MET 20 TON AFBRAAKHOUT NAAR DE FRANSE RIVIERA Kom er ACHT-er Onmogelijk contract WONDERLIJK AVONTUUR IN ASPREMONT Eigen luiis bouwen in woestijn van schoonheid^•ö;acw«MiaHorna Kom er ACHT-er Onze bridgerubriek Zaterdag 2 mei 1964 Pagina 4 Deze foto werd kort voor het vertrek naar Aspremont in de 2de Helmerstraat in Amsterdam J// zit tussen de twee avontuurlijke „20 ton afbraakhout laden. In de 2de Helmerstraat 8 In Amsterdam- echtparen (links Sjoerd de Jong West bij Frans Johfra het nodige huisraad en boedel ophalen. 1500 km en rechts Frans Johfra) en ryden naar het dorpje Aspremont 15 km van Nice aan de Franse neemt een bedreiging met een Rlvièra". der kapmessenwaarmede de Ziehier „in een notedop" de niet-alledaagse opdracht, die een Amster- Eranse wildernis ontgonnen dams expediteur dezer dagen uitvoerde. En dit betekende tevens het be- moet wordennogal luchthartig gin van een wonderlijk avontuur, waarin twee echtparen de hoofdrollen °P- Sjoerd bewijst op zijn beurt, spelen. dat hij onder alle omstandighe- „We gaan naar een woestijn van schoonheid, waar we met grote kap- den graag de gitaar ter hand messen eerst het Bois de Donaréo moeten ontginnen alvorens we met ons neemt en gaat neuriën of zingen. vieren aan de houten bungalow kunnen gaan bouwen. We hebben prima (Mits hij maar niet ,,op con- balken en planken voldoende om een groot ding neer te zetten, tract" hoeft te werken). Onderwijl leven we in een tent", aldus de Nederlandse (in Rotterdam geboren en vorig jaar nog in Den Haag woonachtige surrealistische schil der Frans Johfra), die als schepper van visionaire zielelandschappen te boek staat en wiens werk in Amerika meer bekendheid geniet dan by ons. Zijn vriend, de vagebondzanger Sjoerd de Jong (van huisuit ook kunstschilder), die als Serge Sin ger in Parijs een ster werd en vele grammofoonplaten maakto, is de eigenlijke wegbereider van het zijn broekzak kent en daar als zijn broevzak kent en daar als „monsieur Serge" tot de toonaan gevende figuren van het 700 zielen tellende dorp gerekend wordt. Dit neemt niet weg, dat Sjoerd na het voltooien van het huis voor zijn vriend Frans weer met zyn vrouw zal terugkeren naar Amsterdam en dan zyn intrek gaat nemen hoe zou het anders kunnen? in het genoemde huis in de 2de Helmer straat. VERKEERSREGELS IN FRANKRIJK Even voorstellen Laten we ter verduidelijking van ons verhaal de lezer even de figuur van de levenskunstenaar en filo soof Sjoerd de Jong voor ogen stel len. Jarenlang zwierf hij met zijn gitaar en een rugzak (hoofdzakelijk gevuld met geestelijk voedsel, nl. boeken van Nietzsche, Bergson, enz.) kriskras door de lage landen en Frankrijk. Totdat hy ontdekt werd, hoewel hijin het ge heel niet ontdekt wilden worden. We doelen er niet op, dat hy wegens landlopery door de politie achter slot en grendel gezet werd (hoewel dit ook gebeurd is), maar willen het curieuze feit naar voren brengen, dat een invloedryk man hem ineens op de planken van het fameuze Paryse cabaret Moulin Rouge wist te plaatsen. 1. rechtse piraat draagt oorring; 2. balk van het middelste zeil lan ger; 3. loop revolver linkse piraat; 4. schip minder diep in het water; 5. man weg by pa try spoort; 6. broek man boven; 7. kanten lubben man op plank weg; 8. piratenvlag hangt anders. Is het niet genoeg? En zo verscheen de gebaarde Sjoerd in „kotspak" met gitaar en fraaie basstem in de schijnwerpers even onverschillig als waar dan ook. Toen het publiek na drie liedjes riep: „Meer", antwoordde hy (alsof hy op z'n woonboot in de Seine temidden van zijn vrien den zat)„Is het niet genoeg? Ik kan niet meer zingen in het Frans". Een dergelyke vergaande min achting voor het publiek had men zelfs in Parijs nog nooit meege maakt. Gevolg: er werd een nieuwe ster geboren. Serge Singer was met één slag beroemd. Hy moest voor de Franse tv verschynen en weldra zag men overal in de muziekhandels enor me affiches met zijn portret. „Ser ge Singer chante". Zyn dik geho- noteerde contract met de Moulin Rouge wilde maar geen einde ne men. Maar hy ging zichtbaar ly- den onder de lasten van de roem en was op een bepaalde dag spoor loos uit Parijs verdwenen. Ergens in een dorpje ver in het zuiden als een adelaarsnest op een berg van 500 m hoogte waar iets van de adem der Middeleeuwen (te midden van een imposante natuur met oiyfgaarden, wilde rozen en een alpenketting aan de horizon) was blyven hangen, vond hy rust. Dat dorpje was Aspremont. Hier ontwaakte zyn andere ik en ging hy zich ontplooien als architect - metselaar - grondspeculant - tuin man, waarby hy de hele dag het hoogste lid zong. („Ik ben dol op zingen, maar niet op contract".) Zeven jaar lang wist geen mens, waar hy gebleven was. Maar in die tyd restaureerde hy samen met nieuw gewonnen vrienden de ruïne van een oude, op een heuvel gele gen boerdery tot een unieke bui tenplaats, waarin thans een gra fisch centrum gevestigd is. Met een dynamietpatroon boorde hy water aan, kocht links en rechts de (goedkope) grond, zorgde voor nieuwe wegen en sprak met de in middels tot vriend geworden bur gemeester („man, een prachtke rel") af, dat eventuele „kolonisten" plasticbuizen voor watertoevoer zouden krygen. „Ik vind bouwen heerlyk. Ik bouw schots en scheef, want je moet met de nodige fanta sie werken. Maar ik weet alles van beton storten, zagen, metselen noem maar op het eindresul taat is al tyd solide en praktisch Hangende slaapkamer „Ik ben in Aspremont geweest en heb daar in het grafisch cen trum een door hem gemaakte han gende slaapkamer gezien. Gewoon een juweel," aldus Johfra, die ver volgde: „Het spreekt vanzelf, dat we zonder Sjoerd ons huis ginds nooit voor elkaar kregen. Hy zal ons ook helpen by het aanleggen van een grote tuin. Myn vrouw neemt een enorme collectie Hol landse bloem- en groentezaden mee Inmiddels weten de avonturiers geheel wat hen te wachten staat. Ze hebben grote kapmessen ge kocht, die men (volgens het advies van een oud-Kongoman) „los op eigen gewicht in de hand moet la ten slingeren", terwyl met een bul- dozer een weg van 300 m naar het dorp gebaand moet worden. „Voor plat branden voelen we niets we kappen zomin moge- lyk om de prachtige vegetatie te sparen. En bovendien moeten we de hagedissen niet verjagen ook al met het oog op onze Am sterdamse poes, die daar misschien interesse voor heeft Maar het hoeft hier aan niets te ontbreken. In de kleine dorpswin kels is van alles te koop (ook fles- sengas en petroleum) en tenslotte kan men in de eigen combi-eend in een klein half uur de veelbezon- gen Franse kust bereiken. Het le ven in dit paradyslyke landschap, dat ook gestoffeerd is met vrucht bomen en koeien, kan een waar sprookje worden, mits Johfra hier kan werken en via de bekende Amsterdamse kunsthandel Mokum, die zyn doeken naar het buiten land verkoopt, het nodige geld bin nen krygt. Maar dat zal wel luk ken, omdat zyn gehele oeuvre naar alle windrichtingen aan kunstmin naars verkocht is. (En dit bestaat volgens ruwe schatting aan de hand van fotoboeken, die hy ons toonde, ongeveer uit 3 300 doe ken.) Men heeft hem wel eens de schilder van het onderbewuste ge noemd, die met symbolen en gro teske Jeroen Boschachtige verbeel dingen bepaalde gevoelens en ziels toestanden vorm weet te geven. (In zyn doek „Fatum" laat hy uit een slymerige weefselmassa een reusachtig oog staren naar enkele kogelvormige cellen, waarin nieti ge mensjes gevangen zyn. Op an dere werken vindt men boosaardige kobolden en vreemd gestyleerde vormen, maar steeds herkent de beschouwer er een bepaalde droom in, een angstgevoel of een persoon- lyk doorleefde innerlyke onzeker heid.) „Ik heb voor myn werk een sterk contact met de natuur no dig", aldus Johfra, „en dat ga ik daar vinden. Aspremont is van ori gine een oud-Italiaans dorpje en ik kom in een waarlyk by bels landschap, waar alles woest en on gedwongen is. In cms blikveld heb ben we in het dal ook het stroom gebied van de rivier de Var, die uit de Alpen komt Alles mag Men heeft ginds niets te maken met bouwpolitie of gemeenteveror deningen. By het bouwen zullen de twee vrienden, die door hun baarden wel eens voor „broers" versleten worden, zich laten inspi reren door het meegenomen boek over het werk van de Spaanse sur realistische bouwmeester Antonio Gaudi Cornet. „Je kunt daar iets levends en oorspronkelyks neerzetten. Als je een paar raamkozynen vindt van een oude kerk of andere dingen, die een geheel eigen cachet geven, mag je je verbeelding de vrye loop laten. Ik vind het vreselyk, dat dit in Nederland niet mag nagenoeg in geen enkel opzicht". Sjoerd onderstreepte aan het slot van ons gesprek, dat het zyn bedoeling is om meer Nederlandse artiesten naar Aspremont te halen, opdat daar een eigen kunstenaars centrum kan ontstaan. Een andere vriend van hem, de Amsterdamse kunstschilder (en handelaar in oude prenten) Anton van Gulik, heeft ook reeds een lap grond van hem gekocht met het verzoek hier op een „zomerverblyf" te bouwen. En dan, is er in principe nog een gegadigde, die echter eerst tydens een vakantie de kat uit de boom wil kyken: de actrice Mia Horna, een tante van Johfra, die we by ons bezoek in het gezelschap aan troffen. Ze komt van het Nieuwe Rotterdamse Toneel en werkt thans „free lance". „Ik heb zoveel gehoord van Aspremont, dat ik er misschien ook heen ga. Het lykt me fantastisch, maar ik weet nog niet, of ik myn toneel zal kunnen missen", aldus zei ze ons. JAAP STIGTER ZO KOMEN Wü AAN REGEN Schema van regenvorming bij hel opschuiven \«n v^rme luchl over koude lucht MOTREGEN mol regen ontstaat.'--: i: omdat de wolken be- neden het ijskiem niveau liggen-Viv'.. Reikt het wolkendek hoger dan'ontstaan grote regendruppels SNELVERKEER HEEFT GEENVOORRANG BOVEN HET LANGZAME VERKEER VERBODEN TE PARKEREN J parkeerverboden worden aan- I gegeven door borden evenols in I Nederland .doch ook door rood - I witgeschilderde trottoirband of I door rode tegels in het trottoir. I Verboden te parkeren:voor I een ziekenhuis.politiebureau I of postkantoor. I Men maakt geen verschil I tussen parkeren en stilstaan Kunt U de acht afwykingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Byvoegsel. Bridgevraag dezer week: West gever, niemand kwets baar. Zuid heeft: Sch. Ha. H 10 7 5 2 Ru. A B 6 KI. H 9 7 4 2 West een Sansatout (12/14 punten) noord twee schoppen oost past wat nvoet zuid doen?? Een correspondent uit Gro ningen zond mij een bijzonder aardig spel, dat onlangs voor kwam in een wedstrijd tussen de EGBC (Groningen) en Stu diecentrum 2 (Den Haag). Bij het aanschouwen der gebeurte nissen kan men zich erover ver bazen hoe onmogelijke con tracten soms toch nog mogelijk worden. Sch. V 8 7 Ha. H 9 7 Ru. A 10 8 3 KI. A 9 2 Sch. H 6 4 2 Sch. 9 3 Ha. V B 10 8 3 N Ha A 6 4 Ru. V 5 O M Ru. g 7 6 4 2 KI. V B z KI. 8 7 4 Sch. A B 10 5 Ha. 5 2 5 Ru. H B KI. H 10 6 5 3 Oost gever, niemand kwetsbaar. Oost paste zuid een klaveren west een harten noord twee rui ten oost twee harten zuid twee schoppen o.w. pasten verder noord drie harten zuid vier kla veren noord vier schoppen einde. Zuid heeft niet kinderachtig ge boden; volgens gangbare opvattin gen moet hy in de tweede biedronde passen. Naar zijn smaak moet noord dan het twee-hartebod doubleren en verder dan zes slagen komen o.w. niet (+300 voor n.z.). Bij het spelen maakte zuid echter waar, dat overbieden niet altijd slecht is tenminste als men een gunstige verdeling vindt en de tegenparty nog wat in de kosten wil bijdragen. Harten O.w. begonnen met het maken van twee slagen in harten, de derde harten troefde zuid in met schop pen vyf. Zuid speelde toen schop penboer na, wat zéér goed gespeeld was; toen west de slag weigerde volgde schoppen tien. Zuid hoopte natuurlijk op een 3 3 verdeling in schoppen en als de schoppenheer nu wordt genomen kunnen o.w. nog geen harten spelen, daar noord kan aftroeven! By die tweede schoppenslag, gebeurde iets ongeloofwaardigs: west liet ook die slag lopen. Had hy met schoppenheer genomen en de schoppen doorgespeeld, dan hadden n.z. «althans wat dit spel betreft) wel naar Den Haag kunnen terug keren. Wat west veronderstelde bij het weigeren van die tweede slag is niet duidelyk. Oost kon moeilyk schoppenaas hebben (dan zou zuid op acht punten geopend en verder geboden hebben!) en enig ander voordeel was er evenmin te zien. Weer werd hier bewezen, dat wan neer een spel afwykt van het alle daags patraan, sommige spelers moeite hebben om de niet-alledaag se oplossing te vinden. Nadat zuid dus schoppenboer en tien had gemaakt, gaf hy de tegen partij geen kans meer. Klaveren werd gespeeld naar de aas, toen daarna op klaveren negen by oost klein verscheen moest west wel vrouw-boer sec gehad hebben (met klaveren V 8 7 4 had oost de negen gedekt) en zuid deed met klaveren heer wests andere honneur tuime. len. De klaverenkleur werd nu af gespeeld, west kon introeven met schoppen zes, maar kreeg verder geen enkele slag. Hy speelde har ten na, noord troefde met schop penvrouw, zuid kwam aan slag met ruitenheer, waarna schoppenaas eindelijk schoppenheer kon inreke nen. Mirakels De inzender vraagt nu, of er een beter speelplan voor zuid had be staan. Neen theoretisch kan zuid het spel slechts winnen door een opeenvolging van mirakels: schop penheer derde en géén verliesslag in klaveren. Rest nog de vraag, in hoeverre noord lauweren had kun nen oogsten bij een contract van drie Sans. Als oost met harten be gint (de 4) mag noord niet meer van slag vóór hy negen slagen heeft. N.z. kunnen dan eerst hun geluk beproeven met klaverenaas en heer wat al voldoende is. U behoeft echter niet afgunstig op deze Haagse manche te zijn: bestu dering van dit spel zal ook Studie centrum uitwijzen, dat dergelyke contracten in tenminste 7 van de 10 gevallen down gaan. Niettemin ver dient zuid een compliment voor de wijze waarop hy west tot zulk een onwaarschijnlyke fout verleidde. H. W. FILARSKI. Antwoord op bridgevraag: De situatie kwam voor in de wedstryd Bridgekring (Rot terdam)Buitenhof (Den Haag,, meesterklasse. Een probleem als dit ontstaat vaak, als de tegenparty van de zwakke Sans-opening ge bruik maakt. Moet zuid bie den?? Als noord alleen maar lange goede schoppens heeft, kan elk hoger bod verkeerd zijn, maar als noord heeft wat hij in werkelykheid had, kan passen de manche mis sen. Noord had: Sch. B 10 9 6 3 2 Ha. A 9 4 3 Ru. 10 8 2 KI. A Natuuriyk was vier harten gemakkelyk te winnen, maar zuid paste op twee schoppen (drie gemaakt). Hoewel zuid nog wel iets had kunnen bie den (drie harten of drie kla veren), toont dit probleem ook aan dat noord met zyn twee-schoppenbod niet de beste kans heeft genomen. Had noord gepast (evenals oost zou doen dan had zuid met twee harten in de bie ding kunnen komen en was de manche bereikt. Sommige paren spelen ook de nuttige conventie, dat een bod van twee klaveren na een zwakke Sans der tegenparty, een spel aangeeft dat in beide hoge kleuren gespeeld kan worden doch dat niet zo sterk is. De conventie is goed, maar komt weinig voor en dreigt dus vergeten te worden; in dit geval zou zij voor n.z. ideaal zyn geweest. Zónder de conventie had noord m.i. veel beter eerst kunnen pas sen. Mijn waardering voor zuid: drie harten 10, drie klaveren 9, pas 6. Ook twee Sansatout als bod in de „kleur" der tegenpartij is een redelijke conventionele mo. gelijkheid hier echter ge- vaarlyk bij gebrek aan schop penkracht.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 12