SOCIËTEIT MINERVA HERRIJST UIT AS Lichtkap op 17 meter hoogte aangebracht if] „Pannenbier" J aangeslagen Bronzen ere-medaille voor NZH-jubilaris Groene Kruis telt 10.000 leden Qpgericht 1 maart 1860 Dinsdag 12 mei 1964 Tweede blad no. 31258 Hoogtepunt hoogste punt De president van de Sociëteit Minerva heeft gistermiddag het „pannenbier" aangeslagen voor allen, die dagelijks werken aan de herrijzenis van het op in de nacht van 2 op 3 december 1959 door brand geteisterde centrum van het Leidse Studenten Corps. Het betekende, dat het hoogste punt van de herbouw van de nieuwe sociëteit was bereikt. Dit „hoogtepunt" had plaats, toen met veel feestelijk vertoon de lichtkap boven het centrale trappenhuis werd aangebracht. was een drukte van jewelste, i op het winderige dak van het 1 aanbouw zijnde gebouw, dat aan liet einde van dit jaar, vüf jaar i de verschikkeljjke brand gereed salvo's afgevuurd (door Pro Pa- ia), champagneflessen ontkurkt en nfettisnippers uitgestrooid. Er vie- ook voorzover mogelijk, woorden dank en waardering van het bouwtempo te besluisteren. p|Men sprak onder meer van een ste- gebouw, een goed gebouw, een ioi gebouw en een betaalbaar gebouw. Hoewel er nog een financie ringsprobleem is het huidige te- akort is iets minder dan f150.000 [verwacht men, wanneer de samen werking tussen de bouwcommissie, ,1de architecten, de aannemer en de uitvoerders zo goed blijft als die tot nog toe is geweest, een schitterend iultaat Zoekt D een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, HaarLstr. 207 heeft het De beste merken Jung hans - Kienzle - Mauthe. Bijna 16.000 voor militaire fondsen «nil Vorige week zijn de militairen van i.03 Wh Leidse Koksschool uitgezwermd werfwcr alle plaatsen in Leiden en om- ^.OO^vrng, die door het Rayon Leiden .!S? de Gezamenlijke Militaire Steunfondsen worden bestreken, Ckl 'Wijl manschappen van het Ma- CN rnevliegkamp te Valkenburg de iar) kaatsen Katwijk, Valkenburg en [Wassenaar voor hun rekening nam Bodegraven door militairen uit oven werd verzorgd. Het co- iden van de G.M.F. dankt deze collecten recht ,wl de steun (bijna 10{ 16.000), die wederom op zo spon- 101 kne wyze werd verleend. 10 We laten hieronder de resultaten H ï«!gen: Alkemade f324.56; De ,2 88.76; Alphen 8 ftjfen 68.18; Bodegraven 623.70; Bos- 8 koop 424.17; Hazerswoude 180.82; Hil- 8legom 602J29; Hoogmade 24.23; Kat- i KS"®* 1510.93; Koudekerk 136.49; 1 felden huis a. huis 2663.62; Leiden ij «raat 2024.63; Leiderdorp 455.85; 101 Leidschendam 558.24; Leimuiden- ïoljünsterw. 98.27- Lisse (collecte eind 13 ttel); MoerkapeUe 85.35; Nieuwkoop SB# Nieuwveen 62.05; Noordwijk 77681; NoordwJiout 318.18; Oegst- ^IWest 631.21; Rijnsburg 553.991; Sas- U|««iheim 727.-; Stompwijk 25.50; Ter 71 Aar 78.40; Valkenb-irg 139.78; Voor- 7 j«out200.75; Voorschoten 715.20; Wad- 15 Jnxveen 477.08; Warmond 167.35; J Wassenaar 689.16; Woubrugge 61.23; J i ^venhoven 90.79; Zevenhuizen 205.07 uJSnneer 618.24 en Zoeterwoude 10 "636, De lichtkap op weg naar zijn hoge doel, waaromheen vele stu denten zich geschaard hadden om deze belangrijke gebeurtenis mee te maken. (Foto LD/Holvast) Feestgedruis Bij voorbaat zong men gistermid dag op zeventien meter hoogte Pallas alle mogelijke lof toe, niet één of twéémaal, maar tientallen malen. Het feestgedruis was op het moment, dat de met pa pieren slingers versierde en per hijskraan aangevoerde houten licht kap op haar plaats werd gezet waar lijk niet „van de lucht". Toch kwam er op zeker ogenblik een eind aan, want op een vele meters lager ge legen verdieping werd het sein ge geven voor een wat officiëlere ont vangst. Ook tijdens deze receptie, die onder anderen werd bijgewoond door burgemeester jhr. mr. F. H. van Eisen en verlangens Wat de geschiedenis van deze her bouw betreft nog het volgende: het architectenbureau Boks, Eij kelen- boom en Middelhoek maakte vol gens de wensen van een studenten bouwcommissie een plan, dat aan vele eisen en verlangens van een stu dentensociëteit moest voldoen. Zo werd op 2 april 1963 door het aannemersbedrijf H. P. Voormolen met de nieuwbouw begonnen. Er zou een gebouw komen dat naast het studenten-nachtleven gelegen heid zou bieden aan een ontwik keld dispuutleven, aan beoefening van muziek, sport en toneel. Zo komt er een bibliotheek, een aantal dis puutruimten, een muziekkamer met een vleugel, een discotheek, een ke gelbaan, een „squashcourt", waar ook sporten als judo, boksen en schermen bedreven kunnen worden en een experimenteel toneel, waar van evenals van de „squashcourt" en de kegelbaan door niet-leden van het Leidsche Studenten Corps, zoals alle Leidse studenten- en burgerver enigingen en gezelschappen, gebruik gemaakt zal kunnen worden. Gezien het vrij grote gebrek in Leiden aan toneel- en binnensport-accommada- tie zal dit voor velen een uitkomst zijn. Grote aandacht werd besteed aan de bedrijf technische zijde van de nieuwbouw, opdat deze aan de mo derne exploitatie-eisen zou voldoen. Doordat de eetzaal en de keuken op één verdieping liggen, lijkt een waar borg verkregen, dat de leden snel van de verschillende mogelijkheden van de keuken gebruik kunnen ma ken. Uitgebreide adviezen, ingewonnen b\j het Rijk en tarijke deskundigen betreffende de voor de keuken aan te schaffen apparatuur verzekeren een zeer hoge kwaliteit van de maaltij den. Het is de stellige overtuiging van het Leidsche Studenten Corps, dat de Sociëteit Minerva op deze wijze het centrale ontmoetingspunt zal blijven, ondanks verdergaande de centralisatie der studentenhuisves ting te wijten aan een steeds groter wordend aantal studerenden. Ambtsaanvaarding prof. Brongersma .Op vrijdag 22 mei te 4.15 uur hoopt prof. dr. L. D. Brongersma. benoemd tot buitengewoon Leids hoogleraar in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen om onderwijs te geven in de systematische dierkunde, zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een rede i!n het Groot Auditorium. LOPERS SMYRNA LOPER 57 cm breed 24.— 70 cm breed 29.50 Vrijblijvend zenden wij U de stalen- collectie van de mooie klassieke des sins of de moderne effen kleuren. BULTHUIS BOTERMARKT 23 Invitatieconcert Toonkunst Orkest Het Leids Toonkunst Orkest zal onder leiding van Chris Verhoog ter ere van het 5-jarig bestaan van het ensemble, op maandag 25 mei om 8 uur een feestconcert geven in de Grote Pers van de Lakenhal. Het programma bevat werken van Mo zart, Haydn en Pergolesi. PUBLIKATIES NIET VOORBARIG B. en W. hebben bevestigend ge antwoord op de vraag van 't raads lid, mr. F. Portheine, of zij kennis hebben genomen van de berichten uit het Leidsch Dagblad d.d. 3 en 9 april jl. waarin de plannen van de NZHVM m.b.t. het Leidse autobus- net voor de naaste toekomst, waarin vele wijzigingen op het huidige net zijn vervat, worden weergegeven. Op de vraag of B. en W. deze publikatie waarin van eventuele medewerking der gemeente niet wordt gerept, niet voorbarig en niet strijdig met de door de Maatschappij in acht te ne men procedureregels is, antwoordt het college, dat de NZHVM deze plannen ter beoordeling aan het college heeft voorgelegd. Nadat over eenstemming was bereikt over enige door B. en W. gewenste wijzigingen, heeft het college zich met deze plan nen akkoord verklaard. Eerst daarna is de NZHVM tot publikatie ervan overgegaan. Van een onjuiste han delwijze van deze maatschappij ia derhalve geen sprake. Herdenking 28 R.T. in Dordrecht Oud-strijders van het voormalig 28 R.I., o.w. velen uit Leiden en omgeving, hebben gisteren in Dor drecht en omstreken hun in de mei dagen van 1940 gevallen strijdmak kers op waardige wijze herdacht. In de ochtenduren waren veie na bestaanden van de gesneuvelden met de oud-strijders by een in de Benthien-kazeme te Dordrecht. Het persoonlijk contact op deze dag van bezinning bleek voor allen weer een behoefte te zijn. Om 11 uur werd een korte algemene vergadering ge houden. De voorzitter van het co mité 28 R.I., majoor b.d. C. W. E. v. Hoek, heette allen hartelijk welkom. Het verslag van de penningmeester liet een gunstig jaarcijfer zien. Na de vergadering vertrok men naar de herv. kerk te Dubbeldam waar de voorzitter een herdenkingsrede uitsprak. Verder werd het woord gevoerd door de vroegere geestelijke verzorger van het regiment, pastoor Moeskop. Het zangkoor Soli Deo Gloria verleende medewerking by deze kerkelijke plechtigheid. Op de begraafplaats volgden hierna een kranslegging en stille herdenking by het monument. Vervolgens werd een défilé langs de uitstekend vqrzorgde graven der gesneuvelden gehouden. De burge meester van Dubbeldam, de heer J. P. M. Beelaerts van Emminckhoven was bij deze plechtigheden aanwezig. In de namiddag werden bezoeken gebracht aan de diverse gevechts opstellingen in 1940; ook het con tact met de burgerij werd hernieuwd. De dag werd in de Bentienkazerne besloten met een gezamenlijke maal tijd. Bewaart de eenheid des geestes Oecumenische dienst in Pieterskerk Hervormden, doopsgezinden, luthe. ranen, remonstranten, gereformeer den, oud-katholieken en rooms-ka- tholieken zullen a.s. vrijdagavond ter voorbereiding op het pinksterfeest in de Pieterskerk bijeenkomen. Deze sa menkomst van christenen van ver schillende richting is belegd door de Oecumenische Raad in nauwe sa menwerking met het R.-K. dekenaat- Het thema van deze bijeenkomst luidt: „Bewaart de eenheid des gees tes door de band des vredes" (Eph. 4:3). Juist als man kun je dat zo waarderen Een lekkere Amerikaanse sigaret jagraag.' Numerus clausus voor medische studenten Het TVeede-Kamerlid dr. K. van Dijk (WD) heeft de minister van O. K. en W. schriftelijk gevraagd, of de verplichte aanmelding vóór ljuni van hen die geneeskunde willen gaan studeren aan een van de drie Rijks universiteiten, de Vrije Universiteit of do R K Universiteit, de aanloop tot de invoering van een numerus clau sus in deze studierichting vormt. De verplichte aanmelding voor deze da tum is op 22 april in de Staatscou rant aangekondigd. De heer Van Dyk wil ook weten, tot welke selectiemaatregelen de aan meldingen een inleiding zullen vor men en welke gevolgen een en ander zal hebben voor de vele buitenlandse studenten die hier medicijnen stude- Kindje gestikt in rioolpnt Het 1'/2-jarige kind van de fami lie Van Oers in Heerenveen is van morgen in een rioolput terecht geko men en gestikt. Vermoedelijk hebben kinderen het hekje van de ruimte achter het huis van de familie, waar men het kind had neergezet, open gemaakt. Het kind haalde zelf het deksel van de rioolput af, waarna het er met het hoofd naar beneden in viel. Onze stadgenoot, de heer C. Th. Barbas, is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het kandi daatsexamen rechtgeleerdheid. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Johanna Maria Brlggltta. dr. van P. •T. Hansen en J. M. B. Devilee; Maria Helena, dr. van A. W. Buntsma en H. Boehmer; Jacqueline, dr. van J. M. Henneveld en J. C. Mens; Maria Ca- tharina Adriana. dr. van C. A. van Schagen en L. J. Kluvers; Jacob, zn. van J. Plug en A. Hus; Jeanette Caro line. dr. van J. Kersbergen en J. E. Boos; Helene Cornelia, dr van D. van Eyk en C .M. Wyman; Johannes Gys- der Heijden en C. Klein; B. J. Lambooy en A. E. Filippo; J. Horse- ling en J. Demmenle. OVERLEDEN. P. Slingerland. 54 Jaar, man: C. M. Koolman, 63 Jaar. echtg. van P. Prlns H. Mens, 82 Jaar, man. Het Leidse Groene Kruis telt thans 10.000 le den. De voorzitter van de kruisvereniging dok ter C. G. van Alphen (links), heeft gister avond de familie E. Folkers die het getal rond maakte, met een feestelijk toespraakje bij de vereniging geïntroduceerd. Mevrouw en mijn heer Folkers. die onlangs uit Eindhoven naar Leiden verhuisden, kregen een gratis jaarabon nement, een medicijnkastje met inhoud en een bos bloemen aangeboden De bijeenkomst vond plaats in het vereni gingsgebouw aan de Middelweg. Aanwezig wa ren o.mhet voltallig bestuur, een aantal ver pleegsters en enkele leden van de administra tieve staf. Het Groene Kruis, dat in 1950 in Leiden startte met 1294 leden, 3 wijkverpleegsters en 4 consultatiebureaus beschikt thans over 10 wijk verpleegsters en 8 consultatiebureaus. (Foto L.D./Holvast) Veertig jaar trouw aan één bedrijf Aan de heer C. J. den Edel, am bachtsman I bij de NZHVM, is van morgen tjjdens een Intieme bijeen komst in de koffiekamer van het Leidse stadhuis de bronzen ere-me- daille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. Slimmerd niet slim genoeg Een twintigjarige jongeling uit Asele in Noord-Zweden, die zich zelf te goed achtte voor het ver vullen van dienstplicht, is het slachtoffer van zijn eigen slim migheid geworden. Hij had zich bij twee psychologische testen zo danig van den domme gehouden, dat de dokiers adviseerden hem als „imbeciel" maar weer naar huis te laten gaan. Korte tijd daarna echter kreeg de jongeling een bericht van de plaatselijke overheid, dat, gezien zijn geble ken ongeschiktheid om een auto te besturen, zijn rijbewijs was in getrokken. De jongeman liet het hier niet bij zitten maar toog nu eigener beweging naar een psy chiater en legde bij deze een nieuwe proeve af op het resultaat waarvan de dokter zonder enige bezwaar zijn steun gaf aan een nieuwe aanvrage om een rijbe wijs. Als gevolg hiervan kreeg de slimmerik van de politie te horen, dat hij inderdaad zijn rijbewijs terug kon krijgen maar tevens bereikte hem een dagvaarding wegens poging zich aan de mili taire dienst te onttrekken. Hij kreeg een maand gevangenisstraf en zal daarna voor de dienst wor den opgeroepen Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot speldt de bronzen ere-medaille op de revers van de N.Z.H.-jubilaris. (Foto LD/Holvast) De medaille werd door burgemees ter jhr. mr. F. H. van Kinschot op de revers van de jubilaris gespeld. De heer Den Edel heeft deze koninklijke onderscheiding gekregen omdat hij veertig jaar in dienst is van de ver voersmaatschappij. Hij kwam als leerling-monteur in de NZH-werkplaats te Rijnsburg en werd later in Leiden te werk gesteld. In 1961. toen de tram uit het Leidse stadsbeeld verdween, werd de heer Den Edel overgeplaatst naar de werk plaats in Haarlem. Jhr. mr. Van Kinschot prees de jubilaris om zajn ijver en plichtsbe trachting. „U heeft steeds met veel plezier meegewerkt aan de ontwikke ling van dit bekende bedrijf", aldus jhr. mr. Van Kinschot. Het deed hem ook als commissaris van deze ver voersmaatschappij genoegen. dat HM. de Koningin de jubilaris met een onderscheiding heeft willen be giftigen. Daarna speldde hij hem het e re-metaal op de revers. Vraagt regering O O clementie voor <lr. Soemokil? fan onze Haagse correspondent) De Nederlandse regering schijnt pogingen in het werk te stellen cle mentie te verkrijgen voor dr. Soe- mokil, de ter dood veroordeelde leider van het Zuidmolukse verzet Volgens Haagse politieke kringen zou de re gering via de Nederlandse zaakgelas tigde in Djakarta, drs. Barkman, de Indonesische regering gevraagd heb ben het vonnis niet uit te voeren. De Indonesische zaakgelastigde in Nederland en het ministerie van Buitenlandse Zaken leverden geen commentaar.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3