,onden en Moskou ruilen spionnen Laaiende vuurzee in centrum Voorschoten Zo moet u zitten Voordracht voor tien KLM - commissarissen JONGSTE WOONDE PRINSES MIS BIJ Twee werknemers van IKI gewond WYNNE TEGEN LONSDALE Geen post op Koninginnedag •n Pessimisme in Straatsburg Kunstmaan WEERBERICHT De verf met flexabiliteit* Gewoon als bezoekster (§tfd mtws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 22 APRIL 1964 No. 31248 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A_ E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.06 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 (Van onze Londense correspondent) Engeland en de Sowjet-Unie hebben vandaag spionnen uitge wisseld. Aan een grenspost in Berlijn is de Russische spion Gor don Lonsdale „geruild" voor de Britse zakenman Maynard Wynne, die vorig jaar in Moskou wegens spionage werd ver oordeeld. De 40-jarige Lonsdale, wiens werkelijke naam Konon Trofimowitsj Molody luidt, heeft drie jaar uitgezeten van een ge vangenisstraf van 25 jaar. Hij werd destijds gepakt als leider van spionagegroep in Portland in Dorset. De groep had de Russen ijf jaar lang voorzien van vitale geheimen over Engelse onder- «ewapens. Molody is in werkelijkheid een hoge officier van de lussische inlichtingendienst. Tegelijk met Lonsdale werden zijn [pers Peter Kroger en diens vrouw Helen gepakt, die elk twin- ig jaar gevangenisstraf kregen. Lonsdale's vriendin Ethel Gee eeg vijftien jaar. Wynne werd in mei 1963 tot acht ar gevangenisstraf veroordeeld. Met •t voorarrest heeft hy anderhalf gezeten. De 45-jarige Wynne, vroegere legerofficier, werd in ivember 1962 in Boedapest gear- iteerd. Later werd hij aan de Rus- i overgeleverd en in Moskou tot jicht jaar veroordeeld. Zijn gezond- dstoestand is slecht. De Russen Iden voorgesteld hem tegen Lons- e te ruilen. Wynne's echtgenote Jla, die hem tweemaal in de ge- Tangenis in Moskou bezocht, heeft herhaaldelijk bij de Russische auto riteiten op vrijlating van haar man aangedrongen. Wynne was eigenlijk veroordeeld tot drie jaar gevangenis en vijf jaar werkkamp. Aan dit werkkamp is hij dus niet toegekomen. Volgens de tussische beschuldiging zou hij heb- en samengewerkt met de Rus Pen- kowski. die in mei 1962 wegens spionage door een vuurpeloton werd terechtgesteld. Wynne is per vlieg tuig van Moskou naar Oost-Berlijn overgebracht, waar hij dan vandaag Tai Hf he. W rit* J,1' Jeugd bekogelt treinen met stenen (Van onze Enschedese correspondent) De baldadigheid van de Ensche- ese jeugd die in de omgeving van Ie spoorlijn Enschede-Gronau „ope- eert" heeft nu al zolang de erger- is opgewekt van de Duitse machi- isten, die deze lyn bêrijden, dat de iederlandse Spoorwegen in moei likheden dreigen te geraken met de Juitse, die ook van de betreffende un gebruik maken. De treinen wor- en herhaaldelijk met stenen beko eld. De laatste tijd gebruikt de eugd zelf katapults. Het is al eens voorgekomen, dat de voorruit van ten locomotief werd verbrijzeld waardoor de machinist scherven in liin gezicht kreeg. Ook is al eens een passagier gewond toen een steen door een wagonruit werd gesmeten. Daar men vandaag of morgen ern- itiger ongelukken verwacht, hebben de N.S. zich in verbinding gesteld met de gemeente Enschede en de polite aldaar, opdat getracht kan worden de gevaren af te wenden. Fer dag passeren hier twintig trei nen. waaronder ook enkele Nederland se goederentreinen. In Eerste Kamer geen discussie over Irene-brief Mr. J. A. Jonkman, voorzitter van e Eerste Kamer, heeft gistermiddag in de openbare vergadering van de Eerste Kamer meegedeeld, dat de fienaat niet zal discussiëren over de laatste brief van minister-president ar V. G M. Marijnen, inzake de kwestie-Irene. De fractievoorzitters .ebben besloten deze brief voor ken nisgeving aan te nemen Zoals be- lend. werd vorige week dinsdag in de Tweede Kamer wel over de in houd van deze brief gesproken. Op 30 april (Koninginnedag) zal de PTT diensten uitvoeren als op zon dagen. Er zullen die dag geen postbe stellingen worden uitgevoerd en in de nachten van 29 op 30 april en 30 april op 1 mei rjjden geen nachtposttrei nen. Ook voor de telegraaf- en tele- loondienst geldt de zondagsdienst. tegen Lonsdale is uitgewisseld. Dit is niet het eerste geval van spionnen- ruil. Amerika en de Sowjet-Unie ruil den in 1962 de U2-piloot. Gary Po wers tegen kolonel Rudolf Abel. •ft Allen, die in het huis van bewa ring in Roermond een korte vrij heidsstraf moeten ondergaan ,de zgn. lopende vonnissen), zullen in dp toekomst in hun brievenbus be halve hun oproep ook een folder vinden. In deze folder wordt precies verteld hoe ze hun straf moeten „uitzitten". De folder geeft antwoord op vra gen over bezoek, correspondentie, geld, roken, scheren enz. Dat derge lijke praktische wenken beslist no dig zijn, daar is de directeur van het huis van bewaring, de heer J. C. J. van Dijk, van overtuigd. Als regel verstrijkt er tussen ver oordeling en strafexecutie geruime tyd en het vooruitzicht „te moeten gaan ziten" veroorzaakt dan meni ge slapeloze nacnt. Over wat er te wachten staat verkeert men in het algemeen geheel in onzekerheid. Vi sioenen van kaal knippen, streepjes pakken en met kettingen aan de muur hevestigd meubilair zijn volgens de heer Van Dijk geen uitzonderingen. Hij meent, dat een redelijke voor lichting van degenen die in het huis van bewaring worden ingesloten evenals dat al het geval is bij ver- keersdeliquenten die naar Banken- bosch in Veenhuizen worden ge stuurd noodzakelijk is. Mogelijk zal deze voorlichting per folder ook eens landelijk gebeuren, want een voorstel hiertoe van de heer Van Dijk wordt in het minis- teri- van Jusitie bestudeerd. Een somber beeld van de huidige economische en poiltieke ontwikke ling in West-Europa heeft gisteren zijn stempel gedrukt op het algemeen debat, dat het hoogtepunt moest vor men van de voorjaarszitting van de Raad van Europa. De Nederlandse socialistische afge vaardigde, prof. dr. C. L. Patijn, die een discussie inleidde als rapporteur van de politieke commissie, vertolkte de gevoelens van malaise met de ver klaring dat het Europese politieke klimaat op het ogenblik slecht is en dat men er verstandig aan doet dit eens onder ogen te zien. Op een ogenblik dat het inflatie gevaar groot is, maakt de EEG onvol doende vorderingen met de coördina tie van de economische politiek, loopt de handelspolitiek van de „EEG" en „EVA" steeds verder uiteen, blijkt het gebrek aan eenheid van inzicht in de buitenlandse politiek der Westeuro- pese landen en in het bijzonder die van Frankrijk, groter dan ooit en stagneert daardoor de ontwikkeling van het politieke eenheidsstreven in Europa, aldus dr. Patijn. HU hield een fel requisitoir tegen de Franse politiek. De droom van een onafhankelüke Europese diplomatie als uiting van een derde machts positie tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie ondermynde de NAVO en verlamde de Europese ontwikkeling. Het wordt volgens hem tijd, dat men naging welke gevolgen de Franse politiek voorde overige Europese landen heeft. Er moet eens een antwoord komen op de vraag, zo meende hy, wat de Fransen eigenlyk nastreven met hun diplomatieke ac tiviteit in Zuid-Amerika en Zuidoost- Azië, wat rij zich precies voorstellen van een reorganisatie van de NAVO en wat voor eisen zij hebben voor een Atlantisch economisch deelgenoot schap. De Verenigde Staten hebben gis teren vanaf de luchtmachtbasis Van- denberg met behulp van een Thor- raket een kunstmaan gelanceerd. Nadere bijzonderheden werden niet bekend gemaakt. (Van één onzer redacteuren) Een bijzonder felle brand heeft gistermiddag twee grote ba rakken op het terrein van het voormalige Marine Opkomst Cen trum in Voorschoten, welke de IKI in gebruik had als opslag plaats voor schuimplastic, in as gelegd. Twee werknemers, beiden uit Leiden afkomstig, wisten nog maar net uit de zich razendsnel uitbreidende vuurzee te ontsnappen, waarbij één van hen ern stige brandwonden opliep. De schade wordt op honderdduizend gulden geraamd. De brand woedde vlakbij het cen trum van het dorp Voorschoten. Aan de windrichting was het te danken. De houders van prioriteitsaandelen van de K.L.M. hebben in een van ochtend gehouden raad van commis sarissen vastgesteld op tien. WEINIG VERANDERING Het K.N.M.I. verwacht van heden lot morgenavond: Wisselende bewol king met plaatselijk enkele buien. Matige, overdag af en toe vrij krach tige zuidwestelijke wind. Weinig ver tedering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 23 APRIL. Zon op: 5.27 uur; onder: 19.51 uur Maan op: 16.07 uur; onder: 4.53 uur i Hoogwater te Katwijk te 1.18 en *341 uur, laagwater te 9.10 en 21.47 Uur. Op de voordrachten voor de aan deelhoudersvergadering Van 14 mei komen de volgende personen voor: Dr. J. E. de Quay, oud minister president; mr. H. A. M. van den Dries, secretaris-generaal van het ministerie van Financien; H. J. Hof- stra, oud minister van Financien en vice-president-directeur Verolme Dok- en Scheepsbouwmaatschappij N.V., prof. mr. P. Sanders, hoogle raar aan de Ned. Economische Hoge school in Rotterdam; mr. J. Burger hout, directeur Twentsche Bank, Amsterdam; mr. W. Blackstone, ad vocaat; drs. J. W. de Pous, oud-mi nister van Econ. Zaken en lid van de Sociaal Economische Raad; prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp. directeur Uithoornse Bacon- en Conservenfa- briek N.V.; J. W. F. Backer, oud directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst; J. M. Fentener van Vlissingen. directeur Steenkolen— Handelsvereeniging N.V.; M. Rup- pert, lid van de Raad van State. W. J. Kruyse directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst; jhr. mr. E. van Lennep, thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën en mr. C. J. G. J. Vinkesteijn, secretaris generaal van het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Volgens een voorstel zal de moge lijkheid worden geopend een buiten gewoon commissaris te benoemen, die niet lid is van de raad, doch wel het recht heeft de vergaderingen bij te wonen en aan de beraadslagingen deel te nemen. Indien dit voorstel wordt aangenomen, ligt het in de be doeling Prins Bernhard uit te nodi gen deze functie te aanvaarden. dat de aangrenzende bebouwing, in het bijzonder een noodschooltje an nex noodkerk, geen groot gevaar liep. Aan het redden van de tweede loods toen de eerste al in lichterlaaie stond viel echter niet te denken. Nauwe lijks waren enkele vonken overge sprongen, of de vlamen spoten door het dak en de ramen. Een breede strook gras rond de 85 meter lange en 13 meter brede barakken is geheel verkoold. De Voorschotense brandweer die, om half 5 gewaarschuwd, met 2 wa gens en 'n babyspuit was uitgerukt, moest al gauw de hulp inroepen van de Wassenaarse brandweer, die ook met twee wagens op het toneel ver scheen. De stryd van de ongeveer 30 brandweerlieden, die met circa vijf tien stralen de vuurzee van alle kan ten te lyf gingen, was ondankbaar. Er viel niets meer te redden. Beide barakken, eigendom van de gemeen te en gehuurd door de Internationale Kunststoffen Industrie, brandden ge heel uit. Met de nablussing is de vrij willige Voorschotense brandweer tot laat in de avond bezig geweest. Schroeiluclit De brand is omstreeks kwart over vier uitgebroken. Enige werknemers in loods B roken een schroeilucht; zy tilden een paar blokken schuim plastic op en ontdekten toen een brandend blok dat zij haastig naar buiten sjouwden. Toen zij weer in de barak terugkwamen, bleek ook de rest van het schuimplastic al vlam te hebben gevat. Magazijnmeester J. de Jong, die even eerder met schuim- blusapparaten en zand de barak was ingegaan, zag zich plotseling om ringd door rook en vlammen. De vlammen spoten boven het dak uit en een donkere, dikke rookkolom was vele kilometers ver te zien. (Foto LD-Holvast). telt zU. „Hy riep nog: Truus, hol- Advertentie len!" Maar een fractie van een se- conde later had het vuur de uitgang Neem geen risico...verf met ai versperd. Truus sloeg toen een ruitje kapot, „maar het raampje zat te hoog, alleen was ik er nooit uitge komen". Een andere werknemer, de heer Arnoldus, hoorde echter haar hulpgeroep en trok het meisje door het raam naar buiten, waarbij zy een diepe snljwond aan de linkerelleboog en enkele kleinere snijwonden op liep. Hoewel het smeulende blok plastic om kwart over vier werd ontdekt, „sloegen de vlammen om half vijf al boven het dak uit", aldus de heer J. Lekkerkerker, commandant van de Voorschotense brandweer. „Het was onmogelijk om barak A te houden. Wij hadden veel te weinig materiaal. We mogen blij zijn, dat de wind van het dorp af stond." Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De N.V. IKI werd vorig jaar ook door een brand ge troffen; toen ging in Leiden enige bedrijfsruimte verloren waarin schuimplastic werd verwerkt en op geslagen. 'extra speling voor de doe-het-zetar, Advertentie Sikkens autolokken NIEUWB RIJN 45 Gekropen (Dit nummer bestaat alt 14 pagina's) De ruïne van de door de ..Blitz getroffen kerk in Aldermanbury in de City van Londen zal steen voor steen worden afgebroken ingepakt en naar Fulton in Amerika worden getranspor teerd. Hier zal de kerk in de oorspronkelijke hersteld. staat worden In Fulton heeft Churchill in 1946 zijn befaamde speech ge houden, waarin hij het begrip „ijzeren gordijn" lanceerde. Duitse militairen in Budel vieren ook Koninginnedag (Van onze Bossche correspondent) Burgemeester H. Derckx van Bu del heeft het oranje-comité toestem ming verleend de in Budel geleger de Duitse militairen te laten deel nemen aan de Koninginnedagviering volgende week. Een elftal Duitse militairen speelt op 30 april een voetbalwedstrijd te gen een Budels team. Een aanbod van de Duitse commandant om Duit se militairen te laten deelnemen aan de jaarlijkse stille tocht op 5 mei n~ar het Budelse verzetsmonument is eerder door burgemeester Derckx afgewezen, omdat hij dit strydig vond met het karakter van de do denherdenking. „Het ging razendsnel", vertelde hy vanochtend. „Ik had myn nichtje die facturiste by de IKI is. gewaar schuwd de brandweer te bellen en ik dacht zelf al Iets te kunnen redden. Maar op een gegeven moment zag ik niets meer. Ik wist waar de deur moest zyn en daar ben lk dan ook heen gekropen. Nauwelyks had lk de buitendeur geopend, of er schoot een enorme steekvlam achter me aan". De Leidse magazijnmeester heeft ernstige brandwonden aan zyn hoofd en handen opgelopen. Zijn nichtje, de 22-jarige Truus Bey uit Leiden, had net de Voor schotense brandweer aan de lyn, toen zy in haar kantoortje in barak B ook door het vuur werd bedreigd. Door de open kantoordeur zag zy haar oom ineens terugkomen, de vlammen achter hem aan' (Van onze correspondent) Prinses Christina heeft op zondag 12 april de mis bygewoond in de Anto- niuskerk in Eindhoven. Zy deed dat in gezelschap van de heer W. Chr. J. M. van Lanschot, in wiens fa miliekring de jongste van de prin sessen op dat ogenblik logeerde. Door het bezoek aan de kerk wenste Prinses Christina zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken by de r.-k. eredienst. Met grote nadruk verklaarde vanoch tend d« RVD-woordvoerder, dat aan dit bezoek in het geheel geen conclusies mogen worden verbon den. „Zy wilde het als bezoekster gewoon eens meemaken". Dit verlangen werd kennelyk ingege ven door de geloofsovergang van haar zuster Prinses Irene. Wellicht ook speelde de overweging mee, dat het eerst In de bedoeling lag, dat Prinses Christina als bruidsmeisje het huwelyk van haar zuster met Prins Hugo zou bywonen. Op 12 april was er Immers in Soestdyk nog niets bekend omtrent de huwe lijkssluiting in Rome op 29 april. Er bestaan zeer hartelijke betrek kingen tussen het Koninklijk gezin en de familie Van Lanschot in Eind- „met j hoven. De heer W. Chr. J. M. van ver- Lanschot, voorzitter van de bond Advertentie wees mooi ia de leate met van militaire oorlogsslachtoffers, ls persoonlijk met Prins Bernhard be vriend. Geregeld bezoeken de Prin sessen het huis van de Van Lan- schots aan de Leeuweriklaan in een Eindhovense viUawyk. De heer Van Lanschot zelf was vanochtend niet bereikbaar. Hy ls bij Philips directielid voor het Mid den-oosten en maakt op het ogenblik een dienstreis naar dit gebied. Kennelyk was het de bedoeling van de R.V.D., dat geen bekendheid zou worden gegeven aan het bezoek van Prinses Christina aan de mis ln de Antoniuskerk. Dit uit beduchtheid, dat hierdoor allerlei misverstanden zouden kunnen rijzen. Men ontkend* het desgevraagd echter niet. Men on derstreepte daar, dat de Prinses van haar logeerverblijf in Eindhoven ge bruik heeft willen maken om wat meer te weten te komen van de r.-k. eredienst Het ligt evenwel voor de hand, dat men in kringen van de re gering en het hof weinig gelukkig ls met het tydstip, dat Prinses Chris tina voor dit bezoek aan een r.-k, kerk heeft uitgekozen. Uit het Leidsch Dagblad ran 21 April 1864; Zaterdag l.l. vierde de hoofdonderwijzer der stads- burgerschool G. van Sand- wijk op zijn 70ste verjaardag ook de dag, waarop hij 50 jaar geleden als onderwijzer zijn loopbaan begon. De St. Pancras- of Hoogt kerkgracht werd in 1608, de St. Pieterskerkgracht in 1611, de Papengracht in 1632 en de Oude-Voldersgracht of Lan- gebrug in 1595—1624 over- wulfd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1