de TermijnspaarBrief I De Twentsche Bank VREDESOFFENSIEF VAN V.S. MAAKT DUITSERS NERVEUS Akkoord bereikt over onder wij zerssalaris Overvallers op pomp station aangehouden Zuid-Afrika zal niet buigen voor druk, zegt premier dr. Ver woerd j Saragat blijft wat langer in Nederland Isolering van kwestie-Berlijn" OOK SIMCA CONTRA DM Verliefden bespied Eensgezindheid Den Haag-Rome Nijmegenaar uitgeleverd JONGE l JENEVER i Eis levenslang tegen Blache Van Mjerlo en Zoon es ROOK MET VERSTAND, ROOK MET SMAAK. ROOK SIGAREN 0Mj (k tywu HOOFDSCHOTEL? VLEES LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 28 APRIL 1964 Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) President Johnsons vrijwel dagelijks herhaalde verklaringen, dat deze generatie mogelijk nog het uitbreken van de wereld vrede zal beleven, begint de Duitse politieke zenuwen enigszins te belasten. Weliswaar wordt alleen in de rechterhoek van de CDU gevreesd, dat de Verenigde Staten de vrije wereld aan het verkwanselen zijn, maar ook elders is men niet zonder zorg. Het Amerikaanse vredesoffensief, zo redeneert men daar, be oogt natuurlijk niet in een onderhandse regeling met de Russen de wereld en daarmee Duitsland blijvend te verdelen, maar een serie beperkte akkoorden op ander terrein dan een ontspannings klimaat schept een toestand, waarin het zoeken naar een modus vivendi tussen West en Oost een „weg zonder hulp" wordt. Wanneer de Amerikanen en Rus sen voortgaan met niet-Duitse pro blemen op te lossen, dan kan het moment komen waarop de Duitse kwestie als enig belangrijk uitstaand probleem overblijft. En op dat mo ment zouden de „aan ontspanning gewende" volken van het Westen kunnen zeggen: „Van dat gezeur over de Duitse hereniging hebben we nu genoeg. Tref maar een regeling met de D.D.R. om de Interduitse betrek kingen te normaliseren en het lot van de Oostduitsers te verzaehten". Het is de Duitsers duidelijk dat Johnsons vr edestoe spelingen niet zo maar een verkiezingspraatje zijn. ZIJ trekken met reden de conclusie, dat zich in de briefwisseling tussen Chroesjtsjow en Johnson hoopvolle perspectieven openen voor het Ame rikaanse nationale belang en dat Johnson, als bij uitstek praktisch politiek, van zins is zulke mogelijk heden aan te grijpen. De Frankfurter Algemeine Zeitung schrijft dan ook Huisvrouw vindt bloemen en levensmiddelen voor haar deur Het is een verheugend verschijnsel dat duizenden huisvrouwen (en met name zij die in buitenwijken of ver van de bebouwde kom hunner ge meente wonen) in de gelegenheid zijn vlak voor hun huis inkopen te doen - dankzij de straathandelaar die met zijn grote verscheidenheid artikelen bij hen komt. Dat dit een groot gemak is, wordt wel bewezen door het veelvuldige gebruik dat de huisvrouwen van deze koop-ser vice maken. Een gemak èn een voor deel. De straathandelaar biedt im mers op zijn wagen een ruime keus van kwaliteitsartikelen (hij heeft niet voor niets zoveel vaste klanten) tegen de laagst mogelijke prijzen. Hij koopt voordelig in, zorgt voor variatie, weet precies wat zijn klan ten willen en kan daardoor zijn prij zen laag houden. Vandaar dat de straathandelaar, die óf aan de deur komt, óf dichtbij huis zijn vaste standplaats heeft, het leven iedere week heel wat guldens goedkoper maakt, want OOK BIJ DE STRAATHANDELAAR IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD ,pif md ictat! deü ivefl I.VJ De Westduitse vertegenwoordiging van de Franse autofabriek Simca heeft gisteren meegedeeld, dat zij een gerechtelijke actie tegen het Westduitse consumentenblad DM is begonnen, omdat dit had gemeld dat de Simca-1000 „het geld niet waard is". Simca heeft gevraagd DM te ver bieden deze uitspraak te herhalen. Het consumentenblad is al in een reeks processen gewikkeld met de Volkswagenfabriek, nadat het ongun stig had geschreven over de Volks wagen 1500-S. (Van onze Venlose correspondent). Een paartje dat minneko zend op een rustig plekje in de staatsbossen onder Asten vertoefde, heeft de schrik van zijn leven meegemaakt. Terwijl het paartje dacht dat het daar rustig kon mijmeren en zeker niet bespied zou worden, keken de verliefden plotseling recht in de woeste ogen van een wild zwijn. Het paartje kroop nog dichter bij elkaar, doch dit maal van angst. De ellendig lang durende stilte, dat men het wilde beest recht in de ogen keek, iverd verbroken door een schot in de nabij heid. Dit was tevens het sein voor het zwijn om het op een lopen te zetten. Met een heerlijk samenzijn van het paartje was het ech ter gedaan. Later bleek dat vijf jagers uit Asten achter twee wilde zwijnen van zeker wel 100 kilo hadden aangeze ten. Zonder succes echter, beide dieren wisten te ontko men. zonder enige Ironie: „Voor Johnson) is de vrede al begonnen". Het is de Duitsers van alle partijen ook duidelijk dat zij ter wille van hun visie op het Duitse nationale belang zeer binnenkort iets zullen moeten ondernemen. Op de rechter vleugel van de C.D.U. na zien allen in, dat het fataal zou zijn zich de reputatie van „vredesverstoorder" op de hals te halen, een reputatie die de Sowjet- russische propaganda de laatste weken de Bondsrepubliek met alle kracht probeert aan te smeren. Het is dus eerder te verwachten, dat West-Dultsland ook in de ontspan- ningstrein zal stappen. Echter met het oogmerk om op het passende moment aan de noodrem te trekken. Het is niet lastig te ontdekken waar die noodrem zit. Er is mjaar een be perkt aantal mogelijkheden voor Russisch - Amerikaanse akkoorden in zake gedeeltelijke ontwapening, die geen Duitse medewerking behoeven. Zo gauw men aan bevriezing van waarnemingsposten tegen verras singsaanvallen gaat denken, zal Washington Bonns medewerking moeten inroepen. En Bonn zal dan zeggen: „Misschien, maar we zouden dan nu wel bijvoorbeeld West-Ber- lijns zwakke, juridische positie wat beter ondertinvmerd willen zien". Wat onder die omstandigheden van Johnsons vredesoffensief over zal blijven is de vraag. Want men kan gevoeglijk aannemen dat het juist Chroesjtsjows bedoeling is het Duitse probleem te isoleren, het nog niet op te lossen en zo het moment te bereiken waarop het Westen de Duitse hereniging Inderdaad beu zou kunnen worden. Opnieuw proces tegen Hoffa De voorzitter van de Amerikaanse bond van vrachtwagenchauffeurs, James Hoffa, is gisteren in Chicago samen met zeven andere beklaagden voor de rechter verschenen omdat hü op onwettige wijze 20 miljoen dollar aan leningen uit het pensioen fonds van de vakbond zou hebben verkregen. Hoffa werd vorige maand In Nash ville, Tennessee, veroordeeld wegens poging tot omkoping van een jury. Hij gaat in hoger beroep. Een van zijn mede-beklaagden in Nashville, Harry Bell. vice-voorzltter van de internationale dokwerkersvereniging, werd tot vijf jaar gevangenis en een boete van 5000 dollar veroordeeld. Ook hij gaat in hoger beroep. Gisteren bleek dat Hoffa kans loopt dat een speciaal fonds van de bond zijn rechtskosten niet lan ger zal betalen. De algemeen raads man van de bond, Edward Ben nett, heeft gezegd dat het voortzet ten van het betalen van deze kosten onwettig is. nucleaire sterkte, van aan het instellen Eurocontrocentrum komt in Limburg Het Eurocontro-Luchtverkeerslei- dingcentrum, dat het luchtverkeer in de hogere luchtlagen boven Neder land, België en het noordelijk ge deelte van West-Duitsland zal rege len, komt in Limburg. De directeur-generaal van de in ternationale organisatie tot samen werking in het belang van de veilig heid van de luchtvaart „Eurocon- tro", ir. general de l'air R. Bulin, heeft gisteren, blijkens een commu niqué van de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer, zijn keus laten vallen op een militair terrein, dat onmid dellijk grenst aan het luchtvaartter rein Zuidlimburg bij Maastricht. De ze keus moet nog formeel worden goedgekeurd door de intergouverne mentele bestuursorganen dan „Euro- contro". De voorbereiding van de bouw van het luchtverkeersleidingscentrum zal met de meeste spoed ter hand wor den genomen. Volgens de plannen zal het in 1968 gereed moeten zijn. Met inbegrip van de kostbare ver- keersleldingsapperatuur, waaronder radarinstallaties, telecommunicatie- apparatuur en dergelijke, zal het centrum naar schatting 35 miljoen gulden gaan kosten. (Van onze Romeinse correspondent) De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, Giuseppe Saragat, zal in aansluiting op de NAVO-confe- rentie ln Den Haag een officieel be zoek brengen aan de residentie om daar van gedachten te wisselen met onze regering. Dit betekent dus, dat Saragat, evenals de ministers van de overige NAVO-landen op 11 mei a.s. naar Den Haag zal komen, maar (Van onze Haagse correspondent). Minister Bot en de bijzondere com missie voor georganiseerd overleg voor het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs zijn het na ruim 4 lA uur onderhandelen gisteravond eens geworden over de onderwijzers salarissen. Er is overeenstemming bereikt over het regeringsvoorstel, dat tegemoet komt aan de twee voornaamste wen sen van de onderwijzersorganisaties, namelijk een verhoging van de Jon- gerensalarissen en een bekorting met handhaving van het huidige maximum van de salarisschaal der onderwijzers. De verbeteringen heb ben terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1964. Ze kosten de schatkist tussen de 25 en 30 miljoen gulden. De verbeteringen zien er als volgt uit: Een verhoging van het aanvangs salaris voor de salarisancienniteit 0 tot 3 met één periodiek; een verhoging voor de salarisan- cienniteit 3 tot 6 met twee perio dieken; een verhoging voor de salaris- ancienniteit 6 tot 22 met 3 of 2 periodieken, tot het maximum is bereikt; een inkorting van de salarisschaal met vijf Jaar. waardoor het huidi ge maximumsalaris wordt bereikt na 22 inplaats, zoals thans het ge val is, na 27 jaar; voor het kleuter- en het lager nij verheidsonderwijs gUllen dienover eenkomstige maatregelen worden getroffen. Voor een volledig bevoegd ander- wijzer (een onderwijzer die de hoofd akte bezit) begon de salarisschaal bij f542 per maand, dat wordt nu f563 per maand. Een niet volledig bevoegd onderwijzer (alleen lagere akte) be- Oplossing voor krachtsverhouding in de Ver. Naties In d© Verenigde Naties hoopt men een oplossing te vinden voor het ge vaar van een te grote invloed van de 36 Afrikaanse en 22 Aziatische lan den, aldus een mededeling van de permanente vertegenwoordiger van Nederland bU de wereldorganisatie, dr. J. G. de Be us. Het is theoretisch mogelijk, dat in de vergadering van 113 naties een aantal kleine landen een twee-derde meerderheid verwerft, terwijl die groep nog geen tien pro cent van de bevolking vertegenwoor digt. Een van de oplossingen, die men overweegt, is het houden van com missie-vergaderingen, waarin niet alle 113 leden zijn vertegenwoordigd, doch waarin de kleine landen een regionale groep vormen, aldus dr. De Beus. gon met f455, dit bedrag is nu ver hoogd tot f 479 per maand. Van deze bedragen gaat alleen de loonbelasting af, erbij komen de verschillende toe lagen, zoals huurcompensatie, vakan tiegeld enz. Een volledig bevoegd onderwijzer, die op zijn 21e jaar voor de klas gaat, kan volgens de nieuwe schaal zijn maximum na 22 jaar be reiken (f978,was f915). Op zijn 43ste jaar dus. inplaats van op zijn 48ste. In overeenstemming met het uit gangspunt van de regering optrek king van het salaris der laagstbezol- digden blijft de thans geldende sa larisschaal voor de hoofden van scho len gehandhaafd, evenals ln het al gemeen die voor de onderwijzers die reeds een hoger salaris genieten in verband met het bezit van extra bevoegdheden. /erdacht van moord op invalide vrouw (Van onze Nijmeegse correspondent) De Duitse politie heeft gisteravond bil de grensovergang Wyler-NUme- gen een 21-jarige Nijmegenaar over gegeven aan de parketgroep van de rijkspolitie uit Arnhem. De Nijmege naar wordt beschouwd als hoofdda der bij de aanslag, die in de nacht van 10 op 11 januari werd gepleegd op de 68-jarige invalide mejuffrouw T. Hendriks. Twee jongelieden drongen in die nacht via een dakraam haar wo ninkje binnen en overvielen haar in het slaapvertrek. De vrouw werd het slachtoffer van een zedenmisdrijf, waarna zij werd vermoord. Mogelijk werd ook nog spaargeld van haar geroofd. De verdenking viel spoedig op haar buurjongen, die toen echter al naar Duitsland was uitgeweken. In uitge putte toestand meldde de vluchteling zich na ongeveer 10 dagen bij de politie in West-Berlijn. Hij legde een bekentenis af en is thans uitgeleverd. Gisteravond is hij ingesloten in het huis van bewaring in Arnhem, waar zich ook zijn mededader be vindt. een 25-jarige Nijmeegse bouw vakarbeider. Deze werd een week na het misdrijf in Nijmegen gearres teerd. wanneer de anderen op 15 mei ver trekken, zal hU nog een dag langer blijven om te spreken over de geza menlijke belangen van de beide lan den. Het is in Nederland nog te weinig bekend, dat zowel in de NAVO als in de Europese Economische Gemeen schap (EEG) Italië het land is, dat ons het naaste staat. Op het stuk van buitenlandse politiek is het te zwak te zeggen dat de politiek der beide landen parallel loopt, zij is zon der meer identiek. Naast Luns is Sa ragat de enige minister van Buiten landse Zaken, die in Parijs neen heeft gezegd tegen de plannen van de Gaulle. Er is een bijzonder vaste lijn in de Italiaanse buitenlandse politiek. Luns en Saragat keren zich met dezelfde kracht tegen alles wat naar hegemonie van een of meer der grotere landen zweemt. Alle pogin gen, door De GauUe en in zekere zin ook door Adenauer gedaan om te ge raken tot een soort drievoudig ver bond Parijs-Bonn-Rome, waarbij dan de Beneluxlanden als jongere broertjes mee zouden mogen spelen, zijn altijd afgeketst op de weigering van Rome. Het is ten zeerste toe te Juichen, dat Den Haag heeft besloten de Ita liaanse minister uit te nodigen. Het is bijna zeker, dat Saragat zal spre ken over een gezamenlijke poging om meer leven ln te blazen in de West- Europese Unie, een zaak van groot belang omdat Engeland daar lid van is en Rome en Den Haag graag zou den zien dat Engeland nauwer zou samenwerken met West-Europa. Ver der wordt stellig de fusie der ver schillende gemeenschappen aan de orde gesteld. Het zijn alle punten waarover Rome en Den Haag het eens zijn. Wat de Atlantische poli tiek betreft is het standpunt van Rome iets verschillend van het onze. Men is hier meer dan in Den Haag geneigd de multilaterale kernbewa pening der NAVO-landen goed te keuren. Dat men in Den Haag grote betekenis toeschrijft aan dit bezoek blijkt wel uit het feit dat de Neder landse ambassadeur in Rome, jhr. Van Vredenburch, zich eveneens naar Den Haag zal begeven om aan de besprekingen deel te nemen, iets wat in ons land niet gebruikelijk ls bij bezoeken aan buitenlandse staats lieden. Advertentie f HENKES1 VOOR HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN I Voor de rechtbank in Bochum is gisteren levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 63-jarige Hermann Blache tijdens de oorlog leider van het getto in Tamow (Polen) Bla che wordt ervan beschuldigd als SS 'er 41 joden te hebben vermoord en medeplichtig te zijn aan de moord 4000 joden. Het proces ls begin april begonnen. Talrijke getuigen, op onder wie 30 mannen en vrouwen uit Israël, hebben de gruweldaden beschreven die onder Blache in 1943 in Tarnow werden bedreven. Blache heeft steeds zijn onschuld volgehouden en de schuld van de moorden op de Gestapo geschoven. De uitspraak wordt donderdag ver wacht. (Van onze Utrechtse correspondent) Tien dagen nadat mannen hebben geprobeerd met springstoffen de kluis in een benzinepompstation aan Rijksweg 2 onder Utrecht te laten springen, heeft de Utrechtse recherche de dossiers kunnen afsluiten. De daders zijn opgesloten en hebben een bekentenis af gelegd. De mannen, die zich van gangster methoden bedienden om aan geld te komen, zijn een 28-jarige Inwoner van Diemen en een 29-jarige Am sterdammer. Beiden zijn duiker van beroep en daardoor op de hoogte met de werkwijze met springstof De man uit Diemen is de hoofdda der geweest. Zijn debuut (het is de eerste maal dat hij met de politie in aanraking komt) heeft veel stof doen opwaaien. In de nacht van donder dag 16 op vrijdag 17 april heeft hR zich toegang verschaft tot het afge sloten pompstation van de 33-jarige E. W. van Leusden uit Breukelen, dat vlak naast de drukke Rijksweg UtrechtAmsterdam ligt, even voor bij het industrieterrein Lage Weide. TerwRl de auto's op tien meter af stand voorbij raasden, heeft hR springstof gestopt in een koker, die naast de muurkluis is aange bracht, die 's avonds door het perso neel wordt gebruikt om geld in de kluis te deponeren. Vakkundig heeft hij daarna de explosieve stof door verbonden met de zogenaamde ex ploder, die hR op vijftien meter af stand achter het gebouwtje had ge plaatst. Hij heeft een ogenblik afge wacht dat er geen auto's in de buurt waren en drukte toen op de knop. Inplaats van een rjjke buit leverde de explosie alleen voor ravage op. De kluisdeur raakte wel ontzet, maar het aanwezige geld verpulverde. Advertentie De Twentsche Bank biedt opnieuw een aantrekkelijke spaarmogelijkheid waarvan de rente is zeker gesteld. TermijnspaarBrieven zijn zonder enige kosten verkrijgbaar bij alle kantoren van DeTwentsche Bank, Van Mierlo en Zoon en de Alphensche Bank voor 100 gulden per stuk metingangvanlmei 1964. Termijnspaar Brieven zijn op 1 oktober 1969 betaalbaar met 125 gulden per stuk. De rente van 25 gulden blijft gehandhaafd ongeacht eventuele verandering van de rentestand. TermijnspaarBrieven zijn ver krijgbaar tot een maximum be drag van 50.000,- per persoon. TermijnspaarBrieven zijn voor 1 oktober 1969 niet betaalbaar, noch opeisbaar, doch wel ver handelbaar. Na 15 mei jls. zal de afgiftepcijs worden verhoogd met 10 cent per week wegens opgelopen rente. De afgifte der TermijnspaarBrieven neemt een aanvang ep 1 mei a.s. Alphensche Bank Dr. Hendrik Verwoerd, de eerste- minister van Zuid-Afrika, heeft za terdag, ter gelegenheid van de vijf tigste verjaardag van de „Nationale Partij" een rede uitgesproken, waar in hR de Westelijke mogendheden waarschuwt, dat zjjn land voor geen enkele druk zal buigen en gereed is de strijd te aanvaarden zowel tegen een economische blokkade als in een oorlog. „Ik geef de Westelijke landen de verzekering, dat Zuid-Afrika aich zal verzetten met al *Uu economische kracht indien een economische blok kade wordt toegepast en met zijn mannen en vrouwen Indien geweld wordt gebruikt", aldus Verwoerd. De premier verklaarde vervolgens, dat er niet alleen een onderzoek plaats vindt naar de aanwezigheid van olie ln zijn land, maar dat ook wordt gezocht naar een andere op- ossing, die Zuid-Afrika's weerstand Advertentie Wees verstandig en tip de as niet voortdurend van uw sigaar, dan blijft de rook koel en geurig. Verwijder het bandje voorzichtig. Hoe rustiger u rookt hoe meer u geniet I zal versterken. Hij wilde daar nu niet verder op ingaan. Dr. Verwoerd had eerder in een rede in de volksvertegenwoordiging in Kaapstad gezegd, dat zijn land niet bereid is met de buitenwereld te spreken over de vraag of een land van blanken in Zuid-Afrika moet blijven bestaan. Dr. Verwoerd meende in de hele wereld een tendens te bespeuren die gunstig is voor de regeringspolitiek van afzonderlijke ontwikkeling, „apartheid", voor alle rassen. Het ondubbelzinnige doel van zijn regering noemde Verwoerd „een blanke natie met een eigen karakter in Zuid-Afrika". Hij zei niet te zullen buigen voor druk van buitenaf die daartegen zouden ingaan. Het voortbestaan van een blanke natie in Zuid-Afrika noemde dr. Ver woerd even belangrijk voor de Ver enigde Staten. Engeland en andere Westelijke landen als het dat is voor de Zuidafrikanen. Hij zei dat deze landen, omdat het hun goed uit kwam. grote delen van Afrika had den opgegeven, en hun invloed in Afrika hadden opgegeven. Het pro bleem is niet .aldus premier Ver woerd, of Zuid-Afrika's optreden de goedkeuring draagt van deze staten. En het voortbestaan van de blanken moet niet worden ingegeven door buitenlandse belangen. Verwoerd zei. dat nergens in de wereld integratie tussen blank en niet-blank succesvol was geweest, „ook niet waar niet-blanke landen zijn geïntegreerd". De leider van de oppositie, Sir de Villiers Graaf, zei dat er heden ten dage beter begrip bestaat voor Zuid- Afrika's problemen, maar dat geen verbetering is te bespeuren in de ma nier waarop de regering haar vraag stukken denkt op te lossen. Hij vond Zuid-Afrika's „groter wordende iso lering" het voornaamste en grootste probleem. Zuid-Afrika's noordelijke grenzen, zei hU, bieden niet langer de veiligheid die ze vroeger boden, en elke Zuid-Afrikaan, die verder kijkt dan zUn neus lang ls moet zien dat de boycot scherper contouren krijgt. Hij constateerde weinig ver anderingen ln premier Verwoerds po litiek ln het afgelopen jaar, maar wel aanzwellend bewijs dat deze politiek Zuid-Afrika onvermijdelijk naar een ramp voert. Bladen aan grens van hoogverraad Premier Verwoerd heeft gister avond tijdens een debat in het par lement de anti-regeringsgezinde bla den verweten „de grens van hoog verraad" te naderen en hen gewaar schuwd, dat de regering mogelijk maatregelen tegen hen zal nemen. De premier beschuldigde deze bladen ervan In him streven om hun doel stellingen to bereiken, bereid te zijn onwaarheden te publiceren. Een krant heeft niet het recht „hoogver raad jegens zijn land te plegen en dit in een kwetsbare positie te plaat sen om vanuit de buitenwereld te worden aangevallen", aldus de pre mier. Dr. Verwoerd plaatste zijn opmer kingen na een aanval van de leider der Verenigde (oppositie) Partij, die de premier ervan had beschuldigd zich over te geven aan .roekeloos ge vaarlijke" propaganda-doeleinden en voortdurende aanvallen tegen de „onafhankelijke pers in Zuid-Afrika". De premier, die vroeger self aan een dagblad verbonden was, ver klaarde tegen censuur en voorstan der van persvrijheid te zijn, doch er ten sterkste tegen gekant te zijn dat de pers wordt toegestaan Zuid- Afrika in de buitenwereld te bena delen. HU vroeg zich af of de aan vallen, die de parlementaire opposi tie en de haar steunende pers op hem doen, wellicht voortvloeien uit angst over de aanbevelingen, die een binnenkort verschUnend rapport van een bUna veertien jaar geleden ingestelde perscommiss.e mogelijk zal bevatten. Als uit het rapport mocht blijken, dat maatregelen nodig zijn. aldus dr. Verwoerd verder, dan zullen deze aanvallen de regering er niet van weerhouden die maatregelen te treffen welke in het belang van de veiligheid van het land zijn.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11