Oegstgeester verpleegster vrijgesproken Zelfgebouwd zeiljacht te water kamerleden vragen spoedige beslissing vakantiespreiding OUD-MINISTER KLOMPE EREDOCTOR VAN LEEDS Twee Britten wel onthoofd Engels wapen in een Katwijks plantsoen VS beperken levering van medicamenten en voedsel aan Cuba Katwijks liaveiiprobleem voor t.v. Burgemeester Craeybeckx gaat heen VERDWIJNEN SINGELS IN UTRECHT? MAASSLUIS 350 JAAR LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 MEI 1964 (Foto LD/Hol vast) dwaalgast 11" is de naam van prachtige zeiljacht, dat gis- ravond van de werf van de 1BB w de Hoge Morsweg te water erd gelaten. Het jacht is door de imilie Kuindersma uit de Wil- m de Zwijgerlaan in Oegstgeest Vier jaar lang hebben 'leden van dit gezin elke vrije jg en ieder vrij uurtje gebruikt aan hun verlangen, een eigen iljacht te bezitten, gestalte te De heer P. Kuindersma heeft ..Dwaalgast II, gebouwd naar it enige jaren geleden door Zwe- bekrooride ontwerp Plymyth van ir. E. G. van de Stadt. Het is een klinkspant-type, geschikt voor gebruik op de binnen- en buitenwateren. Het jacht, dat vervaardigd is van 12 mm hecht- houtplaat en eiken spanten heeft, heeft de volgende afmetingen: lengte over alles 8,75 m., breedte 2,60 m en diepgang 1,40 m. Het totale gewicht is 3000 kg, de ge zamenlijke zeiloppervlakte 37,5 m, waaraan nog kan worden toege voegd een ballonfok van 40 m2. De boot heeft een ruime ka juit, een kombuis, tioee honde- kooien en twee vaste slaapplaat sen. De slaapaccomodatie kan in noodgevallen nog met enige plaatsen worden uitgebreid. Er is bergruimte in het voor- en ach terschip, de kuip is zelflozend en er is een hulpmotor ingebouwd. Om de „Dwaalgast 11" te water te laten moest enige weken ge leden de loods, waarin het jacht is gebouivd, worden afgebroken. Voorzichtig werd de boot gisteren door een kraanwagen uit de be nauwde ruimte gehesen. Nadat mevr. Kuindersma de fles met champagne op de boeg had stuk geslagen en de „Dwaalgast II" een behouden vaart had gewenst, volgde die tewaterlating. Twee Tweede-Kamerleden tbben de regering schriftelijk raagd of deze het er niet eens is, dat juist in een van rantsoenering vap bouw blume en van prijsstijgingen en beslissing op korte termijn U.V.V. hield een provinciale dag De Stichting Unie van Vrouwelijke Éwilligers heeft gisteren in het senaarse Deylerhuis de jaarlyk- j»rovinciale dag gehouden, een sa- okomst van vertegenwoordigsters n de plaatselijke afdelingen en nespondentschappen die tot doel ïeft het onderlinge contact te ver wrongen en enkele interessante on- iwerpen aan te snijden. De samenkomst werd gehouden in Deylerhuis, waar de provinciaal residente, mevrouw H. W. Gallas er 'inland een openingswoord sprak en afdeling Wassenaar van de UW >nkte voor de gastvrijheid. De Ti btgenote van de commissaris der fj oaingin, mevrouw L. H. A. Klaa- c:-Bruine, die erepresidente van het provinciaal bestuur van UW sprak een welkomstwoord. Daarna werd een onderwerp aan orde gesteld, dat de laatste tijd fr en meer de belangstelling krijgt ieder die zich met maatschap- Ij öük werk bezighoudt: „De onge- fWde moeder en haar kind". Voor de lunchpauze stond „een der Uviteiten ran de afdeling Wasse- r" op het programma. En tot assing van de aanwezigen wer- zij vergast op een optreden van Wassenaarse Bejaardenkoor, een K gevormd uit de bezoeksters en kers van een van de bejaar- Itocietieten van de „Wassenaarse 'V. Het koor bracht onder leiding mevrouw Jetty van Zante een ll)k programma van liedjes, waar- i er sommige in schets-vorm wer_ gebracht, en oogstte daarmee ,Fl succes. Z«|Na de lunch stond een tweede in- ling op het programma namelijk de heer G. J. Boven, hoofd- teur van politie te Wassenaar, Ie vraag aan de orde stelde it verkeer, weet U de spelregels", heer Boven behandelde de be urt ®grijkste gedragsregels voor voet- '"^Kigers, fietsers en automobilisten beantwoordde diverse vragen. ;bJ Juniorentoernooi V.V. Boskoop k V.V. en A.V. „Boskoop" orga- "*ert op tweede pinksterdag op 'V terrein aan de Hoogeveenseweg a voetbaltoernooi voor A-junioren. ^raan nemen 12 elftallen deel. De Strijden beginnen om 9.30 uur en «JWen geleid door scheidsrechters «de afd. Gouda KNVB. De kantine op het terrein zal de geopend zijn. P® deelnemende elftallen behoren de volgende verenigingen„DSO" „Oranje-Groen" Lei- 19,a, -- 10," «ftermi .a Aeolus" Rotterdam; „DOSR' f|j Wndsveen; „Utrecht" Utrecht; ■fazerswoudse Boys" Hazerswoude; Alphen a. d. Rijn; „ASV Amsterdam; „Celeritas" Haag; „Spartaan 1920" Rotter- ..Wippolder" Delft; .Boskoop" over de invoering van de vakan tiespreiding van groot sociaal en economisch belang zou kunnen zijn. Het zijn de heren C. Kleijwegt en J. C. Wilmans, beiden leden van de PvdA-fractie in de Kamer. Zij richt ten hun brief aan de ministers Bot (O. K. en W.) Veldkamp (Soc. Za ken), Andriessen (Econom. Zaken) en Bogaers (Volkshuisvesting). De Kamerleden vragen ook of de ministers kennis hebben genomen van recente publikaties, die aantonen dat na invoering van vakantiesprei ding aan 35 procent meer mensen logies kan worden gegeven, terwijl de logiesprijs gemiddeld 18 procent ver laagd zal kunnen worden, zonder uitbreiding van het aantal bedden. Zij willen weten, hoe het staat met het reeds in 1962 aan de S.E.R. ge vraagde advies over het vraagstuk van de vakantiespreiding. Tot slot verzoeken zij de bewinds lieden op korte termijn het rapport van de werkgroep uit de inspectie „begindatum schooljaar" aan de Ka mer te overleggen. Grote hulde voor vele verdiensten De universiteit van Leeds heeft gisteren een eredoctoraat in de rechtswetenschappen uitgereikt aan mej. dr. M. A. M. Klompé, oud-minister van ons land voor Maatschappelijk Werk. De onderscheiding werd haar verleend als erkenning van haar werk op maatschappelijk gebied en haar verdiensten bij het be vorderen van de Europese een heid in verschillende internatio nale organisaties. In de Zuidarabische Federatie zijn twee lijken zonder hoofd gevonden, waarvan met zekerheid is vast gesteld dat het hier twee Britse militairen betreft die op 30 april bij de gevechten zijn gedood. Op 3 mei had generaal John Cub- bon, commandant van de Britse landstrijdkrachten in het Midden- Oosten, op een persconferentie ln Aden gezegd „betrouwbare inlichtin gen" ontvangen te hebben over het onthoofden van de beide Britten. De hoofden zouden in het openbaar ten toongesteld zijn in Taiz, Jemen. De Jemenitische regering sprak dit de dag daarop tegen en de Ame rikaanse ambassade in Taiz zei dat het „absoluut niet waar was" dat de hoofden daar waren getoond. De Britse minister van Koloniën, Duncan Sandys, heeft gistermiddag in het Lagerhuis bekendgemaakt, dat een nieuw bataljon militairen naar Aden zal worden gezonden. Het ba taljon zal de militairen vervangen, die opereren in het gebied van Rad fan, zei Sandys. Deze militairen heb ben normaal 'tot taak in Aden be schikbaar te staan voor spoedgeval- Gevangenisstraf in Zaak-Finsterwolde Het Gerechtshof in Leeuwarden heeft een oud-Eerste Kamerlid voor de CPN wegens valsheid in geschrif te veroordeeld tot acht weken ge vangenisstraf, waarvan de helft voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. Vijf andere inwoners van Finsterwclde, allen eveneens lid van de C.P.N. werden veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, vier van hen met aftrek van voorarrest De rechtbank in Groningen had gevangenisstraf fen opgelegd variërend van vier maanden tot drie weken, van welke vonnissen de procureur-generaal bij het Gerechtshof een week geleden bevestiging had geëist. terecht op beschuldiging het uitlokken, resp. plegen van vals heid in geschrifte en het gebruik maken van vervalste stukken tenein de de verzekeringspenningen van het op 6 augustus 1960 afgebrande volkshuis in Finsterwolde, het voor malige café „Het Centrum", in han den te krijgen om de aannemers van het in herbouw zijnde volkshuis te kunnen betalen. Het gebouw was op beurspolis verzekerd. In zijn toespraak tijdens de plech tigheid zei prof. E. Grebenik, die als promotor optrad, dat mej. Klompé, vasthoudend aan het beginsel van individuele verantwoordelijkheid, de verplichtingen van de maatschappij om voor haar minder bedeelde leden te zorgen, heeft erkend en het hare heeft bijgedragen tot het bereiken van de erkenning van een grotere mate van financiële verantwoorde lijkheid bij de centrale regering voor deze groepen en in het bijzonder voor de bejaarden. versterken. Prinses Mary, een tante van Ko ningin Elizabeth en kanselier van de universiteit van Leeds, heette mej. Klompé hartelijk welkom en gewaag de van de „bijzondere verdiensten, die zij haar land, ons buurland over de Noordzee, heeft bewezen". De Verenigde Staten hebben de verkoop van alle soorten le vensmiddelen en medicamenten aan Cuba onder beperking ge steld. zo maakte het Amerikaan se ministerie van Handel giste ren bekend. Dit betekent, dat nu alleen nog maar geschenkpak ketten zonder toestemming van de regering naar Cuba kunnen worden gezonden. In de bekendmaking werd echter gezegd, dat de nieuwe bepaling (krachtens welke voor de verzending van levensmiddelen en medicamen ten naar Cuba speciale uitvoerver gunningen vereist zijn) niet in houdt, dat deze verzending in alle gevallen belet zal worden. „Het mi nisterie wenst echter op de hoogté te zijn met alle voorgenomen handel met Cuba en wil bovendien in een positie verkeren die optreden in over eenstemming met het nationale be lang mogelijk maakt. Elke beslissing zal worden genomen in het licht van daarop betrekking hebbende omstan digheden", aldus de bekendmaking. De nieuwe bepaling volgt op me dedelingen van woensdag, volgens welke Cuba via Canada contact had opgenomen met Amerikaanse ge- neesmiddelenbedrijven over de mo gelijke aankoop van aanzienlijke hoeveelheden medicamenten. Cuba heeft vandaag de aandacht van Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N., gevestigd op de Jongste acties van Cubaanse ballingen tegen het eiland. Dr. Paul Roa, de Cu baanse minister van Buitenlandse Zaken, wijst in een nota op „het ge vaar voor de vrede dat uit die acties kan voortvloeien". Hij verwijst voorts naar een eerdere mededeling, waarin de aandacht van Oe Thant wordt ge vestigd op de Amerikaanse verken ningsvluchten boven Cuba. Cuba vraagt de nota onder de leden van de Veiligheidsraad te laten circule- De New York Herald Tribune meld de vanochtend, dat de Britse tank boot „London Splendour" op dertig mijl uit de kust van noord-oost-Cuba met machineschade ronddrijft, zon der sleepboothulp te kunnen krfjgen. De reden hiervan is dat de sleep boten, die zich in dit zeegebied be vinden, nog geen hulp hebben dur ven verlenen, omdat zij bang zijn an ders te worden geplaatst op de Ame rikaanse „zwarte lijst" van schepen de toekomst geen sleepreizen Amerikaanse havens zouden kunnen maken. De „London Splendour" is namelijk met 24.000 ton Russische benzine uit Odessa vertrokken, met de Cubaanse haven Santiago de Cu ba als bestemming. Van de zijde der Amerikaanse kustwacht is meege- deeld dat de „London Splendour" nog geen boodschap om hulp heeft uitgevonden. De tankboot heeft- klaar blijkelijk wel met moeilijkheden te kampen, doch zij schijnt niet in on middellijk gevaar te verkeren. Sinds jaren onderhoudt Katwijk de allerbeste betrekkingen met de Engelse vissers- en badplaats Lo westoft, een gemeente van gelijke structuur. Na het eerste contact volgden weldra meer uitwisselin gen. De burgemeester, de wethou ders, de gemeente-secretaris en enige ambtenaren van Katwijk hebben vorig jaar op uitnodiging van het gemeentebestuur een be zoek gebracht aan Lowestoft en dit jaar zullen leden van het be stuur van de Engelse gemeente naar Katwijk komen. Ook scholen nemen aan deze uitwisseling deel. Morgen komt een groep scholie ren voor enige dagen naar de vis sers- en badplaats. Om aan een en ander luister bij te zetten heeft de plantsoenendienst van Openbare Werken naast het wa pen van Katwijk, dat als een bloemenmozaiek is aangebracht in een van de plantsoenen aan de Zeeweg, ook het wapen van Lowestoft gelegd. De tuinlieden zijn er in geslaagd een fraai ge heel te creëren. (Foto L.D./Jaap v. Duijn. Katw. a/Z.) De 24-jarige verpleegster uit Oegstgeest, die een patiënt in de psychiatrische kliniek Ende geest" een veel te grote dosis van een slaapmiddel heeft toe gediend, waardoor de man over leed, is vanmorgen door de Haagse rechtbank vrijgesproken van de haar tenlaste dood door schuld: De noodlottige vergissing had plaats in de avond van de vierde augustus van het afgelopen jaar. De verpleegster gaf de patiënt toen 30 c.c. van het slaapmiddel somnifeen, terwijl ln het z.g. rapportenboek stond dat de patient 30 druppels moest hebben. De verpleegster, die haar werk altijd goed heeft gedaan, heeft zelf eigenlijk geen verklaring kunnen geven voor de vergissing. Wel zei zij tijdens haar opleiding weinig of geen theorie-slaapmiddelen te hebben gehad. Van de sterkte van de verschillende slaapmiddelen wist zij dan ook weinig af. (Van t correspondent in Brussel) Bij de aanstaande verkiezingen voor de Antwerpse gemeenteraad zal de huidige burgemeester, mr. L. Craeybeckx, die tot nu toe steeds als eerste op de socialistische lijst geweest. Medio april is er nogal wat te doen geweest over mr. Craeybeckx, toen deze in aangeschoten toestand in een Antwerps café antisemitische uitlatingen deed die, vooral bij de joodse inwoners van de stad, terecht verontwaardiging en afkeuring heb ben gewekt. Enkele dagen later heeft de burgemeester openlijk zijn excuses aangeboden en hij is enige tijd met aard. Het was toen al reeds duidelijk dat hij geen burgemeester zou kun nen blijven. De Belgische Socialis tische Party heeft thans de knoop maar doorgehakt. Dit viel haar des te gemakkeiyker omdat mr. Craey- becky zelf in een brief aan de party heeft geschreven dat hy geen kandi daat meer wilde zyn. Er werden de laatste tyd vier kandidaten genoemd: de huidige wethouder van sociale za ken van Antwerpen, Deiege, de sec retaris-generaal van het Belgische socialistische vakverbond. Major, de socialistische senator Molter, direc teur van de Volksgazet, de grootste Nederlandstalige socialistische krant in België (oplaag 150.000) en Jos van Eynde, parlementslid en hoofd redacteur van hetzelfde blad. Het is nog niet bekend wie de PSP naar voren zal schuiven. Het is in België gebruikeiyk dat een burgemeester by koninklyk be sluit wordt benoemd nadat de ge meenteraad een lid van zyn college In het televisie-programma „Memo" van de NCRV zal zater dagavond 8.20 uur een ongeveer tien minuten durende reportage worden uitgezonden over Katwijk aan Zee. Het is een uitzending in het kader van de Dag van de Ne derlandse Zeevisserij. Burgemees ter H. Duiker zal enige visserij- problemen bespreken en ook wij zen op de noodzaak van een eigen haven voor deze vissers- en bad plaats. Er zullen op het scherm beelden te zien zijn van de vorig jaar door Openbare Werken ver vaardigde maquette van het zee havenplan. (Foto LX)./Jaap Duijn, Katw. a/2.) raad is het vrijwel zeker dat socialist tot het burgemeestersambt zal worden geroepen. De grijze Camille Huysmans zal eveneens niet meer in de gemeente raad zitting hebben. De rechtbank meende dat er zoveel verzachtende omstandigheden zjjn, dat de voor dood door schuld ver eiste grove schuld niet is komen vast te staan. Als omstandigheden, die in het voordeel van de verpleegster pleiten, noemde de rechtbank oan. het feit, dat zjj niet bekend was met de kracht van het medicament en de omstandigheid, dat zjj dit slaapmid del voordien altijd door middel van Injecties had toegediend. Bovendien achtte de rechtbank de afkorting dr. in het rapportenboek niet duideiyk genoegd. De verpleegster heeft hier uit in plaats van „druppels" drank gelezen. De officier van Justitie had een boete van f75.- tegen de verpleegster geëist. Advertentie LUXAFLEX Decoratief Modern Voordelig. Gratis plaatsen. Vraag prijsopgaaf. Textielhandel en woning inrichting. W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7—'7A LEIDEN - TEL. 24610 MIDZA De Catharijnesingel in Utrecht zal er waarschijnlijk worden gedempt, i wel van de Willemsbrug (by het Spoorweghoofdkantoor) af tot het bolwerk Sterrenberg. Dit vloeit voort uit het voorstel van B en W Utrecht een krediet van 6.5 miljoen gulden beschikbaar te stellen voo voorbereidingskosten tot d« aanleg van een ringweg. De derde fase van de jaren geleden begonnen discussie over de demping van een groot deel van de Utrechtse singelgordel heeft zich gisteren in de gemeenteraad afgespeeld. De c ping is nodig om de Domstad ver keerstechnisch meer ruimte te geven. In 1962 zei de raad nee op dit voor stel, maar nu alle fraoties zich hier over hebben uitgesproken staat vast dat vanavond by de stemming een ruime meerderheid zal worden be haald. De raad besliste reeds eerder instemmend over de demping van een deel van de noordelyke singels. Of het huidige plan kan worden verwerkelykt, hangt nog af van de rijksoverheid, die bezig is een defi nitieve monumenteniyst samen te stellen. Op de voorlopige monumen teniyst staan de Utrechtse singels vermeld, maar het gemeentebestuur probeert daarin een wyziging te bren gen. Als alles volgens plan verloopt, kan de ringweg, compleet met kunstwer ken, uiterlyk in 1975 klaar zyn. Het noordoosteiyke deel van de ringweg wordt thans nog bestudeerd. Ver wacht wordt, dat hierover in het na- Jaar een voorstel aan de raad wordt voorgelegd. De kosten van het gehele project werden in 1962 begroot op rond 220 miljoen gulden. De viering van de 350-jarige zelf standigheid van de gemeente Maas sluis is gisteren begonnen met een kranslegging door de burgemeester van Maassluis, de heer W. J. D. van Dyck, aan de voet van de gedenk naald van ds. Joh. Fenacolius. De zelfstandigheid van Maassluis begon met de losmaking uit de vroeger be staande gemeente Maaslandsluis, die uiteenviel in twee gemeenten, te we ten Maassluis en Maasland. In deze splitsing heeft ds. Joh. Fenacolius een groot aandeel gehad. 's Middags werd een herdenkings- byeenkomst gehouden in de grote kerk, waarby onder meer de burge meester van omliggende gemeenten Maasland, Vlaardingen en Naaldwijk en de commissaris der Koningin in Zuid-Holland aanwezig waren. Prof. mr. D. Simons vertelde in een toespraak „Van verleden tot toe komst, van dorp tot stad". Over het ontstaan van de gemeente Maassluis, de groei van visserijplaats tot haven en industriestad. Ook pleitte hy voor een betere zeehaven voor Maas sluis. Tot begin Juni zullen ln Maassluis tal van festiviteiten worden gehou den. Slachting onder rechtse troepen in midden-Laos In Laos hebben communistische troepen een ware slachting aange richt onder een rechtse eenheid stoottroepen na een achtervolging van tachtig kilometer door de heu vels van midden-Laos. Ongeveer 750 rechtse militairen en vluchtelingen werden gedood of gewond, zo deel den Westelyke militairen kringen in de hoofdstad Vientiane gisteren mee. De uit veertienhonderd man be staande rechtse eenheid was twee maanden geleden uit de plaats Tha- thom, ten noordoosten van Vientia ne, verdreven, zy begaf zich daarop, door de lucht bevoorraad, in noorde- ïyke richting om een gedurfde ac- lie te ondernemen tegen steunpun ten en bevoorradingsroutes van de Pathet Lao langs de grens tussen Laos en Noord-Vietnam. De rechtse eenheid drong diep in het communistische gebied door en wist het vervoer langs route Zeven (een strategische verbinding tussen Laos en Noord-Vietnam) ernstig te bemoeilyken. Volgens genoemde kringen had de Pathet Lao daarop een eenheid ter sterkte van ongeveer tweeduizend man, die naar men aan neemt ook militairen van de Noord- vietnamese geregelde strijdkrachten in de gelederen had, op de rechtse troepen afgezonden, waardoor deze zich na hevige stryd terug moest trekken. Fanmail voor burgemeester (Van onze Amsterdamse correspondent) De burgemeeester met de meeste fanmail is vermoedeiyk mr. G. van Hall in Amsterdam. Iedere week ontvangt hy 40 a 50 brieven uit alle delen van de wereld, waarin meestal wordt gevraagd om foto's van de stad te sturen of het contact te leggen met een correspondentievriend of -vriendin. Alle brieven worden keurig beantwoord door de afdeling voorliehting en representatie van het stadhuis, die daarby soms vreemde verzoeken tracht ln te willigen. Soms worden suikerzakjes gevraagd, dan weer afbeeldingen van het stadswapen en een enkele keer vraagt een schooljongen uit Schot land of Oostenryk of de burgemeester en alle Amsterdammers op klompen lopen. Dezer dagen vroeg een Italiaans meisje het adres van een Amsterdams schoolmeisje voor het rullen van poppen ln klederdracht. Opmerkeiyk Is de toeneming van de fanmail uit de EEG-landen, vermoe- deiyk als gevolg van de lessen op school, die meer dan vroeger belangstel ling wekken voor andere Europese landen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15