Twee wisselbekers voor Louise de Coligny h.b.s. Rumoerige debatavond Leids jeugdparlement Expogé maakt reis Karei Doorman mee Liefdadiglieidsavond in Leidse Schouwburg Wassenaar se autozaak moeilijk voor Justitie OLVAST Ook een wisselbeker voor gymnasium Pasklare woningen wenselijk Interscholaire Culturele Ontmoeting Eervolle uitnodiging voor Leids Madrigaalkoor Woningnood aan de orde gesteld Conflict legerpredikanten bereikt hoogtepunt - met twee grote artiesten - Verdachte nog in bewaring Adr. van OOY jr. Breestraat 39 Leiden Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 23 april 1964 Tweede blad no. 31244 Watze Tiezema, voorzitter van de Interscholaire Contact Com missie, die de leiding had van de Interscholaire Kulturele Ontmoe ting 1964 in de Louise de Coligny HBS, wenste in zijn afscheids woord de jury en de talrijke (nog) aanwezigen goede morgen". De haan kraaide nog wel niet, maar woensdag 22 april was ver streken. Zo wat 35 comparanten (een aantal ervan in duo-vorm) hadden zich aan het oordeel van de jury's onderworpen: een voor muziek en een voor declamatie. Deze jury's hebben uitgebreid be raadslaagd, maar op hun uitspraken valt o.i. weinig af te dingen. Goede morgen' Het element spanning heeft op dit concours beslist niet ontbro ken en niet weinigen zullen er de 5 a 6 uur tussen uit en thuis stel lig gaarne voor over hebben ge had. We beperken ons tot de winnaars. De 1ste en 2de prijs muziek voor ju niores werden bij monde van jury voorzitter Loek Stevens toegekend aan Barbara Vogelenzang (Rijnlands Lyceum) en aan Veronica Steinbach (Gymnasium). Barbara speelde de moeilijke Sonatine van Rudolf Escher. Wellicht sprak deze Sonatine deze en gene niet direct aan, maar al was de presentatie nog niet vol maakt „af", hier wordt door Escher's doorgevoerde beginsel van de melodi sche lineariteit een ongeschonden klaarheid verlangd en de intelligentie voor analytisch inzicht, terwijl het schakeren van de toon poëtisch klankgevoel nodig maakt. De jeugdige pianiste is daar niet ver vandaan gebleven. Veronica had als fluitiste ook een Szonatina gekozen, en wel van Pal Jóxdangy. Z „hoort" zo uitstekent het klankbeeld dat te vertolken staat, haar royale volle toon onderscheidt zich door zeggingskracht. We bewon derden haar gemak om haar muzikale volzinnen telkens in de ruimte te plaatsen en we zijn blij, dat de jury een optredend hiaat (misverstand met haar begeleidster) niet heeft la ten gelden. De 1ste prys senioren was voor de cellist Paul Meinders (Bonaventura) Met uiterst betrouwbare techniek (waarmee heel wat valt aan te van gen) kwam hier bijzonder zuiver, evenwichtig, vormvast en verstandig gefraseerd een Allegro appassionato voor cello van Saint-Saëns tot klin ken. De 2de prijs veroverde Peter Koek (Seminarie Leeuwenhorst) op zijn altblokfluit met delen van een Mar cello-sonate. Dit leidde ook in alle ee ivoud en innerlijke zekerheid tot een zeer zuivere weergave. Declamatie Tot 1ste junior declamatie werd Jan Bartelsman benoemd (Rem brandt Lyceum). „Een overtreding" van Carmiggel-t (na sluitingstijd ge kocht harinkje en betrapping door agent: werd in een overtuigende voordracht een scène en dat is dan precies Jan's bekroonde kunststukje geworden. Tweede junior declamatie: Anandl Teeuw (Louise de Coligny), die het by Andersen had gezocht: „Het is heus waar". Zy heeft een bundel boeiende eigenschappen mee, o.m. imitatorisch vermogen, onder con trole gehouden effectatie. een basis voor artistiek temperament. Heel anders bleek de misschien nog veelzydiger 1ste senior Netty Blan ken (Louise de C.), aan wie Ina Bou- dier Bakker („Finale") de inspiratie verschaft had. Vry van onnatuur gaf zij een fragment „leven" weer, in z'n dagelijkse nuances, waar en ex pressief, met ryke klankvariatie. We geloven dat menigeen nog wel een uurtje had willen doorluisteren. Tweede senior mocht Paul Mors- sink zich toemen (van Seminarie Leeuwenhorst), die zich het begin van „In den beginne" van Aafjes had toegeëigend, correct en naar de eis. Wisselprijzen Drie bekers (wisselprijzen) zUn uit gereikt. Die van de gemeente „voor de beste school" aan de Louise de Co ligny HBS, die van de Leidse Jeugd Actie wegens de beste gezamenlyke muziek prestatie aan het Gymnasium (beide uitgereikt door de heer Stein bach) en die van K. en O. voor de welsprekendheid aan de Coligny HBS (overhandigd door de heer Steur). Persoonlyk hadden we Olowine Deketh voor haar gedichten van Paul van Ostayen en Leo v. d. Lans voor zyn „Hermes" van Nyhoff een kans gegund. Deze twee hebben stel lig ontwikkelingsmogeiykheden. Wensen Een paar wensen formuleren we tot slot: aanvang om 7 uur en zulks stipt; plaatsing van alle juniores voor de pauze, waardopr de jury's tyd winnen; niet muziek en declamatie om en om, groeperingen geven een artistieker en minder rommelig ef fect; summiere mededeling door de jury's op grond van welke karak teristieken zy hun beslissingen na men: dit interesseert de toehoorders en werkt instructief. V. 99 DE EFTELKVG" NATUUR- EN ONTSPANNINGSPARK Kaatsheuvel. 150 ha levensvreugde voor een „sprookjesachtige" dag in 'fc hart van BRABANT. Zingt bij opening Provinciehuis Van Ged. Staten van Zuid-Holland heeft het Leids Madrigaal- koor een eervolle uitnodiging ontvangen. Het is n.l. uitgenodigd om zijn medewerking te verlenen bij de officiële opening van het nieu we Provinciehuis in Den Haag. De opening vindt op donderdag 21 mei plaats en geschiedt door de mi nister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus. Ook de Dordtse Or kestvereniging heeft een uitnodiging ontvangen om aan deze plechtig heid haar medewerking te verlenen. Rond deze opening, dit vertelde ons gistermiddag de Commissaris van de Koningin, mr. J. Klaasesz, zyn tal van activiteiten ontwikkeld. Zo zal op 11 mei in het Gemeente museum in Den Haag een tentoon stelling worden geopend van Zuid- Hollandse kunst. Zestig kunstenaars zullen hier hun wérk, dat zeer uit eenloopt. exposeren. Verder wordt er in het nieuwe Provinciehuis een his torische tentoonstelling ingericht, waar een overzicht zal worden ge geven van de geschiedenis van de provincie vanaf 1815 tot heden. Fotowedstrijd Voor de jeugd, die men ook in deze byzondere gebeurtenis wenst te be trekken, zal een fotowedstryd over Bridgeclub VOG De stand in de parencompetitie luidt na 14 ronden: Zwart: 1. Den DaasGramkow 38 m.p.; 2. SchalksBeyer 36 m.p.; 3 Roos—v. Deelen 34 m.p.; 4. Tjalkens Wakka 29 m.p.; 5. Vogelenzang- Goedraad 28 m.p.; 6. heer en mevr. Raar 25 m.p.; 7. Epskamp—Gans 25 m.p.; 8. SchilthuizenBelt 22 m.p. 9. heer en mevr. Boogaard 17 m.p.; 10. Smit—Barendse 16 m.p.; 11. mevr. Kukler—v. d. Berg 10 m.p. Rood: 1. mevr. Smit—Otto 39 m.p.; 2. Planje—Planje 38 m.p.; 3. v. Noort Slort 30 m.p.; 4. Versteeg—Ver steeg 27 m.p.; 5. heer en mevr. Gal jaard 25 m.p.; 6. Dofferhof—Bave- laar 21 m.p.; 7. Gottmer—Verhoekx 21 m.p.; 8. heer en mevr. Raar 12 m.p.; 9. heer en mevr. Caro 11 m.p. Groen: 1. dames Bosse—Hillige- hekken 33 m.p.; 2. dames Bosscha— Tuk 32 m.p.; 3. dames Horree—Gee- nen 32 m.p.: 4. WendL—Meiboom 25 mp.: 5. Kettenis—Swaak 24 m.p.; 6 KruizingaLa gas 22 m.p.; 7. heer en mevr. v. Gelderen 21 m.p.; 8. heer en mevr. Jasper 21 m.p.; 9. De Tombe— v. d. Burg 14 m.p. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor: een'dame of heer. JUWELIER v. d. WATER Haarl.straat 207 beeft hem. Ook briljanten ringen. Ruime keuze in alle pry zen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Koert Arle, zn. van A. Veldmaats en J S C. v .d. Burgh; Eelkje Wllhel- mlna, dr. van J. S. de Vreede en A. de Moolj; Johanna Elisabeth, dr. ar H. Westerneng en J. Kromwijk, Mar- tinus Adrianus Anselmus. zn. van A. A. Spruht en P. A. van Boheemen; Lidla Annette, dr. van L. C. Bouw- meester en A. van de Bunt; Monique Charlotte Maria, dr van J. F. Ver meer en K. M. van Kempen; Carolina Ida, dr. van K. J. W. Smit en O. M van Riln; David Antonius Cornells Maria, zn. van A. J. Uyttewaal en M. T. Akerboom: Laura, dr. van G. Boere en L. van Slooten. GETROUWD. W. W. Shane en C. van der Molen. OVERLEDEN, M. Turk. 74 Jaar. echtgen. van L. Krileer; J. van den Berg. 71 jaar echt gen. van G. de Bruin; A. J. C. Rlel, 82 Jaar, man. Het ging er rumoerig toe, gis teravond tijdens de derde bij eenkomst van het Leids Jeugd parlement. Felle discussies, luide inter rupties, smadelijk gelach en ge schreeuw om stilte schiepen op een gegeven ogenblik zelfs een chaotische situatie. Aanleiding tot deze grote ver deeldheid in het parlement en in een enkel geval ook in de fracties was de zienswijze van Gijsbert Dompeling, die als .bewindsman-" fungeerde, op de aanpak van de woningnood. Volgens deze bewindsman mogen party-politieke factoren de oplossing van het woningprobleem in ons land niet in de weg staan. Dat de bouw capaciteit hier zo gering is vindt zyn oorzaak in het feit, dat vele dui zenden bouwvakarbeiders in het bui tenland werken, terwyi er bovendien schaarste is aan bouwmaterialen al dus Gysbert Dompeling. Hy zou streng tegen deze lieden willen op treden door hun werkvergunningen in te trekken of door het nemen van belastingmaatregelen. Bovendien moet volgens de bewindsman de uit voer van bouwmateriaal tot het uiterste worden beperkt. Hij toonde zich overigens een warm voorstander van een vrye. particuliere bouw, zon der evenwel de gesubsidieerde woningbouw te willen belemmeren. De bewindsman noemde het uit den boze, dat een groot aantal beter ge situeerden nog steeds in goedkope premiewoningen verbiyven. Hy achtte het tenslotte noodzakeiyk de woningbouw, naast de wegenbouw, voorrang te geven boven de bouw van kerken en scholen. Conservatisme De woordvoerder van de PvdA, die de discussies opende, was het niet eens met de beleidspunten van de „excellentie". Hy klaagde er over, dat er ondanks de geweldige tech nische vooruitgang in de laatste eeuw op het gebied van de woning bouw zo weinig modernisering is. „Het conservatisme in de woning bouw viert hoogty. De PvdA-vertegenwoordiger pleitte voor veel meer pasklare woningen en voor een uiterst beperkte bungalow- bouw, daar deze laatste bouw zeer ar beidsintensief is. Volgens hem moet de instelling van een nationaal bouwbedrijf de oplossing van het wo- zen noodzakeiyk. De KVP-vertegen- woordiger was tegen de dwangmaat regelen. zoals de bewindsman zich die voorstelde. „We zyn in de hui dige impasse geraakt door de gebon den loonvorming en door het distri butiesysteem". zei hy. De KVP-er zou graag willen komen tot meer vrye woningbouw, want concurrentie op dit gebied geeft een verbetering van de kwaliteit en een verhoging van de kwantiteit. Ook de WD-fractie was er niet voor om de bouwvakarbeiders door hogere belastingen in ons land te houden. Haar woordvoerder zei, dat er harder en doelmatiger gebouwd moet worden. (Deze opmerking wekte vooral onder de CPN-afvaardiging enige beroering). De AR-fractie was het in grote iy- nen met Gysbert Dompeling eens. afgezien van diens opvatting, dat de bouw van kerken en scholen meer naar de achtergrond dient te wor den gedrongen, ten behoeve van de woningbouw. De CHU vond de belastingmaat regelen, die de „minister" tegen de Nederlandse bouwvakarbeiders in het buitenland wenst te nemen, te ver gaan. Verder vielen er van deze zyde weinig opzienbarende geluiden te beluisteren. specifieke plekjes uit en gebeurtenis sen in de provincie worden uitge schreven. In totaal zal men drie fo to's mogen inzenden. De deelname aan deze wedstryd wordt opengesteld voor leerlingen van lagere en ulo scholen, V.H.M.O.-scholen en zy. die een universitaire opleiding volgen. Behalve dat vele prijzen beschik baar worden gesteld, zullen de in zendersisters) van de 200 beste fo to's een dag de gast van de provin cie zyn. Met uitzondering van de Staten zaal, die eerst over circa vier jaar gereed is. kan het gehele Provincie huls thans ingebruik worden geno men. De bouwtyd vergde zes jaar. In het ons deze middag uitgereikte en fraai verzorgde provinciale jaar verslag over 1963 wordt uitvoerig stil gestaan bij alle dat jaar verrichte werkzaamheden. Voorts is in dit ver slag een artikel opgenomen van de hand van de heer J. Emmens over de historie en ontwikkeling van het Westland en wordt aandacht ge vraagd voor de tertiaire wegen van de provincie. „Wie verre reizen doet kan veel reeds werd meegedeeld, dat de afde- verhalen". Uitgaande van dit gezegde behoeft het geen betoog, dat wie aan boord van een vliegkampschip een wereldreis van ruim zeven maanden maakt inderdaad veel kan verhalen. De verteller van het reisverhaal, dat visueel werd toegelicht met een schat van kleurendia's, was gisteravond ln d« bovenzaal van „Old Dutch" de heer D. W. F. van der Schilden, lui tenant ter zee 2de klas, die de wereld- trip van het Smaldeel 5 in 1960 aan boord van het vliegkampschip „Karei Doorman" meemaakte. Hy vond een zeer aandachtig ge hoor by de vele afdelingsleden van de Ned. Vereniging van Ex-politieke Ge vangenen uit de Bezettlngstyd, die wederom kunnen terugzien op een geslaagde avond. Aan dit interessante reisverhaal ging een kort huishoudelyk gedeelte vooraf. De afdelingsvoorzitter, de heer F Voorzaat, sprak onder meer een „in memoriam" uit in verband met het overlyden van de afdelingsleden, me- vrouw J. F. C. BusmanNordsiek en de heer K. Veen. Nadat de vergade ring enige ogenblikken stilte in acht had genomen, kwam by de behande ling van enkele huishoudeiyke pun ten onder meer nog het komende zomerprogramma ter sprake. Hieruit bleek, dat de leden weer enkele inte ressante excursies kunnen maken. Nu ling begin Juni a.s. een excursie naar het vliegveld „Valkenburg" zal ma ken. In zyn hierna volgend reisverhaal ontpopte de heer Van der Schilden zich als een vlot en gezellig verteller. Hij vertelde van Las Palmas, Lau- rentius, West-Australië en Nieuw- Guinea. Vooral het bezoek aan Nieuw - Guinea, dat ruim twee maanden duurde, mede in verband met het feit, dat het bezoek aan Japan moest worden afgelast, vormde voor de 1250 bemanningsleden van de „Karei Doorman" een van de hoogtepunten van de trip. Naast vele dia's van de prachtige flora en fauna van dit voor malig Nederlands gebiedsdeel, projec teerde de heer Van der Schilden eveneens een serie dia's, waarmee de aanwezigen een duidelyk beeld kre gen van de vriendschappelijke bezoe ken, die de Papoea's en de beman ningsleden elkaar wederzyds brach ten. Kennedy-plantsoen Ingevolge de wens uit de Voorscho- tense raad stellen B. en W. voor het bouwcomplex in het uitbreidingsplan „Oranjekade", de z.g. driehoek, de naam te geven: John F. Kennedy- plantsoen. Op de naamborden zal dan tevens vermeld worden: Presi dent der Verenigde Staten van Noord-Amerika 1961—1963. Ds. G. Gerbrandy met emeritaat Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftyd is door de provinciale kerkvergadering van Utrecht met ingang van le mei eme ritaat verleend aan ds. G. Gerbran- dy, predikant van wykgemeente III „Jaffa" van de hervormde gemeente van Utrecht. Nadat de heer Gerbrandy in novem ber 1925 door het provinciaal kerk bestuur van Gelderland was toegela ten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 11 april van het daaropvolgend jaai door dr. A. Troelstra, toen nog predikant te 's-Gravenhage, bevestigd als predi kant van de hervormde gemeente van Nieuw Weerdinge in de classis Em- men. Op 11 november 1928 verwissel de ds. Gerbrandy deze gemeente met die van Nieuw Vennep vanwaar hy op 24 Juli 1932 naar die van 'Leeu warden vertrok. Ds. Gerbrandy heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Kant-en-klaar De CPN zag als eerste oplossing van de woningnood de opvoering van het aantal kant- en-klaar-woningen. Voorts sprak deze fractie zich uit voor toezicht op de grondpryzen en voor meer woningwetwoningen, des noods met subsidie. Ook pleitte deze fractie voor een toeneming van het aantal bejaardentehuizen, waardoor andere woningen automatisch vry komen. De PSP tenslotte achtte de wyze waarop de minister de woningnood wil aanpakken, niet krachtig genoeg. Zy pleitte voor een nationaal re- search-instituut op woningbouwge bied en verder voor een toewyzings- beleid op langere termyn. De bewindsman zei in zyn repliek, dat de ideeën die de linkervleugel er op na houdt, geen oplossing voor de woningnood bieden. Hy bleek een felle tegenstander van grondprysbe- heersing „we komen dan van de regen in de drup", maar was niet tegen prefabricage, mits deze uit het particuliere initiatief voortkomt. Een motie van de CPN om het aantal kant-en-klaar-woningen en het aantal bejaardenwoningen op te voeren werd, met onthouding van de VVD-fractie, aangenomen. Moderamen herv. synode stelt zich volledig achter ds. H. J. Dieperhof Lions Club Leiden-Noordivijk De Lions Club LeidenNoord ivijk organiseerde een avond ten bate van het Prinses Beatrix Fonds die gisteren in de Schouw burg zijn succesvol beslag vond. De voorzitter dr. J. Blom, open de de avond met een kort wel komstwoord, dankte 't in groten getale opgekomen publiek voor de belangstelling en sprak zijn vol doening uit dat het 10-jarig be staan van de Lions Club op waar dige, en voor het gestelde doel waardevolle wijze gevierd mocht worden. De keuze van de optre dende artiesten is ongetwijfeld een zeer gelukkige geweest: Cilly Wang en Fred Kaps, twee kunste naars van de zogenaamde klein kunst van grote vermaardheid.' Cilly Wang met haar uitgebreid repertoire van parodistische dansen bracht de stemming er al direct in. Van haar elf nummers oogstten „Vo geltje", „Marianka", .Wereldtour- nooF\ „Pas de deux", „Twee kleine acrobaatjes", Het danspaar" en vooral „Plantaardig intermezzo" een ningprobleem brengen. Verder acht- groot en welverdiend succes. By haar te hy beheersing van de grondpry- laatste optreden werd haar zeer te recht een fraai bloemstuk aangebo den. Fred Kaps, de Nederlandse „gent leman goochelaar", die in zyn bege leidend en afleidend parlando duide lyk blyk gaf van zyn samenwerking met Wim Kan en een en ander te hebben opgestoken, imponeerde door zijn ongelofeiyke vingervlugheid en vaardige toepassing van de by het vak behorende trucs. Daverende by- val vooral by zyn onbegrijpeiyke ma. nipulaties met die éne grote speel kaart, de „verhuizing" van linker hand naar rechtbroekzak van twaalf kaarten en de wonderiyke verknip ping van een touw. Aan het einde van de voorstelling kon dr. Blom aan de voorzitter van de Leidse afdaling van het Prinses Beatrix Fonds, dr. Kramer, de ver heugende mededeling doen dat de opbrengst van deze avond ongeveer f 1200 zal bedragen, waarop laatstge noemde in warme bewoordingen de „Lions Club dank bracht. B. H. (Van onze Haagse correspondent) Het conflict over de legerpredi kanten heeft thans een hoogtepunt bereikt. Staatssecretaris Haex (De fensie) heeft thans ds. H. J. Dieper hof uit Eindhoven op advies van de Interkerkelyke contactcommissie in overheidszaken -militair (CIO-M) definitief ontheven uit zyn functie ais hoofd van de opleiding van leger predikanten. Vervolgens heeft het moderamen van de hervormde synode, dat het hier mee niet eens is, het CIO-M ge vraagd, op de kortst mogelyke ter myn een andere beslissing te nemen. Gebeurt dit niet, dan zal het mode ramen haar drie vertegenwoordigers uit het CIO-M terugtrekken. Aan deze zaak ligt de wens ten grondslag van de hoofdlegerpredi- kant. ds. B. A. Bos, dat ten overstaan van de dienstplichtige militairen niet in pryzende zin zou mogen worden gesproken over het rapport van de hervormde synode, waarin de kern bewapening wordt afgewezen. De (hervormde) gewestelijke legerpredi- kant te Eindohven. ds. Dieperhof. was het hiermee niet eens. Ds. Bos heeft hem daarop de opleiding van legerpredikanten willen ontnemen en deze opleiding willen overbrengen naar Nunspeet. Staatssecretaris Haex stelt zich hierachter. Enkele maanden geleden liet hij dit schrifteiyk weten, enige tyd later besloot hij nog tot onder zoek, en thans, nadat hem duidelijk is gebleken, dat ook het CIO-M. waarin een groot aantal kerken is vertegenwoordigd, het standpunt van de hoofdlegerpredikant deelt, heeft hy definitief tot ontheffing besloten. Het moderamen van de hervormde synode, by welke instantie ds. Die- kerhof zyn zaak aanhanging heeft gemaakt, reageerde prompt. Het heeft het CIO-M een brief gezonden waar in ds Diekerhof volledig in bescher ming wordt genomen, cn waarin van het CIO-M wordt gevraagd, de toe stand terug te draaien tot die van 1 januari, toen ds. Diekerhof dus nog als hoofd van de opleiding fungeer de. Het moderamen vraagt cp de aller kortste termyn uitsluitsel. Mochten redeiyke maatregelen uitbiyven dan zullen de drie hervormde vertegen woordigers uit het CIOIM worden te ruggetrokken. Het CIO-M zal op zeer korte ter myn over de hervormde wensen ver gaderen. Onrust op Cyprus duurt nog voort De leiding van de Turks-Cyprische gemeenschap op Cyprus heeft gis teravond voorstellen van president Makarios voor een algemene amnes tie voor aile Turkse Cyprioten en de opruiming van alle versterkingen afgewezen. De Cyprische minister van Defensie, Osman Orek, verklaar de op een persconferentie, dat de voorstellen „louter propaganda" wa ren. „Het doel van de verklaring van president Makarios is duidelijk: hij weet dat wy niet met de voorstellen kunnen instemmen en straks gaat hy ons er van beschuldigen, dat wU niet meewerken om de vrede op het eiland te herstellen", aldus minister Orek. In de nabyheid van Famagusta op zuidwest-Cyprus is gisteren een vuur gevecht geleverd tussen Turkse en Griekse Cyprioten. Byna twee uur lang woedde 't gevecht voordat troe pen van de Verenigde Naties een bestand tot stand brachten. Ongeveer 165 kinderen van een nabiiceleppn school moesten worden weggebracht. In Kopenhagen maakte een rege ringswoordvoerder bekend dat Dene marken duizend infanteriesoldaten en veertig politiemannen naar Cy prus zal zenden op verzoek van se cretaris-generaal Oe Thant. Onge veer 500 militairen zullen binnen een paar dagen vertrekken, de overigen gaan binnen twee weken Een twaalftal Oostenrijkse politie mannen, in hun eigen uniform maar met de „blauwe baret" van de VN- vredesmacht op, is gisteren begon nen met patrouillering in de wyk Omorphita van de Cyprische hoofd stad Nicosia waar Grieken en Tur ken door elkaar wonen. De Oostenrykse commandant Sieg- hart Trapp zei tegen de journalisten, dat hjj en zyn mannen een einde hopen te maken aan de schietpar- tyen en het plunderen van verlaten huizen in die wyk. Een van de man nen omschreef dit nader als volgt: „We willen er eens gezellig bij gaan zitten en 'n bakje koffie drinken met iedereen daar. Als we de mensen eenmaal kennen, zullen we, ingeval er weer geschoten wordt, er naar toe kunnen gaan om te vragen wat er aan de hand is". foto GESPECIALISEERD IN HUWELIJKSREPORTAGES Apothekersdyk 27, Leiden, tel. 20308 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Gent (België) (Prot. Gem.) W. S. Evenhuis te Biervliet te Giessendam-Nederhardtnxveld D. v. d. Berg te Veenendaal te Zevenaar (toez.) A. PUnacker Hordijk te Wamel, Dreumel en Leeuwen. GEREF. KERKEN Beroepen te Wolvega H. A. Starren- burg te Eefde-Gorssel te Eist (Gld.) G. Heltink, kand. te Rheden, die geen verdere beroepen ln overweging kan nemen te Pieterburen-Schouwerzyi F. de Jonge, kand. te Amsterdam-W. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Utrecht W. Kamp. oefe naar aldaar, die dit beroep heeft aan genomen. Bejaardenhelpster Met ingang van de nieuwe cursus zal in de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg een opleiding worden gegeven voor het diploma bejaarden helpster van de Ned. Federatie voor Bejaardenzorg. het arrest worden gevraagd aan de strafkamer "an de Rechtbank, die dit telkens voor een termyn van dertig dagen kan doen. Vragen in de E.E.G. De heren jhr. M. van der Goes van Naters en G. M. Nederhorst, leden van de Tweede Kamer voor de PvdA, hebben, in hun functie van leden van het Europese parlement, de EEG-commissie (het dagelyks be stuur van de Europese Gemeenschap pelijke Markt), naar aanleiding van de aanhouding van de Wassenaarse autohandelaar de volgende vragen gesteld 1) is het waar. dat er in Neder land onregelmatigheden met EEG- certiflcaten zyn gepleegd, door uit derde-landen afkomstige auto's, waarop alsnog invoerrechten moes ten worden betaald, uit Duitsland in Nederland in te voeren voorzien van door Duitse ambtenaren zonder iden tificatie of controle afgegeven cer- tivicaten, waarop ln stryd met de waarheid vermeld stond, dat deze rechten reeds in Duitsland waren voldaan? 2) uil de commissie uiteen zetten, hoe de procedure der EEG-certifi- caten werkt wanneer er geen on regelmatigheden mee geschieden? 3) heeft de fraude met het derde- - landenschroot in de EGKS niet de breken van getuijen; het wordt op noodzaak van een Europees contro. manier voor de Justitie een .wa- teem de a(l[te van dergelU- re opgave uit te maken, wie de waar- ke verklarl£gen aangetoond, en zo held spreekt. 1 Ja_ wordt dlt dan ook gerealiseerd? In het belang van het onderzoek Mocht dit laatste niet het geval zyn, is de inverzekeringstelling van de waarom is het dan achterwege gela- De zaak van de Wassenaarse autohandelaar Van der M.. te gen wie verdenking van belas tingontduiking is gerezen, gaat de justitiële autoriteiten veel hoofdbrekens kosten. Het is een zeer moeilijke zaak, zo deelden zowel de heer Sissingh, hoofd van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (F.I.O.D.) in Amsterdam, die het onderzoek leidt, als de Haagse officier van Justitie, mr. E. van der Schans, mede. Het staat voor de FIOD vast, dat er is geknoeid by het filiaal in Arn hem. De directeur van dit filiaal, die door de heer v. d. M. ontslagen was, werpt de schuld op zyn vroegere werkgever, maar deze houdt vol, dat de knoeierijen buiten zyn medewe ten zyn geschied. De zaak wordt er niet eenvoudiger op door het ont- verdachte inmiddels voor twee dagen verlengd. Op het ogenblik gaat het er voor de FIOD om voldoende gege vens te verkrygen, opdat de rechter commissaris tot verlenging van de bewaring kan besluiten. Morgen zal de officier van Justitie dit aan de rechter-commissaris ver zoeken. Deze kan de bewaring voor zes dagen verlengen. Daarna moet volgens de procedure verlenging van ten? 4) is de commissie van merrfhg, dat de toevallig in Nederland by één importeur ontdekte gevallen de enige van deze aard in de gemeen schap zyn? 5 welke maatregelen denkt de commissie te nemen, omdeze, de ge meenst appelyke markt ondermij nenden, praktyken in den vervolge afdoend tegen te gaan? Advertentie TAFELKLEDEN - GORDIJNSTOF VITRAGE KARPETTEN - LAKENS EN SLOPEN - BEDSTELLEN „UBICA". LEDIKANTEN (ook stapelledikanten voor klein behuisden). Sole Mio, Van Wijk, AaBe wollen DEKENS Vaste vloerbedekking o.a. DESSO-kwaliteit. KARAAT - PARADE - JABO va. f8.20 p. meter. In 100 - 130 - 200 - 380 cm breed (Bestel vroegtydig). ALLE SOORTEN WONINGTEXTIEL VOORRADIG Betaling desgewenst in overleg. 25% eerste betaling. EIGEN FINANCIERING. LAGE KOSTEN. HET HUIS VAN VERTROUWEN DAT VERTROUWEN GEEFT recht over Postkantoor. I

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3