Luchtmacht V.S. klaar om tegen Cuba in te grijpen MAREL Toch rechtstreekse reportage huwelijk SS'er ontsnapte dwars door zes stalen deuren Johnsons politiek harder dan die van president Kennedy Koningin besliste resoluut Cipier gearresteerd (Dtïc/ teutvs 'n Etentje buitenshuis! Peter Leeneri 1EMCO N.V. klassewagens bel voor proefrit wassenaar KRO en AVRO-tv nemen stappen kunt automatisch wassen - ZWART - WEERBERICHT Cipier hielp AL 15.000 STAKERS IN SPANJE Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 24 APRIL 1964 No. 31243 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A_ E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Op bases in en bij Florida staan honderden supersonische jachtbommenwerpers klaar om in te grijpen als het tot een nieuwe crisis om Cuba mocht komen, aldus vernam het Franse persbureau AFP gisteren van officiële zijde in Washington. Al leen al op de vliegdekschepen „Franklin D. Roosevelt" en „Sara toga", die bij Mayport liggen, bevinden zich ruim 150 van deze toestellen. Mocht Fidel Castro dan ook zijn dreigement om Ame rikaanse verkenningsvliegtuigen boven Cuba met raketten neer te laten halen, tot uitvoering brengen, dan zullen de Verenigde Staten snel terugslaan. In dit verband werd herinnerd aan de waarschruwing van president Johnson aan het adres van Ha vanna. Johnson heeft de regering-Castro namelijk laten weten, dat elke aanval op Amerikaanse verkenningsvliegtuigen ernstige gevolgen zal hebben. Castro wil bezit van raketten Amerika's onderminister van Bui tenlandse Zaken, George Ball, ver klaarde gisteren, dat Amerika zijn politiek van economische boycot van Cuba zal voortzetten. Het zal ervoor torgen, dat het Castro-bewind nooit meer een directe militaire bedreiging tal vormen. Ball noemde het belang rijk, dat het Westen de Cubaanse economie niet steunt met leveranties, van reserve-onderdelen of vervan gingsmiddelen. Cuba vormt geen di recte militaire bedreiging voor La- tjjns-Amerika, doch het is wel een bedreiging in de vorm van onder mijnende acties. Amerika wenst niet te onderhandelen, aldus Ball. Hieruit vloeit een strategie voort, die twee punten omvat: krachtig maken van Latyns-Amerika opdat het ondermij nende acties kan weerstaan: alle mid delen behalve oorlog gebruiken om de gelegenheid te verkleinen, dat Cuba het communisme op het wes telijk halfrond importeert. „Hoy", het blad van de Cubaanse communistische partij, meent dat „Cuba opnieuw de nadruk moet leg gen op de verdediging" met het oog op wat het noemt de nieuwe Ameri kaanse schendingen van de Cubaanse soevereiniteit. Het blad herhaalt de verklaring van Fidel Castro, dat Cu ba het schenden van het luchtruim van het eiland door Amerikaanse verkenningsvliegtuigen niet langer zal dulden. De Verenigde Staten zijn verantwoordelijk voor elke toestand die door hun ..tartingen" wordt uit gelokt. schrijft het blad. Cuba heeft maandagavond geprotesteerd tegen Het booreiland Mr. Capdat ten noorden van Schiermonnik oog sinds enige tijd in de zee bodem zoekt naar olie of gas. Aan boord bevinden zich 76 man. De verbinding met de vas te wal wordt onderhouden met helikopters, die kunnen landen op een platform, dat boven op een van de drie poten van het booreiland is aangebracht. Advertentie Bezoek dan ons f NIEUWE RESTAURANT op de eerste etage. Ook voor recepties en partijen. (Zondags geopend van 1224 u GANGETJE 14 TEL. 24905 Advertentie VOL AUTPMATI'fHE WASMACHINES A EG - IGNES - rNDESIT ERRES - SIEMENS BICO RONDO Advertentie de „tergende houding", die de Ameri kaanse mariniers op de basis Quan- tanamo zouden aannemen en tegen het voortzetten van de Amerikaanse verkenningsvluchten. Waarnemers in Washington menen dat de nieuwe ruzie tussen Cuba en de Verenigde Staten verband houdt met het feit, dat de laatste Sow jet-Russische militairen begin volgende maand uit Cuba zullen zyn teruggetrokken. Amerikaanse functionarissen toon den zich bevreesd voor wat er kan gebeuren wanneer Fidel Castro de krachtige Sowjetrussische afweerra- ketten in handen zou krijgen. Enige functionarissen menen uit de scher pe aanvallen van Castro te mogen opmaken, dat hü probeert de Russen te dwingen de zeggenschap over deze raketten aan hem over te dragen. De Verenigde Staten hebben echter geen concrete aanwijzingen dat de Russen van plan zijn dat te doen. Westelyke diplomatieke kringen in Havanna menen dat Castro wil terugslaan na de staatsgreep in Bra zilië. die in Cuba als een klap voor de Cubaanse politiek wordt opgevat. Ook het streven van Venezuela naar meer acties van de Organisatie van Amerikaanse Staten tegen Cuba zou Castro hiertoe hebben aangezet. Een derde reden voor zijn houding zou zijn. dat Castro bezorgd is dat presi dent Johnson besloten heeft in La- tijns-Amerika een nog krachtiger po litiek te gaan voeren dan zijn voor ganger, president Kennedy. NIET NAAR ROME Koningin Juliana heeft zondag na de mededeling van prins Xavier: „Uw dochter trouwt 29 april" kort en bondig geweigerd in te gaan op het voorstel van de prins de huwelijks sluiting bij te wonen. „De Konin gin is niet gewend op haar beslis singen terug te komen", zo zei haar particulier secretaris mr. J. van der Hoeven ons vanmorgen, waarmee vaststaat dat geen lid van het Kó- ninklijke gezin op 29 april naar Rome zal gaan. Dit in weerwil van vele wilde geruchten. Nooit is de huwelijksdatum in onder ling overleg bepaald, zoals in Parijs wordt bewee'-d. Zondae: werd tij dens het telefoongesprek voor het eerst over 29 april gesproken! .Een sterrewichelaar bepaalde de hu welijksdatum". zo is bitter o-ge- merkt in h-»t paleis. Vast staat 'hans, dat d? Konmain niet bet ka binet roraedpleegd heeft over de mogelö'che'd om de hinveli'ksinze- gen'n» bij te wonen Zw resoluut besliste modder en vors«'n JuPana niet naar Rome te gaap n:nsd-"r 7 aor'1 heeff Prinses Irene on de trappen van het paleis dijk r.men met haar verloofde, haar moeder, vader en Prmces Bea trix vaarwel gezwaaid. Dat was. toon zij weiverde mee te gaan naar Mexico. S'ndsdien is zij niet meer in Soestdijk geweest. Dat de Prinses dage'h'ks zou telefo neren met Konrngin. zoals in Pariis wordt rezeed. wil men in palels Soestdijk niet bevestigen. Er bestaat een grote kans, dat het huwelijk van Prinses Irene, I steun van generaal Franco zou ge- dat woensdag in Rome wordt ingezegend, toch rechtstreeks op de nieten- een brlef aan de Paus zou Nederlandse televisieschermen zal worden gebracht Onmiddellijk nadat de N.T.S. had bekendgemaakt, dat zij met filmbeelden in het avondprogramma wilde volstaan hebben AVRO en KRO besloten, dat zij indien zulks technisch mogelijk is een directe reportage zullen verzorgen. Langs de gebruikelijke kanalen is 'de officiële vertegenwoordiger van de contact opgenomen met de Italiaanse televisie en het is gebruikelijk Paus z<>u optreden. Door dit officieel hebben geprotesteerd tegen het feit. dat de H.-Vader kardinaal Giobbe zou hebben opgedragen het huwelijk in te zegenen Zoals gemeld heeft het Vaticaan inmiddels echter al ontkend, dat de kardinaal hier als dat zo'n verzoek om medewerking wordt verleend, ook al is er slechts sprake van éénzijdige belangstelling. Voorts is minister Bot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op grond van het Televisie- besluit om extra zendtijd gevraagd. De bewindsman heeft dat verzoek ingewilligd. KRO en AVRO zijn volledig ge machtigd dit onder eigen vlag te doen. met voorbij gaan van het be sluit van de NTS VRAAG DEMONSTRATIE HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 NOORDELIJKE WIND Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: zwaar bewolkt met af nemende kans op regen en later en kele verspreid voorkomende opkla ringen. Matige tot vrij krachtige noordelijke wind. Dezefde temperatu- als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 25 APRIL Zon op: 5.23 uur; onder: 19.54 uur. Maan op: 18.28 uur: onder: 5.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.43 en 15.02 "ur, laag water te 10.44 en 23.06 uur. "it nam nier bestaat uit 24 pagina's. De VARA, VPRO en NCRV zijn tegen een rechtsstreekse reportage, maar JCRO en AVRO vinden het uit het oogpunt van actualiteit on juist de huwelijksplechtigheid „af te doen" met een later uitgezonden en gedeeltelijk filmverslag. „Wij achten het onze plicht als nieuws-medium een aangelegenheid, die zo in de algemene belangstelling staat, zo snel en zo volledig mogelijk aan de kijkers over te brengen", zei men ons. ,Als wij om welke redenen dit ook (Van onze correspondent in Bonn) Uit de gevangenis van Braunschweig is gisteren een man dwars door zes afgesloten stalen deuren heen ontsnapt. En wat voor een man: hij confereerde eens met Adenauer, noemde Adenauers rech terhand Globke eenvoudig ..Hans" en hij werkte een tijdlang voor de geheime diensten van Groot-Brittannië en de Duitse Bonds republiek. Zijn romantische ontsnapping, nieuwe climax in een romantische carrière, wordt helaas verduisterd door één vulgair detail: hü werd vorige week tot vier jaar tuchthuis veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op 5200 joden in de buurt van Pinsk (Sowjet-Unie). De SS- Obersturmführer ZechNenntwich had in 1941 gevolg gegeven aan het bevel van 't Reichssicherheitshaupt- amtalle joden van Pinsk dood schieten. jodenvrouwen in de moe rassen driven. Vandaag speurt de Westduitse po litie naar Hans Walter Zech-Nennt- wich. En niet alleen naar hem, maar ook naar de handlangers die met ge vangenissleutels en geld hem hielpen ontsnappen. Een cipier van de ge vangenis in Braunschweig is al ge arresteerd. Misschien brengt dat de politie op het spoor van de geheime organisatie van oud-SS-ers die an dere van oorlogsmisdaden verdach ten bijvoorbeeld die in het eutha- nasieproces ook hielp ontsnappen. Of, als het niet anders kon: hen hielp zelfmoord te plegen. Het is niet de eerste keer dat Zech- Nenntwich uit een gevangenis ont snapt. De voormalige officier van een SS-cavalerie-regiment. dat zeer pro minente ruiters in zijn gelederen heeft gehad, nam in 1943 al de benen uit een Gestapo-gevangenis in War schau. Hü zat daar, volgens ver schillende lezingen, wegens ongehoor zaamheid. desertie of verkrachting. Hü verschafte zich valse SS-papie- ren en kreeg politiek asiel in Zweden. Vandaar liet hij zich met een Brits koeriersvliegtuig naar Londen vlie gen, waar hü werd aangesteld bij de „SS-verzetszender Hagedorn", die onder leiding stond van de bekende Britse journalist Sefton Delmer. In Londen legde Zech-Nenntwich stilletjes een lyst aan van Duitse emigranten die „niet alleen tegen de nazistaat, maar ook tegen het Duitse vaderland zelf streden". Toen hij na de oorlog, eerst als Brits officier en daarna als Duits verbindingsman tussen de bezettingsautoriteiten en de regering van Noordrynland-Westfa- len, in Duitsland werkte, vroeg en kreeg hü in 1949 een audiëntie bü Adenauer. Tydens het gesprek, dat twee uur duurde, droeg hü zyn lyst aan Adenauer over. Sefton Delmer zei over die audiëntie: „Zech- Nenntwich vertelde Adenauer toen alles wat hü .wist over de Duitse emigranten. Vooral over diegenen die als sociaal-democraten tegen Ade nauer in de oppositie waren". Zech-Nenntwichs carrière bestreek daarna menig terrein: zakenman, oplichter, chanteur en journalist. In die laatste functie wekte hü de eerbiedige verbazing van zyn colle ga's door het gemak waarmee hü Adenauers rechterhand, dr. Hans- Globke, ondertekenaar van de Neu- renberger rassenwetten kon opbellen en door de intimiteit waarmee hü hem zomaar „Hans" noemde. Zech-Nenntwichs relaties konden hem tenslotte weliswaar niet helpen om het Pinsk-proces te ontgaan, maar blükbaar wel om de gevolgen daarvan wat te verzachten. Hoe kwam hü anders door die zes ge sloten deuren? De Duitse radio en televisie die gisteravond om zün op sporing, aanhouding en voorgeleiding verzochten, maakten enigszins be rustend gewag van de mogelijkheid dat hij „reeds naar het buitenland vertrokken is". Zoals reeds zovelen voor hem. nalieten, zouden wü tekort schieten in onze taak". Aangetekend De namen van Prinses Irene en Prins Hugo van Bourbon-Parma staan sinds gisteren vermeld op de huwelyksaankondigingslijsten, die zyn aangeplakt op de muur van het gemeentehuis van het Paryse zestien de arrondissement, waarin de ouders van de aanstaande bruidegom wonen. De Paryse autoriteiten hadden dis pensatie verleend van een wettelijk voorschrift, waarin staat, dat by het voorgenomen huwelyk tussen een Fransman en een buitenlandse in het buitenland de aantekening minstens tien dagen tevoren moet geschieden. De Prins zou echter by het indienen van zün verzoek om dispensatie heb ben laten weten, dat de Prinses en hü zo laat in ondertrouw waren gegaan om publiciteit te vermüden. De laat ste formaliteiten, die de administra tieve voorbereiding van het huwelyk in Frankrijk nog vereiste, zijn dus volbracht. De verloofden zün giste ren na hun bezoek aan het gemeen tehuis naar de internationale bloe mententoonstelling Floralies gegaan, waar ook uitgebreide Nederland se inzendingen zyn te bewonderen. Uit Spanje wordt intussen gemeld, dat Don Juan, de officiële preten dent van de Spaanse troon, die de Het Duitse persbureau DPA be richtte vandaag, dat de 47-jarige ci pier Dietrich Zeemann na een uren lang verhoor heeft bekend, dat hy woensdagnacht de voormalige SS- officier Hans-Walter Zech-Nenntwich heeft laten ontsnappen uit het huis van bewaring in Brunswijk. Zeemann heeft gezegd, dat hy voor Zech- Nenntwich, die hü in '936 in een al- deling van de door Hitier opgerichte arbeidsdienst had leren kennen, alle deuren van de gevangenis heeft ge opend en Zech-Nenntwich zelf tot naar de straat buiten de gevangenis heeft geleid. Zeemann zegt geen geld voor zün hulp ontvangen te hebben. Wel zou hem een betrekking beloofd zyn by de onderneming van de ontsnapte. De politie is van oordeel, dat Zech- Nenntwich, van wie nog elk spoor ontbreekt, nog een helper moet heb ben gehad. Het onderzoek in deze richting concentreert zich op de jonge Margrit Seinheuer. die als een vriendin van de voortvluchtige wordt beschouwd en die tüdens het proces in Brunswijk tegen Zech-Nenntwich en vier mede-beschuldigde voormalige SS-officieren dagelijks op de publieke tribune van de rechtszaal zat. protest van Don Juan wordt overi gens wel de aanvankelüke vrees van de Paus bewaarheid, dat de Romein se huwelijksplechtigheden voor het Vaticaan nog wel eens diplomatieke complicaties zouden kunnen opleve ren. Niet in kapel Maandag zullen de verloofden voor hun vertrek naar de Italiaanse hoofdstad in Parüs nog een grote receptie geven voor hun Franse vrienden en kennissen, die de fees ten in Rome niet zullen bywonen In tegenstelling tot vroegere bericht, wordt nu .uit Rome medegedeeld, dat het huwelyk niet in de Borgheseka pel van de basiliek Maria Maggiore zal worden ingezegend, maar bü een verplaatsbaar altaar in het midden schip van dit prachtige Godshuis. De kapel zou te klein zün voor de ver wachte belangstelling. Na het Belgische hof heeft ook het Luxemburgse hof besloten niet naar Rome te gaan. Gisteren werd in Luxemburg bekend, dat het groot- hertogelük gezin, dat verwant is aan de ouders van het bruidspaar, deze ouders „niet wil afvallen". De vader van de bruidegom, Prins Xavier. is een broer Van Prins Felix van Lu xemburg, de echtgenoot van groot hertogin Charlotte. De groothertogin is een verre nicht van Koningin Ju liana. Uit betrouwbare bron heeft onze Enschedese correspondent ook ver nomen. dat Prinses Armgard on danks een ontvangen uitnodiging het huwelyk van haar kleindochter niet zal bywonen. Geschenk comité Inmiddels is er in ons land op Initiatief van dr. J. Gribling uit Nü- megen een definitief „Comité huwe lijksgeschenk Prinses Irene" ge vormd. Op de eerste dag van de geldinzameling had het reeds 500 gulden in contanten ontvangen en toezeggingen tot een totaalbedrag van ongeveer duizend gulden werden gedaan. Maar naast de vele adhesie betuigingen werden ook veel beledi gende- en zelfs dreigbrieven ontvan- geo. Per telefoon hebben vele on bekenden dr. Gribling verwüten ge maakt. Dr. Gribling. die zich om deze voor hem onplezierige reacties niet druk zegt te maken, heeft de indruk, dat de büvalsbetuigingen en blüken van afkeuring zowel uit pro testantse als katholieke kring komen. Uit onze omgevingen hebben ir. J. G. Christiaanse en mevr. M. L. A. Dückhoff-Van RUn, beiden uit Wassenaar zitting genomen in het comité. Acties Inmiddels merkt men uit diverse berichten, hoezeer de kwestie-Irene het Nederlandse volk bezig houdt. De christelüke oranjeverenigingen uit frinses Irene en haar verloof de hebben gisteren een bezoek gebracht aan een internationale bloemententoonstelling in Pa- Het verloofde paar bij de rijs. Nederlandse expositie. ifdeling de Bunschoten-Spakenburg, Baarn en Soest hebben een fel telegram ge stuurd naar het hoofdbestuur om te protesteren tegen een eventuele tele visie-uitzending. ,,Een belediging voor het Koninklijk Huis", vinden zü dergelijke berichtgeving. Een KVP-gemeenteraadslid van Tilburg heeft in een brief de raad voorgesteld een afvaardiging uit de stad naar het huwelyk in Rome te sturen en een bedrag beschikbaar te stellen voor een passend huwelijks geschenk. Verwacht wordt overigens, dat de brief als ingezonden medede ling. zal worden behandeld, om dat het vereiste aantal handtekenin gen ontbreekt. Een echtpaar in Heerenveen heeft een initiatief ontwikkeld om te ko men tot een vereniging „Vrienden van Irene". ..Teneinde de band met de uitgestotene te handhaven", mo tiveren zy hun actie. De KVP-Arnhem heeft kritiek uit geoefend op haar partüfractie in de Tweede Kamer. Zij verwyt de frac tie, dat deze een te slappe houding heeft aangenomen tegen wat wordt genoemd ..de anti-papistische hetze in bepaalde persorganen en andere publiciteitsmedia". Het aantal stakende münwerkers in Spanje is gisteren toegenomen tot vüftienduizend man. De münen ln Asturië hebben het meest van de actie te lüden. In Puertollano, in de pro vincie Ciudad Real, werden vier mün werkers gearresteerd. Volgens goed- ingelichte kringen hebben de acties ten doel het terrein te verkennen voor een eventuele algemene staking op 1 mei. Uit het Leidsch Dagblad van 23 April 1864: Heden heeft het Provin ciaal Gerechtshof van Zuid- Holland uitspraak gedaan in J de zaak van 2 personen uit Koudekerk, die terecht ston den wegens verwonding je- gens een nachtwaker en hen veroordeeld tot 5 jaren tucht huisstraf. fAdvertentieVerloting ten behoeve der Leidsche Breischolen: de loterij zonder nieten. Bij het 25-jarig be staan van deze scholen. Na mens het bestuur. C. G. Bodel Nijenhuis- Brillenburg

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1