LEIDSCH DAGBLAD NEDERLAND DOET NU /AKEN MET GASBEL Opstand in asiel voor psychopaten Werkschip is op weg gin t.v.-eiland op te halen België schakelt over naar aardgas Nationalisering van bouwland in Tunesië: Parijs schorst hulp Aannemers kritisch jegens bouwbeleid LUNS NAAR AIOSKOU Inboedel vernield speldjes Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 13 MEI 1964 No. 31259 Directeur: E. A. E. var» DishoecK Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57065 Spaak dreigt Grieken en Turken ne Nederlandse Aardolie Maat- schappü en de Belgische maat schappij Distrigaz hebben in be- i rinsel overeenstemming bereikt om I geleidelijk de gehele openbare gas- voorziening in België over te scha kelen op aardgas uit Nederland. J Dat is door de N.A.M. meegedeeld. ]n Brussel is vorige week een voor lopig contract voor 20 jaar geslo ten tussen de N.A.M. en de parti culiere vervoermaatschappij „Dis trigaz", die het merendeel van de distributiebedrijven in België van gas voorziet. Een dergelijke overeenkomst zal, naar wordt verwacht, zeer binnen kort worden gesloten tussen de N.A.M. en de andere grote Belgi- Prinsessen naar Kopenhagen (Van onze Hilversumse correspondent) De prinsessen Beatrix en Margriet i vrijdag naar Kopenhagen als gasten van prinses Marga- die zaterdag haar 24ste ver- ,g viert. In het kasteel Frede- org zal een bal worden gehou- f den ter ere van de jarige prinses. Koningin bood diner aan Koningin Juliana heeft gister- rond in het Haagse paleis „Huis Bosch" een gala-diner aangebo- aan dertien ministers van Bui- enlandse Zaken, de secretaris-gene- Inal van de NAVO, mr. D. U. Stikker ie in Nederland geaccrediteerde am- leurs van de NAVO-landen en de Ie NAVO. Ook prinses Beatrix zat aan. Verder waren gasten van de orstln de beide Nederlandse staats ecretarissen van Buitenlandse Za- en, mr. L. de Block en dr. I.N. Th. liepenhorst, en leden van het per manente secretariaat van de NAVO. iAVO. De Belgische minister Spaak ont- fak. Hy heeft onlangs een ernstige operatie ondergaan en zijn gezond- ïeldstoestand liet niet toe dat hij het diner deelnam. De Koningin ontving haar gasten ongeveer zes tig ln de Oranjezaal van het pa leis. Een strijkje van de Mariniers- kapel verzorgde de muziek. Drie kopbladen van Het Parool verdwijnen (Van onze Utrechtse correspondent) Drie door de N.V. Het Parool-De Nieuwe Pers uitgegeven dagbladen lullen na vrijdag niet meer verschij nen. Aan de abonnees van het Dag- 'ilad voor Amersfoort en het dagblad iDe Veluwe" zal worden medege ld, dat zij na vrijdag een keus kunnen maken tussen de Amers- foortse Courant en het Veluws Dag- Wad, uitgaven van de N.V Drukkerij Onnes en de landelijke editie van tot Parool in Amsterdam. Voorts verschijnt vrijdag voor het laatst het Haags Dagblad. De lezers van dit Had krijgen zolang hun abonnement duurt Het Parool thuis. Het Parool/ to Nieuwe Pers beschikt thans nog ujer vestigingen in Rotterdam en torecht, waar resp. het Nieuw Utrechts Dagblad 'en het Rotter- dumsch Parool verschijnen. Het ligt in de bedoeling deze bladen in de '«komst in Amsterdam te vervaar den Dit gebeurt thans nog gedeel- Wtik in Utrecht. WEERBERICHT VERANDERLIJK Het KNMI verwacht van heden- i°t morgenavondvrij veel bewolking Plaatselijk enige regen. Zwakke p matige westelijke wind. Dezelfde le®peraturen als vandaag of iets !a- Opgemaakt c 14 MEI i 11.15 uur) Hoogwater te Katwijk te 4.46 17.13 uur, laagwater te 0.34 sche gastransport- maatschappij „Savgaz" in Luik. De komende maanden zullen bespre kingen worden gevoerd om de ge- van de betrokken autoriteiten kan het eerste gas uit Slochteren over 2 jaar voor gebruik in België be schikbaar zyn. Drie miljard Het Nederlandse gas zal in geleide lijk oplopende hoeveelheden aan België worden geleverd. Men ver wacht, dat de openbare gasvoorzie. ning in België tegen 1975 per jaar drie miljard kubieke meter aard gas zal verbruiken, ongeveer vyf maal zoveel als thans. De verkoop mogelijkheden aan de industrie moeten nog worden onderzocht. Ook is bekendgemaakt, dat Esso en de Koninklyke/Shellgroep ieder voor 25% zullen deelnemen in het kapitaal van „Distrigaz". Deze maatschappij en „Savgaz" zullen de hoofdleidingen aanleggen voor het vervoer van het gas uit Sloch teren van de Nederlandse grens. De leidingen zullen op de bestaande distributienetten in België worden aangesloten. De kosten van de bouw van dit hoofdleidingnet in 1 franken. Ombouw Evenals thans in Nederland het geval is, zullen de bestaande leidingen in België en de thans in gebruik zyn. de toestellen moeten worden omge bouwd. Hiertoe zullen de gemeen telijke distributiebedrijven aan zienlijke investeringen moeten doen, die over een tijdvak van on geveer tien jaar zullen worden verdeeld. (Van onze Parijse correspondent) Naar vanochtend in de Julia- nakazeme in Den Haag in de entourage van de NAVO-con- ferentie verluidde, heeft minis ter Spaak, optredend als spreek buis voor zijn NAVO-collega's, de Griekse en de Turkse minis- 1 Algerijnse regering ters gedreigd met sancties Een veel ernstiger en zelfs explo- De betrekkingen tussen Frankrijk I dat "e betrekkingen^uss^n Varijs^en en twee zijner voormalige bezitiin- Tunis vergiftigt. Geheel onverwacht gen of protectoraten in Noord-Afri- heeft de temperamentvolle presi- ka vertonen sinds enkele dagen weer dent Habib Bourguiba door middel eens een dieptepunt. In Algiers zijn van zijn ambassadeur doen weten, nieuwe besprekingen begonnen tus- dat hy een driehonderdduizend hec- sen de directeur van de afdeling der tare grond, die zich nog in het bezit economische relaties op de Quai van Fransen bevinden, zal onteige- d'Orsay, Wormser, en anderzijds de nen om ze onder Tunesische hoeren ïr de samen- te distribueren. Deze maatregel is in werking tussen beide landen met flagrante stryd met de akkoorden, betrekking tot de petroleumwinning die vorig jaar nog tussen beide lan- hun eisen, die ze tot dusver slechts men de beslissing in verband met nvernaan in I3t»n Hoon Ao binnensmonds hadden geuit, nuhet komende bezoek dat Bourguiba overgaan, nog in Lien naag de du;del(jlt uitgesproken Ze willen zal brengen aan zijn Algerijns® kwestie-Cyprus te bespreken en niet alleen ®en hoger aandeel in de buurman Ben Bella, die de Fr; komen. Een Frans-Duits onderonsje I de Murville (links) en Schroder tijdens de NAVO-conferentie in in gesprek. Den Haag. De ministers Couve Op de lange Iyst van schepen, die gisteren de Rotterdamse haven hebben verlaten op weg .naar de Noordzee komt ook geheel onop vallend de naam van het schip voor, dat door de N.V. Reclame Ex ploitatie Maatschappij is voorbe stemd het bij de Verolmewerf in Cork (Ierland) in aanbouw zyn de tele visie-eiland op te halen. Alles wijst erop, dat de „Global Adventurer" gis teren is begonnen aan zyn veelbe sproken karwei. Het schip verliet na melijk gistermiddag omstreeks vier uur de Nieuwe Waterweg en als be stemming werd opgegeven Verol- mes werf in Cork. De „Global Ad venturer" wordt daar morgen ver wacht. Noch bij Verolme noch bij het bureau, dat de perscontacten voor de eigenaar van de Global Adven turer. de N.V. Global Offshore Struc tures verzorgt, kon men een duide lijke omschrijving geven van wat het schip in Cork gaat doen. Op de (voor de hand liggende» vraag of de Global Adventurer misschien het R.E.M.-eiland gaat ophalen, werd van beide zijden eensluidend geantwoord: .Wij kunnen niets zeggen". Wel wilde een officiële woordvoer der van de R.E.M. gisteren commen taar geven op het ingediende wets ontwerp. „Eventuele maatregelen op basis van aanvaarding van het an ti-R.E.M.-wetsvoorstel kunnen in ternationale consequenties hebben, want het t.v.-platform en de appa ratuur zyn eigendom van een bui tenlandse onderneming", zo zei men. Men voegde aan deze laatgekomen onthulling toe, dat de heer Verolme de financier van de Reclame Ex ploitatie Maatschappij R.E.M. is, maar dat het eiland zelf en de zendapparatuur eigendom zijn van een buitenlandse onderneming, over Iks identiteit thans geen nadere gegi verstrekt kunnen worden. Monopolie Aangaande het wetsvoorstel werd gezegd: „Wij zullen bij de behande ling ervan in het parlement zien of de volksvertegenwoordiging akkoord gaat met een staatsmonopolie over het belangrijkste aller communica tiemiddelen: de televisie. En voorts zal blijken of het parlement het goed vindt dat er met twee maten wordt gemeten: waarom Veronica wèl en de R.E.M. niet?" Op Schiphol arriveerden gis teren 65 dames uit Amerikadie deelnemen aan het vrouwen-vre descongres. Op Schiphol moes ten zij een verklaring tekenen dat zij de openbare orde niet zouden verstoren. blad bestaat uit 16 pagina's Overigens is de R.E.M. blij, dat de regering eindelijk haar kaarten op tafel legt. Maar het tijdstip, maanden geleden een dergelijk wets voorstel aankondigde, was de uitvoe ring van de plannen voor het t.v.- eiland al zo ver gevorderd, dat er geen terug meer mogelijk was. Den Haag de alleen maar bovendien direct uc:rok- bezittingen in zijn land al veel eer- te trachten, tot een akkoord te fcen worden en blijven bij de ver- der heeft genaast en de Tunesische schllende fasen die tussen de pro- president wel eens van neo-koloni- duktie en de distributie van de Al- alisme zou kunnen betichten, gerijnse olie zyn gelegen. In een uitvoerig onderhoud, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville de Tune sische ambassadeur in Parijs maan dag toestond, moet hij zijn bezoeker al hebben gedreigd de lening van ruim 200 miljoen franken op te zul len schorten wanneer Bourguiba zich bij zijn voornemens zou willen hou den. Gisteren werd bekend, dat Frankrijk „de financiële hulp aan Tunesië heeft geschorst"» Deze maatregel houdt niet in» dat de hulp volledig is stopgezet, maar betreft een bijdrage, die binnenkort zou worden gedaan. President Bourguiba zei gisteren in een toespraak via de radio, dat „de nationalisering van bouwland dat in het bezit is van buitenlanders een zaak van leven en dood is" voor Tu nesië. In zijn toespraak tot zjjn volk zei het Tunesische staatshoofd, dab het land niet veel betekent voor Frankrijk, Italië, Groot-Brittannië of Malta. „Maar voor Tunesië liggen de zaken anders. Voor ons is het weer ter beschikking krijgen van deze uit gestrekte vruchtbare landerijen een zaak van het grootste belang". (Van onze Haagse correspondent) De Nederlandse Aannemers bond en Patroonsbond voor de gevaar door de onzekerheid, waarin Bouwbedrijven staat na de jaarrede Tiisch bestel moeten aanvaarden", 'e zozeer gewenste capaciteits-uit- breiding van het bouwbedrijf loopt hoopgevende injectie ministeriële bouwnota zeer kritisch tegenover de vooruit zichten van het bouwbeleid van dit kabinet. „Wy kunnen niet merken, dat er van een wezenlijk anders gericht re geringsbeleid sprake is" zo heeft N A.P.B.-voorzitter L. J. te Pas van morgen tijdens de ledenvergadering in Arnhem gezegd. Kritiek oefende hy o.m. uit op: De uitgifte van bouwvergunningen. Hij zei: „Weer een ietwat schriel sinterklaasspel". Bevoordeling van grote bedrijven. „Een misgreep, die leidt tot een on gezonde ontwikkeling". Het uitblijven van toezeggingen over regeringsbij dragen voor de ver- letbestryding. „Dat geeft onzeker heid". Het beleid ten aanzien van inves teringen en afschrijvingen. „Kort zichtige politiek", aldus de N.A.P.B.- voorzitter. De heer Te Pas bleek duidelijk teleurgesteld in het bij de bouwnota aangekondigde „pluriform expansief" bouwbeleid. „Er blijft een duidelijke discriminatie ten opzichte van an dere bedrijfstakken", zei de bonds voorzitter. En: „Wanneer men een maal de prioritiet voor de woning- (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns zal binnenkort op uitnodiging van premier Chroesjtsjow een bezoek bren gen aan de Sowjet-Unie. Een datum voor het bezoek is nog niet bepaald. Het nieuws lekte gisteren uit op de NAVO-conferentie, waar de Neder landse bewindsman zijn collega's een overzicht gaf van de Nederlandse po gingen om de verhoudingen met Oost Europa te verbeteren. De bedoeling was dat het bezoek tegelijk in Mos kou en Den Haag zou worden aan gekondigd. Orde hersteld met traangas Schoten (Van onze Groningse correspondent) In het Groningse rijksasiel voor psychopaten „Dr. S. van Mesdag", is gistermiddag een opstand uitgebroken. Op de eerste en tweede etage van de z.g. zuidvleugel, het nieuwe gedeelte van het asiel, werden meters hoge ramen van dik glas met banken, stoelen en tafels in stukken geslagen. Het meubilair werd uit de verschillende paviljoens op de binnenplaats gesmeten. Verplegers, die de gemoederen tot bedaren wilden brengen, werden door de opstandelingen overmeesterd waarbij zij diverse verwondingen opliepen. De verplegers, onder wie de hoofdverpleger Van der Meulen, werden als gijzelaars vastgehouden. Na een half uurtje had het perso neel van het asiel met behulp van tientallen rechercheurs en agenten in uniform en ook met behulp van de brandweer, de opstand bedwon gen. In de gangen van de zuidvlcugel en ook op de binnenplaats werd daar na echter nog met karabijnen gepa trouilleerd. Glasgerinkel De 18-jarige leerling banketbakker Bert Jobing, die op weg was naar zijn werk, was één van de eerste bui tenstaanders die iets van de opstand bemerkte. Hij hoorde glasgerinkel en zag hoe de mannen tafels en stoelen naar buiten smeten. Ook grote kas ten werden door de ramen op de bin nenplaats van het asiel geworpen. Eén van de bewoners van de Wag- nersingel, waar men de wilde tonelen j met verrekijkers gadesloeg, alar- meerde de politie, die ook al van de 1 zijde van het asiel was gewaar schuwd. De brandweer was inmiddels I ook gealarmeerd en rukte vrijwel ge- Met de wapens in de vuist drongen de rechercheurs en de agenten in uniform de zuidvlcugel binnen, waar de opstand nog steeds in volle gang was. Er schynt nog tussen de op standelingen en de mannen die de gijzelaars te hulp kwamen, gevochten te zijn. Sommige omstanders ver klaarden schoten te hebben gehoord. In ieder geval hoorde men van de eerste en tweede etage, schreeuwen van^ „als ze schieten brengen we ze Het was over twee uur toen de eer ste agenten en rechercheurs voor de ramen van de eerste en tweede etage Brand Op deafdeling waar het eerste ru moer werd vernomen, bevonden zich op dat moment ruim dertig verpleeg den, die allen vrij konden rondlopen onder het toezicht van enkele ver plegers. Het waren deze verplegers, die door de opstandigen als gijzelaars werden vastgehouden. uur gcammicciu en iuric vijjwci ge-. Op één van de verdiepingen werd lyktijdig met de politie op naar del wat rook waargenomen en dit zou de reden zijn geweest waarom de brand weer was gewaarschuwd. De brand weerlieden behoefden niet op te tre- Verklaring Volgens mr. W. H. M. van Leeu wen hoofd van het bureau voor lichting van het ministerie van Justitie, is er gistermiddag niet geschoten, maar. wel van traangas gebruik gemaakt om de opstan delingen tot de orde te roepen. Mr. van Leeuwen gaf de volgende verklaring: „Dinsdagmiddag omstreeks cir ca half twee hadden in het dr Van Mesdag-asiel in Groningen ongeregeldheden plaats. Deze zijn begonnen na het luchten aan het begin van de middag, toen een aantal ter beschikking gestelden was binnengedrongen in twee ge moderniseerde afdelingen van de zuidvleugel. Zij hebben toen een bewaarder en een verpleger de sleutels afhandig gemaakt. In de beide bedoelde afdelingen zijn vrij ernstige vernielingen aange bracht. Het eigen personeel van het gesticht en de gestichtwacht, geassisteerd door manschappen van de gemeentepolitie van Gro ningen, hadden binnen een uur de situatie weer in handen. Onder meer door traangas te gebruiken. Vooralsnog is niet gebleken dat er een bijzondere aanleiding voor de ongeregeldheden is geweest. Daarbij zijn vermoedelijk onge veer tien patiënten betrokken ge weest, die nu afzonderlijk zijn in gesloten. De overige, op de ge noemde afdelingen verblijvende patiënten hebben zich afzijdig gehouden". baar zolang een groot gedeelte van ons land nog in handen is van bui tenlanders. Vanuit politiek gezichts punt vormt dit een permanente be dreiging van onze soevereiniteit", zo zei de Tunesische president. Etna bedreigt stad Brontesi De vulkaan de Etna heeft gister avond een brede stroom lava uitge braakt, die in de richting van de 20 000 zielen tellende plaats Brontesi stroomt, waar grote onrust is gewekt- De lavatong bevindt zich op het ogenblik enkele honderden meters van een bos tussen, de krater en de stad en kan, wanneer de lava in dezelfde richting blyft stromen, van daag Brontesi bereikt hebben. Stuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki. Postbus 1234, Den Haag en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje. (Dticf Qfije teuivs i In de maand Mei des jaars 1664 werd de eerste jaagschuit langs het nieuw aangelegd trekpad door een i paard van Leiden door Woer- i den naar Utrecht getrokken. De geneeskundige akade- mie te Petersburg wordt door i ongeveer dertig jonge dames bezocht, die zich in genees kunde wenschen te bekwa men. De dames behooren voor een gedeelte tot den i aanzienlijken stand.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7