Nieuwe weg van Alphen naar Boskoop geopend Tabaksreclame in VS aan banden gelegd Mr. J. Klaasesz laat Gouds meisje het lint doorknippen 9 Scherpe kritiek op overheidsprijsbeleid Spoorwegen gaan in september 125-jarig bestaan fiks vieren DEMONSTRATIES TEGEN N.A.V.O. Berging van busje en slachtoffers vormt een hopeloze opgave -ericnt 1 maart 1860 Maandag II mei 1964 Derde blad no. 31237 Houd de hand aan de kraan Om het Nederlandse publiek er van te overtuigen dat kostbare voorzie ningen nodig zUn om de watervoor- te waarborgen, zal de Vereniging van Exploitanten van Waterlei dingbedrijven in Nederland de ko mende week een actie voeren waarbij speciaal aandacht wordt geschonken de drinkwatervoorziening. Ne derland kan over veel water beschik ken, maar de voorraad water geschikt r de produktie van drinkwater is gering, dat met beleid te werk moet worden gegaan. Het publiek moet de kraan met verstand hante- en daarom staat op een speciaal uitgegeven suikerzakje: „Laat de kraan niet onnodig open staan houd de hand eraan". Voorts ontvan gen de leerlingen van de eerste klas circa 3.000 lagere scholen een kleurplaat voor een wedstrijd met daarop Pipo de Clown en Mam- maloe. Omstreeks kwart voor elf heeft zaterdagmorgen het doch tertje van een van de ambte naren van de Provinciale Wa terstaat, Anja Tatje, op uitnodi- jging van de commissaris der Koningin in de Provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz het lint doorgeknipt, dat gespannen was over de nieuwe provinciale weg 'nabij Gouwsluis. Daarmee stelde [het meisje deze nieuwe weg, [die een belangrijke schakel vormt in de verbinding Rotter dam-Amsterdam, voor het ver keer open. Tevoren waren een aantal geno digden van Provinciale Staten in het gemeentehuis van Alphen aan den Rijn by elkaar gekomen, onder wie mr. Klaasesz, de gedelegeerde van Ged. Staten de heer Deerenberg, mr. jHelmstryd en de gemeentebesturen Alphen, Boskoop, Bodegraven en Waddinxveen. Moeilijk Mr. Klaasesz wees er na het be- ;ingswoord van burgemeester IBruins Slot op, dat het moeilijk was over deze nieuwe weg te spreken om- dat het nu eenmaal een eigen weg is van de provincie. Ook al omdat men tevoren reeds alle bijzonder- EU heden over deze weg in de dagbladen had kunnen lezen. Het doorknippen van het lint by Gouwsluis, had men dit keer wel eens kunnen vervangen door het aan elkaar knopen van twee stukken lint om daarmee op sym- bolische wyze de directe verbinding AlphenBoskoop te symboliseren. Daarna reed het gezelschap naar de plaats waar de openningsplech- n tlgheid zou plaats vinden. Daar B, haalde de commissaris de genodig- Bf* den over het lied „Geen woorden B maar daden" te zingen. Hoewel het a lint doorknippen door de organisato- I ren van deze plechtigheid aan de commissaris was toebedacht liet deze I dit werkje doen door het Goudse meisJe Anje Tatje, die hy tot haar verbazing de schaar in haar handen Jongetje door adder gebeten Het 12-Jarlge zoontje Willem van familie Hietbrink in Eibergen is zondagmiddag door een giftige adder o. Het kind, zich de verhalen lerend die zijn onderwijzer op •cnool had verteld over dergelijke owsten, zoog direct de wond uit. Een arts, die inmiddels door zyn ouders was gewaarschuwd, liet spe ciaal serum uit Utrecht overkomen, daarmee het kind is ingespoten. Zyn westand Is nu goed. De jongen had 's middags een «ang door het gras zien kruipen. Denkend dat het een ongevaarlijk «Her zou zyn, pakte hy hem vast. De adder beet hierop in de linkerhand fan het kind. Onderwaterrecord voor Frans Kok .Op de internationale sport- en be au's visserij tentoonstelling „Navito" ID joeiyk het duurrecord onderwater [lijven. In het 36.000 ltr inhoudende oassin op de Navito presteerde Frans im- uit 1)611 HaaS bet om vijf 18 minuten onder water te '!%en. Tijdens zijn verblyf onder water jerbruikte hy ruim 8100 ltr pers- rCf.' !UCat- waarvoor luj, in ondergedoken I maal van luchtcilinder ■jePde te wisselen. Behalve perslucht hij drie bananen en consumeerde vervolgens nog een flesje limonade. Frans Kok is pas een jaar lid van ce Haagse vereniging „Baracuda". Is de eerste maal, dat een derge- w. record onder officieel toezicht jan de Nederlandse Onderwatersport i0°hd (NOB) werd gevestigd. a:; Naai* Boskoop Vervolgens liep het gezelschap over de nieuwe weg tot aan de spoorweg overgang, om daar in de auto's te stappen voor de tocht naar Boskoop. Vandaar werd teruggereden naar het gemeentehuis van Alphen. In de Alphense raadzaal bracht burgemeester mr. dr. Verkerk Anja Tatje knipt op uitnodi ging van de commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Hol land mr. Klaasesz het lint door. (Foto Leidsch Dagblad) Boskoop namens de vier gemeenten dank aan Ged. Staten voor deze nieuwe weg, die hy een prachtige schakel noemde zowel voor lokale als het interlokale verkeer, Namens de gemeentebesturen bood hy de commissaris voor het nieuwe provinciehuis een zilveren vaas Mr. Verkerk sprak de wens uit, dat deze nieuwe provinciale weg spoedig een directe aansluiting by Waddinx veen zal krygen met Rijksweg 12, die dan sneller bereikt zal kunnen den dan over Bodegraven. Ook de heer Deerenberg zei veel verkeer op deze nieuwe weg te wachten. De heer Kok, directeur de autodienstonderneming Citosa, sprak zijn tevredenheid uit over deze nieuwe weg, waardoor een nieuwe ïyndienst met Alphen kon worden geopend. Nog meer winst voor Labour (Van onze Londense correspondent) Ook de verkiezingen voor de plat- telandsdistrictsraden tonen een zwaai in de richting van Labour. Volgens het grootste deel van de uit slagen, welke thans zyn binnengeko men, veroverde Labour netto 76 nieu we zetels. Het netto-verlies van de conservatieven was 1 zetel, van de onafhankeiyken (veelal verkapte conservatieven) 33 zetels en van de liberalen 42 zetels. Sterker nog dan by de grotere gemeenten biykt dat de liberale afbrokkeling niet het minst Labour ten goede kwam. In spanning wacht men thans op de eerstvolgende politieke krachtme ting, nameiyk by de donderdag te houden tussentijdse verkiezingen voor vier opengevallen Lagerhuiszetels. Voorzitter W. C. F. Scheps uit Den Haag heeft tydens de zaterdag in „Nieuwspoort' 'gehouden jaarverga dering van de sectie free lance jour nalisten van de Federatie van Ned. Journalisten scherpe kritiek geoe fend op het prijsbeleid van de rege ring, die z.L zelf maar een uitermate slecht voorbeeld geeft. Men kan zich niet onttrekken aan de indruk, dat terwyl zy de kruidenier tot op de cent nauwkeurig narekent en de ver vaardiger van doodkisten een paar procenten toestaat, de gemonopoli seerde en semi- overheidsbedrijven wordt toegestaan met tientallen pro centen naar zich toe te rekenen. Als voorbeelden mogen gelden de verho ging by de Ned. Spoorwegen en voor al by de P.T.T. Na de verhogingen op 1 januari (de postzegel van 4 ct tot 5 ct en de postkwitantie van 30 tot 40 ct, beide verhogingen van 25%, om van de verhoging van de luister vergunning van f. 12,tot f. 18, per jaar nu maar te zwygen) worden nu verhogingen aangekondigd op de 5 ct zegel van 40%, op de 12 ct zegel van 25% en op de briefkaart van 20% en zulks terwijl het dienstbetoon er MARKTBERICHTEN De Nederlandse Spoorwegen gaan in september het 125-jarig bestaan vieren. De officiële herdenking heeft plaats op 19 september. Waar dat zal gebeuren is nog niet bekend, maar vast staat wel, dat het con certgebouworkest een jubileumcon cert zal verzorgen. Nog deze maand komt een jubileumpocket van de persen, die aan alle personeelsleden van N.S. (byna 30.000), de 30.000 gepensioneerden en de bUna 10.000 houders van algemene maandabon nementen zal worden toegezonden. „De trein hoort erbff* is de titel van deze fotopocket, waarin 125 jaar Spoorwegen in beeld, proza of poëzie wordt beschreven. De P.T.T. zal ook een steentje by- dragen aan de feestviering. Van 28 juli tot en met 22 augustus worden byzondere postzegels in twee waar den uitgegeven. In Den Haag is een eerste dag enveloppe met afstem peling verkrijgbaar. De byzondere postkantoren in Utrecht verkocht. Voorts gaat P.T.T. een spoorweg poststempel gebruiken. De filatelisten worden ook op andere wijze by het spoorwegjubi- leum betrokken, want van 16 tot en met 20 september kunnen zy hun hart ophalen op een postzegelten toonstelling van de vereniging van spoorwegfilatelisten in de Neudeflat in Utrecht. Op 19 september wordt er op deze tentoonstelling zelfs een by- zonder postkantoortje ingericht, waar enveloppen met een byzonder stem pel \erkrijgbaar zyn. Een van de hoogtepunten van het spoorwegjubileum wordt het werk bezoek, dat de Koningin in septem ber aan enkele nederzettingen van de Nederlandse Spoorwegen zal bren gen. De datum staat nog niet vast. Het personeel van de spoorwegen zal onder meer worden gefeteerd ty dens feestavonden in 25 steden van ons land. Op 31 augustus wordt de eerste feestavond in Utrecht gege ven. Er volgen er daarna nog 79. Fred Kaps, Willeke Alberti, vader en zoon Ronald Wagter, de Spot lights en Enrico Neckheim behoren tot de equipage van deze feesttrein. rein. ren aan de feestvreugde. Er komen in verschillende steden etalagewed strijden, in de stationsrestauraties krijgt men by de koffie suiker in jubileum verpakking, er komen zelfs V.S.-sigarenbandjes en N.S.-speldjes en een uitgeverij van leermiddelen gaat schoolschriften voorzien van een spoorweg jubileumomslag, dat als spoorwegspel is te gebruiken. Natuuriyk komt in het Spoorweg- muzeum in Utrecht een byzondere expositie. voornameUjk gewyd aan de laatste kwart eeuw van het spoor- wegbestaan. Deze expositie wordt „Taptoe Delft" komt op 18 septem ber naar het Utrechtse stadion, dat dan grotendeels gevuld zal zyn met personeelsleden van N.S. RIJNSBURG, 9 mei Tulpen: Cou leur Cardinal 55-70, China Pink 45-60, Golden Harvest 45-70, Bruno Walter bos. Dlv. Anjers 20-30 per 100. 1278, nuchtere 888 i Prijzen (resp. vette koeien in 400-440. 360-390; (ld.) 192, 190, 185. enkele prima's boven notering; i (levend gew.) ruimer, kalm, iets noger. prima vleesvarkens boven notering, gaande de markt teruglopende prijzen, afloop traag, zware varkens f 1.75-1.80, slachtzeugen f 1.60-1.70 per kg. De NAVO-conferentie, die van daag in Den Haag is begonnen heeft enkele demonstraties uitge lokt. De eerste werd zaterdag door de PSP in Gebouw Marcanti in Am sterdam georganiseerd. Ruim vierhonderd personen gaven uiting aan hun verontrusting over de „uitzichtloze gevaarlijke NAVO-politiek". Bovendien wil den zij graag de weg wijzen naar een meer op realiteit gericht po litiek denken. Woensdagmiddag zullen vrou wen in Den Haag betogen. Meer dan 800 vrouwen uit praktisch al le NAVO-landen (onder wie een achternicht van Prins Bernhard) zullen om half drie beginnen aan een „zeg-het-met-bloemen"-de monstratie tegen het NAVO- kernvlootplan. zy zullen zich opstellen voor de Ingang van de Julianakazerne, waar dan de ministers van de NAVO by- J een zullen zyn. De organisatie van deze vreedzame betoging van voor het merendeel huisvrouwen is in handen van de NATO Women Strike for Peace", die drie Jaar ge- leden in Washington D.C. werd opge richt. Een woordvoerster van deze organisatie, mevrouw Lorraine Gor-1 don uit New York, moeder van twee kinderen en echtgenote van een I Newyorkse nachtclub-eigenaar, zei dat de 78-Jarige Duitse prinses Olga Zur Lippe aan de demonstratie zal deelnemen. De vrouwen, die zich „de stem van het geweten" noemen heb ben aangekondigd, dat zij zich voor deze gelegenheid „met bloemen zul len bewapenen". Dr. K. Stryd was een van de sprekers op het zaterdagavond in Amsterdam gehouden P.S.P.-protest tegen de NAVO. De Nederlandse re gering zou volgens de aanwezigen in Marcanti een ministerie van ont wapening moeten instellen, dat ini tiatieven zou moeten uitwerken en voorlichting moeten geven. Het con gres aanvaardde een resolutie gericht aan volk en regering, waarin dit was vastgelegd. „De zaak is veel ernstiger dan we denken. De nazi-ideologie doorzagen we, met de NAVO-ideolo- gie doen wy dat niet. Hij wordt ons dageiyks als hoogste wijsheid voor geschoteld", zei dr. Stryd. Het con gres, dat werd voorgezeten door prof. dr. J. J. de Graaf, luisterde ook nog naar twee buitenlandse sprekers: Richard Gott uit Londen en Lorenz Knorr in West-Duitsland. Deze ruine bleef gistermiddag over na de botsing van twee auto's op de Lekbrug in Vianen, waarbij drie doden te betreuren niet op vooruitgaat. Men heeft de verhoging van het treinzegel van 15 tot 50 ct, dat is meer dan 200% on gedaan gemaakt, want dat liep ook de spuigaten uit. Maar overigens wordt hier een uitermate slecht voor beeld gegeven ook psychologisch ge zien en daarom past een woord van nadrukkelijk protest, aldus de heer Scheps. Drie vermisten opgegeven Wie zaterdagmorgen met een Volkswagenbusje bij de haven van Middelharnis van de veerboot ,,Stad Zierikzee" in het Haring vliet zijn geraakt, zal moeilijk zijn vast te stellen. De berging van het busje en van de slachtoffers is een vrijwel hopeloze opgave. In tussen zijn als vermist opgegeven drie mannen uit Rotterdam. Het zijn de 63-jarige W. Guddens, diens zoon J. M. Guddens (36) en hun zwager en oom C. van der Made (62). De Rykspolitie te water in Vlaar- i ter viel. De kapitein zag de auto in dingen deelt mee, dat er echter nog geen zekerheid is over de identiteit van de slachtoffers en van het busje, dat op ongeveer veertig meter diepte op de bodem van het Haringvliet moet liggen. De diepte en de enorme stroming vormen een grote hindernis voor het bepalen van de juiste plaats en voor een eventuele berging. Achteruit Over de toedracht van het ongeluk (dat wy zaterdag nog in een gedeelte van onze oplage konden berichten) zyn nog niet alle gegevens bekend- Men neemt aan dat de anto, die op het achterste gedeelte van de veer boot stond, achteruit is geschoven en dat de bumper de afsluitboom heeft opgetild, waarna de auto in het wa- •ater storten, liet onmiddellyk de boot stoppen en achteruit varen. Eén inzittende had zich nog uit de auto kunnen bevrijden, maar hy ver dween onder water. Men had nog drie reddingsboeien uitgeworpen. Te- Duikers Er is contact opgenomen met de vaar- en duikschool van de Genie in Gorinchem om met duikers en kik vorsmannen naar het verongelukte busje en de slachtoffers te zoeken. Deskundigen zien er echter weinig heil in, naar de auto te zoeken, om dat het goed mogelyk is dat het bus je door de stroom onder water een grote afstand is meegesleurd. Niet langer gezond en knap dank zij bepaalde sigaret Het gesprek (Van onze correspondent in Washington) De televisieschermen en bioscoopdoeken in de Verenigde Staten zullen in de toekomst niet meer geteisterd worden door beelden van atletische, bruin verbrande jongemannen of welgeschapen meisjes in badpak, die beweren dat zij hun riante uiterlijk en ge zondheid danken aan het roken van een speciaal soort sigaret. Dat volgt uit een besluit van de grot® sigarettenconcerns zich voort aan te houden aan een aantal re gels by het reclame maken voor hun produkten. Een te benoemen admi nistrateur zal toezicht uitoefenen op de nakoming van de afspraak en bevoegd zyn boetes tot 100.000 dol lar op te leggen. De tabaksbedry- ven hebben hun overeenkomst ter goedkeuring naar het ministerie van Justitie in Washington gestuurd met het oog op bepalingen in de anti trust-wetgeving. De sigarettenfabrikanten, die ern stig onder druk van de publieke opi nie staan sinds de publikatie van een regeringsrapport vier maanden geleden, waarin roken de oorzaak werd genoemd van longkanker en andere ziektes, zullen in hun recla mes nooit meer beweren dat het genieten van hun sigaret wezenlyk is voor een atletisch uiteriyk, een prominente maatschappelijke posi tie, beschaving, succes of lichame- ïyke aantrekkeiykheid. Ook gaan zy zich onthouden van elke toespeling op de gezondheid van hun produkt. dat wil zeggen dat ook niet meer beweerd zal worden dat filtersigaretten „gezonder" zyn dan ongefilterde. Bovendien houdt men op met alle reclame voor roken in media die zich tot minderjarigen richten en zal men voortaan geen gebruik meer maken van atleten, fraai gebouwde meisjes en andere menselijke wezens die de leeftijd van 25 jaar nog niet bereikt hebben. Na tuuriyk gaat men wel door met het gebruiken van bekende golfspelers, fameuze tennissers en baseball- cracks. Maar zy zullen alleen die nen als blikvangers en als „verbor gen verleiders" en men zal niet meer beweren dat zij hun succes sen te danken hebben aan het veel vuldig savoureren van sigaret zus of zo. Beroemdheden, die de afgelopen Jaren een lieve 10.000 dollar per jaar byverdienden met sigarettenrecla mes, hoeven dus hun levenstandaard nog niet in te krimpen. Dat moeten de siga- ning van het regeringsrapport po gen velen van het roken af te ko men of gaan op iets anders over dan sigaretten. Daartegenover staan de vele twyfelaars die volhouden dat nog steeds niets bewezen is en dat de proeven met muizen die van ni cotine kanker kregen, alleen maar bewyzen dat muizen niet moeten roken. Maar deze grappenmakers lyken in de minderheid te raken. Veel men sen zyn onder de indruk van de statische cyfers, die aantonen dat allerlei ziektes in Amerika onder ro kers meer voorkomen dan onder niet rokers. Zo by voorbeeld het al in 1954 geplubiceerde gegeven dat van 187.000 onderzochte mannen tussen de 50 en 70 jaar rokers 50 procent meer hartkwalen hadden dan niet- rokers. Verklaring Een nieuw kritisch tydschrift, Fact, heeft intussen een verklaring gegeven voor het verschynsel dat de medische kennis over de samenhang tussen roken en allerlei ziektes pas zo laat tot het grote publiek is door gedrongen. Tenslotte werden de eer ste gegevens over die samenhang in Amerika al in 1938 gepubliceerd. Maar ook in 1948, 1953, 1957 en 1961 werden interessante en steeds over tuigender bewyzen over de nadelige invloed van roken op de gezondheid bekend, en toch duurde het nog tot 1964 voordat het grote publiek door drongen raakte van de feiten en met een zekere paniek de voorspelling van de American Cancer Society ontving dat in 1964 43.100 Amerika nen aan longkanker zullen sterven. Fact verklaart dit met het feit dat vele kranten en andere nieuwsmedia deze gegevens niet verspreiden uit angst voor represailles rettenfabrikanten in de vorm van nee uitblyven van advertenties. De mees te kranten en tijdschriften zyn fi nancieel afhankelijk van hun adver- tentiestand, terwyi de televisie en radio in de Verenigde Staten hele maal bekostigd worden uit reclame, daar kyk- en luistergelden onbekend zyn. Vooral plaatselijke nieuwsmedia richten zich vaak geheel naar de wensen van het zakenleven en heb ben dan ook geen zin hun eigen bud get in gevaar te brengen door het groot brengen van nieuws en com mentaren die de advertentie-op drachtgevers zouden kunnen ont stemmen. Deze houding heeft ook met zich meegebracht, dat nieuws over enige opzienbarende processen nauwelyks in de pers gekomen is. Byvoorbeeld de zaak Otto Pritchard uit Pittsburgh tegen Chesterfield-producent Ligget Meyers, die hy aansprakeiyk stel- voor zyn longkanker. Pritchard eiste ééneneenkwart miljoen schade vergoeding en legde er by zyn eis voor de rechtbank de nadruk op dat hy de gewraakte sigaret gerookt had vertrouwend op de reclametekst van de firma Ligget en Meyers, waarin het roken van hun produkt „volstrekt onschadelyk" werd genoemd. Prit chard werd door een jury in het ge- lyk gesteld, maar er werd geen scha devergoeding bepaald, mede omdat klager in 1963 stierf. Nog twee dergeiyke processen lo pen op het ogenblik, waarby resp. 250.000 en 2.536.®00 dollar schadever goeding geëist worden. Het is duide- lyk dat de Amerikaanse sigaretten industrie geruïneerd zou zyn, als alle mensen die na vele jaren intensief roken van een bepaald merk sigaret ten longkanker blyken te hebben, dergelyke eisen zouden indienen. De zwygzaamheid van een groot deel van de Amerikaanse pers over de netelige kwestie is lang niet altyd het gevolg geweest van regelrechte druk van de sigarettenproducenten. Vele kranten brachten uit zichzelf „begrip" op voor de situatie en on derdrukten zelf het slechte nieuws over het roken. Maar in een aantal gevallen is bekend dat Amerikaanse tabaksfirma's niet schroomden hen onwelvallige publikaties door econo mische druk in het nauw te brengen. De grote tabakconcerns hebben nu, blykens hun besluit een fatsoenscode voor reclame in acht te nemen, moe ten terugkrabbelen. Het gety is tegen hen en het is niet meer tegen te hou den met dubieuze pressie. En in hun hart hopen zij zonder twyfel dat hun vrijwillige instelling van een recla mecode zal voorkomen dat de rege ring in gaat grijpen en scherpere i maatregelen gaat nemen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5