RIPOLIN Geneesmiddelen-onderzoek door Rijksinstituut in Leiden Prof. Ubbink aanvaardt leerstoel wijsbegeerte natuurwetenschap H.C.W. bestaat dit jaar een lialve eeuw Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 16 mei 1964 Tweede blad no. 31262 RIGO staat voor zware taak In het Farmaceutisch Laboratorium van de Leidse Universiteit aan de Hugo de Grootstraat wordt dinsdag a.s. het Rijksinstituut voor Geneesmiddelen-onderzoek (RIGO) officieel geopend door de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. A. J. H. Bartels. Zoals gebruikelijk vindt de officiële opening plaats nadat de instelling zelf al enige tijd aan het werk is. Het instituut werd officieel in het leven geroepen op 23 januari 1963 als uit vloeisel van de jaren daarvoor aangenomen wet op de genees middelenvoorziening. Het is voorts min of meer een voortzetting jn andere vorm van het Rijksinstituut voor Pharmacotherapeutisch Onderzoek, dat in hetzelfde gebouw maar in veel kleinere ruimte was gevestigd, en dat met de stichting van het nieuwe instituut werd opgeheven. Voorts worden in het instituut on derzoekingen verricht op verzoek van de farmacopee-commissie, op verzoek van artsen en apothekers, in op dracht van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, en op researchterrein. Overbelasting Het instituut staat b\j zijn geboor te voor een zware overbelasting. De bijna 5000 in de handel zijnde ver pakte geneesmiddelen van voor het in werking treden van de wet moe ten namelijk thans in ijltempo word- den onderzocht. Daarvoor heeft men drie jaar de tijd. Maar inmiddels hebben de nieuwe verpakte genees middelen (een paar honderd per jaar voorrang bij het onderzoek, omdat die eerst op de markt mogen komen na registratie en dus o.m. na on derzoek in het Leidse instituut, ter wijl voor de vroegere verpakte ge neesmiddelen voorlopig nog een ont heffing bestaat in dien zin, dat de officiële registratie binnen drie jaar gesanctioneerd behoort te zijn. Duizend per jaar Het RIGO werkt thans met per soneelssterkte van 21 man, waarvan acht wetenschappelijke medewerkers, inclusief de directeur dr. C. A. Teij- geler, 8 analisten, 3 administratieve krachten en twee bedienden. De vier bij het voorgaande instituut werkza me wetenschappelijke medewerkers zijn naar het nieuwe instituut over gegaan. In het afgelopen jaar werden bij na 800 onderzoekingen verricht. Zo als gezegd moet er „poot aan" ge speeld worden om de toevloed van aanvragen voor registratie voor reeds in de handel zijnde verpakte genees- Vele taken De taak van het nieuwe instituut, dat gehuisvest is in 'n nieuw gebouw de ruimte op de bovenste etage van het Farmaceutisch Laboratorium, is veelzijdig. In algemene zin gaat het om een deel van de overheidstaak welke voortkomt uit de in 1958 aan genomen wet op de geneesmiddelen voorziening. Er zijn 5 jaren voor no dig geweest, om de overgangsrege lingen te treffen om het van kracht worden van deze wet mogelijk te ma ken. Het RIGO, dat nu 'n efficiente be huizing, een zeer moderne en voor alsnog adequate outillage benevens een" behoorlijke personeelsbezetting heeft gekregen, heeft als eerste taak chemisch-farmaceutische hoeda- ïeden van verpakte geneesmidde len te controleren. Met ingang van oktober j.l. moesten opgrond van de nieuwe wet alle verpakte geneesmid delen, die in ons land verkocht wor den, geregistreerd worden. Dat wil zeggen dat hun samenstelling, berei- door de farmaceutische indus trie zelve beschikbaar gestelde gege- s. Zij moeten aan nog meer ei- voldoen, maar het gaat ten aan- jAzien van dit nieuwe instituut in Lei den slechts om deze aangelegen- geheid. Voordat een verpakt genees middel officieel door een wettelijke instantie wordt geregistreerd, moet Leidse instituut voor een gedegen onderzoek zorgen, dat ech ter niet op biologisch een heelkundig terrein ligt, doch slechts op chemisch ei4en farmaceutisch terrein. Zoekt een GERO-CASSETTE van f40.— of f400.—. v. d. WATER, HaarLstraat 207 heeft het. De Gero-specialist. Christenvrouwen „op reis" De Ned. Chr. Vrouwenbond, afde- ling Leiden-Centrum, besloot gister avond in het gebouw Rehoboth het winterseizoen met een zeer goed be zochte ledenbijeenkomst. Tot het wel- iaJ slagen ervan droeg ditmaal in hoge mate bij de heer G. A. Olff uit Rijs wijk, die met zijn echtgenote een reis naar de Scandinavische landen maak- aandachtig en dank baar gehoor vond voor zijn reisver- dat hjj toelichtte met tal van fraaie en zelfvervaardigde kleuren- ébif,dia's. d bijeenkomst stond onder leiding de presidente, mevr. A. A. van der KwaakVan der Berg, die na een korte meditatie, gebaseerd op Hand. 2:1-4, een hartelijk welkomstwoord tot het echtpaar Olff richtte. De heer Olff, een vlot en onder- jjj houdend verteller, nam zijn reisge- K zeischap allereerst in gedachte mee naar Kopenhagen, waar oun. een be zoek werd gebracht aan het slot Rosenborg, de mooie haven „De Lange Linië" en de kleurrijke en traditionele wachtparade voor de Koninklijke paleizen. Hierna werd de reis voortgezet naar Stockholm, de stad met de prachtige moderne winkelcentra en waar men tevergeefs naar achter buurten zoekt. In het zeer drukke stadscentrum wordt het verkeer door tunnels, gan- en viaducten geleid, welke enor- verkeersmolen drie verdiepingen telt. Bij de rondleiding door de stad ,e|lvormden de hoogtepunten een kijkje in het Nationaal-Museum (met Rem - brandts „Claudius Civilus") en het het Stockholms open luchtmuseum. Vandaar ging de reis naar het hoge Noorden, werd de pool cirkel gepasseerd en kreeg men in een Lappenkamp te Jukkasjarvi een interessante en leerzame indruk van het leven en werken van dit noma denvolk. Na enige boeiende impres sies van het noorderlicht te hebben gekregen, werd via Narvik in zuide- richting door Noorwegen ge- waarbij de aanwezigen ruim- de gelegenheid kregen kennis Geveilde percelen 1.24.160.— door de heer Laieber. Het woonhuis Prins Hendrikstraat Bemijnd op £.4500.— door de heer eerman q.q. Het woonhuis Pasteurstraat 2b en gemijnd op £.9100— door v. d. Hoogt q.q. Het woonhuis Waardstrsat 6. ge- itad op 4600— door de heer Kluy- Sberg. Het woonhuis Waardstraat 59, ge- JJM op f. 4300— door de heer Kluy- Statutenwijziging Wernink's Beton Wernink's beton- en aanneming Jatschappij n.v. stelt der statuten voor, waarbij het kapt- der vennootschap wordt ver- «Mgd tot 5 miljoen, verdeeld in "«delen van f 1000 en f 100, Hiervan .Tl» geplaatst en volgestort f2,2 mil ten. Op het ogenblik bedraagt het hpitaal 3.001.000, verdeeld in aan- van f 1000. Hiervan is geplaatst •a Volgestort 1.600.000. middelen te verwerken. Daarom zal het ongetwijfeld nodig zijn, in de komende jaren boven dit aantal 800 onderzoekingen uit te kon De modernste apparatuur, die keurigheid van onderzoek paart snelheid en efficiency staat hiervoor naar de mening van de leiding van het instituut borg. Verantwoorde investering De overheid heeft veel in de in richting van het instituut moeten investeren, maar zij heeft dit ge daan uit de wetenschap, dat het om 'n waardevolle bijdrage tot de volks gezondheid ging, terwijl ook de far maceutische industrie met een officiële registratie gediend is. Ove rigens was 't tegenover die industrie waarmee de beste relaties worden onderhouden, een plicht om met de modernste middelen en technieken te werken, nu de overheid zelf eisen stelt ten aanzien van de produkten van deze industrie. Halve eeuw in de echt verbonden Op 8 mei zijn voor het echtpaar Joh. Krasenberg-Bramer, Beetho- venlaan 48 in Leiden, de gouden truidsdagen ingegaan. De bruiloft wordt op de trouwdag, 20 mei, Er is voor het echtpaar reden tot dankbaarheid, want zowel de 76-ja- rige bruidegom als de 74-jarige bruid genieten een goede gezondheid. Bo vendien zijn zij voor hun leeftijd nog bijzonder vitaal. Van verveling is dan ook geen sprake: man en vrouw doen samen de huishouding, gaan samen op stap en ontvangen samen veel visite. Bruid en bruidegom zijn beiden in Zutphen geboren en zij zijn daar ook in het huwelijk getreden. De heer Krasenberg is achtenvijftig jaar lang typograaf geweest. In 1918 ver huisde hij met zijn vrouw naar Dordrecht en in 1926 naar Leiden. Hij heeft dertig jaar bij de firma Fulle gewerkt, waar hij chef van de boekbinderij was. Het echtpaar heeft geruime tijd op de oude Rijn, naast de boekbinderij, gewoond. Twee maanden geleden betrokken bruid en bruidegom een moderne centraal verwarmde be jaarden wo ning aan de Beethovenlaan, waarmee z\] bijzonder ingenomen zijn. Boven dien hebben zij van de kinderen het echtpaar heeft twee getrouwde dochters en zes kleinkinderen een televisietoestel ten geschenke gekre gen. Het zal de heer en mevrouw Krasenberg op hun trouwdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Advertentie RIPOLIN Snelverf voor binnen en buiten. Met 3 Extra's: Extra glans, Extra dek- j kracht, Extra duurzaamheid! met Bewaart eenheid des geestes door band des vredes Oecumenische dienst in Pieterskerk Daartoe uitgenodigd door de Oecumenische Raad Leiden en het diakonaat der R.K. Kerk waren gisteravond circa 300 christen, gelovigen uit diverse kerken, in de Pieterskerk bijeengekomen om daar, met het oog op het na derende Pinksterfeest, zich te bezinnen op de tekst uit Eph. 4 3 „Bewaart de eenheid des geestes door de band des vredes". is 't èf! Pastoor J. Bergers van de Oud- Kath. Kerk en dr. A. Dronkert, geref. predikant alhier, vierden in deze sa menkomst, welke met zang en schrift lezing werd afgewisseld, het woord. Pastoor Bergers bepaalde zijn ge hoor speciaal bij het eerste gedeelte het tekstwoord: „Bewaart de eenheid des geestes". Hoewel wij Principiële studie-opzet Gistermiddag heeft prof. dr. J. B. Ubbink in het Groot Audito rium van de Leidse Universiteit zijn ambt als buitengewoon hoog leraar in de wijsbegeerte der exacte natuurwetenschappen aan vaard met een oratie onder de titel „De begoocheling van het van zelfsprekende, fenomenologische filosofie en wijsbegeerte der na tuurwetenschappen". Nieuwe iudeliug De oratie stond in het teken van de overgang van het oude op het nieuwe Academisch Statuut. Dit nieuwe sta tuur concentreert, in tegenstelling tot het oude, de studie in die wijsbe geerte in één faculteit, de zgn. Cen trale Interfaculteit. Naast een studie voor het doctoraal examen in de wijs begeerte, waarbij óf de systematische wijsbegeerte óf de geschiedenis der wijsbegeerte als hoofdvak fungeert, bent dit nieuwe statuut ook een doc toraal examen, waarbij de wij; b.v. de wijsbegeerte tuurwetenschep als hoofdvak fun geert. Deze hoofdvakstudie kan echter slechts gekozen worden door heil, die kandidaatsexamen afgelegd heb ben in de faculteit waaronder dat we tenschapsgebied ressorteert, of als bij vak, door hen die een bijvak uit de betreffende faculteit kiezen. Daarmede stelt de wetgever zich, op gelukkige wijze., op het standpunt dat de wijsbegeerte van een wetenschaps gebied slechts met vrucht beoefend kan worden door hen, die op dit ter rein, door een grondige vakweten- schappelijke scholing, thuis zijn. Tweeërlei standpunt is nu met be trekking tot de wijze waarop de wijs begeerte van een wetenschapsgebied beoefend moet worden, denkbaar. In de eerste plaats kan men stellen dat de filosoof uit kracht van eigen den ken een kader te ontwikkelen heeft. resultaten van lijk onderzoek ten volle kunnen worden. Men kan zich echter óók op het standpunt stellen dat „wetenschap slechte uit zichzelf ver staan kan worden", zodat het de taak van de filosoof is door een analyse van het vakwetenschappelijk onder zoek de „filosofie", die daaraan impli- Prof. Ubbink wordt gecompli menteerd door een van zijn leer meesters, prof. dr. W. van der W oude. (Foto LD/Holvast) cdet ten grondslag ligt, te ontdekken en expliciet te stellen. Voorwaarde voor de eerste opvat ting is een beroep op de evidentie, op het volstrekt vanzelfsprekende, op laatste waarheden die slechte door wijsgerige bezinning gegeven kunnen worden; voorwaarde voor het laatste is intieme kennis van het vakweten schappelijk onderzoek. In dit velband ging spreker uitvoe rig in op de fenomenologie van Hus- serl die het eerste standpunt in neemt en oefende daarop kritiek uit door naar voren te brengen, dat Husserl's theorie der „Anschauung", afgezien nog van interne inconsis tentie, in ieder geval voor de wiskun de en de exacte natuurwetenschap niet opgaat, en dat Husserl, door zijn theorie misleid, dit onderzoek mis- tefcent en de rol van de onderzoeker achtte dan ook, in aanslui ting op de bedoeling van de wetgever, alleen dë laatste opvatting aanvaard baar. Na de oratie, dié met de gebruike- vanavond, aldus spreker, voor dezelf de God staan, zien wij tegelijkertijd dat er nog weinig zichtbaar is van de eenheid des geestes. Straks zal ieder op zijn eigen wijze en in zijn eigen kerk Pinksteren gaan vieren. Vast staat echter, dat een mens, die bid dend op God wacht, God ook in zijn binnenste ontvangt. Hebben wij el kander lief. dan beminnen wij God. Ontlopen wij elkaar, dan ontlopen wij God. Een God, die üi Zijn Woord heeft gezegd: voorzover gij, dat één van Mijne minsten hebt gedaan, zo hebt gij, dat Mij gedaan. Als broeders en zusters zullen wij elkander moeten vinden door de geest, die in ons woont. De Geest van Pinksteren. Dr. Dronkert, die, zoals gezegd, meer de nadruk legde op „door de band des vredes", zeide aan de hand van Eph. 2 14, dat een waarachtige vredte met God betekent, dat de muur der vijandschap wordt wegge broken. Als Kerk van Jezus Christus zijn wij nog maar nauwelijks begon nen te lopen op de weg, welke leidt naar het bewaren van de eenheid. De belangrijkste vraag is daarbij echter niet wat wij kunnen doen, doch wat wij zijn als Kerk van Christus om deze eenheid te vertolken. Een vrede met God en elkander is echter het enige middel om te komen tot open baring van Christus' Kerk. Wij zul len in dit geval vervuld moeten zijn met de Pinkstergeest. In harmonie met God, zullen wij voor elkander moeten leven. Een litaniegebed tussen voorgan ger en gemeente, waarbij het „Blijf bij ons, Heer" telkens, terugkeerde, besloot deze oecumenische dienst, waai-voor o.a. vele predikanten, gees telijken en de deken van Leiden be langstelling toonden. LPSV-sabreurs Officiële püblikatie kampioen De LPSV-sabelploeg bestaande uit de heren Verzijden, De Vos en Smiet heeft gisteren in Den Haag onge slagen het kampioenschap equipe voor het district West van de Neder landse Politie Sportbond verovert. Smds 1945 had het Leidse team steeds de tweede plaats ingenomen achter Den Haag. De Hagenaars eindigden nu als tweede, Rotterdam als derde. als volgt ls geregeld. Maandag 18 mei wordt dinsdag 19 mei 1964. Dinsdag, 19 mei wordt woensdag 20 mei 1964. De ophaaldienst tegen het speciale In de jaarvergadering van aandeelhouders der Hollandse Constructie Werkplaatsen N.V., deelde de president-commissaris, dr. M. Jansen, in zijn openings woord mede, dat de vorig jaar om persoonlijke redenen afgetreden president, mr. H. J. M. Loeff, we gens familieomstandigheden niet aanwezig kon zijn. Dit vond spre ker jammer, omdat hij hem hier gaarne nogmaals dank had ge tracht voor zijn vele verdiensten voor de HCW. Temeer betreurde spreker zijn aftreden, omdat hij gaarne gezien had, dat mr. Loeff het gouden jubileum van de N.V., dat in oktober-november van dit jaar herdacht zal worden, als president-commissaris had mee gemaakt. Omtrent de jubileumviering deelde de voorzitter mede, dat de herden king voor het grootste deel intern zal geschieden. Er zal evenwel op 6 november een officiële receptie wor den gehouden. Voorts zal tr gelegen heid van dit feit een jubileum-divi dend van 5% aan aandeelhouders worden uitgekeerd uit de reserve voor bijzondere doeleinden. Het jaarverslag en de balans, en Zeer geschokt over optreden van ds. J. M. D. v. d. Berg f Verklaring van twaalf Leidse J hervormde predikanten Hoewel dit voor de meeste gemeenteleden overbodig zal zijn, willen wij, predikanten van de Hervormde Gemeente f van Leiden, zeer tegen onze zin, door de omstandigheden J hiertoe genoopt, eenstemmig uitspreken, dat wij met ver ontwaardiging hebben kennis genomen van het optreden van ds. J. M. D. van den Berg in de kerkdienst in de Pie terskerk op Koninginnedag. Wij zijn hierdoor zeer geschokt. Uiteraard zal in de eerstvolgende vergadering van de Centrale Kerkeraad over deze zaak worden gesproken, re den waarom wij nu in het openbaar op deze kwestie niet nader ingaan. H. J. van Achterberg H. Bouter J. A. Eekhof J. Groot W. J. H. Hubeek P. Kloek A. J. Lamping K. E. H. Oppenheimer J. Poort P. L. Schoonheim D. J. Vossers J. de Wit Ter verklaring diene, dat ds. Van den Berg in deze preek, waarvan wij in ons blad van I mei j.l. een verslag gaven, met betrekking tot de geloofsovergang van Prinses Irene, enkele uitdrukkingen heeft gebezigd, waaraan, naar is ge bleken, velen aanstoot hebben genomen. Er zijn dan ook bij de Centrale Kerkeraad verscheidene protesten binnen gekomen. Red. verlies- en winstrekening vereisten geen besprekingen. Wel vroeg een der aandeelhouders hoe het kapitaal der N.V. wasb elegd, waarop de voorzit ter mededeelde, dat dit in obligaties geschiedt. Op een nadare vraag, of het niet gewenst is in onroerende goederen of participatiebewijzen te beleggen, antwoordde de voorzitter, dat men op onverwachte momenten de beschikking over geld moet kun nen hebben en uit onroerende goe deren is dat niet onmiddellijk te ver wezenlijken. Het bestuur wilde deze kwestie nog wel nader bezien. De financiële verslagen werden hierna goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 21%. waarvan reeds 6% als interim-dividend is uitge keerd. De aftredende commissaris, de heer M. P. J. M. Jansen, werd bij accla matie herkozen. De directeur, ir. E. Bongaerts gaf vervolgens een uiteenzetting over het afgelopen jaar, dat ongunstig be ïnvloed werd door de maandenlange winter en de onrust in het bedrijf als gevolg van de toestand in de gehele metaalindustrie. Door eendrachtige samenwerking werd bereikt, dat in het afgelopen jaar nog verschillende opdrachten konden worden opgele verd. Wat de vooruitzichten voor het komende boekjaar betreft, deelde spreker mede, dat er goed wordt ge werkt, dat de bezetting goed is en de orders niet tegenvallen, hoewei het gehele jaar nogi niet 'bezit is. Spreker had evenwel hoop op een goed verloop van 1964. N.E.M. 15% In de vergadering van de Ned. Electrolasch Maatschappij, eveneens geleid door dr. M. Jansen als presi dent-commissaris. schonk deze aan dacht aan het feit. dat de N.E.M. in heta fgelopen jaar een belangrijke opdracht verkreeg voor de vervaardi ging van een aparatuu voor nucleaire installaties. Uit een groot aantal in zendingen werd het Nederlands pro ject van de N.E.M. gekozen. Deze apparatuur is een volledige installa tie het beproeven van het gedrag van een stoomgenerator voor nucleaire scheepsvoortstuwing, waarvan de voorbereidende proeven en research in werkplaatsen en laboratorium van de NEM werden uitgevoerd. Naar aanleiding van de invoering van een nieuw calculatiesysteem, vroeg een der aandeelhouders in lichtingen over de belegging van ka pitaal en merkte op, dat de kluis geen spaarbank mag worden. Spr. vroeg, of het de bedoeling was dit geld weer te gaan gebruiken, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit geld op 'n bepaald moment wan neer is niet te zeggen weer in het bedrijf aangewend kan worden., 'n Andere vragensteller informeerde, of het niet beter is inplaats van obliga ties aandelen of onroerend goed te kopen, hetgeen de voorzitter deed op merken. dat men bij het bezit van obligaties altijd de beschikking houdt over het geld. Dat is niet het geval bij onroerende goederen, doch het bestuur wil deze kwestie wel nader onder ogen zien. Hierna werden de jaarstukken zon der verdere bespreking goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 15%, waavan reeds 6% als interim-divi dend is uitgekeerd. Tenslotte werd ook hier de heer M. Jansen als com missaris herkozen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3