een stuk kunst kaleiöoscoQp CITOSIL Mroeg of laat geeft de pfotestanfs-cfirktRliike vrouw voorkeur aan Dr. Holtrop: „1963 was zonder loonexplosie wel goed geweest" Voor mishandeling Belgische attaché 15 maanden geëist Dit jaar nog geen evenwicht mogelijk j Muisje brengt het deftige Fortnum en Mason in opspraak PRESIDENT NEDERLAND BANK Jack Ruby krankzinnig Bij pont op het Kaageiland bestrijdt Rijn en koorts pijlsnel èn veilig nieuw! Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 28 april 1964 Vierde blad no. 31248 welvaart niet een schijnwelvaart is, welke is gebouwd op vermogensin te ring, of op een onttrekken van mid delen aan het buitenland door ex port van inflatie, aldus mr. Holtrop. Waardevast „Waardevast geld blijft een van de essentiële grondslagen onzer maatschappelijke structuur. Wordt de eis van waardevastheid eenmaal prijsgegeven, dan dreigt het tempo der inflatie langzaam maar zeker te Indien het najaar van 1963 niet de grote loonexplosie had ge bracht, waarvan de minder aangename gevolgen pas in de loop van 1964 geleidelijk aan den dag zullen treden, zou in de nabe- schouwing over het afgelopen jaar een toon van gematigde te-o"ctaais"' merkt" d". H^lt'rop'verter vredenheid hebben mogen overheersen. Aldus dr. M. W. Holtrop, j op in zijn verslag, president van de Nederlandsche Bank, in zijn jaarverslag, waarin hij diverse gunstige verschijnselen opsomt. Onbevredigend echter acht hij het, dat in 1963 evenals reeds in 1962 en zelfs in nog sterkere mate, de stijging der nominale grootheden die der reële grootheden vrij belang rijk overtrof. Uit hoofde van het ver keer met het buitenland werd ons land opnieuw onderworpen aan in flatoire impulsen. Deze waren veel krachtiger dan die welke per saldo van het binnenlandse verkeer uit gingen. Temidden van uiterste span ning, reeds gekenmerkt door een toeneming, vooral in het bouwbedrijf, van het verschijnsel der zwarte lo nen, werden nieuwe looneisen aan de orde gesteld. Aangenomen moet wor den dat het niveau der totale loon kosten per werknemer in 1964 met tenminste vijftien procent boven het niveau van 1963 zal stijgen. De wer kelijke omvang van deze stijging zal overigens mede afhankelijk zijn van het beloop der zwarte lonen. De te grote loonsverhoging die thans plaats heeft zal, volgens dr. Holtrop, onvermijdelijk enige ongunstige ge volgen met zich brengen. Voor het Advertentie 1995,- AEGTU R N A WASAUTOMAAT Op een oppervlakte van niet meer dan 50x50 cm plaatst U de AEG turna, volwaardige wasauto maat van geheel aparte klasse. Een sprookje voor de vroüw die thuis (tot liefst 5 kg) „Iaaè'' wassen geheel automatisch AMSTERDAM met.de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM wereldvermaard sinds mensenheugenis Rechter Joe Brown, de president van de rechtbank waarvoor Jack Ru by heeft terecht gestaan, heeft gis teren het verzoek van de verdedigers van Ruby ingewilligd, dat hun cliënt, die ter dood is veroordeeld wegens moord op Lee Harvey Oswald, op nieuw voor een juryrechtbank zal verschijnen om uit te maken of hij naar een krankzinnigengesticht moet worden gezonden. Rechter Brown heeft meegedeeld, dat hij zo spoedig mogelijk met de samenstelling van een jury zal be ginnen. De procureur-generaal van Dallas, Bill Alexander, heeft te kennen gege ven, dat de verdediging van Ruby zal moeten aantonen, dat Ruby krank zinnig is. Als de jury Ruby krank zinnig zou verklaren, zou hij naar een psychiatrische inrichting gezon den worden. Als daarna de psychia ters van oordeel zouden zyn, dat Ruby weer normaal is, zou dit oor deel eveneens door een jury moeten worden bevestigd. Morgen zal rechter Brown een derde verzoek van de advocaten van Ruby om een nieuw proces tegen Ru by behandelen. bereiken van een ontspanning op de arbeidsmarkt is zy. althans op korte termijn, een ondeugdelijk middel. Zij stimuleert de consumptieve vraag, zij brengt een betalingsbalanstekort, enzIn één opzicht kan de schokwerking van deze plotselinge ^en kostenverhoging niettemin gunstig j zijn. Zij zal voor het bedrijfsleven I een sterke stimulans blijken te zijn j Regeringen en monetaire autori teiten zullen alle aandacht dienen te geven aan het wegnemen der oor zaken van de interne en van de ge- importeerde inflatie, eventueel ook van de inflatie die zij zelf naar der de landen exporteren. Het is gerust stellend, aldus de president, dat vele tekenen erop wijzen dat zij zich daarvan meer en meer bewust wor- lh, ren tot het zoeken van compenserende bezuinigingen. Herstel Maar 1964 zal het evenwichtsher stel vermoedelijk nog niet kunnen brengen. Voorshands zal de verho ging der lonen de consumptieve be stedingen doen toenemen zonder overeenkomstige vermindering der investeringen. Het is een specifieke taak van de monetaire politiek te zorgen, dat het betalingsbalanseven- wicht wordt hersteld. Onvoldoende winstvooruitzichten kunnen de bereidheid tot investeren te sterk aantasten. Te hoge kosten kunnen de export belemmeren. Pas wanneer die beide klippen zijn voor- bygezeild, zal uit het herstel van het externe evenwicht, by handhaving van een bevredigende werkgelegen heid, kunnen blijken dat de bereikte Nieuwe uitgaven De berg van het licht, door Louie Couperus. 3e druk, Vader G or lot, door Honor de Bal zac, Yi liet te, door Ch. Brontë. Amstel boeken. Uitg.: L. J. Veen, Amsterdam. De dertiende, door M. Maschmann, Het. koraalstrand, door J. Masters, Noordbrabants Sagenboek, door J. W. R. Slnninghe. Geïllustreerd door J. Hleuwenhuls. Ultg.: Kruseman, Den Haag. Soekarno, door Paul van 't Veer, Adenauer, door H. J. Neuman. Kop stukken uit de twintigste eeuw. Ultg.: Kruseman, Den Haag. Koning Willem III, door dr. A. Al berts. Maxtmlllaan. door dr. R. Buchner. Kopstukken uit de geschiedenis. Ultg.: Kruseman, Den Haag. Malinonides, door dr. M. Relsel, Montaigne, door dr. J. L. Snethlage, Diderot, door C. Wilkeshuls, Plato, door prof. dr. H. Oldewelt. Helden van de geest. Ultg.: Kruseman, Den Haag. De stroom der dagen, door H. Thans, De Britten in hun hemd, door R. Simons. Triptiek van helmwee en berusting, door V. Depauw. Sonate voor Louise, door R. J. Se- ghers. Ik het Llvlne, door S. Weyts, Het verzonnen geluk, door K. Goos- sens. Griezelen, door J. Ray, Sport zogezegd, door P. Thevs. De vergeten man, door L. Vandaele, Schep vreugde in 't leven, door A. van de Velde, De student gaat voorby, door A. Berkhof. Zoeklicht op Oud-Perzlë, door drs. H. Verbruggen. Vlaamse pockets. Uitg.: Heideland. Hasselt. Belastingtarieven 8e druk (1964). Ultg.: L. J. Veen, Amsterdam. Geen uitspraak Over verklaring van kardinaal Alfrink De praeses van de gereformeerde synode, dr. P. G. Kunst uit Amster dam, verwacht niet dat men van ge reformeerde zyde zich over de ver klaring van kardinaal Alfrink zal uitspoken. De kwestie van de doop ligt in de Geref. Kerken zeer duide lijk, aangezien men daar de over- doop, al dan niet voorwaardelijk, niet kent. De Gereformeerde Kerken erken nen de doop in andere christelijke kerken volledig. Volgens dr. Kunst is een gemeenschappelijk gesprek tus sen de kerken over de geldigheid van eikaars doop, waarop kardinaal Al frink in zijn brief aan het modera- men van de hervormde synode doelt, voor de Geref. Kerken niet actueel, aangezien hier voor deze kerken geen probleem ligt. Persoonlijk verbaasde dr. Kunst zich over de wijze waarop de kardinaal heeft gemeend zich te moeten verdedigen, alsmede over het feit dat hy nu pas mededeling van een en ander heeft gedaan. Ook aan het vraagstuk van de hu ren besteedt dr. M. W. Holtrop aan dacht. Hij stelt het probleem, wie de last, zal dragen van dat deel van de door de regering aangekondigde huurverhoging ven 10 k 12'i procent, dat de door werkgevers reeds bij het p Van die jonge Edammer, belegen Goudse of oude Leidsel loonakkoord toegezegde compense rende loonsverhoging van één pro cent te boven gaat. Hy komt tot de conclusie, dat het vraagstuk van de looncompensatie, na de ongekende verhoging van het reéle loon in de laatste jaren, eigenlijk geen pro bleem behoorde te zijn. Ons land mag zich gelukkig prijzen de voor een inflatoire spiraalbeweging van lonen en prijzen zo bevorderlij ke indexatie de lonen op basis van de kosten van levénsonderhoud, niet te kennen. Daarvoor in de plaats kent het een door de regering aan vaarde verantwoordelijkheid voor het prijsbeleid. Maar er is onder die om standigheden een goede reden die indexatie wel toe te passen op een enkel onderdeel van de kosten van levensonderhoud, t.w. de huren, wel ke Juist bij uitstek aan een effec tieve prijsbeheersing zijn onderwor pen. De procureur-generaal bij het was de attaché op de grond terecht- Elf mensen verloren het leven toen bij de Spaanse stad Cordo ba een bus tengevolge van een botsing in de Guadalquivir stortte. Een beeld van de pogin gen om de inzittenden te redden. Titus Leeser erevoorzitter I Het Nationaal comité Nederland van beeldende kunstenaars, aange sloten bij de ..Association Interna tionale des arts plastiques". heeft i met algemene stemmen de afgetre- Busongeluk By een botsing tus- tien voorzitter Titus Leeser. beeld- ien "n «utobu. en een vrachtauto op houwer te Ommen, benoemd tot ere- ren Amatltlan ln Mexico, zijn twintig \oorzitter. Als nieuve voorzuter is personen gedood en 29 gewond. Het gekozen de schilder-graficus Wim ongeval geschiedde als gevolg van Strybosch te Amsterdam. mist. Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren tegen een 31-jarige ca féhouder en een 43-jarige verte genwoordiger uit Haarlem ter zake van openlijke geweldple ging tegen de attaché bij de Bel gisch Ambassade te Wassenaar, de heer Alain Rens, een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest ge ëist. De Rechtbank te Haarlem had het tweetal, dat al meer dan vijf maanden in voorarrest zit, een hogere straf opgelegd, na melijk twee jaar met aftrek. Tegen een 31-jarige stukadoor uit Haarlem aan wie de rechtbank, ter zake van mishandeling van een Belg uit het gezelschap van de attaché, twee maanden had opgelegd, requi- reerde de procureur-generaal verdub beling van deze straf tot 4 maanden. De nu weer geheel genezen Bel gische diplomaat had een neusbeen fractuur, een hoofdwond en een shock opgelopen. Van de caféhouder had hy 792 gulden als schadeloos stelling ontvangen, waarvan 500 gul den als smartegeld. Als gevolg van ziekte kon de attaché niet bij de be handeling door het hof als getuige verschynen. Het voorval speelde zich af op zondagavond 6 oktober van het vo rige jaar aan de oevers van de Ring vaart en de veerpont daarover naar het Kaag eiland in de gemeente Haarlemmermeer. De caféhouder aan wie de rijbevoegdheid is ontzegd, had die avond 12 a 15 biertjes gedron ken. Zyn wagen werd bestuurd door de vertegenwoordiger die 3 a 4 gla zen bier op had. Na een bezoek met een paar meis jes aan een café op het Kaageiland stonden zij bij de aanlegplaats achter een auto op de aankomst van de pont te wachten. Toen deze aanlegde nas ineens de Belgische attaché met zijn auto voor de twee in file wach tende wagens de pont opgereden. La ter had de Belg verklaard zich niet te hebben gerealiseerd, dat de twee auto's stonden te wachten. Op de pont was de vertegenwoordi ger uitgestapt en had tegen de Belg door het opengedraaide portierraam- je gezegd: „Brutale vlegel, wat zijn dat voor streken". De diplomaat had het Nederlands niet verstaan, aldus verdachte, en had geen ant woord gegeven. Daarna had hij Rens door het geopende portierraampje heen een stomp gegeven. Er ontstond op de beperkte ruimte tussen de auto's op de pont een schermutseling, waaraan ook de ca- féhonder had deelgenomen. Een van de dames uit het Belgische gezel schap had zoiets gezegd als: „Wij zijn cd (Corps Diplomatiques)wij mogen dat". De vertegenwoordiger was daarop kwaad geworden en had hot CD-bordje van de voorbumper van de Belgische wagen afgerukt en in de Ringvaart gegooid. Zijn po ging om later ook het CD-bordje van de achterbumper af te rukken was mislukt. Na aankomst van de pont aan de andere oever was de schermutseling aan de vaste wal voortgezet en daar gekomen. Toen had de caféhouder. I naar hy ter zitting verklaarde, de Belg een keer geschopt. Requisitoir In zyn requisitoir merkte de pro cureur-generaal op, dat de Belgi sche attaché de beleefdheidsregel had genegeerd. Doch hetgeen verdachten hadden gedaan was z.i. een buiten alle maten staande reactie geweest. Het is een gedrag, dat wij helaas maar al te vaak zien en dat bij draagt aan de verruwing op de weg, die men jaar op jaar ziet voort schrijden. Tegen dergelijke gevallen, aldus de procureur-generaal, moet met de grootste kracht worden opge treden. Overigens achtte de procureur-ge neraal het niet zo verstandig van de Belgen, dat zij uit hun auto wa ren gekomen. Zy hadden erin moe ten blijven zitten en de deuren op slot moeten doen. De raadslieden van de café houder en de vertegenwoordiger ver zochten het Hof aan hun clienten lagere dan de geëiste straffen op te leggen. De raadsman van de stuka door concludeerde tot vrijspraak sub sidiair tot oplegging van een boete of een voorwaardelijke straf aan zijn client. Arrest 11 mei. Dat komt door het speciale Citosil procédé. Doe zo'n modern snel- tablet in 'n glas water. Kijk, het valt uiteen in een nevel van micro deeltjes. Pijlsnel: zo kan uw bloed het sneller opnemen. Veilig: zo maakt uw maag geen bezwaar. de gele sneltabletten met'de pijlen. Pytt en koorts verhogen de be hoefte aan vitaminen: Citosil be vat Bi en C. Om u te beschermen tegen infectie, om uw weerstand te verhogen. Citosil is een sneltablet. Duszonder by menging van schade- lij ke stoffen, enkelvoudig, veilig. 20 stuks f 1.-. GEVITAMINEERDE SneLTABLETTEN tegen pijn, griep en koorts Feike Asma en M. Monnikendam gehuldigd De componist Marius Monnikendam en de organist Feike Asma, die gis teren in het Grand Palais de Ia Mu- tualité te Parijs onderscheiden zijn met resp. de gouden (by bevorde ring) en de zilveren medaille van de Franse Academie pour lettres a échanges voor hun verdiensten voor de Franse kerk- en orgelmuziek zijn gisteravond door de Stichting Orgel - centrum gehuldigd. In de Grote Kerk te Dordrecht gaf Feike Asma een bijzonder orgel concert waarvoor veel belangstelling bestond. Hij voerde de Sonata da Chiesa uit, die Marius Monnikendam vorig jaar in opdracht van de Johan Wagenaarstichting schreef. In het programma had hy voorts werken opgenomen van de Franse componis ten Jean Langlais, Vierné. Marcel Dupré en César Franck. In de pauze werden Monnikendam en Asma toe gesproken door de voorzitter van de Stichting Orgelcentrum, ds. A. J. Kret, die o.m. zei dat voor dit con cert het orgel van de Grote Kerk van Dordrecht was uitgekozen, om dat dit sterk representatief is voor de Franse klankkleur. Hy noemde het concert een ontmoeting tussen de zuidelijke en de noordelijke orgelcul tuur. Marius Monnikendam, consul in Nederland van de Academie, speld de Feike Asma aan wie in Parys de by zyn onderscheiding behoren de bul was uitgereikt, de zilveren me daille op. Het concert dat gevolgd werd door een byeenkomst van feestelijk ka rakter, werd o.a. bygewoond door de culturele attaché van de Franse am bassade, de heer J. P. Couchoud. Vil Brons kreeg prijs van uitnemendheid Na zUn ..openbare presentatie", gisteravond in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw, heeft de 26-jarige pianist Wil Brons uit handen van de directeur van het conservatorium der vereniging „mu- zieklyceum", de heer E. van Royen, het diploma als prijs van uitnemend heid ontvangen. Als geschenk van net conservatorium werd hem het boekwerk „Trois manuscripts de Cho pin" overhandigd. De heer Brons is een leerling van de heer K Hilsum, hoofdleraar pia no. Het programma dat Wil Brons presenteerde bestond uit Bach, Chro matische fantasie en fuga. Beetho ven. sonate, drie preludes van Rach- maninow etude van Scriabin en, met orkestklasse van het conservatorium onder leiding van Jaap Spaanderman pianoconcert van Schumann. Nederlands programma van Residentie Orkest De officiële opening van het Hol land Festival zal geschieden in de Kurzaal op 15 juni as. te Scheve- nlngen met een concert van het Re sidentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Geopend wordt met „Intrada" van deze dirigent- Voorts bevat het programma de Chromatische Fantasie van J. P. Sweelinck en het Te Deum van Al- phons Diepenbrock. De medewer kenden zyn Annette de la Bye, Aafje Ileynis, Tom Brand, Herman Schey en het koor van de Nederlandse Radio Unie. Ook vandalisme in Odense Niet alleen het beroemde „Zee meerminnetje" by de haven van Ko penhagen is in de nacht van vrydag op zaterdag het slachtoffer gewor den van ergerlyke vandalisme: in dezelfde nacht is ook het granieten beeld van een bokser, opgesteld in de „Sprookjestuinen" van de Deense stad Odense, onthoofd. Het hoofd is gisteren van de bodem der door de si ad lopende rivier opgevist. Men vermoedt, dat drie jongelui die in de bewuste nacht in de buurt van de heggen der „Sprookjestuinen" werden gesignaleerd, het hoofd van de bokser hebben afgeslagen. Advertentie Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Elisabeth Schwarzkopf in Holland Festival Op 23 juni a.s. zal Elisabeth Schwarzkopf, begeleid door Geoffrey Parsons een liederenrecital in Am sterdam geven. Haar programma omvat liederen van de Duitse com ponisten: Schubert, Mahler en Strauss en verder Franse componis ten: Duparc, Debussy en Fauré. ,Stu(leiiteiiconcert'' in Amsterdam Het Concertgebouworkest oJ.v. Pe ter Erös zal op 20 mei voor de eerste keer een „studentenconcert" geven. De directie is voornemens, als het experiment slaagt, hier een jaarhjkse traditie van te maken. (Van onze correspondent in Londen Op het machtige Piccadilly in Lon den rijden voor het grote delicates- senhuis van Fortnum en Mason de gehele dag dag taxi's en limousines aan om welgestelde klanten naar de ze unieke zaak te brengen. Het is waarschyniyk de deftigste kruide nierswinkel ter wereld. Het hof en de aristocratie doen er al 255 jaar hun inkopen. Er zyn uitsluitend manneiyke be dienden die er allemaal als typisch Engelse butlers uitzien. In donker geklede Jas met streepjespantalon overhandigen zy de klant de meest exclusieve lekkerny of. als het zo uit komt, een gewoon blikje doperwten. Niemand valt daar ook uit de plooi. De afstand tussen bedienden en klant wordt angstvallig bewaard, In werke- lykheid hebben beiden groot ontzag voor elkaar. De wereld moge op zyn grondvesten heboen geschud, by Fortnum en Mason veranderde er niets en bespeurde men nooit iets anders dan een fluistertoon en hoofdse knikjes. Eigeniyk zou men zoiets vulgairs als de prijs van een artikel het liefst verzwygen. Trou wens, dat kan, want de meeste klan ten kopen er op rekening. Maar eindelyk is er iets gebeurd, dat over de schreef ging. De schul dige is een klein grijs muisje, dat de gentlemanverkopers in radeloos heid heeft gebracht. Het muisje ver scheen drie avonden achter elkaar in een van de etalages vol met de fynste heeriykheden. En trad er el ke avond tweemaal als een volmaakt acteur op. Het diertje kreeg van zelfsprekend cnmiddeliyk een titel, want een pro letarische muls komt in dit verhe- van milieu niet te pas. Fortnum, dat voor het eerst in zyn bestaan in paniek verkeert, doopte het beestje dat zich niet liet verschalken. Sir Michael. Mensen verdringen zich el ke avond voor de etalage, welke in middels van alle levensmiddelen is ontdaan. In een officiële met een styve bo venlip gedicteerde verklaring zegt Fortnum en Mason: „wy zeggen lie ver niets over deze muis. Fortnums hebben eenvoudig geen muis. wy ge ven een groot bedrag uit om de muls te vangen, wy hebben een officiële muizenvanger laten komen. Het is een geïsoleerd geval". De zaak werd ondersteboven ge haald, maar de muls hield zich weg. De levensmiddelen waaraan de muis heeft geknabbeld, werden vernietigd. Een oud heertje met grote bewonde ring voor Fortnum en Mason, vatte met zyn camera voor de etalage post. Een muis by Fortnum. stel je voor, dat is een historische gebeurtenis, voor het nageslacht belangrijk. Inmiddels is de jachttactiek na een paar dagen veranderd. Deze muis is natuurlyk een kenner, want anders had hy dit superbe smulpapenpara- dys niet uitgezocht. Het is een echte snobmuis, die zich waarschyniyk al leen maar met het allerlekkerste en het allerbeste laat vangen. Vandaar dat de duurste lekkenhjen in de mui zenvallen zyn gestopt. Maar dit ver- driette een rijke dame Zy het haar echtgenoot opbellen met de bood- schaps „Sir Michael te vangen, maar vooral geen kwaad te doen". Ze ver zocht hem met een taxi naar de die rentuin te brengen. „En zet het op de rekening van mijn vrouw!" zei de meneer maar de directie weiger de hierop in te gaan. „Vernietigen" zegt het onverbid delijke bevel wat nog nooit is ge beurd, Fortnum en Mason is in op spraak gebracht!

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7