LEIDSCH DAGBLAD Amerika wil inmenging Ver. Naties in Z.O. Azie amol weer Stichting gaat praten over de prijsstijgingen alles Bereid tot bijdrage aan grenslegertje HONDEBROOD Vlieland vandaag! U kunt automatisch wassen - ZWART - Peter Leenen Fotoreportage Irene moest uit de etalage pompier niifn iv.v. Directeur: E. A. E. van Dishoecs hoofdredacteur: J. Brouwer Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 22 MEI 1964 No. 31260 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 35041; Redactie: 21607 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67065 Amerika is bereid een bijdrage te leveren voor een troepen macht van de Verenigde Naties, die de grens tussen Combodja tn Zuid-Vietnam zou moeten bewaken, aldus verklaarde de per manente gedelegeerde van de Verenigde Staten, Adlai Stevenson, gisteren in de Veiligheidsraad. Deze verklaring wijst erop, aldus werd in Washington van diplomatieke zijde als commentaar ge geven, dat Amerika een andere politieke koers in Zuidoost-Azië stuurt en thans de Verenigde Naties wil betrekken bij zijn po gingen de vrede in dat gebied te bewaren. Volgens een Ameri kaanse zegsman in Washington zouden de Ver. Naties hun tredebrengende taak over het gehele gistende gebied dus Zuid-Vietnam, Cambodja en Laos kunnen uitstrekken en er ou een V.N.-leger als waakhond kunnen worden gevormd, zoals 1948 in de Balkan. De zitting van de Veiligheidsraad is ver- igd tot maandag en in die tussentijd zal Stevenson een reeks iprekingen voeren met secretaris-generaal Oe Thant en leden ran de Raad. Toestand in Laos onveranderd jtevenson legde zün verklaring af een debat over de klacht van imbodja inzake „herhaalde agres- van Amerika en Zuid-Vietnam. feit, dat de toestand in Zuid- etnam het crisisstadium heeft be- aldus Stevenson, toont op imatische wijze aan. dat het op- an de internationale contro- ïommissie volkomen ondoeltreffend jeworden. Dit lichaam, bestaande vertegenwoordigers van Canada, Polen, was in het leve: «Pen de [reenkomst van Genève van 1954, einde maakte aan de oorlog Indo-China. Op een enkele uit- dering na (het speciale rapport 2 juni 1962) is de commissie niet itreden tegen de communistische sie. en guerrillacampagne tegen Vietnam, aldus Stevenson. Amerikaanse gedelegeerde op- de de vorming van een gemengde mbodjaans-Zuidvietnamese mili- eenheid, die langs de grens zou «ten patrouilleren en aan Oe lant verslag zou moeten uitbren- Stevensson opperde voorts de voeging van V.N.-waarnemers aan dergelijke tweezijdige troepen- tit, die onder V.N.-opperbevel zou ïen staan. Als derde suggestie «mde Stevenson, dat deze troepen volledige V.N.-eenheid zouden rden. Wel zou dit voor de Ver. ties grotere kosten met zich bren- maar, aldus Stevenson, als dit ïeest-wenselijke oplossing zou ken te zijn. zullen de Verenigde bijdrage lt Russische afgevaardigde die 2x per week vers mei 10% vlees 1.10 per kg, mei 50% vlees 1.20 per kg. Voermouf, zo klaar, vitaminen- rijk 1.20 per kg. Zes verschillen de soorten koekjes w.o. mopjes, nergpijpjes en leverkluifjes. Ze smullen ervan, want..., op U s Vlieland de beste vriend Uw hond. Rijn 50 Tfn 20824 (01710) therm uw huid met hamol ultra IfEERBERICHT PLAATSELIJK EEN BUI Bilt verwacht van heden- tot fgenavond veranderlijke bewol- g met plaatselijke enkele buien. 'Wakke tot matige wind in hoofd- tussen oost en zuid. Ongeveer Mfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 MEI op: 4.35 uur; onder: 20.39 uur. kan op: 17.27 uur; onder: 3.51 u. Oogwater te Katwijk te 1.30 en '•55 uur, laagwater te 9.27 en 22.00 blad bestaat uit 22 pagina's teen het debat begon, aan het adres van de V.S. had geuit, zei Stevenson met klem, dat de V.S. nergens in zuidoost-Azië nationale militaire doeleinden nastreven. „De Ameri kaanse politiek voor zuidoost-Azië is eenvoudig genoeg. Zij behelst het herstel van de vrede opdat de volken van dat gebied hun eigen, onafhan kelijke weg kunnen gaan in vereni ging met wie dan ook zonder nmen- ging van buitenaf". De Amerikaanse regering is thans bij de aangelegen heden van Zuid-Vietnam betrokken om slechts één reden: „omdat de republiek Vietnam de hulp van de V.S. en andere landen inriep om zich te verdedigen tegen een gewapende aanval die van buitenaf is beraamd en voorbereid en ook van buitenaf wordt geleid". Dit was niet de eerste maal, dat de V.S. volken hielpen, die voor hun vrijheid wilden vechten en het zou ook niet de laatste maal zijn, tenzij alle agressors voor eens en altijd zouden leren, dat gewapende agressie niet loont, niet langer lukt en niet geduld zal worden. Gedurende heeft zich ee militairen en militaire voorrad- vanuit Noord-Vietnam in Zuid-Viet nam voorgedaan, zo vervolgde Ste venson. Daarbij betrof het onder militair kaderpersoneel ten ge. buitgemaakte wapens van Chinese makelij te zijn, „De Verenigde Staten kunnen niet werkeloos toezien terwijl Zuidoost-Azië door gewapende agres sie onder de voet wordt gelopen. Zolang de volken in dat gebied vast. besloten zijn, hun onafhankelijkheid te bewaren en onze hulp inroepen om die te verdedigen zullen wjj hun die hulp verlenen". Stevenson wees er ook op, dat ook in Laos de overeenkomsten van Genève niet waren nageleefd. „Nu, de laatste dagen hebben wij een grootscheepse, weloverwogen, gewa pende aanval gezien op de troepen van de coalitieregering van premier Soevanna Phoema. De aanval was voorbereid door een lid van die coalitieregering, met militaire steun van een der ondertekende landen van de Geneefse akkoorden". Na Noord-Vietnam van voortdurende schending van de Geneefse over eenkomsten in Laos beschuldigd te hebben vervolgde Stevenson: „Het is volkomen duidelijk, dat de com munisten in de Geneefse akkoorden van 1962 in geen enkel opzicht een belemmering zien om hun doelein den. zowel Laos als Zuid-Vietnam in hun macht te krijgen, na te blij ven st-reven. De langdurige c in Zuidoost-Azië heeft nu een i ding ten kwade genomen, regering vat deze gebeurtenissen, zeer ernstig op. Degenen die ervooi verantwoordelijk zijn hebben eer buitengewoon gevaarlijk pad betre den." „Geen reclame" De Russische afgevaardigde Fedo. renko noemde de toespraak Stevenson „een luidruchtig en nogal sensationeel staaltje van Amerikaans reclametechniek". Volgens hem heb. bij de Verenigde Staten in Zuid Vietnam een marionettenbewind ge handhaafd, dat in strijd is met de wil van het volk. Stevenson ant woordde, dat de Rus zün woorden had trachten te kleineren maai raad hem dringend aan mijn verkla ring niet te licht op te nemen Tot zover het debat in de Veilig heidsraad. Wat de militaire toestand in Laos betreft, deze is het laatste etmaal niet veranderd. Wel hebben Laotiaanse miltaire vliegtuigen mi'i. taire objecten en troepen der com munistische Pathet Lao en militairen uit het communistische Noord-Vier- nam met boordwapens en bommer bestookt. De aanvallen werden o] verscheidene plaatsen en wel me name od stellineen en troepen dei- communisten in de Vlakte der Krui ken, uitgevoerd. Een woordvoerder van de regering inVientiane wees er op dat niets erop wijst- dat het communistische offensief in Laos definitief tot stil stand is gekomen. Voorts zijn onbewanende Ameri kaanse straalvliegtuigen begoi verkenningsvluchten uit te vo boven de Vlakte der Kruiken ten einde inlichtingen te verkrijgen de bewegingen van de communisti sche Pathet Lao-troeDen. Dit schiedt met goedvinden van Laotiaanse regering. Waarschijnlijk volgende week vrijdag De drie vakcentrales maken zich ongerust over de ontwikke ling op prijsgebied. In verband daarmee hebben zij via hun over legorgaan gevraagd om een spoedzitting van de Stichting van de Arbeid. Deze vergadering zal waarschijnlijk volgende week vrij dag plaats hebben. De ongerustheid van de vakbon den wordt vooralsnog niet gedeeld door de werkgevers. Dat blijkt uit de woorden van voorzitter ir. J. Bosma van het Centraal Sociaal Werkge versverbond. „Het is zaak om rustig af te wachten", zei hij gisteren op een persconferentie in Den Haag. Hij meent, dat de grote stijging van het prijsindexcijfer van het levens onderhoud van half maart tot half april te wijten is aan factoren, die voor het merendeel niets te maken hebben met de gevolgen van de loon explosie, maar alles met het seizoen. Hij stelde, dat de gemiddelde loons verhoging op vijftien procent uit komt. Wanneer de fiscus drie pro- Hogere premie ziektekosten verzekeringen Een zeer groot aantal particuliere verzekeringsmaatschappijen heeft be sloten tot verhoging van de premies voor ziektekostenverzekeringen op kostprijsbasis. kinderen ongeveer 15 procent en zal voor lopende verzekeringen ingaan na 31 juli. Dit deelt de Unie van Schadeverzekeraars mee. De premieverhoging wordt aan een uitbreiding van de verzeke ringsdekking voor lopende verzeke ringen. De kosten van verpleging we gens het lijden aan een psychische aandoening, zullen na 1 augustus worden vergoed tot een maximum duur van 365 dagen per ziektegeval. Thans bedraagt deze uitkeringsduur maximaal 180 dagen. De premie-aanpassing is een ge volg van externe kostenfactoren. Tot de externe kostenstijgingen, behoren verhoging van de ziekenhuis tarieven en een stijging van de ho noraria. Ook de bouw van nieuwe ziekenhuizen heeft invloed op de pre mie voor de ziektekostenverzekering. De ziektekostenverzekeraars consta teren voorts een algemene otljglng van de kosten door toeneming van het aantal ziekenhuisopnemingen per aantal laboratorium-onderzoekingen, röntgenfoto's, e.d. Het ministerie van Eoonomische Zaken is door de Unie van Schade verzekeraars ingelicht over de pre mieverhoging. cent neemt en de prijzen zeven pro cent zijn gestegen, blijft er nog vijf procent welvaartsverbetering over. Er is opgemerkt, dat van vakoonds- zijde zou zijn gezegd, dat men met nieuwe eisen zou komen als het in dexcijfer ongeveer zeven procent zou stijgen. In het midden latende of dit van vakbondszijde inderdaad zo is gesteld, merkte ir. Bosma op, dat een stijging van zeven procent zou over eenkomen met ongeveer acht pun ten. En zover is het volgens hem nu nog lang niet. Niet in paniek Overigens zijn de vakcentrales wel geschrokken door de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, maar niet in paniek geraakt. Zowel het NVV als het NKV stellen zich op het standpunt, dat eerst een on derzoek zal moeten worden ingesteld naar de oorzaak van de prijsstijgin gen en wat de seizoeninvloeden daarop zijn. Het hoofd van 't bureau voorlichting van het NKV, de heer H. ten Brink, voegde er echter wel aan toe: „De situatie is gevaarlijk, want door prijsstijgingen dreigt de bereikte loonsverhoging teniet te worden gedaan". Het NVV onder streepte nog eens, dat niet op korte termijn valt te zeggen, welke haar standpunt zal zijn met betrekking tot de loonvorming volgend jaar. Belasting De vakcentrales roeren zich dezer dagen wel. Het overlegorgaan heeft gisteren namelijk ook nog een tele gram gestuurd naar staatssecretaris Van den Berge over de wijzigingen van de belastingvoorstellen. Het overlegorgaan heeft daar „met ern stige bezorgdheid kennis van geno men". Vooral van de wijziging van de vijf procent aftrek-regeling van de verwervingskosten voor de loon- en inkomstenbelasting. Door de aantoonbare kosten van nu honderd VRAAG DEMONSTRATIE HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 gulden op 180 gulden te brengen, betekent deze wijziging voor grote groepen werknemers een verzwaring van de belastingdruk. Daar de kos ten van lidmaatschap van een vak organisatie deel uitmaken van ver wervingskosten treft deze maatregel met name de georganiseerde w nemers. Het overlegorgaan pro testeert dan ook „met klem" Ten gerieve van de toeristen die straks weer komenwordt het Atomium in Brussel grondig schoongemaakt. Twee arbeiders die beslist geen last van hoogte vrees (mogen) hebben, zijn be zig de vedette van de Expo 1958 te reinigen. 'n Etentje buitenshuis! Bezoek dan ons NIEUWE RESTAURANT op de eerste etage. Ook voor recepties en partijen. Zondags geopend van 1224 uur. GANGETJE 14 - TEL. 24905 Amsterdamse politie besliste: (Van onze A'damse correspondent) Het Duitse geïllustreerde weekblad Quick, waarin 'n fotoreportage staat van Prinses Irene en haar echtge noot, mag in Amsterdam niet open- Inzendingen van 1 Haringprijsvraag1 Wij herinneren onze lezers er- aan, dat de inzendingen voor de 1 Haringprijsvraag morgen met de 1 eerste post aan ons bureau moe- 1 ten worden bezorgd. De vraag i luidt ditmaal: Hoeveel kantjes haring worden maandag 25 mei aan de Katwykse afslag verhan deld? De inzendingen moeten 1 voorzien zün van het opschrift „Haringprijsvraag" en van de 1 naam en het adres van de in- 1 zender. De directie van het LD i heeft belangrüke geldprijzen be- schikbaar gesteld: 1ste prüs f 50,2de prijs f 25,3de prijs 20,5 prijzen van f 10,en 10 prüzen van f 5,1 Advertentie Raumann en Teppema vraagt wegens overbelasting van onze kleermaker een (THUISWERKER), voor confectie. MAARSMANSSTEEG 2—6 LEIDEN TELEFOON 21673 de Regu- /erwyderd. Het mag echter wel worden verkocht. Het nieuwe nummer van Quick bevat 4 pagina's met foto's van 't verblijf van prinses Irene en prins Hugo in de Italiaanse badplaats Positano. De prinses draagt op enkele foto's die kennelijk met een telelens zijn genomen een bikini. Het blad was by de boekhandel opengeslagen voor de etalageruit ge hangen om de aandacht van het publiek te vestigen op de serie fo to's. Maar voor de dag voorbij was kreeg de filiaalchef bezoek van een politieagent, die „technische gege vens" kwam vergaren. In de avond uren nam men een hoofdinspecteur waar die aandachtig het openge slagen tijdschrift bekeek. De volgende ochtend om kwart over tien stopte een politieauto met twee agenten. Zij vroegen de chef te spreken en omdat deze nog niet aanwezig was, lieten zij de bood schap achter dat hij zich op het tenhandelaar dringend verzocht het blad uit de etalage te verwijderen. Hy heeft hieraan gevolg gegeven omdat, naar hy ons zei, hy liever goede maatjes met de politie blijft. De chef van het bureau Singel zei desgevraagd: „Wü hadden klachten gekregen over deze wyze van etale ren. De mensen spraken er schande van. Dat is de reden, dat wy hebben verzocht het tijdschrift daar te nemen". Levenslang voor oorlogsmisdadiger Een rechtbank te Ellwangen in de Westduitse deelstaat Baden-Würt- temberg heeft gisteren de 57-jarige Ernst Heinrich Schulz, een voorma lige politieman, tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hü in het voorjaar van 1942 te Komarow in het Poolse district Lublin vier joodse burgers had vermoord. Schulz zit sinds november 1961 in voorarrest. Schulz was destijds hoofd van de gendarmerie in het district Lublin. De beschuldiging dat hij nog vijf moorden op zijn geweten had, werd niet bewezen geacht. Voordat hij naar de gevangenis ging om zün straf uit te zitten, mocht hü gedurende een half uur met zijn zoon praten. Om een even tuele ontsnapping te voorkomen werd hij van de gevangenis van Ellwangen overgebracht naar de pas gebouwde strafinrichting in Stuttgart-Stamm- heim. FRIO DIEPVRIES TIEN JAAR OPGESLOTEN IN STAL heeft de politie een ongeveer vijf tigjarige vrouw uit een stal be- vryd, waarin zy langer dan tien jaar opgesloten was geweest. De ongelukkige verkeerde in een ver regaande staat van vervuiling. Haar familie had tot opsluiting besloten omdat zij geestelyk on evenwichtig zou zyn. In de aan de stal grenzende woning woonde een van haar ouders die haar door een trog in de muur te eten gaf. De vrouw, moeder van zeven kinde ren, verklaarde in het ziekenhuis, dat zü 's nachts enkele minuten op de binnenplaats van de boerderij werd gelucht. Wees mooi in mei met Advertentie VOOR DE TUIN Bloemplanten met potkluit Salvia's, Gazania, Ageratum, Lobelia, Alyssum. Portulaca, IJskruid, Kochia Amarinthus, Petunia, Lage Afrikanen Dwergafrikanen, Matricaria, Scanvitalia. W. Segaar Zn. laadhandel DIEFSTEEG 8 TELEF. 21195 VOL AUTOMATISCHE WASMACHINES A .E.G. - IGNES - ENDESIT ERRES - SIEMENS BICO. RONDO @ari ELEGANT EN STERK 1.95 tmivs t Vit het Leldsch Dagblad van i 23 Mei 1864: (Advertentie) Koffijhuis De Groote Vink, Zondag 22 Mei 1864. Groote soiree musi- i' cale, te geven door de familie C Mueiau. Aanvang ten S ure. Op de plaats der stieren gevechten te Valladalid had den 16en dezer de aangekon digde ontmoeting tusschen een stier en een otifant plaats. De stier werd geheel uit het veld geslagen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1