LEIDSCH DAGBLAD VS-ambassade in Moskou wemelde van microfoons Belastingwi j zigingen gaan 19 miljoen kosten FRANSE DIVISIES MET KERNWAPENS Vleesprijzen blijven onrustbarend stijgen Veertig apparaten inde muren ontdekt Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 20 MEI 1964 No. 31264 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 In de muren van de Amerikaanse ambassade in Moskou is een netwerk van veertig kleine microfoons ontdekt, die in het gebouw aangebracht voordat dit in 1953 door de Verenigde Staten werd gehuurd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse i Zaken, dat dit gisteren onthulde, heeft krachtig bij de Sowjetrus- «sische regering geprotesteerd en de Verenigde Naties op de BE hoogte gesteld. Dit geval van afluistering, aldus functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington, is het ergste, dat zich tot dusver bij een Amerikaanse diplomatieke ver tegenwoordiging achter het ijzeren gordijn heeft voorgedaan. m Verscheidene van deze luisterapparaten zijn in de afgelopen elf jaar in werking geweest, aldus neemt men van Amerikaanse rijde aan. Fel protest van Washington hadden toen een kamer bassadegebouw geheel „gedemon- teerd". Dit was geschied op instruc- m Washington om na te gaan in de ambassade Russische luis- ifrinstrumenten waren verborgen. eenmaal de eerste micro- loon had gevonden, kwamen ook de indere voor de dag, omdat de in- sfnanenten onderling door draden aren verbonden. Ofschoon de apparaten klaarblij- lelijk in de stalinistische tijd war er sangebracht is er daarna toch ge- gemaakt. Al het latere Terbouwingswerk was door Russen verricht. Het besluit om het gebouw ,ult te kammen" werd in februari (oor de Amerikaanse regering geno- Veiligheidsfunctionarissen ito ambassade in Moskou werden Washington ontboden Echte Frans ontdekt Hals onze Haarlemse correspondente De directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, de teer H. P. Baard, heeft een ge- tchilderd mansporttret eigen dom van de familie Hotinov in Mufderberg een oorspronke- ':e Frans Hals verklaard. Het xirtret, ongeveer 1 meter hoog tn 75 cm breed', stelt een man aet hoed voor, in de linkerhand loudt hij een veer of een veer- gewas. Wat de betekenis liervan zou zijn is voor de heer Baard nog een raadsel. De man gekleed in een met een kant je witte kraag afgezet zwart 'ambuis. Het schilderij verkeert perfecte staat. Proef met maaii-capsule De V.S. zullen volgende week dins- een proefmodel lanceren van het polio-ruimteschip dat in 1969 twee tannen op de maan moet zetten. Een Saturnusraket zal de slechts tefc Instrumenten gevulde satelliet in a baan om de aarde brengen. Het werikaanse bureau voor lucht- en itoitevaart (Nasa) wil met deze roefneming de ervaring opdoen die i om onder meer de aandrijf- ontwikkelen. Deze raket zal t-—.«al zo lang zijn als de huidige, 2 achtendertig meter meet. Advertentie amolweer vandaag'- WEERBERICHT IIJNA OVERAL DROOG it K.N.M.I. verwacht van heden- morgenavond: Op de meeste titsen droog weer met opklarin- ^Zwakke tot matige westelijke 2(1. Koudere nacht, morgen over- f? ongeveer dezelfde temperaturen "vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) - op: 04.38; onder: 20.36 ui «aan op: 15.08; onder: 03.19 Hoogwater in Katwijk: «B; laagwater: 7.29 en 20.19 Dommer bestaat uit 18 pagina s. plan op te stellen. Dit behelsde o.a. het volledig slopen van een der ka mers. Daarbij kwam een van de mi crofoons aan het daglicht. Bij ver der onderzoek bleken verscheidene van deze toestellen tien tot vijfen twintig centimeter diep in de muren te zijn gemetseld. De draden kwamen tenslotte bij elkaar op een punt, waar zij ondergronds het gebouw verlieten. Hoewel de microfoons niet van het nieuwste type waren, werden zij ge voelig genoeg geacht om een gesprek op te vangen, dat op drie tot vier Laos: Amerika overweegt maatregelen De Verenigde Staten hebben gis teren gewaarschuwd, dat zij maat regelen overwegen ook op het mi litair vlak ter bescherming van de neutraliteit en onafhankelijkheid van Laos. Interventie door de V.S. in Laos zelf zou echter uitgesloten zijn. Een woordvoerder van het State De partment zei verder, dat de activiteit der VS is gericht op een diplomatie ke oplossing van de crisis in Laos. Volgens de jongste berichten duren de aanvallen van de Pathet Lao voort. De pro-communistische strijd krachten schijnen er op uit te zijn de (neutralistische) regeringstroepen geheel uit de Vlakte der Kruiken te verdrijven. Engeland heeft Rood-China offi cieel verzocht zijn invloed aan te wenden, opdat er een einde komt aan de vijandelijkheden in Laos. WILLY BRANDT de burgemeester van West-Ber- lijn, die in de Verenigde Staten verblijft, heeft een bezoek ge bracht aan mevr. Jacqueline meter afstand ervan in de kamer werd gevoerd. De microfoons werden ontdekt in kamers op verschillende verdiepingen van het gebouw waar de belangrijkste kantoren zijn ge huisvest. (Zoals men zich herinnert hebben de Russen de Amerikaanse ambassade in Moskou enige jaren ge leden een fraai „wapen" aangeboden, dat de Amerikaanse adelaar voor stelde. Deze vogel verborg eveneens een microfoon, waarop Stevenson in ae Verenigde Naties de aandacht vestigde) Brazilië roept ambassadeur terug uit Mexieo deeld, dat de Braziliaanse ambassa deur in Mexico, Pio Correa, naar Brazilië is teruggeroepen. Dit bete kent volgens het ministerie niet, dat de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen zijn verbroken. Deze kunnen op het niveau van zaakge lastigden worden gehandhaafd. In Mexico weet men niets van een wijziging in de betrekkingen met Brazilië, aldus een mededeling die de Mexicaanse pers van het ministerie van Buitenlandse Zaken had ontvan gen. In deze verklaring heet het ver der dat de Mexicaanse minister van Buitenlandse Zaken niet officieel op de hoogte is gesteld van het vertrek van ambassadeur Correa. In Brazilië zijn maandag negen Chinezen, die beschuldigd worden van pogingen om een revolutie te doen ontketenen, officieel in preven tieve hechtenis gesteld. De Chinezen twee journalisten en leden van een handelsmissie werden al sinds 3 april vastgehouden. Het militaire tribunaal, dat de preventieve hech tenis gelastte, gaf ook opdracht tot de arrestatie van zes Brazilianen, die in een brief aan een van de betrok ken Chinezen worden genoemd. Vrachtwagens rijden weer op Spanje Volgens de Nederlandse Kamer van Koophandel in Madrid heeft de Spaanse regering besloten van heden af weer vergunningen te verlenen voor goederenvervoer langs de weg naar Spanje. Aan een Rotterdamse expediteur is reeds vergunning verleend om van daag nog met vier vrachtwagens goe deren naar Barcelona te vertrekken. In Madrid zijn de daar nog lig gende aanvragen om vergunningen voor ritten op Spanje, in behande ling genomen. De Tweede Kamer zal volgende week een aantal belasting ontwerpen in behandeling nemen. Wetsvoorstellen, die al jaren op stapel staan. Maar op de valreep heeft staatssecretaris Van den Berge nu nog enkele wijzigingen aangebracht, die de schat kist jaarlijks negentien miljoen gulden gaan kosten. De aanpas sing van loon-, inkomsten- en vermogensbelasting betreft voor namelijk de oudedags- en gezinsvoorzieningen. In deze wijzigingen wordt echter ook zijn oorspronkelijk ontwerp al 150 verder verhoogd, dat ver eist is voor de z.g. vijfprocentsrege- ling. In het nieuwe wetsontwerp zal de aftrek van vijf procent wegens kosten van verwerving pas mogen in gaan als het af te trekken bedrag minstens 180 gulden bedraagt. De grens ligt nu nog op 100 gulden, maar de bewindsman had daar in Versterking van de NAVO Frankrijk zal tegen 1970 over vijf gemechaniseerde divisies, uitgerust met tactische kernwa pens, kunnen beschikken, aldus deelde een woordvoerder van het opperbevel van het Franse leger gisteravond mee. Twee van deze divisies zullen onder NAVO-bevel in West-Duits- land worden gestationeerd Het doel is, aldus de woordvoerder, het leger in staat te stellen in geval agressie snel van kernwapens ge- gemaakt. Die vijf procent gaat tot een maximum van 600 gulden. Gaat men daar echter aantoonbaar overheen, dan kan maximaal tot 1000 gulden worden afgetrokken. De xima van man en vrouw zullen daar bij kunnen annuleren, hetgeen thans niet het geval is. De staatssecretaris heeft bovendien voorgesteld algemene aftrek van honderd gulden de z.g. porfaitaire aftrek even eens van 100 op 180 gulden te bren gen. Oudedag sies, die de bassisstrijdmacht Franse leger zullen vormen, vullen met een divisie voor snelle, korte acties overzee. Elk van de di visies zal uit 12.000 man bestaan. Op het ogenblik zijn de Franse divisies 19.000 man groot. De vuurkracht zal echter sterk toenemen door tactische kernwapens, die een bereik van 60 km zullen hebben, luchtdoelraketten voor doelen op geringe hoogte, het gebruik van anti-tank helikopters, zware tanks en een nieuw, licht amfibie voertuig, dat in 1968 in gebruik zal worden genomen. Weer botsing van politie met nozems (Van onze Londense correspondent) Het invallen van de duisternis was gisteravond het signaal voor botsin- f 4500 tot f 5000 te verhogen, Op het moment ligt deze grens nog op f3600, maar de bewindsman had al voorgesteld naar f4500 te gaan. Dit is vooral van betekenis voor hen, die in een vrij beroep werkzaam zijn. Zij kunnen nu beter zorgen voor hun oude dag. Over het algemeen werd tijdens het langdurig mondeling overleg met de kamercommissie klacht geuit, dat de gestelde m ma voor het treffen van maatrege len voor de oude dag wat aar krappe kant waren. De staatssecreta ris is nu aan dit bezwaar tegemoet gekomen. Er komt nu ook een mere mogelijkheid voor een onder nemer om ten laste van de winst, be haald bij overdracht van zijn onder neming, een regelmatige periodieke uitkering, zoals een lijfrente, te be dingen. De uitkeringen behoeven nog slechts direct in te gaan als de ondernemer jonger is dan vijftig jaar en een vrijstelling van het stamrecht (d.i. de gekapitaliseerde lijfrente) tot honderdduizend gulden wenst of wanneer de onderneming wordt over gedragen in geval van invaliditeit. Geeft een ondernemer beneden de vijftig jaar voorkeur aan niet dade lijk ingaande uitkeringen, dan krijgt hij reoht op vrijstelling tot een be drag van f 50.000. Voor de onderne mer, die zestig jaar of ouder is, voor een invalide ondernemer en in ge val van overlijden van de onderne mer is de grens van vrijstelling ver hoogd tot f. 200.000. Op het gebied van de vermogens belasting wordt voorgesteld verdub belde vrijstelling te geven voor rech ten op ingegane lijfrenten en uitke ringen en verstrekkingen terzake van invaliditeit, ziekte of ongeval. Voor de belastingplichtige betekent dit vrijstelling tot f 12.000— voor zijn eduwe f 8000, voor zijn wezen f 4000 n voor zijn andere minderjarige kinderen f 2000. Successierechten j een nog in te dienen wijzigings voorstel op de successiewet 1956 zul len aanzienlijke verruimingen tot stand kunnen worden gebracht. Het gen tussen nozems in Londen de voorsteden. Onmiddellijk optre den van de politie voorkwam erger. De nozems werden waarschijnlijk aangemoedigd door de enorme maar onvermijdelijke publiciteit, die hen op het ogenblik in het middelpunt van de belangstelling plaatst. „Rockers" smeten uit auto's melk flessen naar „Mods" op scooters, maar niemand werd ernstig gewond. In verscheidene delen van de stad ontstonden schermutselingen tussen groepen van dertig tot veertig no zems. In Bromley in Kent werden er vijf gearresteerd. Incidenten de den zich o.a. ook voor bij Hampton Court en Kingstone on Thames. De nozembenden, die gedurende de pinksterdagen Margate binnenvielen. ,oriieni I001" de .vo°rzitter v5n\d» I ri>ilj°en dollar extra verzocht voor zyn vooral opgedreven door~ massaïé p.aatseluke magistraten „ongedierte militaire en economische hulp aan aankopen van hef vasteland met enoemd. Op tweede pinksterdag 'uid-Vietnam. In een speciale bood- me doorlïlgiëenNeXuïï Dit ne'den nozems oen vakantietrein x-hap aan het Congres zegt Johnson komt. omdat de Engelse veepriizen !£e "Uin *w»r £en onderiinge lat dit geld nodig is wegens de toe- toch nog aanzienlijk lager liggen dan eldslag in de trein, v aarbij zes van genomen activiteit van de terrons- op het continent Er woont in Fne-e- ^e^.1511/ytuigen ernstlS werden be- ten en de machtsovername door het land een 23-jarige Nederlander die I bewind van premier Khan. de laatste jaren met groot succes Meer hulp voor Zuid-Vietnam is de bedoeling de limieten voor de verkrijging van particuliere wedu wen-pensioenen evenals in feite voor overheidspensioenen geldt ge heel te laten vervallen. Voor verkrij ging van lijfrenten zou overeenkom stig de voorstellen voor de vermo gensbelasting, de begrenzing van de gekapitaliseerde waarde voor een weduwe te stellen zijn op f 8000 per jaar, op f. 2000 voor de wees en op f 4000 voor alleenstaande wezen. In evenwicht daarmee zal de vrijstelling van een kapitaalsverkrijging bü uit- kering-in-eens voor een weduwe van f20.000 tot f60.000 worden ver hoogd. Het in mindering te brengen bedrag voor reeds genoten vrijstelling voor de periodieke uitkeringen zou dan op f50.000 komen. Onder de grote druk, die van vele zijden op hem werd uitgeoefend, heeft de staatssecretaris nu toch ein delijk een einde willen maken aan de discriminatie van particuliere pensi oenen ten opzichte van overheids pensioenen. De laatste zijn namelijk wel vrijgesteld van successierechten, de particuliere weduwepensioenen niet. In de praktijk betekent, dat een weduwe na het overlijden van haar man tot de zeer onprettige ontdek king komt, dat zij successierecht moet betalen over het gelcapitaüseerde be drag van de lijfrente, hetgeen soms een aanzienlijke som kan zijn. En dus staat die vrouw, die van de lijf rente moet leven voor het grote pro bleem, hoe zij de grote fiscale schuld moet voldoen. Deze gang van zaken was velen een doorn in het oog, te meer daar het niet duidelijk was, waarom de overheidspensioenen daarvan waren vrijgesteld. De staats secretaris gaat nu aan deze onrecht matigheid een einde maken. Het werkschip „Global Ad venturer" is gisteren bij de werf van Verolme op Rozenburg aan gekomen met aan boord onder delen van het REM-televisie eiland. Op deze luchtfoto is dui delijk te zien hoe scheef het 165 ton wegende onderdek van het REM-eiland op het scheepsdek ligt. Op dit onderdek rust nog een deel van de kraandie het begaf toen het gevaarte in Cork aan boord werd geladen. Protest Cuba bij Amerika De Cubaanse regering heeft het Amerikaanse besluit tot beperking van de uitvoer van medicamenten en levensmiddelen naai- Cuba ge brandmerkt als een daad „die elke morele, politieke of menselijke recht* vaardiging mist". In een nota pro testeerde de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken, Raul Roa, via de Zwitserse ambassade in Havanna bij Amerika tegen deze, wat hij noemde, „nieuwe agressie tegen ona volk". Hij waarschuwde „opnieuw voor de zinloosheid en stompzinnig heid van een dergelijke politiek". De Verenigde Staten hadden eerst hun gewetenloosheid op cynische wij ze trachten te verhullen door voed sel en medicamenten van het han delsembargo uit te sluiten, maar de Amerikaanse regering had zich nu toch wel „volledig ontmaskerd", aldus nende blad Revolucion meldt,voert Cuba met firma's in andere „kapi talistische landen" besprekingen voor de aankoop van medicamenten. Ver scheidene farmaceutische fabrieken in Europa zouden hebben aangebo den de produkten te leveren welke Cuba tot dusver uit de VS betrok. Consumenten: invoer moet vrij Het vlees wordt met de week duurder betaald. PrPijsstijgingen als van bijv. één ons biefstuk van één gulden naar f 1,20 zijn geen zeldzaam verschijnsel. Onder de huidige omstandigheid veel export, beperkingen op invoer is het einde van het duur der worden nog niet in zicht. Het Consumenten Contact Orgaan,Engels vlees naar zijn vader, die dat de regering al eerder had zocht tijdelijk een vrije invoer toe te staan, heeft zich thans opnieuw met dit verzoek tot de minister van Land bouw gewend. De verruimende maat regelen die tot dusver zijn genomen, hebben namelijk de prijsstijging niet kunnen tegenhouden. Dat blijkt ook al uit de prijsindex die van 108 vember steeg naar 115 (dec.), (jan.), 125 (febr.), 126 (maart) e (april). Omzet daalt De slagers zijn langzamerhand evenmin gelukkig met de prijsstijgin gen. Hun omzet daalt als zij de ver hogingen geheel doorberekenen. Uit de cijfers blijkt, dat zij hun marges krap moeten houden: tegenover een stijging bij de groothandel van 36 procent tussen mei vorig jaar en nu, stond een verhoging van de kleinhan delsprijzen met 24 procent. Engeland schadigd. vleeshandelaar in ons land ls, expor teert. Ook Argentijns vlees, dat thans niet meer zo overvloedig is als gewoonlijk, is duurder geworden. Advertentie Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 (9ud <ê)pe teuws (Advertentie) Passage 1 naar Java, met het snelzei- 1 lende nieuio gekoperde 1 fregatschip „Anna Digna". 1 Het schip heeft een melkge- vende koe aan boord. Bespre king bij de Reeders Blaauw Co. te A'dam.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1