Wethouder S. Sannes opent kleuterschool in Leiden Z.W. Leidse echtparen een halve eeuw getrouwd Taak van „Rijnland zeer omvattend Leidse kleuters op nippertje gered Voorschoten bezet eerste plaats Mej. M. F. Sluimer als hoofd geïnstalleerd Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 13 mei 1964 Tweede blad no. 31239 Gouden bnddsdagen Op 3 juni 1914 verschenen voor de ambtenaar van de burgerlijke stand In Leiden de heer L. Rombaut en mej. H. H. Bruijstens. Zij gaven elkaar op die dag het ja-woord en ijj zijn elkaar sindsdien trouw ge bleven. Hun huwelijk werd gezegend met één dochter, die evenals haar ouders in Leiden woont. Deze dochter heeft op haar beurt het leven ge schonken aan vier zoons. Wanneer op woensdag 20 mei de bruidsdagen van het echtpaar Rombaut ingaan zal de hele familie ongetwijfeld haar belangstelling blijk geven. Trouwens ook op zaterdagmiddag 30 mei van half drie tot vier uur zal het een drukte van belang zijn, want dan houdt het bruidspaar een recep tie in het Sint-Antonius Clubhuls. De bruidegom heeft ondanks het feit, dat hij op zeventienjarige leef tijd blind werd, een werkzaam leven gehad. Hij begon al op 10% -jarige leeftijd als schildersleerling „van zes uur 's morgens tot zeven uur 'a avonds voor vijftig cent per week" geld te verdienen. Toen hij Invali de werd ging hij naar het blinden instituut in Amsterdam, waar hij tot zijn eenentwintigste Jaar borstels en vloermatten leerde maken. Terug ge keerd in Leiden, ventte de heer Rombaut met eigengemaakt borstel, werk langs de straat. Hij deed dat tot het uitbreken van de eerste wereldoorlog, want toen moest hij er door gebrek aan grondstoffen mee uitscheiden. Door bemiddeling van de Vereniging tot verbetering van het lot der blinden heeft hij daarna twintig jaar lang de kamborstels voor de firma P. Clos en Leembruggen mogen repareren. De heer Rombaut is vooral in het verenigingsleven een bekende figuur. HÜ richtte in 1927 de Leidse Blinden - bond op, waarvan hij 23 jaar voor zitter is geweest. In 1929 kwamen de blinden bij hem thuis in de Java- straat om te leren werken. Daaruit is voortgevloeid de seml-gemeente- lijke werkplaats voor blinden aan de Pieterskerkgracht, waarvan de heer Rombaut geruime tijd voorman is geweest. Deze werkplaats werd in 1937 gesloten, maar twee jaar later is in de Groenesteeg de gemeentelijke werkplaats voor blinden tot stand gekomen. Behalve van de blinden- bond heeft de heer Rombaut Jaren lang deeluitgemaakt van de woning bouwvereniging „De Eendracht". Ook als bestuurslid van deze vereniging heeft hij een grote activiteit aan de dag gelegd. Het spreekt vanzelf, dat de 72-jarlge bruidegom het, evenals trouwens de 77-jarige bruid, nu wat kalmer aan moest doen. Samen met zijn geleidehond SJim- mle doet hij dagelijks boodschappen mevrouw Rombaut is slecht ter been en maakt hij lange wande lingen. Verder luistert hij graag naar de bandjes met nieuwsberichten, die hij wekelijks toegestuurd krijgt van de Stichting het algemeen gesproken weekblad voor blinden in Den Haag. Ook krijgt de bruidegom bandjes van de Ned. Blindenbibliotheek, die deze maand juist 75 Jaar bestaat. Het brmdspaar woont al 13 Jaar in de 3) en is geruime het Leidsch Dag- Irenestraat tijd abonnee blad geweest, Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van cu ratoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd drs. L. L. E. Braes, tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij de sterren kunde: P. A. J. J. M. de Cock, arts, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de aller - gologie; J. A. Graham, tot weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de sterrenkunde; dr. J. Hoft. ijzer, wetenschappelijk hoofdambte naar in tijdelijke dienst bij de facul teit der letteren, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst; dr. H. W. Joustra, wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de fysische chemie II, met ingang van 1 januari tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar A; dr. L. J. Menges, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de allergologie; dr. A. R. Miedema, wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in vaste dienst bij de natuurkunde, met ingang van 1 januari 1964 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar; Dr. R. de Bruyn Ouboter, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij de na tuurkunde, met ingang van 1 januari 1964, tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar; Ir. A. J. de Vries, tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de natuurkunde; dr. J. C. M. van Winden, wetenschap pelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der Letteren, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A in tijdelijke dienst; drs. P. Zand bergen, tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij de natuur kunde. Morgen gaan de goude bruidsda gen in voor Hendrik Willem Schuch. hard en zijn echtgenote Catharina SchuchhardKlinkhamer. Volgende week hopen zij het gouden feest met de familie te mogen vieren. De 72-jarige bruidegom en de 70-jarige bruid verheugen zich bei den in een goede gezondheid. Ze zijn allebei geboren en getogen Leide- De bruidegom is nog bijzonder vitaal want hij kan nog steeds niet met werken ophouden. Een groot deel van zijn leven heeft hij in de bouw vakken gewerkt. Pas op zijn 67e jaar hield hij daarmee op maar hij voelde er niets voor om thuis te gaan zitten. Hij nam een baantje aan als in casseerder en sinds korte tijd ver richt hij nog magazijnwerkzaam heden. De bruid heeft eveneens een werk zaam leven achter de rug maar zij doet het nu wat kalmer aan. In haar huis aan de Zijlsingel (no. 71) kan zij vooral 's zomers genieten. „In de voorkamer is het heerlijk en zo leven dig door alles wat voorbijgaat" zegt de bruid. „We wonen hier met november al 49 jaar en behalve onze oudste zoon zijn de andere 3 zoons en 1 dochter hier geboren". En korte tijd geleden is het dozijn kleinkinderen volgemaakt, dus het zal in de bruidsdagen een gezellige drukte worden. Arclieol. onderzoek van Burchtlieuvel In de afgelopen weken heeft de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort een archeologisch onderzoek ingesteld langs de ringmuur op de Burchtheu vel. Het is gebleken, dat in de fundering van de ringmuur puin van een Ro meins gebouw verwerkt is. Een mid deleeuwse afvoer werd tot buiten de ringmuur gevolgd en bleek scherven- materiaal te bevatten. Het oude mid deleeuwse woonvlak binnen de ring muur werd voor een klein gedeelte enkele vierkante meters blootge legd. Hierop werden dierenbeenderen en scherven van blauwgrijs aarde werk en het zgn. pingsdorf aangetrof fen. Tentoonstelling creatieve knust De heer P. S. Harmsen, mend wethouder van Onderwijs, zal morgenavond in de Boerhaavezalen de tentoonstelling „Creatieve cursus sen K. en O." openen. Jubileum NZH In ons verslag van gisteren van de uitreiking van een Koninklijke on derscheiding aan een jubilerende em ployé van de N.Z.H. is een fout ge slopen. De onderscheiding werd niet uitgereikt aan de heer C. J. den Edel, doch aan de heer M. J. Visser. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge- aagd voor het doctoraal kunstgeschiedenis de heer H. Wennekers (Luxemburg». Succes voor Crescendo Tijdens een te Amsterdam gehou den bondsconcours heeft de Leidse Mondaccordeor.orkestvereniging „Crescendo" (directeur de heer W. Strien) in de super-ere-klasse eerste prijs (305 punten) gewon- Advertentie U kunt 'n Amerikaan roken V kunt ook Maar u kunt ook 'n Virginia rokende onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl 59 Weinigen zullen de naam Hoogheemraadschap van Rijnland niet kennen. Velen zullen echter niet goed weten welke status het heeft en welke functies vl;^AhLf","00^^raa,dSCh- T:mr 7" de kust tot voorb« Zand- wórden' gën^dTaidusde heer KÓÓ! voort tot Amsterdam, vla Woerden, Gouda, Leldschendam tot vlak bij Sche- mans. Dat ook de ouders daarvan veningen. Ruim 100.000 ha land onder de zeespiegel waarin waterstand en waterzuiverheid moet worden geregeld en welk gebied tegen overstromingen Onderwijs slechthorende en spraakgebrekkige kinderen Bestuur van Prot. Clir. Vereniging heeft nog vele wensen voor Onderwijs aan slechthorende spraakgebrekkige kinderen gister avond in het wijkgebouw van d( Maranathakerk van hun eerste al gemene ledenvergadering een „praat, bijeenkomst". Vooral de financiën van de jonge vereniging (in januari werd het beheer van de school in handen gelegd van de ouders, waar bij de vereniging werd opgericht) gingen bestuur en leden ter harte. Voorzitter B. H. Koomans stelde dat de kinderen die de school slechthorenden en spraakgebrekkigen bezoeken niet misdeeld, maar ènders bedeeld zijn. Het is daarom jammer, dat dit soort onderwijs valt onder de sectie b.l.o., aangezien deze aandui ding voornamelijk wordt gebruikt voor kinderen die verstandelijk min der bedeeld zijn. Spraakgebrekkige en slechthorende kinderen kunnen echter met de bijzondere onderwijs methoden van dit type school een zelfde (of eventueel een hoger) ont wikkelingsniveau bereiken als de kinderen, die een gewone lagere school bezoeken. Het misverstand, dat er met kinderen, die de school van deze vereniging bezoeken geeste lijk iets „mis" is. moet uit de weg moet worden beschermd. Het is een in zekere zin autonome overheidsinstelling, die zelfs tot 1857 rechtsbevoegdheid had en zelfs nu nog boetes kan opleggen aan polder besturen of ingelanden die hun ver plichtingen voor het onderhoud van de wateren e.d. niet nakomen. Een en ander werd gisteravond in de Lakenhal uit de doeken gedaan door mr. H. van der Linden, secreta ris van het Hoogheemraadschap, dat in het Gemeenlandshuis aan de Breestraat zetelt. Een klein maar geïnteresseerd gehoor, leden van de vereniging Oud-Leiden, stelde na afloop van deze voordracht een groot aantal vragen. Mr. Van der Linden begon met aan de hand van enkele grote kaarten overzicht te geven van de ge schiedenis, die ongeveer 800 jaar ge leden al melding maakte van het Hoogheemraadschap, hoewel nog niet onder deze naam. Het einde van de middeleeuwse overstromingsperio den ligt. ongeveer bij het jaar 1000. Het ontstaan van Rijnland schreef spreker toe aan het afschrijven van de veenstreken waardoor deze spons achtige" bodem de massa's water niet langer kon vasthouden. Hierdoor werd omstreeks 1200 een" van hoger hand geregelde waterstaat nodig. Af watering werd hierna voor een deel verkregen door het zeegat bij Spaar- nedam (in Het IJ). Het gat werd af gedamd en het binnenstromende wa- ran de Rijn, dat door verzanding de uitmonding bij Katwijk om streeks 800 geen uitweg meer vond, werd bij Zwammerdam tegen gehou den. Een charter van graaf Willem II uit 1226 maakt eerst officieel mel ding van Rijnland, Advertentie Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- of f 300.- en f 800,-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. de adel waren. Daaronder komt het college van hoofdingelanden (16 voor de ongebouwde en sinds 1950 tien voor de gebouwde landen). Voorts z;ijn er de polderbesturen. Rijnland heeft momenteel te Katwijk, Gouda, Halfweg en Spaarnedam gemalen staan, waarmee het waterpeil wordt beheerst. Er bestaan plannen in de Haarlemmermeer een nieuw gemaal Grote problemen De zuiverheid van het water in Rijnland is ondermeer voor de bol lenteelt van groot belang. Driehon derd milligram zout per liter is na melijk het maximum voor deze cul tuur. De toenemende verzilting en vervuiling van het boezemwater, dat in de bollenstreek aanwezig is, stelt het Hoogheemraadschap voor zeer grote problemen. Zo moet het gemaal bij Gouda voor de waterverversing (toevoer dus) zorgen uit de IJssel. overtuigd zijn, bleek uit de discussies. De leden willen zoveel mogelijk trachten propagandisten voor de school te zijn, opdat het aantal leer lingen (thans ongeveer 80) wordt uit gebreid en aldus de school meer ren. dabei. Penningmeester B. D. Arentshorst deelde mede, dat de school tot nu toe heeft kunnen „draaien", doch dat men dringend behoefte heeft aan een fonds voor allerlei voorzieningen, die Rijk, provincie ep. gemeente niet via subsidies e.d. kunnen bekostigen. Vice-voorzitter P. J. van Remundt somde enkele van deze Wellicht zal dit niet afdoende blij ken. De gedachten gaan in de rich ting van verswaterleverantie vanuit het IJsselmeer, hoewel dit een enor me hoeveelheid problemen met zich zal brengen. Niet alleen de bouw van gemalen of de directe waterbeheersing nopen de hoogheemraden tot omslagheffing (belasting) maar vooral ook het on derhoud van de vele waterwegen en I installaties in de meer dan 200 pol een audiometer, een eigen busje voor het vervoer van de jongste leerlin gen, muziekinstrumenten, een eigen schoolgebouw (waarvoor men overi gens op z'n vroegst over twee jaar de vereiste vergunningen kan verwach ten), enz. Men stelde voorlopig het school geld (door de ouders te betalen» op f. 2 per week, terwijl men bovendien zal trachten leden en begunstigers te werven. In het schoolgeld zijn o.m. begrepen de kosten van schoolreisje, schoolmelk, ledenvergaderingen, con tactorgaan, ongevallenverzekering voor de kinderen, bijzondere leer middelen. De mogelijkheden tot het houden van een verloting om de kas een basis te geven, zoals uit de ver gadering werd gesuggereerd, worden overwogen. Na de pauze verstrekte het school hoofd. de heer W. van de Engh. mededelingen over de plannen tot vorming van een kleuterklasje (per september 1964), dat zou moeten worden ondergebracht in de christe lijke kleuterschool aan de Hoge Morsweg. Vooral de aankoop van een eigen busje werd druk besproken. De slechthorende leerlingen zijn ondergebracht in de christelijke school aan de Hoge Morsweg. waar gisteravond de ouders de prestaties van hun kinderen konden bezichti gen. De spraakgebrekkige kinderen gaan naar de christelijke school aan de Stadhouderslaan. Middenstanders gaan samenwerken N.V. Garant' Service opgericht Een tot nu toe in ons land unieke vorm van samenwerking tussen mid denstandsondernemingen heeft in Leiden en omgeving plaatsgevonden. Vier middenstandszaken, t.w. Radio Hertog te Leiderdorp, Teske en Kret te Leiden en Nouwens te Oegstgeest en Warmond, hebben uit vrije wil hun zelfstandigheid prijsgegeven en zijn tot oprichting van de N.V. Ga rant Service gekomen. Als president-directeur van deze nieuwe n.v. zal de heer H. J. Dekker te Leiderdorp optreden, terwijl ook de heren N. D. Kret, J. B. Nouwens en H. D. Tfske in de directie zijn op genomen. De firma Kromhout te Riinsburg behoort inmiddels ook tot deze rroep. welke beschikt over een aandelenkapitaal van f320.000 en momenteel in totaal beschikt over 110 man personeel. Is de centrale huisvesting van deze n.v. thans nog ondergebracht in een pand aan de Doezastraat. over enkele maanden kriiet men de beschikking over ruime werkplaatsen, een centraal magazijn en kantoorlokalen, waartoe aan de M.P. Splinterlaan te Leiderdorp een groot complex wordt gebouwd. Eerst na langdurige besorekingen is men tot deze samenwerking ge komen. Opzet was om door een team van gespecialiseerde vakmensen veel moeeliik service te verlenen, Men denkt nu ook economischer te kunnen werken doordat in- en koop. dienstverlening, administratie etc. centraal in één hand komen, hetgeen een grotere efficiency im pliceert. Clir. vrouwen zien Sicilië en Italië Voor de Ned. Chr. Vrouwenbond» afdeling Leiden-Noord sprak gister* avond in één der zalen van de Petra* kerk de heer G. A. Olff, die met zijn echtgenote een reis naar Italië en Sicilië maakte. Hij vond een zeer aandachtig en dankbaar gehoor. De bijeenkomst stond onder leiding van de nieuwe afdelingspresidente, me vrouw L. Haverkamp-Klazinga, die na een korte meditatie 'n bijzonder welkomstwoord tot het echtpaar Olff richtte. Ter inleiding nam de heer Olff zün gehoor in gedachten mee naar Rome, vaar tal van bezienswaardigheden zijn. De dia's gaven o.m. een beeld van het prachtige Thermenmuseum (het mooiste museum ter wereld van beeldhouwwerken» en de oude ha venstad Ostia. Hierna leidde de heer O Iff zijn reisgezelschap per passa giersschip naar Sicilië en wel in het bijzonder naar de landstreek rond de hoofdstad Palermo, die om zijn prachtige ligging en klimaat de naam van „de gouden schelp" van Sicilië heeft gekregen. Na Sicilië werden nog enkele be zienswaardigheden in Napels en om geving bezocht. Ter afwisseling van het reisprogramma droeg mevrouw Olff onder meer de verzen „De Zee* (Hilbrandt Boschmat en „Het Woord" (Muss Jacobse) voor, waar mede zij eveneens veel succe* oogstte. Van verdrinkingsdood De 2%-jarige Ingrid en de 2-jarige Cornells Kuivenhoven, beiden wo nende in de Antillenstraat, zijn gistermorgen omstreeks tien uur door on bekende oorzaak te water geraakt in een v\jversloot langs de verbindingsweg tussen de Surinamestraat en de Parkstraat. De 30-jarige mevrouw J. Glu- versGijzenü uit de Surinamestraat, die zich in haar woning, op de derde etage, bevond, zag de kinderen midden in de sloot drijven. Zij begaf zich zo ders van Rijnland. Mr. Van der Lin- snel moSe,Ük te water en haalde de kinderen uit de sloot. De kinderen, die den besloot met een toelichting op I nog tekenen van leven vertoonden, zijn door de E.H.D. naar het Academisch enkele bijzondere Gemeen/a n dshuis j z,ekenhu,s gebracht. Volgens de behandelende geneesheer is er geen levens grote voorraad aanwezig is. I gevaar meer. Districts wedstrijden B.B. Op het BB-oefenterreln aan de Middelstegracht vonden gisteravond jaarlijkse districtswedstrijden tus- *en de zelfbeschermlngsploegen van Voorschoten en Leiderdorp en de ff(jkploegen van Leiden/Oegstgeest II Plaats. Deze wedstrijden vormden een ge daagde afsluiting van het oefenpro gramma 1963-1964 en hadden het karakter van selectiewedstrijden, oaar de winnende ploeg het District »Leiden" zal vertegenwoordigen bij °e Kringkampioenswedstrijden, welke jj®a deze maand in Alphen aan den hUn worden gehouden. Onder de velen, die van hun be langstelling blijk gaven, bevonden «ch het HBB van de A-kring Zuid- Holland, de heer G. J. Wulf horst, het P'v. HBB van deze Kring, de heer A-J. Paling, de burgemeester van Leiderdorp ,mr. B. M Gallas, het Leidse Districtshoofd, de heer J. P. van der Meulen, alsmede een aantal 'eden van de Kringstaf. De opgave, die de vier ploegen bestaande uit een commandant veertien leden binnen d* tijd De jury, gevormd door dr. H. M. van der Hora (EHIO), de heer W. A. Kosten (brandweer) en J. van den Oever (reddingswerk) had de niet gemakkelijke taak een en ander op weinig of niets toegaven. Terwijl na afloop de ploegleden van een kopje koffie en een welver diende rust genoten, maakte de heer Wulfhorst de uitslag bekend. Hieruit bleek, dat ditmaal niet Leiderdorp voor de derde maal in successie, doch Voorschoten met 36 punten beslag op de eerste plaats had gelegd en dus zal deelnemen aan de Kringkam pioenschappen. Leiderdorp bleef dit maal met 31% pt. op de tweede plaats steken terwijl Leiden/Oegst geest I en II beide 29% pt. verza melden en dus de derde en vierde plaat» delen. Wethouder S. Sannes heeft gisteravond de vierde openbare kleuterschool in Leiden-Zuid- West geopend. Tegelijkertijd werd mej. M. F. Sluimer als hoofdleidster van de school ge- installeerd. Het schoolgebouw staat aan de Jacob van Campeniaan en is reeds in gebruik geweest als ulo-school. De kleuterschool (men is reeds en kele maanden geleden onofficieel begonnen) heeft nu twee lokalen in gebruik. In de overige drie wordt nog les gegeven aan leerlingen van een lagere school. Het ligt in de bedoeling in de toekomst het gehele (houten) ge bouw als kleuterschool te bestem men. Zodra er genoeg leerlingen zijn, gaat dit gebeuren. Op het ogenblik zijn er 54 kinderen, verdeeld over twee klassen. Eén ervan wordt ge- Nog geen naam Do school heeft nog geen naam. Daar zal de oudercommissie over moeten beslissen. De kinderen uit deze woonwijk moesten vroeger naar de kleuterschool „De Klaproos" aan over het hele schoolgebouw, zullen twee lokalen worden samengevoegd tot een groot speellokaal. Er is dan dus een drieklassige kleuterschool met een speellokaal ontstaan. Zandbak Het schoolgebouwdat wet- houder S. Sannes gisteravond als vierde openbare kleuter school in Leiden-Zuid-W est heeft geopend. De kleuters zijn voorlopig ondergebracht in de korte vleugel (links op de foto). (Foto Leidsch Dagblad) werk. Mej. Sluimer zei, dat samen werking met de ouders noodzakelijk is. Zij deed een beroep op de aan wezige ouders zich met problemen betreffende het kind onmiddellijk tot de onderwijskrachten te wenden. Verscheidene onderwpsvertegen- woordigers spraken hun voldoening uit over de nieuwe school en wensten mej. Sluimer, die in Eindhoven en Amsterdam ervaring heeft opgedaan, Gisteravond kwamen de ouders van de kinderen en een aantal vertegen woordigers uit onderwijskringen bij een in de aula van de naast de nieuwe kleuterschool gelegen open bare ulo-school aan de Berlagestraat. Wethouder Sannes zegde toe, dat de speelplaats binnenkort zal worden verrijkt met een zandbak. Hij wenste mej. Sluimer veel succes toe in haar aanwezigen de nieuwe kleuterschool. veel geluk. De heer B. Swanenburg, inspecteur van het gemeentelijk onderwijs, ver toonde een serie dia's en een kleu renfilm, die hij had gemaakt van de de onderwijs- Kerkelijk Leven Achlum-Hltzum 2« maal) S. F. v. Veenen te Temaard, die dit beroep heeft aangenomen. Aange nomen naar Zevenaar A. PIJnacke* Hordijk te WamelKDretunel-Leeuwen, Bedankt voor Gent (België - Prot Ge meente) W. S. Evenhuia te Biervliet voor Jorwerd c.a. J. Verdonk te Ben* nlngbroek-Sybeskarspel GEREF. KERKEN Beroepen te Roden J. Melse te Oen- kerk te Grootegast D. C. Flret te Gees (Dr.) die bedankte voor Oud- Beijerland Franeker dr. M. Feltsma te Emmen te Beetsterawaag J. Vos, kand. te Emmen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Souburg-VIlssln» gen S. Braaksma, kand. te Kampen, die bedankte voor Drlesum-Wouters- en voor Rulnerwold-Koekange. CHR. GEREF. KERKEN Hoger pensioen Voor emeririprediVanten Evang. LuHi. KeHc De synode van de Evangelisch- Lutherse Kerk heeft een aantal nieuwe artikelen in de kerkorde vast gesteld, waardoor wijziging is geko men in de verkiezing van de synode. Voortaan zal de synode voor een pe riode van vier jaar worden gekozen. De leden zullen niet ouder dan 70 jaar mogen zijn en een president mag niet langer dan 10 jaar in func tie blijven. Bij de bespreking van het verslag in de werkzaamheden der synoda le commissie bleek dat de dagelijkse leiding van de kerk meer contact met de gemeenten wenst door ge regelde bezoeken aan de kerkeraden. Gesproken werd voorts over; de po sitie van de pastor pastorum de predikant over de predikanten), de positie van de studentenpredikanten, de kerkdag, de herdruk van het ge zangboek en de functie van kansel- booschappen van de Oecumenische Raad. De synode besloot het orgaan van de Lutherse Kerk (het evange- lisch-luthers weekblad) ondanks gro te financiële lasten te laten voortbe staan. De liturgische commissie bood de synode een aantal formulieren aan voor doop. bevestiging, huwelijksin zegening en inzegening en ontslag van kerkeraadsleden. Deze formulie ren zullen aan de predikanten wor den doorgezonden. Naar het in de Lutherse Kerk heersende gebruik blijft het echter ieder vrij ze al dan niet te gebruiken. Bij de verkiezingen werden ds. mr. D. G. Hoevers als president, ds. P. H. G. C. Kok en mr. W. C. Hassoldt als vice-presldenten en ds. C. Pel als secretaris herkozen. Het voorstel van de pensioenraad om de pensioenen van de emeriti- predikanten met 10% te verhogen werd aangenomen. Ds. S. van Sinderen 25 jaar predikant Donderdag 21 med ia het vijfentwh*. tig jaar geleden, dat ds. S. van Sin- deren uit Rotterdam-Kralingen werd bevestigd als predikant in de Neci. Herv. Kerk. Nadat de heer Van Sinderen in 1938 door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg was toe gelaten tot die evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk en hij van januari 1938 tot april 1939 eerst ongeveer vijf tien maanden te Rotterdam-Kralin gen werkzaam was geweest als hulp prediker werd hij op 21 mei 1939 door ds. G. van Veldhuizen, toen nog pre dikant te Rotterdam-Kralingen be vestigd als predikant van de 'her vormde gemeente van Hoogmade in de classis Leiden. Op 23 november 1941 verwisselde de Jubilaris deze ge meente met die van Suameer in de classis Leeuwarden, vanwaar hh op 5 19« naar die van Woerden (Rietveld en Barwoutswaarderver trok. Sinds 13 november 1949 dient ds. Van Sinderen de hervormde gemeen te van Rotterdam-Kralingen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9