LEIDSCH DAGBLAD Rusk waarschuwt Peking voor „gevaarlijke weg A.O.W. per 1 juli hoger: vermoedelijk 5 procent hamol weer Kong Le bezig met hergroepering van verslagen troepen vandaag! Vakcentrales beraden zicli over de prijzen Profclr. Muntendam gewoon hoogleraar Miljoen auto's op Nederlandse wegen Opgrericht 1 maart 1860 ZATERDAG 23 MEI 1964 No. 31267 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 99 De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft Rood-China en Noord-Vietnam gisteravond gewaarschuwd, dat zij zich „op een bijzonder gevaarlijke weg begeven indien zij zich niet houden aan de overeenkomsten van Genève uit 1962, waarbij de veiligheid van Laos, Zuid-Vietnam en Cambodja werd gewaarborgd". Indien zij die gevaarlijke weg toch zouden be treden, aldxis Rusk, zou dit hen in een uiterst kwetsbare toestand brengen. Als de Chinezen zich zorgen maken over het voor hen bijna onoplosbare vraagstuk van de voedselvoorziening voor de bevolking, zouden zij belang moeten hebben bij het handhaven van de vrede in Zuidoost-Azië. Oorlog kan niet het middel zijn om de problemen van communistisch China op t,e lossen, aldus minister Rusk. Zevende vloot nog versterkt Een onbewapend Amerikaans kenningsvliegtuig is door tisch afweergeschut boven noord- Los geraakt, aldus deelde het Ame rikaanse ministerie van Defensie gisteravond mede. Het toestel kon echter behouden op zyn basis terug keren. In Washington heeft men in middels een verslag van de eerste verkenningsvluchten boven Laos ontvangen. Het is niet bekend of deze vluchten thans nog worden voortge- tet, De verkregen inlichtingen zullen ter beschikking worden gesteld van ie door India, Canada en Polen ge vormde internationale controlecom- ie en van de Laotiaanse regering de neutralistische premier prins bevanna Phoema. Generaal Kong Le, de bevelhebber ir de neutralistische troepen in Laos, gaf gisteren als zijn mening te kennen, dat de strijd moet worden voortgezet tot de overwinning is be haald en dat pas daarna politieke besprekingen moeten worden begon- Hij deelde verder mede, dat zijn eenheden zich in kleine groepen in panna hergroeperen. Sp loopt aanse staking ten einde De mijnwerkers in Asturië, Spanje, staken nog steeds, maar hun verte genwoordigers hebben de regering verzocht besprekingen te openen over een ook op Asturië van toepassing verklaren der nieuwe regelingen voor ce mijnarbeid, welke voor geheel Spanje, met uitzondering van Asturië, zijn afgekondigd en die o.m. voorzien in verhoging der lonen en premies. Deze regelingen zijn afgekondigd ten tijde van de staking in Asturië. De Spaanse regering heeft ze nog niet voor dit gebied van kracht wil len verklaren, omdat zij niet de in druk wilde wekken voor de eisen der stakers te zijn bezweken. Advertentie Mantels en Mantelkostuums van bijzondere belijning en afwerking vindt U bij Van Egmond, Bree- itraat 173. ^scherm uw huid met hamol ultra WEERBERICHT Zonnig weekeinde De Bilt verwacht blijkens het teeroverzicht van. tien uur een overwegend zonnig weekeinde met oageveer dezelfde temperaturen als hndaag. Door een vrij krachtige tussen oost en noordoost zal het *eer echter wat minder aangenaam tjn dan vorige week. Dit Spanje afkomstige storingsge- Oleden breiden zich, vergezeld van 'ogen en onweer, wel naar het noor- öen uit, maar verwacht mag worden, kt deze het weer in ons land mor- "611 nog niet noemenswaardig zullen invloeden. 24 MEI Zon op: 4.34 uur; onder: 20.40 uur. Maan op: 18.36 uur; onder: 4.08 u. Hoogwater te Katwijk te 2.11 en 14.33 uur. Laagwater te 10.10 en 22.38 uur. Laos vrijwel doodgezwegen. Het enige commentaar bevatte kritiek op de rechtse staatsgreep van vorige maand, die, zoals bekend, een gevolg was van de agressie van de commu nisten. Volgens Tass zijn de Ameri kaanse verkenningsvluchten boven Laos een ondermijning van doel en geest van de akkoorden van Genève en een aanmoediging van de „rechtse militaristen". In het algemeen ge sproken deelt Moskou niet de bezorgdheid van de Westelijke hoofd steden over de ontwikkeling van de toestand. Men ziet daar de huidige crisis meer als een binnenlandse kwestie, die door de betrokken groe pen zelf geregeld moet worden. Het Kremlin is voorstander van het Franse voorstel om de veertien lan den, die in 1962 de neutraliteit van Laos hebben gewaarborgd, een nieu we conferentie te doen houden. En geland steunt het Amerikaanse voor stel om het toezicht op de grens tus sen Siam en Zuid-Vietnam toe te vertrouwen aan de Verenigde Naties. Een Amerikaanse vlooteenheid van vyf schepen, waaronder het 42.000 ton metende vliegdekschip Bonhom- nie Richard, heeft zich gisteren na een tocht op de Indische Oceaan weer gevoegd by de rest van de Ame rikaanse Zevende Vloot in de Stille Oceaan. Amerikaanse marineautori- teiten wilden zich er niet over uitla ten of de terugkeer van deze vloot eenheid iets te maken heeft met de crisis rond Laos. De Amrikaanse Ze vende Vloot zou nu ongeveer 125 schepen tellen met aan boord 60.000 matrozen en mariniers. Verder zou deze vloot de beschikking hebben over 650 vliegtuigen en wentelwieken. Watoetsi gaan naar Tanganjika Tanganjika heeft zich bereid ver klaard 10.00 Wat-oetsi-vluchtelingen uit Roeanda op te nemen. Dit is meegedeeld door het bureau van de Hoge Commissaris van de VN voor vluchtelingenzaken. Voordat zij met hun vee naar hun nieuwe gebied kunnen trekken, moet er 150 km weg worden aangelegd. Men hoopt voor eind september alle vluchtelingen op de plaats van bestemming te hebben. De kosten van het project 400.000 dollar worden gedragen door het hoge commissariaat van de VN voor vluchtelingen en de Lutherse Wereld federatie. (Van onze parlementaire redactie) Het overlegorgaan van de drie vak centrales is gistermiddag in Utrecht bijeengekomen ter bespreking van di jongste prijsstijgingen. In deze ver gadering hebben de drie vakcentra' len het gemeenschappelijke standpunt bepaald, dat zij volgende week vrij dag tijdens de bijzondere bijeenkomst van de Stichting van de Arbeid zul len innemen. Zoals gemeld hebben vakcentra les om deze vergadering van de Stich ting van de Arbeid verzocht, omdat het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud zo sterk geste gen was (8 punten) Prinses Beatrix opende giste ren een kinderboerderij op het terrein van de fohannastichting in Arnhem. De opening ge schiedde doordat de prinses aan een koord trok waardoor een bloemenslinger in twee delen uiteen viel. Daarna gingen de deuren open en een wagentje vol kinderen reed naar buiten. De prinses en geneesheer-direc- teur, dokter A. Klapwijk, keken met plezier toe. Minister Veldkamp verwacht, dat de A.O.W.-uitkeringen per 1 juli zullen worden verhoogd. Dit in verband met de komende huurverhoging en de gestegen loonindex. Vermoedelijk zal de verhoging ongeveer vijf procent bedragen. Het juiste percentage is echter nog niet bekend, omdat de bewindsman ook rekening wil houden met de stijging van de loonindex tot 31 juli. Pas daar na zal hij beslissen hoeveel A.O.W. en A.W.W. omhoog zullen gaan. de heer Suurhoff dezer dagen heeft gesteld. Hij merkte er verder bij op, dat het systeem van de automatische aan passing van de A.O.W.-uitkeringen bij de wet zodanig is geregeld, dat deze uitkeringen gekoppled zijn niet aan de index van de kosten vensonderhoud, maar aan dien van dp regelingslonen, aangezien op deze wijze de uitkeringsgerechtigden beter zouden kunnen profiteren van de wijzigingen in de algemene welvaart dan by volging van de prijsindex mo gelijk zou zijn. De minister wijst er in dit verband op. dat in de me- ucu morie van antwoord aan de Tweede le- I Kamer op het wetsontwerp inzake ee:i algeme ouderdomsverzekering ei door de ondertekenaars van die me morie overwegend bezwaar tegen ge maakt is om behalve met de loonin dex ook een zeker verband te leggen met de prijsindex. Voor 1964 is, In verband met de gewenst geachte ticipatie op de in het begin van jaar te verwachten loonsverhogin gen, de verhoging van de A.O.W.-uit keringen incidenteel bij de wet gere geld. Bij deze wet werd voortge bouwd op de in de A.O.W. neerge legde binding tussen uitkeringen er Iconontwikkeling. Gezien het vorenstaande kan minister Veldkamp geen aanleiding vinden op zijn standpunt inzake eer verdere verhoging van de A.O.W.- uitkeringen, neergelegd in zijn ant woord op de op 17 maart j.l. door de heer Suurhoff gestelde vragen, terug te komen. Beter is het wellicht een vergelijking te trekken met verleden jaar. Wor den de eerste vier maanden van dit jaar vergeleken met de overeenkom stige periode in 1963 (zodat de sei zoensfactor is uitgeschakeld), dan blijkt het prijsniveau 4,6 procent te zijn gestegen. Vergelijkt men die eer ste vier maanden met het gemiddel de indexcijfer van 1963, dan komt er een percentage van 4,7 procent uit de bus. Zo gezien heeft minister An- driessen dus nog altijd 2,4 procent ruimte voordat de 7 procent, die het Planbureau verwachtte is bereikt. Die ruimte heeft hij wel nodig voor verdere prijsstijgingen en voor de komende huurverhoging. De bewindsman van Economische Zaken heeft overigens op 4 maart de Eerste Kamer bij de behandeling zijn begroting in de Eerste Ka- deze ontwikkeling vrij nauwkeu rig voorspeld. Hij deelde toen mede te verwachten, dat de stijging van 8 punten die het Planbureau voor 1964 had geraamd, naar zijn verwachting het grootste deel geconcentreerd zijn in de eerste helft van het jaar. Daarbij verklaarde hij voor april te rekenen op een stijging van het in dexcijfer met 4 punten, waarvan 2 seizoensinvloeden zouden moeten 'den toegeschreven. Dat die 2 pun ten tot 3 zijn uitgelopen als gevolg van de extra hoge groentenprijzen, kon de bewindsman toen nog moei lijk voorzien. Dienstplicht °P Cyprus Het Cyprische kabinet is het giste- n eens geworden over een wets ontwerp tot invoering van dienst plicht. Het zal volgende week aan de Kamer ter bekrachtiging worden voorgelegd. Verwacht wordt, dat het ontwerp zal worden aangenomen. President Makarios heeft toegege- ;n, dat het ontwerp in strijd met de grondwet is, die voorschrijft dat in zaken als deze de Turkse gemeen hij: „Ik bewijs liever een dienst mijn land in strijd met de grondwet dan een ondienst door m|j eraan te houden". Men zou met het wetsontwerp geen uitbreiding van de veiligheidsstryd- macht, die 10.000 man sterk is, be ogen, maar een geleidelijke aflossing de vrijwilligers die deze strijd macht Definitief naar Leiden Prof. dr. P. Muntendam gaat heen als directeur-generaal van de Volks gezondheid op de dag van zijn benoeming tot gewoon hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Leidse Universiteit. Prof. Muntendam raai van de volksgezondheid sedert •zijn aftreden als staatssecretaris voor de Volksgezondheid in 1953. Hij com bineert deze functie met het ambt van buitengewoon hoogleraar in de sociale geneeskunde in Leiden. De Leidse universiteit is de enige in Nederland, welke nog niet beschikt over een ge wone leerstoel in de sociale genees kunde. Met de per 1 oktober te ver wachten benoeming van prof. Mun tendam zal aan deze uitzonderings situatie een eind worden gemaakt. Minister dr. G. M. J. Veldkamp en staatssecretaris dr. A. J. H. Bartels van Sociale Zaken en Volksgezond heid hebben prof. Muntendam ver zocht na zijn benoeming in Leiden als adviseur van de departementslei ding op het terrein van de volksge zondheid het ministerie Wormpjes in Rotterdams drinkwater Geruchten, als zou prof. Munten dam het ministerie verlaten omdat er principiële meningsverschillen tus sen hem en de staatssecretaris waren gerezen, venvees de hoogleraar kort en bondig naar het rijk der fabelen. „Absoluut onwaar", was zijn ondub belzinnig commentaar. De benoeming tot gewoon hoogleraar betekent, dat Ook Nederlanders in Moskou teerden afgeluisterd In de Nederlandse ambassade in Moskou zijn in een tijdsbestek van vijftien maanden in de jaren 1961 en 1962 - dertig verborgen micro foons ontdekt landse ambassadeur in de Zuidafri- kaanse hoofdstad, mevrouw H. A. Helb. Haar man was destijds de diplomatieke vertegenwoordiger van Nederland in Moskou. Mevrouw Helb, die op een bijeenkomst het woord voerde, zei dat de microfoons niet aan kabels waren bevestigd, doch in draadloos contact stonden met een ontvanger in een nabijgelegen huis. Zoals bekend is heeft het. Ameri- Deze hebben echter taanse ministerie van Buitenlandse Zaken deze week geprotesteerd tegen het feit, dat zich in de ambassade van de Ver. Staten in Moskou veer tig verborgen af luisterapparaten be vonden. Uit Washington werd toen gemeld, dat in afgelopen jaren an dere ambassades in communistische hoofdsteden soortgelijke ervaringen hadden opgedaan. Het gemeentelijke drinkwaterlei- dingsbedrijf in Rotterdam heeft gis teren het volgende communiqué uit gegeven: „Sinds enkele dagen zijn er van gebruikers van het Rotter damse drinkwater klachten ingeko men over het in het water voor komen van wormpjes. Bij onderzoek bleek dit vaak loos alarm. Toch zijn er ook gevallen geweest, waarin in derdaad zg. borstelwormpjes worden waargenomen. Deze niets gemeen met de ...JBI schadelijke parasitaire wormen. Hun afmetingen worden met de milimeter gemeten. Het plotseling verschijnen in een buizennet is hier en elders van tijd tot tijd wel eerder geconstateerd, doch in te verwaarlozen omvang Donderdag zijn drie gevallen gemeld. Het verschijnsel werd tot dusver uitsluitend waargenomen op die ge deelten van het buizennet, die niet centraal zijn gelegen. Een diepgaand onderzoek en een uitgebreide studie van dit verschijnsel is gaande, waar bij tot dusver het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening en de inspec tie voor de Volksgezondheid zijn in geschakeld. Niets' zal worden nage laten om tot een snelle bestrijding van het euvel te komen". (Goed, er zyn wormpjes in het water, geeft het Rotterdamse drink- waterleidingbedrijf toe. „Maar wat dan nog?" lijkt het als het ware met dit nuchtere communiqué te zeggen. Een veel te nuchtere bekendmaking. Het begin zegt zoiets van: ze hebben wel eens meer gezeurd, maar dan was het niet waar. Nu toevallig wel! Het bedrijf heeft kennelijk geen hoge dunk van zyn afnemers!. En dan: er zijn wel wormpjes, maai gevaarlijk Groot zijn ze ook niet. 't Zijn alleen maar z.g. borstel wormpjes. Van enkele millimeters. Het bedrijf gaat op onderzoek uit Daar mogen de honderdduizenden, die het Rotterdamse water drinken het dan maar mee doen! (Red. L.D.). De miljoenste personenauto Jcomt deze maand in Nederland op de weg. Dat betekentdat ons land met een inwonertal van ruim twaalf miljoen vrijwel een „autodichtheid" van één persoonauto op 12 inwoners heeft, oftewel één per 8 a 1, gezinnen. Maar dat betekent, ook nog, dat 70 procent 'in de Nederlandse gezinnen niet over een auto beschikt en dat ons land \et „éen op twaalf" nog danig achterligt op de ons omringende landen, wordt opgemerkti n een artikel in het jongste R.A.I.-orgaan. Onwaarheden van beklaagde mevr. Longpré „Zij Is een goede moeder, echtge note en huisvrouw, die niet in staat is haar kinderen kwaad te berokke nen". Deze lovende woorden van de dienst voor sociale zaken zijn giste ren op de derde dag van het proces in Namen tegen de 34-jarige mevr. Marie-José Longpré het enige licht punt geweest voor de verdachte, die ervan wordt beschuldigd op 12 april van het vorig jaar met voorbedach te rade haar 17 maanden oude zoon- iZIJ"- Ue Pierre, van wie zij eerst zij dat hij ontvoerd was. maar van wie later het vermoedde rees, dat hij door zijn moeder werd vermoord, te hebben vermoord. Voordat de voorzitter van het Na- mense hof van assisen deze zinnen uit een rapport over het gezin- Longpré citeerde, had de rechter van instructie in een urenlang be toog getracht te bewijzen, dat zij op drie belangrijke punten onwaar heden heeft gezegd over hetgeen op die fatale Goede Vrijdag was ge beurd. Hij bleek minutieus te hebben bere kend, dat mevr. Longpré die dag on mogelijk twee handelingen mee het wandelwagentje had kunnen maken in de tijd, die zij daarvoor zelf heeft aangegeven. Een keer was zij volgens haar verklaringen met het ledige wagentje op weg gegaan en de tweede keer met de slapende Pierre erin. Het was de tweede keer, dat de baby zou zijn ontvoerd terwijl zij Duitsland, Zwitserland en België hebben een personenauto-dichtheid 1 op 8, Engeland van 1 op 7,5, Frankrijk van 1 op 6,5. Uit de toe stand in de V.S. blijkt dat de auto markt bij een dichtheid van 1 op 2,5 nog niet verzadigd is. In Amerika werden in het eerste kwartaal van dit jaar alweer recordverkopen ge boekt De conclusie ligt voor de hand iedereen blijkt een auto te willen hebben en wij gaan dus ook naar een dergelijke situatie. De vraag is alleen hoe snel, aldus het artikel. Veel sneller De half miljoenste auto kwam ln april 1960 op de weg. En ons auto park is dus in die tijd van vier jaar en één maand verdubbeld. Tien jaar geleden was men juist de 200.000 ge passeerd, dus een vervijfvoudiging in tien jaar tijd. Uit de ontwikkeling in het verleden mag worden afgeleid, dat in 1969 de twee miljoenste op de weg komt en voor we tien jaar ver der zijn rijden er drie miljoen per sonenauto's op de Nederlandse we gen. Als daar dan tenminste nog van rijden sprake is, zo wordt in het R.A.I.-artikel opgemerkt. Als de minister van Verkeer en Waterstaat de toestand, zoals die op onze wegen thans, ook op drukke zondagen, reeds is, alleen nog maar wil handhaven, moet het Neder landse wegennet in 1970 al het dub bele aantal auto's kunnen verwer ken. En in 1975 het drievoudige van thans. De minister heeft onlangs zelf veiteld, dat er weinig middelen voor zijn. „We vragen ons af of dat vol doende reden is om het tot een ingegrepen. Want als de nood man is, wordt er wel iets gedaan. Maar het blijft toch nog beter te voorkomen dan te genezen", aldus he* R.AI.-orgaan. Spoedig „top" van Rachman met Soekarno meegedeeld dat president Soekarno van Indonesië de meeste van zijn voorwaarden voor een topconferentie van Maleisië, Indonesië en de Phi- lippynen heeft aanvaard. De premier had kort tevoren een gesprek gehad Salvador Lopez, de Philippijnse len beginnen. Abdoel Rachman zei te geloven dat Soekarno de topconferentie in Tokio gehouden wst te zien. Hijzelf gehouden wenst te zien. Hijzelf neemt. Hy sprak de hoop uit dat president Soekarno „zijn uiterste best zou doen zich te houden aan de besluiten die genomen worden". Intussen vernam Reuter, dat de Indonesische guerrillastrijders of I Borneo bezig zijn zich te hergroepe- I ren voor nieuwe aanvallen op Ma leisisch gebied. lais, maar de rechter van instructie haalde talryke getuigen aan, die haar alleen met een ledig wandelwagentje hebben gezien. Dit bewees volgens hem, dat de verdachte ook op dit punt geen waarheid spreekt. Hij belichtte vervolgens aan de hand van een nauwkeurig tijd schema, dat mevrouw Longpré de ochtend van 12 april 1963 evenmin naar de kerk in het nabijgelegen Tamines heeft kunnen gaan, zoals zij heeft verklaard. Al deze bezwarende verklaringen brachten mevrouw Longpré nauwe lijks van haar stuk. Maandag zullen deskundigen worden gehoord. ©He/ Qlïemvs J Uit het Leidsch Dagblad van J 24 Mei 1864: i Te Kaïro heeft het in de i afgeloopen winter gevroren. i Ook in de 16de eeuw heeft men, volgens Arabische ge- f schiedschrijvers, in Egypte ijs f gezien. f Burgemeester en Wethou ders van Leiden doen te we ten, dat door hen tot direc teur der brandblussching is benoemd de heer P. G. Hout- huysen, in de plaats van den heer Jean Franchimon Pz overleden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1