'L eeuslÉ Waar... Ons belastingstelsel is straf op hard werken Voor lonen nu pas op de plaats gewenst „Vele klachten van ondernemers reëel" Belgische dokters in meerderheid tegen een tweede staking krijg ik een hoge spaarrente? op een TermiJnspaarBrief van De Twentsche Bank ^Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 12 mei 1964 Vijfde blad no. 31258 Voorzitter prot. chr. werkgevers: (Van onze Utrechtse correspondent) Het zou voor alle partijen bijzonder aantrekkelijk zijn als de tstegen welvaart geen schijnwelvaart blijkt te zijn. En wanneer consumptieve vraag op het bereikte niveau kon worden ge- indhaafd. Dit is realiseerbaar enerzijds door met de inkomens voorlopig it op de plaats te maken en anderzijds door de produktitviteit verhogen. Dit verklaarde vanmorgen de heer H. Wemmers. voorzitter van het ■bond van Protestants Christelijke jrkgevers op de jaarvergadering B het verbond in Scheveningen. or een evenwichtige conjunctuur Ken regering en parlement de «te verantwoordelijkheid. Daar- Mt echter wilde hij de bijzondere idacht vragen voor de S.E.R., die nneer de zaken in het bedrijfs- en dreigen mis te lopen, de aan- ht van de regering moet vragen io mogelijk adviezen geven. Niet veranderen oor dokteren aan het loonpolitieke leem voelde de heer Wemmers zo rt na de prijsoperatie niet veel. fe hebben met dit systeem nog te tinlg ervaring opgedaan", zei hij. i beraad op verbeteringen wilde echter niet uitsluiten. !jj de discussies over de prijzen een ambtenaren en het bedrijfs- en waande de spreker zich soms de gedetailleerde prijsvoorschrif- i uit de oorlog. Zijns inzien moe- i we zo gauw mogelijk af van ïlei voorschriften en regels, fevens bepleitte de heer Wemmers verschuiving van de belasting van directe naar indirecte be- Ook binnenlandse autoknensjes in de gaten houden" TVeede-Kamerlid, mr. F. J. H. M. ams heeft schriftelijk de aan- cht van de ministers van Verkeer Waterstaat, Financiën en van istitie gevraagd voor de autokneus- in eigen land. HU meent, dat it alleen op de „kneuzen-import" iet moet worden, want ook in ons id worden zelfs geheel vernielde iowrakken weer op gelapt of uit restanten „nieuwe" auto's samen- iteld. De heer Daams informeert, welke atrolemiddelen mogelijk zijn om B rgelijke praktijken tegen te gaan De ideale voeding voor uw hond lastingen. Onze belastingdruk ligt ongeveer op gemiddeld niveau, ver geleken bij de overige E.E.G.- lan den maar de nadruk ligt eenzijdig op directe belastingen en speciaal op de loon- en inkomstenbelasting. Veertig procent In Nederland wordt van de totale belastinghoeveelheid veertig procent opgebracht door de loon- en inkom stenbelasting. In andere E.E.G.-lan- den varieert dit percentage van 14 tot 23 procent. Volgens de heer Wemmers voelt tegenwoordig ook de arbeider deze druk en wordt b.v. z'n bereidheid om over te werken sterk geremd. HU noemde ons belastingstelsel daarom een straf op hard werken en op het ontwikkelen van initiatief. De beste ding van het inkomen wordt ontzien en daardoor wordt de spaarzaamheid niet bevorderd. Een accentverlegging in de wijze van belasting heffen achtte de heer Wemmers geen nadeel voor de werk nemers, behalve dan voor de grote gezinnen. Die zouden echter in de sfeer van kinderbijslag compensatie moeten krijgen. Een afbraak van de subsidiepolitiek zou eveneens zijn instemming krijgen. Afgezien van die voor de achtergebleven groepen. Minister Aiitlriessen weet het «(Van onze Utrechtse correspondent) Minister Andriessen van Economische Zaken, meent dat vele klachten van de ondernemers tegen het overheidsbeleid reëel zijn: de fiscale druk, de zorg voor onvoldoende bouwvergunningen en het prijsbeleid. ..Zouden deze maatregelen echter niet zijn genomen", aldus de minister", dan waren de nadelen ook voor het bedrijfsleven groter geweest". Prof. Andriessen verklaarde dit vandaag in zijn rede voor de jaar vergadering voor het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers in Nederland, in het Kurhaus in Scheveningen. Prof. Andriessen meent, dat de Inflatiebeperking nodig is ten behoeve van een gezonde economische structuur, gebaseerd op de ondernemingsgewijze produktie. Dat betekent niet, dat ondernemers in het economisch verkeer op alle kruispunten absolute voorrang krij gen, noch dat zij overal worden ver gezeld door een geleide van gemoto riseerde overheidsdienaren. Het be tekent wel, dat de overheid in een verantwoord beleid fundamenteel ruimte zal moeten maken en houden voor de particuliere ondernemingen. Nu al comité voor afscheid mr. v. Walsum Mr G. E. van Walsum zal in de loop van het volgend jaar afscheid nemen als burgemeester van Rotter dam wegens het bereiken van de B5- jarige leeftijd. Er heeft zich nu reeds in de Maasstad een comité gevormd, dat zich ten taak heeft gesteld burge meester en mevr. Van Walsum een passend en waardig afscheid te be reiden. Dit comité heeft als voorman- mr. dr. K. P. van der Mandele, mej mr. J. Zeelenberg (loco-burge meester i en ir. J. van den Berg, voorzitter van de Kamer van Koop handel. De bedoeling is, dat het ge meentebestuur, de burgerij en het bedrijfsleven gezamenlijk in dit co mité afscheid burgemeester samen werken. Er is ook een werkcomité gevormd, onder leiding van mr. H. N. Wakkie, voorzitter van het comité ter be hartiging van nationale belangen. Minister Andriessen merkte onder meer op dat economische groei de ontplooiing van de mens en van de menselijke verhoudingen ten goede kan komen. Economische groei zelf Is nooit verkeerd, maar beslissend Is wat men ermee doet. Economische groei past in een verantwoordelijke maatschappij als de naaste daarmee wordt gediend. Men zegt wel, aldus de minister, dat het departement van Economi sche Zaken van een producenten departement een consumenten-de partement is geworden. Dat is een tegenstelling, die prof. Andriessen niet meer aanvaart. De belangen moeten onderling worden afgewogen. De tegenstellingen kapitaal en produ cent tegenover consument zijn ver ouderd. Advertentie van die jonge, belegen, oude Edammer, Goudse of Leidsc Vermeerdert Uw spaargeld met een kwart, koopt Termijnspaar- Brieven van De Twentsche Bank. Een TermijnspaarBrief groot 100 gulden is op 1 oktober 1969 inwisselbaar tegen 125 gulden. Verkrijg baar tot 50.000 gulden per persoon, bij alle kantoren van De Twentsche Bank en de met haar geaffilieerde banken Van Mierlo en Zoon en de Alphensche Bank. (Van onze Brusselse correspondent) Een deel van de Belgische dokters heeft weinig of niets geleerd van di gebeurtenissen. Dat is gisteren ge bleken toen plotseling te Brussel het gerucht de ronde deed dat de dokters opnieuw in alarmtoestand zouden zijn, zogenaamd omdat zij wantrou wend zouden zijn geworden na het getalm van de regering om een defi nitief besluit te nemen met betrek king tot de terugbetaling van hono raria aan dokters, die niet bij een ziekteverzekering zijn aangesloten. Dr. Thone, de voorzitter, heeft het bericht ogenblikkelijk tegengespro ken en verklaard dat het voorbarig KZHRM redde vorig jaar op zee 122 mensen Begin mei verschijnt steeds het jaarverslag van de Koninklijke Zuid- Hollandsche'Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen. Ook nu Is het weer een uitstekend verzorgd boekwerkje, dat verluchtigd is met enige foto's. Het is begrijpelijk, dat in het ver slag over 1963 ruime aandacht is geschonken aan de ingebruikneming van de motorreddingboot „Koningin Juliana", die door de ere-voorzit- ter Z.K.H. de Prins der Nederlanden moderne schip heeft op de poet Hoek van Holland de „President Jan Leis" vervangen. In 1963, het 139ste jaar na de op richting van de maatschappij, werd 41 maal een beroep op de redding stations gedaan. Slechts in 12 geval len moest werkelijk hulp worden verleend, waarbij in totaal 122 per- n veilig aan land werden ge bracht. Een „In memoriam" ls gewijd aan het overlijden van de eerste machi nist van de „President Jan Leis" de heer F. de Weers. In de ruim jaar, dat hy de maatschappij diende, heeft hij aan 70 reddingtoch- ten deelgenomen, waarbij in totaal '18 mensen werden gered. Men kan het werk van de K.Z.H.R.M. steunen door het schen ken van een jaarlijkse bijdrage of gift. Het gironummer is 149170 lame van de Kon. Zuid-Holland- sche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen te Rotterdam. De dokters blijven natuurlijk waakzaam, zo zei hij, maar we on derhandelen in de beste verstandhou ding met de reging en de atmosfeer kan als uitstekend worden geken merkt. Later bleek, dat het bericht in de wereld was gezonden door de extreme vleugel van de federatie, waar nog steeds dr. Wynen een hoog woord schijnt te voeren en waar zich ook de dokters bevinden, die menen dat zij met Pinksteren wel weer kun nen doen alsof zij naar het buiten land trekken om hun praktijk niet te houden, doch die in werkelijkheid enige vakantiedagen zoeken. Binnenskamers zijn er daarop har de woorden gevallen de de situatie schijnt' thans weer opgehelderd. Bo vendien is gebleken dat een groot deel van de Belgische artsen weinig of niets voelt voor een nieuwe staking, nadat het heeft ondervonden hoe na de vorige het aanzien bU de patiën ten is gedaald. In Utrecht Vier jongens molesteerden politieagent Vier Utrechtse jongens van 15, 16 en 17 jaar hebben op d« avond van Koninginnedag de 26-jarige Utrecht se politieagent H. Bambach mishan deld. De vier knapen zijn na dagen lang zoeken aangehouden. De Jon gens, die er op uit waren getrokken om herrie in de binnenstad te schop pen en het de politie lastig te maken, hebben het neusbeen van de agent op drie plaatsen kapot geslagen. Hij werd in een ziekenhuis behandeld en kan nog steeds geen dienst verrichten. De openlijke geweldpleging speelde zich omstreeks negen uur op de avond van Koninginnedag af op de Vis markt in Utrecht, waar zich een groep opgeschoten jongens had verza meld met het doel kabaal te maken. Ze stormden op de Neude en de Vis markt woest door vrolijk dansende paren heen, versperden het verkeer en maakten het de feestvierders op andere manleren erg lastig. Het hek werk, dat voor een afzetting op de Oude Gracht diende, werd het water ingegooid en het toppunt van hun wangedrag demonstreerden de her rieschoppers door even later zonder dat daartoe ook maar enige aanlei ding bestond agent Bambach te mis handelen. Tijdens het tumult zagen de aanranders kans te ontkomen. Dagenlang heeft de Utrechtse re cherche naar de daders gezocht In kringen van als baldadig bekend staande Utrechtse nozems, Veertig knapen werden de afgelopen dagen aan de tand gevoeld en tenslotte ar resteerde de politie een 16-Jarige Iso leerder, een 15-Jarige boekbinder, een 17-jarige timmerman, en een even- oude isoleer der. ZIJ hebben een volle dige bekentenis afgelegd en zijn in afwachting van hun voorgeleiding in gesloten. ANAB tekent zuivel c.a.o. Advertentie In de rede, 11 V V ttaiige&iuoc-xi «.igciuciiw nouei - i hpf. .,nn landse Agrarische Bedrijfsbond heeft ^vvhnic ir zijn vandaag in Utrecht gehouden 1 vergadering besloten de CAO voor de zuivelindustrie toch te ondertekenen. In een brief aan de kerncommissie in de zuivelindustrie de werkgevers delegatie) heeft de ANAB laten we ten, dat zij zulks met tegenzin doet. Maar het hoofdbestuur voegt eraan toe, dat zij niet om de kwestie van de rijwielvergoeding buitenstaander wil blijven. Zoals bekend is ontstonden CAO voor de zuivelindustrie kortge leden moeilijkheden bij de redactie van de artikelen, nadat over de tota liteit reeds overeenstemming reikt. De ANAB wenste een verhoging van de rij wiel vergoeding van f 2,50 tot f 3.00, waarover volgens de ANAB wel en volgens -de werkgevers bij het CAO-overleg niet zou zijn gesproken. De ANAB voelt zich evenwel ge griefd door de wijze, waarop de werk gevers de kwestie van de rijwielver goeding hebben behandeld, ook nadat een door de katholieke en christelijke landarbei dersbonden aangeboden compromis (f 2,75) van de hand was gewezen. Het ANAB-bestuur heeft aangekondigd, dat het naar aanlei ding van deze „onaangename erva ring" in de toekomst pas een toezeg ging over het tekenen van de CAO zal doen, als de letterlijke tekst ervan is beoordeeld. Dierenvriendin door meeuwen aangevallen Een inwoonster van Old Col- wyn, in Wales, is door een hon derdtal meeuwen aangevallen toen zij met haar hond op het strand wandelde. Mevr. Roberts, een groot dierenvriendin, is ove rigens niet erg boos op de meeu wen ook al verloor zij bij de aan val bijna een oog. „De meeuwen trachtten hun jongen te bescher men toen mijn hond „Sultan" hen stoorde. Het ls zeer begrijpelijk", aldus mevr. Roberts. Sultan heeft de gewoonte om vogels, die op het strand liggen en niet meer kunnen vliegen doordat hun vleu gels met olie zijn besmeurd, bij mij te brengen. Ik neem de die ren dan mee naar huis voor een wasburt. Hij wilde dit nu met de kleine meeuwen doen, waardoor hun ouders werden opgeschikt. „Gelukkig", zo voegde mevrouw Roberts er aan toe, „dat de aan val maar kort duurde". Vrouwenbond NVV: ,Wij moeten een eigen woordje meespreken' De voorzitster van de Vrouwenbond van het NVV, mevrouw L. van Duyn- Spruyt, vindt, dat de vrouwen nog meer bewuster dan tot nu toe op de voorgrond moeten treden. Niet om de man voorbij te streven, maar om mede een beleid te bepalen, dat nog te vaak doorspekt Is met mannelijke inzich ten. waarmee zij vanmiddag van haar bond in het Utrecht opende, klaag de mevrouw Van Duyn, dat „men nog steeds van mening is, dat de vrouw er mag zijn en dat ze ook nog wel een woordje mag meespreken, maar met de restrictie, dat ze op haar eigen terrein blijft". De voorzitster van de vrouwenbond van het NW (eind vorig Jaar ruim Van de Water geeft het op Terug gehaald naar bewoonde wereld Anton van de Water, de 24-jarige Nederlander, die gedurende enkele maanden op een onbewoond eiland op de Caraïbische zee wilde leven, heeft gisteren ruim drie weken nadat het experiment begon een ernstige verwonding opgelopen. 15.000 leden) is van oordeel, dat steeds meer vrouwen bereid moeten zijn een taak op die plaatsen te ver vullen, waar het nuttig en nodig ls dat problemen niet uitsluitend door een mannenbril worden bekeken. Man gebruikte lotto-gelden voor zichzelf Een 30-jarige man uit Heemstede stond terecht voor de meervoudige kamer van de rechtbank in Maas tricht. De man werd beschuldigd van verduistering en oplichting, waarvoor hij het ook in ons land populaire Duitse gokspel „Lotto" zou hebben misbruikt. De verdachte, die door de officier mr. Corsten een labiele per soon werd genoemd, hoorde tien maanden met aftrek, waarvan drie aardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling in de reclassering tegen zich eisen. Van mei 1963 tot november 1963 zich hebben opgeworpen bracht, De verwonding is, voor zover thans bekend, niet van levensgevaarlijke aard: Het schijnt, dat Van de Wa ter op een rif is gevallen en daarbjj letsel opliep aan rug en been. In overleg met de Nederlandse am bassade in Caracas heeft het dag blad, dat als sponsor van de onder neming optrad, besloten het experi ment af te gelasten. Zodra dit mo gelijk is. zal Van de Water Nederland terugkeren. Op ditdat, heb^ ik toen gebruikt, omdat ik als bemiddelaar tussen de Nederland se deelnemers en de Duitse loterU- Inderdaad liet hij in het begin de op postbox 13 in Richtericht 'bij Aken» binnenstromende Lottobiljet ten afstempelen en zette h(j de ont vangen gelden in. „Toen werd mijn auto gestolen met tl gedeelte van de administratie, de hele rommel liep in het hon- derd", bekende de verdachte. „Het geld bleef echter binnenkomen ogenblik ontbreken nadere bijzon- zelf Vai Gistermiddag is de bekende onderduikers-helper „Oom" Hannes Boogaard in Amsterdam teruggekeerd van een reis door Israël, die hem als dank voor zijn werk in de bezettingsjaren was aangeboden. Op het station was het een drukte van belang, want alle kinderen, kleinkinderen, nichtjes en neefjes waren hem komen afhalen. grote financiële huurver- kamer 300 gulden per maand beta len. Een kamerbewoner is een paria, meneer de president", zei de ver dachte, die verder toegaf de inzen ders van de Lotto te hebben opge licht voor een bedrag dat in de dui zenden guldens moet lopen. De raadsman van verdachte, mr. Tripels, betoogde, dat de bedoeling van zijn cliënt in het begin goed is geweest. Hij ging mee met de eis van de officier. De verdachte dankte in zijn laat ste woord de officier voor diens milde Bij zwartelonen N.A.P.B. legt zelf boete op (Van correspondent) Een boete van maximaal f 10.000 riskeren leden van de Ned. Aanne mers- en Patroonsbond (NAPB), die zich niet houden aan de „witte'' lo nen. Een voorstel hiertoe zal het hoofdbestuur van de bond in de jaarvergadering brengen, die morgen wordt gehouden in Arnhem. De leden heben zich eerder al ver plicht het hoofdbestuur en de afde lingsbesturen alle gevraagde gege vens te verstrekken over de door hen uitbetaalde lonen. Hun administra ties staan zelfs open voor control® controle wordt toegestaan zullen nu de besluiten hierover bindend wor den verklaard. Overtreding van een dergelyk besluit kan volgens de sta tuten met de genoemde boete wor den bestraft. Schipbreuk eist 29 levens Honderd kilometer bezuiden het Japanse eiland Kioesjoe ls vannacht de nationalistisch-Chinese vracht boot Sjong Kai vergaan. Volgens de Japanse kustwacht worden 29 op- varenden vermist. De overige zestien bemanningsleden z(jn door een Grieks vrachtschip opgepikt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15