Prins Bernhard sprak in Brussel met verloofden N Nog strijd op Cyprus ERNSTIGE INFLATIE IN INDONESIË Gisteren geanimeerde receptie in Parijs Geheime diensten achter ontsnapping Zech-Nenntwich CRISISTOESTAND BIJ DE OMROEPEN Eichmann - helpers Hunsche en Krumey staan terecht (§„d Zondagmiddag in de ambassade iek WEERBERICHT Huwelijk toch rechtstreeks j op televisie Veer aanval van ..Prawda" op Peking Explosies in de Zerawsjan imtvs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 28 APRIL 1964 No. 31248 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 (Van onze Brusselse correspondent) Prinses Irene heeft zondag in Brussel met haar vader gespro ken. De ontmoeting tussen Prins Bernhard en het verloofde paar had plaats in de ambtswoning van de Nederlandse ambassadeur jhr. E. Teixeira de Mattos. Waarschijnlijk is Prins Bernhard onmiddellijk na afloop van het feest, dat ter ere van prinses Margriet op de Rotterdam" werd gegeven, naar Brussel gereden en heeft hij in de ambassade gelogeerd. Het jonge paar zou daar zondagmiddag omstreeks het middaguur arriveren, maar kwam een uur te laat. In noord-Frankrijk reden zij met hun auto tegen een vrachtwagen. Er was alleen materiële schade. Maar het duurde even voor prinses Irene en haar verloofde een taayi hadden kunnen be machtigen, welke hen naar Brussel reed. Omstreeks één uur stopte de taxi voor de ambassade, een vierkant ge bouw in vroeg negentiende eeuwse stijl op de hoek van de Lambermons- straat en de Regentboulevard. Prin ses Irene was gekleed in een rode Japon en zwarte mantel. Haar blon de haar ging schuil onder een door schijnend donker sjaaltje. Haar aan staande echtgenoot droeg een don- blauw pak. Het weerzien tussen va- den en dochter was ontroerend. Prin ses Irene vloog haar vader om de hals en kuste hem op beide wangen. Daarna begroette het paar ook de ambassadeur en zijn echtgenote. Met hen onderhoudt de prinses al vele jaren vriendschappelijke betrekkin- 3 Eindhovenaren buiten medeweten in Irene-comité (Van onze Eindhovense correspondent) Het comité dat zich beijvert om gel den in te zamelen voor een huwe lijkscadeau voor Prinses Irene is samengesteld uit vele vooraan staande Nederlanders. Enkelen hunner („We vernamen het uit perspublikaties") wisten echter zelf niet dat ze in het comité zitting hadden. Zo hebben de Eindhovenaren, jhr. Mollerus, gepensioneerd secretaris van de raad van bestuur van Phi lips, drs. Baljon, directeur van een assuratiekantoor en de industrieel H. Mignon verklaard, dat ze buiten hun medeweten in het Irene- comité zijn opgenomen De heren Baljon en Mollerus kenden niet eens de secretaresse van het comité. Als de heren voor het co mité gevraagd zouden zijn, zouden ze hebben geweigerd. Hun verzoek tot officiële herroeping van het comité-lidmaatschap is tot op he den genegeerd. 821 ogeliP van in Een woordvoerder van de Verenig de Naties op Cyprus heeft vandaag meegedeeld dat de strijd om de Ky- enia-pas nog steeds woedt. Het door toks-Cyprioten bezette kasteel Sint Hilarion is het middelpunt van de strijd. Grieks-Cyprische strijdkrach ten, onder bevel van minister van Binnenlandse Zaken Georghadjis, ï(jn samengetrokken om te pogen de Turks-Cyprioten uit het kasteel te vrrdrijveri. Ook in andere delen van Cyprus is de gehele nacht geschoten. Een VN-woordvoerder heeft ver- klaard dat de VN niet het recht ^^heeft in te grijpen in gevechten. „Wij aogen alleen maar onze overtui- ingskracht gebruiken", zei hij. Griekenland zal niet deelnemen aan d e NAVO-oefening die in sep tember in Turkije wordt gehouden, to is van officiële zijde in Athene vernomen. DEZELFDE TEMPERATUREN Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: aanvankelijk op klaringen. morgenmiddag weer kans op regen. Krachtige tot matige wind tussen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 29 APRIL Zon op: 05.15 uur onder: 20.01 uur. Maan op: 23.00 uur:, onder: 06.45 uur. Hoogwater in Katwijk: 4.54 en 1712 uur, laagwater: 0.45 en 13.06 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's gen. Zij is vaak in de ambassade te gast geweest. Eens deed zij „Brus sel by night" in gezelschap van Al bert Teixeira de Mattos, de zoon van de ambassadeur. Na de begroeting trokken Prins Bernhard en het paar zich terug in de salon rechts van de hoofdin gang. Wat besproken is, is uiteraard niet bekend. Kennelijk is men echter niet tot overeenstemming gekomen. Na een korte lunch vertrokken de prinses en haar verloofde weer in een taxi naar Parijs. Prinses Irene ver borg haar betraande ogen achter een grote donkere zonnebril. Prins Hugo zag er bleek en zenuwachtig uit. Prins Bernhard keerde korte tijd la ter naar Soestdyk terug. Tot zover onze correspondentie in Brussel. cocktailjapon. Haar toekomstige echtgenoot had een rode roos In het knoopsgat. De prinses was zichtbaar opgetogen met de verbo den journalisten nu toch een paar woorden Nederlands te kunnen wis selen. Prins Hugo verkeerde in een uit bundige stemming. Zijn vader prins Xavier onderstreepte nog eens, hoe jammer hij het vond, dat men hem in Nederland zo slecht had begrepen. De politiek had alles in de war ge stuurd, zei hij. Na twee uur recipieren, handjes drukken en glaasjes legen, liep het Parijse festijn tenslotte op zijn laat ste benen. Programma Vanmiddag is het Jonge paar ln Rome aangekomen. Om half zes is er repetitie van de huwelijksplechtighe den in de kerk, die dan voor het publiek gesloten zal zijn. Vanavond is er een „familiediner" voor zo'n tach tig personen in het Grandhotel. Mor genochtend om tien uur laten de ver loofden zich officieel fotografe ren. Precies een uur later betreden zij de basiliek Maria Maggiore .Het huwelijk wordt ingezegend in de Borghesekapel. Alleen naaste familie en enkele intieme vrienden zullen het ir daar gezien de beperkte ruimte kunnen vergezellen. De Prinses zal door Prins Xavier. de vader van de bruidegom, naar het altaar worden geleid. Achter hen ko men de Prinsen Eduard en Robert de Lobkowitz en de eredame Diana de Merode. De hertog van Braganza zal bij het huwelijk de derde getuige van de bruid zijn. De hertog werd vandaag in de Ita liaanse hoofdstad verwacht. De derde Receptie Vandaag is het paar met achttien familieleden en vrienden in een char tervliegtuig van Parijs naar Rome gevlogen. Gisteravond hebben de prinses en haar aanstaande echtge noot een receptie gegeven in Parijs. Er was bekend gemaakt, dat aan de ze ontvangst een persconferentie vooraf zou gaan, maar die ging niet door. Een reden werd niet opgegeven. Toen onze Parijse correspondent zich bij de woning van prins De Lobko wicz vervoegde, stond deze hem in hemdsmouwen te woord. „Neen, het gaat niet door. Waarom weet ik niet'' Enkele uren later was zijn woning het toneel van een geanimeerde re ceptie. Journalisten werden in begin sel geweerd, maar niettemin kon on ze Parijse correspondent er heel wat collega's begroeten. Prinses Irene was gekleed in een zalmkleurige Balmain getuige van de bruidgeom is José Ma ria Vallienta, professor aan de uni versiteit van Saragossa. Prinses Irene zal by de inzegening geknield liggen op een kussen met aarde uit Nederland, terwyl haar echtgenoot gebruik maakt van een kussen met grond uit Spanje. Na de huwelijksplechtigheden volgt om half drie een ontvangst in het Grand Ho tel. Na een intiem diner vertrekken de jonggehuwden voor een huwelijks reis, die volgens Hugo's secretaris Ramon Masso „zeer lang" zal zijn. Het paar zal daarby het Heilige Land bezoeken. Het zou zich na de reis in Madrid vestigen. (Van onze rtv-medewerker). 1 In tegenstelling tot giste- g ren gepubliceerde anders lui- 1 dende berichten zal de RAI l morgen onder de auspiciën van de AVRO en KRO van s 10.50 tot 12.30 uur een recht- streekse televisiereportage j verzorgen van de huwelijks- 1 voltrekking van prinses Irene 1 en prins Hugo. De AVRO en l de KRO konden ons geen 1 verklaring geven voor de te- genstrijdigheid van eerder n verspreide berichten. Twee Westduitse kranten schreven gisteren, dat mogelijk enkele geheime diensten de voormalige SS'er Zech-Nennt- wich woensdag j.l. uit de ge vangenis van Brunswijk hebben helpen ontsnappen. Overheid dwingt tot drastische bezuiniging (Van onze rtv-medewerker) In de Hilversumse televisiewereld heerst een chaotische paniek stemming. Waren de middelen waaruit men kon putten voor 't maken van televisieprogramma's en het in leven houden van het televisiebedrijf altijd al krap in vergelijking met het buitenland, sinds kort is er een nijpend geldgebrek. De oorzaak hiervan is een krachtig ingrijpen van hogerhand, dat binnen alzienbare tijd wel eens tot fatale gevolgen zou kunnen leiden. Versch ri kkel ijk Donderslag Kort geleden dienden de omroepen hun begroting voor het komende sei zoen in bij de regeringscommissaris voor het radiowezen (onder wiens ge zag ook het televisiebeleid is gesteld). Op deze begroting stond een aan- zienlyke post voor studiobouw en personeelsuitbreiding. De reactie van de commissaris kwam voor de om roepen, die er stilzwygend op gere kend hadden dat hun begroting zon der meer zou worden geaccepteerd, als een donderslag by heldere hemel De regeringscommissaris haalde een grote rode streep door de begroting. Knelpunt Het knelpunt was de post voor de studiobouw. De omroepen wensten hiervoor een lening aan te gaan. maar de regeringscommissaris wei gerde hiervoor toestemming te geven en bepaalde dat dit astronomische bedrag uit de kykgelden moest wor den betaald. Deze beslissing kwam voor de omroepen vooral zo hard aan, omdat men voor de studiobouw en de programma's van het eerste en het tweede net volledig gerekend had op een goedkeuring van de begro ting. zy zyn thans genoopt al hun plannen te wyzigen en in te krim pen, maar het biykt een byna onmo gelijke zaak het eerste en het tweede net te biyven vullen met een finan ciële besnoeiing van drie en een kwart miljoen gulden. Want om dat bedrag gaat het. „Het is verschrikkeiyk", zei een vooraanstaand omroepfunctionaris ons. ..Er kan niets meer en we weten niet wat de toekomst ons zal bren gen". Hoe desastreus het ingrypen van de regeringscommissaris voor de om roepen is, moge biyken uit de in Hil versum afgekondigde bezuinigingen". 1. Tot nader order worden geen nieuwe personeelsleden in dienst ge nomen. (N.b. voor het bezetten van het tweede net is op alle fronten personeelsuitbreiding een eerste ver eiste!); 2. De budgetten van alle lopende programma's zyn drastisch inge krompen. Nieuwe programma's wor den in de yskast gelegd. (Voor het tweede net stond per 1 oktober een sportjournaal en een nieuwsjournaal op het programma). Beide plannen worden niet verwezenlykt; 3. De voorgenomen en dringend noodzakeiyke studio-verruiming (ver bouwing van het pas aangekochte Bellevue in Amsterdam; studio-faci liteiten voor het eveneens opgekoch te Concordia in Bussum) kan geen doorgang vinden; 4. noodzakeiyke vernieuwing van materiaal ls volledig stopgezet. Alle investeringen zyn opgeschort. De dreigende gevolgen van een en ander werden door onze zegsman geformuleerd met de zinsnede: „Als we niet heel gauw reclame krygen, gaan we er onderdoor". De 47-jarige oorlogsmisdadiger vloog, naar bekend, na zyn ontsnap ping met een vriendin naar Zwitser land waar men zyn spoor byster raakte. Het vermoeden is uitgespro ken, dat hy via Italië naar Zuid-Amerika is gevlucht. Hy was 20 april tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moorden in de Poolse stad Pinsk in 1941. „Er schynt geen twyfel over te bestaan dat geheime diensten een rol hebben gespeeld by de bevryding van Zech-Nenntwich", zo schreef de Frankfurter Allgemeine. „Uit Bonn wordt gemeld, dat Zech-Nenntwich jarenlang voor verscheidene inlich tingendiensten heeft gewerkt, waar onder een Westduits bureau", aldus het blad. Volgens de onafhankelyke Stuttgarter Zeitung achten „tal van welingelichte personen in de hoofd stad de geheime diensten verant- woordeiyk voor zyn ontsnapping". Het tydschrift Der Spiegel reken de gisteren de contra-spionagedienst van het Westduitse ministerie van Defensie en de federale inlichtingen dienst tot de organisaties die de ont snapping mogelijk kunnen hebben gemaakt „om belangryke maar on bekende redenen". Zech-Nenntwich nam in augustus 1941 deel aan de moord op een groot aantal Poolse joden in Pinsk. Naar zyn zeggen werd hy in 1943 te War schau door de Gestapo gearresteerd, waarna hy naar Zweden vluchtte, waar de Britse militaire attaché hem aanbeval als geheim agent voor krygsgevangenkampen in Engeland. Koffie 8-14 cent per pak duurder De wereldmarktpryzen voor koffie zyn in het eerste kwartaal van dit jaar in sterke mate verder gestegen- Dat heeft ook onprettige gevolgen voor de consument, want met ingang van vandaag zal men in de winkel acht tot veertien cent meer moeten betalen voor een pak koffie van 250 gram, al naar gelang van de soort. Met deze prysverhoging wordt de styging van de wereldmarktprys slechts ten dele in de consumptie- prys doorberekend. Het orgaan van de Russische com munistische partij, de Prawda, heeft in een lang artikel opnieuw een aan val gedaan op de Chinese commi- nistische party. Het blad verklaart o.m. dat, terwyi de Sowjet-Unie nooit kritiek geoefend heeft op de interne aangelegenheden van de Chi nese partij, de Chinezen zich de laatste tyd het recht aangematigd hebben zich zowel in interne staats zaken van als in het partyleven in de Sowjet-Unie te mengen. Het artikel heeft als kop: „Enkele kanten van het partyleven van de Chinese communistische party". In Boedapest heeft het bestuur van de „wereldvredesraad" een by- eenkomst van drie dagen besloten met de goedkeuring van enkele re soluties. Alleen de afgevaardigde van communistisch-China stemde tegen twee resoluties en onthield zich van stemming over de overige. Russische genietroepen hebben vanochtend 82 springstofladingen tot ontploffing gebracht in een poging de rivier de Zerawsjan in de Russi sche staat Tadzjikistan, die door een enorme aardverschuiving is versperd, weer te doen doorstromen. Men wil trachten in de driehon derd meter brede dam, ontstaan toen vorige week een halve berg in de rivier stortte, een acht meter diepe geul aan te brengen. De militairen hebben volgens radio-Moskou de hele nacht gewerkt. De bevolking van dorpen in de om- I geving is geëvacueerd. H.M. KONINGIN JULIANA, die overmorgen haar 55ste ver jaardag hoopt te vieren. (Foto Max Koot) Militaire breuk SYRIË-IRAK De Nationale revolutionaire raad in Syrië heeft besloten het militaire verdrag met Irak op te zeggen. Dit besluit werd genomen omdat niet aan de Syrische wens, een opperbe velhebber te benoemen, is voldaan en omdat inmiddels het Verenigde Ara bische opperbevel ls gevormd, over eenkomstig door de Arabische top conferentie genomen beslissingen.Het militaire verdrag was op 8 oktober 1963 gesloten. Vijftien Franse zee-officieren uit de NAVO (Van onze Paryse correspondent) Hoewel het bericht, waarvan wy eerder al melding maakten nog altyd niet officieel bevestigd werd, is nu toch wel zeker dat Parys deze week de NAVO zal verwittigen van zyn besluit alle Franse zee-officieren uit de Noordatlantische Verdragsorga nisatie terug te trekken. De beslissing heeft overigens meer diplomatieke dan militaire betekenis want slechts vyftien Franse officieren zyn mo menteel nog in diverse NAVO-mari- nefuncties werkzaam. Zoals we al eerder berichtten be doelt generaal De Gaulle met deze maatregel de NAVO opnieuw duide- lyk te maken, dat Frankryk nog al tijd niet bereid is onder Amerikaan se leiding zUn aandeel aan de At lantische integratie te leveren. Dat het Franse atoomwapen door gebrek aan een eigen radarsysteem even tueel alleen zou kunnen worden ge bruikt op voorwaarde dat de Ameri kanen hun militaire rol in Europa blyven spelen, wordt bfj dit nieuwe protest door Parijs gemakshalve maar liever over het hoofd gezien... De minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië, dr. Soebandrio, heeft gisteren in het Indonesische parlement een uiteenzetting gegeven van enkele der economische moeilijk, heden waar het land op het ogenblik mee heeft te kampen. Hy verklaarde dat de inflatie zeer ernstig is. De goud. en deviezenreserves zyn met 50 miljoen Amerikaanse dollars ver minderd tot een omvang die hy niet wilde noemen, maar die volgens een schatting van buitenlandse economen niet meer dan 25 miljoen dollar be draagt. Eind maart bedroeg de gelds omloop 288 miljard roepiah vergele ken met 136 miljard drie maanden eerder. Dr. Soebandrio noemde als oorzaak van de inflatie, dat de 400 miljoen Amerikaanse dollar aan buitenlandse hulp. die waren bestemd ter verster king van de maatregelen van ver leden jaar mei voor de stabilisatie de Indonesische economie, niet zyn aangekomen Het geschil over Nieuw - Gulnea met Nederland heeft volgens de minister ook bijgedragen tot ae inflatoire ontwikkeling. Minister Soebandrio drong by de regering aan op vergroting van de economische levenskracht van het land door middel van een programma dat o.m. de volgende maatregelen behelst: „Economische oorlogsvoering" ter vergroting van de voedselproduktie teT vernietiging van Maleisië en ter vergroting van de weerbaar heid tegen revolutionaire activitei. ten; maatregelen om alle banden met Maleisische gebieden te verbreken, de Indonesische financiële en eco. nomische positie te verbeteren en de tekortkomingen op het gebied van vervoer en handel op te hef fen. De vorming van voldoende voed selvoorraden tegen redelyke pry- zen en de verbetering van de uit voer; f Samenwerking met het buitenland ter verbetering van de uitvoer, verbetering van de verbindingen overzee en vereenvoudiging van de exportprocedures. (Van onze correspondent in Bonn) „Nadat ik 3% jaar in voorarrest heb gezeten en myn leven toch al te gronde is gericht, ben lk zo apa- tisch geworden, dat het mR niet meer kan schelen waar dit proces plaatsgrypt". Met deze woorden rea geerde de voormalige SS-jurist Otto Hunsche gisteren in Frankfort op het debat over de competentie van bet gerecht, waarvoor hfj en een andere Eichmann-helper, de voorma lige SS-Obersturmbanfiihrer Herman Krumey, nu terecht staan. De nu zo apatische Hunsche, die zfjn advocatenpraktyk in de steek moest laten, en de drogist Krumey worden beschuldigd van de deporta tie van 400.000 Hongaarse joden, van wie en 300.000 in Auschwitz werden vergast, en van de roof van een deel van hun eigendommen. Beiden waren by de denazificatie als eenvoudige meelopers gekwalifi ceerd en zy leefden in de Bonds republiek onder hun eigen naam. Krumey kreeg als „Heimatvertrie- bener" zelfs schadeloosstelling van 12 000 DM. en stichtte daarmee zyn drogistery. Hy werd als geacht bur ger zelfs lid van de gemeenteraad var Korbach. Hunsche en Krumey waren de voornaamste t.wee helpers van Adolf Eichmann by de massamoord op de Hongaarse joden, die nazi-Duitsland in 1944 tegen de wil van de Hon gaarse regering-Horthy doorzet te. Hunsche had tot taak „juridische bases" voor de deportatie en de ver gassing te leggen. Krumey organi seerde contacten met de joodse raad in Boedapest en later ook de arres taties. Krumey. die zich hierby ryk stal aan kostbaarheden, regelde even eens het vrykopen xan 1700 Hon gaarse joden tegen duizend dollar per persoon. De minder gelukkigen werd dage lijks met vier treinen, elk volgestopt met 3000 mensen, naar Auschwitz vervoerd. Toen Horthy eindelijk, on danks de dreiging van Duitse mili taire interventie, de deportaties ver bood, slaagde Hunsche er nog in de inhoud van een Hongaars joden kamp in het geheim naar Auschwitz te doen transporteren. Het proces tegen de twee leden van het Eichmann-comraando, waarvoor fotokopieën van het Eichmann-pro- ces en 50 getuigen ter beschikking staan, zal 2 maanden duren, 't heeft plaats in dezelfde zaal. waar ook drie dagen per week het Auschwitz-pro- ces wordt gevoerd. In Dusseldorf oegon gisteren een proces tegen de voormalige Wehr- machtsofficieren Fischer en Puls, die in 1942 op eigen houtje ln de Sowjet- Unie 42 joden dood schoten. Fischer was tot zyn arrestatie verkeersrech ter in Hamburg. Aantal militairen eerder naar huis? Zeer binnenkort wordt een maat regel verwacht, die strekt tot afvloei ing van het dienstplichtig personeel van de onlangs door minister De Jong opgeheven tien parate en vier mobilisabele afdelingen van de lich te luchtdoelartillerie. Naar wy verne men zou dit personeel voor de twee de helft van dit jaar met klein of groot verlof worden gezonden. De Legervoorlichtingsdienst, die ons dit niet kon bevestigen, zei ons desgevraagd wel, dat deze kwestie by Kon. besluit geregeld moet worden. Een K.b. is echter slechts nodig voor die militairen, die minder dan een jaar in werkeiyke dienst zyn, omdat de dienstplichtwet spreekt van een minimale diensttyd van 12 maanden. Over het naar huis zenden van dienstplichtig personeel dat al lan ger dan een jaar in dienst is kan do minister zelf beslissen. Naar wy vernemen zou eenzelfde maatregel overwogen worden voor het overcompleet geworden dienst plichtige personeel by de ingekrom pen onderdelen van Van Heutsz en de commandotroepen. Een en ander kan voor een aantal dienstplichti gen een aanmerkelyke diensttydver- korting betekenen. Uit het Leldsch Dagblad van 27 April 1964: Men meldt, dat er een zeer eenvoudig middel is ge vonden om het insect, dat zoovele huizen onbewoonbaar maakt, de wandluis, uitte- roeijen. Dit middel bestaat in de aantrekkelijkheid, welke de plant Peperkruid, op deze insecten uitoefend, zoodat ze gemakkelijk worden vernie tigd. i In drie wolfabrieken te Leiden wordt, bij grooten i spoed, ook nachtwerk ver richt, doch alleen door vol wassen mannen, die 's avonds ten 7 uur naar huis gaan, om ten 12 het nachtwerk aante- vangenmeestal in den nacht i van Vrijdag en Zaterdag.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1