Leidse schooljeugd eert de gevallenen km ome adverteerden Intrede ds. H. van Bilderbeek ah doopsgezinde predikant Afbraak ULO-school Ook in VARA kritiek op „Zo is liet...." Van eiland Texel naar Leiden Opvolger van dr. S. L. Verheus Parkeerruimte in Binnenstad Opgericht 1 maart 1860 Marmol? g 4 mei 1964 Tweede blad no. 31232 Tehuis voor geestelijk gehandicapten Nu dooi- het gemeentebestuur de principiële toezegging is gedaan dat geldmiddelen voor de oprichting van een tehuis voor geestelijk gehandi capten beschikbaar zullen worden gesteld, heeft de Prot. Vereniging van Ouders van Vrienden van het Afwijkende Kind, „Philadelphia", in overleg met de Stichting Christelijke Nazorg een commissie ingesteld, die de plannen nader zal concretiseren. Deze commissie zal tenslotte ook een definitief plan aan het bestuur moe ten voorleggen. Wij lezen dit in het jaarverslag 1963 van de afdeling Lei den en omstr. van „Philadelphia". Onderzoek naar woonwagenbraiiden Bloemen bij het bevrijdingsbeeld Bouwend op het fundament, dat door Christus is gelegd en daarbij ons christen-zijn in de gemeenschap uitdragend, was de centrale gedacshte van waariut ds. H. van Bilderbeek uitging toen hij gisterochtend in een geheel bezette kerk zijn intrede deed als predikant van de Leidse Doopsgezinde Broederschap. Ds. Van Bilderbeek, die een be roep in de vacture van dr. S. L. Ver- heus had aangenomen, wa» voor dien predikant van de Doopsgezinde Gemeente Den Burg op Texel. Ge boren in 1925, aanvaardde hij op 24 augustus 1952 te Bolswa^rd de evangeliebediening bij de Doopsge zinde Broederschap. Sinds 21 sep tember 1958 was hij predikant op Texel. Onder de velen, die gisterochtend voor deze intrede belangstelling toon den waren vele Doopsgezinde ge meenteleden van het eiland Texel naar Leiden overgekomen. Namens het gemeentebestuur woonde wethou der P. S. Harmsen de dienst bij, ter wijl ook afgevaardigden van diverse kerkgenootschappen aanwezig waren. Broederliefde in stand honden Prof. dr. J. Goslings, die namens kerkeraad en gemeente na de dienst ook namens het landelijk bestuur van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, ds en mevr. Van Bilderbeek een har telijk welkom in Leiden toeriep, was verheugd over de grote opkomst, die voor deze intrede bestond. Velen in onze doopsgezinde broederschaps kring zijn vandaag, aldus spreker. met vreugde, blijdschap en dankbaar heid vervuld over uw komst naar de Sleutelstad. Als leraar der gemeente is uw taak omvangrijk. Naast onder wijzen. zult U ook moeten vermanen. Daarbij moet de broederliefde in stand worden gehouden en de een heid des geestes worden bewaard. Ondanks zwakte wij zijn niet altijd daders des woords zullen predi kant en gemeente moeten trachten naar deze regels te leven, daarbij staande op het fundament, dat ons in Christus is gegeven. Moge God daar bij uw werk rijk zegenen. Voor elkaar leven Ds. Van Bilderbeek sprak deze och tend over 1 Cor. 3 11 „Want een ander fundament, dan dat er ligt, namelijk Jezus Christus, kan niemand leggen". By de ontvouwing van dit tekstwoord hield spreker de gemeen te voor ogen, dat een ieder moet stre ven naar een goede verhouding tus sen enkeling en de gemeenschap. Het is niet voldoende indien men zegt: „ik ben doopsgezind" weinigen zeggen: ik ben een christen ge meenschappelijk zullen wjj ons doops gezind-, ons christenzjjn moeten be leven. Voor elkaar dienen wij te leven, waarbij wij ervoor moeten oppassen, dat wij onze eigen vrijheid niet meer lief te krijgen dan de naaste. Herdenking 28 R.I. Op 11 januari j.l. waren ruim vijf tienhonderd 4 R.I.-ers in Leiden bij een om te herdenken, dat het Vierde Regiment werd opgericht. Het wel slagen van deze herdenking voor ogen, hoopt het Comité 28 R.I., dat ook de reünie van dit regiment, op 11 mei in Dordrecht, een succes zal wor den. Van dit oude regiment hebben vele Leidenaars deel uitgemaakt. Zij zullen het comité twijfelt daar niet aan zeker niet op het appèl ontbreken. Het programma voor deze dag is al samengesteld: om 10.15 uur is er een samenkomst op de Bentiem- kazerne te Dordrecht, om 11 uur be gint de algemene vergadering, om 11.45 uur heeft een herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk plaats, om 12.30 een herdenking bij het monu ment en daarna een défilé langs de graven, 's Middags is er een rondrit door de stad en 's avonds een snertf- maaltijd- Prof. dr. Ph. H. Kuenen eredoctor Krakow Ter gelegenheid van het zeshon derdjarig bestaan van de Universiteit van Krakow in Polen op 9 mei, zal prof. dr. Ph. H. Kuenen, hoogleraar in de geologie en paleonthologie aan de Rijksuniversiteit in Groningen, in Krakow een eredoctoraat ontvangen. Prof. Kuenen is in 1957 enige tijd in Polen geweest en heeft vooral sindsdien met zijn vakgenoten uit Krakow nauw samen gewerkt. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f400.- Ilorloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. Eterna - Certina - Prisma Jung hans - Ewe - Anker. Officiële publikatie VERKEER Burgemeester en wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zijn hebben besloten een wacht- verbod vast te stellen: 1. voor de Jullanastraat, voorzover gelegen tussen de percelen 19 tot en met 33, aan belde zijden van de weg. 2. voor de Rijnsburgerweg, voor zover gelegen tussen het Rljnsburger- vladuct en de Boerhaavelaan, aan belde zUden van de weg. Afschriften van dit besluit zijn ge. zonden aan de Hoofdlngenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat in Zuid- Holland, aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van ver- keersbelangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Prof. dr. J. Goslings rechts in gesprek met ds. en mevr. H. van Bilderbeek. Geheel links mevr. G. V eer-de Wilde, lid van de kerkeraad der Doopsge zinde Gemeente. (Foto LD/Holvast) Als deze gemeenschap er is, dan zal de maatstaf van ons werken, ons den ken en handelen gegrond moeten zijn op het, fundament, waarvan 1 Cor. 3 vers 11 spreekt. Een gemeente, aldus ds Van Bilderbeek, is niet gefundeerd op een bepaalde wijsbegeerte, theorie of belijdenis, doch slechts op een le vende persoon, n.l. Jezus Christus. Deze gedachte moet normatief zijn voor ons denken en handelen. In deze wetenschap dienen wij elkaar te benaderen. Het gaat om het geloof in deze Heer. Gods Zoon zal het funda ment moeten zijn waarop onze ge meenschap berust, al zal er dan ook ln de verhoudingen met andere ker ken een accentverschil zijn. Dit zal ons eohter niet weerhouden van sa menwerking en samenspreking. Met het woord uit,onze tekst, aldus spre ker, zullen wij elkaar vermanen, doch ook vertroosten. Wij behoeven dit echter niet alleen en in eigen kracht te doen, want God is er om ons daar bij te helpen. Na afloop van de dienst was er in het kerkgebouw gelegenheid om met dis en mevr. Van Bilderbeek kennis te maken en dooh dit gold voor de gemeenteleden overgekomen uit Texel om opnieuw afscheid van beiden te nemen. Een opvallende toeneming van branden in woonwagens is te consta teren. In twee jaar tijds zijn alleen al in het arrondissement Roermond 44 woonwagens door brand vernield. Het ministerie van Justitie heeft hierin aanleiding gezieni dergelijke branden met nog meer nauwlettend heid te onderzoeken: een nauwkeu rige centrale registratie van alle woonwagenbranden wordt opgesteld. Het gaat hier in het bijzonder om branden die leiden tot verzoeken om schadeloosstelling of een andere uit kering op grond van de armenwet. Van een registratie van de branden, waarmee half januari is 'begonnen, zou ook een preventieve werking kun nen uitgaan. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kandidaatsexamen ï'ranse T. en L. mej. M. D. B. Ger- bers (Den Haag), mej. A. M. Ber- ting (Roosendaal) en de heer J. F. Engels (Den Haag)klassieke lette- len de heer J. Zuijderduijn (Scheve- ningendoctoraal II geneeskunde mej. M. M. Luttge ((Oegstgeest), de heer L. M. van den Akker (Delft), de heer M. D. Alpert (U.S.A.), de heer J. Pasveer (Scheveningen) en c'c heer W. J. Terpstra (Noordwijk aan Zee). Er liggen bloemen, in bosjes bijel- kaar gebundeld, aan de voet van het bevrydingsmonument. Zij zijn er vanmorgen door de Leidse schooljeugd gelegd als een Omdat ons bedrijf op HEMELVAARTSDAG, donder dag 7 MEI a.s. GESLOTEN is, verzoeken wij U drin gend er rekening mede te houden, dat ADVERTENTIES VOOR ONS NUMMER VAN vrijdag 8 mei a.s. uiterlijk WOENSDAG 6 dezer te 3.00 uur N.M. in ons bezit moeten zijn. Advertentieafdeling LEIDSCH DAGBLAD. eerbetoon aan al degenen, die in de jaren '40'45 strijd tegen de ti rannie met hun leven heDDen moeten bekopen. Honderden jongens en meis jes, de één wat ernstiger dan de an der, hadden zich by het beeld opge steld om van hun dankbaarheid je gens de gevallenen te getuigen. De meeste kinderen beseften, mede dank j zy hun schoolkennis, wat een plech tigheid ais deze te betekenen heeft, zij waren stil en onder de indruk. Zij legden hun bloemen en zongen 't Wilhelmus. Zij eerden, op hun ma nier, de dierbare doden. De voorzit ter van de Stichting „Dodenherden king", de heer C. Zandbergen, bracht misschien ten overvloede, de beteke nis van deze sobere plechtigheid nog eens onder woorden. „Jullie kunnen de vrede dienen door verdraagzaam en lief voor elkaar te zyn", zei hy tpt slot van zyn toespraak. Het Leids Politie Muziekgezelschap zette aan deze plechtigheid, die o.a, werd bijgewoond door de ryks-inspec- teur van het lager onderwijs, de heer A. Bogaard, de gemeentelijk inspec teur van het lager onderwijs, de heer B. Swanenburg, en de chef van de afdeling onderwijs, dr. J. M. Roosen- schoon, veel luister bij. Kortom, het was ook ditmaal een zinvolle herden king van de doden. (Foto L.D./Holvast) Promoties Aan de Leidse Universiteit is cum iaude gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen, op proefschrift „On the theory of optical activity" de heer R. H. Ter- wiel. geboren in Den Haag en wonend te Leiden. Promotor was prof. dr. P. Mazur. Voorts is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen, op proefschrift „Studies on mognetic stars" de heer R. Stei- nitz, geboren te Tel Aviv (Israël) en wonend te Leiden. Promotor was prof. dr. H. C. van de Hulst. Gevaar voor de scheepvaart Van een drijvende bok, die nabij de Spanjaardsbrug ligt, zijn gisteravond omstreeks half acht enkele armen, met een lengte van twintig meter, in het water gevallen. De armen staken in de brugopening voor een groot gedeelte boven het wateroppervlak uit, waardoor de scheepvaart gevaar opliep. Vermoedelijk is dit ongerief ontstaan doordat jongens de pal van de lier hebben omgegooid. De Provin ciale Waterstaat heeft onmiddellijk maatregelen genomen door de plaats van het ongeluk met lichten af te bakenen. Weer succes voor „Sunshine" Na op zaterdag 25 april j.l. in het jubileumconcours voor amateur-en sembles in Gouda beslag te hebben gelegd op de eerste plaats en de hier aan verbonden wisselbeker, heeft het Leidse jeugd-kwartet,, Sunshine" za terdagavond j.l. wederom een opmer kelijk succes geboekt. In het door een grammofoonplatenmaatschappen uit geschreven „Brasemconcours" voor amateur-ensembles, dat zaterdag avond in het Patronaatsgebouw te Roelofsarendsveen werd gehouden, legde het Sunshine-viertal. Jur Smit, leider en gitarist, Dineke Heruer, ac cordeon, Frans Elderhorst. bas en Max Spangenberg, drums, in de voor selectie beslag op de eerste plaats. De finale wordt zaterdagavond 23 mei as., eveneens in Roelofsarends veen gehouden met als inzet een wis selbeker en een door de platenmaat schappij uit te brengen grammofoon plaat. De vier finalisten zijn: 1. „Suns hine", 37.97 pt; 2. „De Vendelli's". 34.22 pt. 3. „The Jiffy Rockers", 31.16 pt;' 4. The Yellow-Blancks". 30.05 pt. Terwijl de doorbraak LevendaalGarenmarkt in haar laatste sta dium verkeert, is personeel van een slopersbedrijf thans ook begon nen met het slopen van de uit 1883 daterende en totaal uitgewoonde gemeenteschool aan de Pieterskerkstraat. Het gebouw diende eer tijds als lagere school, waarin o.a. de heer P. A. Hibma lange tijd de scepter zwaaide. De laatste jaren icas er de Vlo-school van de heer D. Voortman in gevestigd, welke thans een prachtig onderkomen heeft in de moderne school aan de Van der Brandélerkade. Ook „Kennis is Macht" maakte in de avonduren gebruik van de school. In afwachting van de uiteindelijke plannen, zal het openkomende terrein ingericht worden als parkeerplaats, hetgeen in het centrum van de stad geen overbodige luxe is. Met de werkzaamheden zijn cir ca drie maanden gemoeid. Aangezien in vorige eeuwen in deze om geving de grafelijke nederzetting „Lokhorst" ivas gevestigdzal, in overleg met de dienst van het Oudheidkujidig Bodemonderzoek, wor de nnagegaan of zich nog resten van fundamenten in de grond be vinden. Geünieerde Loge van Theosophen God en Leven Gistermorgen werd in het gebouw Steenschuur 6 'n openbare voordracht gehouden voor de Geünieerde Loge van Theosophen onder de titel „God en leven." De theosofie leert, dat God niet een wezen is, maar een beginsel. Het goddelijke ligt ten grondslag aan het geopenbaarde heelal, maar het han delt niet, het schept niet, noch houdt het de zichtbare wereld in stand; het beloont noch straft, maar het door dringt al het bestaande, de gehele stoffelijke wereld. Men kan aan het goddelijke geen enkele hoedanigheid toekennen, omdat iedere hoedanig heid een beperking zou zijn. De mens met zijn eindig beperkt verstand kan het goddelijke niet begrijpen. De theosofie spreekt over God als het volstrekte, grenzenloze eeuwige, alomtegenwoordige beginsel. Uit dit. volstrekte en onkenbare ontwikkelt zich de tegenstelling geest-stof, een tegenstelling, die eerst aan de dag treedt op boven- zinnelyke gebieden, die in het begin nog heel dicht bij het volstrekte staan en meer en meer van het abstracte naar het concrete evo lueren, van het homogene naar het heterogene. Het geopenbaarde heelal ontwikkelt zich uit deze aspecten van het volstrekte, het goddelijke. Het aspect geest is de bron waar uit de goddelijke vonken voort komen. De goddelijke vonk in ieder mens is het hoogste beginsel in de mens, het is in wezen goddelijk. Het aspect stof verbijzondert zich in miljoenen verschillende vormen en in iedere vorm is ook geest aan wezig. Alléén bij de mens komt het geestelijke aspect tot zelfbewustzijn, in de lagere natuurrijken is het geestelijke onbewust en latent. Wanneer de evolutie zover is voort geschreden, dat zich vormen (waar in dus stof en geest samengaan) ontstaan, dan nemen wij een nieuw begmsel waar: leven. Er ontstaat dan een wezen waarin geest-stof- leven een eenheid vormen. Evenmin als het volstrekte godde lijke beginsel kan men leven be schouwen als iets dat afgescheiden is. Het gehele geopenbaarde heelal is doordrongen van het volstrekte en baadt als het ware in leven. Dat wat wij dood noemen is slechts een an dere vorm van leven. Bij de dood van het lichaam trekken de andere beginselen, die de mens samenstellen, I uit het lichaam en zetten hun ont wikkeling voort op andere, onzicht- i bare gebieden. Dat wat de werkelijke, de geestelijke mens vormt, d.w.z. de vonk van het volstrekte, „leeft" voort op zyn eigen gebied, het geestelijke gebied en na een periode van rust keert dit beginsel weer terug op aarde, belichaamt weer een mense lijke vorm en zet zijn ontwikkelings gang, zijn pelgrimstocht, voort. Het achtergebleven lichaam gaat tot ont binding over, d.w.z. het valt uiteen in deeltjes stof, die worden opgeno- Lynrecht tegenover elkaar stonden de meningen op de zaterdag in Hil versum gehouden V.A.R.A.-vereni- gingsraadsvergadering, toen de tele visie-uitzending „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" ter sprake kwam. Het was de hee rJ. W. Rengelink, televisie-secretaris van de V.A.R.A., die deze uitzendingen verdedigde. Hy zei een warm voorstander van dit programma te zyn, naar zyn me ning „een goede uitzending". Het lid van college van Gedepu teerde Staten van Drente, de heer E. F. Albrecht uit Rolde, oefende ernstige kritiek op deze programma's en vooral de wyze, waarop in dit pro gramma sommige dingen behandeld worden ontmoette by hem bezwaren. Hy zei de indruk te hebben gekregen dat in deze uitzendingen een loopje genomen wordt met overtuigingen, die vroeger het socialisme kenmerk ten. Hij toonde zich met name ern stig gegriefd over de uitzendingen op 4 januari en op 21 aprü. „Deze ma nier van handelen tast de grondslag van onze beginselen aan", aldus de heer Albrecht, die oud-secretaris van de Party van de Arbeid is. Hy noem de de programma's een „weergave van de mentaliteit, die ui wezenlijke tegenstelling staat tot de socialis tische gedachte". Hy merkte voorts nog op aan dergelyke uitzendingen verder geen behoefte meer te hebben. Later in de byeenkomst toonde de lieer Albrecht zich verontrust over de uitzendingen en hy stelde, dat „Zo is het" raakt aan datgene wat voor de mensen een wezeniyke waarde heeft. „De geestelyke waarden mo gen op deze wyze niet worden aan getast", aldus de heer Albrecht, die sprak over een „schermende hand". Televisiesecretaris Rengelink ver dedigde het programma, dat zo zei hij bepaalde aspecten wat wil overtrekken, dat fel wil zyn, dat er eens naast slaat, maar dat de spyker ook wel juist op de kop heeft getikt en dat op allerlei tenen gaat staan, ook op eigen tenen. De heer Renge link merkte op, dat het programma in Het Nederlandse volk een vry ruim aanvaarde uitzending is gewor den. „Ik wens dit programma met myn verantwoordeiykheid in alle op zichten te dekken", zo zei de heer Rengelink. „Een goede reis.. „Een goede reis en tot twintig september Met deze woorden heeft dr, P. L. Schoonheim de gezellige, maar voor lopig laatste zondagmorgenbyeen- komst van het Bijzonder Kerkewerk in de Stadsgehoorzaal te Leiden be sloten. De dienst, die als titel had „reis naar de zon", was ondanks het regenachtige weer opvallend goed be zocht. Vooral veel lichamelyk gehan dicapten, onder de bekwame zorg van het Rode Kruis, waren van de party. Het was niet toevallig, dat dr. Schoonheim de bybelse figuren „van de achtergrond" Rebecca en Samuel in zyn kort opwekkingswoord be lichtte. De weinig glorieuzen aan de buitenkant, aan wie God zich met dezelfde liefde openbaart. „God vraagt immers aan iedereenwat doe je voor My?" Na het kopje koffie in de pauze en de zonnige lichtbeeldenreis door Athene, zong mevrouw Leny Stevens- Ridderhof, begeleid door Ada van de Bent aan de piano, een aria en het „Frühlings"-gedeelte uit Haydns Erschöpfung. Een bly slot van een alleszins geslaagd seizoen By zonder Kerkewerk. men door en gewyzigd in, andere vormen van het leven. Het leven openbaart zich in mil jarden vormen, het uit zich in ontel baar vele gedaanten, maar blijft be staan zolang het zichtbare heelal bestaat. Wanneer dit verdwynt, na een tydperk, dat voor ons begrip een eeuwigheid is. trekt al het geopen baarde, met het leven, zich terug in het volstrekte, dat eeuwig is. Hinderlaag in provincie Kivoe Een kapitein en twee soldaten van het Kongolese leger zijn in de ooste lijke provineie Kivoe gesneuveld, toen een militaire patrouille in de buurt van het meer van Tanganjika in een hinderlaag viel van een gewapende bende. De terroristische activiteiten in Kivoe, gelijkend op die, welke zich kortgeleden onder leiding van Pierre Moelele in de wettelijke provineie Kwiloe voordeed, schijnt toe te nemen. I Bij acties van rebellen zijn ook een Libanees en zijn Belgische echtge note, beiden in dienst van de Unesco, ernstig gewond. Een zoon van een Kongolese bestuursambtenaar vond de dood. De terroristen zouden tot dusver dertig man verloren hebben. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Hoogeveen (4e pred. pl A. W. Kronenburg te Wlerlngerwerf te Delft (vac. C. A. van Harten) J. P. van Roon te Ermelo te Sloten (Frj A. de Bruyn te Werkendam te Oude en Nieuwe Wetering J. van Woerden te Moerdijk te Gendrin- gen N. Warns te Nleuw-Dordrecht. Aangenomen naar Amsterdam (Ma- ranathakerkgemeente A) (toez.) A. D. H Roscam Abblng voorheen pred. op Nleuw-Gulnea, woonachtig te Drie bergen. Bedankt voor Zalk en Veecaten J Kooien te Reeuwyk. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Eist (Gld.) G Heitlnk. kand. te Rheden. Kerkleiders komen naar ons land Op initiatief van het 150 jaar be staande Nederlandse Bybelgenoot- schap heeft de president van de United Bible Societies, de aartsbis schop van York, dr. F. D. Coggan kerkleiders voor een conferentie bij eengeroepen, die van 22 tot 26 juni in het seminarie van de Ned. Herv Kerk „Hydepark" te Driebergen zai worden gehouden. Deze conferentie werd samengeroepen met de bedoe ling leidinggevende personen uit de christelyke kerken vanuit alle delen van de wereld byeen te brengen om overleg te plegen over de plaats van de bybel en het bybelgebruik in de kerk en de taak van kerken en by- belgenootschappen by de bybelver- spreiding De zich voorlopig voor deelneming aangemelde afgevaardig den komen uit: 10 Afrikaanse- 19 Amerikaanse-, 10 Aziatische- en 10 Europese landen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3