Belangstelling voor het huwelijk groeit in Rome Toenadering Oost-West CDU - overwinning in Baden - Württemberg Nog maar kleine kans directe t.v.-reportage Mogelijk nieuwe overeenkomsten Kardinaal Giobbe: „Geen pauselijke legaat Haarlemse sportvissers bij Texel verdronken Bloemplanten W. Segaar Zn. Diefsfeeg 8 WEERBERICHT President Johnson en premier Chroesjtsjow werken scunen aan WYNNE NAAR ZIEKENHUIS RUSSISCHE KUNSTMAAN Rivier in Azië geblokkeerd na aardbeving Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit' (0uc/ eiovs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 27 APRIL 1964 No. 31247 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, L3.35 per maand, f.0.78 per ween. Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Hoewel alle technische problemen uit de weg zijn geruimd en de Italiaanse R.A.I. alle medewerking heeft toegezegd voor een televisie-reportage van het huwelijk van prinses Irene (hoewel zij telf volstaat met enkele beelden 's avonds in het journaal), dreigt de rechtstreekse uitzending toch te mislukken. Priyises Irene heeft, volgens het persbureau UPI, verklaard, dat zij bevreesd is, dat de zenuwen haar door een en ander parten zullen spelen. Haar adviseurs zouden de opnamen eerst willen zien. De AVRO en de KRO geven het echter nog niet op. Zij hebben nog hoop, dat hun plannen verwezenlijkt kunnen worden, i KRO-adjunct-directeur Jan Castelijns voert nog besprekingen met vertegenwoordigers van het bruidspaar. „We blijven hopen", zei men Vanmorgen bij de KRO tegen ons rtv-medewerker. er een intiem diner in een zaaltje, dar versierd is met Nederlandse tul pen in de kleuren rood en goud. Aan het diner zullen naast de Parij- se vrienden ook enige Romeinse vrienden aanzitten. In totaal onge veer 80 gasten. De getuigen bü het huweiyk zyn voor Prins Hugo: Prins Louis de Eourbon Parma, een broer van Prins Xavier, en Prins Sixte Henri de Bourbon Parma, een broer van Hugo. Voor Prinses Irene is de eerste ge tuige Eduard de Lobkowcz, een zwa ger van Prins Hugo en mejuffrouw Quirana Laman Trip, een Neder landse vriendin van de Prinses. Het jonge paar zal waarschijnlijk op de huwelijksreis Jeruzalem bezoeken. Nog niet is beslist hoe de reis verder zal verlopen. Overwinning Onze speciale verslaggever in Ro me telefoneert, dat deze wereldstad zich nu toch voor het huwelijk gaat interesseren. De kranten brengen veel nieuws op de voorpagina's. Het portre1- van Irene staart de Romei nen uit alle kiosken aan. De week bladen zien in het eenzaam avontuur van onze Prinses natuurlijk slechts eer dramatische overwinning van de liefde op de plicht. Maar ook de Italianen met wie wit over het komende feest spraken, begrepen niet dat er zoveel drukte gemaakt moest worden over politieke kwesties. Het waardig „neen" van Soestdyk dringt niet door tot de bre de massa in het buitenland. Met de romantiek als wapen heeft de familie Van Bourbon-Parma de eerste slag hier dus gewonnen. Zij het dan misschien niet by de Ro meinse adel, die dit huweiyk nog wat beneden zyn waardigheid schynt te j vinden, dan toch in ieder geval bij de gewone mensen. In de Santa Maria Maggiore, was gisteren van voorbereidingen voor het huwelijk nog niets te merken. In dit gigantische gebouw ver drongen zich nog altijd de toeris ten. Organisatie De Romeinse bladen hebben giste ren een verklaring gepubliceerd van Paolo kardinaal Giobbe, die het hu welijk zal inzegenen in de Borghese kapel van de basiliek Santa Maria Maggiore. Een burgerlijk huweiyk wordt niet gesloten. ,Voor alles", zo zegt de kardinaal in deze verklaring: „Moet worden duidelijk gemaakt, dat ik bij dit hu welijk niet de Heilige Vader verte genwoordig. dat wil dus zeggen geen pauselijk legaat ben". Voor het overige kan men zeggen, dat de zaken een heel eenvoudig ver loop hebben gehad. Prins Xavier van Bourbon-Pai-ma deelde bij de audiën tie bij de Paus op 4 april mee, dat het bruidspaar graag door een kar dinaal in de echt verbonden zou wil len worden. Men dacht toen in de eerste plaats aan kardinaal Alfrink, sldur de 84-jarige kardinaal Giobbe. Maar op grond van diverse overwe gingen kwam deze oplossing niet in aanmerking. „Toen zei Zyne Heilig heid glimlachend: Maar wij hebben hier in Rome toch een andere Hol landse kardinaal". „Ik ben Romein", zo zegt kardinaal Giobbe dan". Maar de Paus zinspeelde op myn 25-jarig verblijf als internuntius in Neder land. De vader van de bruidegom ging enthousiast in op de door de Paus voorgestelde oplossing. Hij kwam bij mij en zei, dat zijn wens tn die van het bruidspaar volkomen overeenstemde met de raad van de Paus". Kardinaal Giobbe voegde hieraan toe, dat hij een nieuwe audiëntie bij de Paus van Prinses Irene en Prins Hugo, direct na de huwelijksvoltrekking, als vaststaand beschouwt. Verward Onze Romeinse correspondent heel' gisteren een enigszins verwar- peisconierenue Dygewoona, aie wera gegeven door een van de pers agenda van Pnns navier. ue heer Lecat slaagde er met een grote handigneid en niet ae cnarmes van een wei opgevoede .fransman m met heel veel wuoraen erg wemig te zeggen. Hy gaf alleen byzonderne- flet over net nuweiyK. Meer moent hj ook niet. Morgenochtend om tien uur verlaten rruises Irene en Prins Hugo nun veroiyf m Parys. Van Ony vernca-Ktn zij naar Rome. 2e woruen begeieid door leden van hun lannne en door een aaniai menden, net toestel komt om on geveer een uur in rtome aan. j^ehai- vt het bruidspaar bevinden zich in iet toestel ae ouaers van ae rrins, huis kauard de Lookowicz met ae Praises, die een zuster is van jrrnis _,o, r'raiiQOise ae jdouiooh Parma, hun beide zoontjes, die bruidsjon- kei zullen zyn. Ook andere familie leden reizen mee. Het is de bedoeling, dat het bruids paar morgenmiddag n het hotel l-jblylt en dat Prinses Irene dan het jnoclige te cloen heelt aan haar kap sel, met de bruidsjapon en de ver dei c laatste regelingen, 's Avonds is Intussen heeft de familie van Prins Hugo de organisatie van het huwelijk nu stevig aangepakt. Een van de zusters van Irene's verloofde Maria Therese, is zaterdag in Rome aangekomen om de zaak verder te regelen. Een vorstelijk huwelijk is altyd een ingewikkelde affaire, maar voor particulieren die op dit gebied weinig ervaring hebben moet het in een stad als Rome een ware heksen toer zijn. Dat verklaart waarschyn- Ulk waarom eensluidende gegevens totnutoe schaars zijn. Aan welk altaar wordt getrouwd, wie er komen, welke kapper (Maurice Franc dachten we totnutoe, maar de perschef van de familie houdt het nu weer op Alexandre) de laatste slag zal slaan. Verstandig lijkt het ons dat de familie Van Bourbon- Parma de hele plechtigheid binnen een straal van 500 meier van het Statione Termini laat afspelen. Vlakbij het station ligt het Grande Hotel, een grote stenen doos, van buiten erg ongezellig. Vijf minuten daarvandaan is de trouwkerk, een afstand, die zelfs met enkele vlieg tuigladingen Carlisten al redelijk te garneren zou zyn. De stoet auto's zal woensdagochtend echter van het Grande Hotel naar de kerk het ra- zenddrukke verkeersplein voor het station moeten nemen. Wie Rome kent begrijpt dat dit niet zonder po- litiehulp gaat. Nog belangryker is de bewaking van het familiejuweel van de Bourbons, een tiara van miljoe nen guldens, welke Prinses Irene oan zal dragen. Alleen ter wille van dit kostbaar stuk al zal de Romeinse politie een dicht kordon rondom het gemakkelyk af te grendelen hotel handhaven. Vanmiddag zou om vyf uur een repetitie in de kerk plaats hebben, waarby de pers is uitgeno digd. De pers wordt beslist niet ge schuwd. (Van onze Groningse correspondent) Twee sportvissers uit Haarlem zyn gisteren bij Texel vermoedelyk ver dronken. De riemen van hun boot zijn gevonden. De 51-jarige chauffeur G. J. van Straaten en zijn schoonzoon, de 26- jarige monteur A. Koelemeyer, huur den gistermorgen een roeiboot om up schar te vissen. Omstreeks half tien legden ze de boot neer by de stuifdijk ('t Horntje"). Ruim twee uur later voer de roeibotenverhuur- der naar de sportvissers toe, omdat ze verkeerd lagen voor eb en vloed en geen schar zouden vangen. Het anker zat echter vast en de boten verhuurder ging naar Texel terug om een motorvlet te halen en de boot los te trekken. Toen hij terugkwa n was van de boot, noch van de vissers een spoor te bekennen. Hy waarschuwde de reddingmaatschappy, waarop de „Dorus Rykers" die op het ogenblik in Den Helder ligt, uitvoer. Men vond de roeiriemen en een rekje uit de boot. Marinevliegtuigen stegen op en de Rykspolitie uit Den Helder zocht per schip mee. De vissers zyn echter niet gevonden. Men vermoedt dat het ankertouw te kort is geweest toen het ty op kwam en de boot met de inzittenden onder water is verdwenen. SPD won te ireinig FDP verloor (Van onze correspondent in Rome) De CDU heeft gisteren een ongedroomd succes behaald: bij de Landdagverkiezingen in Baden-Württemberg stemde 46.2 procent van de kiezers op Bondskanselier Erhards partij. Bij de vorige ver kiezingen in 1960 was dat slechts 39.5 procent. Aangezien deze verkiezingen ook door de sociaal-democraten als een test voor de Bondsdagverkiezingen volgend jaar worden beschouwd, kan de CDU met dit succes en haar nieuwe kanselier meer dan tevreden zijn. De SPD boekte weliswaar ook winst, maar Willy Brandts party kwam er toch minder gunstig af dan zy hoopte. Haar stemmenaandeel steeg slechts van 35,3 tot 37,3 procent. Haar woordvoerder, Barsig, verklaar de ons vóór de verkiezingen, dat de SPD hoopte niet meer dan 2 of 3 pro cent achter de CDU te eindigen. Wel nu. dat is dan byna 9 procent ge worden. Een nog heviger teleurstelling trof. de FDP. Erich Mendes liberalen no- Op dezel[de paginawaarop zijn naam gedurende langer dan 40 jaar aan de kop van de krant heeft geprijkt, plaatsen wij van daag als laatste eerbetoon aan zijn nagedachtenis de foto van de heer J. W. Henny, die van 1917 tot 1959 directeur van ons Blad is geweest. De foto is genomen in zijn werkkamer enkele dagen voor dat hij zijn werkkring neerlegde. Voor een uitvoerige necrolo gie verwijzen wij naar elders in dit nummer. De Gaulle herstelt zich langzaam Volgens kringen uit de omgeving van president De Gaulle, herstelt de president zich na zyn operatie lang zamer dan in de eerste week na de operatie werd verwacht. Zyn artsen zouden hem hebben medegedeeld, dat hy naar hun mening drie maan den rust zou moeten houden voor al geheel herstel. Men verwacht niet, dat De Gaulle voor het einde van deze week of zelfs het begin van de volgende week het ziekenhuis zal verlaten. Advertentie Ivia's, Afrikanen, Mignondahlia's. Mooie planten met potkluit. Groeien direct door. FRAAI LENTEWEER 1 Het K.N.M.I. verwacht van heden- »t morgenavond: Weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind aanvanke lijk zuidoosteiyk later zuidwestelyk. Vrij warm weer, maar later in het Westen enige afkoeling. (Opgemaakt om 11.15 uur). 28 APRIL. Zon op: 5.17 uur; onder: 19.59 uur Maan op: 21.54 u.; onder: 6.21 uur. Hoogwater te Katwijk 4.23 en 16.40 tur, laagwater te 0.13 en 12.33 uur TEL teerden ln dit traditioneel liberale bolwerk een verlies van 2,7 procent: ze vielen van 15,8 tot 13,1 procent terug. De allergrootste teleurstelling, na- meiyk de politieke vernietiging, trof splinterpartyen van links en rechts. Een extreem-nationalistische samen scholing als de Al-Duitse Party, maar ook de linkse Duitse Vredes- unie haalde niet de vereiste 5 en zal in de Landdag niet langer ver tegenwoordigd zyn. De CDU heeft zeker het weer mee- gehad. Zy is minder een party dan een belangengroepering of, hoe men wil, een bedaarde geesteshouding, die niet graag in de regen ter stembus tygt. Maar dit keer scheen de zon en dat scheelde weer een paar procent. Zo er uit deze verkiezingen een al gemene tendens spreekt, dan is die dat de Bondsrepubliek geleideiyk naar een tweepartyensysteem schuift. En verder dat er een steeds sterker neiging tot het kiezen van aanspre kende persoonlijkheden te voorschyn komt. Die neiging werkte vooral ten gunste van de premier van Baden Württemberg, Kurt Georg Kiesinger, en van Bondskanselier Erhard, die in deze campagne redevoering op re devoering heeft gestapeld. De SPD heeft wat Erhard betreft een overigens begrijpeiyke misreke ning gemaakt, zy had gehoopt dat Erhard zichzelf zou verslaan. Er- hards autoriteit had namelyk ern stig geschaad moeten worden door de twisten die de CDU op velerlei ge bied verscheuren. En verder begint Erhard spreektoon politiek geïnteres seerden geducht te vervelen. De welvaartskanselier stoot namelyk de laatste tyd een reeks van voldaan heid getuigende geluiden uit, alleen onderbroken door het woordje „ik". Daar zouden de Duitse kiezers, zo dacht de SPD, wel genoeg van kry- gen. Naar nu blykt heeft de Duitse kiezer daar volstrekt nog niet genoeg aan. Er moeten nu vrij verrassende ge beurtenissen plaatsgrypen om vol gend jaar de SPD in een gunstige positie te brengen. Dat biyft natuur- lyk altyd mogeiyk. Maar de SPD is, vreemd genoeg, byna zeker van een voor haar weer ongunstige ontwik keling: namelyk de overwinning van Labour in Engeland. Als Wilson wint, een paar bedryfstakken natio naliseert en een tegemoetkomender toon jegens het oost-blok aanslaat, hoeft de CDU slechts te zeggen: „zie je wel" om de SPD in de Bonds dag de laatste positie te verschaffen die zy zou wensen: te weten die op het dak. (Van onze correspondent in Washington) President Johnson heeft zaterdag op een openhartige persconfe rentie geduid op mogelijke nieuwe overeenkomsten tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie. In de eerste plaats gaat het over de aanvulling van de wederzijdse diplomatieke vertegenwoordi gingen met consulaire posten. Tot nu toe hebben beide landen al leen ambassades bij elkaar. Voorts hangt een verdrag voor de bur gerluchtvaart in de lucht waardoor het mogelijk zou worden dat er tweemaal wekelijkse vluchten plaatsvinden van Panam en Aero- flot tussen Moskou en New York. Tenslotte is het verre van denk beeldig, dat de handel wordt uitge breid op basis van langdurige kre dietovereenkomsten. De Amerikanen staan weliswaar tot nu toe afwyzend tegenover langdurige kredieten aan Dit blad bestaat uit 16 pagina's Prinses Margriet begeeft zich aan boord van de ..Rotterdam door een erehaag van koop- vaardijmatrozen-in-opleiding naar de feestzaal van het schip. De Koninklijke Redersvereniging heeft de prinses zaterdag een verlaat verjaardagsfestijn aan geboden. Koningin, Prins Bern- hard en de prinsessen Beatrix en Christina woonden het strikt be sloten feest ook bij. Het duurde tot diep in de nacht. Er werd in diverse zalen gedanst op muziek van drie orkesten. De Britse zakenman Greville Wyn ne, die in de afgelopen week door de Sowjet-Unie werd uitgewisseld te gen de Russische spion Gordan Lons dale, is zondag in Westminster in een ziekenhuis opgenoemen. Volgens zyn artsen is zyn gezond heidstoestand de laatste dagen ach teruit gegaan als gevolg van een reactie na hetgeen hy de laatste tyd heeft doorgemaakt. De Sowjet-Unie heeft zaterdag op nieuw een onbemande satelliet van het type „Kosmos" gelanceerd, de 29e ln de serie. De kunstmaan draait in ruim 89 minuten om de aarde. De in strumenten werken normaal, aldus Ta ss. Een functionaris van het Amerikaan se bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA verklaarde zondag, dat het Russische ruimtevoertuig Sonde I, dat op 2 april werd gelanceerd, wel eens op weg kon zyn naar Venus. Volgens deze functionaris hebben de Russen de „Sonde" op een geschikt tydstip gelanceerd. Het zou ongeveer vier maanden duren, voordat het ruimte voertuig de omgeving van Venus kan bereiken. Een deel van de berg Darnoworz in centraal-Azië Is in de rivier de Zerawsjan, tussen de bergketens van Toerkestan en Zerawsjan, ge stort nadat water als gevolg van aardbevingen naar schatting meer dan vyfticn miljoen kubieke meter aarde en gesteente had losgemaakt. Volgens een bericht van Tass hebben regeringsfunctionarissen van Tadji kistan en Oezbekistan de evacuatie van de bewoners o.m. ook van Samasland, gelast omdat er een meer is gevormd waarvan het peil communisten, maar daarin lykt een verandering mogelyk. President Johnson deelde mee dat de Senaats commissie van Buitenlandse Zaken deze kwestie bestudeert; nieuwe voor stellen worden door hem verwelkomd. Het probleem is hierby uiteraard de onmogelykheid langer van de bond genoten te eisen dat zy terughou dendheid betrachten by hun handel op Cuba en andere communistische landen, als de Amerikanen zelf toe- schietelyk gaan worden. Johnson weigerde details bekend te maken inzake ae besprekingen van bovengenoemde kwesties tussen Mos kou en Washington, maar hy duidde ook op het bestaan van andere ter reinen waarop nauwere relaties met de Russen mogeiyk zyn. Mogelyk doelde de president op een uitbrei ding van de overeenkomst van vorig jaar mei over de uitwisseling van culturele en wetenschappelyke en voorlichtingszaken. Inmiddels blijkt steeds meer dat I Chroesjtsjow en Johnson in nauw contact nieuwe afspraken maken over vermindering van de spanning in dt wereld. Nauwere betrekkingen ïyken verre van denkbeeldig. De Westduitse bezorgdheid dat de overeenstemming te ver gaat en ten koste van de Westduitse politiek zoals men in Washington te horen krygt van Westduitse zyde kan daarom niet verbazen. De Amerika- ne zyn er langzamerhand aan ge wend permanent Bonn te moeten geruststellen. De Westduitse positie wordt niet bedreigd en er is geen sprak - van een overeenkomst waar by de Duitse hereniging en West- Beriyn worden opgegeven. De Re publikeinse senator Javits heeft er op aangedrongen een dergelyke gerust stelling ook ditmaal naar Bonn te sturen. Overigens ontveinst niemand zich dat er een wending mogelyk is in de buitenlandse politiek van de VS in de richting die senator Fulbright heeft aangegeven. Zyn standpunt komt neer op een aanvaarding van de realiteit in Cuba en China en dat zou consequenties kunnen hebben hebben voor Duitsland. Als Johnson na de verkiezingen van november l ulbright tot minister van Buiten landse Zaken maakt, ls de kans op een erkenning van de Europese rea liteiten groot en de erkenning van Oost-Duitsland is een onderdeel van deze nieuwe lyn. Maar ook als deze consequentie door Washington niet getrokken zou worden, hebben de Westduitsers na delen te vrezen van een vergaande Oost-West-ontspanning. De positie van de Westduitsers is immers ge baseerd op een belangrijk militaire bydrage van Bonn aan het Westen. Als de bewapening terugloopt en de spanning vermindert zal West- Duitsland een toontje lager moeten zmgen en Washington niet meer zoals tot nu toe steeds kunnen dwingen tot gerustellende verklarin gen en identificatie met de politieke doeleinden van Bonn. In dit verband is in Washington ook een zekere Westduitse nervositeit merkbaar over de door de minister van Defensie McNamara aangekon digde müitaire bezuinigingen, waar by Amerikaanse bases in vier lan der betrokken zyn. Het is nog niet bekend of Duitsland daarby behoort. Maar zelfs als dat niet het geval is biyft een Amerikaanse militaire in krimping voor Bonn reden om de Amerikaanse regering via de ambas sade in Washington wantrouwend gade te slaan. 'extra speling voor de doe-het zelver ln 24 uur acht tot tien meter ls gestegen. De massa, zo hoog als een wolken krabber van tachtig verdiepingen en 600 meter breed, heeft de rivier geheel afgesloten. De aardverschui ving gebeurde in de buurt van het dorp Ain' Uit het Leidsch Dagblad van i 26 April 1864: Heden Maandag heeft men te 's Hage een proef ge- nomen met een verbeterde waterwagen ter besproeijing der straten, welke een ver- gaarbak heeft die 1600 kan water kan bevatten. Een photograaf te Londen i heeft bij de intrede van Ga- i ribaldi niet minder dan 50.000 i portretten van den generaal i verkocht.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1