LEIDSCH DAGBLAD Zuidarabische F ederatie in juni a.s. zelfstandig Tweedracht met moeite in NAVO bezworen Nr. 1,3,7 Londen doet wijze stap om politieke druk te verlagen iJONGELEEN" STIEREGEVECHT MET EEN KOE Duizend militairen in Z. -Vietnam in de val Emotioneel betoog van minister Spaak (9,«/ 9U teuivs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 14 MEI 1964 No. 31260 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57065 (Van onze Londense correspondent) De toekomst van de Zuidarabische Federatie zal in juni a.s [onden op een conferentie aan de orde komen, aldus deelde de Jritse minister van Gemenebestzaken en Koloniën, Duncan San- lys, die een bezoek aan dat gebied heeft gebracht, gisteren bij zijn erugkeer in Londen mede. De conferentie zal zich dan bezig- iouden met stappen tot onafhankelijkheid van de Federatie. Voordien zal een lid van de Britse regering naar Aden vliegen daar elke nuance van de openbare mening te raadplegen. Sandys verklaarde niemand te hebben ontmoet, die voorstander is van afscheiding van Aden van de Federatie, Grote activiteit van Rood-China Sandys verklaarde verder, dat de Iritse troepen in uitstekende condi- ie verkeren. Zij behaalden een grote Herwinning op de rebellen, die van lemen uit gesteund worden, en hrongen hen in het defensief. Tot Ktr de mededelingen van Sandys, loewel de pauze in de gevechten Londen om een conferentie over de zelfstandigheid van Zuid-Arabië te houden wordt overigens gezien als een schrandere stap om de politieke temperatuur in Aden te verlagen. De politieke spanningen daar waren namelijk sinds het begin van de Britse militaire operaties op gevaar lijke wijze toegenomen. Intussen gaan er in Londen stem men op om de basis van Aden te de centraliseren en een deel ervan over te hevelen naar een eilandje, dat een verdrag met Engeland bezit. In Aden is het risico namelijk groot we gens het feit, dat de basis afhanke lijk is van politiek-onbetrouwbare Jemenitische arbeidskrachten. In Londen slaat men met bezorgd heid gade hoe Peking tracht een grotere rol in het Midden-Oosten te spelen. Een delegatie van Irak zou morgen uit Bagdad naar China en Noord- Korea vertrekken. China heeft zijn belangstelling voor het Midden-Oosten aanzienlijk vergroot in de maanden voorafgaande aan 't bezoek van Chroesjtsjow aan Egypte Een Chinese handelsdelegatie be vindt zich op het ogenblik in Syrië. Het doel van China's activiteit is voortduurt, zijn er evenwel tekenen, I tweeërlei, namelijk de Russische in die wijzen op een opleving van de j vloed te doorkruisen militaire activiteiten. Het besluit steun te verkrijgen vi De Italiaan Manlïo Brosio, (ie tijdens de NA VO-vergade- in Den Haag met algemene temmen is benoemd tot opvol- et van mr. D. U. Stikker in de mctie van secretaris-generaal de verdragsorganisatie. Hillman-Imp Verkoop en service AUTOMOBIELBEDRIJF ST.-JACOBSGRACHT 10—16 LEIDEN - TELEF. 21560 Advertentie Advertentie I" etaiages nr. 1, 3 en 7 van juwelier Siebel, Lange Poten 11 uen Haag zijn gouden arm banden van de beste Europese ateliers geëxposeerd in een keuze zoals U van juwelier verwacht. WEERBERICHT FRIS EN ZONNIG Het KNMI verwacht van heden- W morgenavondkoude nacht, r overdag zonnige perioden ei meeste plaatsen droog weer. Vrij jachtige tot matige noordwestelijke en ongeveer dezelfde middag- wnpera turen. 15 MEI Zon op: 4.47 uur; onder: 20.27 i op: 7.46 uur; onder i Hoogwater te Katwijk te 5.31 a 18.00 uur; laagwater te 1.16 13.45 uur. lommer bestaat alt 24 pagina's. tegen de door Moskou geïnspireerde conferentie van neutrale staten, welke in oktober a.s. in Cairo wordt gehouden en waarvan China wordt geweerd. China was het eerste com- Gisteravond bood in het Kur- haus in Scheveningen de rege ring een diner aan aan de deel nemers van de NAVO-confe rentie en hun dames. Van links naar rechts de ministers Rusk, Stikker, Butler, mevr. Vlarijnen en minister-president Marijnen in gesprek voor de aanvang van het diner. Prijsstijging melk, boter en kaas te verwachten Zodra het EEG-zuivelreglement gaat werken, zullen de subsidies op melk moeten worden afgeschaft en dan zal er geen andere oplossing zijn dan een stijging van de consumptie melkprijs. Ook zal geleidelijk aan daardoor de prijs van boter en kaas verhoogd moeten worden. Dit zei de directeur-generaal der voedselvoorziening, ir. J. A. P. Fran ke, toen hij gisteren over de Neder landse zuiyelpositie bij Europese samenwerking sprak, op de bonds vergadering der Centrale Melkhan delaren Organisatie in Amsterdam. In de laatste jaren is de produktie van melk zeer teruggelopen en ir. Franke zei de indruk te hebben, dat dit geen tijdelijk maar een blijvend verschijnsel is. In verband met de vrije tijd en de continuïteit van dit soort werk, zijn voor het melken arbeidskrachten steeds moeilijker te krijgen. De veehouder krijgt ook meer behoefte aan vrije tijd. De animo om melkkoeien te houden loopt aanmerkelijk terug, wat vol gens ir. Franke een gevolg is van de welvaart. Communistische Vietcong- strijdkrachten hebben op vijf honderd kilometer ten zuiden van Saigon drie bataljons van het Zuidvietnamese leger om singeld. Deze waren uitgezon den om een belangrijk commu nistisch legerkwartier te vernie tigen. Ongeveer duizend mili tairen van het regeringsleger zit ten in de val. Robert McNamara, de Amerikaan se minister van Defensie, is gister middag na zijn besprekingen in Zuid Vietnam naar Washington terug gekeerd. Hij verbleef dertig uur in de hoofdstad Saigon. McNamara zei voor zijn vertrek, dat de V.S. Zuid-Vietnam 75 Skyrai- der-vliegtuigen zullen geven ter ver groting van de sterkte, doeltreffend heid en vuurkracht van de Zuidviet namese luchtmacht. De levering van deze gevechtsbommenwerpers vorm de een van de voornaamste punten van gesprek tussen McNamara en de Vietnamese en Amerikaanse functio narissen in Saigon. Ze zouden binnen twee of drie weken ter beschikking van Zuid-Vietnam staan. De Amerikaanse bewindsman deel de tevens mee, onder de indruk te zijn gekomen van de stappen die zijn genomen om de geregelde en para militaire troepen in Zuid-Vietnam te versterken. Verder had hij zich op de hoogte gesteld van de opleiding van bestuursambtenaren in het licht van de uitvoering van het anti-commu nistische pacificatie-plan van de regering. De nationalistisch-Chinese minister ring heeft besloten „alle mogelijke hulp" aan Zuid-Vietnam te verlenen. De nationalisch-Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Sjen-Sjang Hoean, deelde gisteren mee dat de hulp zal worden verleend op verzoek van de eerste-minister van Zuid- Vietnam, Ngoejen Khanh, en van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk. Volgens niet- bevestigde berichten zijn gisteren 3 Vietnamese officieren in Taipeh aan gekomen voor het voeren van bespre kingen met regeringsleden. EEN VOOR de consumptie bestem de koe, wilde gisteren zijn lot ont lopen en zette daardoor een gedeelte Amsterdam succesvol op stelten. Op het abattoir nam zij plotseling de poten, rende weg en sprong tot verbazing van haar achtervolgers in het groezelige water van een gracht. Het beest zwom naar de overkant, klauterde daar aan de kade van de Zeeburgerdjjk en verdween tussen het Amsterdamse verkeer. Deze hin dernis gaf de koe een flinke voor sprong op haar gevolg, dat liever 'n bruggetje omliep. De koe rende langs vele verblufte Amsterdammers, maar zij merkte al spoedig, dat het voor beest onmogeljjk is zich onop vallend in de straten te bewegen. Allerlei mensen begonnen zich met haar te bemoeien en daarom werd het zaak een veiliger heenkomen te zoeken. Stal Handig het vrachtautoverkeer van het Bodecentrum ontwijkend, kwam zij tenslotte in de Van Zesenstraat, waar zjj in een gebouwtje verdween, dat zij als stal moet hebben herkend. Maar het bleek een fietsenstalling, waar zij zo resoluut was ingerend, en de stallinghouder bleek niet hele maal gelukkig met dit bezoek en belde de politie. Inmiddels was het dier gekalmeerd en stond rustig in het gareel tussen de fietsen. Toen een politie-agent en het abattoirperso- neel verschenen, ontstak de humeu rige koe echter opnieuw in hevige woede en sprong wild in het rond tussen de fietsen. Ravage Iedereen vluchtte de fietsenstalling uit, behalve de politieman, die het moment gekomen achtte zijn pistool te trekken. Maar het doden van een koe komt niet voor in het lespro gramma van de politieschool en het eerste schot maakte haar nog leven diger dan ze al was. In een aanval van razernij rende ze door de stal ling en richtte een enorme ravage Pas na het tiende schot viel het dier dood neer, tussen heel wat ijzers en stangen en wielen van vernielde fietsen. Prinses Irene op safari Prinses Irene en haar echtgenoot zullen binnenkort Mozambique be zoeken, zo is gisteren in Lourenco Marques bekendgemaakt. Zij zullen er aan een safari deelnemen. Turks plan voor Cyprus De Turkse minister van Buiten landse Zaken, Erkin, heeft gister middag op de NAVO-conferentie ge detailleerde suggesties gedaan, die zijns inziens zouden kunnen leiden tot een oplossing van de kwestie- Cyprus. De minister zei elke poging tot bemiddeling te zullen aanvaar den, zowel van de zijde van de NAVO als van een afzonderlijk NAVO-land maar een eerste voorwaarde daar voor is dat de vijandelijkheden op het eiland worden gestaakt. Mevr. Ellis Steninman uit Duitsland en mevr. Dagmar Wilson uit Amerika hebben gis teren bij de ingang van de ]u- lianakazerne in Den Haag na een rustig verlopen tocht door de stad van enige honderden le den van de "Women strike for peace"-organisatie bloemen aan geboden aan de heer L. M. Goedhart van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De bloe-1 heidsoverwegingen niet in de men. welke de demonstranten kazerne, waar de NAVO-con- meedroegen, mochten uit veilig- ferentie wordt gehouden. In een dramatisch geheime zitting heeft de NAVO gisteren een dreigende tweedracht binnen het bondgenootschap tijdelijk bezworen. Na lange emo tionele discussies over het voortbestaan van de alliantie is tenslotte op voor stel van secretaris-generaal Stikker en de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dean Rusk besloten de besprekingen te staken en over te laten aan de permanente raad van de NAVO in Parijs. De ambassadeurs van de bondgenoten in Parijs zullen dus nu de vragen moeten beantwoorden waar de ministers gisteren niet uitkwamen: moet de organisatie zo snel mogelijk worden uitgebouwd tot een sterk geïntegreerd bondgenootschap, moeten de vijftien bondgenoten pas op de plaats maken in afwachting van betere tijden met minder tweedracht, of moet de NAVO verwateren tot een „bondgenootschap-oude-stijl?" Couve de Murville realistisch of alleen cynisch? Wat geen van de gedelegeerden bij zijn komst naar Den Haag verwacht had gebeurde gisteren in de geheime bijeenkomst: de meningsverschillen op belangrijke en minder belangrijke punten culmineerden zo snel, dat de vergadering voor levensvragen van de NAVO kwamen te staan. De gangmaker in de debat van gis teren was de Belgische minister van Buitenlandse Zaken en oud secreta ris-generaal van de NAVO Paul- Henri Spaak, die in de sterkst mo gelijke bewoordingen aandrong op eensgezindheid, snelle wijzigingen in werkwijze en sfeer van de NAVO. Nu Is het nog niet te laat voor een operatie, maar in 1969, als het ver drag opzegbaar wordt zal het een sectie zijn op een overledene, zo was de strekking van zijn betoog. De Belgische woordvoerder onder streepte zijn emotioneel betoog met aanhalingen van wijlen president Kennedy en raakte daarbij zo bewo gen, dat hjj zijn rede even moest on derbreken. De waardering voor het betoog van de Belgische staatsman, die ondanks een medisch verbod toch Wees mooi in de Pinkstertijd met ELEGANT EN STERK f 1,95 naar Den Haag is gekomen en lief devol wordt verzorgd door zjjn doch ter, was zeer groot. De meeste woordvoerders sloten zich later bij zijn visie aan. Zo zei minister Luns, dat een optelsom van de problemen aantoont dat de NAVO niet gezond is. Secretaris-generaal Stikker verklaarde in zijn laatste rede voor de ministerraad: „Er komt een moment waarop de verscheiden heid op tweedracht uitloopt". Ook de Amerikaan Rusk was het met de vi sie van Spaak eens. Hij ondersteunde diens beroep op Frankrijk om nu eens duidelijk te zeggen wat het van de NAVO verwacht en welke veran deringen het precies wenst. De Brit se delegatie bewaarde een opvallend stilzwijgen bij de discussies, waaruit men in delegatiekringen de conclusie trok dat minister Butler de stand van zaken niet al te somber inziet. Frans antwoord In een kort betoog, dat door som migen als realistische en redelijk po sitief, volgens anderen als cynisch werd omschreven, verklaarde daarop de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville dat zijn land wat de militaire kant van de NAVO betreft niet met de voorstel len zal komen omdat niet Frankrijk maar juist de andere landen een ver andering willen: Integratie. Hij maakte duidelijk, dat als Frankrijk coördinatie tussen de nationale op perbevelen wenst, het geen verwate ring van de NAVO tot een ouderwet se coalitie betekent. Sprekend over de politieke kant van de NAVO legde de Franse woord voerder de nadruk op de Franse trouw aan de politieke Integratie. Hij wees erop dat Frankrijk zich tijdens de Cubaanse crisis als een van de eersten naast de V.S. schaarde. „Maar men moet geen eenheid voor wenden waar zU niet bestaat, alle bondgenoten hebben verschillen van mening gehad of hebben deze nog over vele onderwerpen". Als voor beelden noemde hij de Suez-kwestie, de houding tegenover Indonesië, Al gerije en Vietnam. Zijn voorganger uit het eerste Franse keizerrijk, Talleyrand, cite rend, pleitte Couve de Murville ten slotte voor meer werkelijkheidszin. Blunder Het is nu wel duidelijk dat de Gro te Vier van de NAVO een tactische blunder hebben begaan door hun on deronsje van maandagavond over de Duitse hereniging te bekronen met een verklaring. Zowel minister Spaak als zijn Nederlandse collega Luns veroordeelden dit als een voorbeeld van gebrek aan consultatie. Over de verklaring hadden eerst de elf ande re bondgenoten geraadpleegd moeten worden. Minister Luns noemde het afleggen van de verklaring zonder voorkennis der bondgenoten zelfs een „slecht voorteken". Daarnaast is er waarschijnlijk een wat stekelige discussie ontstaan over het Duitse verlangen naar meer topfuncties in de NAVO. Nu door de benoeming van de Italiaan Brosio de door de Italiaan Colonna bezette functie van plaatsvervangend secretaris-generaal vacant komt is er voor de Duitsers een klein kansje op te rukken naar de hoogste ambtelijke NAVO-regio- nen. Maar er bestaat bezwaar tegen een Duits-Italiaanse „as" aan de top van de alliantie en dus zal de porte feuille waarschijnlijk aan een Cana dees worden overhandigd. Op last der Oostenrijksche regering is l.l. Zaterdag voor het eerst gevolg gegeven aan het besluit, dat zangvogels niet van hunne vrijheid be roofd en openbaar verkocht mogen worden. Alle ter markt gebragte vogels wer den in vrijheid gesteld waar onder vele nachtigalen. Het Utrechts Studenten- t korps heeft bij meerderheid i van stemmen uitgemaakt, t dat het wenschelijk is bij de i regering geen stappen te f doen tot het afschaffen der v graden bij de akademische f examina.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1