[AMSES SHAFFY OPENT EEN JHEATER VOL VERRASSING kunst kaleiöoscQQp Karajan treedt af bij de Weense Opera RIJKSPOSTSPAARBANK Beter resultaat K.L.M. De Rijkspostspaarbank deelt mede dat te rekenen van 1 januari 1964 de rente op gewone spaarrekeningen is verhoogd van 3% tot _j«ericht 1 maart 1860 Dinsdag 12 mei 1964 Vierde blad no. 31258 Een nieuwe speelweide Op de Amsterdamse Zeedijk (Van onze Amsterdamse correspondent) de avond van de eerste pinksterdag kan Amsterdam kennis- irnet een geheel nieuwe vorm van theater: het Theater a Ca- dat zijn première zal geven in de voormalige Oude-Zijds- lop de Zeedijkdie onlangs onder de naam „Toonkerk" als fcentrum een nieuwe bestemming heeft gekregen. „Theater a Capella" is geen nieuw toneelgezelschap, het is pens ook niet de bedoeling alleen toneelvoorstellingen te ge- G I De beste omschrijving is misschien „een speelweide voor ac- want van Pinksteren af zullen de bezoekers op iedere vrij- zaterdag- en zondagavond verrast worden door acteurs en i velerlei slag, die hier los van hun eigen toneelgezel- en gaan doen die zij zelf leuk vinden. ttiefnemer van dit experiment van ideeëen overborrelende Shaffy. „Eigenlijk is de ..n het theater die overi- door Hetty Blok is uitgevonden komen om te kunnen wer- 5 ze zelf willen. Wij hebben dieient in kas. er is geen directie ook geen beleid. Maar ik heb alle acteurs van Nederland be- 1 en zij hebben in principe hun lerking toegezegd. Ook de gro- zegt Shaffy. Afwisseling zorgen ron itichting Toonkerk tn podium, voor een set van spotlights en een goed gevuld En zo zal het theater a capel- jagavond zijn eerste voorstel ven. Het wordt een wat merk- Alke voorstelling die om negen jint met een „Toer de chants" ïmses Shaffy, die hier eigen zingt en aan elkaar praat, s wordt onder regie van ithoek een scène van Tar- zinloze beleefdheid" opge- t o.a. Josephine van Gas- zullen Kitty Courbois en ran Ulsen gedichten van Fran- illon voordragen. Pianist Polo zal nieu we pening Provinciehuis !uid-Hollaiulse ostenaars van nu Holland was de enige van de rinciën dat geen eigen tehuis rom wordt nu de ingebruik- an het Provinciehuis in Den t veel vreugde gevierd." Dit der Koningin in meentemuseum de tentoon- „Zuidhollandse kunstenaars f. opende. Deze tentoonstel- der manifestaties die aan over het eigen provin- uiting geven. fotowedstrijd voor middelbare historische ten- de kelders van het gebouw zal worden ingericht, heel, het heeft geen typisch wak ter, Het was hem opgeval- hoewel de meeste deelnemers tentoonstelling in Den Haag toch vooral de havens van lam, 't industriegebied van de en de Deltawerken een spe- Zuidhollands .stempel op deze stelling: drukten. De commis- Koningin kondigde aan dat deel van de tentoongestel- "as aangekocht voor de ar- aankleding van het Provincie- Togrannna van ngdfestival Yelp zesde Jeugdfestival Velp wordt •29 augustus gehouden. Tijdens urljjkse ontmoeting tussen aars en de leerlingen van de klassen van het V.H.M.O. en wkscholen en sociale acade- 'dt aan de orde gesteld: nor- vormen in de uitingen van thema inleiden. Kunstenaar., 'lel, die zijn uitgenodigd om un kunst en werk te spreken discussiëren, zijn (literatuur) e, Mischa de Vreede, Ad den Besten, Guil- *311 der Graft, Ed. Hoornik, Mulisch, Gabriel Smit en «ip, (toneel)Mies Bouhuys, hi Droog. Broes Hartman, *3ii der Linden. Ton Lutz, de Meester, Hans Tiemeyer, os, (muziek)Ton Hartsuiker, Hielkema, Willem Vos en 3n Zon, (architectuur)Aldo w en Jan Piet Kloos, (beeld- D: Marius Van Beek .en Piet 'schilderen)W. A. L. Bee- Ifire Janssen, George Lampe, D. Oxenaar, Henk Peeters, Sonia Gaskell. Rudi van ten Robert Kaesen, (film): «ma, Max de Haas, H. Wie- Hans de Witte, (pantomime) 'wik en Nico van Houten, hetten)Peike Boschma, hst): Georgette Hagedoorn Kan. gesprekken zijn er kunstzin- tónifestaties en demonstraties, zijn er tentoonstellingenwer- 11 schilders van de nieuwe ten_ ^ro/Nul, een expositie ge- Shakespea re en de tentoon- .■•De machtige pen", van ^hingen tot ballpoint. Be dien worden de exposities P?1 Gogh tot Mondriaan" in Jller-Müller museum, de beel. Y de werken van de Argen- weldhouwster Alicia Penalba, W'glsche realisten" in het wwnuseum in Arnhem, ohas zjjn er voor de deelne- «3n he( Festival toneel-, «i balletuitvoeringen en een posities spelen en onder regie van Annemarie Prins wordt een eenacter „De verhuizing" gespeeld, die is ge schreven door een oud-violist van het concertgebouworkest, Lodewyk de Boer. Hierin spelen o.a. Kitty Courbois en Jules Hamel. Annemarie Prins heeft ook de regie van Coc- tau's monoloog „Vanuit het venster", waarin Ramses Shaffy optreedt. De opkomende chansonnière Liesbeth List zal hierna vertaalde chansons en liedjes van Hans Andreas en Ramses Shaffy zingen. Het programma wordt besloten met een een-acter van de Amerikaanse toneel-schrijver Kauf man „Als mannen bridgen als vrou wen" met o.a. Johan Remmelts en Lo van Hensbergen. De voorstelling zal om half twaalf zijn beëindigd maar het publiek mag blijven voor een tweede voorstelling die omstreeks middernacht begint en geheel zal worden geïmproviseerd door artiesten die men uit de ver schillende theaters hier verwacht. Tegen juke-box lawaai Het ligt in de bedoeling voorlopig tot 12 juli iedere vrijdag, zaterdag en zondag voorstellingen te geven, die telkens weer anders zullen zijn, om dat zij worden gemaakt door acteurs en actrices die toevallig vrij zijn. Omdat rond de Toonkerk in de avonduren het veelal luidruchtige rosse leven van Amsterdam opbloeit zullen Josephine van Gasteren en Ramses Shaffy een bezoek brengen aan alle omringende caféhouders, met het verzoek tijdens de uren van het „Theater a capella" de jukes-box uit te doen of zeer zacht te laten spelen. Wie zich een goede buur toont mag gratis in de Toonkerk komen Josephine van Gasteren is zeer enthousiast voor het Shaffy-plan. „Ik vind het heerlijk om actrice van de Zeedijk te worden en met mij zjjn er gelukkig heel wat acteurs en actrices die wel eens iets anders wil len doen dan het gesubsidieerde to neel en het iedere week keurig een loozakje afhalen. Is het niet fijn dat ook de artiesten die gewend zijn zeer hoge gages te krijgen zo maar voor niets hun eigen vak komen uitoefe nen? Ik hoop dat Ramses Shaffy slaagt. Hü is een jongen, die honger lijdt voor zijn idealen". Onoverkomelijk verlies Gezondheid niet te best of als gevolg van conflicten (Van onze Weense correspondent) In een telegram uit Zurich heeft Herbert von Karajan aan de Oostenrijkse minister van O. K. en W., Piffl medegedeeld dat hij zijn functie als artistiek directeur van de Weense Opera neerlegt en wel aan het einde van het lopende seizoen, dat is 30 juni 1964. Voor dit besluit beroept Von Karajan zich op een medisch advies, maar in welingelichte kringen van de Weense Opera verklaart men dat de oorzaak gezocht moet worden in het feit dat hij geen moge lijkheid meer ziet om op bevredigende wijze samen te werken met de tegenwoordige administratieve directeur van de Opera dr. Egon Hilbert. Stelling. HERBERT VON KARAJAN Ofschoon Von Karajan zelf deze directeur in 1963 aan de opera had verbonden, is het in de laatste maan den tot felle conflicten tussen hen gekomen. Von Karajan heeft zijn functie acht jaar lang met grote energie, fantasie en eigengereidheid vervuld. Hij heeft de Weense Opera gemaakt tot een van de meest voor aanstaande muzikale centra, zodat zijn heengaan voor Wenen en voor geheel Oostenrijk een groot verlies betekent, Het is een zwakke troost dat hy zich bereid heeft verklaard om eventueel nog als dirigent in de Weense Opera te blijven optreden. de kunstenaar als directeur voor de Weense Opera te behouden. In welingelichte kringen twijfelt men echter aan de mogelijkheid van een compromis, omdat. Von Karajan hiervoor nooit toegankelijk is ge weest. Ofschoon men dit besluit al lang had verwacht en ondanks alle bezwaren die men tegen de persoon en tegen het eigengereide optreden van deze volbloed kunstenaar kan inbrengen, betekent dit ontslag voor al voor Wenen een bijna onoverko melijk verlies, want voor de Weense Opera is hij van onschatbare waar de geweest. Hy is niet alleen een groot diri gent, maar ook een sterke magneet die de beste muzikale krachten uit de gehele wereld wist aan te trekken. Van de andere kant echter schynt het wel vast te staan dat de ge zondheidstoestand van Von Karajan niet de beste is en dat hy te veel andere verplichtingen op zich heeft genomen, die hy moeihjk met een directeurschap aan de Weense Ope ra heeft kunnen verbinden. Ignace Lilien -66- overleden Bekend componist In het Diaconessenziekenhuis „Bronovo" in Den Haag is op 66- jarige leeftyd de componist Ignace Lilien overleden. De begrafenis ge schiedt donderdag 14 mei om elf uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen in Den Haag. Ignace Lilien werd op 29 mei 1897 in Lemberg, Polen, geboren. In 1914 kwam hy naar ons land, waar hij sindsdien leefde en werkte, en al spoedig bekendheid verkreeg. Lillen liet een uitvoerig oeuvre na waar onder twee opera's op teksten van G. B. Shaw en Herman Teirllnck, vier symphonieën en een groot aan tal liederen en kwartetten. Zyn werken werden behalve in Ne derland ook uitgevoerd in New York, Berlyn, Praag, Parijs en Warschau. In de jaren 1949-'52 vertoefde de componist in Zuid-Amerika, waar hij als pianist zyn werk introduceerde in Rio de Janeiro, Sao Paulo, Monte- \ideo en Buenos Aires. De laatste tijd wijdde hij zich vooral aan koorwerken, waarvan de schoolcan tate „A negro girls goes to school" veelvuldig wordt uitgevoerd. Het ge hele oeuvre van Ignace Lilien is door de stichting „Donemus" gedo cumenteerd. Veel van zyn werken werden in ons land uitgevoerd door o.m. het Residentieorkest, het Gel ders Orkest en het Brabants Or kest, terwijl ook het Radio Filhar monisch orkest veel van zyn com posities op het repertoire nam. Brieven van Giile De Nationale Bibliotheek van Parys heeft gisteren 1.300 orieven, tussen 1918 en 1951 gewisseld tussen de be roemde auteur André Gide en me vrouw Bussy, gekocht voor 8.200 pond sterling bij Sotheby in Londen. De bibliotheek legde voor 120 pond ook de hand op een van de twee do denmaskers van de schrijver. Op dezelfde veiling gingen 23 manu scripten van Graham Greene van de hand voor 14.500 pond. Prinselijk geschilpunt In een boodschap aan de leider van de neutralisten in Laos, prins Soevanna Phoema, zegt het hoofd van de communistisch-georienteer- de stroming, prins Soephanoevong, dat zijn beweging weigert elke ver andering in de regering van nationa- goed te keuren. Volgens het persbureau Nieuw- China zegt Soephanoevong verder, dat alle hangende kwesties door de drie partyen de rechtsen, de neu tralisten en de linksen moeten worden besproken en opgelost. „Voor alles is het noodzakelijk het zoge naamde revolutionaire comité te ont binden, de daders van de staats greep van 19 april te straffen en de wettige regering te herstellen", aldus de mededeling van Prins Soe phanoevong. Drie lustra in Nijmegen (Van onze correspondent) Van 27 mei tot 7 juni staat Nijme gen in het teken van drie lustra: het 40-jarig bestaan van de Katho lieke Universiteit en het Nijmeegs Studentencorps, alsmede het 35-ja- rig bestaan van de Sociëteit Roland. Ter gelegenheid daarvan is een zeer uitgebreid feestprogramma samen gesteld, dat ten dele van weten schappelijke allure is en daarnaast royaal ruimte openlaat voor recrea tie, waarin de burgery ten volle kan delen. De lustrum-commissie heeft voor de organisatie financiële medewer king gekregen van verscheidene in stellingen en bedrijven. De totale be groting beloopt de som van bijna f 84.000.-. In het ere-comité dat is gevormd, hebben onder andere zit ting Prins Bernhard, kardinaal Al- frink en de gevolmachtigde ambas sadeurs van Suriname en de Ned. Antillen. Oudheidkundige vondsten in Libië Een groep Westduitse oudheidkun digen van het Frobenius-Instituut te Frankfort heeft in Libië belangryke vondsten gedaan. Naar de leider, dr. Helmut Ziegert op een persconferen tie in Frankfort meedeelde, zyn in de gebieden van Gebel-Ben-Ghnema en Dor-El-Gussa in Oost-Fezzan o.a. 600 rotstekeningen, stenen gebruiksvoor werpen en een graf van 5.000 jaar ge leden gevonden. De rotstekeningen die mensen en dieren voorstellen geven belangryke aanwyzingen omtrent de geschiedenis van dit gebied van de Sahara. In het graf werden een gaaf skelet en tal rijke grafgiften gevonden. In de borstkas van de dode vond men een stenen pylpunt, waaruit wordt gecon cludeerd dat de man werd doodge schoten. Volgens dr. Ziegert is de bodem van het onderzochte woestijn gebied be zaaid met miljoenen stenen werktui gen. De expeditie mocht dergelyke werktuigen mee naar de Bondsrepu bliek nemen. De belangrükste vond sten, zoals de rotstekeningen en de grafgiften, zyn in Libische musea op genomen. Letterkundigen „verontwaardigd" secretaris drs. L. J. M. van de Laar van O. K. en W. waarin zy deze ervan in kennis stelt dat de algeme ne vergadering van de Vereniging van Letterkundigen te Rotterdam zaterdag 9 mei 1964 „met veront waardiging en verontrusting heeft kennis genomen van de woorden, die dc heer H. Algra zich in de Eerste Kamer heeft veroorloofd ten aanzien van onze moderne letterkunde en speciaal van ons medelid de heer G. K. van het Reve". De vereniging dringt er by de bewindsman op aan „de overheids steun aan de Nederlandse letterkun de Nederlandse letterkundigen lijk te beschermen door geen andere aan strikt literair© maatstaven te handhaven". Het maximale bedrag waarop deze rentever goeding van toepassing is. blijft gehandhaafd opf10 000.- Van Baeriestraat 27, Amsterdam, tel. (02(9-731271 Het verlies over het eerste kwartooi 29.4 miljoen gulden In het eerste kwartaal 1964 was het verlies van de KLM ge lijk gisteren vermeld;. f 29.4 miljoen, hetgeen een verbetering van het resultaat met f 8.9 miljoen betekent ten opzichte van de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De ontwikkeling van de vervoersinkomsten, welke £11.1 mil joen, d.i. 11% hoger waren dan die over het eerste kwartaal 1963, was bevredigend, in het bijzonder met betrekking tot de lijnen op het Verre Oosten en in Europa. Het vervoer op de Noordatlan- tische routes werd nadelig beinvloed door de aangekondigde ver laging van de passagetarieven per 1 april 1964. De bedrijfskosten, exclusief af- voorgaande Jaar. De aanzlenlyke schrijvingen, waren in dit kwartaal bij een 8% grotere produktie f 4,8 miljoen (4%) hoger dan ln het overeenkomstige kwartaal ran het verhoging van het loonniveau, in het kader van de landelijke richtlijnen per 1 januari 1964 voor het grondpersoneel in Nederland heeft plaatsgevonden, heeft het gun stige effect op de kosten van dt af neming van de personeelssterkte meer dan teniet gedaan. Voorts werd de invloed ondervonden van prijs stijgingen in binnen- en buitenland, vooral ten aanzien van de directe vluchtkosten. De tonkilometerproduktie op iyn- diensten steeg van 168,6 miljoen tonkilometer tot 182,4 miljoen ton- kilometer, in hoofdzaak tengevolge van een beter gebruik van de vloot op het ïynennet. In dit ïynennet werden geen structurele wyzigingen gebracht. Het inzetten van de grotere, mo derne vliegtuigen op een aantal lijnen heeft een verlagend effect op de beladingsgraad gehad. In het eerste kwartaal van dit jaar werden vier vliegtuigen met zuigermotoren, die niet meer voor de uitvoering van ïyndiensten worden aangewend, ver kocht. Hieronder volgt een overzicht van het vervoer op ïyndiensten (in mil joenen tonkilometers)januari t m maart 1964: passage 44.2 (1963: 42.li, vracht 31,5 (1963: 32,9), post 3.7 (1963: 3.4), totaal 79.4 (1963: 78.4). produktie 182,4 (1963: 168,6), beladingsgraad 43.5% (1963: 46,5%), zo deelt de directie ln een communi qué mede. De bekende revue-artiest Piet J. Muyselaar, die vooral be kendheid verkreeg door zijn creatie, samen met Willy Wal den. van de dames Snip en Snap hoopt 18 mei zijn 65ste verjaar dag te vieren. Kindje in wasted verdronken De tweejarige Elsje, een dochtertje van het gezin Verheyen-Peeters uit Ulicoten, gem. Baarle-Nassau, is gisteren in een wasted verdronken. Het ongeluk gebeurde toen de moe der even weg was om wasgoed op te hangen. Mevrouw Verheijen heeft nog kunstmatige ademhaling toe gepast. maar deze poging bleef vruchteloos. Suriname wil extra krediet Een Surinaamse delegatie, onde* leiding van premier Pengel, is op hel ogenblik in ons land voor besprekin gen met de Nederlandse regering oveï een lening, die Suriname heeft ge vraagd om het tekort op zyn begro- de besprekingen geen mededelingen worden gedaan, verluidt in Den Haag, dat de regering zich voor het verzoek tot dusver nog niet erg ont vankelijk heeft getoond. Suriname heeft een tekort van f 34 miljoen, die premier Pengel door middel van een extra krediet buiten de normale ontwikkelingshulp om wil wegwerken Een Nederlandse adviescommissie, die onlangs een onderzoek naar de Surinaamse financiën heeft ingesteld, zou echter hebben gerapporteerd, dat die financiën hoognodig moeten worden gesaneerd, onder meer door fiscale maatregelen en inkrimping van het omvangrijke ambtenaren korps. Het rapport, dat de Surinaam se regering niet welgevallig is, vormt thans mede de inzet van de bespre kingen, die vandaag tussen premier Pengel en de ministers Biesheuvel en Witteveen werden voortgezet. Premier Pengel, reist morgen weer naar Paramaribo. In hoeverre zijn missie resultaat heeft gehad zal nog moeten bhjken. „NEEN" IN TROUWZAAL (Van onze i Hilversumse correspondent), v Twee mensen stapten vo- I rige week de trappen van het gemeentehuis in Baarn op i om zich ten overstaan van de ambtenaar van de burger lijke stand als man en vrouw te laten verenigen. Plechtig liep het paar de trouwzaal binnen en installeerde zich in de stoelen om de woorden van de ambtenaar aan te ho- ren. Er ivas echter maar één getuige gekomen. De bode van het gemeente huis ivas toen zo vriendelijk zijn handtekening onder de huwelijksakte te zetten. Dan zou het huwelijk toch door kunnen gaan. De akte werd veranderd en de plechtigheid ging verder. Hoe de vrouwelijke helft van het bruidspaar over de toekomst dacht, is niet dui delijk maar op het allerlaat ste moment besloot zij toch nog maar van het huwelijk af te zien. Op de beslissende vraag of zij met de man i naast haar, haar verdere le- ven wilde delen gaf zij dui- delijk te horen: „Heen!"

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7