LENTEPARADE 1964 TROK DOOR DE BOLLENSTREEK kunst kaleiöoscoQp GOLDEN FICTION Vele tienduizenden langs de wegen Bloemkunstenaars zorgden voor een kleurig sprookje Opmerkelijke vooruitgang bij Chr. Kinder- en Meisjeskoor KUNST IN 1 HET KORT Huurauto's zijn vaak onveilig Bouwproduktie vorig jaar Voor rokers met een eigen stijl Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 2 mei 1964 Derde blad no. 31251 UITVOERING IN KATWIJK-RIJN Er was in het Parochiehuis van Katwjjk-Rjjn een uitvoering van het Chr. Kinder- en Meisjeskoor, dat on der de hoede van Bas Siereveld is gekomen. Deze meisjes zijn voorbe stemd voor het volwassen chr. gem. koor, waarmee Siereveld al twee jaar uitvoeringen gaf. De vruchten van zjjn leiding daar vonden we frappant en hadden onze hoogste sympathie. Noodzaak voor zoiets is „het vonkje", waarnemingsvermogen, mensenken nis, persoonlijkheid, liefde en een hoeveelheid ervaring. i't, Nu is het zo, dat Siereveld nog it maar een korstondige ervaring heeft in de pedagogiek van de jeugdzang en dus met kinderen vergelijkender wijs het niveau van de volwassenen i nog niet evenaart. Maar gezien een samenstel van eigenschappen zijn we er gerust op, dat dit komt. Er is gisteren in drie leeftijdsgroe pen gezongen. De koren zijn nog klein, zo om het dozijn. Dat bevor- 3, dert dat de sterkste stemmen gaan n, domineren en daaruit moet de diri- r. gent het voor de koorklank niet e, bruikbare individuele wegschaven. r, zonder twijfel een zaak van komende ervaring, waarmee uiteindelijk de e, kleuring gemoeid is. it. De zuiverheid klom wel ongeveer 8t met het voortschrijden van de pro- et grammanummers. De groepen I en d, II hadden elk twee liederen en tel kens verliep het tweede gladder dan 3t het eerste. Een vleugje onzekerheid d< was onmiskenbaar, maar dit zal wel ,r. op rekening vallen van akoestische ki bezwaren. Groep Hl van de oudsten ei zong vier liederen. Daarvan leek „O, o. wat een maan" (zonder directie) ons o. het meest gesloten, glad en glanzend, ill Drie van die liedjes hadden een aan- n. schouwelijk karakter met wat bewe- di ging, spel en groepering erin. Te wa- k- ken valt voor eenvormigheid van het :el zangpatroon, bijv. regelmaat van een ift aocent op het eind van een zangboog. BD Het geringe aantal liederen had wel een reden: „De witte Wolf", een zeer gangbare kinderoperette, een at lang verhaal, waarvan een schets op sn het programma te vinden was. Hier- aï in -waren de drie klasjes gezamenlijk L* betrokken. Wat op het toneel voor V" het oog belang had, was met veel zorg voorbereid. Zo waren de wisse- lende tableaus (voorbeeld de ge- knielde hellebaardiers), dank zij kleur en presentatie, beslist boelend. sn De jongedames toonden gemak van r- bewegen, vlot bevattingsvermogen e- en ensemble-begrip, terwijl zij de r- spreekstemmen en spreekkoren hel- id der en verstaanbaar hielden. Het De Amerikaanse dirigent Lukas J Foss zal het Nederlands Kamerorkest leiden op 17 juni in Amsterdam en op 18 juni in Scheveningen. Behalve e de Grosse Fuge opus 133 van Von Beethoven en het pianoconcert in d van Bach, waarin de dirigent tevens solist is, zullen uitgevoerd worden 1(. „Unanswered question" van de Ame- rikaanse componist Ives en „Time cycle" van Lukas Foss zelf. Voor het eerste deel van het komende seizoen zal Johan Kaart aan de Nederlandse Comedie verbon- #den zijn. Hij zal een der hoofdrollen spelen in de .Square fellow" van Brendan Behan onder regie van Han iBentz van den Berg. Op dinsdagavond 5 mei geeft de toneelgroep Theater de 100ste voorstelling van Leonart Spiegelgass' ^blijspel „O hee, de lucht valt naar be- nee". Dit gebeurt in de Kleine Komedie in Amsterdam. In het blij spel spelen onder meer mee: Enny Mols de Leeuwe, Fred Sterneberi Mois de Leeuwe, Fred Sterneberg, 4 Elly Ruimschotel, Siem Vroom, Erich van der Donk en Willem Nijholt. Prix Formentor De Prix Formentor voor 1964 is gisteren toegekend aan de in Rome woonachtige Duitse schrijfster Gise- Eisner voor haar boek „Die Rie- -1 senzwerge" (de reuzendwergen-. Zij n ,is 27 jaar Een internationale jury heeft het boek gekozen uit inzendingen door dertien uitgevers uit dertien ver- schillende landen. Deze uitgevers heb ben de prijs ook in het leven geroe pen. Het boek van Gisela Eisner be schrijft het leven en de wereld zo- l t als gezien door een kind van een In jaar of vijf. De schrijfster behoort tot de in ..groep 47" Haar boek zal in de der- ig( tien betrokken landen (w.o. ook Ne derland) worden uitgegeven. De prijs «■is 10.000 dollar groot. Wiener Burgtheater in I Holland Festival Het Wiener Burgtheater komt in het Holland Festival enige voorstel lingen geven van Nestroy's „Einen Jux will er sich machen". De hoofd rollen worden vervuld door Inge Konradi en Josef Meinrad. Voorts lullen optreden: Trude Ackermann. Enne Gesner, Angelika Hauff, Au- guste Punkosdy, Ily Stepanek, Gus- m(ti Wolf, Gendolf Buschbeck, Richard Eybner, Hugo Gottschlich, Hans Obonya, Tonio Riede, Eduard Vol veten. De voorstellingen worden gege- fiVen op 26 en 27 juni In Den Haag, idjfó juni in Rotterdam, 29 juni in Amsterdam en 30 juni in Utrecht. In Den Haag zal voorts een lite- Gffaire matinee gegeven worden op londag 28 juni in de Koninklijke Schouwburg. Alma Seidler, Inge Kon- radi, Josef Meinrad en Richard Eyb ner zullen voordragen uit werken van ■ode Oostenrijkse schrijvers Altenberg, llvGrillparzer, Hofmannsthal, Lemet, Holen ia Rilke Werfel. enige wat stijve zat in de zang bij solo's, maar geboren operette-actri ces zijn hier niet voorhanden. De „Wolf" is onderhoudend aan de man gebracht. Ofschoon: de zaal was goed bezet, maar bijna zonder man nelijk geslacht. Ds. Baas was er aan wezig voor opening en sluiting en pastorale begeleiding. Voor begelei ding op de piano zorgden voor de pauze de heer Van Rijn en tijdens de operette Bas Siereveld zelf. V. Huurauto's zijn vaak onveilig. Al dus de in de Consumentengids ver melde conclusie uit een onderzoek, waarbij achttien auto's, gehuurd bij Haagse bedrijven, werden onderwor pen aan de techno-keuring van de A.N.W.B. In vele gevallen leverden de remmen of banden gevaar op of liet de verdere mechanische toestand ernstig te wensen over. Verplichte keuring, zoals die voor taxi's en bussen geldt, wordt in de Consumen tengids met klem ook voor huur auto's aanbevolen. Zes concerten van Res. Orkest in Holland Eestival Behalve het reeds gemelde officië le Holland Festival- openingsconcert in de Kurzaal te Scheveningen op 15 juni a.s. zal het Residentie Or kest nog vijf concerten geven, waar van vier in de Kuurzaal en één in de HoutrusthaL Op laatsgenoemd concert op 16 juni zal de Derde Sym- In het jaar 1963 werden gemeente lijke bouwvergunningen afgegeven voor de bouw van 90.024 woningen (in 1962 voor 81.724 woningen)Van de 79.523 gereedgekomen woningen wer den er 44.568 gebouwd in opdracht van particulieren, 15.164 in opdracht van gemeenten en 19.208 voor reke ning van woningbouwverenigingen. De overige 583 woningen kwamen tot stand in opdracht van Rijk, provincie etc. Het aantal gereedgekomen systeem woningen bedroeg 7.168 of 9% van het totaal aantal voltooide woningen in 1963. De woningvoorraad vermin derde in 1963 met 13.375 woningen, waarvan er 6.279 door brand, afbraak phonie van Mahler worden gegeven met als soliste Aafje Heynis. Het concert van 27 juni onder leiding van Carlo Maria Giulini omvat Haydns symphonie no 104, Hinde- mits Vioolconcert opus 36 en Hadyns „Nelson Mis". De solisten zijn: An nette de la Bije, Sophia van Santé, Willy van Hese, Guus Hoekman en Szemon Goldberg. Het Nederlands Kamerkoor verleent medewerking. Het concert op 1 Juli onder lei ding van Bruno Maderna bevat „Va- riazioni per orchestra" van Van Baa- ren, het Vioolconcert van Bartok en „Historia Divitis" van Carissimi. So list is Tibor Varga. Medewerking wordt verleend door het Nederlands Madrigaalkoor. Het concert op 8 Juli onder leiding van Hans Werner Henze omvat: Haydns Symphonie in G gr. t, Schu mann' Cello Concerto en Henzes Symphonie Nr. 4 De solist is Mstis- law Rostropowitsj. Het slotconcert op 15 juli onder leiding van Carl Schuricht omvat de Suite no 3 van Bach, de Haffner-Symphonie van Mozart en de vierde symphonie van Brahms. etc. verloren gingen 3.273 wonin gen werden door andere oorzaken van die woningvoorraad afgevoerd. Op 31 december 1963 bedroeg de woningvoorraad in ons land 3.071.004 woningen. In 1963 werden 2.669 onbewoonbaar verklaarde woningen ontruimd. Op het eind van het jaar bleken nog 7.558 van deze woningen te worden bewonod. Dit is 0.25% van de totale woningvoorraad U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange... Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. si. EEN LAURENS PRODUCT (Van een onzer redacteuren) Het Bollenstreekcorso trekt! Om precies half elf van morgen werd bij de Warmonderdam in Sassenheim het vertreksein gegeven voor Lenteparade 1964 „Jong en Modern". Een bontgekleurd lint van met bolbloemen versierde praalwagens en personenauto's hier en daar onderbroken door muziekkorpsen bewoog zich langzaam van Sassenheim naar Bennebroek en weer terug. Honderdduizenden onder wie heel veel bui tenlanders zagen dit sprookje voorbijtrekken. Zij waren verwonderd over wat zij aan bloemenschoon te zien kregen. De Bollenstreek presenteerde zich ook nu weer op haar best! Het was vandaag een feest van kleur en harmonie! Een evenement, dat de bezoekers niet gauw zullen vergelen. Reeds heel vroeg in de mor gen was het bij de Warmonder dam bijzonder druk. Het opstel len van de corsowagens is altijd weer een boeiend schouwspel, dat vele duizenden trekt. Veel moeite kost het om bij het ver trekpunt een plaatsje te bemach tigen. Daarvoor moet men vroeg uit de veren zijn! Men ziet het voorrijden van de wagens en het zenuwachtig heen en weer lopen van de figuranten in hun vaak stijlvolle kledij met fraaie kapsels- Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL WAGEMAKERS AUTOLAKKEN TEOFLUX NEMI MUURVERVEN HASCO LAKKEN WIENESE LADDERS F.S.A. compressoren, airless en gereed schappen LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop engros. TELEFOON 33909—33300 Veel auto's Een lange file auto's bewoog zich vanmorgen vroeg reeds van noord naar zuid en omgekeerd door de Bol lenstreek. Er waren ditmaal bijzon der veel buitenlanders onder: Duit sers, Fransen, Engelsen, Zweden, Bel gen, Zwitsers en zelfs Italianen. De Rijkspolitie was paraat. De posten waren reeds vroeg bezet en zonder veel moeite werden de auto's naar de parkeerplaatsen geleid. Het werd in de loop van de ochtend wel wat moei lijker, maar de politiemannen heb ben ervaring op dit gebied en wisten dan ook grote opstoppingen te voor komen. Gedurende de uren voor het ver trek van het corso behoefden ijj, die een plaatsje hadden weten te be machtigen In de omgeving van de Warmonderdam zich niet te vervelen. Het opstellen van de praalwagens en versierde personenauto's is altijd een zenuwachtig gedoe. En dat Js op zich zelf reeds de moeite van het kijken waard. Want de een heeft een man kement aan de trekker, de ander ziet een ongerechtigheid aan de bloemen- tooi en een derde heeft net iets be langrijks vergeten, dat toch beslist niet mag ontbreken. Maar eindelijk dan ging, na al die laatste voorbereidingen, de kleurige bloemenstoet op weg voor de onge veer dertig kilometer lange tocht door de dorpen van de Bollenstreek! Het waren 26 praalwagens en vier groe pen versierde personenauto's. corso-generaal A. W. van Driel ook ditmaal weer heel goed geslaagd. Zonder de medewerking van de zeer velen uit de Bollenstreek zouden zij echter beslist niet zo'n kleurige stoet hebben kunnen samenstellen. Dit corso was een voorbeeld van wat door goede samenwerking en saam horigheid tot stand is gebracht. Het gaf een beeld van de kleurenpracht van de bolbloemen, die door deskun dige handen op de praalwagens wa ren geschikt. Een boeiende symfonie van kleuren! Fraaie wagens Het zou te ver voeren alle aan het corso deelnemende wagens te beoor delen. Heel erg leuk bijvoorbeeld was naar onze smaak „Concours Hippique" van de Bond van Bloembollenveilin- gen In Haarlem. Voorts willen we noemen de bijzonder geslaagde creatie „De Heks" van de afdeling Lisse van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Natuurlijk kwam de Vereniging „De Narcis", de groep Narcissenkwekers van de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in Haar lem, ook goed voor de dag. Dat be hoeft geen verwondering te wekken als men weet dat de groep dit jaar haar gouden jubileum viert. De titel van de wagen was daarom zeer toe passelijk: Jubileum Hoewel de Keukenhof reeds genoeg bekendheid geniet was ook deze natio nale bloemententoonstelling weer present met een wagen. Een speels gevalletje, dat als naam had „Vlin ders". We willen met deze opsomming vol staan. Dat wil echter niet zeggen, dat wij geen bewondering hebben voor wat andere deelnemers hebben ge presteerd. Het was in een woord fan tastisch. De Bollenstreek heeft haar visitekaartje afgegeven op een wijze, die bewondering afdwingt. Grote belangstelling Duizenden en nog eens duizenden waarschijnlijk wel honderdduizen den hebben vandaag het corso zien trekken. In dichte rijen stonden zij langs de wegen geschaard. Het ap plaus was niet van de lucht. In de Bollengemeenten, waar de stoet door trok, stonden de burgemeesters, wet houders en raadsleden op de bordes sen van de raadhuizen het voorbij trekken van het bloemensprookje gade te slaan. Omstreeks half twee werd het keer punt in Bennebroek bereikt. Daar werd de bestuurders van de trekkers en de figuranten enige tijd rust ge gund en kregen zij de gelegenheid een hartig hapje te nuttigen. Lang duur de deze rust echter niet, want klok slag drie uur klonk het vertreksein weer. De terugtocht naar Sassenheim begon. Muziekkorpsen Bijzonder aardig is. dat een groot aantal muziekkorpsen luister bijzet aan dit corso. Het waren er ditmaal zestien afkomstig uit alle delen van het land: de Koninklijke Harmonie ,,'s-Hertogenbosch" was er, de mu ziekvereniging van de S.H.V. uit Rot terdam. het harmonie-orkest van de Koninklijke Scheepjeswolfabrieken uit Veenendaal, Moerwijk's Harmonie „Voorwaarts" uit Den Haag en na tuurlijk de muziekverenigingen uit de Bollenstreek. De muzikanten bliezen er lustig op los en werden door de vele tienduizenden langs de route voor hun prestaties met een hartelijk applaus beloond. Pracht en praai Even voorbij do Warmonderdam hebben we het bloemensprookje voor bij zien trekken. Er was zoveel moois te zien, dat het heel erg moeilijk is om nu precies te zeggen, welke wa gen het fraaist was. Daarom kunnen we ons voorstellen, dat de jury het bijzonder moeilijk heeft gehad de prijswinnaars aan te wijzen. Wil men dat op de juiste wjjze doen, dan is het nodig de wagens meermalen te Bijzonder aardig was ook de wagen Prikkebeen van de Stich ting Mechanisatie Bollenstreek in Lisse. (Foto LD/Holvast) bekijken. En.men moet doorkneed zijn in het vak. Trouwens, dat waren de leden van de jury wel. Het waren de heren A. G. Bomhof uit Schiedam, B. Dirkse uit Utrecht, W. A. van Dijk uit Rot terdam, J. Eekhoutte uit Bunnik, R. M. van der Hart uit Haarlem en W. Mouwen uit Den Haag. Stuk voor stuk mannen, die weten wat bloem- sierkunst is. Vast staat echter, dat het voor hen geen gemakkelijke taak is geweest deze bloemenkunstcreaties te beoordelen! Eer van werk Corso-ontwerper A. W. van Driel uit Amstelveen en bloemen-arrangeur W. Buurman uit Oegstgeest hebben bijzonder veel eer van hun maanden lange werk gehad. Het is altijd weer moeilijk een ander onderwerp te vin den voor het corso, want om het at tractief te houden moet men steeds weer Iets nieuws brengen. Daarin is Een van de laatste wagens van het Bollenstreekcorso was de Heks van de afdeling Lisse van de Kon. Algemene Verent- ging voor Bloembollencultuur. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5