volstaan. Het gaat de of ficier er om dat het boek uit de verkoop verdwünt. Er is overigens nog een gekuiste Nederlandse verta ling van het boek, daar zal de zeden politie niets tegen ondernemen. „Fanny Hill", de memoires van een 18de eeuwse prostltuée wend geschreven door de Engelsman John Cleland. Of het pornografie dan wel literatuur is, daarover wordt zeer verschillend geoordeeld. In Londen verklaarde een rechter de roman tot pornografie en in de staat New Vork werd de roman eveneens kort geleden door een rechterlüke uit spraak verboden. In ons land was het de officier van Justitie te As sen, die de exemplaren van een Ne derlandse editie, die in de Drentse hoofdstad aanwezig waren. zoals gemeld in beslag liet nemen. Zün I voorbeeld werd kort daarop gevolgd door zün Arnhemse ambtgenoot. Inflatie in Indonesië gevaarlijk De inflatie-toestand in Indonesië ;ls „zeer gevaarlük" en het zal mogelijk drie tot rijf jaar duren om deze te boven te komen, zo heeft de derde plaatsvervangende minister-presi dent, die vaak als de voornaamste woordvoerder van president Soekar- no op het gebied van economische zaken wordt beschouwd, tegenover het Far Eastern Economic Review verklaard. Hü deelde mede. dat Indonesië zün deviezenreserves vergroot door rich te verzekeren van buitenlandse kredle- tn en leningen en door vergroting m de landbouwproduktle. West-Duitsland, Frankrijk en Ne derland hebben steun aangeboden. „Wü hebben de verzekering gegeven - en wü zullen ons daaraan hou den dat concerns in Indonesië die buitenlands eigendom zün, recht hebben op onze bescherming, binnen het raam van onze economische doel stellingen", zo zei hü. Inbreuk op farmaceutische octrooien ontstellend groot Lijdelijkheid vau rechter gelaakt Bü de Nederland Octrooiraad ko en 14.000 a 15.000 octrooi-aanvra gen per jaar binnen en per jaar worden ongeveer 3.500 octrooien ver leend. Dit betekent dat büna drie vierde deel van de aanvragen wordt ingetrokken of afgewezen. Van de 3.500 octrooien per jaar ligt onge veer 40 proeent op het gebied van de chemie en zeker een/ derde ge deelte van de chemische uitvinden betreft geneesmiddelen. Vrijwel al deze uitvindingen zün afkomstig van de farmaceutische industrie. Deze gegevens verstrekte dr. H. P. Teunissen. lid van de Octrooiraad. Op een gisteren in Den houden büeenkomst van landse Vereniging van Fabrikanten van Pharmaceutische Producten" (Nepropharm). „Onder alle landen ln Europa en Noord-Amerika is Nederland het land, waar verreweg de meeste in breuk op geneesmiddelenoctrooien gepleegd wordt", aldus dr. Teunis sen. Hij zei het te betreuren, dat de strafrechter in ons land terzake lijdelijkheid betoont. Ir. Nleukerke, die opmerkte dat octrooi-inbreuken herhaaldelük vo komen, noemde het merkwaardig onrustbarend, dat velen in octrooi ontduiking geen ernstig laakbaar feit zien.,. Een inbreuk is in ontvreemding", zo zei hü, hieraan toevoegend dat nabootsingen dief ta! en misleiding betekenen. Ir. Nieukerke deel mee zeer ge gronde redenen te hebben om aan t» nemen, dat in het probleem van d< zal worden voorzien, voorzover de huidige wet op de geneesmiddelen voorziening daartoe de mogelükheid biedt „Tot voor zeer kort hadden wij de stellige overtuiging, dat aan onze bezwaren op dit terrein on- \>oldoende aandacht werd geschonken op het ministerie, maar tüdens en kele recente, zeer open gedachten- begrip aanwezig is ren", aldus ir. Nleukerke. Hü zei voorts ook voor de problemen van het al of niet in zün oorspronkelü- ke verpakking afleveren van het verpakte geneesmiddel en het totaal anoniem afleveren van het verpakte geneesmiddel groot begrip te heb ben gevonden. Van de züde van de Nepropharm was meermalen aan drongen op het realiseren van ver teringen in deze problematiek. Voor zijn taak berekend.... Vier WestberUjnse polltiemar hebben op spectaculaire wüze nieuwe collega ontgroend. Zij deden alsof zü een bankoverval pi De nieuweling bleek kend: hü arresteerde niet alleen de vier „bankrovers", doch ook een voorbüganger. Deze bleek later een rechter te zün. Tot zün verontschul diging voerde de jonge agent dat de voorbüganger er zeer dacht uitzag. Toen de man zich bo vendien nog als rechter had geidenti- liceerd, was zün argwaan nog toege nomen! Advertentie V# MET DE PUNTJES OP DE

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5