Anzac codewoord voor democratische traditie Ieder jaar op 25 april plechtige herdenking jagraag! Autorijschool houders niet eens met C.B.R. RUBY ONDER HYPNOSE Sportsplinters Rijexamen een gok Draaiorgelvrienden „Wij streven ons doel voorbij" Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 23 aprH 1964 vfftfe btod do, mw V. Twee wereldoorlogen begonnen met verlies en eindigden met overwinning (Bijzondere medewerking) Australië en Nieuw-Zeeland zijn twee zelfstandige staten, maar telken Jai^ op 25 april vieren zij een gezamenlijk feest en een gezamenlijke plech tige herdenking: ANZAC-DAY. Zij herdenken dan militaire nederlagen en grootse overwinningen ver van het vaderland der dapperen, die de over winningen bevochten en waarvan er velen sneuvelden. Zjj vochten en stier- ten voor een goede zaak en in een verbeten, zware strijd tegen agressie en dictatuur. Het begon op 25 april 1915. In de schemer van de prille dag gingen de officieren en manschappen van het „Australische en Nieuw-Zeelandse Legercorps" over tot de aanval op het schiereiland Gallipoli om de Turken te verdrijven. Het was een militaire prestatie, die met ere wordt genoemd in de krijgsgeschiedenis. Waarom waren die jonge vrij willigers, die nog nauwelijks frontervaring hadden, bereid hun leven op het spel te zetten ver van hun vaderland? Er was geer. dienstplicht in hun land. Zij trokken ten strijde ter verdediging van de vrijheid in de wereld. Zij zetten op Gallipoli hun leven in, omdat Tur kije een bondgenoot van Duitsland was en omdat Rusland had gevraagd om Franse en Britse hulp. Het oppercommando der geallieerden gaf aan twee ANZAC-divisies en een Franse brigade bevel om Gallipoli te bezetten en de Dardanellen en de weg door de Zwarte Zee naar Rus land vrij te maken. De ANZACS slaagden niet. maar hun nederlaag was niet minder he- roisch dan vele grote, op de slagvel den bevochten overwinningen. Oner varen jonge soldaten van Australië en Nieuw-Zeeland landden op een smal strand. Zij bezetten een berg en hielden daar acht maanden stand. De Turken en de ANZACS stonden als vijanden tegenover elkaar, maar daar, op Gallipoli, kregen ze ook eer bied voor elkaar. Want beide par ui vochten dapper en taai. Tuen ontstond ook de benaming ANZAC (Australian and New Zealand Army Corps). Kort heidshalve had de militaire admini stratie de Australische en Nieuw- Zeelandse troepen zo aangeduid. Parade van de Australische Marine op Anzac-day in Sydney geest van hun vaderland: democra tisch, vrij, onverveerd en, als het moet, zeer strijdbaar. Zjj beleven dan de waarheid van Edmund Bur ke's woord, dat er in een echte natie een „partnership" bestaat tussen de levenden en de doden, een eenheid van heden en verleden, die gedra gen wordt door nationale idealen. Bittere ervaringen zowel als vreug devolle herinneringen zijn het ce ment, waarmede de nationale bouw stenen worden saamgesmeed tot een hechte eenheid. Vrij, onverveerd en zo nodig, zeer strijdbaar, dat zjjn de ANZACS. Niet slechts Australië en Nieuw-Zeeland danken veel aan hen, ook Europa heeft reden om hen in dankbaarheid te gedenken. Zonderling geval van autorijden onder invloed (Van onze Haarlemse correspondent) De Haarlemse politierechter heeft fisteren een zonderling- geval van Mtorjjden „onder invloed" behandeld. Die invloed was namelijk die van 35 daaptabletten, ingenomen door een 23-jarige jongeman, die zich daarmee bet leven wilde benemen. Een uur nadat hij de tabletten had Ingenomen, werd hij op zijn kamer gevonden door zijn werkgever, een Haarlemse antiquair, die de neer slachtigheid, die hij bij zijn assistent bespeurde wilde verdrijven door geza menlijk een uitstapje te ondernemen, waartoe hij die jongeman zijn auto liet besturen. Van slaap, laat staan slaaptablet ten, zei de antiquair, niets te hebben bespeurd. Nauwelijks had de verdach te de auto op gang gebracht of hij re«d tegen een verkeerszuil en zakte bewusteloos onderuit. Hij werd naar bet ziekenhuis gebracht, waar hij langer dan een etmaal in coma heeft felegen. Omstanders, die de aanrijding zagen gebeuren concludeerden onmiddellijk lot verregaande dronkenschap en wil. ben de verdachte in hun verontwaar- *êag te lijf gaan. De jongeman werd veroordeeld tot f 100,— boete en 1 jaar ontzegging van rijbevoegdheid, omdat hij had ge reden, terwijl hij had kunnen besef ten" dat hij niet in staat kon worden geacht zijn motorvoertuig naar beho- te besturen"# ANZAC werd al spoedig een code woord voor „democratische strijders", een woord, dat geladen was en is met nationale idealen en roemrijke zowel als droeve herinneringen. De tweede wereldoorlog brak een kwart eeuw later uit. Opnieuw trokken Australische en Nieuw-Zeelandse sol daten naar de slagvelden ver buiten hun vaderland. Evenals hun vaders in de eerste wereldoorlog begonnen zij met nederlagen en eindigden zij met een grote, definitieve overwin ning. Het woord en het begrip ANZAC kregen nieuwe inhoud en betekenis. Meer nog dan een herin nering aan de gesneuvelden en de nederlagen en overwinningen staan zij voor de waarden, de ideële goede ren, die verloren zouden zijn gegaan voor de wereld, als de ANZACS niet hadden gestreden, schouder aan schouder met de bondgenoten, tegen agressie en dictatuur, tegen onvrij heid en totalitarisme. Zij namen deel aan een strijd, die miljoenen men senlevens vergde, maar die toch ein digde in een eervolle overwinning, in een behoud van wat waardevol is voor alle vrije volken ter wereld. In de eerste wereldoorlog streden de ANZACS op Gallipoli in Palesti na en in Vlaanderen. In de tweede wereldoorlog vochten zij in Europa, het Midden-Oosten, Burma en Nieuw-Guinea. Zij kenden, als de Nederlanders, de Japanse gevangen kampen, zij maakten de hel van Burma door en beleefden de geschie denis van de Kwai-rivier echt. Australië en Nieuw-Zeeland houdt hen hoog in ere. Ook dit jaar viert men in beide landen ANZAC DAY plechtig en en opgewekt. Dominees, pas toors, burgers en militairen nemen aan de herdenking en de feestelijk heden deel. De Australiërs en Nieuw- Zeelanders beleven dan opnieuw de JRover^ynrfouèe* voor K. en O. Het was een goede gedachte van K. en O. de „Roverssymfonie" van Hans Feher weer eens als film van de maand in twee voorstellingen in Camera te laten draaien. In elke kunstvorm komen vergeten of mis kende figuren voor. Op filmterrein behoort Feher zeker tot deze cate gorie. In 1933 emigreerde deze Oos tenrijker naar Engeland en vervol gens naar Amerika, waar hij enige jaren geleden in vergetelheid is ge storven. Intussen was een van zijn werken, „The Robber-Symphony", al bekend geworden. Dit werk dateert uit zijn Engelse periode, omstreeks 1935. Het mag gerust tot de klassie ken van de filmgeschiedenis gerekend worden. Ruim een jaar geleden draaide het, eveneens voor K. en O., in hetzelfde theater. Feher verstaat de kunst originele situaties te scheppen. De rovers zijn op zoek naar een schat, die een vrouw in een sok bewaard heeft. Een van hen weet de sok te bemachtigen, maar is gedwongen die in een klein draaiorgeltje te verbergen. Er blijken nog meer van die instrumenten te zijn, die als twee druppels op elkaar gelijken. De rovers weten dan niet meer in welk orgeltje de schat ver borgen is: een zeer ongewoon komisch effect. Nog grotesker wordt de toe stand als de rovers met de orgeltjes de besueeuwde bergen intrekken, waar zich een vermaarde rover op houdt. de Zwarte Duivel Tegenover de op geld beluste bandieten staan de goede krachten, die de schat be schermen. Feher heeft, vooral bij de ontkno ping. zeer amusante effecten weten te bereiken en tegelijkertijd een poë tische sfeer weten te scheppen, die bijzonder treffend is. De Robber- Symphony is een film van primitieve opzet, maar de kunstenaar Feher slaagt erin juist daardoor de toe schouwer te pakken, omdat zijn werk telkens boven de toevallige omstan digheden uitgrijpt. De basketbal wedstrijd tussen Rusland en Amerika, die gisteren in Moskou werd gespeeld, is geëindigd in een 7960 overwinning voor de Russen. De basketbalwedstriKi tussen de damesploegen van Bulgarije en Ame rika, die dinsdag werd afgebroken, is gisteren uitgespeeld. De Bulgaarse dames zegevierden met 5239. Door een 32 zege in de tweede wedstrijd tegen Stoke City heeft Lei- cester City gisteravond beslag gelegd op die League Cup. De eerste ontmoe ting tussen beide clubs eindigde ge lijk: 1—1. Voor de eerste divisie van de Engelse League werd de wedstrijd Birmingham CityLiverpool ge speeld. Liverpool, dat zaterdag kam pioen van Engeland werd. verloor met 3—1. AZPC heeft gisteravond ln Am sterdam in de finale van het toernooi om de KNZB-beker met 74 van DZV gewonnen. Het Nederlandse heren basket bal-team heeft woensdagavond in de Amsterdamse ApoUohal kansloos met 75102 verloren van Hongarije. Bij de rust hadden de Hongaren met 4435 de leiding. Juist als man kun je dat zo waarderen I Ben lekkere Amerikaanse sigaret .Geschenk" Mevrouw Edda Go ring. dochter van de voormalige bevel hebber van de Luftwaffe van het Derde Rijk. moet de gemeente Keulen het schilderij „Madonna met kind" van Lu cas Cranach teruggeven, dat haar ln 1938 op last van haar vader was „ge schonken". zo heeft een Westduitse rechtbank beslist. Citroen en sinaasappel De Franse filmcritici hebben de jaarlijkse „cl- troenprijs" aan Brigitte Bardot toege kend omdat zij haar de minst toe schietelijke fllmactrlce achten. De naasappelprljs", voor de meest t< schietelljke, kreeg de Italiaanse Claudia Cardlnale. Levensonderhoud in maart duurder Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, dat maandelijks samenstelt op basis 1959-'60 is 100, steeg van 112 per medio februari tot 113 per me dio maart 1964. Binnen de sector voeding, waarvan het indexcijfer on veranderd op 113 bleef staan, werd een prijsstijging waargenomen voor eieren en een prijsdaling voor vlees en vleeswaren (speciaal varkens vlees). Het indexcijfer voor kleding steeg van 106 in februari tot 113 in maart. Het winterpakket kleding werd in maart vervangen door het zomerpak- ket en het indexcijfer voor dit zo- merpakket stond in de vergelijkbare maand maart 1963 op 107. De post ontwikkeling en ontspan ning vertoonde een lichte stijging voornamelijk als gevolg van een prijsstijging voor boeken, terwijl het indexcijfer voor de post verkeer op liep in verband met een stijging der tarieven voor reizigersvervoer, „ffc had er op 9t laatst een zere arm Grandioos succes voor orgelbouwer Henk Möhlmann „OME HENK" Möhlman heeft drie maanden lang met één van zijn onvervalste Am sterdamse straatorgels triomfen van Zuid-Amerikaanse allure gevierd, tijdens zijn tournee door diverse Latijns-Ameri kaanse landen en het Cara'i- bisch gebied. Deze week kwam de 61-jarige Amsterdamse or gelbouwer uit de Antillen te rug op Schiphol. Hij was nog verbouwereerd van zijn succes. „Ik had IfZ orgelboeken bij me", vertelde hij, „en daaronder waren de volksliederen va nal die La tijns-Amerikaanse landen. Ik heb bij baseballwedstrijden in uitver kochte stadions volksliederen ge speeld én ook wedstrijden georga niseerd tussen de spelers, wie het regelmatigst kon draaien". Klomp Het gewone mansbakje, waar mee ik hier in Nederland altijd geld ophaal, ivas véél te klein voor al dat Amerikaanse geld. Ik heb maar een echte Hollandse klomp genomen. Daarmee heb ik in Ni- carague binnen een week alleen al voor 12.000 gulden opgehaald. Ik had er op 't laatst een zere arm van". Ome Henk heeft de tournee ge maakt onder auspiciën van de Phi- lips-fabrieken. Zij was niet alleen voor de reclame van Philips ge organiseerd, maar ook „ter meerde re glorie van Nederland in het al gemeen en het Nederlandse draai orgel in het bijzonder". Wat dit laatste betreft, was het succes overweldigend, te oordelen naar de enthousiaste verhalen van ome Henk, die een vlot verteller is, maar alleen wat moeite heeft met het uitspreken van de namen van de landen en steden die hij met zijn orgelmuziek heeft verblijd. Zijn grote orgel, voor deze good- willreis omgedoopt in „Philipi- ne", was per schip over de oceaan gebracht en werd ome Henk in Amerika overal achterna gevlogen door grote vrachttoestellen van Pan American World Airways, waarvan de deuren juist hoog genoeg waren om het orgel door te laten. (Van onze Utrechtse correspondent) In de eerste openbare vergadering van de Belangenvereniging Autorü- schoolhouders Nederland (B.E.V. A.N.), die woensdagavond in Utrecht werd gehouden, heeft de voorzitter, de heer H. Wijsman uit Boskoop, me degedeeld, dat de vereniging alle po gingen in het werk zal stellen om de lesgelden zodanig te laten zijn, dat rendabel gelest kan worden. Het Centraal Bureau voor de af gifte van Rijvaardigheidsbewijzen en de A.N.W.B. wijten, aldus de heer Wijsman, het lage percentage van 32 van de kandidaten, die voor de eerste keer bij het examen sjagen, aan tekortkomingen van de rijschool houders. Dit is onjuist, aldus de voor zitter, die de afwikkeling van een bepaald systeem, zoals de C.B.R. dat wenst, dat nu afgenomen wordt, dient niet te zijn overgelaten aan de ver schillende kuren van examinatoren, maar dient eerlijk en goed te zijn. Een gok De heer W. Kwak uit Leiden, oud- exanjinator en rijschoolhouder, Radio en t.v. Ome Henk heeft in drie maan den ontzettend veel geld opge haald, want de Amerikanen bleken wel van orgelklanken te houden. Maar het geld was niet voor hem. Alle opbrengsten zijn afgestaan aan plaatselijke charitatieve in stellingen, zoals Rode Kruis, kan- kerinstituten e.d. In bijna alle bezochte landen kon men de muziek van „Phüipine" over de radio horen en persoonlijk kreeg ome Henk grote populari teit, doordat hij telkens voor de televisie werd gehaald. Twee verkocht De tournee eindigde op Curasao- waar ome Henk een onvergetelijke tijd heeft doorgebracht. De Neder landse Antillen zijn geen draaiorgel rijk, maar het ziet er naar uit dat aan deze onhoudbare toestand binnen afzienbare tijd een einde zal komen. „Ik heb twee orgels verkocht", glunderde de Amsterdamse orgel bouwer op Schiphol. „Ja, kleintjes hoor, maar echte orgels, Wat ze kosten wilt u weten? Ja, dat be grijp ik. Nou, wat een gek er voor geeft, meer zeg ik niet" De voorzitter van de Kring van Draaiorgelvrienden (die binnenkort tien jaar be staat), mr. Romke de Waard, is van oordeel dat zijn vriendenkring het doel, het zorgdragen voor het voortbestaan van de Neder landse draaiorgels, heeft voorbijgestreefd „De grote tragedie van ons werk is, dat wij niet, al thans niet voldoende, bij diegenen om wie het begon nen was, namelijk de Neder landers, liefde en belang stelling hebben gewekt voor de draaiorgels. Maar wel bij de anderen, de buitenlan ders", constateert Romke de Waard. Volgens hem zijn er veel buitenlanders die of fervaardigheid tonen en dan zijn er helaas die Neder landers actief, die er brood in zien orgels naar het bui tenland te verkopen". Mr. De Waard heeft nieuwe plannen aangekon digd. Ze zullen ontvouwd worden op de contactdag ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Vriendenkring, die op 7 mei (Hemelvaartsdag) in Zalt- bommel zal worden ge houden. Over de activiteiten in de afgelopen tien jaar is Rom ke de Waard overigens best te spreken. Er werden niet minder dan 35 concoursen en tien manifestaties gehou den, die alleen reeds een bedrag van f 100.000 vergden. noemde de rijschoolhouder een em ployé van het C.B.R. Voorts zag hij hem in de functie als voorschotbank en als een goed aandeelhouder van het C.B.R. Zonder de rijschoolhou ders zou het C.B.R. niet kunnen be staan, verzekerde hjj. Het rijexamen is een gok geworden, is de mening van talrijke rijschoolhouders. De B.E.V.A.N.. die in december 1963 werd opgericht en thans ruim 500 leden telt, zal blijven streven voor recht, aldus de heer Kwak. Po gingen van de B.E.V.A.N. om deel te gaan uitmaken van de Commissie overleg rijschool waren, volgens de heer Kwak, gestuit op de eis, dat men geen lid van deze organisatie kon worden als men het niet eens was met hun gevoerde beleid. Geen samenspel De secretaris van het B.E.V.A.N. de heer J. R. Schiltemeijer, sprai tenslotte over de beoordeling van het rijexamen. Hij noemde het examen een aangelegenheid van het C.B.R. Er bestaat geen samenspel tussen het C.B.R. en de rijschoolhouder. De taak van het C.B.R. noemde hij geen dienende taak. maar een verdiende taak. Het B.E.V.A.N. wil zeggen schap in het examen binnen een be paald plan. Wij eisen een streng, maar rechtvaardig examen, en zijn gekant tegen de prijzenbeschikking van de minister ten einde de les gelden slechts 3% te mogen verho gen. De secretaris besloot zjjn rede met de verhouding van het C.B.R. tot de rijschoolhouders te vergelijken met die van een heer en een slaaf in vroeger eeuwen. Anjerfonds steunt Leids Universitair Toneel Accoord Het Anjerfonds Zuid-Holland heeft het „LUTA" een bedrag van f 1500 - toegezegd. Het LUTA (Leids Univer sitair Toneel Accoord) zal dit bedrag gebruiken ter financiering van decor- blokken, die gebruikt zullen worden voor de vele toneelmanifestafles. die het hoopt te organiseren, zoals de Diesstukken (dit jaar „Peer Gynt" van Hendrik Ibsen), eenakters, prak tische toneellessen enz. Deze blokken zijn een blijvende investering. De verdedigers van de ter dood veroordeelde Jack Ruby, die Lee Os wald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, om het le ven bracht, willen door middel van waarheidsserum en hypnose trachten verdrongen gegevens van hun Cliënt te verkrijgen, „die wellicht de tragi sche gebeurtenissen in Dallas kun nen helpen ophelderen". Ruby's verdediger, dr. Hubert Win ston Smith, deed gisteren hiertoe een verzoek bij rechter Brown, die des tijds Ruby berechtte. Gevraagd werd het onderzoek in een „erkend ziekenhuis en in gepas te veiligheid" te doen geschieden

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15