LEIDSCH DAGBLAD WESTELIJKE EENHEID TOCH BETOGING VREDESVROUWEN Wetsontwerp tegen het t.v.-eiland van Verolme Nr. 3 Scherpe verwijten van Spaak aan het adres van Frankrijk Mantels van Egmond Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 12 MEI 1964 No. 31258 j Directeur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Nog voordat de NAVO-conferende hedenochtend in de Rid- trzaal in Den Haag werd geopend, waren er al geruchten over langrijke besprekingen: Er valt een nieuw Westelijk initiatief in de D u i t s e kwestie verwachten, nadat de ministers van Buitenlandse Zaken van merika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland dit probleem isteravond tijdens een „werkdiner" uitvoerig hadden besproken; overleg achter de schermen heeft er toe geleid, dat de Belgi- che minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, vandaag op de eiste dag van de besprekingen fel van leer zou trekken tegen de (wijzende houding van F r a n k r ij k binnen de NAVO, waarbij ipaak als woordvoerder zou optreden voor de anderen, die zich ezorgd maken over de schade, die de Parijse politiek de organi- atie berokkent; i pogingen om aan de vooravond van de conferentie de ver- ouding tussen Griekenland en Turkije inzake de kwestie-Cyprus e verbeteren zijn op niets uitgelopen. (westie-Cyprus niet verder rd in Den Haag als een :ces voor de Westduitse ran Buitenlandse Zaken, hröder, beschouwd, dat hij reeds de vooravond van de conferen- reer de aandacht van de Ame kanen, Britten en Fransen had we te vestigen op de verdeling vai nitsland. In Duitse delegatiekrin- toonde men zich gisteravond «er gelukkig met deze ongewoon ichtige, hernieuwde bevestiging de Westelijke politiek inzake het ilse vraagstuk". verklaring, die over het Duitse lagstuk aan het slot van de bijeen- n de Vier werd uitgegeven, dt geen concrete aangrijpingspun maar het trok wel de aandacht, in de verklaring over het „zelf- ichikkingsrecht" werd gesproken, recht dat tot nu toe altijd de ite boeman voor de Russen is est. Ben vroeg zich gisteravond in Den ag af, of een hernieuwde wijziging het zelfbeschikkingsrecht niet voorbaat elke mogelijkheid voor gesprek met de Sowj et-Unie zou pederen. Het antwoord op deze tag mag men, zo werd te verstaan zoeken in de versterkte po- het Westen en de verzwak - het oostblok gedurende de tste paar jaren. Het zelfbeschik- igsrecht kan gezien worden als >r de oprechtheid van de ssische bedoelingen in deze pe- 'e van betrekkelijke ontspanning. Russen kunnen zich, anders dan aantal jaren geleden, toen hun sstige tegenover de niet verbonden iden veel groter was, nu veel moei- een afwijzing veroorloven. De i van het Westen is versterkt n, zo meende men in welinge- kringen, kan men moeilijk een steljjk initiatief gepaard metcon- Eies verwachten. Vijftien meesters Pat de houding van Frankrijk be ft: linister Luns, in N.A.V.O.-kringen notoire bevechter van de Franse «ties, heeft men dit keer als gast- niet al te onvriendelijke woor- jegens een van zijn gasten in de nd willen leggen. Daarom heeft n ditmaal zijn Benelux-collega tók gekozen, die als oud-secreta- teneraal van de N.A.V.O. beter zijn meeste collega's met de pro- men vertrouwd is. 1» etalage nr. 3 van ]uwelier Lange Poten 11 Den ontdekt U een fascine rende collectie gouden ringen •et brillant. Sieraden van on- •ergankelijke schoonheid en WEERBERICHT KOELER Bilt verwacht van heden- tot genavond to&vankelijk nog weinig, later 9 bewolking met kans op wat Zwakke tot matige, aan de s tijdelijk vrij krachtige wind zuid en west. Koeler overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 MEI jon op: 0450 uur; onder: 20.24 uur. 'zan op: 06.05 uur; onder: 22.44 ater in Katwijk: 4.00 en nummer bestaat uit 18 pagina s. Mr. D. Stikker, de secretaris-gene raal van de NA..V.O., wilde gisteren geen oordeel geven over de Franse houding. „Ik heb vijftien meesters", zei hi* „en generaal De Gaulle is er een als de anderen. Kritiek op een van mjjn meesters kunt U van mij niet ver- rentie wel een paar aanbevelingen horen voor structuurveranderingen binnen de N.A.V.O. Zo zou naar zijn oordeel de zogenoemde „standing Parijs verplaatst moeten worden om het contact tussen het secretariaat- generaal in Parijs en de militaire deskundigen van de standing group gemakkelijker te maken. De perma nente ambassadeurs van de N.A.V.O.- landen in Parijs beschikken dikwijls over sneller en meer advies van hun militaire adviseur dan de secretaris generaal van de zijne in Washington. Een andere wijziging die mr. Stikker ter sprake bracht betreft de functie-verdelir paraat van de N.A.V.O. Deze stamt nog uit de tijd waarin Duitsland. Griekenland en Turkije nog geen lid waren van het bondgenootschap. Mr. Stikker liet doorschemeren dat hü voelde voor een herverdeling van de voornaamste militaire commando's ten gunste van Duitsland, dat als grootste landmachtmogendheid in Europa over betrekkelijk weinig moeilijkheden binnen de N.A.V.O. niet wilde ontkennen. „Maar ik ont ken wel dat er tweedracht is. Er is de afgelopen jaren op vele gebieden veel vooruitgang gemaakt. Toen ik secretaris-generaal werd was ik niet erg optimistisch. Nu ben ik niet erg pessimistisch. Ik geloof dat wij ge woon moeten volhouden". Diepe kloof De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren achtereenvolgens een bezoek gebracht aan zijn Turkse en Griekse beide partijen tot elkaar te brengen in het Cypriotische conflict. Zijn pogingen zijn echter op niets uitgelopen. Gistermiddag legde de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Erkin, een verklaring af waarin Griekenland wordt beschul digd van volledige minachting voor de internationale verdragen inzake Cyprus en onverholen steun onwettige acties van de Griekse be volking op Cyprus. Daarmee was de kans op een wat mildere stemming bij de aanvang van de ministersconferentie van de NAVO wel volledig verkeken. Zowel Griekse als de Turkse delegatie z den vandaag welhaast als vijanden met hun dertien andere collega': rondom de conferentietafel plaats nemen. De Griekse minister Kosto- poulos liet zich gisteren zelfs ontval len niets te voelen voor een discussie met zijn Turkse collega. Beide partijen hebben zich gisteren veel moeite gegeven hun standpun ten uiteen te zetten voor het inter nationale forum dat op het ogenblik in Den Haag bijeen is. Opvallend was dat zowel de Griekse als de Turkse minister van Buitenlandse Zaken daarbij aandrongen op uitbreiding van de VN-macht op het eiland en op uitbreiding van de volmachten van de autoriteiten der Verenigde Naties met het oog op herstel van rust en orde op Cyprus. Waarnemers in Den Haag gaven gisteravond te kennen, dat de onver zoenlijkheid van de beide standpun ten weinig hoop voor een verbetering van de situatie oplevert. Het komt zelden voor dat de heren Erkin en Kostopoulos in één stad verblijven en op zoveel goede diensten van hun collega's kunnen rekenen. Maar even zelden is de politieke kloof die beiden scheidt zo groot gebleken als nu in Den Haag. 9 Slot pag. 2 Na weigering van minister De demonstratie van de vrouwelijke vredesmacht "V/omen strike for peace" in Den Haag gaat door. Maar zij heeft aan een zeer dun zijden draadje gehangen, evenals de toelating van de vrouwen uit vrijwel alle hoofdsteden van het Westelijk halfrond tot ons land. Vijfhonderd vrouwen uit de verschillende NAVO- landen zullen zich morgenmiddag opstellen voor de Prinses Ju- liana-kazerne, waar de NAVO-conferentie wordt gehouden. Daar zal een petitionement worden aangeboden, dat is ondertekend door duizenden mannen en vrouwen onder wie negen Nobelprijswin naars. Iedere deelneemster papieren bloem dragen waarop" het woord „Paz" of „Peace" staat. De betoging zal enige minuten duren en een zwijgende demonstratie worden. „Onze grootste kracht ligt In het zwijgen. Maar dat is heel moeilijk", zeggen de vredesvrouwen. Ontwapenen De demonstratie is voornamelijk gericht tegen de in een proefstadium verkerende multilaterale bovenwater kernvloot. „Wij geloven niet dat het juist kernwapens moeten zijn, die onze veiligheid garanderen. Wü vin den dat Amerika Europa niet van wapens moet voorzien, maar integen. deel moet trachten de wereld geleide lijk te ontwapenen". Als twee grote jongens aan het vechten zijn met stokken, neem dan de stokken af en het vechten houdt vanzelf op", menen de vrouwen, die niets met het communisme of met een of andere politieke overtuiging te maken heb ben, maar gewoon huisvrouwen zijn die naar de kerk gaan en gezellig aan verenigingen meewerken. Aanvankelijk had de minister van Justitie, mr. Y. Scholten besloten, dat de vrouwen die wilden demon streren geen toegang tot ons land zouden krijgen. Van deze maatregel werden drie vrouwen het slachtof fer, onder wie mevrouw Ava Helen Pauling uit Amerika, echtgenote van prof. Linus Pauling, tweevoudig Nobelprijswinnaar. Zij werd op Schinhol doorgestuurd naar Kopen hagen. grote uiteindelijk toch een zij het be- ,"1' perkte demonstratie mag worden gehouden. Ontstemd „Women strike for peace", die al enige dagen in ons land Is om de demonstratie voor te bereiden, was over de maatregel hevig ontstemd. Telegrammen werden over de wereld gezonden, er werd overleg gepleegd met de Amerikaanse am bassade, die zich in zwijgzaamheid bleef hullen, en een spoedaudiëntie met minister Scho'ten werd aange vraagd en verkregen. Vannacht werd druk beraad gehouden en het eind van het liedje was, dat Je vredesvromven to^h ons land bin nen mochten. Mevrouw Pauling keert nu ijlings terug uit Kopen hagen. Maar er mocht niet worden gede monstreerd. Dan alleen maar een conferentie in Scheveningen, beslo- strijdbare mevrouw Gordon gaf ech ter de moed niet op en weer volgden ten de vredesvrouwen onwillig. De Verklaring Toen vanmorgen op Schiphol meer dan 50 Amerikaanse vrouwen arri veerden, moesten ze direct een in derhaast opgestelde verklaring teke nen. Zij behelsde dat de vrouwen zich zullen onthouden van enige versto ring van de openbare orde en dat zü onvoorwaardeiyk, punctueel en onmiddellyk zullen gehoorzamen aan de bevelen van de politie. Met de nachtboot Arnhem uit Harwich zijn vanmorgen in Hoek van Holland geen Engelse vrouwen aan gekomen, die iets met de demonstra. kingen, vrijwel alle 1 het laatste moment waren geannu leerd. Men leidt hieruit af, dat door het telegram van mevrouw Gordon, dat van een demonstratie geen sprake Geen „sit-down" J f Van het besluit van de minis- a ter van Justitie, dat er geen a demonstratie in Den Haag zou J mogen worden gehouden en dat i Press International had „sit-down"-demonstratie gespro. a ken, en dat was heiemaal J niet de bedoeling van de vreed. vrouwen, die helemaal niet zins zyn de openbare orde verantwoordelijke berichtgeving' f riepen de vrouwen uit in hun i tüdelijk hoofdkwartier, het con- i ferentie-oord ,Op Gouden Wie- l ken" in Scheveningen. i Wellicht door de gebleken I onjuistheid van deze berichtge- f a ving is minister Scholten op zyn besluit teruggekomen, waardoor zou zijn, de dames van de reis heb ben afgezien.. Een nicht van Prins Bernhard, de 78-jarige Duitse prinses Olga zur Lippe, zal de demonstratie wel mee maken. Ze komt per trein naar Den Haag. Vliegrampen 97 doden Een straaltransportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, een C-135, is gisteren tijdens een zware regen enige honderden meters van de lucht machtbasis Clark, ten noorden van de Philippynse hoofdstad Manilla, neer gestort met 83 mensen aan boord. Er zyn 12 overlevenden in kritieke toe stand in een ziekenhuis opgenomen. Het toestel vervoerde, behalve tien man personeel, 73 passagiers, allen militairen, voornamelijk van de lucht macht. De piloot was vlak voor de landing in radiocontact met het vliegveld maar gaf geen enkele aan- wyzing dat er moeiiykheden waren. By Seal in Alabama heeft giste ren een militair transportvliegtuig van het type C-119 met 43 parachu tisten aan boord een noodlanding ge maakt. Twee inzittenden kwamen daarbij om het leven. Elf militairen werden gewond, van wie zes ernstig. Een patrouillevliegtuig overlevenden. Het toestel was voor een oefenvlucht opgestegen van het marinestation Rota bij Cadiz. Een Spaanse visser heeft gzien dat de machine het water raakte en in brand vloog. Nabij A n d o v e r, in het zuiden van Engeland, is gisteravond een Vul- can-straalbommenwerper neergestort en in brand gevlogen. Van de zes in zittenden zijn er vier omgekomen. De twee anderen, die met de schietstoel het vliegtuig hadden verlaten zijn zwaar gewond. Prinses Christina is voor een week in Garsthuizen in Gronin gen samen met een groep klas genootjes werkzaam op een boerderij. De Prinses met de groep op de fiets op weg van Loppersum naar Garsthuizen. Ingediend bij Tweede Kamer (Van nze parlementaire redactie) De regering heeft bij de Twee de Kamer een wetsontwerp in gediend, dat voorziet in de mo gelijkheid op te treden tegen clandestiene televisieuitzendin gen vanaf een kunstmatig eiland buiten de territoriale zone voor de kust. Het ontwerp bepaalt namelijk dat installaties, opgericht op het z.g. „continentale plateau", voor de toepassing van nader aan te wijzen wettelijke voorschriften, worden geacht tot het grondge bied van ons land te behoren. Biykens de toelichting ligt het in de bedoeling by algemene maatre gel van bestuur in ieder geval de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht en de Telegraaf- en Te- Oncfer de vele autoriteiten, die gisteren op Schiphol arriveerden voor het bijwonen van de NAVO-conferentie bevond zich ook de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Butler, die di rect na zijn aankomst vele vra gen van journalisten beant woordde. lefoonwet op kunstmatige eilanden nationale belangen. De plaats van toepassing te verklaren. Daar mee zullen dan de plannen van de R.E.M., om op een door Verolme ge bouwd t.v.-eiland programma's en reclameboodschappen uit te zenden, worden doorkruist. Die plannen zyn n.L in strijd met de Telegraaf- en Telefoonwet, „De regering acht het geraden op korte termün voorzie ningen in onze wet te treffen, die elke twyfel uitsluiten omtrent het geen zal geschieden by eventuele verwezeniyking van die plannen", zo schrijven de indieners van het wets voorstel, de ministers Scholten (Jus titie) en Luns (Buitenlandse Zaken). Geneefs verdrag De ingediende wettelijke regeling is gebaseerd op het Geneefse verdrag inzake het „continentaal plateau", dat de rechtsmacht van de kust staat over installaties, die op het plateau zijn gesticht voor exploratie en exploitatie van zyn natuuriyke rijkdommen, erkent. Volgens het ver drag moet bü de uitoefening van de rechten rekening worden gehou den met te beschermen volkenrech- ïyke belangen, zoals die van scheepvaart, visserij en wetenschap pelijk onderzoek. Het verdrag laat zich echter niet uit over de uitoefe ning van soeveerine rechten ten aanzien van installaties voor ande re doeleinden. Hiervoor is de rege ring te rade gegaan by de algeme ne geschreven en ongeschreven re gels van het volkenrecht betreffen de de volle zee, waarbij zij tot de conclusie is gekomen, dat er geen regel Is die de vrijheid om installa ties in volle zee op te richten waar borgt, tenzij die installaties dienst baar zijn aan een door het volken recht erkend belang, zoals het op richten van bakens, wetenschappe lijke waarnemingsposten of installa ties ten dienste van de visserij. „Wat hiervan zij", aldus de toe lichting. „Vast staat in elk geval, dat dergelijke installaties vooral op druk bevaren routes hinderlijk en zelfs gevaarlijk voor de scheepvaart kunnen zijn. Bovendien kunnen zij worden gebruikt als ruimtelijk steun punt voor allerlei activiteiten, die schadelijk zijn voor internationale of nationale belangen. Met de univer sele erkenning van de volle zee als een niet voor occupatie vatbaar staatloos gebied, vrij toegankelijk voor alle naties, is geenszins beoogd tweederde deel van het aardopper vlak te ontrekken aan elke moge lijkheid tot uitoefening van natio nale juridictie. Ware het anders, de zee zou een gebied zijn waarop moord en doodslag straffeloos kun nen worden begaan". Aanpa laten tot dat deel van het continen taal plateau, waarop ons land vol gens het Geneefse verdrag soeverei ne rechten heeft. Omdat vaste in stallaties op de zeebodem niet (zo als zeeschepen) een vlag moeten voeren, is de vaste geografische po sitie in het ontwerp als criterium genomen voor de beantwoording van de vraag, welke staat het eerst voor de uitoefening van de jurisdictie in aanmerking komt. Die uitoefening zal beperkt moeten blijven tot het geen redeiykerwys nodig is voor de bescherming van nationale of inter- de installatie kan niet worden in gelijfd. Het wetsontwerp is daarom zo op gezet, dat zij de mogelijkheid biedt tot een bü de omstandigheden aan gepast optreden. Zy legt in het-natio- nale recht de basis voor verder te nemen maatregelen en maakt het onder meer mogelijk by algemene maatregel van bestuur ten aanzien van de installaties voorschriften vast te leggen in het belang van de scheepvaart, de visserij, de bescher ming van flora en fauna in de zee of wetenschappelijk onderzoek. Overtreding van zulke voorschriften wordt strafbaar gesteld met een boe te van ten hoogste tienduizend gul den. Advertentie VOOR DE TUIN I Bloemplanten met potkluit Salvia's, Mig nondahlia's, Gazania, Ageratum, Lobelia, Nemesia, Alyssum, Portulaca, IJskruid, Kochia, Ama- ranthus, Petunia, Lage Afrikanen, Dwergafrikanen Matricaria, Sanvitalia. W. Segaar Zn. zaadhandel DIEFSTEEG 8 - TELEF. 21195 van bijzondere belijning en afwerking vindt U bij BREESTRAAT 173 (§üc/ ïetfws Volgens The North Ame rican heeft de burgeroorlog in Amerika in 3 jaren tijds 900.185 menschenlevens ge kost. 's Gravenhage, 10 Mei. De 1 Tweede Kamer heeft het 1 wetsontwerp tot regeling van 1 het onderwijs in de Indische 1 taal-, land- en volkenkunde aangenomen met 41 tegen 20 stemmen. De instelling zal te Leiden gevestigd worden. De Moniteur behelst een ernstige ivaarschuwing om nooit melk te gebruiken ver- j mengd met koffij, thee, cho- f colaad. brandewijn, enz. Niets f zou schadelijker voor de ge- f zondheid wezen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1