Met het aantal organisatoren neemt verwarring in Rome toe PULL-POLO KREYMBORG Strenge straffen in „tweelingzaak" Nederlandse journalisten niet meer in tel bij Spanjaarden Veel variatie bij uitvoering Leidsch Muzieklyceum Collecte voor de militaire fondsen Steeds meer tegenstrijdige bevelen en informaties nü 3«75 Oldenzaalse wethouders blijven toeh Jeugd musiceert en danst In Leiden en omgeving DE A.S. DODENHERDENKING Alcohol hij snelverkeer DpgM-ieht 1 maart 1860 Dinsdag 28 april 1964 Vijfde blad no. 31248 (Van onze speciale verslaggever) ROME Meer dan 100 journalisten en fotografen uit alle de len van de wereld zullen met de organisatoren van Irenes brui loft blij zijn. wanneer het eenmaal woensdagavond is. De ver warring groeit hier nog met het uur. Steeds meer Spanjaarden dui ken op. die beweren een noodzakelijke rol bij de voorbereiding van het feest te spelen. Koortsachtig wordt de laatste hand gelegd aan de verschillende ceremonies bij het huwelijk van onze Prinses. Een week geleden verschenen de eerste figuren die zeiden als secreta ris van de Carlistenbeweging van de familie Van Bourbon-Parma op te treden. Hun aantal is voortdurend groter geworden en daarbij ook het aantal tegenstrijdige bevelen en in formaties. De vaste correspondenten in Rome zeiden nooit eerder een dergelijke chaotische toestand te hebben meegemaakt. De persconfe rentie, die gistermiddag door de heer Parilla, secretaris van prins Xavier, werd gegeven was uiterst verward en draaierig. Iedereen zou zich voor een dergelijke gang van zaken al gege neerd hebben. De wetenschap, dat het hier om het huwelijk van een prinses van Oranje gaat maakte het ;eheel voor ons beschamend en ver- ijjsterend. Het lag voor de hand, dat aan de rerlangens van de buitenlandse pers door deze ongeschoolden niet voldaan zou kunnen worden. Blijkbaar is ook pas maandag definitief besloten, wat er nu precies gaat gebeuren. Eerst was er sprake van, dat slechts twee fotografen tijdens de plechtig heid tot de kerk toegelaten zouden worden. Vele persmensen namen als vaststaand aan, dat een groot Frans weekblad geld en maatschappelijke invloed had aangewend om deze unieke positie te verwerven. Nadien evenwel zijn de plannen voortdurend veranderd. De Italiaanse televisie zal dus voor de Nederlandse kijkers een rechtstreekse uitzending verzorgen. Maar vertegenwoordigers van de grote Amerikaanse televisiemaat schappijen namen daar geen genoe gen mee. De ruzie zal op dit moment nog wel voortduren. Experts De organisatie van de huwelijks plechtigheid in de Santa Maria Mag- open weave In vrolijke, kleurige streepdessins leeftijd 5 jaar kleine stijging per maat Alleen geldig 29 april Stille Rijn, t.o. Hartebrugtkerk giore is in handen van experts van het Vaticaan en de politie, die al vaker met dit bijltje hebben gehakt. Dat zal straks dus wel allemaal klop pen. Maar de verzorging van de pu bliciteit en van de persoonlijke ont vangsten blijven een stuntelig gedoe. Het is pijnlijk te ervaren, dat ons land vertegenwoordigd door een uitzonderlijk grote groep journalisten en verslaggevers voor de Span jaarden niet meer schijnt te bestaan. Zij waren aanvankelijk bepaald grof tegenover de Nederlandse pers. De heer Parilla, die met fanatieke ge baren, ongewenste vragen tijdens zijn persconferenties afkapt of met niets zeggende antwoorden de zaken om zeilt, maakt© zich de eerste dagen boos op iedereen, die iets met Neder land te maken had. Later heeft de Franse perschef de Spanjaarden het advies gegeven de politiek er verder maar buiten te laten. Het parool is nu duidelijk: „rode baretten weg". Onder de Spanjaarden hier heerst een soort samenzweerdersstemming, die voor Nederlanders moeilijk te vat ten is. Iedereen ontkent Carlist te zijn, zelfs de chef van de beweging, de roodaangelopen markies José Maria de Valiente wil niet weten, wie hij is. Maar er zijn aanwijzingen, dat hij achter de schermen zich wel de gelijk flink als Carlist roert. Tot verbazing van bijna iedereen bijv. is het aantal getuigen bij de bruiloft gisteren plotseling van 4 tot 6 uit gebreid. Een kleine paleisrevolutie onder de Carlisten wordt voor deze ingreep verantwoordelijk gesteld. De Spanjaarden blijven officieel ontkennen, dat er Carlisten naar Rome komen, beducht voor een rel, die hun zaak zou kunnen schaden. Zij schijnen op dit moment niet meer te willen weten, wat Carlisten zijn. Er komen Spanjaarden, zeggen zij, mensen die gewoon sympathie heb ben voor prins Hugo. Statig hotel Geheel in tegenstelling met de rommelige steer in ae hoteis van het legertje organisatoren, gaat het toe in het statige, niet door sensatie ge schrokken Grand Hotel. De voordeur krijgt een verfje, daar blijft het bij. Gisteren werden in de oalzaal ae voorbereidingen voor een ander Romeins societyfeest getroffen. Pas vanmiddag zouden er de Nederlandse tulpen tin de Spaanse kleuren rood en geel) aankomen, die het feest vanavond zullen opsieren. De eerste verdieping van de voorzijde is al geheel gereserveerd voor de familie en vrienden van het bruidspaar. In de kamer, waar prinses Irene van nacht zal slapen, spraken we met Hugo's zuster Marie Therèse. een charmant en minzaam meisje, dat men wat het uiterlijk betreft toch zeker geen adellijke allure mag ont zeggen. Voordat een hotelfunctiona ris ons van dit verboden terrein kon wegwerken kregen wij van de prin ses te horen, dat prinses Irene de drie aangrenzende kamers tot haar beschikking zou hebben, terwijl Prins Hugo het een verdieping lager en in de tegenovergestelde hoek van het hotel met één vertrek zal moe ten stellen. De zuster van de prins die dus de zaken in het Grand Hotel regelt, heeft in de suite van prinses Irene alle kostbare stukken bijeen laten brengen, waarover het hotel beschikt. Daar komt nog bij dat slechts weinigen het drie meter brede bed in deze kamer no. 33 mogen besla pen. Kardinaal Spelman heeft er voor prinses Irene de eer genoten, maar prinses Gracia moest met een etage lager genoegen nemen. Het bruidsboeket van Irene zal uit witte rozen en lelietjes van dalen bestaan. Bij de twee pages is nog een bruidsmeisje toegevoegd. De rol, die voor prinses Margriet was weggelegd zal nu worden ver vuld door de Belgische prinses Diana de Merode. In de kerk Ongeveer 200 Nederlanders zullen morgenochtend in de Santa Maria Maggiore aanwezig zijn. Een half uur voordat de stoet van 7 auto's van het Grand Hotel vertrekt zullen zij met de andere genodigden in de kerk worden opgesloten. Vanaf half elf namelijk mogen er geen bezoe kers meer in of uit. In deze enorme kerk is voor deze Nederlanders veelal kloosterlingen, die in Rome verblijven voldoende ruimte, maar de toegangsbewijzen moesten vannacht nog door jonge Carlisten in de hotelkamers worden uitge schreven. Terwille van onze buiten landse betrekkingen hebben wij toen, samen met een Amsterdamse collega, vanmorgen geassisteerd bij het opstellen van de Nederlandse tekst, die onze landgenoten uitno digden voor de receptie morgen middag. De Romeinse bladen smalen wat over al deze besognes van het elfde uur, miaar de Romeinen zijn vol be langstelling voor het huwelijk van de prinses met het harde hoofd en het gouden hart". Het is hier voor onze begrippen zomer. Over dag schijnt de zon en 's nachts de bijna volle maan uit een wolken loze hemel. Aan het weer zal het morgen wel niet liggen, ook al ls het niet direct, een oranje zonnetje wat hier schijnt. Wedstrijd Zilveren Molen afgelast In verband met de slechte weers gesteldheid zal hedenavond de voet balwedstrijd Rynsburgse Boys-Zwart Wit '28 niet doorgaan. Het Zil veren Molentoernooi zal dinsdag 5 mei met deze wedstrijd worden voortgezet. De drie Oldenzaalse wethouders die vorige week maandag in een brief aan de raadsleden bekendmaakten, dat zij het bijltje erbij neerlegden, zijn op hun ontslagneming terugge komen. De voorzitter, burgemeester mr. J. de Vries, deelde dit gister avond mee aan de Oldenzaalse raad. die door deze mededeling kennelijk niet werd verrast. De raad wenste geen stemming en daarmee is de oude situatie hersteld. Uit een door de voorzitter voorgele zen verklaring blijkt, dat er maan dagmiddag tussen het college van B. en W. en de fractievoorzitters be raad is geweest, waarbij vast kwam te staan dat de fractievoorzitters vol ledig vertrouwen stellen in 't college van B. en W. en dat men algemeen de gang van zaken betreurt. De gezagscrisis, ontstaan na een heftige aanval van de fractieleider van de K.V.P. op het gehele college, een aanval die blijkens hun zwijgend instemmen door alle raadsleden werd gesteund, is dus ten einde. Zuid-Rhodesië en <le Ver. Naties De speciale commissie van de V.N. voor dekolonisatie heeft gisteren met 19 stemmen tegen nul bij drie ont houdingen (Australië, de Ver. Staten en Italië) een resolutie goedgekeurd, waarin de regering van Engeland wordt verzocht de nodige maatrege len te nemen voor onmiddellijke be vrijding van de Zuidrhodesische na tionalistische leider Josja N'Komo en „van andere politieke gevangenen, die vastgehouden worden op grond van willekeurige wetten van de «blanke» minderheidsregering van Zuid-Rho- desie". Engeland heeft niet aan de stem ming over de resolutie deelgenomen. In deze resolutie wordt verder de Britse regering „nogmaals" verzocht Prinses Irene en haar verloof de hebben in Parijs een af scheidsreceptie gehouden. Het paar in gesprek met een van de gasten. Tot aan het ballet, waarna de pauze inging, bood het podium van het St. Antonius-Clubhuis tijdens de leerlingenuitvoering van het Leidsch Muzieklyceum het oude vertrouwde en zeer gezellige beeld: de piano centraal voorop en daaromheen voor een halfrond van gordijnen, de artiestjes in een kring, klaar om stuk voor stuk voor klavier of lessenaar hun proeve van bekwaamheid af te leggen. Daarbij verspreid de leerkrachten om te bemoedigen of in te springen als eerste hulp bij ongelukjes, die de griezeligheid van het publieke optreden zou kunnen veroorzaken. De eerste acht waren pianistjes op de onderste treedjes van de voor hen nog onafzienbaar hoge ladder. Jo- zetje's Menuet ging gewoon en vlot. ten hoogste een minuut. Nelleke be gon en begon nog eens en nam af en toe een extra'tje rust om het noten beeld beter te bekijken. Op Inge's „Juggler" paste geen „slechte kritiek maar Paula speelde knapper en dat vond het publiek ook, want ze kreeg een langer applaus. Herman was al aan Mozart toe, snapte zijn „Air" zelfs en wat hij deed begon al op een muziekvoordracht te lijken. Applaus navenant. Daar was hij op Ingesteld en dus gaf hij een toegift uit het hoofd. Een muzikaal joch. Claire en Heieen musiceerden getweeën en zo charmant, dat het twee keer mocht. Ingrid liet haar Cle- menté op rolletjes lopen als een puik- geleerde les. De uitvoeringsduur was al tot enige minuten opgevoerd. Mark verleende vervolgens een Kuh- lau-Sonatine en daar viel geen kwaad woord van ie zeggen. Een onvermelde jongeling bezorgde de aanwezigen een vermakelijke entr.'acte. Het was duidelijk, dat hy Elgar's „Land of Hope" uit z'n es- klarinet trachtte te halen. Maar het apparaat deed regelmatig een toon doorschieten, die Elgar niet heeft neergeschreven en dat klonk telkens of het instrument de hik had. De E.H.B.O. bracht de zaak min of meer in het reine. Toen een Air van Pur- cell op de viool en alle noten waren er, geordend. Daarop weer piano. Anita met een eerste aanloopje naar de hogere rijkunst, nog eens inKuh- lau, en Joep heel evenwichtig en vol beloften in een jeugdsonate van Beethoven. De blokfluit was er eerst in drie voud in een schools en toch aardig weggefloten Menuet, in tweevoud in een muzikaal afgetekend Rondo van James Hook en enkelvoudig (met piano) in een Couperin-Rondo. wat schuchter verklankt, maar welbe grepen. Traditiegetrouw zal in de eerste week van de maand mei de jaarlijkse collecte voor de Militaire (Steun)- fondsen worden gehouden. De gezamenlijke Militaire Fondsen, bestaande uit zes verenigingen en fondsen zullen dan met medewerking van militaire collectanten hun jaar lijkse rondgang houden door stad en dorp. Niettegenstaande de vele miljoe nen, die jaarlijks aan militaire pen sioenen e.d. worden uitgekeerd, is er niettemin een groot aantal gevallen van nooddruft, waarin de Overheid niet kan voorzien, gebonden als zij is aan wetten en bepalingen. Het zijn juist die gevallen, waarin de Geza menlijke Militaire Fondsen met ca. een half miljoen per jaar dus bijna het dubbele van de jaarlijkse collecte opbrengst een helpende hand kun nen bieden. Het feit, dat de minister van De fensie als zeer bijzondere uitzonde ring heeft willen toestaan, dat mili tairen in uniform in het gehele land onmiddellijk een constitutionele con ferentie te beleggen, waarbij alle politieke partijen in Zuid-Rhodesië zijn vertegenwoordigd, om de nodige voorbereidingen te treffen voor het uitroepen van de onafhankelijkheid „op basis van algemeen kiesrecht voor volwassenen" De leider van de Britse delegatie rechtvaardigde het niet deelnemen van zijn delegatie aan de stemming door te zeggen, dat Engeland niet de besturende mogendheid in Zuid- Rhodesië is en dat de commissie niet gerechtigd is zich uit te spreken over de binnenlandse vraagstukken van Zuid-Rhodesië. Bijeenkomst in de Marekerk Het bestuur van de Stichting- Dodenherdenking zond ons het pro gramma voor de plechtigheden op maandag 4 mei a.s., waaraan wy ont lenen dat de gebruikelijke Stille Tocht langs het Bevrijdingsmonu ment nabij de molen „De Valk" zal worden voorafgegaan door een her denkingsdienst in de Marekerk, waar aan medewerking zal worden ver leend door de zangeres mevrouw Mea Naberman met begeleiding van het Jeugd Kamerorkest onder leiding van Henk Briër, de declamator Freek Sachs en de organist J. de Groot. De burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot zal een kort inleidend woord spreken. Na afloop van deze dienst, welke om halfacht aanvangt, vertrekt de Stille Tocht om halfnegen vanaf de Oude Singel bij de Lakenhal om via de Lange Scheistraat en veelading het Bevrijdingsmonument te berei ken. Zoals gebruikelijk geschiedt de op stelling in volgorde v. aankomst met dien verstande dat de nabestaanden van de oorlogsslachtoffers onmid dellijk na de Autoriteiten de stoet openen. Er bestaat wederom gele genheid tot het leggen van bloemen. 's Morgens om elf uur vindt bij het Monument de traditionele bloemleg- ging door sch<x>lkinderer. plaats, waaraan wordt deelgenomen door de leerlingen van de zesde klassen van alle openbare en bijzondere scholen. De v<x>rzitter van het Stichtingsbe stuur, de heer C. Zandbergen spreekt hiert een kort herdenkingswoord, terwijl het Leidsch Politiemuziekge- zelschap het Wilhelmus ten gehore zal brengen. De burgerij wordt verzocht des avonds vanaf 6 uur de vlag halfstok uit te steken en deze tot zonsonder gang te laten hangen. Om 8 uur precies wordt de straat verlichting ontstoken ten teken dat alom 2 minuten stilte in acht ge nomen dienen te worden. Alle open bare vervoersmiddelen worden tot stilstand gebracht, terwijl het parti culiere verkeer verzocht wordt zich dienovereenkomstig te gedragen. Wjj spreken de hoop uit. dat vele ingezetenen aan deze plechtigheden zullen deelnemen, zodat deze Doden herdenking een waardige manifesta tie zal worden van blijvende dank baarheid jegens hen. die in de stryd voor de vrijheid het hoogste offer brachten. actief mogen medewerken aan de col lecte der GMF en de omstandigheid, dat de GMF terzake van zeer vele commandanten in Nederland de grootste medewerking mogen hebben, bewijst, wel hoe van militaire zijde wordt ingezien, dat deze aanvullende steun noodzakelijk is. Voor militairen bestaat niet vaak de gelegenheid zich op maatschappe lijk terrein verdienstelijk te maken. Dat zij thans in de gelegenheid zijn om de nood hunner oud-collega's of hun gezinnen mede te helpen lenigen, verstrekt het saamhorigheidsbesef en kan van invloed zyn op een goede geest by de troep. Het Rayon Leiden van de GMF zou zonder deze daadwerkelijke hulp van militaire autoriteiten en militairen niet in staat zijn een zo massale ac tie te voeren. Daarom past een woord van dank aan de commandant van de Leidse Koksschool. kolonel Th. Wessels, die wederom zijn volle mede werking voor het welslagen heeft toe gezegd. Mede aan zijn helpers, kapi tein F. van der Reyden en majoor W. Paats. komt een woord van lof toe voor de wyze waarop zij tijdens de voorbereiding van de collecte hun medewerking verlenen. Voor de collecten ln Valkenburg, Katwijk en Wassenaar, zorgen dit jaar weer de mannen van het vlieg kamp Valkenburg in samenwerking met het comité Wassenaar. Een uitzondering op de collecteweek begin mei wordt gevormd door de ge meente Llsse, waar de collecte wordt gehouden ln de dagen van 2529 mei. Voor de overige gemeenten ziet het collecte-schema er als volgt uit: 4 mei: Benthuizen, Hazerswoude, Hillegom. Koudekerk. Leidschendam, Moerkapelle. Rijnsburg Stompwijk, Ter Aar. Voorschoten, Zoe term eer en Zoeterwoude. 5 mei: Huis-aan-huis collecte ln Leiden. 6 mei: Alphen a. d. RUn, Bodegraf- ven. Boskoop. Katwijk-Valkenburg- Wassenaar, Noordwijk. Oegstgeest, Waddinxveen en Warmond 8 mei: Alkemade met alle buurt schappen, Leiderdorp. Leimuiden,- Nieuwkoop en Aarlanderveen. Nieuw - veen. Noordwijkerhout. Rijnsater- woude, Sassenheim. Voorhout, Wou- brugge en Hoogmade, Zevenhoven en Zevenhuizen. 9 mei; Straatcollecte Leiden. Advertentie Voor de Leidse kantonrechter Het ballet werd nog voorafgegaan door een geïmproviseerd orkestje van gitaren, violen en een cello, geleid door Bram Kwist. Dat reilde en zeil de naar de voorhanden nogal uiteen lopende capaciteiten. Het ballet, het pronkstuk, bleek echt fraai en degelyk voorbereid. Ka bouters elfen, kinderen, libellen, ne vels, bosfeeën plus bloemenfee wed ijveren. Tsjaikowski's suite met de Bloemenwals erin klonk er onwezen lijk bij als grottenmuziek door de mechanische geluidsvervorming en zo pasten sprookjes, dans en muziek des te beter by elkaar. Lof voor de regie! Na de pauze verschenen vier ge vorderde pianisten op het toneel en drie violisten. Op het toetsenbord werd het achtereenvolgens Mozart, Haydn. Mendelssohn en Chopin. Het Lied ohne Worte door Corrie Glas bergen met een deze avond nog niet geh<x>rde toonverdieping. De e moll Wals van Willy Braakhekke in een heel redelijke schets ervan, zonder nog het erin horend pianistisch rafli- nement De violisten vertolkten Carl Böhm, Seitz. Jenkinson, Böhm niet helemaal in de kernen van de tonen gestreken en toch een tikkeltje muzikantendom, Seitz prijzenswaard en nobel door zongen, Jenkinson en nog eens Seitz door Jan Batenburg, die alle noten beelden behoorlijk aftekende, maai er bij winnen za1 als hij los van het blad kan komen en zo scherper op de toonzuiverheid zal kunnen letten. V. Twee vrywel identieke zaken. Twee door het gebruik van alcohol overmoedig geworden automobilisten en twee tot wrak gereduceerde auto's, waaruit tot ieders verwondering slechts lichtgewonden konden wor den gehaald. Zelfs by het kanton gerecht, waar het berechten van ver keersovertredingen „dagelijkse kost" is, vormt een dergelyke „tweeling zaak" een hoge uitzondering. Overi gens trokken de kantonrechter, mr. W. de Koning, en de officier, mr. N. J. Oud, zich weinig aan van deze merkwaardige omstandigheid. Eis en vonnis in beide zaken waren in ver houding net zo „gepeperd" als de schaderekeningen. In de eerste zaak kwam duidelijk naar voren, dat de biertjes, die een 37-jarige expediteur uit Katwijk had gedronken, alvorens achter het stuur van zijn auto te kruipen, hun uit werking niet hadden gemist. Hoewel zijn drie inzittende vrienden hem onderweg tot een wat geringere snel heid maanden vond de expediteur, dat het „best ging" en voerde op de provinciale weg onder Katwijk zijn snelheid tot 125 km per uur op. In een bocht van deze weg raakte hij de macht over het stuur kwijt met het gevolg, dat zyn auto via een ver- keerspaal, dwars de rijbaan over in een met ijs bedekte sloot duikelde. Door omwonenden konden de ver dachte en één van zijn passagiers uit het wrak worden bevrijd. De andere twee waren even eerder uit de auto op het wegdek geslingerd, zy kwa men pas in het ziekenhuis weer bjj hun positieven. „Een typisch voorbeeld van over moed door alcoholgebruik" conclu deerde de kantonrechter. „Hoe be doelt u dat edelachtbare", hield ver dachte zich onnozel. „U dronk nogal wat biertjes voor u op weg ging, want alle getuigen verklaarde una niem, dat u en uw vrienden sterk naar de alcohol riekten", diende de kantonrechter van repliek. „Ik heb nog nooit onder invloed gereden en had ook nu zo weinig gebruikt, dat ik volledig bekwaam was een auto te besturen" verzekerde verdachte de rechter dwars tegen de getuigenver klaringen ln. „Hoe verklaart u dan uw volkomen onbegrijpelijk gedrag en het feit, dat u met een snelheid van 125 km per uur een bocht wilde nemen',' vroeg de kantonrechter. „Het was een nieuwe auto en ik was hem aan het proberen, omdat daar tot dusver nog niets van was geko men", antwoordde de verdachte. De officier achtte het bewijs, dat de biertjes hier wel degelyk een bij na fatale rol hadden gespeeld be wezen. De ernst van het feit, gaf hem aanleiding zyn eis te stellen op f 200 boete subs 2 maanden, alsmede de onvoorwaardelijke ontzegging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tyd van 18 maanden. „Ik ben nog nooit veroordeeld en nu direct zo'n zware straf" gaf ver dachte zijn misnoegen te kennen. „U bent zeker vergeten, dat u al enige malen eerder wegens een verkeers overtreding werd veroordeeld", friste de kantonrechter verdachtes geheu gen op na raadpleging van het dos sier. „Dat was niet mijn schuld", hield verdachte zijn status van voor beeldig weggebruiker tot het laatste toe vol. De kantonrechter vonniste tot f 150 boete subs 30 dagen en de on voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. „De hele avoml" In de tweede zaak bleek, dat de verdachte, een 23-jarige Leidse ma gazijnbediende met een huur-auto uit een bocht in de Achterweg te Nieuwe Wetering was gevlogen. Hij vloog via een hek dwars over de weg tegen een boom op en belandde daar door niet in de sloot. „Ik weet echt niet hoe het kwam, de auto ging in de bocht onderwacht glijden en toen verloor ik de macht over het stuur", beantwoordde verdachte de gebruike lijke Informatie naar het waarom schouderophalend. De rechter meen de echter zeker te weten hoe en waarom het wel kwam. „U had enige glazen bier en jenever op en lapte het devies geen alcohol bij snelver keer dus aan uw laars". „Ik deed daar de hele avond over en was. toen lk in de auto stapte volkomen nuchter", aldus de maga zijnbediende. „U houdt blijkbaar wel van een glaasje, want u bent al enige malen veroordeeld wegens openbare dronkenschap", betwijfelde de kan tonrechter verdachtes „nuchter zijn". „Ook hier weer een overduidelijk verband tussen alcoholgebruik en overmoed met levensgevaarlijke risi co's" zei de officier in zijn requi sitoir. Hy eiste in dit geval f 100 boete subs. 20 dagen met een jaar onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. „Ik moet al f 550 in de schade bijdragen en weet niet hoe ik ook nog die f 100 moet betalen", zei ver dachte nog. Het vonnis werd f76 subs. 15 da gen. Voorts bepaalde de kantonrech ter de intrekking van verdachtes rij bevoegdheid op 6 maanden. „Ontzettend" goed „U bent al enige malen veroordeeld wegens het rijden zonder rijbewijs en u bent er desondanks blijkbaar nog niet mee opgehouden", begroette de kantonrechter een 40-jarige con structiewerker uit Leiden, die weder om en ditmaal op de Zijlsingel tij dens een clandestiene rit met zyn auto „op heterdaad was betrapt". „Och, ik kan ontzettend goed auto rijden edelachtbare maar bij het rij examen ben ik te zenuwachtig om te slagen", gaf de niet tot rijden be voegde autobezitter te kennen. In zijn vrij scherp gesteld requi sitoir eiste de officier naast een geldboete van f 80 subs. 16 dagen de verbeurdverklaring van de in beslag genomen auto. Zichtbaar geschrok ken reageerde verdachte: „Ik heb die auto met iemand samen en ik ben dus niet alleen eigenaar". Voorts beloofde hij plechtig niet meer te zullen rijden alvorens het rijbewijs te hebben gehaald. „Als ik die auto maar terugkrijg" drong hij nog eens extra aan. De officier bleek wat de verbeurd verklaring betrof bereid zyn eis te herzien, doch stelde hier een verho ging van de geldboete tot f 100 subs. 20 dagen alsmede de voorwaardelijke ontzegging van verdachtes rijbe voegdheid voor de tyd van 1 jaar met een proeftyd van 2 jaar tegen over. „Als u binnen 2 jaar weer zon der rijbewijs gesnapt wordt behoeft u dus niet meer op enige clementie te rekenen", waarschuwde hy ver dachte. „Ik zal er echt niet meer mee rijden, beloofde deze nog eens. De kantonrechter vonniste hem met f 150 boete subs. 30 dagen en wel gezien de ernst van het feit. In zake de voorwaardelyke ontzegging luidde het vonnis conform. „Die voorwaardelijke ontzegging houdt toch niet in, dat ik ook geen rijlessen kan nemen", wilde verdach te nog graag weten. „Inderdaad en ga nu maar gauw die lessen nemen en uw rijbewys halen", raadde de kantonrechter hem aan.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9