mosoNPc j^H MUSICAL I GEKNIPT VOOR Kom er ACHT-er r 95 „How to succeed JOH AN KAART Première in januari „VIERDE KLEUR" Paul Keres: apart plaats aan de top ft I I i l M 1 i li M r 1 m m s 5 i Zaterdag 16 mei 1964 Pagina 4 New York Terwijl in Nederland het brengen van een musical nog steeds een experiment is, dat veel moed en financiële risico's vraagt, kan men in New York op en rond noordelijk Broadway, binnen een straal van één mijl, twaalf theaters vinden, die iedere avond volle hui zen trekken met musicals. Het zijn de succesvolle uitschieters van deze Broadway theaters, die mogelijk eens ons goede, kritische Nederlandje zullen bereiken. In het verleden was dat eerst „My fair lady", die hier ruim vier jaar draaide en „Oliver!", die nu na drie jaar nog steeds in het Imperialtheater in de I/5'Ste straat staat, maar in Nederland vrij snel uitgespeeld was. „Sound of music'" is na drie jaar Broadway eindelijk op tournee ge gaan door de Amerikaanse staten. De volgende op de lijst van Broadwaysuccessen is de musical How to succeed in business without really trying", dat de drieëneenhalf jaar al heeft gehaald. Tot voor kort was dit stuk de topper van Broadway, maar plotseling is de schijnwerper gericht op een nieuwe musical „Funny girl", waarin de debuterende Barbara Streisand dusdanig is opgevallen, dat alle voorstellingen tot en met de kerstdagen reeds zijn uitverkocht. Maar „How to succeed" staat bo ven op het verlanglijstje van het „My fair lady" trio Schmldt-Meer- burg-Hofman. Bovendien hebben zij voor deze musical een grote troef: Johan Kaart. Binnen enkele maanden zal de definitieve beslissing vallen of de ze musical naar Nederland komt. Het ligt in de bedoeling „How to succeed" in een Nederlandse versie in januari 1965 in Amsterdam of Rotterdam in première te brengen. Wie zo gelukkig is een plaats te bemachtigen in het 46 Th Street Theatre begrijpt reeds na vijf mi nuten de belangstelling van de Ne derlanders voor deze show. De hoofdrol van J. B. Biggley, de di recteur van een groot schoonmaak bedrijf. is Johan Kaart op het lijf geschreven. Hij zal er als ervaren acteur en geboren komiek beslist meer van maken dan de Newyork- se J. B. Biggley. de vroegere band leider Rudy Vallee. business without really trying". De acteur laat een jonge man. Finch, als glazenwasser bij mr. Biggley in dienst treden. Via komische ver wikkelingen klimt hij op tot de positie van directeur terwijl een neef van mr. Biggley. Frump, die had verwacht zijn oom te kunnen opvolgen, afdaalt naar het baantje van glazenwasser. Be langrijke rollen zijn voorts die van het vriendinnetje van de baas, de verleidelijke Hedy en Rosemary, de verloofde van Finch. De verdere rolbezetting bestaat uit 17 bijrol len en uit 24 zingende en dansende figuranten, die het kantoorperso neel van Biggley's „World Wide Wickets Company Inc." uitmaken. Puur Amerikaans Voor het uitbrengen van een Ne derlandse versie van „How to suc ceed" zullen pionier Meerburg en Onze bridgerubriek Bridgevraag dezer week: Zuid gever, allen kwetsbaar, vlertallenwedstrijd. Zuid heeft: Sch. 10 5 2 Ha. H B 9 Ru. V 9 5 KI. A H 6 2 Biedverkoop: zuid een klave ren o.w. pasten noord een schoppen zuid een Sanstatout noord 3 har ten wat moet zuid doen?? Onder sterke spelers, is de con ventionele betekenis van een bod in „de vierde kleur" vrijwel alge meen geaccepteerd. Wanneer twee spelers de bieding aan het opbou wen zijn (bijv. zuid een klaveren noord een harten zuid een schoppen en noord dan twee ruiten), waarbij een bod in de vier. de (ongeboden) kleur wordt gedaan wordt dit beschouwd als een ver zoek aan de partner het bieden te vervolgen met zijn meest „natuur lijke" bod. Dit stelt ons dan in staat, méér biedronden te benutten alvorens het eindcontract bepaald wordt en dat kan vaak bijzonder nuttig zijn. Nuttig was de conventie niet tijdens een wedstrijd tussen het kwam: Sch. A 3 2 Ha. A B 10 6 3 Ru. B 10 8 7 KI. 10 Sch. H B 9 Sch. 8 6 Ha. V 8 7 5 „,N Ha. 9 4 2 Ru. 5 4 W- Ru. H V 9 3 2 KI. B 5 4 3 L KI. H 8 6 Sch. V 10 7 5 4 Ha. H Ru A 6 KI. A V 9 7 2 Oost gever, allen kwetsbaar. Kai ser—Kokkes bereikte op vrij een voudige wijze het goede eindcon tract van vier schoppen: zuid een klaveren noord een harten zuid een schoppen noord drie schoppen zuid vier schoppen. Noord kon gemakkelijk drie schop pen bieden, aangezien in het ge volgde systeem (Canapé) de tweede kleur van de openingsbieder een vijf kaart is. Tegen de uitkomst van ruiten vijf is het een moeilijk spel zuid won met ruitenaas, incasseerde harten heer, speelde klaverenaas en troefde een klaveren af. Op hartenaas ging een rui tent je weg en hierna besloot zuid op het aftroeven van harten en klaveren verder te spelen, het geen met succes werd bekroond en 620 punten opbracht. Kwade kans De Gelderse combinatie deed het volgens de „vierde kleur". Zuid een klaveren noord een harten zuid een schoppen noord twee ruiten. Hierna had zuid zijn „na tuurlijkste" bod moeten doen (twee schoppen, die ongetwijfeld dan door noord verhoogd zouden zijn tot vier schoppen), maar zuid besloot zijn geld te zetten op de kwade kans van drie Sansatout. West kwam met ruiten vijf uit. waarna zuid een vrijwel kansloos parcours moest afleggen. Zelfs met open kaarten is er nauwelijks een kansrijke speelwijze to vinden, laat staan met dichte. Zuid ging (na vergeefs zijn heil in schoppen te hebben gezocht) dan ook één down, wat speel technisch nog een redelijk resultaat genoemd kan worden. Bij het spelen heeft men gezien, wat men bij het bieden al had kun nen weten: het zuidspel is van een kaa.-tverdeling die niet direct ge schikt liikt voor Sansatout. Zuid had daarom niet zo haastig geba kerd moeten zijn en had via het gezonde twee schoppenbod op de Juist omdat een bod in „de vierde kleur" toch forcing (dwingend) voor een biedronde is. was er geen aan leiding de vijfkleur in schoppen niet te herbieden. Ter versterking van de theorie, nog één voorbeeld van het gebruik der conventie. Zuid heeft Sch. A H 8 6 3, Ha. 10 6 2, Ru. H 3 KI. H 9 4. Noord opent een harten zuid een schoppen noord twee ruiten. Wat nu? Drie klaveren is het goede bod: herhaalt noord de hartens, dan wordt er vier in die kleur geboden. Kan noord schoppen steunen, dan lijkt vier schoppen het beste. Zegt noord drie SA, dan heeft hij óók een klaverendekking (zuid behoeft die niet te hebben voor zijn bod) en dan kan zuid rustig passen. Kom er ACHT-er 1. prijs hoed in etalage 2. man links achter in de hoek weg peukje meer op straat 4. hals japon vrouw rechts uit 5. been hollende man 6. gordijnen voor raam naast lan taarnpaal 7. rok vrouw wijder 8. dakrand breder Barbara Streisand was tot voor kort een onbekende ac trice. Zij maakte de onlangs in het winter Gardentheater op Broadway te New York van de nieuwe musical "Funny girl" zo'n geweldig succes, dat haar naam nu op ieders lippen ligt. De belangstelling voor "Funny Girl" is zo groot, dat alle voorstellingen tot en met 26 december reeds zijn uitver kocht. zijn medewerkers nog tal van moei lijkheden moeten overwinnen. De tekst bijvoorbeeld is zo puur Ame rikaans en zo doorspekt met „of fice-slang", dat het niet eenvoudig zal zijn deze in het Nederlands om te zetten. En in tegenstelling tot de tot dusver in Nederland gespeel de musicals is in „How to succeed" de tekst belangrijker dan de mu ziek. Op een enkel liedje als ,.A secretary is not a toy" na blijft er van de melodieën weinig han gen. Goed, laten we aannemen, dat de tekstproblemen worden over wonnen. Ook bij de andere Neder landse bewerkingen van musicals is dat wel gelukt. Maar dan blijft er nog genoeg over na het zien van de Broadway-opvoering de wenkbrauwen te fronsen. Waar bij voorbeeld vindt men in Nederland een Darryl Hickman, die in het 46Th. Street Theatre een fantas tische Finch op het toneel bracht? Hickman was zes jaar oud. toen hij bij Bing Crosby zijn filmdebuut maakte. Hij leerde zingen en dan sen en ondanks zijn jeugd hij is nóg geen 30 heeft hij als acteur reeds in 200 films en tien tallen televisieshows gestaan. Mieke Bos Naar de sensuele Hedy zal men niet lang behoeven te zoeken. Er lopen in Nederland zoveel typetjes rond. Ook voor de rol van Finch zal wel iemand worden gevonden. Moeilijker wordt de bezetting van Rosemary, waarvoor in New York de knappe brunette Michele Lee is gevonden, die over een voortreffe lijke stem beschikt en een rijke ervaring opdeed in tal van musicals en revues. Onze Nederlandse „My fair lady" leverde geen enkele vrou welijke musicalster op. „Oliver!" schonk ons de vurige Nelly Fryda en „Sound of music" een lieve Mie- Bos. Misschien dat de laatste de Rosemary-rol zou aankunnen. Tot dusverre was „Sound of mu sic" de enige musical in ons land. die door een Nederlander werd geregisseerd. Ton Lutz overtrof al ler verwachting. Maar dan mag niet worden vergeten, dat dit wat sentimentele, operette-achtige stuk ver af staat van de flitsende en temperamentvolle „How to suc ceed in business without really trying" Een groot struikelblok voor een Nederlandse produktie kon de Yo Ho Ho-scene opleveren, die het hoogtepunt van het deel na de pauze is. Hier wordt een televisie reclamefilmpje uitgebeeld in een dans, zo origineel, pijlsnel en vir tuoos, dat zelfs 't verwende Broad- waypubliek in een ovatie losbarst. Maar laat ons niet te zeer wan hopen. De musicals, die tot dus ver in ons land zijn uitgebracht, stelden stuk voor stuk ook hoge eisen en steeds weer is men erin geslaagd de uitvoeringen op een internationaal peil te brengen. Wie weet, misschien lukt het met „How to succeed" ook. Men heeft nog acht maanden de tijd. Antwoord op bridgevraag: Noord wil schoppen of har ten spelen, zodat zuid hem in één dezer kleuren moet helpen tenzij hij dat niet kan. Drie Sans, met vrouw derde in de ongeboden kleur (ruiten) zou een bijzonder pover bod zijn. De meeste spelers zijn geneigd om in harten te steunen, daar zij in die kleur mooie plaatjes hebben. Dit is onjuist; zuid moet kijken naar de lengte zijner steunkleuren. Daar schoppen en harten bij zuid even lang zijn, m o e t hij de eerste kleur kiezen daar de eerste kleur bij noord lan ger kan zijn. Noord had Sch. A V B 6 4 Ha. A V 10 3 Ru. 2 KI. B 8 4. Vier schop pen was te maken vier harten ging down bij ruiten- uitkomst, noord werd troef- kort. Mijn waardering vier schoppen 10 punten, drie schoppen 7 punten, de rest nul. Rudy Vallee, Joy Claussen "How to succeed in business en Darryl Hickman in een van de sprankelende scènes van without really trying". De rol van Rudy Vallee schijnt voor Johan Kaart te zijn geschreven.' Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. Onze schaakrubriek Niemand wordt als meester geboren. De weg naar het mees terschap leidt langs lange jaren van studie en strijd over vreug de en ontgoochelingen over be haalde resultaten". Dit schrijft de Estland&e groot meester Paul Keres in zijn voor woord van het zo juist bij Ten Have, te Amsterdam verschenen boek „Ausgewahlte Partien" door Paul Keres. De inhoud van dit werk is het bewijs van deze stel ling. Het werd door Keres in 1960 gescheven in het Estisch, maar deze uitgave raakte spoedig uitver kocht. De Nederlandse uitgever Ten Have. door wiens toedoen de schaakliteratuur reeds met zovele werken is verrijkt, heeft nu een herdruk in de Duitse taal het licht doen zien. Het is één van de mooi ste schaakboeken ooit verschenen, niet alleen wat de verzorging be treft maar ook wat de waarde voor het schaakspel aangaat. Men kan Keres ongetwijfeld als de sterkste speler ter wereld be schouwen, hoewel hij nooit we- reldkampioen is geworden. De tal rijke malen, dat hij de laatste hin dernis om tot de hoogste top te s stijgen moest nemen, liet het beet je geluk, dat de sterke altijd toe- valt hem juist in de steek. De grote Estlandse meester be schrijft zijn schaakloopbaan van de eerste verrichtingen als 13 jarige, toen hij reeds deelnam aan de wed strijd om het kampioenschap van Parnu tot zijn grootmeesterschap, een hoogte waarop hij zich nu reeds meer dan 30 jaren handhaaft. Tus sen 1929 en 1960 nam hij deel i 79 tournooien waarbij hij 40(!) keer als 1ste eindigde en 16 keer tweede werd. Bijna 1300 wedstrijdpartijen speelde hij in die jaren als zijn beste. Deze 100 partijen van uit voerige analyses voorzien, met tal rijke diagrammen, rechtvaardigen de ondertitel: „Zugleich ein Lehr- buch des praktischen Schachs". Nogmaals, een rijk boek met een rijke inhoud, waaraan wij de vol gende party ontlenen. Wit: P. Keres. Zwart: S. Flohr. Semmering tournooi 1937. 1. d2— d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, g7—g6; 3. Pgl—f3, Lf8g74. g2—g3, c7—c6; 5. Lflg2, d7d56. c4xd5 Pf6xd5; 7. 0—0. 0—0; 8. Pblc3, Pd5xc3; 9. b2xc3, c6c5; 10. Lel—a3. c5xd4; 11. Pf3xd4! (een belangwekkend en vei rassend idee. Na 11. cxd4, Pc6 kan zwart zonder moeite zijn dame vleugel ontwikkelen. De bedoeling van de tekstzet is juist druk op die damevleugel uit te oefenen. De zwakte van pion c3 speelt geen rol vergeleken bij de prachtige ont wikkeling van de witte stukken. Zwart krygt met grote moeilykhe- Db3b4, Pc5e6? (deze zet reeds een fout te zyn, want t komt nu niet meer tot ontwikb van de damevleugel). 16. Pd4 Dc7e5; 17. Tal—cl, Tf8- Dxe2 volgt 18. Pc3 Lxc3; 1 met dreiging zowel van 20. Lxf 20. Lb2 en op 18 De5 volgi d Pd5 en wit wint de pion bij f, spel terug). 18. Tdl—d5, Td8fo 19. c4xd5, a7a6 (hierop zwart vertrouwd. Na 20. Pc3, zou hij met het gunstig opges; paard nog hardnekkige tegens kunnen bieden. Er volgt echter verrassing). 20.P I 4 i i 11 (Een van de meest originele vals voorzetttingen, die mij in tournooipraktijk zijn gel schrijft Keres hierby». 20... d4 ma Txa7; 21. Txc8, Pf8; Db6, Dd4; 23. Lc5 gaat de verloren). 21. Tclxe8t, Ta8xc8 Pa7xc8, De5xe223. h2—h4, P f5; 24. Db4e4 en zwart gaf o[ Ladderwedsti CLXV Zwart aan zet houdt remise, CLXVI Zwart aan zet houdt remise. Oplossingen aan W. H. van

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 12