*K. O. in a.s. seizoen een nieuw hoogtepunt 1 GOLD STAR n klasse apart! I in 4 voorstellingen GOLD STAR m PITTIGE SIGARETTEN 1,25 Oratie prof. dr. J. P. van de Geer als gewoon Leids hoogleraar Vele topsolisten en orkest uit Zagreb - Ned. Comedie nu JWV, Kans en onzekerheid Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 2 mei 1964 Tweede blad no. 31251 rei TO De belangstelling voor muziek en toneel in Leiden en omstreken ook het afgelopen seizoen weer groot geweest. De Leidse ^Volksuniversiteit K. en O. mag, wat deze twee voornaamste ter- ïafeinen van haar activiteit betreft, op een geslaagde periode terug zien. En intussen liggen de plannen al gereed voor het nieuwe itizoen, dat tal van prachtige evenementen in petto heeft: rif in de meesterserie van zes abonnementsconcerten zal, behalve ljet Residentie Orkest (driemaal) en het Rotterdams Philhar- Orkest (tweemaal), ook het wereldvermaarde kamer „Solistes de Zagreb", een uitvoering geven. Als solisten geëngageerd: de Amerikaanse zangeres Catherine Gayer, de cPuitse meester van het lied Ernst Haeliger (beroemd als evange list uit de Mattheus Passion), de trompetist Adolf Scherbaum, het ^Argentijnse pianoduo Tila en John Montés, de Hongaarse violiste U(phanna Martzy en de Poolse pianist André Tchaikowsky. toneelliefhebbers zal het genoegen doen te vernemen, dat de luNederlandse Comedie bereid is gevonden het aantal voorstellin gen voor K. en O. uit te breiden van twee tot vier. Daarnaast mreden ook de Haagse Comedie en het Nieuw Rotterdams Toneel II het komende seizoen op, alsmde de toneelgroepen Studio en 1 "Centrum. 19 3 Madrigaalkoor Slop eerste concert D«_De komst van de ..Solistes de Za- j^treb" is een belangrijke gebeurtenis in het Leidse muziekleven. Want Jeze dertien virtuozen onder leiding tan de cellist Antonio Janigro (leerling van niemand minder dan roPablo Casals hebben over de ge hele wereld een grote reputatie. Zij 'SConcerteren op 28 januari van het Ofolgend jaar. De meesterserie begint ninet een concert op 22 oktober a.s. pfloor het Residentie Orkest onder lei ding van de dirigent Bruno Mader- Ijjua, een Italiaan van geboorte en Igfehalve dirigent ook componist. Aan jrJeze uitvoering werken mee: de so- IfOraan Catherine Gaver, de tenor ^rnst Haefliger, het Nederlands Ma- m dril? aalkoor geen geringe eer voor 22leiden als stad van bekende koren! 2 p en het Haags Matrozenkoor. Op 19 november concerteert het Rotterdams Philharmonisch Orkest )nder leiding van Frans Paul Decker mtnet solistische medewerking van de wompettist Adolf Scherbaum. Het een reclame-zin, dat Scherbaum i6Mjn toon „tot een zilverachtig fluis- ren kan maken", maar het is de 'erkelijkheid. Het 2-de Branden- robUr?se concert van J. S. Bach be- uipoort tot zijn indrukwekkendste irestatie. Na de „Solistes de Zagreb" "3 januari volgt dan een uitvoe- ig van het Residentie Orkest on der Willem van Otterloo met het )9biano-duo Tila en John Montés. op ïj 8 februari. Dit duo heeft een grote laam in Zuid- en Noord-Amerika en Jrad ook reeds meermalen in Europa n-op. Het Residentie Orkest introdu ceert het nu ook in Nederland. Op 11 maart volgt dan weer het Rotter damse Orkest, opnieuw onder leiding ijvan Decker en met een van de groot ste vrouwelijke violisten van deze Nftjd als soliste: Johanna Martzy, mwier uitzonderlijke aanleg in de laat ste jaren nog aanzienlijk is gerijpt. Tenslotte op 22 april de Poolse 12piano-virtuoos Tshaikowsky, samen 1Jlnet het Residentie Orkest onder lei ding van Van Otterloo. if- R O R 1 395-^ Elg-iaj *erkt ook met 2 naalden - electrUch MEERPOEL breestraal 171 leiden telefoon 24815 Prachtige medewerking Leidens schouwburgprobleem is een ernstige handicap voor zijn ont wikkeling als toneelcentrum. De prachtige nieuwe schouwburg in Til burg heeft bewezen, dat een stad zonder enige traditie op dit gebied plotseling in de voorste gelederen kan komen te staan. Jammer dus, dat Leiden het nog altijd niet ver der heeft gebracht dan plannen. Desondanks is de directie van K. en O. erin geslaagd zij het met zeer veel inspanning een programma samen te stellen, waarin de beste ge- Hef vermaarde kamerorkest „Les solistes de Zagreb zeischappen van het westen des lands vertegenwoordigd zijn. Zoals hierboven reeds gezegd toonde de Nederlandse Comedie zich bereid van twee naar vier voorstellingen te gaan. De toneelgroep Centrum ontwikkel de zich tot een harmonieus gezel schap en is derhalve in het komende seizoen zowel in de serie A als in B. eenmaal opgenomen. „Theater" «Arnhem) heeft kwalitatief verster king gekregen en is in de serie B opgenomen. Het toneelprogramma van K. en O. ziet er thans als volgt uit: serie AI Nederlandse Comedie 8 oktober, Haagse Comedie 16 de cember, Centrum 15 februari. Nieuw Rotterdams Toneel 1 april. In serie A II treden deze gezelschappen «in dezelfde volgorde) op de volgende data op: 23 oktober. 21 dec., 16 fe bruari en 2 april. In de serie B I speelt Centrum op 10 nov.. Theater op 26 jan.. Studio op 10 maart en de Nederlandse Comedie op 19 mei. Voor B II gelden de volgende data «eveneens in dezelfde volgorde van de gezelschappen): 11 nov., 29 jan., 18 maart en 21 mei. Ook in het komende seizoen mag het optreden van een groot aantal artiesten van naam tegemoet gezien worden. In het thans bijna geëin digde seizoen traden o.a. op: Myra Ward, Paul Steenbergen, Henk van Ulsen, Ko van Dijk, Rob de 'Vries, Elisabeth Andersen, Guus Hermus. Jules Royaards, Coen Flink, Richard Flink, Ank van der Moer en Han Bentz van den Berg. Deze namen zeggen voldoende. Ook in 1964 65 zullen tal van deze leidende toneel figuren weer op de Leidse planken te zien zyn. Het gebeurt nog steeds, dat be langstellenden in toneel zich eind september bij K. en O. voor een abonnement opgeven en dan ver wachten, dat er nog goede plaatsen te kijrgen zijn. Aangezien het aan tal werkelijk goede plaatsen in de kleine Leidse schouwburg zeer be perkt is (ongeveer 500), kan men K. en O. niet verwijten, dat die vlak voor het begin van het toneelseizoen uitverkocht zijn. De inschrijving voor deze abonnementen begint half mei en wie niet teleurgesteld wil worden dient zich te haasten. Ook dit jaar is de voorkeur gegeven aan abonne menten boven couponboekjes, in de eerste plaats omdat men dan zeker is van een vaste plaats en verder omdat men niet voor elke voorstel ling zjjn plaats behoeft te bespreken. Bovendien betaalt men een lagere ERNST HAEFLIGER toegangsprijs. Om aan de bezwaren van dit systeem tegemoet te komen, bestaat de mogelijkheid de kaarten te ruilen voor een andere datum of de kaarten ten verkoop aan te bie den. Tenslotte nog een punt van be lang: K. en O. acht het «en terecht) belangrijker een vrije keuze te kun nen doen uit het gehele reper toire van een toneelgezelschap dan het vasthouden aan een bepaalde vaste avond. Het gevolg is, dat bijv. serie AI tweemaal een avond op een donderdag heeft, eenmaal op een woensdag en eenmaal op een maan dag. Die afwisseling zal soms een bezwaar zijn, maar het voordeel is, zoals gezegd, de garantie van de best mogelijke voorstellingen. Speurtochten op bevrijdingsdag Ook dit jaar zal de Leidse Jeugd Actie dinsdagmiddag a.s. bevrijdings speurtochten voor de jeugd organise ren. Er is een keuzemogelijkheid tus sen een fietsspeurtocht in de omge ving van Leiden of een wandelspeur tocht in de stad. Zij, die een van deze tochten heb ben volbracht, krijgen een aanden ken. De deelname aan de tochten is gratis. Voor beide tochten vertrekken de deelnemers om half drie van het Veemarktterrein (achter molen ..De Valk") Deelnemers aan de wandel speurtocht moeten 9 jaar zijn en voor de fietsspeurtocht tenminste tien. 's Avonds is er in het Leidse Volks huis een volksdansbal. waarvan de leiding in handen is gelegd van de volksdansgroep „Oud-Poelgeest". AMERICAN CIGARETTES Standplaatsruil ds. W. J. H. Hubeek Tijdstip nog niet bekend In de gemeenteberichten van het maandblad van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Leiden- Ocgstgeest lezen we, dat de stand plaatsruil van ds. W. J. H. Hubeek doorgang zal vinden, maar dat het tijdstip nog nader moet worden over eengekomen. Hoewel in de pers reeds is ge meld dat het ds. M. J. Wagenvoorde, hervormd predikant te Zwolle be treft, wordt ln het genoemde kerk blad niet medegedeeld met wie ds. Hubeek van standplaats zal verwis selen. Ds. M. J. Wagenvoorde Is geboren ln 1914 en werd op 29 juni 1941 in de hervormde kerk te Hoogebeintum (Fr.) in het ambt bevegtigd. Zijn tweede gemeente was Neede, waar hij op 14 mei 1944 intrede deed. Op 1 oktober 1947 werd ds. Wagenvoor de benoemd tot voorganger van da Evangelische Unie te 's-Gravenhage. Ds. Wagenvoorde keerde op 4 okto ber 1953 weer in de hervormde kerk terug nadat hij een beroep van de Zwolse hervormde gemeente had aangenomen. Gistermiddag heeft prof. dr. J. P. van de Geer zijn functie als gewoon Leids hoogleraar in de experimentele psychologie aan vaard met een oratie in het Groot Auditorium onder de titel „Kans en onzekerheid". Hij gaf daarin een beschouwing over de ver schillende aspecten van de kansberekening, vooral voor zover deze op een of andere wijze gehanteerd wordt door de wiskun dige leek en de wijze waarop zij gehanteerd zou kunnen worden bij het verwerven van een beter begrip van het menselijk gedrag en het oordelingsvermogen van de mens. In zijn rede besprak prof. Van de Geer de grondslagen van de toe passing van het waarschijnlijkheids begrip. Men kan bijvoorbeeld in een kans de uitdrukking willen zien van een subjectieve overtuigdheid, aldus de hoogleraar. Dit gebeurt bij het wedden: zegt men dat een paard veel kans heeft, dan betekent dit dat men er in gelooft dat dit paard zal winnen. Dit geloof zou kwantitatief kunnen worden uitgedrukt doordat men aangeeft met welke inzet men op het paard zou willen wedden. Prof. Van de Geer liet vervolgens zien hoe dit waarschynlykheidsbe- grip gebruikt zou kunnen worden in de empirische wetenschappen om feiten en meningen tegen elkaar af te wegen. Waar dit nu vaak globaal en intuitief gebeurt, zou men een exacte verrekening kunnen ontwikke len. Prof. Van de Geer bleek echter nogal sceptisch te staan tegenover de praktische mogelijkheden daar van. Hij waarschuwde bovendien voor het gevaar, dat deze kwantita tieve verrekening de wetenschapsbe- oevenaar tot een onpersoonlijke schakel maakt in het wetenschappe lijk concern in plaats van een zelf standig en creatief denker. De vraag hoe men overtuiging en feitelijke evidentie moet afwegen is echter niet alleen van theoretisch belang. Het dreigt zelfs een prakti sche vraag van de hoogste urgentie te worden. De technische hulpmid delen kunnen namelijk in een mo derne oorlog zo snel zo'n grote hoe veelheid informatie leveren, dat het geen mens meer zal lukken hieruit tijdig de juiste beslissing te destil leren. Uit experimenteel psycholo gisch onderzoek blijkt, dat de mens in zijn beoordeling van onzekere evi dentie de statistische regels slecht hanteren kan. Hij volgt eerder zijn eigen, irrationele regels. Zou men de mens bij het nemen van complexe beslissingen laten bijstaan door computers, dan blijft onverminderd de psychologische vraag gelden, op welke wijze zulke computers infor matie moeten voorbewerken en selec teren. zo dat de uiteindelijke men selijke beslissing optimaal kan zijn. Na de oratie, die met de gebruike lijke toespraken werd besloten, re cipieerde prof. Van de Geer in de ontvangstzaal van de Academie. Werk aan bouw Nederlandse bank wordt hervat Maandag zal het werk aan de bouw van de Nederlandsche Bank in Amsterdam worden hervat. De sta king heeft vier weken geduurd. We derzijds is besloten de c.a.o. volledig toe te passen. De forensen die vol gens de nieuwe c.a.o. minder ontvin gen dan onder de oude c.a.o., kun nen op eigen verzoek ontsla? nemen. De betrokken aannemersmaatschap- py zal een aantal ontslagen arbeiders weer in dienst nemen. De overige knelpunten zullen in onderling over leg geregeld worden. Prof. dr. A. M. J. Chorus (rechts) biedt prof. dr. J. P. van de Geer zijn gelukwensen aan. (Foto LD/Hoivast) Dubbeltje6vegen (Van onze Bossche correspondent) Vroege kerkgangers zagen gister morgen de provinciale weg in Bos kant (St.-Oedenrode) over een af stand van 500 meter bezaaid met honderden dubbeltjes. Het kleingeld werd verzameld en in bewaring ge geven aan de pastoor van de Rita- parochie, die het de verliezer graag zal teruggeven. Deze heeft zich tot op heden nog niet gemeld. Zoekt U een GERO-CASSETTE van f 40.— of f 400.—. v. d. WATER, Haarlstraat 207 heeft het. De Gero-specialist. A. Mozer op 1 Mei-viering in LEIDEN Internationale solidariteit niet laten vervangen door een nationaal EGOÏSME De grote Stadsgehoorzaal was nog niet voor de helft gevuld, toen met marsmuziek van „Nieuw Leven" de Leidse 1 mei-viering gisteravond be gon. De heer W. G. den Dubbelden, voorzitter van het plaatselijke 1 Mei Comité, noemde de opkomst „niet denderend", maar het deed hem ge noegen, dat er ondanks de tv-show van Rudi Carrell belangstelling voor deze herdenkingsbijeenkomst be stond. Behalve de muziekvereniging „Nieuw Leven" verleenden aan deze avond medewerking de toneelvereni ging DOS en de zangvereniging „De Stem des Volks". De 1 mei-toespraak werd gehou den door de heer A. Mozer uit Brus sel. een van de naaste medewerkers van dr. L. Mansholt. Deze noemde de dag van 1 mei een dag van be zinning, waarop de socialistische be weging zich heeft af te vragen welke weg zij is gegaan en welke weg zij in de toekomst zal moeten gaan. De eisen van toen hadden alle betrek king op het inkomen, de werktijd, de beperking een uitroeiing van kin derarbeid en sociale maatregelen. De heer Mozer verheelde niet. dat een aanzienlijk deel van deze eisen is in gewilligd. In enkele tientallen jaren hebben wy deze maatschappij kunnen her vormen. Maar, zo vroeg hij zich af, wat hebben wij daarvoor moeten be talen? De heer Mozer formuleerde het aldus: „We zijn van een inter nationale Idee tot een nationale praktijk gekomen". Hij achtte het een beperking, dat deze internatio nale gedachte is gereduceerd tot een nationale praktijk. „De internationale solidariteitsge- dachte is een waardevolle gedachte, die men niet mag vervangen door een nationaal egoisme", aldus de heer Mozer. Hij noemde een her oriëntering op dit terrein noodzake lijk. „Van de internationale gedach te zijn we In de loop van enkele tientallen jaren tot een nationale praktjjk gekomen, nu is het onze taak om van de nationale praktijk tot de bovennationale praktijk te ko men", zo vervolgde de heer Mozer. De krasse tegenstelling, die er op het ogenblik bestaat tussen de so ciaal-economisch ontwikkelde landen en de landen, die nog in ontwikke ling zijn, moet volgens hem worden weggenomen. De moderne arbeidersbeweging mogen dan geen ketenen meer te verliezen hebben, ze heeft wel een wereld te winnen", zo besloot de heer Mozer zijn 1 mei-rede. De bijeenkomst werd onder meer bijgewoond door de (Leidse) wethou ders C. J, Piena en S. Sannes. Voor de kinderen van de PvdA-le- den was er vanmorgen, eveneens in de Stadsgehoorzaal, een filmpro gramma.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3