ALLES SUPERGROOT EN SUPERDUUR OP WERELDEXPOSITIE IN NEW YORK ei Haags zeemansgezin in proces met E.M.S. Grootste kaas De Piëta Toren van Licht Filmsterren Monorail De grootste show ter wereld opent morgen zijn poorten Jongensmarkt KINDERJACKETS Ziet Frankrijk n' is meer in Euratom? CIJFERS Betere bestrijding van pijn en griep Cbefarme,,4 Plannen voor twee hotels Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 21 april 1964 Derde blad no. 31242 MiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiffliiinniniiniiiininiiiiiiniiiiiniiiMiiiiiiin 5Ü I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii elke woensdag voor jongens van 2 tot 6 jaar Het staat uw kleine baas parmantig, dit jacket van ninoflex poplin.dat water afstotend is. Model naar keuze uit geheel dubbel poplin of met fantasie voe ring. In schattige kleuren. Speciaal verlaagde J.M.prIJs leeftijd 2 jaar Met kleine stijging per maat H„r 16.7 5 wordt rustig te bekijken. Maar ook aan de vermoeide bezoeker is al ge dacht. Hij kan voor de somma van een dollar een half uur de benen strekken op het matras van een pro minente beddenfabrikant, die in zijn paviljoen alkoofjes liet bouwen voor dit doel. Mocht men daar niet voor voelen, dan staan er altijd nog 110 restaurants open plus tientallen klei ne cafétjes en bars. En indien men zin heeft buiten - nissig te zijn en men ook daar de vermoeide ledematen niet tot rust wil laten komen dan kan men zijn pro bleem altijd nog in alle rust bespre ken met de talloze in blauw met de oranje geklede meisjes, wier taak het is de verwachte ruim 70 miljoen be zoekers in alles naar de zin te ma ken. Een woordvoerder van het Franse commissariaat voor kernenergie heeft gewaarschuwd, dat Frankrijk wel licht gedwongen zal zijn „geen be lang meer te stellen in Euratom", in dien deze Europese organisatie Ame rikaanse technieken op kerngebied zou overnemen. De woordvoerder, het hoofd van de afdeling buitenlandse betrekkin gen van het commissariaat, Jean Renou, zei op een bijeenkomst te Cherbourg, dat „Euratom is opge zet om oorspronkelijke Europese technieken te ontwikkelen". „Frank rijk ontmoet zekere moeilijkheden met zijn deelgenoten, die geneigd schijnen t: zijn Amerikaanse kern technieken over te nemen", aldus Renou. Hii vond dat Euratom zich niet moet beperken tot het nadoen Van wat elders al is gedaan. de „grootste kaas ter wereld" te pro duceren en in zijn stand ten toon te stellen. Vergapen Tot slot nog een paar andere za ken, waaraan de miljoenen zich na 22 april mogen en ook zeker zullen vergapen. In de eerste plaats de monorail, een treintje dat twaalf meter boven de grond over een afstand van 1200 meter aan een enkele rail heen en weer raast en een uitzicht biedt over het grootste deel van het terrein. En diegene die nu eens echt we ten wil in het land van de toekomst te zijn, kan terecht bij Westinghouse, waar papier klaar ligt voor handte keningen dat samen met uitvoerige informatiies over het leven en de cultuur van 1964-1965 in een capsule zal worden begraven als surprise voor generaties, die na ons komen en wa- van men aanneemt dat zij zich zullen interesseren voor onze tijd. De actie van Westinghouse loopt onder het motto „Zeg hallo tegen de 70ste eeuw", hetgeen een wat vlotte en studentikoze manier lijkt om de ongetwijfeld waardige oudheidkundi gen van het jaar 6964 aan te spreken. Nieuwe uitgaven Twee poppen op avontuur, door A. Hagtinglus-Seger, met Illustraties van J. van Wessum. Kinderboek. Ultg.: An- dries Blltz, Laren. Rozen In kleur. 421 kleurenfoto's van rozen bijeengebracht en geselecteerd door H. Edland. Tekst en soort:beschrij ving van R. Buisman. Ultg.: Kosmos. Amsterdam. Sierdulven In de lage landen, met beschrijving van 103 rassen en 136 foto's, door R. R. P. v. d. Mark, Ultg.: Kosmos. Amsterdam. De dood van een ander, door T. Re- naud. De kater, door C. Short. Ultg.: Nljgh en Van Dltmar, Den Haag. Ruimte maken voor nieuwbouw (Van onze Haagse correspondent) „ZwoLsman procedeert ons kapot". Onder de laatste bewoners van de Houtmarkt-Schedeldoeksha ven- buurt, die het veld moeten ruimen voor de ambitieuze saneringsplannen van de E.M.S. gaat dit van mond tot mond. Wie niet kan verhuizen, mees tal omdat er geen andere huizen of bedrijfsruimten zjjn, loopt de kans voor de rechter te worden gedaagd. En hier geldt: wie verliest betaalt. Geen wonder, dat de procedures, die de E.M.S. op het ogenblik voert, de schrik erin hebben gebracht. Een van de bewoners, die door de E.M.S. tot een proces is gedwongen, is het zeemansgezin Jansen, dat op de hoek van het Spui en de Hout markt woont. Hoewel zij weet, dat zij als enkeling grote belangen in de weg zit, heeft mevrouw Jansen zich toch voorgenomen tot het einde toe te vechten. „Al kost het me al mijn spaargeld", zegt zij. Het verwonder lijke is, dat de nu zo strijdbare me vrouw Jansen graag uit haar woning gaat. Het enige, dat haar ontbreekt, is een andere woning. Noch van de gemeente die in dergelijke geval len bemiddeling verleent noch van de E.M.S. in wiens eigen belang het is dat de heer en mevrouw Jan sen kunnen verhuizen heeft zij enige steun. Van de E.M.S. heeft zij geen enkele hulp gekregen. De ge meente heeft haar weliswaar twee maal kamers (inwoning) aangebo den. Maar die waren volgens me vrouw Jansen, die nu in een zelf standige woning woont, onaanvaard baar. Buiten haar schuld is zij in een situatie gekomen, die een zeer on rechtvaardige indruk maakt. Want de E.M.S. heeft haar woning nodig om ruimte te maken voor nieuwbouw en de gemeente heeft zich gehaast het huis zoals 53 andere bouwvallig te verklaren. Daardoor is het Zwols- man mogelijk te laten slopen, zonder zich iets aan de bewoners gelegen te laten liggen. De enige, die geen be lang heeft by het ontruimen van de woning is mevrouw Jansen. „Juist my gaat Zwolsman een proces aan doen", zegt zy. Van de kosten, die zy eventueel moet betalen, kan zy nog geen schatting geven. „Ik weet wel, dat ik er een andere woning heel mooi van had kunnen inrichten" zegt zy. Het pand is bouwvallig, zo heeft de gemeente bepaald, en daar om moet er worden gesloopt. Dit is de reactie van mevrouw Jansen: „Als ze het dan zo gevaariyk vinden, la ten ze my dan helpen aan een ande re woning". Aan gevaar twyfelt zy sterk. Want een deskundige, die ook als getuige in het proces tegen haar optreedt, heeft gezegd, dat het huis nog wel vyftig jaar kan blijven staan. Kostbaar „Ze hebben een steen uit de gevel aan de rechter laten zien, maar die steen zou geen goed beeld van het metselwerk geven. Daarom moest er een tweede steen uit de gevel worden gehakt" vertelt mevrouw Jansen, „Dat wordt ook weer een kostbaar onderzoek". zy houdt haar hart vast voor een tweede proces, als de E.M.S. dit eer ste mocht verliezen. „Het wordt een eindeloze geschiedenis, die zo eenvou dig en goedkoop opgelost zou kunnen worden", verwacht mevrouw Jansen. „Ik geloof in gerechtigheid. Daarom houd ik vol", zegt zy. (Van onze correspondent in Washington) New York, de stad waar dagelijks twaalf mil joen mensen haastig krioelen tussen de omhoog gestuwde honingraten van steen, heeft de laat ste weken zijn normale tempo nog iets verhoogd. Alles heeft zich beijverd om morgen de lang verwachte en door velen al sinds twee jaar ver wenste Wereldtentoonstelling in een zo fraai mogelijke staat te kunnen openen. Zes maanden lang zullen de poorten van de monster-expositie dan openblijven. Daarna volgt een winterslaap. New York en Amerika zouden zich verloochenen als zij de overigens min of meer officieuze Wereldtentoonstelling geen mon- stermaten hadden gegeven. Alles is daarom supergroot, superduur en geweldig. Elke bezoeker met een zuinige aard zal met een ge kwetste ziel de expositie verlaten en nog jaren lijden onder de beelden van immense verkwis ting die zijn ogen hebben ivaar- genomen. Lieden met een vlotte trant van leven, die er geen been in zien miljarden uit te geven voor een hoop massaal plezier, zullen meer vreugde aan de ten toonstelling beleven. Voor hen verzamelde uw correspondent een paar hartige cijfers. De expositie, die plaatsvindt op Flushing Meadow waar in 1938 de wereld zich ook al kon vergapen aan de voortbrengselen van onze tyd, is in de afgelopen twee jaar op 240 hec tare terrein door 9.000 nyvere werk nemers aangelegd. Het geheel heeft rond twee miljard guldentjes gekost, waarvan er 350 miljoen in loonzak jes zijn gerold. Als de grootste show ter wereld morgen ernst wordt, neemt de dollarstroom nog grotere vormen aan. Dan zullen nl. lonen moeten wor den betaald aan 30.000 mensen die dageiyks naar de Flushing Meadow zullen gaan om daar te werken in de rond 150 verschillende stands. De Newyorkers, die de afgelopen jaren met zure gezichten de expositie De helikopterhaven op het dak van New Yorks imposante ten toonstellingsgebouw. hebben gekritiseerd, de permanente verkeersopstoppingen door allerlei transporten hebben bejammerd en hun schouders hebben opgehaald over de noodzakeiykheid van een der- gehjke massale stunt, zullen in 1965 tocht ruker geworden zyn Niet al leen door de miljoenen die de bezoe kers (men verwacht er tussen de 70 en 90 miljoen van wie maer twee procent uit het buitenland) zullen uitgeven in hotels, restaurants en winkels, maar ook door wat over bluft van de wereldexpositie. Flushing Meadow wordt dan nL een enorm openbaar park met die rentuin, sportvelden, helikoptervlieg veld, een wetenschappelijk technolo gisch museum, een vliegveld voor kleine vliegtuigmodellen, een amfi theater, een sporthaven voor acht honderd schepen, twee fonteinen en vüf vüvers. In het midden van al dit publieke lekkers zal de Unisphere staan, een 52 meter hoog stalen model van de aardbol met een doorsnede van 36 meter en een gewicht van rond 420.000 kilo. Zoals het Atomium op de Brusselse tentoonstelling fungeert deze aardbol die onze wonderiy- ke wereld voorstelt gezien uit de ruimte op een afstand van een klei ne 10.000 kilometer nu als sym bool van de wereldexpositie. die gelegenheid biedt aan de organisatoren hier en daar een verbetering aan te brengen en een losgeraakte schroef aan te draaien. En in het voorjaar van 1965 gaat de tentoonstelling voor de tweede maal open. Pas in oktober 1965 krijgen de Newyorkers hun ..rustige" twaalfmiljoenenbestaan terug, als de World 'Fair voorgoed sluit en de slopers hamers de vaak riante bouwsels van de verschil lende deelnemers te lijf gaan. IHet overgrote deel van de attrac ties. die straks het Flushing Mea- dowpark zullen sieren, zyn overblijf sels van de komende manifestatie, en de knorrepotten in New York hebben dus ook reden om iets posi tiefs in de komende heksenketel te zien. Fors Amerikanen zyn zelden terughou dend met getallen, vooral niet indien deze getallen een Amerikaans pro- dukt betreffen en indien zy hoger zyn dan elders. Vandaar dat haar fijn bekend is dat op het tentoonstel lingsterrein 53óó bomen zyn geplant, dat er 4500 kilo graszaad is uitgezet en er 435.000 bloemen zyn gepoot. Er liggen 48.000 meter gas- en water buizen op het terrein plus nog 600.000 meter elektrische kabels en maar liefst 1.300.000 kilometers tele foondraden en kabels. Verzekerings- maatschappyen hebben in totaal voor driehonderd miljoen dollar polissen uitgegeven voor alle bezit tingen op het terrein. Het zyn allemaal forse cyfers en sommen, het minst van iedereen in New York lykt tentoonstellingsdirec teur Robert Moses door de omvang van een en ander geïmponeerd te zyn. Deze dynamische en autocra tische midden-zeventiger leidt met vaste hand zyn miljardenondeme- ming, weet altyd precies wat het beste, het juiste en vaak ook het duurste is en stuurt met vaste vol gens velen granieten hand het expo sitieschip door de golven van kritiek, tegenslagen en organisatorische pro blemen. Het ziet er naar uit dat het schip morgen in redelykse staat zal aanko men, precies zoals dat gebeurde met het model van Columbus' vlaggen schip Santa Maria, dat voor 30.000 dollar uit Barcelona werd gehaald en dat op Flushing Meadow aankwam na een reis vol hindernissen, zoals omgevallen telefoonpalen, vernielde straatnaambordjes, vastlopen van de vrachtwagen, enz. De Santa Maria zal overigens niet alleen zyn in haar historische dobber. Ook de Bounty, het schip dat in 1839 door muiters werd overgenomen, zal gemeerd lig gen in de tentoonstellingswateren. Historie De geschiedenis, die Amerika in het algemeen devoot wordt gekoesterd, krugt op de expositie nog meer aan dacht. o.a. in de 37 paviljoens van landen, steden en continenten buiten de Verenigde Staten en ook in het industriële deel van de show, waar bedryven met klinkende namen en stralende tradities in de meerderheid z(jn. Bovendien herdenkt New York dit jaar het „heugeiyke" feit dat het precies 300 jaar geleden is dat de Engelsen de kolonie Nieuw-Amster dam met bruut geweld van onze arme Nederlandse voorvaderen roof de en haar omdoopte tot New York. Deze pyniyke herdenking is één van de dingen, die de afwezigheid van een Nederlandse stand op de expositie (overigens uit weloverwogen zuinig heid) een quasi-tactvolle daad doet ïyken. Een ander ding is het voor een Hollands gemoed moeiiyk te verwer ken feit, dat de Amerikaanse staat Wisconsin de brutalitiet heeft gehad Dinosaurussen zaken de Hud- son-rivier af. Deze reusachtige modellen zijn te zien bij de ex positie van een Amerikaanse oliemaatschappij Moe Vervelen zal men zich in New York tydens de World Fair 1964/'65 niet. maai moe worden zal men waar- schyniyk wel als men niet de dertig dagen ter beschikking heeft die nodig zouden zyn om alles wat er geboden Viar middelen in éèn labiel doen wondere/ zonder de maag van streek Ie makeri f De vier middelen verenigd in Che» farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan-< neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. Advertentie Rechercheurs doen goede vangst Dat rechercheurs ook nog wel eens iets anders doen dan zakkenrollers en inbrekers op de hielen zitten, be grijpt iedereen. Tenslotte zyn het óók maar gewone mensen. Zo gingen onlangs twee rechercheurs in hun vrije tyd op pad - om voordelig inko pen voor hun vrouwen te doen. En aangezien deze mensen een speur dersneus hebben voor de juiste plaatsen, leidde het spoor onmiddel- lyk naar de markt. Hun instinct had hen ook ditmaal niet bedrogen. Zy slaagden voor honderd procent en gaven dus heel wat minder geld uit dan ergens anders. Op de markt kan overigens iedereen „rechercheur" zyn. In dit gezelligste koopcentrum dat er bestaat zyn de goede vangsten niet van de lucht. De marktkoopman en de straathandelaar zyn altyd goedkoop, omdat zy grote hoeveel heden tegelyk en scherp inkopen. De markt maakt van uw huishoud geld méér geld, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD In Amsterdam Tydens byeenkomsten met belang rijke figuren uit de toeristische sec tor heeft de Amsterdamse delegatie in "New York het jongste plan voor een groot hotel in Amsterdam van het Bouwes-concern bekend ge maakt. Het gemeentebestuur van Amster dam wil gaarne haar medewerking verlenen voor de bouw van een eer ste klas hotel op de plaats van het huis van bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen. De directeur van dit concern de heer N. Bouwes, die deel uitmaakt van de delegatie, ver klaarde, dat de realisering van het plan ongeveer 15 miljoen gulden zal vergen. Als het huis van bewaring eenmaal is afgebroken, zal de bouw van het hotel met by na 400 bedden anderhalf jaar in beslag nemen. Burgemeester mr. G. van Hall en de directeur van de V.V.V. Amster dam de heer J. Strijkers hebben de afgelopen dagen druk geconfereerd over de bouw van een tweede hotel op de plaats van het gebouw van de Vrije Gemeente aan Weteringschans, naast het nieuwe Bouweshotel. Een internationaal Amerikaans) hotel concern is zeer geïnteresseerd in het plan. Dit luxe hotel moet ongeveer even groot worden en de bouw zal ongeveer evenveel kosten als van het Bouweshotel. Wat de Amerikaanse hotelonderneming betreft is de zaak vrijwel beklonken. De onderhande lingen gaan nog over de financiering van Nederlandse zyde en het op die plaats in de Amsterdamse binnen stad toe te stane bouwhoogte. De Amsterdamse delegatie hoopt de zaak voor haar vertrek rond te krygen. Verder, tn de kunstsector, de Pleta van Michelangelo, die voor het eerst sinds haar opstelling in de Sint Pie- ter in 1499 uit Rome weg is gehaald en wel door een uitdrukkeiyke toe stemming van wyien Paus Johan nes XXIII. Het beeld is te vinden in de twee miljoen-dollarstand van het Vatlcaan, die is betaald door de ka tholieke kerken in Amerika gezamen- Ujk. Een ander opzienbarend kunst werk is van de hand van Salvador Dali, nl. het in het Spaanse pavil joen te bewonderen schilderij met titelGalacidalacideoxyribonucleica- cid. Schittering Een byzonderheid waaraan men zich kan vergapen zonder hét expo sitieterrein te bezoeken, zal de toren van Licht zyn, die zo briljant moet worden dat men hem in een omtrek van 160 kilometer zal kunnen zien schjjnen. Volmaakt andere schittering zal ter plaatse ten beste worden ge geven door filmsterren, die in het paviljoen van Hollywood als gast heren en -vrouwen gaan optreden. Onder hen: Claudette Colbert, Joan Crawford, Charles Boyer en Kirk Douglas. Een van hun taken zal zyn het geven van handtekeningen aan hevige bewonderaars. Opdat de da mes en heren van het witte doek daarvan echter niet te vermoeid zul len raken, krUgen zy een machine ter beschikking waarmee men hon derd handtekeningen tegelyk kan zetten. Nog aan andere opwindende din gen zal de buitenlandse bezoeker kun nen merken in Amerika te zyn on danks alle uitheemse paviljoens met hun nationale kleuren, kostjes en luchtjes. By voorbeeld aan de stand die „Hall of free enterprise" heeft of aan paviljoens van de Mormonen. Billy Graham. Chunky Candy en Coca Cola, die ondanks hun enigs zins uiteenlopende inhoud niet ver uit elkaar liggen. Het Kodakpaviljoen op de wereldtentoonstelling in New York. Op een der wanden van het 24 meter hoge gebouw wor den kleurenfoto's geprojecteerd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5