„Het is geen kunnen, maar kwestie van van durven" AAP-VROUW Ewoud Hondius kan veel verhalen Baan bij politie lokt wel aan JAC. KEEREWEER: OOK LEIDEN HEEFT ZIJN B.B.T.B.B.A. Reportage: PIET GOOSEN Foto HOLVAST gebruiken), eerst een tijdje met een „mentor" meelopen en daarna wor den ze door een ballotagecommis sie beoordeeld. TOPDAGEN Pasen en 12 en 3 mei waren topdagen voor het toe risme in Nederland. Pinkste ren, zal bij mooi weer, wel niet anders zijn. Topdagen, ook weer voor de Leidse ama- teurgidsen. Maar ze ontvangen de vreemde gasten graag. Ze leren er wat mee en de buitenlanders ook! Student lijdt weer honger De Amsterdamse student Tj. Bijlsma wil weer niet eten. Hij is voor de tweede maal in hongerstaking gegaan. De eer ste keer deed hij dat op 31 maart om de aandacht van het welvarende deel van de wereld te vestigen op de armoede in India. Gisteren, op de dag dat de staat Israël zijn bestaan begon, is Bijlsma in de hongerstaking gegaan. Hij voert nu een actie om de terugkeer mogelijk te maken van Palestijnse Arabi sche vluchtelingen naar hun vroegere woonplaatsen in Is raël. Ook wil de hongerende stu dent meer financiële steun voor de activiteiten van de UNR- WA, een organisatie van de Verenigde Naties die onder andere steun verleent aan de Arabische vluchtelingen. Bijlsma denkt 16 dagen te vasten, één dag voor elk jaar dat de Palestijnse Arabische vluchtelingen in ballingschap leven. Hij is van plan deze actie ieder jaar te herhalen, tot dit vluchtelingenprobleem is opge lost. EWOUD HONDIUS uit Den Haag, maar rechten stu derend in L|iden, is de lande lijke voorzitter van de Neder landse Amateurgidsenbond. Hij vindt het ook niet zo belang rijk als je je niet zo heel vlot in een vreemde taal kunt uitdruk ken. Hij zegt: ,,Het belangrijk ste is dat je Nederlands spreekt". Want dan kan een bondslid tenminste als tolk fungeren. Ewoud heeft al heel wat eigen aardige voorvallen meegemaakt. Eens leidde hij een Algerijn door Den Haag, die vroeg hoe hij over de Algerijnse politiek dacht. Ewoud had toevallig juist een artikel in de Times gelezen en dit herinne rend zei hij, dat nu Algerije 'n an dere regering had gekregen, de economische politiek beter was dan daarvóór. De Algerijn maakte zich daarop bekend. Hij bleek de afge zette minister van Economische Zaken te zijn. Hoge gasten Ewoud heeft ook miss Johnson uit Amerika rondgeleid, voordat mister Johnson de Amerikaanse president was. Ook ging h(j eens op stap met een bijzonder vriendelijke Zweed. Achteraf bleek deze prins Bertil te ijjn, die incognito had gereisd. Ga zo maar door, verhalen, verhalen. Het is een bijzonder af wisselende hobby, dat rondleiden. Twee leden keken vreemd op hun neus, toen zij enige „Engelsen" Den Haag hadden laten zien. Een „En gelsman" zei na afloop in onmis kenbaar zuiver Hollands: „Die h.b.s.'ers spreken al bijzonder aar dig Engels". Kerstkaarten Dat de leden een grote kennis senkring krijgen, blijkt o.m. uit het feit dat ze veel brieven en ansicht kaarten uit de hele wereld ontvan gen. Voorlg jaar kwamen met Kerstmis alleen al op het Haagse hoofdbureau van de bond 200 kerstkaarten binnen. Er blijkt bij de Nederlandse jon gemannen een redelijke en gezon de belangstelling te bestaan voor 't politievak. Tot deze conclusie is men gekomen nadat de aanstel lingsleeftijd voor een baan b ver laagd tot 17 jaar. In politiekringen was men aan vankelijk niet zo geestdriftig over de nogal drastische verlaging van de aanstellingsleeftijd. In de prak tijk komt het erop neer, dat de jongelui na hun theoretische en praktische vorming en na het ver vullen van hun diensttijd ab mili tair, so rond de 21 zullen zijn, wanneer hun feitelijke politietaak aanvangt. De resultaten van de tests waaraan de jeugdige sollici tanten worden onderworpen, sfyn tot dusverre zeer gunstig. Wij, leden van de B.B.T.B.B.A., vormen een vereniging van jonge mensen, voor het merendeel scholieren en studenten. Wij bieden U graag onze diensten aan, zonder daarvoor enige vergoeding in welke vorm ook te willen accepteren. Het is ons een eer de buitenlandse bezoeker te mogen ontvangen en hem als gast van ons land tegemoet te treden. Op deze manier willen wij bijdragen tot een betere internationale verstandhouding terwijl wij anderzijds de buitenlandse talen leren beheersen en het plezier beleven ons land beter te doen kennen. In het algemeen staan wij gedurende de schoolvakanties, de weekeinden en de maanden juli en augustus ter beschikking. Hebt U het voornemen Nederland te bezoeken, of bent U reeds aan gekomen en wenst U gebruik te maken van onze diensten, dan ver zoeken wij U, U in verbinding te stellen met B.B.T.B.B.A., Centraal Bureau, Den Haag. Dit staat (ook in Frans, Duits en Engels) op een oranje folder van de Nederlandse Amateurgidsenbond. Zaterdag 16 mei 1964 Tweemaal Annie Girardot, links als aap-vrouw in de Italiaanse film „La donna Scimmia". Ze is er in de film wel een tikkeltje minder flatteus op geworden (LEIDSCH DAGBLAD OK LEIDEN heeft zijn U B.B.T.B.B.A. Deze letters hebben niets te maken met B.B., de B.B. of Boeren, Boerinnen en Tuinders, of schoon men die associaties op het eerste gezicht gemakkelijk zou kunnen maken. Maar ook op het tweede gezicht komt men er niet uit zonder verder te lezen. Velaan dan: deze ellenlange naam is ontsproten aan het vindingrijk brein van iemand uit de jaren 30. In Leiden gaan onder deze naam zo'n stuk of zeven jongens gebukt en in geheel Nederland onge veer 250. Tezamen vormen ze de bond, die voluit heet de Bond ter Behartiging van Toeristische Belangen van Buitenlandse Automobilisten. Het is een eerbiedwaardige naam voor een springlevende en eigenlijk heel moderne bond, want hij is uniek in de wereld. Het doel van de bond, zoals wij hem kortweg zullen noemen, is: „Door persoonlijk contact met buitenlandse toeristen, deze een juiste voorlichting te geven en bij hen belangstel ling te wekken voor datgene, wat Nederland eigen is", lezen wij in een gestencild orgaan. Die voorlichting geschiedt door het verzorgen van rond leidingen, het verstrekken van inlichtingen, het geven van verklaringen bij het bezoeken van stad en land en hun be zienswaardigheden. En dat al lemaal gratis. Geld wordt niet geaccepteerd. De bond is ook wel eens ge noemd „Brave Boys Taking y beauty Baby's Around", maar dat is slechts eenmaal ge beurd, toen enige Haagse jon- gens een groep Schotse meis jes toeristische plekjes lieten tien.., 1928 Voor de geschiedenis van de P 1 bond moeten we teruggaan tot fcf 1928; het jaar van de Olym pische Spelen in Amsterdam. Ons land zat toen boordevol buitenlanders en voor de jeugd was het een gulden tijd voor het verzamelen en note ren van vreemde autonum merborden. En af en toe vroe- Oen de vreemdelingen aan de jeugd ook naar de goede weg, tn naar hotels. Een Engels man die dit folkloristisch ge- nummer van jongeren in Am sterdam al eerder ergens an ders had meegemaakt,-en die steeds van bereidwillige jon gens inlichtingen had gekre gen hoe moeilijk dat soms ook gingopperde de idee de krachten te bundelen en een soort dienstverleningsorgani satie op touw te zetten. Hij verdwijnt verder van het wereldtoneel, maar ziedaar: op 15 juli 1933 werd de bond opgericht, door een groepje energieke jongelui, die be langstelling had voor het automobilisme en die door er varing tot het besef ioas geko men, dat de vreemdelingen feitelijk ongezond weinig van Nederland afwisten. Ja, de pofbroeken, de klompen, mo lens en tulpen warén bekend, maar is dat Nederland? Nee. Er is nog een ander Neder land, dan dat van de folders. De activiteiten kwamen wat aarzelend op gang geen toonder, de bond was in het buitenland helemaal niet be kend. En de lange naam „Bond ter Behartiging van de Toeristische Belangen van Buitenlandse Automobilisten" zei eigenlijk nog zo weinig, vond men. Daarom werd er in 1946 nog maar wat aan toege voegd. De nieuwe naam werd: Nederlandse Amateurgidsen bond BBTBBA. Vrienden Denk nu niet, dat alleen de vreemdelingen gebaat zijn bij de bond, óók voor de leden zelf zitten plezierige kanten aan hun pro-deo werk: ze gaan met de buitenlanders mee naar bezienswaardighe den en leren daardoor hun eigen land beter kennen, ze leren de vreemde talen vlot spreken en schrijven en ze krijgen een grote kring van relaties en vrienden over de gehele wereld. De leden komen op drie ver schillende wijzen In contact met de buitenlanse toerist: door directe aanvraag van de vreemdeling aan het Centraal Bureau in Den Haag, vla de plaatselijke VVV en door het postenbij toeristisch aan trekkelijke punten. Ofschoon de bond niet aan de weg timmert, en in Nederland laat staan in het buiten land maar heel weinig be kendheid geniet, is hij al ruim 250.000 buitenlanders van dienst geweest. De bond heeft thans afdelingen in Den Haag. Leiden, Delft, Haarlem, Dor drecht, Breda, Arnhem en Nijmegen. JJ ET IS HELEMAAL geert kwestie van kunnen, maar gewoon van durven", zegt Jac Keereweer, de consul (de hoogste man) van de afdeling Leiden van de Nederlandse Amateurgidsenbond. „Bij veel jongens blijkt een zekere schroom te bestaan om met buitenlanders te praten, omdat ze denken de taal niet voldoende te beheersen. Maar als je even doorzet merk je zelf wel dat het spreken in een vreemde taal best gaat". In Leiden bestond de bond al lang, maar de laatste jaren werd er niets meer aan gedaan. Op ini tiatief van de landelijke voorzitter, Ewoud Hondius, werd hij dit jaar heropgericht en Jac. Keereweer werd consul. Maar hij is nu een beetje op nonactiviteit gesteld, om dat hij voor het eindexamen lyceum zit. In die paar maanden van weder geboorte hebben de zeven leden van de afdeling Leideh al een respec tabel aantal vreemdelingen door Leldens dreven en wat daar bij hoort, geleid en inlichtingen gege ven: circa 500 buitenlanders, wer den geholpen. Moet je nu alles van Nederland afweten? Nee, zegt Jac, dat hoeft helemaal niet. Het rondleiden ge beurt op de manier van al doende leert men. ENTHOUSIAST Jac. Keereweer kan heel enthou siast over zijn belevenissen vertel len. Een stereotiepe vraag van Fransen is, waarom wij Nederlan ders, toch al die eenden en vogels die ons omzwermen niet dood schieten. En als hij met Engelsen langs de niet zo smetteloze Leidse grachten wandelt, schaamt htf zich een beetje voor alles wat in die grachten ligt, water uitgezonderd. Maar de Engelsen roemen de grachten juist: ze zijn zo schoon, zo schoon. „De Amerikanen", zegt Jac, „zijn heel enthousiast als je vertelt dat je hen wil rondleiden. Maar als je vertelt, dat het gratis is, kijken ze je aan of je gek bent. En dan zien ze dat het best meevalt. Maai ze begrijpen toch weinig van onze bond. KARWEITJES Vaak moeten de Leidse amateur- gidsen gekke karweitjes opknap pen: een Duitser moest eens per se een zonderlinge cactus kopen, en voor een stel jongens moest Jac. een lijst met nachtclubs opstellen en dat valt niet meein Leiden. De inlichtingen die Jac. krijgt over een groep vakantiegangers zijn vaak gebrekkig. Eens zou er een bus met Fransen komen en Jac. stelde een fraai programma samen. Maar toen de Fransen er waren bleken het invaliden te zijn, waar door het hele reisschema moest worden veranderd: zo min mogelijk over drempeltjes en trapjes met die Fransen, niet naar hoge gebouwen, „Het fijne is ook", zegt hij, „dat je niet alleen in Leiden blijft, maar je gaat met de buitenlanders ook wel mee, naar Amsterdam, of naar de bollen en het strand. En Je drinkt ook eens wat met Je gasten, die dat dan betalen". GEEN KOSTEN Voor ons zijn er bijna geen kos ten verbonden aan het rondleiden. En als Je ergens op eigen gelegen heid naar toe moet reizen, dan kun Je dat bij het Centraal Bureau de clareren". Geld van de vreemdelingen aan nemen, wordt absoluut niet ge daan. De leden moeten daarom een sterk moreel hebben, willen ze lid van de bond kunnen .worden. Ze moeten 16 jaar zijn, over een be hoorlijke algemene ontwikkeling beschikken en ze mogen geen en kele relatie met hoteliers hebben. Want de leden posten ook wel op plaatsen waar veel toeristen komen, en als een lid niet zuiver op de graat zou zijn, zou dat verdacht veel op „runnen" lijken. Jongens of meisjes maar die mogen niet posten moeten daar om, als ze lid willen worden (en in Leiden kan men wel enige leden Enige amateur gidsen, die ten huize van Jac. Keereweer, Churchilllaan 47, de consul van de afdeling Leiden (links) zich bezighoudenmet de activiteiten van de bond. Naast hem zitten Edward Dullaart, lid-in-spé, Anton Slothouwer, vice-consul van de afdeling Lei den, Ewoud Hondius, landelijke voorzitter van de bond en Sandor Huybers.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 19