LEIDSCH DAGBLAD RODEN RUKKEN OP IN VLAKTE DER KRUIKEN TEGENSLAG VOOR R.E.M. Zonnig Pinksteren voor half miljoen toeristen Nr. 2,5,6 NOZEMGEVECHTEN IN MARGATE Vele slachtoffers mn burgerbevolking 54.000 STAKERS Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 19 MEI 1964 No. 31263 Directeur: E. A E. van DishoecK Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 In Laos hebben de communistische Pathet Lao-troepen, ge- tfeund door Noordvietnamezen, de stellingen van de neutralisten de Vlakte der Kruiken (zondag) volkomen onder de voet ge- ipen, aldus deelde premier Soevanna Phoema gisteren mee. En- eland, Rusland en de Internationale commissie van toezicht voor aos stellen pogingen in het werk om een afvaardiging van Khang ay in midden-Laos te sturen om daar prins Soevanoephong, de idcr van de Pathet Lao, te verzoeken een einde te maken aan strijd van de laatste dagen. De premier had Engeland en Rus- and, die beide het voorzitterschap hebben bekleed van de Ge- eefse conferentie over Laos, gevraagd tussenbeide te komen, toorts heeft Amerika de Britten en Russen en andere landen die iplomatieke betrekkingen met Peking onderhouden, verzocht ontact op te nemen met de Chinese autoriteiten. Volgens infor- aties in Washington zijn bij de recente strijd in de Vlakte der ruiken vier tot zes bataljons van de Pathet Lao en de Vietminh tfrokken geweest. Indirect contact IN SPANJE In de grote kolenmijn El Fondon Oviedo in noord-Spanje ging een al mijnwerkers weer aan het maar de stakingsacties breid- zich uit tot dè provincie San- ader, waar de tweeduizend arbei- i de metaalfabriek „Nueva atana Quijano" het werk neerleg - De arbeiders eisen een nieuwe ictieve arbeidsovereenkomst en Jen zich solidair verklaard met de e mijnwerkers en metaalar- in Asturië, ongeveer 37.000 in fel. In het wynbouwgebied Xeres Andalusië zijn nog steeds 15.000 darbeiders in staking. Vanaf heden wordt in de kolen- i een nieuwe arbeidsovereen- gehanteerd, die o.m. een flinke larisverbetering voor de mijnwer- inhoudt. De overeenkomst geldt geheel Spanje met uitzondering ld werkt het grootste deel van de 000 Spaanse mijnwerkers. Op drie verschillende plaatsen in idrid zijn zaterdagnacht drie pri- iief gemaakte bommen ontploft. De ramen waren onder auto's neerge- d. De schade is gering. De vorige ek zijn onder soortgelijke omstan- heden bommen ontploft in Ma- Dertigste Kosmos gelanceerd Baaneorrectie Sonde De Sowjet-Unie heeft gisteren een nwe onbemande kunstmatige sa- liet gelanceerd. Volgens het pcrs- tntschap Tass is de lancering nor- al verlopen. Het was de dertigste lelliet van het type Kosmos. te koers en snelheid van het Rus- che ruimtetoestel „Sonde-I" zijn de tweede maal door racuosigna- van de aarde gewijzigd, zo meid- het Russische persbureau Tass. «Q de correcties werden uitgevoerd het toestel zich op ongeveer dienmiljoen kilometer van de aar- De snelheid werd met vijftig me- per seconde verhoogd, tolgens Amerikaanse deskundigen de Sonde-I vermoedelijk op weg ar de planeet Venus. Het toestel is 2 april gelanceerd en zou Venus ruim vier maanden kunnen be- ^de etalages nr. 2, 5 en 6 van JWelier Siebel, Lange Poten 11 '6n Haag, vindt U Zwitserse lecisie op haar best. Siebel Wegenwoordigt uitsluitend ^horloges van gevestigde 'ereldreputatie. WEERBERICHT ZONNIGE PERIODEN Het KNMI verwacht morgenavond heden- hl de avond en nacht bewolkt en motregen. Morgen zonnige dioden en droog weer. Zwakke oiatige westelijke wind. Weinig i temperatuur, om 11.15 uur). 20 MEI Hoogwater te Katwijk te 11.02 uur. ^agwater te 6.18 en 19.09 uu: lommer bestaat uit 18 pagina's. van Rusk met de Chinezen De rode aanvallers zijn erin ge slaagd het hoofdkwartier van de raai Kong Le, in handen te krijgen. Kong Le heeft intussen een nieuw hoofdkwartier gevestigd in Bang Chong, een dorp aan de voet van de 1200 meter hoge Phoe Tong ten zuidwesten van de Vlakte der Krui ken. Er worden nu medische voor raden naar deze plaats gebracht. De gezinnen van de neutralistische militairen trekken verder naar het westen, de gewonden meevoerend. Vijftienduizend burgers zijn met de terugtrekkende neutralistische sol daten meegetrokken. Onder de bur gerbevolking zouden duizenden slachtoffers zijn, vooral vrouwen en kinderen. Men vermoedt, dat Kong Le en zijn manschappen proberen aansluiting te krijgen met guerril lastrijders in de bergen. De com munisten zitten hen dicht op de hielen. Generaal Kong Le beschikte over zevenduizend man in de Vlakte der Kruiken en over dertig lichte Rus sische tanks. Maar deze tanks kan hij in het ruige terrein buiten de vlakte niet gebruiken. De neutra listen zouden al hun artillerie bij hun terugtocht hebben verloren. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft zondag de kwestie-Laos besproken met vertegenwoordigers van landen van de Zuidoostaziatische Ver dragsorganisatie (ZOAVO). Zoals hierboven gezegd, heeft Rusk een verzoek gericht tot de landen, die betrekkingen met Peking onderhouden, pogingen in het werk te stellen de kwestie-Laos Scheepsbrand: elf doden Bij een brand aan boord van de Noorse vrachtboot „Sandanger" zijn elf personen om het leven gekomen. De brand onstond zondagavond, toen het schip zich nabij de westkust van Mexico bevond. Gisteravond had men twee doden uit zee opgepikt. Het zoeken naar de negen vermisten is gestaakt. Van de zijde van de Amerikaanse kustwacht is meegedeeld dat alle reddingboten van het schip leeg of omgeslagen zijn gevonden. De brand op het schip duurt voort. met de Chinese leiders te bespre ken. In Amerikaanse officiële krin gen zou het gevoel overheersen dat de Verenigde Staten de schendin gen van de Geneefse verdragen in zake Laos niet langer kunnen toe staan en dat de crisis „op de een of andere manier" dient te worden opgelost. De Amerikaanse senator Barry Goldwater heeft zondag in Califor- nië een communiqué uitgegeven, waarin hij o.m. verklaarde dat Laos aan een communistisch bewind is overgeleverd doordat de Ameri kaanse regering erin heeft toege stemd een coalitieregering te steu nen waarin de communisten duide lijk in het voordeel zijn. „Ik verzoek de regering", aldus senator Goldwater, „onmiddellijk de Republikeinse leiders te ontmoe ten om zich op de hoogte te stellen van hun gezichtspunt inzake de toestand in Zuidoost-Azië. Zo dit niet geschiedt dring ik er met be zorgdheid bij de regering op aan, dat zij zelf haar politiek aan een onderzoek onderwerpt, in de hoop dat de huidige crisis kan worde^ beëindigd evenals de chaos verlies aan mensenlevens". het Kraanann breekt af - deel van t.v.-eiland stort neer Er bestaat een grote kans, dat er een maand vertraging zal ontstaan bij het bouwen van een t.v.-eiland van de R.E.M. voor de kust bij Noordwijk. Zaterdag gebeurde er een ongeluk op de werf van Verolme in Cork (Ier land). Een zwaaiarm van een grote hijskraan brak af, toen men bezig was het 160 ton wegende beneden- stuk van het kunstmatige eiland aan boord te brengen van het werkschip „Global Adventurer". De vracht viel vijf meter omlaag op het scheepsdek. Een 25-jarige Spaanse zeeman werd gewond. Hij liep een bekkenfractuur op. Hij maakt het nu echter goed. T erneergeslagen De schade aan het eiland is ook minimaal. Toch kwam ir. P. S. Hee- rema van de combinatie Brown and Root-Heerema, die belast is met het transport en het plaatsen van het R.E.M.-eiland, diep terneergeslagen uit Ierland terug, waar hij de schade had opgenomen van het ongeluk. De schade aan de kraan is namelijk zeer groot. Met de vernielde kraan is de „Global Adventurer" zondagmiddag uit Cork vertrokken. Het schip wordt vannacht bij Verolme op Rozenburg verwacht, waar men onmiddellijk aan het werk zal gaan om de kraan- arm te herstellen. In Ierland was de apparatuur daarvoor niet aanwezig. Ir. Heer erna wijdt de pech aan een ontwerpfout van de kraan. Gepoogd zal worden op kort termijn de repa raties te verrichten, opdat het f.v.- eiland alsnog deze maand op zijn plaats kan komen. Waar een nieuwe arm van daan moet komen was gisteren nog niet bekend, maar alle mogelijkheden zouden op korte termijn worden on derzocht. Desnoods zou men belang rijke onderdelen per vliegtuig uit Amerika laten overkomen. Want het R.E.M.-karwei moet deze maand gereed komen. De „Global Adventurer" is namelijk begin juni gecontracteerd voor een ander werk. Het is dus öf het R.E.M.-eiland staat rond 1 juni voor de kust öf er zal een vertraging ontstaan van tenminste Onzeker persoonlijk sterk geïntere seerd in de R.E.M. Derhalve vroegen Zo zag op vele plaatsen langs de kust het strand er uit tijdens de zeldzaam mooie pinkster- meer terug. Een half jaar eerder we hadden nog een keus gehad. Nu niet meer. We kunnen slechts hopen, dat deze wet ons niet zal treffen. Eén ding wil ik graag duidelijk stellen. Onzerzijds is er geen sprake van een houding van „ze doen ons toch niets", zomin als er een kwestie is van „wij zullen de regering of de zuilen eens pesten". Wij hebben zuiver op basis van de bestaande wetten en uit gaande van ons zakelijk inzicht ge meend iets te kunnen doen, waarmee wij in een behoefte voorzagen en onze eigen zakelijke belangen dien den. Wij kunnen nu, gezien het ge- investeerde geld en de aangegane verplichtingen alleen maar doorgaan. Niet uit koppigheid noch uit een ge voel van „we hebben lak aan alles", maar simpel en alleen omdat het ver lies, dat wij lijden als wij stoppen minder zal zijn dan we doorgaan en de ingediende wet in zijn volle zwaarte zal worden toegepast. Is dat het geval, dan is het spel ook hele maal uit. Want met het eiland is niets anders te beginnen. Het zou voor ons een heel zware slag bete kenen. De vraag is en blijft echter of dit wetsontwerp aanvechtbaar is. We zullen rustig afwachten", aldus ir. Een beeld van de nozemge vechten in Margate: een van de misdadige herrieschoppers wordt in een stevige greep weg gevoerd. De linker agent heeft al een blauw oog opgelopen, ter wijl een onbezettepolitiehelm langs zijn hoofd suist. De rech ter agent heeft inmiddels ook al weer aandacht voor een andere oproerkraaier. Dubbel feest Leids voetbal Tweede pinksterdag 1964 zal met gulden letters in de anna- len der Leidse voetbalgeschie- f derüs worden bijgetekend. Twee f voetbalkampioenen op één dag, een bijzonder verheugende ge- beurtenis voor de op dat punt niet verwende Sleutelstad. UVS i speelde gelijk tegen Neptunus i (22), hetgeen voor de blauw- witten voldoende was om de vlag uit te kunnen steken en f hun vorig seizoen verloren ge- f gane plaats in de eerste klasse f te heroveren; Lugdunum won met 14 bij Alphia en mag zich i sinds gisteren tweedeklasser i noemen. Voor reportages van i deze voor Leiden grote wed- a strijden zie men de sportpagi- Terreur van Mods en Rockers (Van onze Londense correspondent) Het is tijdens de pinksterda gen in sommige Engelse bad plaatsen met name in Mar gate, dat de nozems ditmaal als voornaamste doelwit voor hun relletjes hadden uitgekozen weer rauw eraan toe gegaan. Het was een herhaling van de schokkende gebeurtenissen in Clacton met Pasen. Het waren weer de „Mods'' en de „Roc kers", de twee beruchte groepen waarin de Engelse massajeugd zich al naar hun uitdossing en vervoermiddel heeft gesplitst, die in ware veldslagen tegen el kaar losbrandden en ook de rest van de bevolking terroriseerden. Uit Londen waren gedurende het \akantieweekeinde ongeveer twee duizend nozems naar Margate ge stroomd, de Mods met hun lange wapperende haren en hun Edwar- diaans-getailleerde jasjes en smalle broekspijpen op hun scooters en de Verkeer raak in de knoop EEN HALF MILJOEN buitenlanders hebben zonnige pink sterdagen in Nederland doorgebracht iets minder dan de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen had verwacht. De vreemdelingen hebben dan ook over het algemeen gemakkelijk onderdak kunnen krijgen. De hotels en pensions waren weliswaar vol, maar de V.V.V.'s beschikten over veel adressen van particu lieren. Anders was het met het verkeer. Sommige gedeelten van ons wegennet, b.v. het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht en we gen in gróte plaatsen langs de kust, waren niet in staat de enorme verkeersstroom te verwerken. Verheugend was, dat de toeristen zich over grote delen van Nederland hebben verspreid, al bleef de kust streek magnetische aantrekkings kracht uitoefenen. Plaatsen aan de Zeeuwse Noordkust ontvingen nooit zoveel toeristen als in het afgelopen weekeinde. De Keukenhof in Lisse trok 65.000 bezoekers. Andere topeve- nementen waren: de Efteling 55.000, Blydorp 30.000, Schiphol en Avifau na 22.000, de Scheveningse pier 46.000 en Madurodam 36.000 bezoe kers. Ruim 150.000 kampeerders hebben tijdens de pinksterdagen hun tentje opgezet. De helft hiervan bestond uit buitenlanders. Voor het eerst waren de kampeerterreinen in het Gooi vrijwel vol en kregen de terreinen in Drenthe en de Achterhoek meer be zoekers dan normaal. Van vier ui 's avonds elf uur pinksterdag het Oudenrijn ur 's middags tot draaide op tweede circus" op het ver- Keukenhof dicht J f De Keukenhof in Lisse wordt f f morgenavond gesloten, zo heeft f het bestuur besloten. Het be- stuur aeht het risico, doordat i de bloemen als gevolg van de i weersomstandigheden snel ver- i a welken, nu te groot geworden, a i De Keukenhof heeft dit jaar J weer meer bezoekers (circa f 700.000) getrokken dan in het f f topjaar 1962 (circa 650.000). ,f keersplein Oudenrijn bij Utrecht op volle toeren. Meer dan twintig politie mannen waren ingezet om de auto kettingen zo snel mogelijk te laten passeren, maar zij konden niet voor komen dat zich files vormden van soms twaalf kilometer lang, die maar wieltje voor wieltje opschoten. Het verkeersplein verwerkte in de top- uren circa 8000 auto's per uur. De „praatpalen", waarmee de po litie by Oudenrijn experimenteert, hebben inmiddels hun nut bewezen. Via deze palen bereikten de politie vijf meldingen van pech of aanrij dingen. Veel hulp heeft de Rijkspo litie ook gehad van de radiovereni gingen, die tijdens de drukke uren voor het eerst waarschuwingen en aanwijzingen aan het verkeer gaven. Zeeland Zeeland heeft gisteren ook ruim schoots zijn deel van de verkeers drukte gehad. 's Middags en 's avonds schoven duizenden en dui zenden auto's bumper aan bumper over de Zeeuwse tweebaanshoofdweg met een snelheid van nauwelijks 15 km per uur. Er deden zich enorme opstoppingen voor. Bij Goes en Krui- ningen moesten onoverzienlijke file auto's soms reeds tien kilometer voor déze plaatsen wachten, zonder ook maar een meter vooruit te komen. Vliegtuigbotsing boven Wenen Zeven inzittenden kwamen om het leven, toen zaterdagmiddag boven het centrum van Wenen twee sportvlieg- tuigen met elkaar in botsing kwamen en neerstortten. Wonder boven won der vielen er geen andere slachtof fers. Een der toestellen stortte op slechts tien meter afstand van een volle schouwburg neer. Het andere ramde de muur van een gebouw van drie verdiepingen alvorens in een winkelstraat te belanden. Wat de oorzaak is van het ongeluk In zwart leer gestoken Rockers op hun motorfietsen. Anderen kwamen F er trein en auto. Honderden sliepen 's nachts op het strand en barricadeerden zich in groepjes achter verschansingen van ligstoelen. Op deze uitgelezen eerste pinksterdag gingen zy elkaar, al spoedig na zonsopgang, met stokken, stenen en flessen als pro jectielen, gillende en joelende te lijf. Ouden van dagen, die meenden rust in de zon te hebben gevonden, zaten stijf van schrik middenin het strijdgewoel, dat de gehele dag voort duurde. Het ergste was misschien wel, dat voor duizenden vakantie gangers de steeds weer oplaaiende gevechten op het strand een extra- vermakelijkheid schenen te vormen. Men hing over de balustrades van de boulevards om vooral niets te mis sen en zag lijdelijk toe, hoe de no zems hun primitieve instincten op elkaar en op ieder die hun in de weg trad, botvierden. De politie was ditmaal voorbereid, maar bleef meestal op een afstand, haar voornaamste taak was het stadje zelf en vooral de winkeliers tegen de ziedende jeugdbende te be schermen. Tegen deze concentratie van honderden nozems stonden de agenten, ondanks het gebruik van de gummistok en ondanks de verster kingen welke uit alle delen van Kent werden aangerukt, echter vrij wel machteloos. De nozems vochten niet alleen on derling, maar maakten grote delen van Margate onveilig. Zij sloegen ligstoelen aan splinters en legden er in de avond een groot kampvuur mee san. Het was de omgekeerde wereld. Sommige nozems oefenden hun ter reur uit met eigen honden. Nozem meisjes rolden met elkaar vechten de over de grond en als altijd vuur den zij de jongens aan. Bedorven dag Gedurende enige tijd was het kalm. De nozems dansten op muziek van het piratenstation Caroline, welke uit hun transistorradio"s blerde. Na de eerste botsingen verscheen overal politie. Langs de zeekant stond op elke 25 meter afstand een agent, een horde trok toen achter „het front" om, drong een café binnen en sloeg daar alles kort en klein. Toen een gewonde nozemleider werd gearresteerd, schreeuwde hij zfjn makkers toe „het plan" verder uit te voeren, het scheen allemaal precies te zijn doordacht. Men zag tegen dat tijdstip angstige gezinnen van het strand huiswaarts keren. De prachtige vakantiedag was verduis terd en bedorven. De ruiten van een pas gereedgekomen bejaardenflat moesten het ook ontgelden. Steeds weer kwam een nieuwe golf van ge weld op. Huilende als hyena's keer den zich tegen het eind van de zondagmiddag byna alle nozems te gen de politie, in spreekkoor haat- kreten slakende. O Slot pag. 2 (9ud 9Ê. teuws Uit het Leidsch Dagblad van 18 Mei 1864: I Naar wij vernemen, is aan H.H. Zaalberg, vader en zoon, I deken-fabrikanten, een bij- I zondere hulde ten deel geval- len: zij zijn benoemd tot i Eereleden van de Académie Nationale Agricole,, Manu- i focturière et Commerciale te Parijs. (Advertentie) Muziekfeest 1 te Leiden, te geven door de 1 Leidsche Zangvereeniging den 19 en 20 Mei 1864. des avonds te zeven uur in de Hoogl.kerk. Toegangskaarten ad. f 0,25 verkrijgbaar bij den boekhandelaar P. Engels. a

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1