Drie redders halen met moeite twee personen uit wrakstukken Russische aanval op de Chinese rassenpolitiek Bittere teleurstelling: piloot toch gedood NIEUWE BRITSE AANVAL IN DE RADFANBERGEN Amerikaanse MP's naar Zuid-Vietnam? Kindje (2) bij brand gedood Jonge negers plegen zinloze moorden MARINETOESTEL BIJ VALKENBURG NEERGESTORT Roemenen naai Washington Assoeandam kost 227 mensenlevens Irene's naam Strijd tegen de „rode wolven" uit Jemen KWESTIE-CYPRUS BEMIDDELAAR TUOMIOJA VORDERT LANGZAAM LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 5 MEI 1964 (Van een onzer redacteuren) Een „Agusta-BeH"-helikopter van de Koninklijke Marine is gistermiddag tijdens een instruc- tievlucht vlakbij het vliegveld Valkenburg in de Oude Rijn ge stort. De piloot, adjudant onder officier vlieger A. J. van Dun (43) uit Katwijk aan den Rijn, vader van drie kinderen, kwam daarbij om het leven. Door snel ingrijpen van drie bewoners van de woonarkhaven ,De Krom', welke ternauwernood aan een ramp ontsnapte, konden de twee andere inzittenden ge wond, maar levend uit de vele wrakstukken worden gehaald. Luitenant ter zee der eerste klas se R. van Vlijmen werd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht, terwijl de vliegtuigma ker der eerste klasse P. A. J. Ste- man in de ziekenboeg van het marinevliegkamp „Valkenburg" werd opgenomen. Het tragische ongeval gebeurde om even over half drie. Kort tevoren was de „Agusta Bell" van het marine vliegkamp opgestegen voor een in- structievlucht. Door onbekende oor zaak ging het plotseling hoogte ver liezen en sloeg met een enorme klap te pletter op het wateroppervlak op enkele tientallen meters van de woonarkhaven, waar zo'n vijftien woonschepen ligging hebben gevon den. Pruttelen „Ik hoorde een motor pruttelen als van een auto, die zonder benzine komt te staan. En meteen daarop die verschrikkelijke klap op het wa ter", vertelde de 25-jarige tweede luitenant D. P. H. Timmermans, sportinstructeur, die daar woont. Hij keek uit het raam en bedacht zich geen moment. Meteen dook hij van zijn woonboot het koude water in. Twee andere bewoners van schepen deden hetzelfde: mevrouw B. van der Berg-Klazinga (23) en de 33-jarige pottenbakker J. van der Werf. Me vrouw Van der Berg zwom vliegtuig maker Steman to hulp, die bijna midden in de rivier nog vastgebon den in zijn stoel ronddreef. Intussen ontfermden de heren Timmermans en Van der Werf zich over luitenant ter zee Vlijmen, die eveneens vast gebonden in een stoel onder een van de rotorbladen klem zat. Terwijl luitenant Timmermans het blad op tilde, trok de heer Van der Werf de gewonde officier weg. Met vereende krachten werden de gewonden op het droge gebracht, waar hun wat cognac werd gegeven. De koene red ders konden helaas niet goed wijs worden uit het gestamel van de man nen, die zij uit het water hadden op gevist. Zij dachten, dat er niemand in de wrakstukken was achtergeble ven. Hun teleurstelling was groot en bitter, toen een klein half uurtje la ter bleek, dat adjudant-vlieger Van Dun nog tussen de wrakstukken zat en door verdrinking om het leven was gekomen. ,Ik weet echt niet meer, hoe het allemaal precies is gegaan. Het ging zo snel. Ik zag een man drijven en ik moest er naartoe. Later heb ik mijn broek en sloffen hier ergens teruggevonden", vertelde mevrouw Van der Berg ons. De heer Van der Werf had uren later nog pijn in zijn maag van de schrik. „Maar ik moet er niet aan denken, wat er had kunnen gebeu ren, wanneer dat toestel op onze woonarkhaven terecht was gekomen. Volgens mij moet die vlieger dat ook hebben geweten De „Agusta-Bell" helikopter wordt voornamelijk gebruikt voor algeme ne transportdoeleinden en voor de Opsporings- en Reddingsdienst. Men verzekerde ons van Marine- zijde, dat het gepruttel, dat een van De verwrongen resten van wat eens een Agusta-Bellhe likopter was. (Foto LD/Holvaet) De drie koene redders. Van links naar rechts, tweede luite nant Timmermans (25). huis vrouw B. van der Berg-Klazinga (23) en pottenbakker J. van der Werf (33). (Foto LD/Holvast) de ooggetuigen heeft gehoord niet van de motor afkomstig kan zijn geweest, dat het toestel, dat is uit gerust met één hoofdrotor en één staartrotor, straalaandrijving heeft en geen geluid maakt als de motor uitvalt. Wanneer zoiets gebeurt is het technisch nog bestuurbaar. De instructievlucht was bedoeld om lui tenant ter zee Vlijmen, die zowel het vlieg- als het waarnemingsbrevet be zit, vertrouwd te maken met deze helikopters. Onderzoek Een commissie van onderzoek, sa mengesteld uit deskundigen van de Rijks- en de Marineluchtvaartdienst is vanochtend met het onderzoek naar de ooi-zaak van het ongeluk be gonnen. De wrakstukken van de he likopter zijn opgevist en naar Val kenburg overgebracht, waar zij in een hangar zo goed mogelijk zullen wor den aaneengepast. De toestand van luitenant ter zee Vlijmen, die een dijbeen heeft gebro ken, was vanochtend redelijk goed en die van vliegtuigmaker Steman zon der meer goed. Het stoffelijk over schot van adjudant Van Dun zal vrijdagochtend in Katwijk aan den Rijn ter aarde worden besteld na een uitvaartdienst om tien uur in de pa rochiekerk. Een belangrijke Roemeense rege- rings-delegatie onder leiding van vi ce-premier Gaston Marin, die ver antwoordelijk is voor het opstellen van de economische plannen, wordt binnenkort in Washington verwacht, zo is gisteren van welingelichte zijde in de Amerikaanse hoofdstad verno men. De afvaardiging komt praten over de ontwikkeling van de betrekkingen tussen de twee landen als gevolg van de verzachting van de politiek van de VS tegenover de landen van Oost- Europa. In dit verband merkt men op, dat vorige week een reeks Ame rikaanse vergunningen is uitgereikt met het oog op de bouw van een staalfabriek in Roemenië. Volgens het blad „Al Akhbar" heeft de bouw van de Assoeandam tot dus ver 227 mensen het leven gekost. Ze ven van de slachtoffers waren Rus sen. De meeste dodelijke ongevallen waren het gevolg van rotsafstortin gen. In totaal zijn meer dan 30.000 ar- beiders en technici bij dit project be- i Dat jtrokken. De eerste fase van het werk sprak. Velen is het opgevallen, dat kar dinaal Giobbe bU de huwelijksinze gening in Rome de Prinses Irene, Emma, Isabella heeft genoemd, ter wijl zij toch eigenlijk Irene, Emma, Elisabeth heet. Bij nadere informatie blijkt de zal op 15 mei worden voltooid, in aan wezigheid van de Sowjetrussische premier Chroesjtsjow en president Nasser van Egypte. verklaring voor de hand liggend. Kardinaal Giobbe heeft Spaans ge sproken. De Prinses antwoordde trou wens ook in het Spaans. En in Spanje is de naam Elisabeth onbe kend. De juiste vertaling is Isabelle. de kardinaal over Isabella is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat zijn Spaans, vol gens kenners van die taal, verre van feilloos was. De Jemenitische minister van Voorlichting, Al Marwani, sprak gis teren over Radio-Sana'a Britse be- stad van Jemen, waren tentoonge steld. „Achter dit valse bericht zit een Brits plan om agressie tegen richten tegen, volgens welke twee j Jemen te plegen", aldus de minister. Britse soldaten door opstandelingen waren onthoofd, waarna de hoofden op staken in Taiz, de tweede hoofd- (Van onze correspondent in Washington). De sabotagedaad van eergisteren tegen een Amerikaans schip in Saigon heeft Washington boos ge maakt. In de eerste plaats op de communisten natuurlijk, die beschul- De bemiddelaar der Verenigde Na ties in de kwestie-Cyprus, de Fin Tuomioja, heeft gisteren bij aan komst uit Londen in Nicosia ver klaard, dat hij „stukje voor stukje" vordert en dat hy binnenkort met zjjn eigen voorstellen voor de dag kan komen. Hy zei thans de stand punten van de betrokken partijen precies te kennen. Zijn besprekin gen met de Britse regering noemde hij „openhartig en nuttig". Hij zei „iets meer tevreden" te zijn dat bij zijn vertrek van het eiland. Opnieuw zei Tuomioja ervan over tuigd te zijn, dat „dit ingewikkelde vraagstuk door middel van onder handelingen kan worden opgelost", al kon hij de grote lijn voor een dergelijke oplossing nog niet aange ven. Op een vraag van verslaggevers, of de kwestie-Cyprus kan worden opgelost door een verdeling van het eiland, zoals voorgesteld door som mige Turkse en Turks-Cyprische functionarissen, antwoordde de be middelaar: „Ik betwijfel het of dit de oplossing kan zijn". VN-secretaris-generaaJ Oe Thant deelde gisteren in een rapport de veiligheidsraad mee, dat de troepen macht van de Verenigde Naties op Cyprus omstreeks het midden van deze maand op de vooraf bepaalde sterkte van zevenduizend man zal komen. De huidige sterkte bedraagt 6.369 man. De rol van de VN-troepen op Cyprus is volgens Oe Thant „bui tengewoon moeilijk". Zowel construc tieve stappen als niet-inmenging wor den dan door de ene, dan weer door de andere partij onvermijdelijk en onveranderlijk verkeerd opgevat. De leden van de Veiligheidsraad zullen de nodige aandacht aan de toekom stige situatie op het eiland moeten gaan wijden, aldus Oe Thant. Diplomatieke kringen hebben mee gedeeld, dat Oe Thant de betrokken regeringen heeft laten weten, dat de troepenmacht naar zjjn oordeel langer dan drie maanden op Cyprus zal moeten blijven tenzij er een om mekeer komt in het politieke klimaat. President Makarios van Cyprus heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Kyrenia-gebergte om de re geringstroepen. die de toppen tegen over het kasteel St. Hilarion bezetten de traditionele paasboodschap („Christus is herrezen") over te bren gen. De aartsbisschop werd vergezeld door minister van Binnenlandse Za ken Georgadjis en door generaal Pantelices. bevelhebber van het leger. Hij inspecteerde de Grieks-Cyprische stellingen en liet zich door de plaat selijke commandant een uiteenzet ting van de militaire situatie geven. Van officiële Griekse zijde is van daag meegedeeld dat Turkse militai re vliegtuigen gisteren herhaaldelijk het luchtruim boven de Griekse ei landen Lesbos en Samos in de Egei- sche Zee hebben geschonden. Bjj een brand in Urk is vanmorgen de tweejarige Jelle Hakvoort om het leven gekomen. De brand brak vanmorgen om 8 uur uit in een der buiten het dorp Urk staande houten noodwoningen, bewoond door het gezin Hakvoort, man, vrouw en twee kinderen. De moe der was met de twee kinderen thuis, een van hen lag nog in bed. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de moeder slechts met een kind van vier jaar de vlammen kon ontvluchten. Het andere kind, de tweejarige Jelle kwam in de vlam men om. Ijlings toegesnelde omwonenden kon den weinig uitrichten. Zij wisten aanvankel^k niet, dat er nog een kind in huis was. De brandweer stond door gebrek aan water vrij wel machteloos. Toen er water kwam was de woning reeds inge stort. De brandweer kon de aan grenzende huizen die inmiddels ontruimd waren, behouden. De oorzaak is niet bekend, daar de moeder niet in staat was een ver klaring af te leggen. digd worden van een moorddadig optreden, maar bovendien op de Zuidvietnamese politie, die de veilig heid van de Amerikaanse troepen en hun materieel moet waarborgen. Vandaar dat speculaties de ronde doen. dat de regering van president Johnson eigen politie-eenheden naar Saigon zal sturen, ter beveiliging van de Amerikaanse adviseur en de ma teriaaltransporten. Dit is evenwel een moeilijke kwes tie, omdat waarnemers ter plaatste menen, dat een hele politiedivisie no dig is voor het bereiken van werke lijke veiligheid. De aanslagen en de verliezen in Vietnam hebben overigens opnieuw de aandacht gevestigd op de pre caire taak van de Amerikanen al daar. Uitzicht op de eindoverwin ning lijkt hier niemand te hebben, terwijl Washington evenmin bereid is tot een grootscheepse eigen oor log, eventueel ook in Noord-Viet - nam. Weliswaar noemde een expert op het gebied van zuidoost-Azië, Wil liam Bundy. deze laatste mogelijk heid dezer dagen weer, maar waar nemers geloven dat een dergelijke beslissing onwaarschijnlijk is. Interessant is dat de Amerikanen openlijk toegeven, dat De Gaulles voorstel Vietnam te neutraliseren, zoals destijds met Laos gebeurde, hinderlijk is voor de Amerikaanse doeleinden. Kennelijk meent men dat het neutraliteitsidee van de Franse president aanhang krijgt, het geen ongunstig is voor de Ameri kaanse actie, die uitgaat van de noodzakelijkheid Zuid-Vietnam te behouden voor het Westen. Bundy meent dan ook dat neutraliteit zou leiden tot machtsovername door de communisten, een standpunt dat merkwaardig sterk herinnert aan de politiek van wijlen Foster Dulles, die alleen medestanders en tegenstan ders erkende, maar daartussen niets. Een Britse militaire woordvoerder deelde gisteravond mee, dat na de aanval van zondag van Britse straal jagers op stellingen van de opstan delingen in het Radfan-gebergte „een aanzienlijk aantal doden" was waar genomen. De stellingen waren nage noeg de gehele dag bestookt met ra ketten en granaten. Britse vliegtuigen en artillerie heb ben gisteren hun aanvallen op de op standelingen in het Radfan-gebergte nabij de grens met Jemen hervat. Volgens de Britten bedreigen de naar schatting 700 rebellen, die goed be wapend en georganiseerd zijn, de ver binding van Aden naar Dhala. De verzetsstrijders worden „de rode wol ven van Radfan" genoemd. Intussen heeft Jemen in een brief aan de Veiligheidsraad Engeland ervan beschuldigd, dat het zich de afgelopen maand schuldig heeft ge maakt aan een reeks grensschendin- gen. Volgens de klacht heeft Jemen de „uiterste zelfbeheersing" aan de dag gelegd. De Britse premier. Sir Alec Dou glas-Home, verklaarde gisteravond in het Lagerhuis in antwoord op vragen van onthutste afgevaardigden, dat zo nodig Britse troepen uit de West- duitse Bondsrepubliek naar de Zuid- Arabische Federatie zullen worden ge stuurd ter versterking van de Britse legerafdelingen, welke optreden tegen uit Jemen binnenvallende gewapende stammen. Vastberaden De Engelse regering neemt een vastberaden houding aan tegenover Nasser, maar laat zich zeer beslist niet door hem van streek brengen. Sir Alec sprak voor zijn doen zeer gematigd. Hij zei dat de Verenigde Naties de grens tussen Jemen en de federatie behoorlijk dienen af te ba kenen en te helpen beschermen. Daarom had Londen al op 16 april gevraagd, maar de Verenigde Naties hadden nog niets gedaan. Een snelle actie van de V.N. is thans nodig, om verwarring en gevaiar te voorkomen. Sir Alec beschreef de operaties in het hooggebergte als een politie actie binnen de grenzen van de fe deratie tegen de 500 „rode wolven". Al jarenlang roert dit bergvolk je zich, maar thans wordt het bewapend door de rebellen over de grens en door Nasser opgehitst. Londen beschouwt de raids echter niet als een onmid- „BLOEDSBROEDERS" De politie van New York stelt een onderzoek in naar een bende van ongeveer zestig jonge negers, die in de wijk Harlem een tegen blanken gerichte actie zou voeren waarvan reeds vijf personen het slachtoffer zijn geworden. De bende zou onder de naam „Bloedsbroeders" zinloze moorden op blanken bedrijven. De 18-Jarige neger Wallace Baker, beschuldigd van het doodsteken van een winkelier in Harlem, meldde zich vrijwillig bij de politie. Vijf andere jongelieden werden in verband met deze moord gearresteerd. De politie houdt zich thans bezig met een aantal andere, kennelijk zonder motief gepleegde, moorden die eveneens het werk van de „Bloeds broeders" zouden zijn. Voor het eerst heeft de Sowjet- Unie de rassenpolitiek van commu- I nistisch-China in het openbaar sftfl- zwügend vergeleken met die van j nazi-Duitsland. In een boodschap aan de Afrikaans-Aziatische landen, die gisteren in de Izwestia werd ge- publiceerd en voor Radio-Moskou werd voorgelezen, verklaart de Rus sische regering dat de theorieën en ideeën van ras en kleur in geen ge- j val nieuw zijn. „Het is niet nodig de j namen te noemen van hen, die trachtten hun politiek op deze basis van mensenhaat op te bouwen en wy behoeven niet te memoreren hoe het met hen afliep", aldus de ver klaring. Verder wordt China er van be schuldigd te trachten de Sowjet-Unie uit te sluiten van deelneming aan een nieuw Afrikaans-Aziatische con ferentie. China heeft, aldus de ver klaring, „grove en onvergeeflijke" barrières opgeworpen in zjjn poging j de Russische deelneming te voorko- I men. Op de onlangs in Djakarta gehouden voorbereidende vergade ring voor de tweede Afrikaans-Azia tische conferentie heeft de Chine se minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen-ji, zijn toevlucht genomen tot „volmaakte ongerijmd heden", aldus de Russische bood schap. „In feite gebruikte hij slechts één argument: dat de Sowjet-Unie noch een Afrikaans noch een Aziatisch land is," aldus de verklaring, waarin tot besluit wordt opgemerkt dat China eve.imin een Afrikaans land is en dat „Aziatisch Rusland bijna tweemaal zo groot als China is". In de tweeduizend woorden tellen de verklaring wordt verder o.m. ver klaard, dat de Sowjet-Unie een twee de Afro-Aziatische conferentie zal steunen indien deze „het streven om alle krachten te bundelen in de strijd tegen imperialisme en tegen koloniale slavernij" voortzet. „Onder het mom van rassenver- wantschap verkondigen de Chinezen cie mening, dat volkeren van ver schillende huidskleur elkander niet kunnen begrijpen en niet kunnen samenwerken, zelfs indien zij de zelfde doelen nastreven en gemeen schappelijke vijanden hebben", al dus de Russische boodschap. De Chinese regering wil de Sowjet- Unie van de Afrikaans-Aziatische landen afzonderen op grond van het feit dat haar bevolking voor het me rendeel uit blanken bestaat. Dit is echter een dekmantel voor haar stre ven naar de hegemonie ten aanzien van de Afrikaanse en Aziatische landen en de beklemtoning van ras senverschillen kan slechts leiden tot een verzwakking van het anti-im perialistische en anti-kolonialistische front. Het uiterlijk van een volk als maatstaf te beschouwen voor de mate waarin het in staat is bij te dragen aan het onderzoek van be- langiVjke internationale vraagstuk ken, staat gelijk aan het overboord gooien van alle uit internationale betrekkingen opgedane ervaringen, aldus de Russische verklaring. Men gelooft dat de bendeleden een speciale opleiding ontvangen in moorden en verminken. Zij schijnen het uitsluitend op blanken gemunt te hebben. De „broeders", die in leeftijd variëren van 12 tot 20 jaar, zouden behoren tot de .Zwarte Muzelman nen" en bewonderaars zijn van Mal colm X, de militante negerleider die geweld tegen blanken heeft aange moedigd. De politie heeft nog niet officieel het bestaan van de „Bloedsbroeders" bevestigd, doch verwacht wordt dat dit spoedig zal geschieden. Inmiddels zullen meer geheime negeragenten naar Harlem worden gezonden. De geweldplegingen zijn door een aantal negerleiders in Harlem ver oordeeld en een woordvoerder voor de „Zwarte Muzelmannen" zei: „Onze groep staat niet achter dergelijke praktijken". Besprekingen over Nooril-Rlioilesië (Van onze correspondent in Londen) Vandaag zijn in Londen de bespre kingen begonnen over het verlenen van volledige onafhankelijkheid aan Noord-Rhodesië, welke op 24 oktober haar beslag zou moeten krijgen. De Britse regering bezit het vol strekte vertrouwen in de figuur van Kenneth Kaoenda, de premier van Noord-Rhodesië, dat op het ogenblik intern zelfbestuur bezit. Hij is een bekwaam, gematigd en evenwichtig man. Hjj verklaarde in een BBC-in- terview, dat hij volbloed-democraat is en oppositiepartijen toestaat, wan neer deze zich tenminste aan de wet houden. Zijn partij, die 55 van de 65 zetels in het parlement bezit, denkt er niet over om wetten in te voeren welke oppositiepartijen on wettig zouden kunnen verklaren en hij voorziet dan ook geen moeilijk heden zoals deze zich in de rest van Oost-Afrika hebben voorgedaan. Toen de onzekerheid over de staats vorming van Noord-Rhodesië was opgeheven, is ook het gebruik van geweld als bij toverslag verdwenen. dellyke bedreiging van Aden. maar het rekent erop dat ondanks de Brits- Arabische tegenactie de opstandige stammen het de Zuidarabische Fede ratie af en toe nog lastig zullen ma ken. De theorie is, dat Nasser die dacht in enkele dagen gereed te zul len zijn in Jemen, nu met eenderde van het Egyptische leger tegen wil en dank in dit wespennest zit en dat hij gedwongen is het te blijven zolang de Engelsen hun verdragsverplichtin gen tegenover de Zuidarabische Fe deratie moeten nakomen. Volgens sommige politieke waarne mers in Londen zou het eigenlijk het beste zjjn, indien Nasser en Engeland een ruil zouden aangaan. Hij zou zich moeten tecugtrekken uit Jemen, ter wijl de Engelsen zouden terugvallen op hun voorlopig voor him wereld- strategie onontbeerlijke basis in Aden, te beschouwen als het Gibraltar van het Midden-Oosten. Engeland maakt zich in deze minder druk om Nasser dan om de olie rond de Perzische Golf en omdat Aden het steunpunt is voor zijn bijstand aan het Afri kaanse continent. Nieuwe uitgaven Oosteuropese serie van de „Inter nationale Spectator", uitgave van het Nederlandsch Genootschap voor Internationale Zaken, Den Haag Het is bijzonder verheugend, dat de „Internationale Spectator" meer aandacht aan Oost-Europa gaat be steden en daartoe een speciale serie van vier nummers per jaar zal laten verschijnen, elk van ongeveer 60 bladzijden groot. Zoals bekend is de Internationale Spectator, tijdschrift voor internationale politiek, een uit gave van het Nederlandsch Genoot schap voor Internationale Zaken en het (Belgische) Koninklijk Instituut voor internationale betrekkingen, resp. in Den Haag en Brussel ge vestigd. Bij de samenstelling van de nieuwe Oosteuropese serie wordt samengewerkt met het Oost-Europa Instituut van de Amsterdamse uni versiteit. De bedoeling van deze serie is het publiceren van artikelen over actuele onderwerpen, die in Oost- Europa aan de orde zijn, overzichten van de ontwikkeling in de Sowjet- Unie op uiteenlopende gebieden als landbouw, industrie, kunst en letter kunde. In de loop van dit jaar zullen bijdragen worden gepubliceerd over de Poolse filosofie, de nieuwe grond wet van Joego-Slavië, de Afrikaanse studenten in Moskou, de destalini- sering in Praag enz. Het thans ver schenen aprilnummer bevat een bij drage over het nationalistische com munisme der Roemenen <H. Hen- drikse), Economische problemen in de Sowjet-Unie idrs. A. Szasz), ont wikkelingen op het gebied van gods- dienstpolitiek .onderwijs, literatuur en literaire politiek in de Sowjet- Unie sinds de zomer van het vorig jaar (drs. M. J. Broekmeijer), Sovie- tica nieuwe publikaties over de wereldbeschouwing van het commu nisme) door prof. dr. K. van het Reve), alsmede een bespreking van een door twee Russen geschreven roman, die een scheepswerf in Vlis- singen tot onderwerp heeft. Uit het bovenstaande blijkt wel. dat er naar variatie gestreefd wordt en dat de bijdragen van uitnemende kwaliteit zijn. Juist in deze tijd. nu er een zekere kentering merkbaar is in de verhouding tot Oost-Europa, verdient het hier gesignaleerde initiatief alle lof. Tussen haakjes: men kan op deze Oosteuropese serie afzonderlijk abonnement nemen. Het conflict Moskou-Peking, door Fritz Schatten, uitg. Het Wereld venster, Baarn. Steeds scherper spitst de tegenstelling Moskou- Peking zich toe en daarmee is de mogelijkheid gegeven van een tita nenstrijd, die de komende tientallen jaren kan gaan beheersen. Ook als men de toekomst anders ziet, is het niettemin interessant een analyse en een verzameling van de uitgewisselde documenten bij de hand te hebben. Beide vindt men in het boekje van Salten: eerst 35 bladzijden overzicht van ontstaan en groei van de tegen stelling. annex een chronologisch overzicht, daarna 170 bladzijden met de inhoud van niet minder dan 16 documenten, die tussen 1960 en 1963 zyn uitgewisseld. Een instructief boekje. Alleengaarne te zijner tijd een vervolg, om dit uiterst be langrijke geschil op de voet te blij ven volgen! Het onbestorven verleden, door drs. H. M. J. Müter, uitg. a. w. Bruna, Utrecht. Dit dubbele nummer van de pocketserie „Zwarte Beertjes" be. vat een beknopte „wereldgeschiede nis sinds 1945", in totaal met over zichtelijke inhoud en register onge veer 370 pagina's tellend. Een han dige uitgave voor de belangstellende courentenlezer, die door een samen vattend overzicht zyn blik op de recente wereldgeschiedenis wenst te verruimen. De auteur heeft naar een redelijke mate van objectiviteit ge streefd, al slaagde hij er niet overal in zijn evenwicht te bewaren. Aan het slot een hoofdstuk over de „materiële en geestelijke beschaving sinds 1945",

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11