WEG MET DIE DUIM" A.N.W.B. en leider liftcentrale A.N.W.B. ACHT RISICO'S NIET VERANTWOORD KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS VAKANTIE? HEEEEEEREIJK! (LÈÏDSCH DAGBLAD ra' Zaterdag 2 mei 1964 BINNENKORT HEB IK VAKANTIE. Dan kan ik eindelijk weer eens een paar weken doen waar ik zin in heb. Ik kan drie weken in Noordwijk op het strand gaan liggen, dromend in de zon en de hele dag luieren. Ik kan ook met mijn ouders meegaan naar het vakantiehuisje op de Veluwe, dat zij heb ben gehuurd. Mijn vrienden en vriendinnen maken een trektocht langs de jeugdherbergen. Zal ik mee gaan? Of zal ik gaan zeilen op de Kaag, 's avonds dansen en 's nachts luisteren naar het tikken van de regen op het dekzeil? Misschien ga ik wel kamperen op een rustige camping midden in het bos. Vroeg opstaan, lange ochtendwandelingen maken, kijken hoe de zon opgaat, terwijl de eerste vogels al zingen en mijn voeten nat worden van het bedauwde gras. Zal ik met een reisbureau een jeugdreis maken naar Oostenrijk, of met de jeugdvereniging twee weken naar Engeland gaan, of een auto huren en met z'n vieren naar Spanje, of Vertelde Piet niet, dat hij het vorig jaar in vijf dagen naar Stockholm was gelift? Hij kwam met enthousiaste verhalen thuis. Ja, ik denk dat ik maar ga liften. Alleen, of met z'n tweeën. Naar Italië, naar Joego-Slavië of misschien wel naar Griekenland. Wat doet het er toe? Ik zie wel waar ik terecht kom. Ik haal mijn rugzak van de zolder, doe er een tentje, primus en tandenborstel in, ga langs de weg staan en steek mijn duim op. Er is altijd wel iemand die me meeneemt. Het kost niets, het is avontuur lijk, je ziet nog eens wat, je maakt nog eens wat mee. Vakantie? Hèééééérlijk Inf ïtt De vakantietijd nadert. jro Nog twee maanden en de i"examens en proefwerken dj zijn achter de rug, de be- slommeringen van het ttdagelijks werk en het ge- 2, zicht van je chef zijn ver- a gelen. 6t* Vakantie: een tovert or- ndt sl«mu/e, een sleutel die het slot van ongekende moge- fllijkheden opentweken set die veel te snel voorbij- v vliegen. Binnenkort worden de grote eW wegen in Europa weer bevolkt .pimet mensen, vooral jongeren, ;r* die met een geroutineerd ge- Zibaar de duim opsteken, in de 1 hoop door een automobilist te I» worden meegenomen. Gratis. toij Want liften is de goedkoop ste vervoersmogelijkheid die je je kunt wensen. En de onzeker- ien heid, die het met zich mee brengt, is juist avontuurlijk. oi Wat geeft het, dat je niet fö precies weet, waar je die nacht zult slapen? Je komt wel ergens jie. terecht. Of je er nu drie of ze- ïaii ven dagen over doet, eer je aan „Dj het Gardameer bent, is hele- n' maal niet belangrijk. De duim igtt gaat omhoog, een glanzende Mwagen stopt, de lifter stapt in. n« Bestuurder en lifter zijn zich zou-ie stoppen: t Reportage: t BERT TIDDENS Foto's W. DIJKMAN toen een beetje gaan adverteren en registreerde zowel lifters als automobilisten, die bereid waren mensen mee te nemen tegen een geldelijke vergoeding". jst nauwelijks bewust van de risi- NIET ZO BEST 52Ö ro's waaraan zii zich bloot co s, waaraan zij i t stellen. LIFT-SERVICE bs „Met die risico's valt het best en: mee", zegt de heer B. Honhof, die 1 6 de eerste Nederlandse liftcentrale l8E leidt. „Lift-service", staat er in het 9 Amsterdamse telefoonboek. „Con- SaDt tact automobilist-lifter door geheel Europa. 823 uur, Fröbelstraat 15". Wij hebben de heer Honhof opge- igt zocht in zi,jn flat in een van de Bil' nieuwe buurten van Amsterdam, vierde verdieping. Zijn vrouw leidt d« ons binnen in een achterkamertje, V waar de heer Honhof aan een 1 schrijfbureau zit'te werken. Op het ®nE bureau staat een witte telefoon. „U had misschien een wat rianter 10 werkgelegenheid verwacht", zegt hij. „Maar aan deze ruimte heb ik 0 genoeg." ren De heer Honhof is een vlot ver teller. „Zes jaar geleden ben ik met liftservice begonnen. Ik ben ren op het idee gekomen toen ik nog handelsreiziger was. De meeste auto's reden over de weg met écn 34! man erin. Waarom kunnen die foli andere zitplaatsen niet produktief UB. worden gemaakt, dacht ik. Ik ben .Jk heb eerst helemaal niet aan het buitenland gedacht, maar pro beerde alleen voor ritten in Neder land te bemiddelen. Het ging niet zo best, totdat ik me op het buiten land ging werpen. Toen ging het wel goed. Het aantal gevallen, waarin ik bemiddelde, verdubbelde zich ieder jaar. Het vorig jaar heb ik vijfduizend liften verzorgd en dit jaar zullen het er wel weer enkele duizenden meer worden. Lifters, die zich bij mij melden, hebben onge veer negentig procent kans, dat ik iets voor ze versier. Als ze bijvoor beeld drie weken naar Italië willen, dan zorg ik voor een bestuurder, die ook 3 weken naar Italië wil. Want ik probeer zoveel mogelijk voor de heen- en de terugreis dezelfde auto te krijgen". Hoe werkt deze liftservice nu precies? „Kijk", zegt de heer Hon hof. „Hier is een formulier, waarop U de reisbestemiming, datum, naam, adres, leeftijd en beroep moet in vullen. Dit formulier krijgt U als U zich bij mij telefonisch of schrif telijk heeft gemeld. Het inschrijf geld is f. 2.50. Uw bewijs van in schrijving is zes maanden geldig. Slaag ik er niet in, een reis voor U te vinden, dan is het nog eens een jaar geldig. Maar meestal lukt het wel." FORMULIER „U moet het inschrijvingsformu lier ondertekenen. Bij minderjari gen tekenen de ouders ook. Van de automobilisten heb ik ook inschrij vingsformulieren met enige bijzon derheden, zoals beroep en leeftijd. Ik maak dan een combinatie en stuur U het adres van de bestuur der. Daarmee is mijn taak afgelo pen. U treedt dan verder met de bestuurder in contact en spreekt met hem een plaats af, waar hij U ophaalt. Ook moet U met hem onderhandelen over de prijs. Richt lijn is de helft van het bedrag, dat de treinreis U zou hebben gekost." „Maar veel liftgevers doen het wel voor minder, en soms ook gratis. Een reiziger, die bijvoorbeeld naar Oostenrijk gaat, neemt U vaak meer voor de gezelligheid mee dan voor het geld". PROVISIE De heer Honhof trekt even aan zün sigaret en vervolgt: „Als U en de liftgever het eens zijn geworden over de prijs, dan moet U dit mij melden. Ik kan dan mijn provisie uitrekenen. Dat is maximaal vjjf procent van de treinreis. Maar daar valt altijd wel over te praten. Dat beoordeel ik van geval tot geval. F.n als U financieel niet zo draagkrach tig bent, dan houd ik daar rekening mee." „De bestuurder moet ongeveer evenveel provisie betalen als U. Kunt U met de liftgever niet tot overeenstemming komen, dan krijgt. U natuurlijk een ander adres van mij". „In de zes jaar, dat ik dit werk doe, heb ik al veel gunstige reacties gehad en nog nooit ernstige klach ten", zegt de heer Honhof met enige trots. „Wel ben ik een paar keer ge. imiteerd door anderen, die ook lift— centrales begonnen. Maar voorzo ver ik heb kunnen nagaan, zijn zij er allemaal weer mee opgehouden." Tijdens het gesprek met de heer Honhof belt de V.V.V. op. Of ze weer een paar honderd folders kan- den krijgen, want de oude waren op. „Ziet U", zegt de heer Honhof, ..dat is toch wel een bewils van goed vertrouwen. De A.N.W.B. werkt soms een beetje tegen. Ik mag tegenwoordig niet meer in hun bladen adverteren, maar U ziet het, zonder de A.N.W.B. gaat het ook goed." GOED Het gaat inderdaad goed. Een eenvoudig rekensommetje leert, dat de heer Honhof aan zijn liftservice een dikke boterham overhoudt. Hjj komt er ook rond voor uit. Nu ver. deelt hij zijn werkzaamheden nog tussen zijn meubelzaak en zjjn lift service, maar hij verwacht binnen kort al zijn tijd voor de „bemidde ling lifter-automobilist" nodig te hebben. Even voordat wij afscheid nemen, maakt de heer Honhof een brief open. Een automobi list. die over enkele maanden naar Bagdad zou gaan, meldt zich. ,,Daar vindt ik wel een student voor", zegt de heer Honhof. ,,Met een beetje geluk stop ik hem er voor vijf tientjes liet. lukt niet eindelijk De A.N.W.B. is geen voor stander van het liften. De chef van de juridische afdeling schrijft ons dat de aansprake lijkheid van de bestuurder ten opzichte van de passagier een bijzonder ingewikkelde kwestie is, die niet afdoende van te vo ren kan worden geregeld. Automobilist en lifter lopen risico's, die de A.N.W.B. niet verantwoord acht. Risico* s „Uit een onderzoek dat door de Surveillance Groep Autosnelwegen werd Ingesteld is gebleken, dat zich onder de lifters een groot aantal verdachte personen ophoudt", al dus de ANWB. „Het komt niet zel den voor dat automobilisten over last ondervinden van meegenomen lifters. Het zich afhankelijk stellen van onbekenden, waarvan sprake is, wanneer wordt gelift, lijkt ons on verantwoord, zeker in een tijd, dat financiële redenen hiervoor zelden aanwezig zijn. slap maar in Jazz. Louis Armstrong, Sara Vaughan en Ray Charles zijn uitgenodigd voor het eerste in ternationale jazzfestival, dat in oktober in Praag wordt georga niseerd door de unie van Tsje chische componisten. Men ver wacht orkesten uit West-Duits, land, Engeland, Italië, Frankrijk, de V S. en uit communistische landen. Schok. Toen de 14-jarige Brian Charles Gardner in Southend bij Londen een wijsje wilde spe len op zijn elektrische gitaar, kreeg hij een zo krachtige schok dat hij door de kamer vloog. Met brandwonden aan hals en borst is hij in een ziekenhuis opgeno- men. Vrede (1). Het parlement van het prinsdom Liechtenstein heeft zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel tot de vorming van een op Amerikaanse leest ge schoeid vredeskorps, dat ziln krachten beschikbaar zal stellen voor de onderontwikkelde laai den. De bevolking van het prins dom telt 16.000 zielen Dwang. Afgestudeerden van universiteiten en hogescholen in Polen zullen mogelijk voortaan bij de wet verplicht worden ge steld, na het afsluiten van hun studie drie jaar lang in een door de overheid aan te wijzen onder neming te werken. Een desbe treffend wetsontwerp is bij het Poolse parlement ingediend Studenten die weigeren zullen alle studiekosten aan de staat moeten terugbetalen. Wakker. De 24-jarige huisschil der Gabriele Reggiani heeft in Modena, Italië, het „wereldre cord wakkerblijven" verbeterd. Hij sliep in 276 uur niet. Dat was vier uur langer dan de oude recordhouder Giulio Fontoni, ook een huisschilder. Twist. De 21-jarige Schot James McKen&ie heeft in Dundee het wereldrecord „twisten" met drie minuten gebroken en gebracht op 99 uur en 27 minuten. Mc- Kensie die van plan was om 100 uur te dansen ging op aanraden van zijn dokter naar bed. Pruiken. Verwacht wordt dat door de „Beatle-rage in de Ver enigde Staten dit jaar de prui kenverkoop met twintig procent zal stijgen, schrijft het Ameri kaanse Chemical Week. Volgens het tijdschrift worden er duizen den Beatle-pruiken vervaardigd. Een bepaalde maatschappij maakt er 50 tot 20.000 per dag en heeft bestellingen voor nog eens 750.000 pruiken. Wat het liften door jeugdige per sonen betreft kan nog worden op gemerkt, dat zij bij het liften in verschillende gevallen onaanvaard bare morele risico's lopen. Ook de verkeersveiligheid speelt hierbij een rol. Lifters zoeken bij voorkeur ver trekpunten uit waar veel verkeer langs komt. De automobilist zal door plotseling stoppen op een punt waar dat niet wordt verwacht, het overige verkeer in gevaar kunnen brengen". Tot. zover de chef van de juridische afdeling. De ANWB heeft een stencil uitge geven, waarin uittreksels uit litte ratuur over het liften zijn opgeno men en waarin het juridische aspect van de zaak aan de orde wordt ge steld. De Hoge Raad heeft uitge maakt, dat wanneer een lifter bij voorbeeld bij een aanrijding betrok ken is geraakt, de rechter van geval tot geval zal moeten beslissen of de bestuurder aansprakelijk is voor de schade, die de lifter heeft geleden. Overeenkomst Wel kunnen de bestuurder en de lifter van tevoren overeenkomen, dat de bestuurder in geval van schade niet aansprakelijk zal wor den gesteld. Dit kan mondeling wor den afgesproken, maar tegenover de rechter is een mondelinge afspraak moeilijk te bewijzen. Mocht de lif ter achteraf de afspraak ontkennen dan ontbreekt ieder bewijsmiddel. Dit is ook het geval als de lifter overlijdt. Bovendien komt hier nog een ander aspect van de Nederland se wetgeving om de hoek kijken: als de lifter door arbeid zijn familie leden onderhield, dan treden de fa milieleden in de rechten van de overleden lifter. Een van tevoren ge maakte afspraak, zelfs als deze schriftelijk is gemaakt, is dan niet geldig. Polis De ANWB adviseert automobilis ten, die toch graag anderen van bun auto willen laten profiteren, aan de hand van hun verzekeringspolis na te gaan of inzittenden mede zijn verzekerd. Is dit het geval, dan vormt dit een betere bescherming van de belangen van de automobi list dan wanneer met de lifter of inzittende is afgesproken, dat even tuele schade niet zal worden ver haald.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7