Idyllische ontmoeting van Engelsen en Roodhuiden ging eraan vooraf Verpaupering der artiesten door film, radio en televisie AMERIKA ONTSTOND OP 4 JULI 1776 Uncle Sam's wieg stond in Virginia WERKELIJKE FEITEN WORDEN MISKEND Geen sprake meer van bestaanszekerheid 5 jpgerichl 1 maart 1860 Zaterdag 16 mei 1964 Vierde blad no. 31262 (Bijzondere medewerking) icrde juli 1776 was een belangrijke dag in de wereldgeschiedenis, oen schudden dertien Engelse koloniën in Noord-Amerika officieel ({Engelse koloniale juk af. Gemeenlijk houdt men het er in Europa op, il de geschiedenis der Verenigde Staten op 4 juli 1776 begon. De Engelsen, it is te zeggen sommige Engelsen stellen dat begin later, namelijk op (november 1782, omdat pas op die dag Engeland de Verenigde Staten als mogendheid erkende. De Amerikanen zelf gaan veel verder terug. Ejijaan voorbij aan het feit, dat de Verenigde Staten geruime tijd Engels liniaal gebied zijn geweest, weshalve zij zeggen, dat de geschiedenis van nland begon met de eerste Engelse vestiging op het tegenwoordige grond- bied der Verenigde Staten. Die vestiging heette Jamestown, gelegen in de it Virginia, en begon in 1607. Zo'n heel jonge mogendheid zijn de Ver- jjde Staten dus niet naar Amerikaanse opvatting. Dat zij het met deze, (liig aanvechtbare, datering ernstig menen bleek in 1957, toen de Ameri- nen het driehonderdvijftigjarig bestaan van hun land vierden en bij die (Itgenheid een grote, kostbare tentoonstelling hielden in „hun wieg" imestown. Van Alkmaar begon de victorie, zeggen de Nederlanders. Bij 'n begon de historie, zeggen de Amerikanen. gelsen in de (huidige) Verenigde Staten en de Indianen waren, blijkt ger van Elizabeth 1, verleen- uit het volgende relaas. t te it ibei maal octrooien, waarbij Engelsen Jifpiachtigd werden om in de Nieu- Wereld nederzettingen te stich- l James onderdanen lieten er slist geen gras over groeien, eds in mei 1607 verschenen er ie betrekkelijk kleine, onder En- se vlag varende schepen voor imond van een (toen nog niet ende) Noord Amerikaanse ri- .Een aantal mannen ging land en kreeg een goede in- van de streek. Kort nadien ien er 144 Engelse avonturiers - zo u wilt pioniers op de r van die rivier, die zij ter ran hun koning de naam James Rivier gaven. De mannen begonnen met de bouw van enige huizen en Doemden de nederzetting gemaks halve Jamestown. Jamestown was de eerste geslaagde Engelse neder - Ktting op het tegenwoordige grond iebied der Verenigde Staten. Daar- de Amerikanen James town de bakermat van hun natio- 'e bestaan. Voortreffelijk verzorgd 'aar als de Amerikanen de ge schiedenis der Verenigde Staten laten beginnen met [imestown1607, dan rijst de leifrraag, waarom niet nog enige tien- Wen jaren eerder? Want reeds lóór de stichting van Jamestown hren er Engelsen in Amerika ge- «eest. En zij werden er voortref- ontvangen! Dat wat we lar zullen noemen '„voor- en Uncle Sam's geschiede- Sjs droeg zo af en toe zelfs een ^'jna idyllisch karakter. De man, belangrijke rol &'ing van koningin Elizabeth I. «ij was tevens een ondernemend een voortvarend ontdek- ■„„.w^ger. Op 25 maart 1584 weeg Raleigh van zijn vorstin „pa cten", krachtens welke hem het techt werd toegekend om in Ame- 'ruim gezegd) belangen te "rwerven. Raleigh haastte zich om zijn nieuwe rechten gebruik k maken. Nog vóór april (1584) W einde liep voeren reeds twee tan Raleigh's schepen via de Ka- ^ische Eilanden en West-Indië de oostkust van de Nieuwe d. Op 4 juli (.1584) kregen --hepen zij stonden onder £vd van de kapiteins Amadas Barlow en hadden als stuur- I Wn-gids de Portugees Simon Fer- I ^ïdez aan boord land inzicht. I f'i zeilden nog een kleine 200 km. lr"" de kust in noordelijke rich- -n lieten toen ter plaatse waar ®Jde kust van Noord-Carolina ligt, ankers vallen. beide gezagvoerders kregen W uitstekende indruk van het ®d. De bevolking was gastvrij, F'iik en openhartig. De Rood- Wden ontvingen de blanke man- als zeer gewaarde gasten. Een 0?r tochtgenoten schreef, dat een ^endelijker volk niet te vinden Op hun beurt waren de Engel en vriendelijk en correct, zodat J Keen sprake was van wrijving andere onaangenaamheden.Hoe F%, ja, welhaast idyllisch de dekkingen tussen de eerste En- Tjjdens een verkenningstocht kwam een groepje Engelsen in een Indiaans dorp. De mannen waren moe en bezweet. De vrouw van het opperhoofd verwelkomde hen en zorgde voor hen als een moeder. „Zij liet ons plaatsnemen schreef een der tochtgenoten bij een groot vuur, trok ons onze kleren uit, waste ze en droogde ze nadien. Enige vrouwen trokken ons de kousen uit en wasten ze, ter wijl andere vrouwen onze voeten met warm water reinigden. De vrouw van het opperhoofd zorgde, dat het ons aan niets ontbrak. Toen wij schoon en droog waren, bracht zij ons nadat ze ons ~n vlfberecht te eten had gegeven naar een soort tafel. ueii Wcj inet graan, geroos terd wildbraad, gekookte en ge bakken vis, meloenen en andere vruchten, welke spijzen voortreffe- Model van de Matthew" het eerste Engelse schip, dat de Nieuwe Wereld bereikte. lijk smaakten. Toen enige Indianen terugkeerden van de jacht met wa pens in de hand en wij een beetje schrokken, joeg de vrouw van het opperhoofd de mannen weg, liet ze echter eerst hun pijlen en bogen breken en stuurde ze toen de poort uit. „Tot hier dit ooggetuigenver slag van een der eerste ontmoe tingen van Engelsen en Roodhui den op een plek, die niet zo heel ver verwijderd was van wat Uncle Sam later zijn bakermat noemde. Het moet beslist een bijzonder aar dig tafereel zijn geweest. Geen der aanwezigen had natuurlijk maar het flauwste besef, welke gevolgen uit d'e toen schroomvallig begonnen verovering van de (latere) Verenig de Staten door de blanken zouden voortvloeien voor Roodhuiden en blanken gelijkelijk. Raleigh was een man, die de wereld en de mensen kende. Hfj koningin (.„The Virgin Queen" of tewel de maagdelijke koningin) te eren. Jamestown, later gesticht, lag in Virginia. Aanvankelijk omvatte Virginia alle gebieden ten noorden van Florida. De (huidige) Staat Virginia kreeg zijn definitieve gren zen pas na de afsplitsing van Ca rolina in 1622 en van Pensylvanië in 1684. John Cabot Raleigh's schepen waren echter niet de eerste Engelse sche pen, die in de Nieuwe Wereld kwamen. De grote ondekkingsreizi- ger, die de eerste reis van Enge land naar Amerika maakte, was gebo- Italië John Cabot. Cabot ren Venetiaan en heette in Italië Gavotta, maar toen hij onder de regering van Hendrik VII in Bristol ging wonen, verengelste hij zijn naam. Hij vatte het plan op om een weg van Engeland naar Indië (Azië) te zoeken benoorden Ame rika om. In mei 1497 koos hij zee, maar reeds in augustus van dat jaar was hij weer terug in Enge land. Hij had de noordwestelijke doorvaart niet gevonden, maar wel had hij Labrador en Newfoundland ontdekt. New-Foundland werd En- geland's eerste kolonie in de Nieu we Wereld. Het is thans de jong ste provincie van Canada. De Engelse koning was John Ca bot bijzonder erkentelijk voor zijn prestaties en benoemde hem tot groot-admiraal. Lang heeft Cabot van die rang en functie niet kun nen genieten, want reeds in 1498 stierf hij. Zijn schip, „The Mat thew" geheten, is een der beroem- Vraagt men een Amerikaan, wanneer de geschiedenis der Verenigde Staten begon, dan noemt hij een jaar lang vóór het eigenlijke begin van die geschiedenis. Hoe is dat te verklaren? Wat wij in deze beschouwing John Cabot ter sprake brach ten geschiedde niet, omdat wij hem en zijn schip bij Uncle Sam's vaderlandse geschiedenis zou den willen inlijven, maar veeleer omdat hij en „The Matthew" niet onvermeld mogen blijven in een beschouwing, hoe kort ook, over de aanvang der betrekkingen tussen Engeland en de Nieuwe Wereld, be trekkingen, waaruit de Verenigde Staten goed. laat ons dan maar zeggen: in 1607 in Jamestown! geboren werden. Roemeense delegatie in VS aangekomen In New York is gisteren een Roe meense delegatie aangekomen voor besprekingen in Washington met Van ambtelijke zijde in Washing ton is vorige week gezegd, dat de besprekingen naar verwachting on geveer twee weken zullen duren. Marin noemde Roemenië een nog al Jong land in volle ontwikkeling. De Roemeens-Amerikaanse onder handelingen zouden bijdragen tot een verdere ontwikkeling van de be trekkingen tussen Roemenië en de Verenigde Staten. Noorwegen viert 150 jaar grondwet Koning Olav van Noorwegen, het voltallige Noorse kabinet en de le den van het parlement (het Stor ting) zullen zich zondag naar het dorp Eidsvoll, even ten noorden van Oslo, begeven, waar een plechtigheid zal worden gehouden in dezelfde za,al, waar 150 jaar geleden de Noor se grondwet die nog steeds van kracht is, door de afgevaardigden vvi het volk werd ondertekend en waar de eerste Noorse koning sinds de Middeleeuwen werd gekozen. Na in de schaduw van Denemarken te hebben verkeerd binnen een unie die meer dan vierhonderd jaar had geduurd, werd Noorwegen in 1814 een onafhankelijke staat met een democratische regeringsvorm, geba seerd op de ideeën van de Ameri kaanse en de Franse revolutie. Britse boten bij Borneo beschoten Het officiële Indonesische persbu reau Antara heeft gisteren gemeld, dat de Indonesische kustwacht op Oost-Borneo een Britse patrouille boot heeft beschoten. Daarbij is een Engelse matroos gedood en een an dere gewond, aldus het persbureau. De patrouilleboot voer bij het ei land Noenoekan de Indonesische ter ritoriale wateren binnen. In een ander bericht uit Oost-Bor neo zegt Anfiara* dat een Engels oorlogsschip door Indonesische bewa pende jonken is verdreven, toen het schip bij het eiland Tawao de In donesische wateren schond. Het En gelse schip was gedwongen naar Ta wao terug te keren nadat er een vuurgevecht was geleverd, aldus An tara Rockefeller wint in Oregon Gouverneur Nelson Rockefeller van New York heeft gisteren bij de Republikeinse voorverkiezingen in Oregon een onverwachte overwin ning behaald. Algemeen was ver vacht dat Henry Cabot Lodge de meeste stemmen zou krijgen in de strijd tussen de Republikeinse kan didaten voor het presidentschap. Toen ruim 60 procent van de stem men geteld was. had Rockefeller er 60.216, Lodge 48.761, senator Barry Goldwater 32.390 en de vroegere vice president Nixon 30.938. MICHÈLE MORGAN exclusief produkt van de industrie Moeilijk aanbod Maar zijn de radio en de televisie dan niet eveneens een middel van bestaan?. Ook die mogelijkheden mo gen voor de acteurs niet worden over schat. Van de 2000 toneelkunstenaars die op de medewerkerslijsten van de radio figureren, komen er regel matig maar een 3 a 400 aan bod. En hun aantal zal spoedig weer dras tisch worden verminderd, nu in het raam van de reorganisatie van de Franse radio, ter wille van de con currentie met de commerciële en om- roepsstations van Luxemburg, Monte Carlo, Europa I en Andorra, haar culturele functie zelve ingrijpend wordt herzien. In plaats van instru ment en voertuig van cultuur zal muziek die men aanhoort zonder naar te hoeven luisteren, moeten worden. En in die ontwikkelingslijn. De schijn bedriegt En de televisie die dan toch iede re week minstens twee toneelstukken plus een dagelijkse stroom van revue cabaret- en circusvoorstellingen pro- Een paar handschoenen Koningin Elizabeth 1, een schenk van de Universiteit i Oxford in 15'rr (Van onze Parijse correspondent) WANNEER het toneel, alhtans in Parijs, zich beter dan de film heeft weten te handhaven tegen de concurrentie van de televisie, dan werd gelijktijdig de sociale positie van de acteur door die ontwikkeling niettemin zo versmald en ondermijnd, dat hij nu van een redelijke bestaanszekerheid nauwelijks meer kan spreken. Er zijn dezer dagen in Frankrijk weer nieuwe cijfers gepubliceerd die waard zijn geciteerd te worden. Slechts roem voor enkelingen Het aantal professionele en semi- professionele acteurs en actrices wordt in Frankrijk vandaag op 5.000 geschat. Toen vóór de opkomst en de bloeitijd van de film alle Franse ste den van enige omvang minstens één eigen theater bezaten en Parijs al leen al ruim 80 schouwburgen telde, was er ook wel een „markt" voor zo'n menigte. Die markt is nu, eerst door de film, toen door de televisie tot zulke bescheiden dimensies ineen ge schrompeld dat er hooguit nog maar voor een 1500 kunstenaars een boter ham te verdienen is. Een schrale boterham voor de helft. Een smal bestaan voor een kwart. Welvaart voor een vijftigtal. Rijkdom voor een twintig „vedettes" of „sterren" wier namen iedereen kent en wier glorie iedereen verblindt. Men is verblind... het publiek der werkelijke feiten verhoudingen. En een miskenning waardoor de toeloop van steeds nieu we drommen van talenten en pscu- dotalenten direct bevorderd wordt. Alleen in Parijs zijn al 200 privé- cursussen en scholen gevestigd die zich ten doel stellen het toneel van „nieuw bloed" te voorzien. En elk jaar worden er een tienduizend jon gens en meisjes ingeschreven die voor zeker 95 hun energie en mis schien hun gaven dus aan een wissie illusie en mislukking versmijten. Men erkent dat tegenver één geëngageerde acteur zeven of acht collega's steun trekken, en bij de actrices is die ver houding zelfs één op twintig. „Werkeloosheid is in ons vak regel", zo heeft een bekend Frans acteur on langs opgemerkt. Die degradatie of verpaupering heeft zich voor de Franse acteur in twee étappes voltrokken. Toen de film alle provinciale en ongeveer de helft der Parijse theaters opslorpte om ze als bioscoop weer uit te spuwen, vond eerst een ruim deel der toneelkunste naars tenminste nog een uitwijkmo gelijkheid naar de studio's. Een uit wijkmogelijkheid die zich hoofdzake lijk tot de figuratie en de rollen van het secondaire Dlan beperkte, aange zien de filmindustrie zich haar eigen idolen en sten-en doorgaans zélf schiep. Er zijn maar weinig acteurs en ac trices geweest die hun roem en waar de van de planken naar het film scherm wisten over te dragen en tegenover die enkelingen een Fer- nandel, een Raimu, een Jouvet, een Fresnay, een Michel Simon, een Ed- wige Feuillère staan de tientallen die hun successen op het witte doek niet lang hebben overleefd. Doch sedert vijf jaar is nu zelfs die beperkte uitwijkmogelijkheid nog weer veel geringer geworden. Verge leken met 1957 werden in 1961 hon derdmiljoen bioscoopkaartjes minder verkocht. Een terugloop die natuurlijk zijn onmiddellijke weesrlag ook op de produktie van films deed gelden. In 1962 werd dan ook (met 44 films) de produktie, vergeleken bij 1956, ge halveerd. De gages verminderden, verhoudingsgewijs, bovendien, zon der dat ze nog altijd daadwerkelijk immers de formule „verdeling der ri sico's" uit, die inhield dat een ac teur pas recht op de complete uitbe taling van zijn honoraria had, nadat de film zijn eerste winst zou hebben afgeworpen. Een acteur die i stuk weet te bemachtigen, ziet wel plotseling zijn publiek tot een kring van tien miljoen koppen groot en zijn bekendheid in overeenkomstige mate groeien, maar die glorie i« een ééndagsvlieg. Aangezien de keuze bijna onbe perkt is, kunnen de tv-regisseurs zich de luxe permitteren voor elke rol een acteur te engageren wiens „type" of „karakter" de figuur 't zui verst dekten. Het TV-publiek identificeert de ac teur trouwens sterk met zijn rol en hij zal dus niet gauw voor een an der emplooi opnieuw worden verko zen. Er zijn voorbeelden te over van toneelkunstenaars die in een feuil leton of een ander stuk een dag en soms ook weken lang, de TV-kri- tieken beheersten om daarna en juist tengevolge van die triomf, ner gens meer, en op de planken even min, werk te kunnen vinden. Een rol in een stuk dat succes had, ver zekerde een acteur vroeger 300 voor stellingen in Paradijs, plus nog een drie maanden tournee door provin cie en buitenland. Bij de televisie is voor hem de room er nu in één avond afgeschept, voor weken en soms voor vele maanden. In 99 van de 100 gevallen honger' De conclusie kan voor de acteur dus wel moeilijk heel zonnig luiden. Louis Jouvet heeft over zijn kunst eens gezegd: „il faut ètre pret a en crever (je moet bereid zijn ervoor te creperen). Die bereidheid waar van Jouvet eveneens zelf het bewijs geleverd heeft is voor zijn nako- meilngschap vandaag welhaast een verplichting geworden. De aankomende acteur of actrice weet anders gezegd vandaag dat hij of zij 99 kansen op de 100 heeft in zijn of haar vak, zo niet terwille van de kunst, honger te zullen moe ten lijden Noord-Rhodesië wordt Zambia Op de conferentie in Londen over de onafhankelijkheid van Noord- Rhodesië, is men het eens geworden grondwet, waardoor dit Britse pro tectoraat nog dit jaar een onafhan kelijke republiek zal worden. Deze republiek zal Zambia heten. Volgens afgevaardigden zal het be sluit, dat gisteren is gevallen, dins dag op de slotzitting van de confe rentie worden geratificeerd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7