Invasie van buitenlanders in duin- en bollenstreek Vijftig miljoen gulden produktiewinst in bouw VERKEER ZAT MUURVAST Een nieuwe een nieuwe lente raket Politie in schiet op Lissabon betogers Koningin dankt het Nederlandse volk tmtvs Vroeg en goed begin van toeristenseizoen STAPVOETS VRIJE DAG Luidsprekende telefoon WEERBERICHT Chroesjtsjows mei-gedicht Ook in Bilbao demonstratie Dankzij clooriverkprojecten in winter Boot slaat om: 16 kinderen verdronken van Egmond (9 tic/ S Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 2 MEI 1964 So. 31291 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur; E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Een geweldige stroom vreemdelingen is gisteren over onze landsgrenzen getrokken. Een stroom, waaraan ook vandaag wel geen einde zal komen. De politie en de V.V.V.-kantoren hebben onder hoogspanning gewerkt. De duin- en bollenstreek vormt de grote trekpleister. Zelfs in Leiden zijn alle hotels en pensions vol. Van de ongeveer duizend buitenlanders moest de helft bij par ticuliere adressen worden ondergebracht. Ook in Katwijk en Noordwijk heeft het personeel van de V.V.V. handen vol werk gehad de buitenlandse gasten onderdak te verschaffen. ..Het is in het voorseizoen nog nooit zo druk geweest", zei de directeur van de V.V.V. in Katwijk, Chr. Verplancke. Het verkeer in de Randstad levert Voor de politie onoverkomelijke moeilijkheden op. Het Amsterdamse verkeer bood gisterochtend al de aanblik van een complete chaos. Het liep er in de spitsuren volledig vast. Maar noemenswaardige ongelukken leveren de fille auto's niet op. „Het verkeer zit zó muurvast, dat er eigenlijk geen ongelukken kunnen gebeuren", was het commentaar van de Amsterdamse politie. In Leiden konden de wegen het verkeer moeilijk verwerken. Op de Hoge Rijndijk en de singels schoven de rijen auto's stapvoets verder, op weg naar de bollen, naar Keuken hof en het strand. Het was overwel digend druk in de Bollenstreek. De toeristen waren voor het me rendeel Duitsers, maar ook veel Fransen, Engelsen, Zwitsers, Belgen, Scandinaviërs. Enige tienduizenden gasten zijn in Katwijk ondergebracht heel veel bij particuliere adressen. In het VW-kantoor op de boulevards werk te men tot ver na middernacht on der hoogspanning. Ook in Noordwijk heeft men niet over de belangstel ling te klagen. Alle hotels, pensions m de beschikbare particuliere adres- len zijn bezet. Het opeenvolgen van de eerste mei (een vrije dag in België, Frankrijk en West-Duitsland) en een lang weekeinde heeft deze ongekende stroom buitenlandse toeristen naar ons land gebracht. Naar schatting waren gisteren al meer dan ander half miljoen vreemdelingen op be- toek. In Den Haag hebben radio en toe?" vroegen de gasten. Iedere (regionale) televisie de hulp inge roepen van particulieren om alle gasten onderdak te verschaffen Toch hebben nog tientallen Duitsers vannacht in hun auto's moeten sla pen, omdat ze nergens anders te recht konden. Gistermiddag was ook de Haarlemse hotel- en pensionac commodatie uitgeput. In Rotterdam hetzelfde oeeld. Een clubje bridgers in een Rijs- wijks hotel had Juist de kaarten uit gedeeld, toen een groepje buiten landse toeristen onderdak vroeg. „Ik heb geen bed meer vrfjzei de hotelier. „Waar moeten we dan naar Op het Damrak te Amsterdam was het gisteren soms een com plete verkeerschaos. (Van onze Haagse correspondent) Een luidsprekende telefoon is 4 het nieuwtje dat PTT op het 4 ogenblik brengt voor zjjn tele- 4 foon-abonnees. Het is speciaal bestemd voor hen, die dagelijks een groot aantal gesprekken 4 voeren, die tijdens het telefone. ren niet belemmerd willen zijn j in hun bewegingen, die een 4 mogelijkheid wensen om anderen 4 te laten meeluisteren en voor J hen, die door een fysieke handi. cap moeilijkheden ondervinden 4 bjj het hanteren van een nor- i male telefoon. Het apparaat, op het ogen. blik nog in beperkte mate voor handen, heeft een ingebouwde luidspreker voor het weergeven J van de stem van de gespreks partner en een-ingebouwde mi crofoon voor het overbrengen 4 van de eigen stem, door een een voudige handeling kan van J luidsprekend telefoneren worden omgeschakeld op normaal tele foneren. Het toestel moet dus worden gebruikt in combinatie met een 1 gewoon telefoontoestel. De kosten van aansluiting be- J dragen f. 20 en het abonnement kost f. 12.50 per maand. ONBESTENDIG Volgens het weerbericht van het K.N.M.I. van 10 uur, behoudt het Weer dit weekeinde een onbestendig karakter. Een storing zal morgen Waarschijnlijk opnieuw regen bren- |en. 3 MEI Zon op: 5.07 uur; onder: 20.08 uur. Maan op: 1.45 uur; onder 9.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.08 en 19.40 uur, laagwater te 2.49 en 15.08 uur. (4/5 hoogwater te 8.04 en 20.38 uur, laagwater te 3.27 en 1554 uur). (Dit nummer bestaat uit fpagina's) bridger ging tenslotte met een bui tenlander naar huis. Tjjdens de één-meiparade heeft de Sowjet-Unie gisteren nieuwe raket ten getoond. Volgens Tass kan één ervan onder water worden afgescho ten. Zij zou een krachtige kernlading over grote afstand kunnen vervoe ren. De parade duurde veertig mi nuten. In zijn traditionele rede zei de minister van Defensie, maarschalk Rodin Malinowski, dat de Sowjet- Unie dit jaar de militaire uitgaven heeft verminderd uit zorg voor het welzijn van het volk en niet wegens economische moeilijkheden. Aan een lunch voor de buitenland se gasten zei premier Chroesjtjow, dat de Amerikaanse dreigementen aan het adres van Cuba en de her haalde schending van het Cubaan se luchtruim voor verkenningsvluch ten „rampzalige gevolgen", kan heb ben. Sommige landen schijnen te me nen, dat zij het met de soevereini teit van kleine staten niet zo nauw behoeven te nemen, aldus de Rus sische premier, maar de Sowjet-Unie aanvaardt dat niet. Zij zal de lan den, die zulk een taktiek voeren, .actief bestrijden". Peking Elektriciteits- storing gevolg van graafwerk Op schriftelijke vragen, die het lid van de Tweede Kamer, de heer Schmelzer, heeft gesteld over de elek triciteitsstoringen, die woensdag tij dens de tv-uitzending van de huwe lijkssluiting van Prinses Irene zowel in Baarn als in Diepenheim optra den, heeft de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, nog dezelfde dag geantwoord. De bewindsman heeft, zodra de sto ringen hem bekend waren geworden, contact opgenomen met de commis sarissen der Koningin in de prov. Overijssel en Utrecht. Het voorlopig onderzoek, door deze commissarissen ingesteld bij de leiding van de be trokken elektriciteitsbedrijven toonde aan dat van een zeer toevallige sa menloop van omstandigheden sprake was. Beide storingen waren het toe vallige, maar veel voorkomende gevol van het uitvoeren van graafwerk zaamheden, zo zegt minister Toxo peus in zijn aantwoord. De presidente van de wereld moederbewegingmevrouw I. Mangauxheeft gisteren in het Amsterdamse R.A.l.-gebouw de huishoudbeurs geopend door 'n enorme moederdag-taart te ont hullen. In Lissabon en Bilboa zijn gisteren grootscheepse betogingen gehouden tegen de dictatuur van resp. Sala- zar en Franco. In de Portugese hoofdstad greep de politie naar de vuurwapens om enkele duizenden demonstranten in het centrum uit een te drijven. Eén burger werd gedood en twee gewond. Verschei dene betogers werden gearresteerd. Tijdens de betoging in het cen trum van Lissabon kwam het ver- keer volkomen stil te liggen. De demonstranten eisten „amnestie" en „vrijheid". Toen het tot een botsing met de politie kwam, wer den schoten gelost. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft echter geen politieman zjjn revol ver aangeraaktVoordien had den de betogers ruiten ingegooid bij het ministerie van Voorlich ting. Ook in de Spaanse stad Bilboa kwam het tot een botsing tussen betogers en politie. Tweeduizend demonstranten riepen daar om „vrijheid" en „wij willen vrije vak bonden". Er werden zeventien Spanjaarden gearresteerd. Koningin Juliana heeft gisteravond om acht uur voor radio en tv (zonder beeld) een dankwoord uitgesproken voor de uitingen van medeleven, die zij heeft ontvangen rondom de verloving en het huwelijk van haar dochter Irene en bij haar verjaardag, dia zoals zij zei, „direct op deze veel bewogen periode volgde". De tekst van de toespraak van de Koningin luidt als volgt: „Het is onmogelijk om afzonderlijk te antwoorden op alle schriftelijke en andere uitingen x~an medeleven ontvangen rondom de verloving en huwelijk van onze dochter Irene, en bij mijn verjaardagdie direct op deze veel bewogen periode volgde. Deze uitingen brachten een innig medegevoel aan ons over van een zo diepe en zo verwarmende har telijkheid en dikwijls met grote fijngevoeligheid en begrip onder woorden gebracht. Als ik, mede na mens mijn man en kinderen, U daarvoor dank zeg, dan doe ik dat in het vólle besef, dat U ons hier mede door deze moeilijke en treu rige periode hebt heengedragen. En daarbij denk ik ook aan al diege nen, die in hun gedachten met ons hebben meegeleefd wij hebben dit gevoeld. Peking vierde gisterenmorgen de eerste mei in een, naar buitenlandre waarnemers opmerkten, sfeer van „in grote mate georganiseerde spon taniteit". Officiële kringen deelden mee, dat meer dan drie miljoen mensen aan de feestelijkheden in parken en sportstadions of gewoon op straat deelnamen. Evenals de vfjf voorgaande jaren werd er geen mas saparade als in Moskou gehouden. Wel verzamelden zich tegen het eind van de ochtend groepjes mensen met vlaggen op het grote vredesplein in de Chinese hoofdstad. In de parken van Peking werden revolutionaire liederen gezongen en moderne toneelstukken met een so cialistische inslag" opgevoerd. In te genstelling tot vorig jaar werd aan het traditionele, kleurrijke ver maak, niet veel aandacht besteed. In de parken sloegen regerings- en partijleiders de feestelijkheden gade. O.-Berlijn De drie geallieerde bevelhebbers ln Berlijn hebben gisteren geprotes- (Van onze Haagse correspondent) Op 50 miljoen gulden netto produktiewinst wordt het resultaat geraamd van de doorwerk-acties van de Nederlandse aannemers tijdens de afgelopen winter. De verletbestrijdingsregeling heeft de verwachtingen overtroffen, vooral omdat de regeling niet meer dan een experiment was en omdat zij laat werd bekend gemaakt. Desondanks is er op 241 woningprojecten en 293 andere bouw werken doorgewerkt. Daarbij waren 17000 werknemers betrok ken. die anders wegens het slechte weer het werk zouden hebben moeten neerleggen. Dit aantal is ongeveer één achtste van het totaal, dat op nieuwbouwprojecten werkzaam is. miljoen, maar dit bleek te weinig omdat de verwachtingen werden over-troffen. De rijksoverheid stelde voor dit doel 7 miljoen beschikbaar. De risi cofondsen droegen ,6 miljoen bfj. Ervaringen De afgelopen winter zyn op tech nisch terrein belangrijke ervaringen opgedaan. De stichting legt de erva ringen neer in rapporten, die voor het volgend winterseizoen zullen wor den gepubliceerd. Voorts is er een in- De Stichting Verletbestrjjding Bouw nijverheid verwacht dat er 9 miljoen zal worden uitgekeerd aan aanne mers als bijdrage in de extra-kosten, die zij hebben moeten maken. Aan vankelijk was gerekend op ruim 5 teerd tegen de militaire parade die 's morgens ter gelegenheid van de 1 meiviering in Oost-Berlijn werd gehouden. In een gezamenlijke ver klaring zeggen zij dat deze „militaire demonstratie met veel vertoon" een schending van de status van Berlijn vormde. Djakarta Een 1-mei-bijeenkomst in Djakar ta, waar ongeveer twaalfduizend mensen een toespraak van president Soekarno beluisterden, is gisteren be sloten met het zingen van de Inter nationale, het socialistische strijd lied dat voordien door het leger was verboden. Soekarno zei, dat de politie dege nen zou arresteren die de letters „kom", verwijderde uit de op muren en schuttingen in Djakarta aange brachte leuze „Nasakom", een sa menvoeging van de namen van de nationalistische religieuze en com munistische regeringspartijen. In de afgelopen weken werd de afkorting van de communisten, „kom", door onbekenden uitgewist. Soekarno zei viorts dat hjj zondag aan de „21 miljoen vrijwilligers" in Indonesië „een actiebevel" zal geven om Maleisië „te vernietigen". Integratie van negers en blanken Tfjdens de algemene vergadering van de Methodistische Kerk in de V.S., die bijna tien miljoen leden teil, in Pittsburgh is een voorstel aangenomen, dat een belangrijke stap betekent naar integratie van neger- en blanke methodisten. On danks oppositie van de afgevaardig den van de zuidelijke staten werd besloten het centrale werkgebied van negers, met ongeveer 375.000 leden, op t heffen en een algemeen lid maatschap in te voeren. De V.S zullen door de methodis ten in vijt werkgebieden worden ver deeld die zijn afgebakend door aard rijkskundige grenzen. Opgeroepen wordt tot het samengaan van onder afdelingen voor blanken en negers op vrijwillige basis. structieboekje in voorbereiding, dat een samenvattend beeld zal geven van de voorzieningen tijdens de bouw en bij de voorbereiding van de bouw. Bovendien is er de afgelopen winter een film gemaakt, die gisteren voor het eerst werd vertoond in het bouw centrum in Rotterdam. De stichting verletbestrijding zal in augustus de regeling voor de aan staande winter bekend maken. Het bestuur beraadt zich nu over het sys teem en de hoogte van de uitkerin gen, de financiering van de regeling en eventuele aanpassingen van het reglement. Zestien jongens tussen zeven en achttien jaar en een geestelijke zijn verdronken, toen gisteren een motor sloep voor de kust van Sicilië om sloeg. Veertien kinderen konden worden gered. Alle slachtoffers waren Sicilianen. Het ongeluk gebeurde ongeveer 200 meter uit de kust, ter hoogte van Marsala, aan de westpunt van Sici lië. Toen de boot tegen een rots stootte, ontstond een paniek aan boord, waardoor het vaartuig om sloeg. In etalage nr. 8 van juwelier Siebel, Lange Poten 11 Den Haag, etaleren wij Mikimoto paarlencolliers: the-King-of- pearla. Glanzende diepzee schoonheid, exclusief bij juwe lier Siebel. Nationale omvang Natuurlijk hadden wij, als familie, eikaars onderlinge steun, en zonder deze hadden wij het elk afzonderlijk misschien niet kunnen doorstaan. Maar de moeilijkheden kregen een nationale omvang, en het feit, dat zij door U mee gedragen werden, maakte ons onuitsprekelijk dank baar. Men veronderstelt soms, dat de eisen en de plichten van mijn ambt en die van mijn moederschap met elkaar in conflict zijn gekomen. Wat daar ook van zij, toch heeft mij dit niet in tweestrijd gebracht om dat wij, als familie, dezelfde maat staven aanleggen als ieder ander goed Nederlands gezin. Wij danken U ook voor uw liefde voor onze dochter Irene, van wie wij zoveel houden. Juist moeilijk heden doen immers beseffen, hoe zeer men op iemand gesteld is, en wij wetendat U met ons hoopt, dat zij het ware geluk vindt. Loutering Er zijn in ons vólk oude tegen stellingen weer verlevendigd en toch geloof ik, dat deze pijnlijke ervaringen een louterringskuur zul len blijken te zijn, die onze saam horigheid uiteindelijk zuiverder, en ons wederrespect echter zullen maken. Hoe onvolmaakt wij ook allen zijn, wij mogen ons toch allen Gods kin deren weten, en dat is de onver* brekélijke band onder de mensen. Als ons hart voor elkaar openstaat is alles goed. En uw hart is bij ons zoals ook het onze bij U is en daarvoor zijn wij U heel dank baar". Uitgesproken het beste classic MANTELS MANTELKOSTUUMS BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 LEIDEN ALPHEN ült het Leidsch Dagblad vani] 20 April 1864: Te Parijs verhaalt men, dat niet minder dan 267.000 Engelsche dames aan Gari baldi geschreven hebben om eenen haarlok van hem te bekomen. Dit is mede de oor zaak geweest van zijn ver haast vertrek. Heden Vrijdagmorgen ten 10 uur is de batterij veldar tillerie uit de residentie naar Leiden gemarcheerd en tegen de middag binnen de poorten te Leiden ingehaald.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1