TRUUS CARRELL SCHOOLREISJES ZIJN ONMISBAAR In de schaduw van Rudi Organen: smakelijke vleesafwisseling (W)ETENS WAARD T.V.-ANTENNE IN VAAS Moederlijke Zaterdag 9 mei 1964 Pagina 3 DOOR MIES „Ik was bij m'n ouders in Alkmaar toen Rudi in Mon- treux zat. Ik doe boodschap pen. kom terug bij m'n auto en vind een briefje tussen de rui tenwisser. Ik schrik, ik denk: „m'n eerste bekeuring" maar wat lees ik: .mevrouw, indien u de vrouw van Rudi Carrell bent wilt u zich dan zo spoedig mogelijk naar een fotograaf be geven voor een foto voor onze krant", 't Idee. Ik heb het na tuurlijk niet gedaan maar ik was nog geen vijf minuten bin nen of die man van dat briefje die van de Volkskrant was. staat voor de deur. Idioot he? Wat moeten ze nou met een foto van mij in de krant?" Dat zegt Truus Carrell, vrouw van Rudi, een week na het Zilve ren Roosgebeuren. Ze ls 27, moe der van twee dochters. Terug In haar huls aan de Vuntuslaan ln oud Loosdrecht doet ze nu even la coniek haar plicht als vrouw van de thuisgekomen beroemdheid. „Met mevrouw Carrell nee mfjn man ls er nietpro beert u het vanavond nog 's goedenmiddag". Ze zegt dat dage lijks tientallen keren geduldig in de telefoon en geeft daarna de bloemstukken water, opent tele grammen, moppert over de enor me aardgasvlam, spreekt de kinde ren zonder stemverheffing toe. wacht op Rudi. Ze heeft een rimpelloos en voor al ontspannen gezicht, leuke ogen die ze dichtknijpt als ze zegt: „Te levisie. Soms denk ik dat ik ga gil len als ik dat woord nog één keer hoor", maar ook by„Als hij straks thuiskomst zeg ik gewoon: schat, ik heb geen eten, zullen we maar om de hoek Niet geforceerd Altijd levend in de schaduw van haar man is er niets gefor ceerds in haar houding, noch in BOUWMAN naar conversatie. „De vrouw van Rudi" is een titel die ze graag draagt. „Ik ben geen typje dat op een morgen wakker wordt en denkt: „Kom, nou ik ook 's op de tv" maar wél een die opeens merkt dat de boel uit de hand gaat lopen en dan zegt: „Ruud, dit kan niet". Tijdens z'n tv-shows bijvoor beeld. ,,'t Begon allemaal heel ge woon. Hij had me gezegd dat hij 't is op de tv ging proberen maar als Ruud iets gaat proberen is hij er dag en nacht mee bezig, 't Werd op het laatst zo dat Annemiek de hele straat bij elkaar riep als d'r vader eindelijk 's thuis was. Dat kon helemaal niet. Als ik er nu op terugkijk, vind ik het twee van de saaiste en eentonigste jaren uit ons huwelijk. Ik had geen auto. ik zat hier vast en Ruud was er nooit. *n Jaar lang heb ik het allemaal stomverbaasd zitten aankijken, 't was maar van: „Sttt, pappie rust" of „Sttt, pappie schrijft", boven dien kreeg ik wel alle verhalen te horen van wat er nog niet goed zat of van wat mis was gegaan. Maar als ik hem dan had opgekik kerd en hl) blU de deur uit ging, bleef ik er nog mee zitten, hele maal alleen in de put. We hebben het toen maar 's uitgepraat en er wat aan gedaan. Daarna was het weer best. Ik wil eigenlijk niet zo veel, alleen 't hier een beetje fijn hebben". Truus Carrell tekent zich door dit verhaals als een wijze arties tenvrouw. Dat ls verbazingwek kend wanneer men weet dat ze geboren en getogen is in Sint- Pancras en behoort tot een fami lie waar men een artiest een ge vaarlijk mens vindt. Haar jeugd op Sint Pancras", ongeschokt, heel gewoon. kent eigen lijk maar één vermeldenswaardig Als u ook wel eens een dag hebt dat u hele maal niet weet wat voor vlees u zult kopen, laat dan uw keus eens vallen op een van de organen. Niet alleen bij de warme maaltijd, ook op de bo terham zijn ze heel lekker. f Het hart, de niertjes en an dere organen zijn maar al te dikwijls in het vergeetboekje geraakt. Omdat we ze een beetje eng vinden of gewoon omdat we ze niet kennen? Pro beert u eens een van deze re cepten. ze zijn bedoeld voor vier personen. Gebakken lever Lever neemt u misschien wel eens Maar blijft hij by u °°k heerlijk mals? Gemakkelijk is het niet om lever goed te bakken. Lever behoort kort 7 10 minuten), maar niet snel gebakken te worden: op een laag vuur dus. Neem daarom ook niet te dikke plakken. Vindt u de lever gauw wat droog, bakt u dan eens enkele plakjes ontbijtspek mee, 50 100 g voor 4 personen. De lever droogt minder snel uit en de smaak is uitstekend. Ook een goede combinatie is lever met kerrie en appel. Denk er eens san, wanneer u spaghetti of maca roni op het menu hebt. 4 plakken lever, zout, peper, 3 theelepels kerrie, 1 appel, 50 g 3 eetlepels) boter of margarine. De lever inwrijven met zout, pe per, en kerrie. De boter of marga rine lichtbruin laten worden, de le ver erin leggen en aan beide kanten dichtschroeien De lever zachtjes Kaar en bruin bakken in 7 it 10 mi nuten. De appel schillen en in klei ne blokjes snijden. De appel de laatste 2 minuten even mee bakken. D* jus afmaken met watefc Kalfshart in bruine saus Een kalfshart van 300 g, 25 g mager vers spek, 25 g (2 eetlepels) boter of margarine, peper, zout, 1 uitje, 1 worteltje, seldery of peter - seliegroen, 1 laurierblad, (tym, foe lie), M 1 (ruim 3 kopjes) water, 40 g <6 eetlepe ls) bloem, aroma of pi kante saus. Het hart en het spek met een scherp mes in dobbelsteentje (la ten) snyden. Het hart inwrijven met peper en zout. Het spek lang zaam ln de boter of margarine uit hakken. Het hart toevoegen en in het vet aan alle kanten even dicht schroeien. Het uitje schoonmaken en klein snyden. Het worteltje schrappen, wassen en in plakjes snijden. De seldery of peterselie wassen en klein snyden. De verse en gedroogde krui den by het hart voegen en even meebakken. Dan het water toevoe gen en het hart in 2\'i él 3 uur zachtjes gaar stoven. De bloem in een djoge koekepan zachtjes, onder af en toe heen en weer schuiven met een vork, hazelnootbruin laten wor den. De gebruinde bloem met een beetje bouillon van het hart tot een glad papje aanmengen. Wanneer t hart gaar is het vocht binden met het bloempap je. De ragoöt afmaken met fyngesneden selderij of peter selie. aroma of pikante saus en des gewenst enkele theelepels tomaten puree of ketchup. Gemarineerde nier 300 g kalfs-, runderaf var kensnier, zout, peper, het sap en de schil ven 1 grots (pen)-sinss—tipel. feit: de dag waarop ze met paar- destaart in spijkerbroek ver scheen. Daar sprak het dorp schande van, zo iemand deugde niet. Toen ze 16 was ontmoette ze Rudi op een feestje. Hy was meteen zeer verliefd, zy niet. La ter, toen er veel veranderd was en ze hem eindehjk mee naar huis durfde nemen, zei haar moeder: „Is dat 'm nou?" Niemand was erg enthousiast. Maar onbewust van alles en opge wonden over een entree in een we reld die zy niet kende, stap te Truus met Rudi in een taxi en vergezelde hem naar zyn eerste schnabbel in Arnhem. Van die tocht herinnert zy zich: „Hy ver telde me alles van zyn optreden en ik luisterde ademloos, want het klonk allemaal even prachtig en toen opeens zei ik wat terug, ik weet niet eens meer wat, maar hy zei: „Daar zit misschien iets in, dat ga ik 's proberen". En daar begreep ik toen helemaal niets van. 'n Artiest, dat was iemand die zich eenzaam terugtrok om inspiratie op te doen. die uren op een bank lag te piekeren over wat hy zou gaan zeggen, die mocht je niet sto ren, die kon je niet benaderen". Dodend Ze is dat in de daarop volgen de jaren wel wat anders gaan zien toen ze nog steeds trouw meetrok van schnabbel naar schnabbel in alle uithoeken van het land, zo anders zelfs dat ze er nu geen goed woord meer over kan horen. „Schnabbelen is voor een artiest dodend" zegt ze gedecideerd, en verduidelijkend: „Ruud heeft het zelf meege maakt. Toen zei hij tegen me: „Truus, ik doe dit vijf jaar en dan weet ik 't. Nou ik heb ze keurig geteld, die jaren, maar na vijf jaar vroeg ik: „Wat weet e nou Ruud?" en toen zag hij het ook: nog precies hetzelfde, even weinig als eerst. Schnabbe len is in Holland ook helemaal niet moeilijk, als je eenmaal een nummer hebt kun je er je leven mee doen. Dat doen de meesten dan ook en ik vind dat heel ver drietig. 't Worden mensen zon der allure, ze leven niet meer, ze verdienen alleen geld. Ik heb met geen enkele artiest ooit kunnen praten". „Omdat Rudi behoefte had aan een week alleen tussen al die tele- visiemenisen ben ik niet mee ge gaan naar Montreux", zegt ze, en dan, lachend met de dichtgekne pen oogjes: „Ja echt. We hebben vyf maanden met die show geleefd, over niets anders gepraat en ge dacht. ik wist het op het laatst niet meer en hy ook niet. Ik zeg: „Ruud, ga JU nou maar lekker naar Montreux. dan ga ik met de kin deren naar m'n moeder en dat heb ik gedaan en dat was heel fyn: Ik heb nergens wakker van gele gen. Toen hy opbelde, helemaal in de put, zei lk: „Als je een Roos krygt ls het meegenomen en fyn voor je want dan heb je na al dis maanden geiyk gekregen, maar als het publiek tydens ae uitzending niet wegloopt heb Je voor my de prys". Damesbladen Laconiek heeft Truus de daarop volgende dagen in hèt ouderiyk huis doorgebracht zonder een krant te lezen, zonder lets te begrijpen van de publiciteitajacht der Journa listen. „Alle damesbladen belden op, stel je voor, maar ik heb ze alle maal geweigerd, want wat moet ik ermee, ze begrijpen er toch niets van en ik geloof trouwens helemaal niet in die artikelen. Voor Je het weet heet Je huis een riante bun galow en ls alles even schattig en lief. Toen met het songfestival heb ben we dat al 's beleefd. D'r was geen blad of die enige Rudi en die schattige Truus stonden er in. Op het laatst maakte Annemiek hele maal van dit (doet geposeerde grijns voor) als er een fotograaf ln de buurt was. Toen zei ik tegen Ruud: „nou is het genoeg, d'r komt geen hond meer in. Trouwens, wat moeten ze met my, 't gaat om Ruud". Die Ruud van Truus begint nu weer zeer afwezig te raken ln ver band met zyn volgende stunt: 't Carrell circus dat in de vakantie maanden binnen- en buitenlan ders overal in het land met een geweldig programma vol klin kende namen zal gaan verma ken. Voor Truus wordt dat weer een periode van „stt, pappie schrijft", voor Annemiek later een van: „jongens kom 's ky- ken, Rudi Carrell ls thuis". „Hy heeft me gewaarschuwd zegt ze. „Hy heeft gezegd: je kan me wel weer voor een tydje af schrijven en dat neem ik dan maar. want als het iets goeds wordt vind ik dat geweldig. Als het min der gaat? Ach, daar denk ik nooit aan, dat zien we dan wel weer. Ruud zegt zo vaak: dat vak van my is een heeriyk vak en dat is gewoon zo: als hij thuis is hebben we altyd wat om over te praten. Ik ben trouwens heel gemakkeiyk. ik leef met de dag. Toen ik Ruud vier jaar kende en z'n zusje trouw de zei hy opeens: „laten we ook trouwen?". „Goed" zei ik en met een linnenultzet en f300 ben ik met hem in een bootje gestapt en naar een eilandje geroeid waar hy voor twee maanden een zomer huisje had gehuurd. Ik heb toen geen seconde aan de dag na die twee maanden gedacht en het is toch altyd goed gegaan. De telefoon gaat weer. „Met me vrouw Carrell nee myn man is er niet probeert u het van avond nog 's goede middag". Ik vraag: „Gaat de telefoon wel 'a voor Jou?" „Nee" zegt Truus. 1 laurierblad, 1 kruidnagel, foelie, 1 worteltje, stukje ui, peterselie, 50 g boter of margarine. De nier van vetweefsel (laten) ontdoen en in plakken (laten) sny den. De sinaasappel uitpersen en het sap aanvullen met water tot 1 dl. Laurierblad, kruidnagel, een stukje foelie, met klein gesneden uitje en worteltje en een takje pe terselie by het sap voegen. De plak jes nier inwryven met peper en zout. De nier in de marinade leggen en zo een nacht of tenminste 1 uur afgedekt laten staan. Na het mari neren dé nier goed laten uitlekken. De boter of margarine lichtbruin laten worden en hierin de plakken nier langzaam gaar en aan beide kanten bruin bakken. Baktijd van kalfs- en varkensnier 15 k 20 mi nuten, van rundernier uur. Op het laatst de geraspte schil van de sinaasappel even meebakken. De Jus afmaken met de marinade en even tueel nog wat water. Stoofschotel van bonen met tong 1 varkens tong met keelstuk (±400 g), zout, 350 g witte bonen, 2 liter water, peper, (tym, foelie, lau rierblad, peterselie of seldery) stuk je uit, 2 4 3 aardappelen, 250 g wor telen, 250 g groene of gele sa vooiekool, kg prei. De witte bonen een nacht in het water weken. De tong wassen en opzetten met. weekwater van de bo nen, zout, de gedroogde kruiden, het kleingesneden uitje en wat peter selie en/of seldery. De tong i 1 uur voorkoken. De gekweekte bonen toevoegen en het geheel nog 1 uur koken tot die bonen gaar zyn. De aardappelen en groenten schoon maken en wassen. De aardappelen, wortelen en prei in stukjes snyden de kool fyn snipperen. De aardap pelen en groenten de laatste 15 mi nuten met de bonen en de tong me koken. Wanneer alle ingrediëntei gaar zyn het vocht afgieten. Het ge recht mag enigszins vochtig zyn. Dc tong er uithalen en pellen. Het vleej van het keelstuk nemen, in kleinr stukjes snijden en door de boner mengen. (De stoofpot afmaken me fyngesneden peterselie en/of sel derij en eventueel wat peper er zout.) De tong voor de volgende dap bewaren of in plakken snyden en op een schotel of in een schaal leggen met de bonen en de groente er om heen. Een gedeelte van het kooknat er apart bijgeven. Van de rest kan eec beeriUka toep gemaakt «orden. „Schoolreisjes zijn uit de tijd", zei iemand. „Denken jul lie nu heus met het organiseren van zo'n uitstapje de kinderen een plezier te doen? Loop rond! Ik weet precies hoe het gaat: met z'n allen in een bus, een vervelende rit van een tot twee uren. Uitstappen, alle maal in een rijtje naar een die renpark. een openluchtmuseum meestal iets wat die kin deren al lang beu zijn. Ze krijgen een glaasje ranja, wat ze dikwyis niet lusten. Een ysje van een dubbeltje ze zyn het beter gewend. Daarna weer rijden Televisie-antennes zyn in Neder land meestal bijzonder goed zicht bare „ornamenten" op het dak. Ook hier te lande neemt intussen het ge bruikt van binnenshuis opgestelde antennes toe. De kamer antenne ls evenwel geen lust voor het oog. In Japan worden nu TV-antennes verkocht, die verborgen zyn in voorwerpen die in de regel in de huiskamer voorkomen, in schildery- ïysten en vazen by voorbeeld. en dan: de obligate speeltuin. Alle toestellen bezet door andere kinde ren-van-een-schoolreisje. Vechten om een wip, een keertje draaien in een piepende molen, verveling, builen, blauwe plekken, tranen. Eindeiyk, moe en teleurgesteld worden ze weer in de bus gepropt en vervelen zich tot ze thuis zyn. Ik zou me schamen daaraan myn medewerking te verlenen. Boven diende kinderen hebben er geen behoefte meer aan. Ze gaan met de ouders op vakantie: twee, drie weken. Naar zee. naar de bos sen, naar de bergen. Ze maken met de ouders weekeind-uitstapjes, ze gaan mee kamperen, zeilen, se krijgen ys, patat, chocolade, zoveel hun maag verstouwen kan. We le ven in een welvarend land, de stakkers die nooit een uitje hebben zyn met een lantaarntje te zoeken. Spaar Je dus de moeite: het is geld, tyd en energie vermorsen". Gelukkig kon ik hem tegen spreken, want ten eerste houd lk niet van dit soort eenzydige op merkingen, ten tweede wist ik beter: uit ervaring. De school reisjes zyn evenmin uit de tyd als de kinderen zelf en voorzien wel degeiyk in een behoefte. Veertig kinderen in één bus en dan nog wel kinderen die elkaar goed kennen, ls een feest op zich zelf. Zeker, het zyn voor het me rendeel verwende welvaar tskln- dertjes, die al heel wat van de we reld hebben gezien en voor wie het begrip reizen niet meer de magische bttekeofc beeft, die wjj aan hechtten. Niettemin zyn ze gelukkig, want een bank in de bus is precies het tegendeel van de bank op school, die zy haten. Ze mogen zingen, schreeuwen, snoepen, lekker dromerig naar bui ten staren, op de leuning trom melen, van plaats verwisselen, kortom alles doen wat in het schoollokaal streng verboden is. Dat de meesten van hen al eerder in het dierenpark zyn geweest, och wat doet het er toe. Dieren zyn altyd mooi, belangwekkend en kin deren bekyken deze medeschepse len met andere ogen dan een vol wassene; kinderen voelen zich geesteiyk verbonden met de ge kooide leeuw, de dwaze apen, de gluiperige slangen, de hoogmoedi ge ibissen, de wanhopige otter. Een schoolreisje hoeft nooit te mislukken wanneer de bege leidende volwassenen de moeite nemen voor één dag kind te zijn. Zich even durven verplaat sen in de gedachtengang, wen sen en behoeften van de jeugd. Ranjaja, wie drinkt er in 1964 nog ranja? Laat de kinde ren bestellen wat ze het lek kerste vinden: limonade, thee, chocolademelk, appelsapze zijn ten slotte voor hun plezier uit. Dan zdl het een kwartje per kind meer kosten, daar ko men wij, welvaartsouders ook wel overheen. De speeltuin Ja. geen schoolreisje ls compleet zonder een bezoek aan de speeltuin. We heb ben er nog wel in Nederland, heel goede zelfs en tydens 't schoolreis- seizoen worden ze overstroomd met honderden kindertjes, die allemaal op de schommel, wip, giybaan en draaimolen willen. Ook dat is te regelen, zonder gewelddadigheden, zonder ruzies. Het enige dat van de begeleiders wordt gevergd ls dan: niet lui ach ter een kop thee gaan zitten en de kinderen maar laten tobben, doch Je opstellen naast een toestel en ongemerkt maar nauwlettend toe zien dat leder zyn beur tkrygt Geef de kleintjes een zetje, ren maar eens achter die draaimolen Bij zittend werk passende voeding In het algemeen hebben mensen die zittend werk doen minder eet lust en ook minder behoefte aan voedsel dan anderen. Onder men sen met zittend werk vallen niet alleen degenen, die op kantoor zit ten, maar ook zy die op een fa briek of atelier werk verrichten dat letteriyk uitsluitend „handen-ar beid" is (inpakken, sorteren, naai en en (ander) lopende band werk) en niet te vergeten zy, die de hele dag zittend in een of ander ver voermiddel langs de weg zyn. Het is mogeiyk, dat zittend werk by zonder inspannend is en veel van de mens vergt, vooral geeste- ïyk. Maar dat betekent niet, dat mensen die veel aan hun hoofd hebben, meer moeten eten dan an deren. Wy gunnen iedere huisvader zyn stukje vlees, maar bepaald nodig is het niet dat hy het grootste stukje krygt, alléén omdat hy op kantoor zo hard moet werken. Als vriende- UJkheidsgebaar is het echter heel aardig. Speciaal voedsel voor de hersenen is er (nog) niet. Dit neemt niet weg dat degenen, die zittend werk doen wel degeiyk op hun voe ding moeten letten. Vooral by het ouder worden is het belangrijk ervoor te zorgen, dat men niet te zwaar wordt. Was men gewend borden-vol aardappelen en brood te eten, dan is het verstandig de porties daarna wat kleiner te maken. De voeding moet vooral ook geleidelijk-aan minder vet en vet- ryke spijzen gaan bevatten en min der suiker en zoetigheid. Van vlees, melk, groente en fruit echter dient men niet minder te gaan eten. Brengt het beroep mee, dat men buitenshuis rijkeiyk moet drinken en/of eten, dan is uitkyken dub bel en dwars geboden. Ook al biyft het by drinken, want een flink aantal „flesjes" of kopjes koffie met suiker vertegenwoordigen een respectabel aantal calorieën. De al coholhoudende dranken zyn wat dat betreft nog gevaariyker. Zware mensen die niet veel snoepen en matig eten hebben heel vaak hun overgewicht te danken aan een te veel aan biertjes, borrels en wat dies meer zy. Een glas bier of een glaasje sherry, port of Jenever le vert gemiddeld 100 calorieën, dat is evenveel als 6 klontjes suiker. Een ruim gebruik van groente en fruit is zeer gewenst voor ledereen, die het grootste deel van de dag zit. Heel dikwyis laat de stoelgang te wensen over. Rauwe groenten en fruit, vruchtesap, bruin-, volkoren- en roggebrood en stroop zyn goede middeltjes tegen verstopping. Er ls nog een reden, waarom het goed kan zijn, een flinke portie groente en fruit te eten. Mèt de aardappel zyn deze twee onze rijk ste vitamlne-C-bronnen. Wie wei nig aardappelen eet, en dat is by „zittende werkers" nog wel eens ge woonte, moet zyn vitamine C dus uit groente en fruit halen. de wip op. help ze op de ton te blijven, steek ze een handje toe op de evenwlchtsbalk. Je hoeft geen discipline uit te oefenen. Je simpele aanwezigheid ls voldoende om de kinderen een gevoel van veiligheid en rechtvaardigheid te schenken. Je moet hen niet remmen, maar Juist de gelegenheid geven zich uit te leven op de toestellen, dan ver- dwynt hun agressiviteit vanzelf. Het merkwaardige feit doet zich voor dat Juist de welvaarts- kindertjes de zoons en doch ters van automobilisten die gewend zyn in Juli in een kabel baantje boven een gletscher te hangen of aan de voet van een donderende waterval aan een lol- lie te likken, die gezwommen hebben in het meer van Lugano en met steentjes speelden op het strand van Menton, dat Juist die kindertjes zo uitbundig genieten van een schoolreisje, zeker zoveel als de minder verwende klasge nootjes. Want een schoolreisje is heel ónders. De aanblik van een waterval maakt je klein en hulpeloos, in een groep voel je je sterk en vermetel. In de auto van pa is het uitzicht beperkt, de ruimte klein, het aantal inzittenden ge ring. In de bus ben Je met veertig gehjkgestemde zielen, je zit in een rijdende feestzaal; de grinnikende chauffeur is binnen vyf minuten je goede vriend; je bewondert zyn pet. zyn rust, de handigheid waar mee hy zyn reusachtige vehikel over de kruispunten loodst. Je on- derwyzer zingt liedjes die je nooit eerder van hem hoorde, de onder- wyzeres kan veel harder lopen en hoger springen dan je ooit ervoer by de gymnastiekles, de voorzitter van de oudercommissie, die je zo'n deftige man vond, biykt vol grapjes en kwajongensstreken te zitten. Je hele kyk op de wereld en de mensheid verandert tydens dat reisje, Je rolt van de ene ver rassing in de andere en er is geen kabelbaan, zelfs niet by de Mont Blanc, die d&4r tegenop kan. Schoolreisjes zyn niet uit de tyd, integendeel, zy zyn onmisbaar, al was het slechts om de welvaarts kind er tj es te doen beseffen dat er ook eenvoudige vreugden bestaan, dat Je in een uitgewoonde bus nog meer schik kunt hebben dan in een Mercedes, dat de onderwyzers ook mensen zyn die buiten adem kunnen raken of ondeugende liedjes durven zingen. En laten we vooral dit bedenken: wanneer een schoolreisje mislukt la het de schuld van de leiders, nooit van de kinderen. —ii i thea beckmax

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11