Jonge hoort verpleegster boete eisen PIERROT Speurtochten op de fiets en te voet Leids Jaarboekje 1964: modern karakter bij vertrouwde gedaante Vrijheid uit meest verdorven onrecht gesleept 1 EAU DE COLOGNES MOEDER 1 dag KONINGIN GOUD! Professorenwijk herdacht bevrijding .Werken en bouwen aan een duurzame vrede" AS PI RINdaar staat BAYER achter! Het leed is de zwaarste straf Record aantal deelnemers Exposities van Catena f£7/Z)& Een fijn geschenk van Inhoud overbrugt zes eeuwen „Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 met 1964 Tweede blad no. 31254 In de Professorenwijk is gisteravond traditie getrouw de levrijding bescheiden, doch zeer zinvol, herdacht. Nu al voor de ichttiende maal kwamen zeer velen rond de in 1946 in de Zee- anlaan geplante bevrijdingsboom bijeen. Dat daarbij vooral de t èeugd sterk vertegenwoordigd was, deed verblijdend aan. Zij moet 5 [het immers van de overlevering hebben. t!?J Onder de velen, die voor deze her- terlngsgordijnen ln de huiskamer zat j.nllncr helanrclpllinr tonnHen. wa. Irnking belangstelling: toonden, wa- o.m. wethouder S. Sannes namens naei gemeentebestuur, de heer D. van 3er Kwaak, lid van Ged. Staten van luid-Holland en ere-voorzitter van Buurt- en Speeltuinvereniging „De 1J»rofessorenwijk en vertegenwoordl- >rs van Expogé en de Burgemees- .rswtjk. Voordat deze herdenking ilaats vond maakte K en G een mu lle rondwandeling door de wUk. lnti De voorzitter van .,7>e Professoren - wijk". de ^eer J- P- A. de Vrind, die mn inleidend woord tot deze herden- gejtJng sprak, was verheugd, dat zo velen deze jaarlijks terugkerende rUBlechtigheid bijwonen Het is goed injïns te realiseren wat de bevrijding Fojons in 1945 bracht en hoe vele offers *ns de vrijheid heeft gekost. Nu reeds een generatie opgegroeid, die het leen van de herinnering moet heb- Jeugd geconfronteerd met verleden r t. 2Un herdenkingsrede, die door rii,£. en G. muzikaal werd omlijst met i.LHet Gebed van de Russische taptoe" en „Gezang 282, vers 1 en 2" releveer- 1 ds. De Boer, geref. predikant al- arahler, allereerst het feit, dat de vele ir**wykbewoners zojuist de muzikale rondgang van K en G hadden kun- - jjien gadeslaan en wel opgewekt en kuonder vrees, omdat geen enkele drei- tjging hen boven het hoofd hing. Hij Nïwees vervolgens op de vele vlaggen, 'ntJdle waren uitgestoken en noemde het '"Vn verheugend feit, dat een ieder vandaag weer kan eten waar hij zin i'tlin heeft. Zich in het bijzonder tot de 3:1»,Jeugd richtend, herinnerde hij eraan, fcdat ons volk een geheel andere tijd heeft gekend. Een tijd, waarin de iei4Duitse laarzen pok in Leiden dreigend 'q door de straten dreunden. Een tijd, waarin de vlaggen in de dekenkist j verstopt lagen, de kinderen niet wis- Hiten hoe een lampion -ruit zag en >gnihongertochten werden ondernomen R< met het risico, dat de Duitse over- ■chj heersers het moeizaam vergaarde beetje voedsel weer afnamen. Een tijd "q ook, waarin men vier jaren 'ang met weinig of geen licht achter verduis- Electrolasch boekt resultaat lager De onrust in de metaalindustrie, de teer langdurige winterperiode begin rlf.ll963 en de sterke kostenstijging ijhebben, blijkens het verslag, het fi- 'Sanciële resultaat over 1963 van de 'V Nederlandsche Electrolasch aatschappij gedrukt. Het saldo exploitatierekening op .de verlies- en winstrekening beloopt ;2|jn.lï min (V.J. f 1.76 min.). Baten pit deelnemingen waren f27.000 Sf24.000) en aan intrest werd ijl 100.000 (f102.000) ontvangen. Af schrijvingen op duurzame produktie- 0 Hmiddelen vergden f 415.000 tf444.000» en belasting f 170.000 cyW 5.20.000) Na reservering komt het 'saldo winst uit op f761.000 «f 968.000) Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van vijftien er3''v.J. zeventien) procent. d In 1964 werden reeds enige be nut langrijke opdrachten verkregen. De of gevolgen van de loonexplosie voor de ojl ontwikkeling van het opdrachtenbe- def stand en voor de marges zijn, aldus de directie, nog niet duidelijk te overzien. Zij is zich bewust van de noodzaak de voortdurende kosten- stijging door gepaste maatregelen te bestrijden. In 1963 was het bedrijf goed van lcö *erk voorzien, en ook de montage- de# afdelingen waren goed bezet. De in- se vesteringen bedroegen f362.000. Alle aanvenvante ondernemingen hebben a0J het jaar met positief resultaat afge- n nt aioten. Advertentie Zoekt U een gouden armband of collier voor f70.- en f 100.- Of f300.- en f 800.- Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft ze. Grote keuze ln alle prijzen. en steeds in angst omdat men nooit wist welke maatregel tot vrijheidsbe roving dft bezetter nu weer aan het ondernemen was. „Wij kunnen weer in volle vrijheid feestvieren, gaan en staan waar we willen en zon dags naar de kerk gaan, zonder dat wil ergens voor bevreesd behoeven te zijn. In dit verband herinnerde spreker onder meer aan het feit, dat de be zetters destijds na de mannen te heb ben geëxecuteerd, de vrouwen en kin deren van het Franse plaatsje „Ora- deur" de kerk in dreven en vervolgens met een kist munitie de kerk opblie zen. Slechts een vrouw en een kind ontkwamen aan deze weergaloze mas sa moord. Ook releveerde spreker de wegvoering van 105 mannen uit Put ten als een z.g. repressaillemaatregel en waarvan niet één man ooit uit Duitsland terugkeerde. „Ik rakel al deze gruwelijke feiten nog eens op, omdat wij hieronder nimmer een streep kunnen zetten en ook nimmer zullen vergeten, dat de vrijheid, waarin wfj vandaag mogen leven, uit de hel van de concentratie kampen, uit het kruisvuur der mi trailleurs en uit het meest verdorven onrecht werd gesleept en terugge bracht". Om dat die vrijheid, zo ver volgde spreker, zo duur werd gekocht, moet ze ons zoveel temeer waard zijn en is het bepaald Jammer, dat het tegenwoordige geslacht hierover zo lichtvaardig denkt en men er maar liever niet meer over hoort en leest. Voor de toekomst legde spreker er de nadruk op. dat wij en vooral ook de Jongeren. de verkregen vrijheid zullen moeten gebruiken om steeds te blijven werken en bouwen aan een duurzame vrede, waarin „geen gek als destijds Adolf Hitler was" de kans mag krijgen een allesvernietigende atoomoorlog te ontketenen. Hiervoor gaf God ons alle vrijheid, zowel in geestelijk, politiek als maatschappe lijk opzicht onder voorwaarde, dat wij Zijn gave zullen benutten om een betere wereld op te bouwen, aldus spreker. Met verwijzing naar de ont zaglijke veranderingen, die de atoom energie in de toekomst nog teweeg zal brengen zei spreker tot slot nog: „Laten wij desondanks deze eeuw niet de eeuw van het atoom maar naar haar grondslag toch de eeuw van Christus blijven noemen, omdat Hij ons op het hart bond: Heb God lief en uw naaste als uzelf"' Na de kranslegging bij de bevrij- dingisfooom werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Tot be sluit van deze zinvolle herdenking, bracht K. en G. op het plein voor het Station Lammenschans een muzikale show. Volksdansbal in Leidse Volkshuis Naar schatting meer dan honderd tieners namen gisteravond in de gro te zaal van het Leidse Volkshuis deel aan het volksdansbal, dat was geor ganiseerd ter gelegenheid van bevrij dingsdag. Het bal stond onder lei ding van leden van de volksdans groep „Oud Poelgeest". Het was verheugend te consta teren dat in deze tyd van rock 'n toll, twist en Beatle-muziek nog zo veel jongeren belangstelling toonden voor het volksdanse, dat niet aan tijdsperioden en modegrillen onder hevig is. Er werden voornamelijk oude dansen uit Griekenland, Rus land en Israël gedanst. Het aantal aanwezigen was zo groot, dat vaak twee of meer kringen moesten wor den gevormd. De leden van Oud-Poelgeest had den slechts weinig tijd nodig, om de Jeugd een dans te leren. Een korte toelichting en een paar maten voor doen waren genoeg om de aanwe zigen door de zaal te doen rond- wervelen. De volksdansgroep gaf verscheide ne demonstraties van dansen, waar toeer oefening aan vooraf moet gaan en die dus minder geschikt waren voor „het grote publiek". De heer G. Steinbach van de Leidse Jeugd Actie, had de avond geopend. BAYER helpt miljoenen mensen: Aspirin tegen pijn. Daarom staat de naam BAYER op elk tablet Aspirin. U kunt vertrouwen op de snelle werking van Aspirin bij hoofdpijn, verkoudheid of griep. Aspirin, de wereldvermaarde pijnstiller! Filmen: een goede vrij etij dsbesteding In het kader van de Week van de Fotografie heeft een samenwerking tussen een groep Leidse fotohandela. ren en de laatse Smalfilm Liga, voor belangstellenden, geleld tot een ken nismaking met 8 mm. smalfilm apparatuur voor beeld en geluid. Leidse amateurfilmers hebben op dit 8 mm formaat hun produkten op het witte doek vertoond. Het pro gramma was zo gekozen, dat de be ginnende 8 mm filmer nu eens kon zien, wat er met overleg en goede raad. op technisch en artistiek gebied te bereiken valt. De film „Lassie" van de heer Chr. de Graaf gaf rond het thema van een zoekgeraakt hondje, een beeld van een familiefilm, waarvan een ieder, ook buiten de familiekring ge nieten kon. De heer A. van Klarenbosch draai de zijn film „Tussen Zee en Duin", een humoristische waarneming van grote en kleine zongenieters op het strand, als het ware op rijm met passages uit bekende populaire lied jes. „Ibiza" was een film van drs. A. Stemerding, een reisfilm over Spanje, met bijzondere beelden van de levensomstandigheden in dit boeien de land, met veel gevoel voor kleu rencombinatie en beeldvolgorde tot ren fraai geheel gebracht. Grote waardering hadden de toe schouwers voor de geestige film van de heer J. de lEcluse. In een verras send artistiek filmpje van weliswaar slechts drie minuten, zag men in een tekenfilm, de wensdromen van een mannetje, tot leven komen. De tekenfilms van de heer lEcluse, zijn landelijk reeds meerdere malen met prijzen bekroond. Een van de jongere amateurs is de heer K. Jansen uit Voorschoten, die in een verrassend korte tild met zeer geslaagde films op het scherm is gekomen. Zijn film Mystification brengt de toeschouwer in de waan. dat een autobestuurder op een bosweg een mens heeft aan gereden. De afloop hiervan is bui tengewoon en deze film verdient waardering, mede om zijn goede ge luidseffecten. Van hem was eveneens een goed documentair verslag van de paardenmarkt te Voorschoten. Het erelid van de Leidse Smalfilm Liga, de heer E. Timan, vertoonde zijn bekende films Sniegelstad en 3 October, beide eneri documentair werk. Op voortreffelijke wiiz*» beee- leidt hii zijn films met geluid on 2 draaitafels. Hier kon de liefhebher zijn hart ophalen aan fotografie, montage en geluidseffecten. De geslaaede show van apparatuur van de Leidse fotohandelaren, heeft bewezen dat filmen beslist geen dure sport behoeft te ziin. zoals nog wel eens gedacht wordt. De bezoekers van de filmshow kan er van over tuigd ziin. dat de hantering van een 8 mm camera, tot een zeer creatieve vrije tijdsbesteding leiden kan. Bestuur en leden van de Leidse Smalfilm Liga waren dan ook ver heugd. dat zovelen met grote belang stelling doze filmavond in restaurant Van der Heijden bijwoonden. ,,De zwaarste straf is het leed. dat over haar is gekomen door deze noodlottige vergissing". Dit zei gistermiddag voor de rechtbank mr. W. van der Meij, de verdediger van een 24-jarige verpleegster uit Oegstgeest. die even eerder wegens „dood door schuld" een geldboete van f 75 tegen zich had horen eisen. In augustus van het vorige jaar heeft ztf in de psychiatrische in richting „Endegeest" in Oegstgeest een veel te grote dosis van het slaap middel somnifeen aan een patiënt toegediend. De man stierf enkele da gen later. Op de avond van de vierde augus tus van het vorige jaar moest deze jonge verpleegster de nachtdienst voor haar rekening nemen. Zij ver sliep zich en kwam twintig minuten te laat. Daardoor bleef een monde linge toelichting van haar voorgang ster afwezig, zy moest het doen met de aantekeningen in het rapporten- boek. Daarin stond dat een van de pa tiënten 's avonds 30 druppels van het slaapmiddel somnifeen en zo nodig twee c.c. per injectie moest worden toegediend. De zuster gaf de patiënt echter 30 c.c. inplaats van dertig druppels, een veel grotere en nood lottige hoeveelheid. „Hoe is deze vergissing, dit ver keerd lezen, mogelijk geweest? U Afscheidscolleges prof. dr. Grooth en prof. Minderaa Prof. mr. G. de Grooth, zal op 22 mei 's morgens te 11 uur in de Meyers-zaal van het Academiege bouw zijn afscheidscollege geven. Daarna is er gelegenheid persoonlijk van prof. De Grooth afscheid te ne men. Deze jurist is sedert 1947 aan de Leidse Universiteit verbonden ge weest, van 1947 tot 1955 als gewoon hoogleraar in het burgerlijk recht en internationaal privaatrecht en van dat jaar tot zijn emeritaat in 1963 als buitengewoon hoogleraar in het Engels privaatrecht. Dit academie- Jaar vervult prof. De Grooth neg een leeropdracht, eveneens in het Engels privaatrecht. Prof. dr. P. Minderaa, die sedert 1948 Nederlandse taal- en letter kunde aan de Leidse Universiteit heeft gedoceerd, stelt zich voor op 21 mei a.s. zijn afscheidscollege te geven. Op de middag van die dag te 4.15 uur zal hij dit afscheidscollege geven in het Academiegebouw, waar na een receptie zal plaats vinden. was bepaald geen nonchalante ver pleegster, U deed uw werk goed en met een zekere roeping" stelde de president, mr. J. Schaafsma, vast. De verpleegster zelf kon er eigen lijk geen verklaring voor geven. Zij vertelde tijdens haar opleiding wei nig of geen theorie-slaapmiddelen te hebben gehad, zy wist dan ook heel weinig van de verschillen in sterkte tussen de verschillende slaapmidde len. Bovendien diende zy vaak patiën ten een dosis van 30 c.c. van een ander slaapmiddel toe, terwyi voorts deze patiënt voor het eerst druppels moest hebben. Hy had steeds injec ties met het slaapmiddel somnifeen gehad. „Ik heb die avond gedacht dat de hoeveelheid al afgemeten was" zei de verpleegster. Een toevallige om standigheid is nameiyk dat in het flesje precies 30 c.c. van het slaap middel ging. De verdediger, mr. Van der Meij. zei later in zyn pleidooi dat mogeiyk ook een ziekte, die zy onder de leden had (in september werd zy voor struma behandeld) kan hebben geleid tot een minder con centratievermogen. Droevig „In een droevige zaak als deze realiseert men zich weer eens de enorme verantwoordeiykheid, die ge legd wordt op jonge mensen, die in de verpleging gaan" aldus de offi cier van Justitie, mr. J. D. Lulofs, in zyn requisitoir. Toch stelt de maat- schappy terecht de eis dat dergely- ke vergissingen moeten worden voor komen. Hy beperkte zyn eis tot een boete. Voor de Leidse jeugd Zowel op de fiets als te voet heeft de Leidse jeugd van de speurtochten, die gisteren in het kader van de 5 mei-festiviteiten voor de negende maal in successie onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie en het comité „Bevrijdingsdag 1945" werden gehou den. triomftochten gemaakt. Mede dank zy de propaganda, die steeds weer voor deze tochten op scholen en jeugdverenigingen wordt gemaakt, neemt het aantal deelnemers (sters) ieder jaar toe. Er waren ditmaal ruim 3200 (vorig jaar ruim 3100) jongens en meisjes van 9 tot 16 jaar op pad om zowel in de stad als in de omge ving een aantal bezienswaardigheden op te sporen en te noteren achter de vragen, die in het boekje met de routebeschrijving stonden. De start op het V eemarktterrein vergde veel tyd, want in verband met het drukke verkeer mochten niet meer dan 50 deelnemers (sters) tegeiyk ver- trekken. Tot het welslagen van de tochten en wel in het byzonder de fiets tocht leverde d« radiogroep van de Van der Werffstam «Ewout Jop- penzsgroep NPV) niet alleen een at tractieve doch tevens nuttige by- drage. Deze groep had nameiyk on derweg enkele vaste radioposten In gericht. terwyl in de „bezemwagen" geleverd door de brandweer een radiozender was geplaatst, die in doorlopend contact stond met de cen trale post (op het Veemarktterrein) en do andere posten. Het kwam voor. dat enkele f ietsspeurders, die onder weg pech kregen, binnen enkele mi nuten de bezemwagen zagen komen opdagen, waarna de padvindersrepa- ratieploeg aan het werk kon gaan. Een groepje wandelende speurders isters), dat een verkeerde weg was ingeslagen, werd als gevolg van een „SOS"-sein door de bezemwagen ach terhaald en weer naar de goede route geleid. Na afloop ontvingen alle speurders en speursters een bevrijdingswimpel, welke massale uitreiking muzikaal werd opgeluisterd door de St. Fran- ciscus Drumband. Ter gelegenheid van de Dies van de studentenviering Catena heeft Camera Catena gisteravond in So ciëteit „Horus" een tentoonstelling geopend. De heer J. J. Eggermont. praeses van Camera Catena, zei, dat het verschynen van het dies-pro gramma het bestuur er aan herin nerd had dat men de diesviering niet werkeloos voorby kon laten gaan. In de betrekkelyk korte tijd die restte, slaagden de leden er in voldoende fotowerk byeen te bren gen. waarmee na een grondige selec tie deze tentoonstelling kon worden ingericht. De heer Eggermont gaf vervolgens 't woord aan de heer H. F. Dankmeyer, de praeses van „Qulbi", welke onderafdeling in dezelfde zaal een expositie van briefhoofden houdt. De heer Dankmeyer sprak zyn er- kentelykheid uit jegens de reünisten, die deze briefhoofdententoonstel ling door financiële steun hielpen mogehjk maken. De heer J. J. C Karres, praeses van de diescommissie, had veel waar dering voor het strewn om geregeld exposities te houden en vooral als de dies daarby niet wordt overgesla gen. Als stoffelyk biyk van dank overhandigde de heer Karres de voorafgaande sprekers elk een fles wyn. De rondgang langs het fotowerk opent met een vrohjke party zwem mende eenden tussen gereflecteerd zonnelicht. Deze foto is van A. R. Mondria van wie er ook stemmings opnamen zyn, o.m. de lichtdoorval in het park by nevel. J. J. Egger mont kiekte een spel van licht en donker aan de wallekant. J. W. Har- ting en F. R. Oomkes maakten fraaie portretstudies. Laatstgenoemde te vens prachtige opnamen van groepen u:t Othello". R. Bouwman bracht van de Haagse Koninginnedag aardige op namen mee naar huis. Zeer sugges tieve foto's van G. Wolters geven zyn visie op bouwmaterialen en hun .resultaat": een flatgebouw. B. A. Regensburg laat ons een beeldhouw werk goed „zien" en legde de „snel heid" vast in een zeer gelsaagde op name van ringsteken. Op het orignele verzoek van „Qui- De verdediger zei, dat hem uit ge sprekken met medische deskundigen is gebleken, dat het ongewenst is in rapportenboeken de afkorting „dr." te gebruiken. Er kan dan ook aan „drank" gedacht worden inplaats van aan druppels. Ook meende hij dat by een wyziging in de manier van toediening een extra waarschu- Di" aan het bedryfsleven om toe wing moet worden gegeven. Naar zending van zaken-postpapier, heeft zyn oordeel is er wel sprake van een groot aantal firma's briefhoof- schuld, maar die is in een dergelyke den ingezonden. Deze verzameling mate omgeven door verzachtende geeft een interessant overzicht van omstandigheden, dat hij pleitte voor de typografische verzorging van de oplegging van een symbolische straf huidige zakenbrief. een dag hechtenis voorwaardelijk. De tentoonstelling biyft tot en met „Martha"-jeugd op de planken De Martha Stichting te Alphen aan den Ryn bood als tegenpresta tie voor hetgeen het HCW-NEM-per- neel al jaren lang doet voor de Stichting een gevarieerd programma aan, dinsdagavond in de recreatie zaal van de HCW-NEM. Het programma dat de jongens en meisjes van zes tot en met achttien jaar, brachten bestond uit zang, to neel, een drumband en turnen, even- wichtsbalk en een dansgroepje. Tot slot trad er een band op. bestaande uit dames, die gitaar speelden waar- by gezongen werd. Na afloop dankte de heer C. Pouw namens het personeel voor het vele werk aan deze avond verbonden. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren; Erik, z.v. MynlieffLog ger. Oostvóorne; Judith Marieke, d v, ZadoksVan Herwen. Wageningenj Britta, d.v. De JongDyrbye, Drach ten. Overleden: T Greldanus, 73 jr., Graveland: R. v. Kreveld—Wynberg, 70 Jr.. Amsterdam; A. P. v. Dit- marsch, 67 jr., Haarlem; I. Hofstede, 16 mnd., Enschede; K. J. Ritzema v, Ikema, 84 jr., Rasquert; A. E. Heslin- gaDe Vries, 48 jr., Enschede. Advertentie zoals de Rotterdamse rechtbank in een dergelijke zaak heeft gedaan. Uitspraak op 15 mei. 15 mei geopend «behalve op zater dag en zondag) van vyf tot zes en van negen uur tot half elf n.m. Geef haar dan op die ene dag een cadeau, waarmee ze zich iedere dag koningin voelt. Een ryk cadeau uit onze vorstelijke collectie JUWELIER-HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TELEF. 20778 Het is telkenjare weer een genoegen het nieuwe „Jaarboekje voor geschiedenis en oudheidkunde van Leiden en omstreken", door Sijthoff uitgegeven voor de vereniging „Oud Leiden" aan te kondigen. Dit genoegen is ons ook nu beschoren, nu het 1964 gedateerde deeltje van de pers is gekomen. De algehele opzet is vanzelfsprekend, nu het een onderdeel van een reeks betreft, in vele opzichten aan vrij straffe traditionele vormen gebonden. Dat dit ontegenzeglijke nadeel, aan alle pu- blikaties in serievorm inherent, de mogelijkheid niet uitsluit met de eigen tijd mee te gaan, wordt door dit nieuwe deeltje nadruk kelijk bewezen. In opmaak, indeling, illustraties en andere details blijkt, dat binnen de mogelijkheden met succes is gestreefd naar een moderner karakter. der eerste bijdragen nameiyk, Het Diaconessenhuis te Leiden door prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, werd afgesloten per 15 april van dit jaard) op welke dag de officiële opening van het nieuwe gebouw plaats vond. De schrijver vertelt niet alleen de geschiedenis van het Diaco. nessenhuis, maar ook over de doel stelling ervan in het algemeen en de ontwikkeling van het werk. Het slot van de bydrage wordt gevormd door een beschrijving van het nieuwe ge bouw aan de Houtlaan. Daarentegen duikt F. J. A. Beumer met het „Leids Wonder" terug tot in de 14e eeuw. in welks eerste helft hy de ontstaanstyd van de legende rond de broodsteen (vroeger in de Pieters kerk, nu in de Lakenhal) dateert, met behulp van mineraloglsche en astronomische gegevens. Tussen deze uitersten in tyd staan de overige bijdragen, die niet alleen geschiedenis bevatten, maar in twee gevallen zelfs vooruitgrypen op de toekomst. Het ene In Memorlam, geschreven Bladspiegel vergroot Een opmerkelyke verandering is de vergroting van de bladspiegel, waardoor met handhaving van het formaat met een geringer aantal bladzyden kon worden volstaan zon der de omvang van de inhoud te be perken. Deze verandering is min of meer een bezuinigingsmaatregel, die echter in geen enkel opzicht afbreuk doet aan de waarde van het boekje. Het is trouwens toch al bewonde renswaardig, dat deze serie ongesub sidieerd gedurende een lange reeks van jaren een zo hoog peil heeft kunnen handhaven. Actueel en verder Het jaarboekje bevat ook dit jaar een verscheidenheid van artikelen, die beslist niet alleen bepaald ie door „geschiedenis en oudheidkunde". Een door de oud-wethouder J. C. van Sohaik, is gewyd aan W. F. van der Burch, de archivaris van het hoog heemraadschap Rynland. Gevarieerde bijdragen De bydragenreeks wordt geopend met een vlot geschreven verhaal over het Leidse galgeveld door dr. H. C. Jelgersma, die daarin tevens een boekje opendoet over de 17e-18e- eeuwse rechtspleging. E. Pelinck be- schryft een zestal ontwerptekenin gen met voorstellingen van Leidens beleg en ontzet door de Delftse schil der Leonard Bramer, die waarschyn- ïyk bestemd waren voor het stadhuis. Dr. J. P. Duyverman behandelt de contacten, die tussen de Universiteit en het gemeentebestuur bestaan heb- hebben door de professoren, die sinds de Franse tyd zitting hebben gehad in de gemeenteraad. In het begin dezer eeuw telde de raad 5 profes soren op een totaal van 27 leden! Hoe de koepel van de Marekerk in de afgelopen jaren werd gerestau reerd en welke moeilykheden zich daarbij voordeden, vertelt de archi tect P. van der Sterre. Gebeurtenissen, die oude Leide- naars nog wel door hun ouders kun nen hebben horen vertellen: de gang van zaken by en de achtergronden van de weversstakingen van 1895 in de Leidse katoenfabriek worden be sproken door dr. H. P. M. Goddyn. Deze bydrage is een deel van een grote studie, door meerdere perso nen uitgevoerd, onder auspiciën van het Sociologisch Instituut der Uni versiteit. De plaatselyke beginperiode van een bedryf. dat met meer dan vyftig van zyn produkten uit de laatste honderd jaar in het jaarboekie ver tegenwoordigd is. staat beschreven in het artikel van de gemeente archivaris mej mr. A. J. Versprille: Leidse fotografen van de 19e eeuw. De bybehorende foto's allen be rustend in het Gemeente-archief tonen Leiden in een staat, die vele Leidenaars niet meer uit eigen aan schouwing kennen. Na een overzicht van de geschiede nis van het Ryksmuseum voor Vol kenkunde brengt de directeur van dit museum, dr. P. H. Pott, vooral naar voren hoe men daar probeert de tentoongestelde voorwerpen op zo'n manier te presenteren, dat de gemiddelde bezoeker daardoor Iets leert begrypen en doorvoelen van wat zyn medemens in den vreemde denkt en doet. H. A. Höweler beschryft het poli tieke proces tegen Catharina van der MeulenTaan in 1784, gevoerd op grond van een aanklacht dat zij betrokken zou zyn in een samenzwe ring tegen het leven van Willem V. Uiteindelijk belandde de aanklager zélf in de gevangenis, omdat zyn aanklacht vals bleek te zyn. Toekomst Ir. J. C. H. Drost en prof. dr. J, Winsemius wyden aandacht aan de mogelijkheden die er voor Leiden be staan binnen de stedengroep Den Haag-Leiden-Delft (ir. Drost), aan de moeilykheden waaj-mee Leiden te kampen heeft by de ontwikkeling en sanering van de binnenstad «prof. Winsemius) en aan de ontspannings- mogelykheden voor de inwoners van Leidenen de omliggende gemeenten. De geschiedenis van het kasteel Duivenvoorde wordt verteld door C. A. Canneman, die als architect van de Ryksdienst voor de Monumenten zorg nauw betrokken is geweest by de in 1963 voltooide restauratie van het kasteel. Verder zyn de omstreken van Lel den nog vertegenwoordigd door een beschryving van het Delftse Schouw aan de Vliet van de hand van E. Pelinck, en door een korte biografie van de Katwykse reder Dirk Jansz van Heyningen (1635—1738) door J. P. van Brakel, terwyl de serie Rijn landse Volksverhalen met een „leu genverhaal" uit Leimui den werd voortgezet. Het vaste bestanddeel over de monumenten in Leiden en omgeving is weer van de hand van C. J Bar- det, voor een gedeelte samen met A, Bicker Caarten. De typografische verzorging is &l3 gebrulkeiyk uitstekend.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3