dinsdagavond kunst kadeiöoscoQp HOOGOVENS IJMUIDEN Balletten en toneel BcrtU81.A:!fje!ri in Holland Festival wie vooruit wil komt voorlichtingsavond LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 11 MEI 1964 Bristol Old Vicmet Shakespeare's Henry V The Eoyal Ballet uit Londen zal jn het Holland Festival 7 voor tellingen geven in vier steden. In Amsterdam op 15, 18 en 21 juni, in Den Haag op 16 en 19 juni in Utrecht op 17 juni en in Rotter- dam op 20 juni. Er zijn drie verschil de programma's. Het eerste omvat The sleeping beauty" van Tsjai- owski Petipa Oliver Messel (15, 17 20 juni) het tweede „La fille mal dee" van Herold Ash ton (16 en juni), het derde „Hamlet" van jjaikowski-Helpman, „The invita- i Matyas Seiber -Mac Mil- Danses concertantes" van jJawinsky-Mac Millow (19 en 21 ju- L) De solisten zijn o.a. :Svetlana Be- Ijosora, Nadia Nerina, Lynn Seymou Doreen Wells, David Blair, Donald Mac Leary, Anthony Dowell en Do nald Britton. De artistieke leiding weft Frederick Ashton. Medewer- &ng wordt verleend door het U.S.O. p John Lanchbery. Het Nationale Ballet zal in het oUand Festival voorstellingen ge il op 26 juni in Amsterdam, op juni in Den Haag en op 29 ju in Rotterdam van een program- dat omvat: Don Juan, een bal- reportage van de Tsjechische com- llsten en regisseur Vacclav Kas- en La Bayadère van Munkus- hikvaidze. Ned. Danstheater en het abants Orkest o.l.v. Hein Jor- zullen opvoeren: Divertimento Bartok- van Manen, Apollon usagete van Strawinsky-Balanchi- "armina Burana van Orff- lutler. Medewerking wordt door het Philips Philhar- nisch Koor. Dit programma wordt op 15 juni in Tilburg, "juli in Den Haag en 15 juli Amsterdam. In samenwerking met her Resl- ctie Orkest o.l.v. Louis Stotijn zal tweede programma gegeven wor- waarin in plaats van de Car- Burana gegeven zal worden fonische Elegieën van Krenek- Tetley. )it laatste programma zal o.a. irden opgevoerd op 7 en 14 juli in The Bristol Old Vic zal Shakespea re's Henry V spelen op 23 en 29 Junt in Den Haag op 24 en 27 juni in Amsterdam. De regie is van Ste wart Burge, de decor en kostuum ontwerpers zijn Graham Barlow en Audrey Price. De voorstellingen door hetzelfde gezelschap van Shakespeare's „Love Labour's lost" zullen plaats hebben in Amsterdam op 22 juni en in Den Haag op 25 juni. De regisseur is Val May en de ont werper van decors en kostuums is Michael Annals. In beide stukken vervullen Eithne Dunne, Barbara Leigh-Hunt, Rowena Cooper, Ri chard Pasco, David Dodimead, Chris topher Benjamin en Russell Hunter de belangrijkste rollen. Voor culturele vrijheid in Polen Ruim 150 Poolse schrijvers en jour nalisten hebben gisteren te Warschau geprotesteerd tegen „de inmenging in de binnenlandse culturele politiek van Polen. Het protest, dat zich vooral richt tegen de „georganiseerde campagne via de Westelijke pers en de Weste lijke radio", is gepubliceerd in het aan geen partij gebonden blad „Zycie Warszawy". Er wordt o.m. in gezegd, dat de cul turele politiek van Polen een .ge meenschappelijke zaak" is van de „creatieve intelligentsia en de poli- is bijna twee maanden geleden weer acuut geworden, toen 34 vooraan staande intellectuelen een brief on dertekenden, die gericht was aan premier Cyrankiewicz en waarin werd aangedrongen op verzachting Na enkele bijeenkomsten met de Poolse autoriteiten schreven 10 van de 34 ondertekenaars een brief aan de Londense peas, waarin zij de „bevoor oordeelde" berichtgeving over hun protest in het Westen betreurden. De brief van de 34 intellectuelen Is nog steeds niet gepubliceerd in Po len. gehuldigd B en W van Heerlen hebben zater dagmiddag in kasteel Hoensbroek de Hoensbroekse dichter Bertus Aaf jes de Burgemeester van Grunsven-prijs 1962 voor de letterkunde toegekend. De prijs, groot f 2500,werd in 1963 niet uitgereikt. De toekenning geschiedde tijdens een door het comité „Kasteel Hoensbroek" georganiseerde bijeen komst ter gelegenheid van de vie ring van de vijftigste verjaardag van Bertus Aafjes. De jury, die de prijs toekende, be stond uit de heren Karei Jonckheere, Michel van der Plas en Anton van Duinkerken. Rond dit gebeuren wordt tot en met zondag 24 mei een ten toonstelling gehouden, gewijd aan het werk van de dichter. Karei Jonckheere opende deze expositie door het uitspreken van een huldi gingsrede. waarin hij de persoon en het werk van de dichter belichtte. Vele kunstenaars uit geheel ons land kwamen Bertus AafJ.es daarna in zijn kasteel gelukwensen. Vergadering Kou. Ned. Zangersverb. Het Kon. Ned. Zangersverbond heeft zaterdag en zondag in Zwolle •/ijn jaarlijkse algemene ledenverga dering en congres gehouden. Eén van de onderwerpen van ge sprek was de auteursrechten. Beslo ten werd dat elke aanslag die een vereniging van de Buma (Bureau voor muziekauteursrecht) krijgt, via de Federatie van Nederlandse Zan gersverbonden zal moeten worden behandeld. Meegedeeld werd dat volgend jaar een reorganisatie van het Kon. Ned. Zangersverbond kan worden ver wacht. De staatssecretaris van O. K. en W., drs. L. J. M. van de Laar, hield een rede waarin hij de nadruk legde op de wenselijkheid van vernieuwing in de koorzang. Het gemeentebestuur van de stad heeft de deelnemers aan het con gres zaterdagmiddag in het stadhuis ontvangen. 's Avonds traden in de Stads schouwburg 14 vocale solisten, leer lingen van de Haagse zangpedagoge mevrouw J. Zegers-De Bijl, en het groot mannenkoor Zwolle op. Het hoofd van de afdeling muziek- en danskunst van het ministerie van O. K. en W., de heer B. Wagemans, sprak gisteren over overheid en koorzang. Een forum hield zich ver volgens bezig met de dirigentennood bij de koorzang. Onder de deelnemers aan het con gres waren belangrijke figuren uit de organisaties van het koorwezen en de muziekpraktijk. Bouwwerken op instorten Bakenessertoren en Amsterdamse Poort (Van onze correspondent) Twee belangrijke bouwwerken in Haarlem die een grote historische waarde vertegenwoordigen dreigen ernstig door de tand des tjjds te wor den aangetast. Het zijn de Bakenes sertoren en de Amsterdamse Poort. Wat de Bakenessertoren betreft zijn er aanwijzingen dat die steeds meer in westelijke richting overhelt. De verzakking zou veroorzaakt kun nen worden door een slechte funde ring. De Amsterdamse Poort ver toont op tal van plaatsen scheuren. Ook ten aanzien van dit bouwwerk gaat het vermoeden dat de fundering in ernstige mate is vergaan. Indien dit Juist blijkt te zijn en bovendien verscheidene delen van het gebouw nog in beweging blijken is de vrees gerechtvaardigd dat de stands-veilig heid van het gebouw in gevaar komt. Om de Juiste oorzaak van het over hellen en het scheuren te kunnen vaststellen is het noodzakelijk dat op zeer korte termijn aan beide bouw werken metingen zullen worden ver richt die een uitzicht kunnen geven in de bewegingen van de gebouwen. i metingen kunnen verricht wor den met apparatuur van het T.N.O. in Delft. Hiermee zal een bedrag van 11.000,— gemoeid zijn. De Rijks dienst voor monumentenzorg heeft bepaald dat eventuele metingen aan de Bakenessertoren en aan de Am sterdamse Poort gerekend kunnen worden tot de normale restauratie kosten. Dit betekent dat de kosten de metingen uit de Rijkssubsidie betaald zullen worden. Anton Kersjes leider orkestklasse Aan het conservatorium van de ver eniging „Muzieklyceum" te Amster dam is Anton Kersjes, dirigent van het Kunstmaandorkest, aangesteld als leider van de orkestklasse, samen met Jaap Spaanderman en Hans Maas- sen, eerste trombonist van het Con certgebouworkest tot hoofdleraar trombone. Voor de opera-opleiding werden aangesteld: Max Dooyes, voor onderricht in bewegingskunst en de heer C. A. F. van der Valk voor schermen en toneeljudo. Toneelprijs voor Leitls studente De jury van de vierde „Slutofes" heeft in de nacht van zaterdag op zondag de prijzen toegekend van dit •loor de „Zingende tractor" van de Wagcningse Katholieke Studenten vereniging St.-Franciscus Xaverius georganiseerde Ned. Studententoneel festival. Dit festival was een soort marathon. Van dinsdagavond af wer den 19 eenakters gespeeld. Twee stukken werden geschrapt wegens ziekte van hoofdrolspelers. De wisselprijs voor het best ge speelde stuk ging naar het Gronings studententoneel „Neemt ons zoals wij zijn" met de opvoering van „Dumb waiter" van Harold Pinter onder regie van Paul de Koning. De prijs voor de beste mannelijke hoofdrol „Ossekar") ging naar twee spelers van hetzelfde gezelschap, de heren Arjan Krips en Elso Boll. De prijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol werd toegekend aan mej. Saskia Noordhoek Hegt van het I.eids Universitair Toneelakkoord voor de vertolking van verschillende figuren in „Het was druk op het landgoed" van Jean Tardieu. Het Wagenings Studententoneel .Abigone" werd de prijs toegekend voor de keuze van het meest ge schikte stuk voor een studentenfes tival. „Abigone" kreeg deze prijs voor de keuze van „In volle zee" van Sla- mowir Mrozek. De regie had Siem Vroom. Von Karajan in Holland Festival Herbert von Karajan zal in het Holland Festival met die Wiener Fhilharmoniker op 30 juni in Den Haag spelen Strauss' „Don Juan," Schubert's „Achtste Symphonie" en Beethoven's „Zevende Symphonie" Op 1 juli dirigeert hü in Amsterdam de Symphonie KV 550 van Mozart en Bruckner's Zevende Symphonie. Het Amadeus Kwartet zal in het Holland Festival spelen op 24 en 29 juni in Amsterdam, op 26 juni en 2 juli in Scheveningen, op 27 juni in Middelburg en op 30 juni in Rotter dam. Het programma omvat werken van Haydn, Schubert en Bartok. Documenta IIIexpositie moderne kunst ie Kassei Kosten bedragen 1,4 miljoen D.M. De eerste twee kunsttentoonstellingen die onder de naam ..Do cumenta I" en ..Documenta II, resp. in 1955 en 1959 in Kassei (D) werden gehouden, waren een onverwacht groot succes. Meer dan 300.000 mensen uit 45 landen hebben deze tentoonstellingen be zocht. Na voorbereidende werkzaamheden die meer dan een jaar hebben geduurd, zal op 27 juni a s. de derde .Documenta III worden geopend. problemen van de kunst in deze Deze tentoonstelling, die na de dood van prof. dr. Theodor Heuss on der beschermheerschap van de Duit bondspresident Heinrich Lubke Zaugrecitals in Holland Festival Ludwig op 23 juni in de Kurzaal te liederen van Mahler. Wolf, Brahms en Strauss. Zij zal begeleid worden door Erik Werba. zal begeleid worden door Erik Werba. De tenor Ernst Hafliger zal op 5 juli in de Kurzaal te Scheveningen in het Holland Festival liederen van Beethoven en Schubert ten gehore brengen. Hij zal worden begeleid door Felix de Nobel. Voorts zal de .Russi sche zangeres Galina Veshnévskaja op 9 juli in Utrecht een recital ge ven met liederen van Tsjaikowski, Prokowjew. Strawinsky en Moes- sorgsky. Zij zal op de piano worden begeleid door haar echtgenoot Mstis- lav Rostropovich, die tevens als cel list medewerkt aan andere program ma's in het Holland Festival. Dure schoonmaak! dt kathedraal van St.-Paul. Men schat de kosten om het onderstuk van het uit 1675 daterende bouw werk van een dikke laag vuil te rei nigen. op f 700.000. Het werk zal an derhalf jaar duren. Later zal het koepelgewelf volgen. Het front van de kerk is al schoon. Acteur Klaus Kommer verongelukt De in vele bekende rollen opgetre den Duitse toneelspeler Klaus Kam- mer is zaterdag in West-Berlljn op weg naar het Schiller-theater met zijn auto dodelijk verongelukt. HU is 35 jaar geworden. tijd. De keuze der werken geschiedt ook dit keer weer door de „Documenta"- raad, die geleid door prof. Arnold Bode. samengesteld is uit persoonlijk heden uit het openbare leven en de kunst. (Directeuren van kunstacade miën, van musea, hoogleraren en overheidsvertegenwoordigers De raad kan geheel onafhankelijk en zelfstandig beslissen. Kernstuk van „Documenta III" zullen de exposities van schilderkunst, beeldhouwkunst en grafiek zijn, die 1200 werken van 250 kunstenaars uit Europa en over zee zullen tonen. Ook kunstenaars, die nog geen internationale bekend heid genieten werden uitgenodigd tot deelneming, wanneer men van me ning is, dat zij een bepaalde stroming ken inzenden. Omdat het van den beginne af de bedoeling is geweest door deze ten toonstellingen in Kassei een „cen trum ran het visuele" te scheppen, zullen tijdens de tentoonstelling ook aparte exposities worden gehouden van foto's, van architectuur ma quettes en afbeeldingen terwijl tevens concerten, lezingen zullen plaatsvinden. De kosten van de tentoonstelling zullen dit keer ongeveer 1,4 miljoen D.M. bedragen. Van de Internatio nale Stichting voor Cultuur, waar van Prins Bernhard voorzitter is, heeft men een bijdrage van 80.000 D.M. gekregen. De overige kosten hoopt men door de toegangsgelden, de verkoop van de catalogus e.d. te kunnen dekken. De internationale museumraad van de UNESCO heeft het patronaat over de „Documenta III" aanvaard en haar het hoogste van de door deze raad te verlenen predikaat verleend. Dit predikaat heeft het internatio nale ruilverkeer, de invoer der kunst werken vergemakkelijkt en de lucht- vrachtkosten gereduceerd. Linnen geborduurd met een fraai bloemdessin. Een vlot deux-pièces, bijzonder geschikt voor u")t voorjaar. Rok gevoerd. Ook dit jurkje is linnen geborduurd. Uiterst modern door het ontbreken van de taillenaad. eens met ons praten over prettig en vast werk in een goed georganiseerde, solide gemeenschap goede sociale voorzieningen eerlijke kansen om vooruit te komen een zeker bestaan voor uzelf en uw gezin... Op de voorlichtingsavond van Hoogovens hoort u alles over de mogelijkheden, die deze steeds groeiende industrie biedt aan vaklieden en niet-vaklieden, in uw eigen beroep of in een geheel nieuwe funktie; over lonen en premies, over huisvesting enz. Geen vage beloften, geen vage woorden. Besteed die éne avoncl aan het belangrijke onderwerp van uw leven: uw toekomst. Datum en plaats van voorlichting staan hieronder in deze advertentie. knip dit stukje uit en bewaar het - om het niet te vergeten De voorlichting wordt gehouden op DINSDAG 12 MEI as. te LEIDEN: In het Gewestelijk Arbeidsbureau, Doezastraat 2 A, alwaar een kleurenfilm zal worden vertooed. Aanvang 'a avond» half acht De max. leeftijd voor aanneming ia geateld op ca. 45 jaar.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13